Herstel na bosbrand duurt een jaar of vijf 'Are de Tiiomph' 150: monument van praalzucht Landschap alsof er een atoombom is gevallen Kardinaal van Praag kapittelt regering PAGINA 12 DONDERDAG 3' JULI 1986 "Het is een landschap als of er een atoombom geval len is. Overal zie je zwarte geblakerde bomen met kale takken de lucht in steken en daaronder is de bodem zwart en kaal", vertelt een toerist die on langs ooggetuige was van de gigantische bosbrand die de Spaanse Pyreneeën teisterde. Het was slechts een van de vele branden die jaarlijks in Zuid- Frankrijk en Spanje woe den. Bosbranden beteke nen een gigantische eco nomische schade, maar de natuur betaalt de grootste tol voor de onvoorzichtig heid van de toerist of de kwaadaardigheid van de pyromaan. door Runa Hellinga "De schade die een bosbrand veroorzaakt, wordt voor een groot deel bepaald door de snel heid waarmee de brand woedt. BÜ een mistral, een harde wind zoals die tijdens de brand in de Pyreneeën waaide, vliegt het vuur over het landschap heen. Daardoor is het veel moeilijker te bedwingen, maar de schade die zo'n brand aanricht is veel opper vlakkiger dan wanneer hij lang zaam voortkruipt", zegt P.J. Steltman van Staatsbosbeheer. Toch duurt het zeker zo'n vier. vijf jaar eer de natuur zich weer hersteld heeft van de klap. "Alle kruiden en lage struiken zijn ver woest. De dieren zijn omgeko men of gevlucht en komen de eerste jaren niet terug, omdat de stoffering van het landschap to taal weggevallen is". De bomen hebben bij een snel le brand meestal niet de grootste schade opgelopen. Al zijn ze vol komen geblakerd en zit er geen naald of blad meer aan, meestal heeft het stelsel van sapbanen, dat het leven van een boom be paalt, het wel overleefd. Dan lo pen de takken na twee, drie jaar weer uit, al blijft de kruin de eer ste tijd nog wat iel. Pioniers Maar de bodemvegetatie is over het algemeen volkomen weggevaagd. De natuur heeft echter een enorme wil om te overleven en het duurt dan ook niet lang eer de eerste planten zich weer laten zien. Eerst ko men de pioniers, de mossen en algen die niet veel meer eisen dan wat vocht. En dan keren de andere planten terug. De zaden daarvoor worden soms over dui zenden kilometers door de wind aangevoerd. Steltman: "Binnen vijf jaar zie je overal weer jonge boompjes opschieten". Na een brand verandert sa menstelling van de plantenwe reld in een bos. Door verbran ding ontstaat koolstof. Sommige planten zijn daar dol op -in som mige derde wereldlanden ver brandt men bewust stukken bos om aan vruchtbare akkers te ko men- maar veel van de oorspron kelijke plantesoorten houden er helemaal niet van en keren pas terug als de grond weer wat ar mer is geworden. Ontsnappen Voor de dierenwereld is een brand nog een veel grotere ramp. Een bosbrand gaat razend snel. Een hardlopend mens kan het vuur niet voorblijven en alleen de grotere en snellere dieren we- Een bosbrand op de Veluwe, in de 2 opgaan. ten meestal te ontsnappen. Al leen als het vuur hen op een of andere manier insluit, zijn ze red deloos verloren. Dat gebeurt vaak als een vuur op meerdere plaatsen tegelijk wordt aangesto ken. Steltman: "Er worden ei? genlijk zelden verkoolde resten van grote dieren gevonden. Maar langzame dieren als egels kun nen zich niet redden. Muizen en •konijnen kruipen vaak weg in hun holen en worden dan door de rook verstikt". Vogels kunnen zich vaak vliegend redden, maar vooral vo gels die op de grond broeden, blijven vaak veel te lang op hun nest zitten en kunnen dan niet meer op tijd wegkomen. Een brand woedt veel sneller in de boomtoppen dan op de grond en tegen de tijd dat de grond vogels willen vluchten, is er vaak al een dak van vuur boven hun hoofd. Broeden De dieren keren pas terug naar een bos als de vegetatie weer op gang is gekomen. Eerst de lagere soorten, de insecten en wormen. In hun kielzog komen de insecte netende vogels. Zolang de vege tatie nog laag is en er geen moge lijkheid is om hoger te nestelen, leven er alleen soorten die op de grond broeden. Zodra de gewas sen boven de anderhalve meter opschieten, komen ook de ande re vogels terug. Na een jaar of vier vijf is er ook voor de zoogdieren weer vol doende te eten te vinden in het bos en komen zij ook weer terug. Op dat moment kun je zeggen dat een bos zich van de brand heeft hersteld. Een groot probleem in bergge bieden zoals de Pyreneeën is ero sie: het wegspoelen van de aarde zodra die niet meer door wortels vast wordt gehouden. Daardoor wordt plantengroei in de toe komst onmogelijk. Volgens Steltman is dat gevaar na eën bosbrand niet zo groot, omdat de wortelstelsels van de bomen niet zijn aangetast en dé bomen zich meestals vrij snel weer herstel len: "Er zijn daar ieder jaar grote branden. Als daardoor erosie zou ontstaan, zou er al lang niets meer van het gebied over zijn". Pyromaan Bosbranden ontstaan zelden spontaan. Een blikseminslag kan wel eens de oorzaak zijn, maar meestal is er sprake van opzet of slordigheid van mensen. In Frankrijk en Spanje worden branden heel vaak bewust aan gestoken. Grondspeculanten proberen zo aan grond te komen in een natuurgebied waar anders niet gebouwd mag worden, her ders steken een bos aan omdat het jonge groen dat daarna op komt, beter voedsel voor hun kudden is en af en toe loopt er ook een pyromaan tussendoor die vuur gewoon mooi vindt. Volgens Steltman is er in Ne derland zelden sprake van opzet, naar schatting in 10 tot 15 pro cent van de gevallen. De meeste branden zijn te wijten aan on voorzichtige toeristen en re creanten. "Mensen zijn nog steeds slordig met hun sigaretten en het barbecuen in de open lucht heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Men sen realiseren zich niet dat een vonk in droog gras al voldoende is om een brand te veroorzaken. Vaak merk je dat te laat, omdat het vuur zich eerst onder de be groeiing doorvreet en dan plotse ling hoog opvlamt". Sappig De piek van bosbranden ligt, anders dan de meeste mensen denken, niet in de zomer, maar in het vooijaar. Dan is het oude gras na de vrieskou van de afge lopen winter extra droog en is er nog geen sappig jong groen uit gelopen. "De paas- en pinkster weekenden zijn voor ons be rucht". Bosbranden in de zomer richten over het algemeen wel meer schade aan. Het vuur plant zich sneller voort, omdat de bo men dan heel droog zijn. Ondanks het gevaar van bran den heeft Staatsbosbeheer het de laatste jaren opgegeven om ro ken en vuurstoken in bossen te verbieden. Vroeger werd er in hele droge tijden wel eens een rookverbod afgekondigd, maar dat werkte vaak averechts: "Mensen rookten toch en als ze dan een boswachter aan zagen komen, gooiden ze hun branden de sigaret zo in de de struiken". Barbecuen Ook het barbecuen wil men niet helemaal verbieden, juist om te vermijden dat mensen het stiekem gaan doen. Daarom wor den er speciale plaatsen aange wezen, waar mensen mogen bar becuen. Om die plaatsen aan trekkelijk te maken, zijn er ta fels, banken, prullebakken en speelterreinen. En verder probeert men de re creant via voorlichting duidelijk te maken, dat vuur in een bos echt gevaarlijk kan zijn. „Maar de beste ervaring hebben we toch met permanente bewaking vanuit de lucht. We vliegen con stant met kleine vliegtuigjes. Dat is kostbaar, maar dat is een bos brand ook. En nu worden de meeste branden in de kiem ge smoord". PARIJS - Anderhalve eeuw gele den werd de Parijse Are de Triom- phe met vlaggen, wimpels en fan fare door Louis Philippe - de 'bur gerkoning' - in gebruik gesteld. Zelden had een vijftig meter hoge triomfpoort zo weinig direct nut als deze 'Are', die in onze dagen door 600.000 bezoekers per jaar be klommen wordt. door Rudolph Bakker Door keizer Napoleon aanvanke lijk bedacht, was de poort bij zijn inwijding het monument van Fran se veroveringszucht en bleek pas achteraf dat de namen die ze daar aan levend houdt, herinneren aan de laatste overwinningen die Fran se legers ooit behaalden. Sinds 1920 rust onder de Are de Triomphe de onbekende soldaat van de Eerste Wereldoorlog. Vanaf dat moment werd de Are het cen trum van nationale rouw. De Are de Triomphe is een poort waar nie- mand onderdoor rijdt. Hij staat buiten het verkeer en is vooral de cor. Zoals zovele monumenten die de mens groter willen doen schij nen dan hij is, wordt de Are aan vaardbaarder naarmate je er verder van af staat. Iedere ochtend om half zeven verschijnt er een nog niet helemaal uitgeslapen delegatie van oud-strij ders bij de des nachts sluimerende eeuwige vlam, om die nieuw leven in te blazen. De gaskraan wordt weer helemaal open gezet en een trompetter blaast de 'Sonnerie aux morts'. Deze plechtigheid is afge keken van de Britten. Willekeurig Heel wat bezoekers van de Are vragen naar de naam van de 'onbe kende soldaat', die er na wereld oorlog 1 ter ruste werd gelegd. Toch is het echt waar dat niemand weet hoe hij heet. Twee jaar na het eind van de oorlog kregen negen regionale commandanten op dracht 'op een willekeurige plek in hun gebied, die geheim diende te blijven, de stoffelijke resten op te graven van een soldaat waarvan de identiteit niet kon worden vastge steld'. Wat wel boven iedere twijfel verheven diende te zijn, was dat deze stoffelijke resten de Franse nationaliteit bezaten. In negen kisten werden de lijken naar Verdun gebracht, waar een ze kere Augüste Train mocht aanwij zen wie van deze negen onbeken den voor de menselijke eeuwig heid onder de Are de Triomphe zou rusten. Auguste's vader was in de oorlog omgekomen en hij koos de zesde kist, nadat hij de cijfers 1, 2 en 3 bij elkaar had opgeteld. Zijn vadere diende in het 132ste regi ment. Op wapenstilstandsdag 1920 werd de kist onder de Are de Triomphe neergelaten. Sindsdien is ze middelpunt van heel wat plichtmatige ceremonieën, waarbij de president van de republiek zich met zijn officiële staatsgasten een minuut zwijgend rond de vlam op stelt, daarbij minder denkend aan de eerste wereldoorlog dan wel aan middelen om een derde tegen te gaan. Een jonge kunstenaar baarde enige tijd geleden opzien door op de vlam onder de Are een ei te bak ken in een koekepan. Onbekend bleven merendeels de namen van 34 wanhopigen, die zich in de loop van de jaren vanaf het dak van de Are te pletter hebben gestort. Nog tijdens het bewind van Lo- dewijk XV was er over gedacht op de toen buiten de stad liggende heuvel een monument te plaatsen. Eerst werd deze 'Colline du Roule' vijf meter afgetopt en de daarbij vrijgekomen aarde gebruikt voor het egaliseren van wat later de Champs Elysees zou zijn. Olifant Vervolgens werd een eerste plan verworpen een 'triomfale olifant' op de heuvel te zetten, die een beeld van de koning op zijn rug diende te torsen. Nog tijdens de re volutiedagen kwam een concours tot stand, waarvan alle dertien in gezonden projecten verworpen werden, waaronder de plaatsing van een zuil met een zonnewijzer voor overdag en een verlichte klok voor als het donker was. Na zijn overwinning bij Auster- litz wilde Napoleon in 1806 iets gi gantisch op de heuvel, dat aan zijn heldenfeiten zou herinneren. Twee jaar werd er aan de fundamenten gewerkt, waarvoor een gat van acht meter diep gegraven moest worden. Pas toen stiet men op ste vige bodem, die ten overvloede met gigantische stenen werd be legd. Vier jaar later was er nog niet veel moois te zien op de 'Colline du Roule' en bij de intocht van Napo leon aan de zijde van zijn bruid Ma rie-Louise werd inderhaast een maquette van hout en linnen opge richt, die vagelijk aan een triomf- poort herinnerde. Pas in 1823 werd er voor het eerst weer wat gerommeld aan het pro ject. Aan de macht was toen Lod- wijk XVIII, een na de revolutie in zijn eer herstelde Bourbon. De pa- rijzenaars spraken spottend over 'de enige metselaar van de Are de Triomphe'. Inderdaad was het met selwerk pas in 1831 gereed. Een jaar eerder had de eerste zelfmoor denaar zich van de steigers naar beneden geworpen. Zijn naam bleef wel voor de geschiedenis be waard. Ruzies Onverwachte moelijkheden doemden op toen besloten werd de namen van enige honderden gene raals - naast die van 128 gewonnen veldslagen - in het steen van de Are te beitelen. Nadat op 29 juli 1836 (nu anderhalve eeuw geleden) burgerkoning Louis Philippe de Arc had ingewijd, duurde het nog tot 1895 voor de laatste ruzies met de families van generaals waren beslecht. Er stonden toen 660 na men op de wanden van de Are. Ze staan er nog en niemand weet meer wie er achter de meeste van die na men schuil gaan. Het laatste grote probleem rond de Are werd nooit opgelost. Dat was de vraag wat er bovenop moest worden gezet. Achtereen volgens was er sprake van een ze gekar met zes paarden, of van de keizer zelf, gezeten op een berg veroverde geweren, van een ster, een kroon, een vrijheidsbeeld en de olifant van de Bastille. Tenslotte gebeurde er niets en zo is het ook gebleven. Voor kunsthis torici van belang zijn de friezen, die de wanden van de Are versie ren. Heel wat van deze afbeeldin gen zijn absoluut uit de tijd. Toch zijn er bij die in de historie van de beeldhouwkunst een mijlpaal heb ben betekend, zoals onder meer de 'Marseillaise' van Francois Rude. In 1919 vloog de piloot Godefroy onder de Are door om er tegen te protesteren dat er bij de viering van de nationale feestdag, de veer tiende juli, geen aandacht werd be steed aan de 100.000 doden die er alleen al in de toen nog prille lucht macht waren gevallen. Sindsdien rouwt Frankrijk elk jaar om alle doden die er uit paam van zijn nationale defensie geval len zijn. Daarbij zijn sinds kort, en na aanvankelijk gewetensonder zoek, ook weer betrokken de ge sneuvelden van verloren koloniale conflicten als die in Indochina en Algerije. Voor de politici verplicht deel van het parcours bij elk staatsbe zoek, blijft de Are de Triomphe voor de 600.000 toeristen per jaar de grootste moderne triomfboog van de wereld, vol namen en beel den die in de herinnering weinig meer oproepen. En is ze kunsthistorisch met het al even holle Pantheon een voor beeld van dictoriale praalzucht, zo als die pas weer gemeengoed werd met Mussolini's fascistenkunst en de magistrale hersenschimmen van Hilter's lijf-architect Albert Speer. Vergeleken bij de kunst van dé Franse koningen, blijft de Are de Triomphe de triomf van een parve nu. Ze laat zich dan ook gemakke lijk op verkleinde schaal in koper gieten, om vervolgens als souvenir - al dan niet uitgerust met zandlo per of thermometer - aan de toeris ten te worden gesleten. De Are verlicht door het vuurwerk van de 14e juli. Een voorstel tot verruiming van de abortuswet was voor kar- dinaal-aartsbischop Tomasek van Praag reden om bij de Tsje- choslowaakse regering scherp te protesteren. Het voorstel maakt abortus in de eerste twaalf we ken van de zwangerschap moge lijk zonder dat de vrouw precies aangeeft waarom zij dat wil. De kardinaal houdt de rege ring voor, dat zij als regering van een 'overwegend katholiek land' respect moet hebben voor de 'principiële katholieke houding' dat het ongeboren leven onaan tastbaar is. Hij beroept zich ook op 'talrijke acties van Tsjechoslo- waakse burgers' tegen het wets voorstel. Zo eisten 6500 Slowa- ken in een petitie een volksraad pleging over het wetsvoorstel. Kerkelijke kringen in Bratisla va verwachten, dat de acties van burgers tegen het voorstel zullen toenemen nu de kardinaal er zijn steun aan heeft gegeven. Tegen Zuid-Afrika. De Evangelische Kerk in Duitsland spreekt zich in een verklaring die gisteren in Hannover werd gepu bliceerd uit vóór economische en politieke maatregelen tegen Zuid-Afrika. "Economische maatregelen behoren tot het ge ringe aantal resterende middelen waarmee het buitenland èen vreedzame verandering in Zuid- Afrika kan bevorderen". Het kerkbestuur, dat unaniem de verklaring ondertekende, vindt afwijzing van maatregelen niet langer te verdedigen, gezien het mislukken van de vele politieke pogingen. Een voorstel van de Evangeli sche Kerk is, het culturele ak koord met Zuid-Afrika pas te vernieuwen als de apartheid is .afgeschaft. Ook zou er een eind moeten komen aan de door de staat gegarandeerde verzekerin gen voor exporten naar dit land. Andere voorstellen zijn dat de re gering maatregelen van de Euro pese Gemeenschap in de wetge ving verwerkt, het geldende wa penembargo tegen Zuid-Afrika 'zeer ruim' uitlegt en de verkoop verbiedt van hoogwaardige elek tronische technologie. De Duitse kerk roept Westduit- se ondernemingen met vestigin gen in Zuid-Afrika op, hun filia len voorlopig niet uit te breiden. De banken wordt gevraagd, geen leningen te verstrekken aan de Zuidafrikaanse regering of aan ondernemingen die geheel of ge deeltelijk eigendom zijn van de staat. De opvattingen van de Duitse kerk inzake Zuid-Afrika zijn de laatste tijd duidelijk radicaler ge worden. Oorzaak zijn de ontwik kelingen in Zuid-Afrika zelf. Ook speelt hierin mee, dat bisschop Martin Kruse nu voorzitter is van het kerkbestuur. Hij was vóór deze benoeming voorzitter van de commissie Zuid-Afrika van de Duitse kerk. Luthersen Het 'uitvoerend comité' (be stuur) van de Lutherse Wereld bond staat positief tegenover de wens van de Evangelisch-Lu- therse Kerk in Nederland om ac tief deel te nemen aan het Sa- men-op-weg-proces van her vormden en gereformeerden. Se cretaris-generaal dr. Gunnar Staalsett van de Wereldbond deed in de vergadering van het comité in München verslag van zijn bezoek in januari aan de Ne derlandse kerk. De lutheranen in Nedérland hebben het niet gemakkelijk. Volgens de persdienst van de Wereldbond telt de kerk hier 26.000 leden. De gemeenten wor den kleiner en de financiële mid delen lopen terug. Staalsett ver klaarde, dat de Nederlandse lu theranen eraan hechten, binnen 'Samen op weg' hun karakter te behouden. "Het lutherse erfdeel zou binnen de nieuwe protes tantse unie gewaarborgd moeten blijven, evenals de met Rome op gebouwde contacten", zei Staal sett. "Zij kunnen zowel theolo gisch als liturgisch een belangrij ke inbreng leveren bij een toe komstig samengaan". De Nederlandse lutheranen willen ook in de toekomst be trekkingen onderhouden met de Lutherse Wereldbond. Op hun verzoek zal een medewerker van de Wereldbond als adviseur bij het proces van eenwording wor den betrokken. Gesprek voor IKON-tv. Op de vrijdagavonden 29 augustus en 5 september zal de IKON-tv in twee delen een gesprek uitzen den tussen de gereformeerde hoogleraar ethiek H. M. Kuitert en de rooms-katholieke oud- hoogleraar E. Schillebeeckx. 'Gesprek tussen twee vuren' is de titel van deze programa's. De Leidse hoogleraar godsdienstwe tenschap dr. L. Leertouwer zal de discussie leiden. De IKON vergelijkt dit pro gramma met het gesprek van dr. C. F. Beyers Naudé uit Zuid-Afri ka en de Duitse theologe Doro- thee Sölle, dat vorige zomer werd uitgezonden. Kuitert en Schillebeeckx zullen met elkaar praten over hun religieuze en theologische achtergronden en over de gevolgen die zij daaruit trekken voor hun politiek den ken en handelen. De bekende joodse bij beige- leerde professor P. Lapide hoopt van 9 tot 15 november in Neder land te zijn voor een lezingen tournee. Het samenwerkingsver band van de hervormde, gerefor meerde, christelijk-gereformeer- de en vrije-evangelische Israël- organen heeft hem daartoe uitge nodigd. Ook in 1984 en 1985 was Lapide op hun uitnodiging in ons land. De eerste lezing is op zondag avond 9 november in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De andere 'lezingen zijn in Utrecht en Gro ningen (11 en 13 november). Predikanten uit de vier kerken kunnen inschrijven voor een theologische conferentie met professor Lapide in 'Kerk en We- reld' te Driebergen (10 en 11 no vember) en het vormingscen trum 'Drieklank' te Zeegse (12 en 13 november). Don Bosco. Uitgaande van het centrum 'Jongeren op weg' te Assel (Hoog-Soeren) zal van vrijdag 10 tot en met zondag 19 oktober een reis worden ge maakt naar de streek waar Don Bosco is geboren en heeft ge werkt: Noord-Italië en Turijn. De tocht - speciaal bestemd voor jongeren van 17 tot 25 jaar - is georganiseerd in verband met de honderdste sterfdag van de priester Don Bosco in 1988. Don Bosco heeft naam ge maakt door zijn belangeloze in zet voor de jeugd, vooral de arm- sten. Het centrum 'Jongeren op weg' is een van de activiteiten van de 'Salesianen van Don Bos co'. Zij ontlenen pog altijd hun inspiratie aan deze figuur. Voor wie er meer van wil we ten is hier het adres: 'Jongeren op weg', Pomphulweg 106, AN Hoog Soeren, telefoon 05769-201. Nederlands Gereformeerde Kerken: bedankt voor Langerak M. Biewenga Zoetermeer.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12