Grote gasvondst in de Noordzee UW HUIS IS EEN KEUKEN VAN WOONING WAARD. FNV wil rem op9 Mexico blijft in ijzeren greep van schuldeisers Britse olieproduktie sterk verminderd Opinieblad op til voor wie zijn gal wil spuwen Computerconcern Nixdorf maakt sterke groei door Keukencomfort voor 'n uitgekookte prijs. Michelin België bezet PAGINA .6 ECONOMIE woensdag 30 juli 1986 DEN HAAG (ANP) - Een boring die is uitgevoerd door Mobil in de Noordzee, vijftig kilometer ten westen van IJmuiden, heeft de aanwezigheid van grote hoeveelheid aardgas aangetoond. Er is waarschijnlijk sprake van een economisch winbare hoe veelheid, zo heeft het olieconcern meegedeeld. Mobil heeft een belang van 75 pro cent in het Noordzeeblok P 12, waar de boringen zijn verricht. In het blok doen verder mee DSM (10 procent), Hollandsche Delfstoffen Maatschappij (HDG, 10 procent) en de op de Amsterdamse beurs geno teerde Holland Sea Search. De no tering van de aandelen HSS werd gisteren opgeschort door de com- sector van de Noordzee heeft in ju ni gemiddeld 2,2 miljoen vaten per ruchten over een commerciële gas- dag bedragen, het laagste niveau vondst door het bedrijf in de sinds juni 1983, toen er slechts 23 Noordzee. Zelfs bij de huidige lage olievelden in produktie waren te- energieprijzen zou hier exploitatie gen nu 31. Dit blijkt uit gisteren ge publiceerde cijfers van Royal Bank of Scotland. In mei van dit jaar be droeg de produktie nog gemiddeld BAARN (GPD) - Een maand blad waarin iedereen zijn me ning kan geven over de meest uiteenlopende onderwerpen. Dat wil de Baarnse ondernemer A. van Belle in oktober op de Ne derlandse markt introduceren. Van Belle (46) heeft stapels inge zonden brieven en advertenties liggen die door diverse kranten en tijdschriften zijn geweigerd. Volgens de Baarnaar hebben duizenden landgenoten dezelfde ervaring met de Nederlandse media. „Journalisten houden el kaar de hand boven het hoofd", vindt Van Belle. „Zelf willen ze alles boven water hebben, maar zodra je op hen kritiek hebt, vang je bot". Woedend Van Belle kan nog steeds woe dend worden wanneer hij zijn map met voorbeelden doorwor stelt. Tientallen brieven die later ook als advertentie uit de kran tenkolommen werden geweerd. Als motivatie voor het weigeren van de brieven geven vrijwel alle hoofdredacties op dat ze grote moeite hebben met de inhoud en/of de toonzetting daarvan. Van Belle schuwt teksten als 'homo's: schoonheidfoutjes der schepping' niet. De journalist Joop van Tijn noemt hij bijvoor beeld een viespeuk en diens werk en uitlatingen een schande voor het joodse ras. Van Belle is niet gevoelig voor de bezwaren van de media tegen zijn brieven. ,jn interviews mag iedereen van alles zeggen. Men sen als Van Tijn, Brugsma (jour nalisten, red.) en Stoker (oud-co lumnist Volkskrant) mogen on gestraft de meest erge dingen uitkramen. Zodra een lezer daar op met even harde taal reageert, kan dat bij de heren hoofdredac teuren niet door de beugel. Hier is sprake van je reinste censuur". Anti-communistisch De maandbladuitgever-in-spe is er heilig van overtuigd dat ver reweg de meeste journalisten in Nederland links zijn en hun le zers dagelijks indoctrineren. Hij omschrijft zichzelf als katholiek en anti-communistisch en heeft een enorme aversi van alles wat met links te maken heeft. Voor zijn 'strijd' tegen het communisme heeft hij zelfs een stichting in het leven geroepen. De stichting wordt ook de uit geefster van zijn maandblad. „Maar ik plaats niet alleen anti communistische artikelen en brieven. Iedereen mag schrijven wat hij wil. Daar komen vanzelf wel weer reacties op", zegt hij. Van Belle wil het eerste num mer van zijn blad Mijn Opinie in oktober in een oplage van 20.000 uitgeven. „Ik weet zeker dat de duizenden mensen wier brieven ook steeds geweigerd worden, behoefte hebben aan mijn opi nieblad. Wij zullen niets weige ren". tot de mogelijkheden behoren. Britse olie De olieproduktie in de Britse 2,5 miljoen vaten per dag. LONDEN (DPA) - Het Westduitse van de gehele branche, die wordt computerconcern Nixdorf heeft in geschat op acht tot tien procent, de eerste helft van dit jaar zijn om- De orderportefeuille nam toe zet kunnen vergroten met achttien met vijftien procent tot 4,5 miljard procent ten opzichte van de eerste mark en dat is een gunstige basis helft van vorig jaar. De omzet voor de gang van zaken in de rest kwam uit uit 1,84 miljard mark, zo van dit jaar. Luft denkt dat de heeft de voorzitter van de raad van winst van 172 miljoen mark die vo- bestuur van het concern, Klaus rig jaar werd behaald, duidelijk Luft, in Londen bekendgemaakt, kan worden overtroffen. Voor een De omzetgroei was groter dan die prognose van het dividend voor dit -jaar acht Luft het nog te vroeg. OPEC - De vergadering van de Or- De omzet in West-Duitsland zelf ganisatie van piie-Exporterende groeide met 29 procent tot 974 mil- Landen (OPEC) is gisteravond ver- joen mark. In het buitenland, dat daagd, omdat de Indonesische mi- goed is voor vrijwel de helft van de nister Soebroto er nog niet in was omzet, werd een groei van acht geslaagd van alle lidstaten cijfers procent tot 870 miljoen mark be- los te krijgen over de bijdragen die reikt. De investeringen bedroegen zij willen leveren aan een vrijwilli- in de eerste helft van dit jaar 236 ge produktiebeperking, zo heeft miljoen mark, 28 procent meer dan woordvoerder James Audu ver- in de eerste helft van vorig jaar. klaard. Volgens Audu is er in prin- Aan onderzoek en ontwikkeling cipe bereidheid om de produktie besteedde Nixdorf met 195 miljoen voorlopig op basis van vrijwillig- gulden negen procent meer. De heid te beperken om het overschot helft daarvan werd gestoken in aan aan olie op de wereldmarkt te ver- software. Het aantal werknemers minderen met twee a drie miijoen steeg met 1270 tot 24.560. Volgens vaten per dag. Luft wil Nixdorf de komende jaren nummer één worden op het gebied van computersystemen en daar voor moeten de investeringen in de ontwikkeling van software en com municatietechnieken sterk worden vergroot. Kortgeleden heeft Nixdorf van uit de Verenigde Staten een order ontvangen van honderd miljoen dollar. De helft daarvan betreft hardware die in 1987 en 1988 wordt De produktie is vorige maand twintig van de 31 velden verm: derd. Samen met het lage nive van de olieprijzen betekent dat gevoelig verlies aan inkomsten voor Groot-Brittannië. De waarde van de dagelijkse olieproduktie in de Noordzee is in juni ten opzichte van de voorgaande maand met zes miljoen pond sterling gedaald tot iets meer dan zeventien miljoen pond (zestig miljoen gulden). Dat is nog maar een derde van de waar de van de produktie in november van het afgelopen jaar. Volgens Royal Bank of Scotland bedreigt deze ontwikkeling de ver dere ontsluiting van de Noordzee- velden. Een aantal oliemaatschap pijen zou al overwegen de investe ringen met twintig tot 25 procent te verminderen. Als de prijzen op het huidige lage niveau blijven zal er aan het begin van de jaren negen tig een eind komen aan de ontslui ting van nieuwe olievelden, aldus de bank. Amerikaanse staalarbeiders in Chicago blokkeren, gewapend met honkbalknuppel, de poort v Ze zijn in staking gegaan omdat hun werkgever, het staalbedrijf LTV, de uitbetaling van ziekte- heeft stopgezet in verband met een dreigend faillissement. British Aerospace Het Britse lucht- en ruimtevaart- concern British Aerospace sluit zijn fabriek in Weybridge in het geleverd AMSTERDAM (ANP) - De ontslag procedure via de kantonrechter, ook wel „snelbuffetrecht" ge noemd wegens de termijn van een maand waarbinnen de uitspraak valt, is volgens de FNV nog steeds populair. Bij veel arbeidsrechtelij ke zaken die voor de kantonrechter mag lopen. De meeste van de - komen betreft het werkgevers die schatting van de vakcentrale - op een snelle manier - buiten het arbeidsbureau om - een werkne mer willen ontslaan. Medio vorig jaar is de ontslag- in een toelichting op het jaarver slag. Dit is volgens hem met name in de regio Rotterdam het geval. De FNV vindt dat ontslag alleen in zeer uitzonderlijke gevallen - zo als het ook in de wet staat om schreven - via de kantonrechter kele duizenden kantonrechterza ken zouden dan bij het arbeidsbu- VrOUWen reau terecht moeten komen. "V"»-»"»"' ..w,wi.uBv m geieveru en de andere helft heeft procedure via "het arbeidsbureau t>J?j 5® Sociaal Economische graafschap Surrey. Door de slui- betrekking op software die in vier versneld tot een maximale termijn be®m volgend jaar een slagrecht, zal de FNV daarom plei ten voor het instellen van de moge lijkheid van hoger beroep. Daar door wordt een betere toetsing mo gelijk, en „haastige" werkgevers zullen dan ook eerder weer nor maal naar het arbeidsbureau stap pen bij ontslagkwesties, zo ver wacht de vakcentrale. ting verdwijnt er werkgelegenheid Qf vijf jaar vanaf 1987 zal worden voor 2500 mensen. Volgens een geleverd. Luft wilde de naam van woordvoerder van de onderne- de opdrachtgever niet noemen, ming zal minstens 700 mensen el- Het betreft een detailhandelsketen ders binnen het concern een baan met vestigingen door heel de VS. worden aangeboden. In Weybridge De Amerikaanse order geeft aan worden vleugeldelen gemaakt dat in Europa opgedane ervarin- voor de A310 van Airbus Industrie en onderdelen voor het gevechts vliegtuig Tornado. De produktie dorf. zal worden overgebracht naar an dere vestigingen van de onderne- ming. British Coal De Britse kolenindustrie heeft de verliezen van 2,2 miljard pond in het stakingsjaar 1984-85 terugge bracht tot 50 miljoen pond in het onlangs afgesloten boekjaar 1985- 86. De produktie heeft zich na af loop van de een jaar durende mijn werkersstaking in maart 1985 snel hersteld. De produktiviteit lag 30 procent hoger dan in het stakings jaar. Volgens president-directeur Ian MacGregor mag in het jaar 1988-89 weer op winst worden ge rekend, mits de olieprijzen zich voor de kolenindustrie in gunstige zin ontwikkelen. Kangaroo Participatiemaatschappijen van de Noro Group of Companies heb ben een belang van 49 procent ver worven in Kangaroo Computer Systems (voorheen Holland Com puter Systems) in Eindhoven. De overige aandelen zijn in handen van de directie, zo heeft Noro mee gedeeld. Kangaroo, die in 1983 is opgericht, houdt zich bezig met de assemblage en de verkoop van kleine computers voor zakelijk ge bruik en van randapparatuur, ^r^cLVZrdktN^rSef ^XICO STAD (AP/DPA/Rtr) - heeft een sterke groei doorge- Vorige week woensdag onderte- maakt. kenden de Mexicaanse minister van financiën Gustavo Petricioli Chinese boeren en functionarissen van het Intema- tionaal Monetair Fonds op de Me- Ruim een kwart van de Chinese xicaanse ambassade in Washing- boeren zal de komende tien jaar de ton een intentieverklaring over een landbouw verruilen voor het een nieuwe saneringsregeling voor werken in industrieën die op het de buitenlandse schuld van Mexi- platteland gevestigd zijn. Dat heeft co. een hoge functionaris van het Chi- Het akkoord werd daarna door nese ministerie van landbouw, de Mexicaanse regering in juichen- Zhang Yi, tijdens een persconfe- de termen 'van historisch belang' rentie in Peking bekendgemaakt, genoemd, vooral omdat het IMF Hij zei dat honderd miljoen van de voor het eerst was afgeweken van in totaal 375 miljoen boeren m Chi- haar gebruikelijk beleid om een na met langer nodig zijn in de land- debiteur een strak bezuinigingsbe- bouw en dat zij worden aangemoe- leid op te leggen, digd in de fabrieken werk te zoe- Volgens de intentieverklaring zal 2 maanden, na klachten van werkgeverszijde. Hierdoor was vooral in 1983 en 1984 een hausse in ontslagprocedures via de kan tonrechter waarneembaar. Maar ook nu zijn er nog genoeg werkge vers die de kantonrechter boven gen goed aan het buitenland kun- het arbeidsbureau verkiezen, aldus worden geleverd, aldus Nix- mr. D. van der Vos, hoofd van de rechtskundige dienst van de FNV advertentie advies zal uitbrengen ring over verandering Van der Vos kondigde ook aan dat de FNV alle komende verande ringen in het stelsel van sociale ze kerheid gaat toetsen aan de Euro pese richtlijnen. Door de recente gunstige uitspraak van de advo caat-generaal van het Europese Hof (over het recht van een bepaal de groep vrouwen op wwv) is vast komen te staan dat de Europese richtlijnen met name op het gebied van de gelijke behandeling voor rang hebben boven daarmee strij dige Nederlandse regels. Of de controle iets op zal leveren is nog niet te zeggen. „Het is vooral bedoeld als een stok achter de deur, ook naar de uitvoeringsin stanties toe. Als er ongerechtighe den boven tafel komen, dan pak ken we die aan", aldus Van der Vos. Wooning bewijst dat goede keukens best betaalbaar kunnen zijn. Met toepassing van de beste mate rialen. Met een perfecte afwerking. Met een fantastische service. Leidschendam: Damplein 8-9, tel. (070) 200486 Openingstijden: 9.00-18.00 uur, op koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag: 9.00-16.00 uur. Maandag gesloten. Laders voor batterijen zijn vaak onveilig DEN HAAG (ANP) - Een be hoorlijk aantal batterijladers is onvoldoende veilig. Ze hebben ondeugdelijke stekkers, het snoer is slecht bevestigd en er bestaat ontploffingsgevaar om dat de batterijen er verkeerd om in kunnen worden gezet. Tot deze conclusie komt de Stichting Vergelijkend Waren onderzoek na een onderzoek naar 37 typen laders. De oplaadbare batterijen, waarvan de stichting 25 typen testte, komen er wat betreft vei ligheid beter vanaf. Waar de stichting niet over te spreken is, is de informatie die op de batterijen staat: op twintig van de vijentwintig batterijen is de informatie niet in het Neder lands of onvolledig. Dat geldt ook voor 33 van de 37 onder zochte batterijladers. De veiligheidsventielen van de batterijen bleken goed te functioneren op één exemplaar na, waarbij lekkage van chemi caliën optrad. Wie regelmatig batterijen gebruikt is met op laadbare voordeliger uit en be last het milieu minder, aldus de stichting, al zijn oplaadbare batterijen duurder. amsterd"am - De nieuwbouw i Amsterdam nadert zijn voltooiing. Het pand wordt voorzien permoderne beursvloer met de nieuwste electronische snufjes, (foto anp>. BRUSSEL (ANP) - Werknemers van de Michelin-fabriek in het Belgische Zuun hebben hun bedrijf maandagavond bezet. De bezetting is een reac tie op de beslissing van de directie het bedrijf onmiddellijk te sluiten en 1.034 van de 1.280 werknemers op straat te zetten. Het personeel kreeg dit nieuws vrijdagmiddag te horen, aan de vooravond van de jaarlijkse vakantie. Vertegenwoordigers van het personeel hadden dinsdag een gesprek met de voorzitter van de Vlaamse regering, Gaston Geens. Die moest toegeven dat de bedrijfsluiting onder „ongewone omstandigheden" plaats heeft gevonden. Het bedrijf had niet met de bonden overlegd en ook nagelaten de overheid op de hoogte te stellen van zijn plannen. Geens wil met directie en bonden rond de tafel gaan zitten om te bekij ken of het bedrijf toch niet open kan worden gehouden en zo ja onder welke omstandigheden. De vakbonden eisen dat de beslissing van de Michelin-directie zes maanden wordt opgeschort. Soepeler regeling met IMF nog geen doorbraak ken. Italiaanse wijn Het wijnschandaal Italië, het IMF de komende 18 maanden 1,6 miljard dollar ter beschikking stellen en de Wereldbank zal daar r dit jaar nog eens 2 miljard dol- waarbij 23 mensen om het leven aan toevoegen. De volgende zijn gekomen, heeft in april, toen stap is dat minister Petricioli on- de crisis een hoogtepunt bereikte, derhandehngen opent met de ban- geleid tot een vermindering van de ken, om nog eens 12 miljard dollar export van Italiaanse wijn met los te krijgen. De banken hadden veertig procent. Het Nationale In- geweigerd over nieuwe leningen te stituut voor de Buitenlandse Han- P^ten voordat er overeenstem del heeft bekendgemaakt dat in de mm6 was bereikt met het IMF. periode januari-april de wijnexport /~vi t 22,7 procent beneden het niveau UliemarKl van dezelfde periode vorig jaar lag. Het nieuwe element in het ak koord is dat het IMF meer geld heeft toegezegd voor het geval Me xico er niet in slaagt in 1987 een groeipercentage van de economie van 3 tot 4 procent te realiseren, of als de olieprijs zakt tot onder de 9 dollar per vat; het land krijgt min der als de prijs stijgt tot boven de 14 dollar per vat. Het IMF is blijk baar gevoelig gebleken voor het ar gument van de Mexicaanse rege ring dat de economie zwaar is ge troffen door de instorting van de oliemarkt en dat de geleden verlie zen niet in één jaar kunnen worden goedgemaakt. Voor 1986 verwacht de regering een daling van de olie-revenuen van 7 tot 8 miljard dollar, waarmee de inkomsten uit de olieproduktie in één jaar meer dan gehalveerd worden. Dit jaar verwacht de rege ring een economische teruggang van 3 tot 4 procent, de derde reces sie in vijf jaar. Hoewel de regering zich zeer te vreden toont met het bereikte ak koord, zijn er in Mexico Stad ook kritische geluiden te horen. Zo vra gen sommigen zich af hoe verstan dig het is om een nieuw bedrag toe te voegen aan de torenhoge buiten landse schuld van 97,6 miljard dol lar; alleen Brazilië heeft een nog grotere schuld. Bovendien wordt er op gewezen dat de onderhandelingen met de buitènlandse banken nog moeten beginnen. Daarvan hangt ook at of de Wereldbank over de brug komt. Deze bank heeft gisteren een le ning van 500 miljoen gulden toege zegd, die pas zal worden verstrekt als ook de commerciële banken be reid zijn nieuwe leningen met Me xico af te sluiten. De algemene ver wachting is dat de grote internatio nale crediteuren wel over de brug zullen komen, maar over de toe schietelijkheid van de Europese banken en de middelgrote Ameri kaanse banken valt weinig te voor spellen. Hypotheek De Verenigde Socialistische Par tij, de grootste linkse partij in Me xico, heeft het akkoord intussen veroordeeld. Volgens de woord voerder van de partij, Jorge Alco- cer, zal Mexico door de lening tot het eind van deze eeuw en moge lijk daarna gebukt gaan onder een zware hypotheek, die neerkomt op een uitverkoop van grondstoffen. Mexico moet volgens schattin gen van het IMF tot eind volgend jaar aan rente en aflossing 31,4 mil jard dollar betalen, waarvan 16,7 miljard uit rente bestaat. Daar staat, bij een olieprijs van 9 tot 11 dollar, ruim 32 miljard dollar aan exportinkomsten tegenover. Vol gens Luis Sanchez Aquilar, de voorzitter van de kleinere Sociaal Democratische Partij, is het enige dat de Mexicanen zullen merken van nieuwe leningen dan ook slechts verdere economische en so ciale achteruitgang. Dat is uiteraard niet de bedoe ling van bijvoorbeeld de Wereld bank, die Mexico slechts geld wil lenen voor investeringen, die het land minder afhankelijk van de olie-export zullen maken. Volgens de Wereldbank kan Mexico op de wereldmarkt ook goed meekomen met produkten als dranken, gecon serveerd fruit, leerprodukten, kunstmest, auto-onderdelen, glas, cement en tabak. Baksteen uit dal ondanks lagere afzet DE STEEG (ANP) - De Nederland se baksteenindustrie is er vorig jaar door produktieafspraken en het uitkopen en stilleggen van be drijven ondanks de teruglopende afzet in geslaagd haar rendement te verbeteren. Hoewel het binnen landse gebruik van metselbak- steen en de export fors daalden, kon met die maatregelen worden voorkomen dat de voorraden oplie pen. Dat staat in het gisteren gepre senteerde jaarverslag over 1985 van het Koninklijke Verbond van Nederlandse Baksteenfabrikanten (KNB). Het binnenlands gebruik van metselbaksteen daalde vol gens het verbond, vooral ten gevol ge van een afname van de bouw- produktie in 1985, met ruim zeven procent tot in totaal ruim 1,2 mil jard stenen en de export daalde vo rig jaar zelfs met achttien procent tot in totaal 276 miljoen stuks. De relatieve positie van metsel baksteen verbeterde zich volgens KNB echter. De afname van de bouwproduktie was vorig jaar vol gens het verbond ongeveer twee procent groter dan de daling van de binnenlandse vraag naar met selbaksteen. In West-Duitsland, het belangrijkste exportland voor de Nederlandse baksteenindustrie, daalde de bouwproduktie vorig jaar met 35 procent. De afzet van Nederlandse baksteen in dat land daalde volgens KNB echter met slechts 20 procent. In 1985 werd ongeveer een vijfde deel van de baksteenproduktie uit gevoerd. Van de gebakken straatklinkers (74 miljoen stuks) ging ruim twaalf procent de grens over. Voor 1986 en daarop volgen de jaren verwacht de KNB verder herstel, met name door toenemen de exportkansen en groei in de sec toren ongesubsidieerde woning bouw en herstelverbouw, waar steeds meer baksteen wordt ver werkt. In de Nederlandse baksteenin dustrie werkten medio vorig jaar 1.785 mensen. In 1984 waren dat er bijna 1900. Tien jaar geleden telde de baksteenindustrie ruim 4.330 ar beidsplaatsen. Shell breidt fabriek uit in Moerdijk ROTTERDAM (ANP) - In het na jaar zal Shell plannen bekend ma ken voor een forse uitbreiding van zijn etheenterminal in Moerdijk. Een woordvoerder van de maat schappij heeft dat bevestigd. Het is de bedoeling dat de capaciteit van de terminal, die thans 285.000 ton per jaar bedraagt, wordt uitgebreid met 140.000 tot 190.000 ton per jaar. .Welk bedrag met de uitbreiding van de terminal is gemoeid wilde de zegsman niet meedelen. De etheenfabriek van Shell wordt niet uitgebreid. De maximale produk- tiecapaciteit van de installaties be draagt 500.000 ton per jaar, een ca paciteit die op het ogenblik niet volledig wordt benut. De uitbreiding van de etheen-ter- minal vloeit voort uit de verwach ting van Shell in de toekomst meer van dit halffabrikaat voor de kunststoffenindustrie te kunnen afzetten. Momenteel levert Shell al aan derden als BASF, ICI en BP via het internationale etheen-pijp- leidingnet dat van Rotterdam via Antwerpen, Zuid-Limburg (DSM) naar West-Duitsland loopt. De Amsterdamse effectenbeurs gaf vanochtend blijk van een kleine ople ving. De grote aandelen herstelden zich van de gisteren opgelopen verlie zen en de beurs maakte een wat leven diger indruk dan op de voorgaande duidelijk kalme dagen. Rond het mi- daaguur lèek de stijgende tendentie echter niet door te zetten. De obligatie- markt liet ongeveer hetzelfde beeld zien. Nadat maandag Wall Street een duik had gemaakt, bleven de koersdalingen daar dinsdag beperkt. De dollar zakte vanochtend niet verder, maar leek zich te stabiliseren rond f 2,39. In dit kli maat gingen de internationale aande len in Amsterdam in herstel. Akzo was rond het midaguur f 1,60 duurder op f op f 47,60, Koninklijke Olie f 1,20 op f 186 en KLM zes dubbeltjes op f 46,50. De financiële waarden gingen zonder uitzondering licht omhoog.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6