'Ik moet geprikkeld worden D T Briljante zege van Ljubojevic België krijgt les van Korea 'Kans op Olympisch honkbal groot' De Jong doet van zich spreken Van der Wiel murw gespeeld Hinault in profkoers New York Monsterscore honkbaltoemooi Menno Oosting presteert onder druk Europees record voor Hardcastle Alphense tennisser verder in A-toernooi van Roomburg WOENSDAG 30 JULI 1986 SPORT PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - Schaakgrootmeester Ljubojevic heeft gisteren een flink voorschot genomen op de hoofd prijs van tien mille in het vijfde Ohra-toernooi. Hij ver sloeg in een vol Krasnapolsky in de achtste ronde van de kroongroep op briljante wijze zijn voornaamste belager John van der Wiel. Omdat Jan Timman een schokkende nederlaag leed tegen de Zweed Hellers en Vaganjan en Ribli vlot remise overeenkwamen, groeide de voorsprong van de Joegoslaaf met nog twee ronden te spelen tot an derhalve punt. De achtste speeldag leek aanvan kelijk weinig stof tot discussie op te leveren. Of het moest de onder linge afspraak van de Russische deelnemers zijn een extra snipper dag op te nemen. Binnen het uur trok het kwartet uit de Sowjet- Unie de Kalverstraat in teneinde Westerse valuta om te zetten in consumptiegoederen. De Sowjets waren er nog net getuige van, dat Hellers en Timman zettenlang de bejaarde hoofdvariant van het Spaans op het bord brachten en dat Ljubojevic in zijn geliefkoosd Siciliaans Van der Wiel het leven zuur maakte. De Joegoslaaf gaf met wit de voorkeur aan de langzame opmars van de d-pion. Na acht zetten vol tooide hij zijn terreinwinst (d5). Hij dwong zwart tot tegenspel op de f- lijn, maar diens compromitterende twaalfde zet (f5) bood wit vele aan knopingspunten. Van der Wiel werd voortdurend voor dilemma's gesteld, die hij ten koste van veel tijdverbruik bijzonder knap oplos te. Na 23 zetten stond hij bevredi gend en had wit in de razend ge compliceerde stelling geen aan wijsbaar voordeel. In lichte tijdnood verrekende Van der Wiel zich met zijn 24e zet (Pe7). Hij wilde de druk op zwart d5 verhogen en offerde de pion op h7. Die manoeuvre vormde voor Ljubojevic het aanknopingspunt voor een briljante combinatie die zwarts stelling in een ruïne veran derde. Op zijn 30e zet offerde hij een kwaliteit voor een doorslaande aanval. Na 35 zetten gaf Van der Wiel zich murw gespeeld over. Wits volgende zet c4 luidde "bnaf- wendbaar mat in. Op het moment van John van der Wiels overgave bevond Tim man zich twee tafels verder zich eveneens in de grootste moeilijk heden. Hij had zich zelf door licht zinnigheid in het middenspel op onthutsende wijze in de proble men gewerkt. In zijn partij tegen de in de kroongroep debuterende Hellers was alles pais en vree tot dat Timman zich op de damevleu gel lelijk vergaloppeerde. Hij ver loor een pion en liet zijn paard op sluiten. De 17-jarige HeÜers wik kelde daarna technisch vaardig af naar een glad gewonnen eindspel. Zijn eerste overwinning in dit toer nooi en op de 'grote' Timman was na 41 zetten werkelijkheid. In de grootmeestergroep behiel den de Colombiaan Zapata en de Israeli Murey de leiding. Beide grootmeesters wonnen hun zeven de partij en kwamen op punt. t Krasnapolsky op weg UTRECHT (GPD) - Guus van der Heijden acht de kans "groter dan ooit" dat honkbal en softbal in 1992 als medaillesporten op de Olympische kalender prijken. De voorzitter van de KNBSB sprak zijn optimisme uit na een bezoek aan het hoofdkwartier van het IOC in Lausanne. Samen met de Amerikanen Bob Smith, voorzitter van de wereldhonk- balbond (IBA) en Don Porter, be stuurder van de mondiale soft- balfederatie, praatte Van der Heijden in Zwitserland maan dagmiddag 35 minuten lang in op 14 IOC-leden en de Rus Smir- nov, voorzitter van de program macommissie. De bliksemvisite van het trio bestuursleden, dat in een gele genheidscommissie alle voorbe reidende activiteiten trof, was de laatste gelegenheid om zich aan het IOC te presenteren, vragen te beantwoorden en een toelichting te geven. De missie is volgens Van der Heijden geslaagd: "Er waren 15 minuten voor ons uit getrokken, het werden er 35. Bo vendien kwam, en dat kan geen toeval genoemd worden, IOC- voorzitter Juan Antonio Sama ranch tijdens de presentatie bin nenlopen. We kunnen nu alleen nog maar afwachten. Veel hangt van de aanbeveling van de IOC- commissie af. Er kan natuurlijk nog van alles gebeuren, maar mijn indruk is dat iets meer dan de helft van de IOC-leden onze bid zal steunen". De delegatie van het IOC - dat in oktober zal beslissen welke stad in '92 de Olympische Spelen krijgt toegewezen èn welke spor ten aan de kalender worden toe gevoegd - kreeg in Lausanne eerst een leerzame videofilm voorgeschoteld. "We zijn allesbe halve negatief ontvangen", aldus Van der Heijden. "In ons voor deel werkt ook dat het om een mannen- èn een vrouwen-sport gaat". Van der Heijden: "De IOC- commissie bleek zijn huiswerk goed gedaan te hebben. Er wer den geen domme vragen gesteld. We hebben het bijvoorbeeld ge had over de hoeveelheid honk en softballers in de wereld, de blessuregraad, de publieke be langstelling en hoe veel teams er eventueel aan het toernooi zou den moeten meedoen. De enor me toeschouwersaantallen in Los Angeles zijn ter sprake geko men en ik heb nog iets verteld over het WK. De toeschouwers aantallen, de tv-uren, zo'n beetje hoe het hier in Nederland in el kaar steekt". Van de reacties van Smirnov, de man die uiteindelijk het IOC- bestuur moet adviseren, is de KNBSB-voorzitter niets wijzer geworden. „Ik heb geen idee hoe hij erover dacht. Ik heb goed op 'm gelet en ik heb een redelijke hoeveelheid mensenkennis, maar de gedachten van deze man kon ik absoluut niet lezen". Van der Heijden, Smith en Porter hebben niets aan het toe val overgelaten. De IOC-leden vernamen dat vijf (van de in to taal zes; alleen Belgrado heeft niets van zich laten horen) kandi daat-steden voor de Olympische Spelen van '92 zich bereid heb ben verklaard honk- en softbal binnen te halen. Over twee jaar zal in het Zuidkoreaanse Seoel honkbal voor de achtste maal als demonstratiesport beoefend worden. In Los Angeles brak honkbal twee jaar geleden alle records. De tv-uitzendingen wer den, op twee andere takken van sport na, het meest bekeken en de wedstrijden trokken een re cord aan toeschouwers. ROTTERDAM (ANP) - Het honk balteam van België heeft gister avond in Rotterdam gratis honk- balles gekregen van Zuid-Korea. Na zeven innings, waarin 55 Korea- nen hun slagvermogen konden to nen, stond er een stand van 26-2 in het voordeel van de Aziaten op het scorebord, hetgeen tot nu toe de grootste overwinning is tijdens het toernooi om de wereldtitel. De Belgen waren waarschijnlijk nog met hun gedachten bij de wed strijd van maandag, toen zij tegen de Nederlandse Antillen hun eer ste WK-zege in de geschiedenis no teerden. André van Cleemput moest van manager Cees de Bruin als eerste werper de heuvel op. Die keus bleek geen succes. In de eer ste inning scoorden de Koreanen al vier punten. België verkleinde de achterstand in de tweede slagbeurt tot twee punten, maar daarna was de werparm van Van Cleemput niet meer opgewassen tegen de slagkracht van de Aziaten. Na ruim zes innings op de werpheuvel had de 26-jarige Belg maar liefst 23 honkslagen geïncasseerd. De arme Belgische werper kon ook niet te rugvallen op zijn veld, dat zeven fouten maakte. In de laatste inning moest zelfs Frank Mathijs, de enige Belgische honkballer van allure, zijn trai ningspak uitdoen om de stroom van Koreaanse slagmensen (14) te stoppen. Cuba Naast de wereldtitel, die twee jaar geleden al hun bezit werd, mo gen de Cubaanse honkballers za terdag waarschijnlijk ook een aan tal individuele prijzen in ontvangst nemen. Antonio Pacheco heeft na acht wedstrijden het hoogste slag gemiddelde (.575). In 33 slagbeur ten kwam de 22-jarige tweede honkman tot negentien honksla gen. Rechtsvelder Luis Casanova heeft zeventien punten binnen ge slagen en voert tevens met zes fer me tikken het homerun-klasse ment aan. Beste werper wordt on getwijfeld de fenomenale links handige tiener Pablo Abreu. Tegenover de (eervolle) nederlaag die ex-Europees jeugdkampioen Christian Feenstra leed in zijn duel met de getipte halve finalist Jakob Hlasek, stonden gisteren overwin ningen van Menno Oosting en Jan Willem Lodder. Laatstgenoemde NEW YORK (SID) - Bernard Hi nault, in de Tour de France rivaal en ploeggenoot van Greg Lemond, start 14 september in een 253 kilo- meter lange profkoers in de staat Amsterdammer rekende gedeci- New York. Dat meldde organisator deerd af met de eveneens uit de David Chauner gisteren. Volgens kwalificatiestrijd afkomstige Ar- Chauner, voormalig deelnemer gentijn Tiberti (6-4, 6-1), terwijl van de Olympische Spelen, nemen Oosting al net zo weinig proble- ruim honderd renners aan de wed strijd deel. De koers start in Gos hen en eindigt voor het gebouw van de Verenigde Naties op Man hattan. Voor Chauner betekent de wed strijd, met een prijzenpot van 75.000 dollar (bijna 190.000 gulden), een voorproef op 1988. In dat jaar wil hij een etappekoers houden over 1450 kilometer, weer met fi nish op Manhattan, maar met start bij de Niagara-watervallen. "Het presteren op het Melkhuisje. Hoe succes van Lemond in de Tour wel hÜ z«n tijdens de open Neder- heeft aangetoond, dat de wieier- landse tenniskampioenschappen sport niet langer is voorbehouden veroverde ATP-punten^ inmiddels aan Hollanders, Belgen en Fran- 1J"1,TTi1 sen", vertelde Chauner. HILVERSUM (GPD) - Tradities vervagen niet alleen op Wimbledon, maar ook op bet Melkhuisje. Het wel zeer vroegtijdige afscheid van de als vierde geplaatste Tomas Smid, samen met zijn vader onvermijdelijk stamgast in Hilversum, paste gisteren in dat beeld, evenals de rol van de Nederlandse tennissers. De tijd dat de nationale verte genwoordigers als vanzelfsprekend tijdens de openings ronde sneuvelden op het Gooise gravel lijkt nu toch defini tief voorbij, want in navolging van vorig jaar wonnen in middels drie Nederlanders hun eerste 'thuiswedstrijd'. wuste keuze. Oosting blijkt nog wat huiverig om zich simpelweg in het Grand-Prixcircuit te storten. Hij probeert liever met het sprok kelen van punten in de satelliet- toernooien (25.000 dollar) het spe len van vermoeiende kwalificatie ronden te vermijden. „Ik heb voor een rustige opbouw gekozen. Het gaat langzamer, maar wel steeds beter. Met de punten die ik hier in Hilversum verdien (min stens tien, red.) kan ik er de ko mende tijd alleen maar op vooruit gaan. Het bereiken van de top-100 blijft in elk geval mijn belangrijk ste streven", aldus Oosting, die zich inmiddels ook heeft ontpopt als een gewaardeerd en nuttig Da- vis-Cupspeler. Dat bewees hij bij voorbeeld onlangs in Nigeria, waar coach Okker hem bij afwezigheid van Schapers tot kopman bombar deerde en Oosting onder lastige omstandigheden (een keiharde be- tonbaan, agressief publiek en een enorme hitte) twee enkelzeges boekte, zodat Nederland met 2-3 kende tegen de Tsjech Pavel Slozil (6-4, 6-2). Een meevaller voor Lodder, die in elk geval een premie van bijna vierduizend gulden vei ligstelde, en een belangrijke zege voor de 22-jarige Brabander. Progressie Gezien de in 1985 behaalde hal- ve-finaleplaats is Oosting immers zijn stand verplicht goed te De aanvalskracht in de gehele li- ne-up blijkt wel uit het feit, dat vijf Cubanen zich bij de beste tien hit ters hebben geschaard. Afgezien van catcher Juan Castro kan elke Cubaan bogen op een slaggemid delde van .300 (drie uit tien) of ho ger. Gisteren genoten de Cubanen van een welverdiend dagje rust. Er werd onder meer een bezoek ge bracht aan Madurodam. Beste Nederlander op de hitlijst is Judsel Baranco, die voor de ver rassende triomf over Taiwan uit de ploeg werd gelaten. Baranco heeft .375. Tweede Nederlander is Ger- lach Halderman, die maandag in Utrecht, met drie uit vijf zijn moyenne opkrikte naar .360. Jacky Jacoba, goed voor de homerun te gen Taiwan, is derde man van het Nederlands negental (acht uit 28 oftewel .285). De hitlijst ziet er na tien toernooidagen als volgt uit: 1. Antonio Pacheco (Cub) .575,2. Giuseppe Carelli (Ita) .500,3. Shin-Hsin Wu (Tai) .478, 4. Orestes Kindelan (Cub) en Omar Linares berto Santana (Puer) .411, 9. Pedro Armas (Ven), Kuang-Huei Wang (Tai), Luis Ulacia (Cub) en Muing-Tsu Lu (Tai) .400. EDINBURGH (SID/Rtr.) - De Brit se zwemster Sarah Hardcastle heeft gisteren bij de Gemenebest Spelen in Edinburgh het Europees record op de 800 meter vrije slag verbeterd. Hardcastle kwam tot de tijd van 8 minuten en 24,77 secon den, waarmee zij het oude record van de Oostduitse Astrid Strauss (8.26,52) met bijna twee seconden scherper stelde. Het record van Strauss dateerde van 21 juni tij dens de Oostduitse titelstrijd in Oost-Berlijn. Hardcastle, beschikkend over een uitstekend bouw voor een zwemster (1.83 meter bij 59 kilo), miste het al acht jaar oude wereld record van de Australische Tracey Wickham op 15/100ste van een se conde. Hoewel ze niet had gewe ten, dat ze zo snel was, toonde Hardcastle zich na afloop zeer te: leurgesteld: „Het is gewoon ge meen, als je zo dicht bij een wereld record komt en het dan net niet haalt". Al op de 400 meter vrije slag had de Engelse zondag geïmpo neerd door te winnen in de derde tijd ooit op die afstand gezwom men. In de 800-meterrace van gisteren zwom Hardcastle de eerste 400 me ter in 4.11,47. Aan de laatste hon derd meter, toen de Australische Julie McDonald stukje bij beetje terugkwam, begon Hardcastle na 7.23,08. Aangemoedigd door het publiek, dat in de gaten had dat de Britse aan een grootse verrichting bezig was, sprintte de jonge, grote, maar timide zwemster naar de tweede tijd ooit verwezenlijkt. Ivar de Jong geconcentreerd in actie tijdens de Open Leidse waar hij een plaats op de A-lijst zo goed als zeker veilig stelde. (foto Fred Rohde) Lemond Parijs of Stiphout. Het maakt Greg Lemond niet uit. Winnen is hoofdzaak. Vijftienduizend men sen zagen de Amerikaanse winnaar van de 73ste Ronde van Frankrijk gisteravond zegevieren in het Bra bantse dorp. Wereldkampioen Joop Zoetemelk en Lemond waren de renners, die vijftien kilometer voor het eind van het profcriterium de beslissende ontsnapping inleid den. Knetemann, Verhoeven en Van der Velde sloten aan. Lemond was het aan zijn stand verplicht in de slotronde zijn medevluchters af te troeven. Knetemann werd twee de, Verhoeven derde. Solleveld Gerrit Solleveld, winnaar van de rode trui in de Tour de France, heeft gisteravond het profcrite rium van Steenwijk gewonnen. 'De Tomaat' sprintte naar de zege uit een kopgroepje, waarin zich ook Phil Anderson, Bert Wekema en Ludo Peeters bevonden. Het kwartet ontsnapte tien kilo meter van de meet en bereikte een* voorsprong, die voortdurend rond de halve minuut schommelde. In dè finale bleef daar de helft van over. Theo Smit won de sprint van het peloton. al weer kwijt is omdat 'Hilversum' dit jaar een week later valt, is de naar de 215e positie in de compu terrangschikking gezakte speler uit Son er ook op gebrand om van zich te laten spreken. „Dat ik hier genoodzaakt ben hoog te scoren, is alleen maar goed voor me", weet Oosting. „Sommige jongens pres teren niets als ze onder druk staan, maar ik heb dat juist nodig. Ik Schapers het vooral van incidente- ben Ivar de Jong uitzicht gegeven moet geprikkeld worden". 1 Aan Oostings motivatie zal van daag ongetwijfeld niets mankeren, want het lot heeft bepaald dat zijn tweede tegenstander luistert naar de naam Michiel Schapers, die hij vorig jaar in de kwartfinales de baas bleef; waarmee dus in elk ge val één Nederlander zich kwalifi ceert bij de laatste acht. Hoe het onderonsje ook afloopt, Oosting boekt onmiskenbaar progressie. jr Een hoogvlieger zal hij weliswaar Ricky Osterthun, nu liet de West- lijst", zegt De Jong, "het moet nooit worden, maar de pupil van duitse titelverdediger zijn Tsjechi- wel keelraar lopen wil ik daar met Henk van Hulst, die het Valkens- sche opponent al in de eerste ronde °P terecht komen. Ik heb twee we- waardse tennisinternaat beheert, kansloos: 6-2, 6-3. De naar de 36e ken geleden in Hoorn een sterk B- heeft zijn mogelijkheden aardig plaats gezakte Oosteuropaan, die toernooi gewonnen en kwam in de Bovendien liet Oosting vorig jaar op het Melkhuisje een goede in druk achter tegen Finland (4-1- winst), evenals een kleine twee we ken terug tijdens de ontmoeting met Israël in Scheveningen, toen hij de sterker geachte Mansdorf klopte. Op gravel ligt trouwens LEIDEN - De open Leidse kam toch zijn grootste kracht. Waar pioenschappen op Roomburg heb- Schapers het vooral van incidente- ben lvar de Jong uitzicht gegeven le uitspattingen moet hebben, daar °P een zonnige tennistoekomst. heeft Oosting (nog) de leeftijd en Dank ZÜ d« winst van de 20-jarige het talent om zich op de langere Alphenaar gisteren op A-speler termijn ook en misschien wel Jacco van Duyn is de kans groot drukkelijker te manifesteren bin- dat De Jong spoedig door de bond nen het mondiale circuit. wordt overgeheveld naar de hoog- Aan de tennistoekomst van de ste categorie. Waarmee voor de stu- dertigjarige Tomas Smid daarente- dent natuurkunde een wens in ver gen begint nu toch duidelijk de vullig gaat. tand des tijds te knagen. Kreeg de Melkhuisje-winnaar van '83 vorig jaar in de kwartfinales klop "Ik had dit seizoen mijn gezet op het bereiken van de A- weten uit te bouwen. Afgelopen jaar was Melkhuisje- directeur Piet van Eijsden nog zo vriendelijk Oosting, toen bivakke rend rond de 250e plaats in het we reldklassement, een 'wilde kaart' te geven. Nu kon de Brabander op grond van zijn ranking (159e) di rect tot het hoofdschema worden toegelaten. Geleidelijke vooruit gang, die het gevolg is van een be- op het Melkhuisje alweer zijn 26e A-strijd in de halve finale toernooi van het jaar afwerkte en Aanspekende resultaten van een ruim 130.000 dollar verdiende, zat tennisser, die zes jaar geleden als er waarschijnlijk minder mee dan 'Het Talent' van Nederland te boek zijn vader. Want 'Papa Smid', zoals st°nd. IvaF de JonS won °P Pube' hij wordt genoemd, neemt steevast ra^e leeftijd alles wat er maar te - winnen viel. Het Alphense TEAN werd al snel een maatje te klein, i beiden wel eens het wat voor bem reden was naar het laatste bezoek geweest kunnen zijn. Zes jaar verder speelt Ivar de Jong inmiddels bij het Amster damse Jaagpad en is hij in zijn leef tijdsklasse niet meer de beste van Nederland. Een terugval die was voorzien. "Ik heb voor m'n studie gekozen", verklaart de vakantie vierende tennisser, "mijn leeftijds genoten gingen zich louter met tennis bezighouden en maakten zodoende meer progressie dan ik. Bij mij ging het heel langzaam, bij hen snel. Daardoor ben ik terugge vallen". Spijt van die beslissing heeft hij niet gehad. "Ik vond het risico te groot om op een tennisinternaat te gaan zitten. Een blessure en je valt uit de boot. Ik had er trouwens geen zin in om mij alleen met ten nis bezig te houden. Dat is te een zijdig. Nu sta ik 's zomers een beetje te tennissen en 's winters studeer ik. Bevalt me prima". Dat hij desondanks doorstroomt naar de A-categorie bewijst de ten- nisklasse van Ivar de Jong. "Ik had het wel gezien in de B. Daarin heb ik nu vier jaa.r gespeeld en weet nu wel wat er te Koop is. Ik probeer mij nu langzaam tussen de groep beste A-spelers te voegen. Ik denk dat ik daar best tot m'n recht kom". Zijn uitslagen daarentegen in de hoofdklasse-competitie bij het Amsterdamse Jaagpad, in de hoofdstad woont en studeert hij, waren geen reden voor optimisti sche bespiegelingen. Van de zes wedstrijden tegen A-spelers won De Jong er zegge en schrijve één. "Maar ik heb goed gespeeld", weerlegt hij. Dat bewees hij, nu ge staafd met goede uitslagen, in Hoorn, een van de sterkst bezette toernooien in Nederland. Omdat hij in het mannen enkel B won en in A tot de halve finales reikte, boerde Ivar de Jong finan cieel niet slecht. "Ik tennis vooe m'n plezier en niet om het geld, maar die centen zijn aan de andere kant toch mooi meegenomen. Ik studeer, heb daarom geen inko men en kan in de zomer mooi rond komen van het verdiende prijzen geld". Bij Roomburg heeft Ivar de Jong alleen ingeschreven voor het A- toernooi. "Omdat ik na Hoorn een week nodig heb gehad om van de inspanningen te bekomen. Ik heb daar in totaal 16 partijen gespeeld. Trouwens, het is voor mij interes santer om in A uit te komen. Een overwinning op een A-speler telt zwaarder voor de tennisbond dan het winnen van een sterk B-toer nooi. Je krijgt in de A overigens een stuk beter betaald". De winnaar van Roomburg kan rekenen op ruim 1500 gulden. Die prijs is volgens de toernooicom- missie gereserveerd voor de als nummer één geplaatste Johan Ve- kemans. "Maar een ongeplaatste speler kan in de A net zo gemakke lijk winnen", gelooft Ivar de Jong. "Alle spelers zijn aan elkaar ge waagd, behalve dan Schapers en Oosting. Van die jongens krijg ik een verschrikkelijk pak slaag. In de B zijn de verhoudingen anders, daar krijg je pas in de kwartfinales tegenstanders van formaat. Daar om geloof ik ook dat ik het zal red den in de A. Als ik iets meer kan dan leuk meekomen, ben ik al te vreden". ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9