Top Gorbatsjov- Reagan naderbij Bungalow-vakantie 55-plussers voor half geld! Costa Rica treedt op tegen contra's 'Howe niet geïnteresseerd in positieve oplossingen' VS hervatten produktie C-wapens Chili: videobeelden van verbranding arrestanten WOENSDAG 30 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (AP/DPA/Rtr.) - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren ge zegd dat de voorbereidingen van een tweede topontmoeting met de Russische partijlei der Gorbatsjov serieus zijn begonnen. Een datum voor de top is nog niet afgesproken, maar functionarissen van het ministerie van buitenland se zaken verklaarden dat de Russi sche minister van buitenlandse za ken Sjevardnadze op 19 september in Washington wordt verwacht om met zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz de voorbereidingen af te ronden. President Reagan deelde giste ren verder aan het Amerikaanse Congres mee dat de regering heeft voldaan aan de voorwaarden die het Congres had gesteld voor de produktie van nieuwe binaire che mische wapens. Tegelijkertijd deelde de president mee dat de Amerikaanse regering alles in het werk zal stellen om een alomvat tend verbod op chemische wapens te bereiken. Nu de regering heeft voldaan aan de eisen van het Congres kunnen de financiële middelen worden vrijgemaakt voor de nieuwe che mische wapens, zo zei Larry Spea- kes, woordvoerder van het Witte Craxi kan weer verder regeren ROME (UPI/DPA) - De beoogde Italiaanse premier, Bettino Craxi, en de leiders van de vijf coalitie partijen hebben gisteren het pro gramma goedgekeurd voor de nieuwe Italiaanse regering. Over eengekomen is dat de socialisten het premierschap in maart 1987 overdragen aan een christendemo craat. Het was de eerste formele bijeen komst van de vijf partijen uit de vorige en komende regering-Ct»axi; de christen-democraten, socialis ten, sociaal-democraten, republi keinen en liberalen. Tijdens het 3,5 uur durende beraad in het bureau van de premier, het Chigi-paleis, gaven de vijf partijleiders een "po sitieve beoordeling" van het pro gramma. De secretaris van de Democrazia ChristianaCiriaco de Mita, toonde zich bijzonder ingenomen met het "politieke akkoord", waarbij de voorman van de socialisten, Betti no Craxi, in maart het premier schap afstaat. De Mita is de voor naamste gegadigde voor die post. De „wisseling van de wacht" over het premierschap was het voor naamste oorzaak van de twee maanden durend politieke crisis in Italië. Het beoogde tweede kabi- net-Craxi is volgens minister Fran co Nicolazzi van bouwzaken "een nieuwe regering met de oude mi nisters". Buitenland kort Moord in bureau Een belangrijke figuur uit de Hamburgse prostitutiewereld heeft gisteren tijdens een verhoor op het hoofdbureau van politie zijn vrouw doodgeschoten, een officier van justitie levensgevaarlijk ver wond en vervolgens zelfmoord ge pleegd. Marbella-bom In een luxe hotel in de Spaanse badplaats Marbella is gistermiddag een bom ontploft. Er werd aanzien lijke schade aangericht en een jon getje raakte licht gewond. De bom ontplofte in een kamer op de 10de verdieping van het hotel Don Car los. De kamer werd vernield en een klein jongetje in een aangrenzende kamer raakte licht gewond. Kort voor de bom ontplofte, werd het hotel opgebeld en ge waarschuwd door een man die zei te spreken namens de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Liechtenstein Heinz Hassler, de 51-jarige chef van de recherche van het prinsdom Liechtenstein, is gisteren doodge schoten toen hij met andere agen ten een inval deed in de woning van een 32-jarige Westduitser, die verdacht werd van een verkrach ting. Cocaïne De Spaanse autoriteiten hebben maandag een grote drugsvangst gedaan: 78 kilo cocaïne met een waarde op de zwarte markt van ruim 38 miljoen gulden. De hoe veelheid verdovende middelen be vond zich aan boord van een Co- lombiaans schip dat in de haven van La Coruna was binnengelo pen. De verboden waar aan boord van het schip was vermoedelijk op weg naar Valencia en vervolgens mogelijk naar Nederland of Dene marken. Huis. „De Verenigde Staten kun nen voortgaan met de modernise ring van een arsenaal afschrikwek kende chemische wapens, die zo belangrijk zijn voor de veiligheid van ons land", aldus de woordvoer der. Hij onderstreepte dat de Ver enigde Staten niet van plan zijn in vredestijd chemische wapens op te slaan in het buitenland. Een zegsman van de Nationale Veiligheidsraad zei dat eind 1988 of begin 1989 met de produktie van de zogeheten binaire chemische wapens kan worden begonnen. Het is voor het eerst sinds 17 jaar dat de Verenigde Staten hun voor raad chemische wapens gaan mo derniseren. Binaire wapens bevatten ge scheiden twee verschillende che mische stoffen, die beide onge vaarlijk zijn totdat zij na het afvu ren met elkaar in aanraking ko men. Het Pentagon wil drie soor ten chemische wapens: een vlieg tuigbom (Big Eye), een 155 mm. ar tilleriegranaat en een chemische lading voor de Lance-raket. In een toespraak voor een groep jonge Amerikanen zei Reagan dat de Amerikaans-Russische ge sprekken over wapenbeheersing nu 'in de juiste richting wijzen': vermindering en uiteindelijk af schaffing van kernwapens. MEXICO-STAD - Oscar Arias San chez, de begin mei in Costa Rica aan de macht gekomen president, heeft stappen aangekondigd tegen de in zijn land aanwezige Nicara guaanse contra-revolutionairen, juist op het moment dat Nicaragua bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag een klacht tegen Hon duras en Costa Rica heeft inge diend omdat die twee landen hun grondgebied ter beschikking stel len aan de door Washington ge sponsorde rebellen. door Rob Sprenkels Officieel proclameert Costa Rica een status van "actieve neutrali teit" inzake het Middenamerikaan- se conflict. Desalniettemin heeft de staat bij de vredesbemiddelin gen van de Contadora-groep altijd deel uitgemaakt van de zogenoem de "Club van Washington" (Hon duras, El Salvador en Costa Rica) en kregen de anti-sandinisten toe stemming om politieke activiteiten op Costaricaans grondgebied te verrichten. Militaire daden waren officieel uit den boze, maar werden toch vaak oogluikend toegestaan. Zo SANTIAGO (AFP) - De twee jonge Chilenen die begin deze maand tij dens hun arrestatie door militairen in vlam raakten, zijn opzettelijk in brand gestoken. Dit leidt de rooms-katholieke bisschop van Punta Arenas, Tomas Gonzalez, af uit een video-opname van de ver branding die de leden van de Chi leense bisschoppenconferentie on langs te zien gekregen hebben, zo maakte hij gisteren bekend. „De personen die het hebben ge daan waren zeer duidelijk te zien". Daarnaast hebben op de bijeen komst van de bisschoppenconfe rentie twee weken geleden enkele getuigen van het drama een verkla ring afgelegd, aldus Gonzalez. Het is voor het eerst dat een vooraan staande geestelijke het leger impli ciet beschuldigt van de moord op de student. De slachtoffers waren Rodrigo Rojas de Negri en Carmen Quinta- na. Zij werden op 2 juli gearres teerd toen een algemene staking tegen het militaire bewind van ge neraal Pinochet werd gehouden. Volgens sommige getuigen wer den zij geslagen, vervolgens over goten met een brandbare vloeistof en in brand gestoken. De student stierf, terwijl zijn vriendin met ern stige brandwonden in het zieken huis ligt. De jongen had de Amerikaanse nationaliteit, reden waarom de Amerikanen een gerechtelijk on derzoek eisten. Er werden vervol gens 25 militairen gearresteerd. Van hen zijn 24 door een civiele rechter, die maandag door een mi litaire rechter werd vervangen, vrijgelaten. Die vrijlating leidde tot kritiek van de kardinaal van San tiago, Juan Francisco Fresno, die ook vraagtekens zette bij de ver klaring van de rechter dat de twee jonge Chilenen door een ongeluk in brand raakten. Intussen is gisteren de directeur van het oppositieblad Analisis, Juan Pablo Cardenas, gearres teerd. De militaire autoriteiten hebben een aanklacht wegens be lediging en laster van de president tegen hem ingediend. De aan klacht slaat op een artikel uit het jongste nummer van Analisis, geti teld „Pinochet helemaal alleen", en waarvan alle exemplaren door de politie in beslag zijn genomen. Een rechter heeft verder de eerst komende vijf nummers van het blad verboden. Verder heeft de politie naar haar zeggen zeker 100 studenten gear resteerd die het gebouw van de rechtenfaculteit van de universiteit van Chili in de hoofdstad Santiago hadden bezet. Ze wilden daarmee protesteren tegen het bemoeienis sen van de militaire autoriteiten met de universiteiten. Volgens ooggetuigen werd een student ge wond toen de politie met rubber- kogels op de demonstranten schoot. Tegelijkertijd zei Reagan echter dat hij zijn 'Star Wars' plannen voor een verdedigingsschild in de ruimte niet zal laten varen. Hij zei dat het Strategisch Defensie Initia tief op schema moet blijven en waarschuwde dat pogingen van het Congres om op dit programma te bezuinigen, de vooruitzichten op vooruitgang naar wapenverminde ring ondermijnen. In zijn toespraak wilde Reagan niet ingaan op de inhoud van de brief, die hij afgelopen vrijdag in antwoord op een nieuw wapenbe- heersingsvoorstel van de Sowjet- Unie aan Gorbatsjov heeft ge stuurd. Over die brief zei Reagan alleen dat die 'mijn vastbesloten heid onderstreept om de beweging gaande te houden'. Reagan zei dat de onderhande lingen met de Sowjet-Unie nu in een stadium zijn gekomen waarin 'onbegrip of wantrouwen op zich ons niet langer van ons doel zullen afhouden; elke partij heeft een goe de, realistische kijk op de stand punten en bedoelingen van de an der'. Hij zei dat de onderhandelin gen met de Sowjet-Unie 'een lang durig, inspannend proces' zullen worden, maar dat zij 'niet alleen eindelijk de goede richting op gaan; maar wij zijn allebei langs die weg in beweging gekomen'. Golfoorlog kost al meer dan 416 miljard dollar NICOSIA (AP) - De oorlog tussen Iran en Irak heeft beide landen tot eind 1985 naar schatting 416 mil jard dollar (meer dan een biljoen gulden) gekost aan militaire uitga ven, gederfde olie-inkomsten en verloren industriële produktie. Het blad Middle East Economie Survey meldde dat de berekening was gemaakt door dr. Abbas al-Na- srawi, hoogleraar economie aan de universiteit van Vermont in de Verenigde Staten. De Golfoorlog begon in 1980 met de Iraakse invasie van Iran. Nasra- wi maakte geen schatting van de materiële schade die beide partyen hebben geleden door bombarde menten en beschietingen. kon de vroegere sandinistische held Eden Pastora, die de gewa pende strijd tegen zijn revolutio naire strijdmakkers van weleer een paar maanden geleden opgaf, zich zonder problemen in Costa Rica bewegen amper twee maanden na dat hij het land was uitgezet. Eind vorige week leek er weer eens een crisis uit te bteken tussen Nicaragua en Costa Rica nadat san dinistische mortiergranaten een half dorp aan de Costaricaanse kant van de grens hadden vernie tigd. Maar terwijl alle waarnemers op een fel protest van de Costari caanse regering zaten te wachten, kwam de regering van Oscar Arias na een onderzoek tot de conclusie dat het incident was geprovoceerd door contra's die de sandinisten vanaf Costaricaans grondgebied hadden beschoten. Dat Oscar Arias bezig was de koers van de "actieve neutraliteit" te wijzigen, werd bevestigd toen de Costaricaanse politie het afgelopen weekeinde een illegaal ziekenhuis van de contra's ontmantelde even ten noordoosten van de hoofdstad San José. En vervolgens, juist op het moment dat Nicaragua zijn klacht bij het Internationale Ge rechtshof inleverde, verklaarde Arias dat de Nicaraguaanse ballin gen "misbruik" hadden gemaakt van de Costaricaanse gastvrijheid. Goederentrein met chemicaliën stort van brug BOONE (AP) - In de Amerikaan se staat Iowa zijn gisteren 16 wa gons van een goederentrein met chemicaliën door een rukwind ont spoord en van een brug in de Des Moines rivier gestort. Het was niet direct duidelijk wat voor chemicaliën de trein aan boord had en of er gevaar bestond voor het milieu. Wel was duidelijk dat er chemicaliën ontsnapten. Enkele tientallen omwonenden en een vakantiekolonie werden als voorzorg geëvacueerd. Vijf mensen werden met klachten van hoofd pijn en misselijkheid naar een zie kenhuis gebracht, maar konden di rect weer naar huis. (foto AP) Derde termijn voor Reagan? WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse Republikeinse Congreslid Guy Vander Jagt heeft gisteren voorgesteld de Amerikaanse grondwet zodanig te wijzen, dat een president langer dan twee keer vier jaar achtereen kan regeren. Vander Jagt zei zo de weg vrij te willen maken voor president Ro nald Reagan om een derde ambts termijn te vervullen en voor 'de Amerikanen om te beslissen hoe lang hun president aan kan blij- Het 22ste amendement op de grondwet, dat in 1951 van kracht werd nadat Franklin D. Roosevelt vier presidentstermijnen had ver vuld, bepaalt dat een president niet meer dan twee termijnen van vier jaar mag volmaken. Vander Jagt noemde die grondwetsbepaling 'een belediging voor de Ameri kaanse kiezers, die wijs en goed geïnformeerd zijn'. ADVERTENTIE Kom na half augustus in alle rust genieten van de nazomer, de natuur en... de vele verrassingen van Vendorado. Vriendelijke bungolowporken op de mooiste plekjes van Nederland en Duitsland. Met 5-sterren luxe voor een bescheiden prijs. Midweek 55-plus al vanaf 175,-* Speciaal voor 55-plussers heeft Vendorodo een biizondete aonbieding: 50% reduktie op de bungalow huurprijs voor een midweek (maandag tol vrijdog). Kijk eens hoeveel dal per bungalow scheelt: Aankomst Bungalowpark datum Loohorst Weerterberqen 11 of 18 oug. v.o.i2$ 260,-* 25 oug. v.a. 395? 1977* 1.8 of 15 sepl. v.a. iff; 187?* 22 of 29 sept. v.o. 850; 175,-* En wilt u 't zich extio makkelijk moken, denk don eens oon de mogelijkheid von holfpension, voor een meerprijs von f 100,- p.p. per midweek. Exc! toeustenbelosting en evt. loeslogen. Evt. andere kortingen vervollen bij deze aanbieding. Beslis nu: ei is slechts een beperkt oontol bungalows beschikbaar. Reserveer vondoog nog bij ABN Bonk of Vroom en Oreesmonn. Of bel direkt Vendorado: 020-656565 (mo. t/m vr. von 9 tot 19 uur, zo. von 10 tot 16 uur) Botha valt uit naar Britse minister: PRETORIA - De Zuidafrikaanse president Botha heeft de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Sir Geoffrey Howe er gisteren van be schuldigd 'niet geinteresseerd te zijn in positieve politieke oplossin gen' voor de Zuidafrikaanse pro blematiek. Botha deed deze uitspraak na af loop van zijn tweede officiële ont moeting met Howe, die namens de Europese Gemeenschap ruim een week lang in zuidelijk Afrika ge probeerd heeft om mogelijkheden te zoeken voor een dialoog tussen de regering-Botha en het zwarte verzet. door Ruud de Wit Botha verweet de Europese Ge meenschap in de persoon van Ho- we 'zich te mengen in binnenland se aangelegenheden'. Howe liet op zijn beurt nadrukkelijk merken te leurgesteld te zijn in de afloop van zijn vredesmissie. Het gesprek van Howe met presi dent Botha was voorafgegaan door ontmoetingen met drie ministers uit de Zuidafrikaanse regering, na melijk Gerrit Viljoen van onder wijs en opvoeding, Barend du Plessis van financiën en Roelof Bo tha van buitenlandse zaken. Het gesprek met president Botha zelf duurde 55 minuten. Howe benadrukte op zijn pers conferentie, dat hij bij zijn bespre kingen met de Zuidafrikaanse re gering steeds drie punten centraal had gesteld. Dat waren, behalve meer fundamentele veranderin gen, de noodzaak van een dialoog met gekozen zwarte leiders, waar bij tevens een plaats zou moeten worden ingeruimd voor Nelson Mandela, de zwarte leiders in bal lingschap en de verboden bevrij dingsorganisatie ANC in het bij zonder. Hij weigerde in te gaan op de fei telijke inhoud van de besprekin gen met president Botha, maar liet er geen tijfel over bestaan, dat de door de Europese Gemeenschap geëiste vrijlating van Mandela niet dichterbij was gekomen. „De Zuidafrikaanse regering moet akkoord gaan met de vrijla ting van Mandela en de overige po litieke gevangenen, alsmede het ANC en andere politieke organisa ties legaliseren teneinde een dia loog aan te kunnen gaan. Maar het ANC op zijn beurt moet zich uit spreken voor de beëindiging van het geweld, anders is een vreedza me dialoog niet mogelijk. Kortom, aan beide kanten moet er een stap worden gezet, die door de tegen- party niet kan worden afgewezen", aldus Howe. De Britse minister sprak zich verder uit tegen een topontmoe ting van Botha met Europese en Afrikaanse leiders, zoals Botha had voorgesteld: „Hier in Zuid-Afrika moeten de problemen worden op gelost en niet op conferenties". Ho- we weigerde echter vooralsnog de deur volledig dicht te slaan. „Ik breng nu eerst verslag uit over mijn bezoek aan Zuid-Afrika aan Gemenebest Evenmin wilde hij zich uitspre ken over mogelijke economische sancties door het Britse Gemene best en de Europese Gemeen schap, nu zijn missie mislukt lijkt: „Mijn verslag zal een bruikbare bij drage vormen bij de gesprekken op de Gemenebest-conferentie vol gende maand en die met mijn col lega's van de EG, volgende week", aldus Howe die niet uitsloot dat hij opnieuw naar Zuid-Afrika zal moe ten afreizen. Botha zette zich gisteren vooral af tegen deze sanctiedreigementen. „Wij willen geen nationale zelf moord plegen, maar als het Westen ons in een hoek wil dwingen, dan zullen we daar ons tegen verzet ten". Hij voegde er aan toe, dat hij niet begreep waarom het Westen eraan mee wenst te werken, dat Zuid-Afrika wordt veranderd in een autoritaire staat. Met de bevrij dingsorganisatie ANC zullen dan ook pas gesprekken worden ge voerd als deze niet langer meer door communisten gecontroleerd wordt, aldus Botha. Volgens hem heeft Zuid-Afrika militair en economisch de macht om sancties door het Westen te kunnen weerstaan. „Sancties heb ben tot nu toe slechts een positieve uitwerking op onze economie ge had. Het wapenembargo van de VN heeft geleid tot een krachtige eigen wapenindustrie en het olie embargo heeft geresulteerd tot de ontwikkeling van een waardevolle alternatieve technologie". =§§i=> NENDOR4DO 5-sterren bungalowparken van Vroom Dreesmann SAARBRÜCKEN (AP) - In de rivieren Saar en Moe- sel zijn sinds zaterdag minstens een miljoen vissen ge storven door een grote cyanidevergiftiging van het ri vierwater. Het gif is vermoedelijk afkomstig van de bezinkingsinstallatie van de staatsmijn Saarbergwer- ke AG. Het ministerie van milieu van Saarland zei gister avond dat het nog niet duidelijk was of dat bedrijf alleen verantwoordelijk was voor de vissterfte. Brand weer en verschillende hulpdiensten hebben al tonnen aoae vis uil net water gehaald. In Saarland en Rhein- land-Pfalz geldt een zwem- en visverbod. De recherche en de milieudienst van Saarland heb ben een onderzoek ingesteld naar de toedracht van de vergiftiging. Gisteren werd een cyanidevergiftiging gemeten van 100 milligram per liter. Het waarschijnlijk verantwoordelijke bedrijf bezit een installatie uit 1955 die sterk verouderd is, aldus het ministerie. De drinkwatervoorziening loopt voorlo pig geen gevaar, omdat het Saarland drinkwater ont trekt gan het grondwater. (foto api

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7