Centraal station Leiden niet meer van deze tijd Nieuw station geen luxe Bouw motel begint gelijk dit najaar mo Nader onderzoek naar verontreiniging bodem Dief van lduis casino in trein aangehouden Braderie Haarlemmerstraat Geen verbouwing, maar geheel nieuw complex LEIDEN WOENSDAG 30 JULI 1986 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De bouw van een nieuw NS-station in Leiden zit al enige tijd in de pen. Het huidige gebouw, dat dateert uit het begin van de jaren vijftig, voldoet vol gens de NS niet meer aan de eisen die men vandaag de dag aan een centraal station van importantie mag stel len. De stationshal is te klein, er zijn geen behoorlijke reizigers- en per- soneelsaccommodaties en de reizi gersvoorzieningen (zoals het reis- en inlichtingenloket en het grens wisselkantoor) zijn niet berekend op de stroom treinreizigers die Lei den dagelijks te verwerken krijgt. Kort gezegd komt het er volgens de NS op neer dat het Leidse cen traal station niet in staat is om de treinreizigers adequaat te ontvan gen. Een belangrijke reden voor de bouw van een nieuw station is ook dat het huidige station qua uiter lijk niet meer van deze tijd is. "Het is een onooglijk gebouwtje dat he lemaal in het niet valt bij de enor me kantoorgebouwen in de omge ving. Dat wordt de komende jaren nog versterkt door de vele nieuw bouw die in de pen zit voor het Sta tionsplein en omgeving (Schutters veld, red.)", aldus de NS-rayonchef van het rayon Den Haag, J.W. Tie- kink. "Het Leidse station is het vijfde in grootte van Nederland, maar heeft een te kleine hal, geen be hoorlijk restaurant, te kleine dienstruimtes en het grenswissel kantoor en de loketdiensten bar sten uit hun voegen", zo vat Tie- kink de belangrijkste problemen kernachtig samen. De rayonchef zegt blij te zijn met de nieuwbouw- plannen voor Leiden "al zullen de problemen die we thans ondervin den daardoor nog enkele jaren lan ger gaan duren". Aanvankelijk had de directie van de Nederlandse Spoorwegen ge hoopt dat het Leidse station na een flinke verbouwing weer een hele tijd mee zou kunnen. De kosten van een grootscheepse opknap beurt, die voor eind van dit jaar was gepland, liepen evenwel zo uit de hand dat het niet verstandig leek op die weg verder te gaan. Een verbouwing van het Leidse station zou immers niet alle problemen oplossen zodat na een aantal jaren totale nieuwbouw toch onont koombaar zou zijn geworden. De directie van de NS heeft daar om definitief een streep door de verbouwplannen gehaald. Alleen de hoogstnodige voorzieningen mogen worden getroffen. Zo zijn intussen het inlichtingenbureau en de Nederlandse Spoorwegen niet meer van deze tijd. Het Leidse station, een onooglijk gebouwtje de plaatskaartenloketten iets uit gebouwd om aan de ergste ruimte nood tegemoet te komen. Bezuinigingen De enige die nog een een spaak in het wiel zou kunnen steken is de minister van verkeer en waterstaat. Zij wil de komende jaren weer flin ke bezuinigingsmaatregelen door voeren bij het openbaar vervoer. Dat zou de NS kunnen nopen de vervanging van het Leidse station uit te stellen. De lijst van nieuwe stationsgebouwen van de NS van 1980 tot heden laat een gemiddelde zien van vijf vervangingen per jaar. Voor de komende jaren staan naast Leiden evenwel meer 'krepeerge- vallen' op het lijstje om vervangen te worden. Of de nieuwe bezuini gingen tot aanpassingen van het NS-investeringsschema zullen lei den is op dit moment nog onvoor spelbaar. Vooralsnog gaat men er vanuit dat een nieuw Leids stations vóór de jaren negentig in aanbouw wordt genomen en gereed zal ko men. De bouw zal in fasen geschie den omdat het nieuwe stationsge bouw komt op de plaats van het oude. Ontwerper van het nieuwe Leidse station wordt Harry Reijn- ders. Hij is ook de ontwerper van het veelbesproken station Amster- dam-Sloterdijk dat onlangs in ge bruik werd genomen en als een be langrijke opleving in de vprmge- ving van stationsgebouwen wordt gekenschetst. De Nederlandse Spoorwegen zijn enkele jaren geleden afgestapt van de eenvormige en wat saaie stationsgebouwen. Sindsdien is een enorme variëteit in gebouwen ontstaan. Het station Amsterdam- Sloterdijk is wel het meest bijzon der. Het ziet er ronduit spectacu lair uit, met veel glas en staal in frisse kleuren (helder blau\v en vuurrood). Het nieuwe centraal station van Leiden zal volgens de architect net als dat van Sloterdijk een transpa rant ogend gebouw worden. Vol gens de eerste schetsen die de ar chitect op papier heeft gezet krijgt het gebouw een rondlopende gla zen gevel. De bedoeling van de transparante gevel is het zicht van uit de stad op de treinen te herstel len. Het schetsontwerp van de nieuwbouw zal voor het einde van dit jaar gereed zijn. Volgens de planning van de NS moet het nieu- De hal van het Leidse station. Het is er r ochtend ook bijna alle loketten in gebruik i rustig omdat veel mensen op vakantie zijn. Toch zijn op een rustige m de reizigersstroom te kunnen verwerken. (foto Holvast) we stationsgebouw er voor de ja ren negentig staan. Tunnel aast de bouw van een nieuw sta tion zitten nog andere grote plan nen in de pijplijn van de NS en de gemeente Leiden. Het is de wens van de gemeente om naast het nieuwe station, in het verlengde van de stationsweg, een tunnel te bouwen onder de spoorlijn door naar het terrein van het Acade misch Ziekenhuis. De tunnel zou bestemd zijn voor fietsers, voet gangers en openbaar vervoer. Het busverkeer zal volgens het plan van de gemeente niet meer door het Rijnsburgerwegviaduct stad-in of stad-uit rijden maar via de nieu we tunnel onder de spoorlijn. Achter het station zal het Ter- weeplein worden vergroot tot een soort tweede stationsplein waar ook een deel van het NZH-bussta- tion zou worden gesitueerd. Voor de uitvoering van deze plannen, waarover de gemeente en de NS al regelmatig overleg hebben, zou de huidige bebouwing aan het Ter- weepark moeten worden afgebro ken. De gemeente Leiden, het Acade misch Ziekenhuis en de Neder landse Spoorwegen, die elk een deel van de grond rond het station bezitten, hebben ook een project groep in het leven geroepen die de mogelijkheden onderzoekt van verdere ontwikkelingen rond het station (de bouw van kantoren en een parkeergarage achter het sta tion). Articon, een dochteronderne ming van de NS, werkt op dit mo ment in opdracht van de gemeente Leiden aan een plan voor de onder tunneling van het Stationsplein. Dit plan zal voor het eind van dit jaar gereed zijn. Het gemeentebe stuur heeft voor de komende vier jaar al enkele miljoenen guldens vrijgemaakt om de ondertunneling te kunnen realiseren maar kan dit werk niet uitvoeren zonder finan ciële hulp van het rijk. De bouw van een nieuw station heeft de kans op ondertunneling van het Stationsplein op korte ter mijn aanmerkelijk vergroot, zo valt by de gemeente te beluisteren. Realisatie aan het begin van de ja ren negentig wordt nu heel goed mogelijk geacht. We zijn uit ons jasje gegroeid' LEIDEN - "Het Leidse station is één van de meest onherbergzame die ons land telt", merkte colum nist Henk Hofland begin dit jaar nog op in de Haagse Post. Of aan zijn opmerking een vergelijkend warenonderzoek onder de Neder landse stations ten grondslag heeft gelegen is niet bekend, maar een ieder die het Leidse station kent zal geneigd zijn Hoflands al of niet terechte conclusie te beamen. Lange rijen wachtenden voor de plaatskaartenloketten, een winde rige hal, een tunnel naar de treinen die de aanblik biedt van een cata combe en armoedige wacht- en res tauratieruimtes op de perrons. Dat is het beeld dat ieder die regelma- tig van hét Leidse station gebruik maakt levendig voor ogen staat. De service aan treinreizigers is in Leiden minimaal, hoewel het op de ranglijst van in- en uitstappers de Tegenover Haagsche Schouw LEIDEN-De bouw van een nieuw Volgens bedrijfsleider P.A. van motel bij het Haagsche Schouw be- der Valk van het Haagsche gint mogelijk dit najaar. Het Van Schouw is het de bedoeling dat der Valk-concern - de eigenaar van met de bouw wordt begonnen zo- het Haagsche Schouw en tevens de dra de bouwvergunning binnen is. exploitant van het toekomstige H\j hoopt dat dit binnen twee tot motel - heeft inmiddels een bouw- drie maanden het geval is. aanvraag ingediend bij de gemeen- Het motel zal bestaan uit drie te Leiden. bouwlagen van elk 21 kamers. Het Het motel krijgt 63 kamers waar gebouw, ontworpen door het Voor- het verblijf ongeveer 70 gulden per schotense architectenbureau Sluys nacht moet gaan kosten. Het wordt wordt opgetrokken in een stijl die gebouwd op een terrein tegenover aansluit bij die van het restaurant, het Haagsche Schouw, aan de an- De totale kosten bedragen volgens dere zijde van de Valkenburgse Van der Valk ongeveer 2,5 miljoen weg. Daar staat nu nog een witte gulden. villa. Deze zal worden gesloopt. De welstandscommissie, die de Voor de bouw van het motel moet schoonheid van het gebouw moet ook een klein deel van het naastge- beoordelen, heeft nog geen oordeel over het motel gegeven. Dat zou ei genlijk maandag moeten gebeu ren. Omdat de commissie vond dat zij onvoldoende gegevens had, is de behandeling van het plan naar later tijdstip verschoven. Een zijaanzicht van het nieuwe motel dat het Van der Valk-concern c Bromfietser aangereden Bijna 15.000 voor Anjerfonds LEIDEN - De loterij van het Leid se Anjercomité heeft f14.976 gul- De bouwtijd van het motel wordt den opgebracht, evenveel als, er la- door bedrijfsleider Van der Valk ten zijn verkocht. Er hebben 35 LEIDEN - Een 41-jarige bromfiet- geschat op ongeveer een jaar. Dat verenigingen aan de verkoop r r uit Noordwijkerhout is gewond betekent dat het pas na het zomer- geraakt bij een aanrijding met een seizoen van 1987 open gaat. Dat de auto, gistermiddag rond vijf uur op drukke vakantietijd wordt 'gemist' de Plesmanlaan. Hij is met een ge- hoeft volgens Van der Valk geen broken onderbeen overgebracht problemen op te leveren. "We moe- het AZL. De auto liep forse ten het niet hebben van mensen amateuristische kunstbeoefening. gewerkt. De opbrengst komt via subsidies van het Anjerfonds ten goede aan muziekkorpsen, koren, toneelverenigingen, m£Üoretten- groepen en andere of toeristen die een of twee dagen in deze buurt zijn en goed koop willen overnachten", zegt hij. schade op. die twee of drie weken logies boe- De aanrijding ontstond toen de ken. We mikken meer op zaken- auto, bestuurd door een 45-jarige vrouw uit Wassenaar, een rood stoplicht negeerde voor de krui sing met de Haagse Schouwweg. Zij bleef wel op de kruising stil staan om van rechts komend ver keer doorgang te verlenen maar hield er geen rekening mee dat ook voor de bromfietser, die vanuit de tegenovergestelde richting naar links wilde afslaan, het licht op groen stond. Zij trok op toen de bromfietser overstak. De hoofdprijs van de loterij was 1000 gulden. De trekkingslijst ligt ter inzage bij de balie van het stad huis. De loten blijven tot 1 oktober geldig. LEIDEN - Geboren: Mar- loes dv. M.W. van der Linden en P. Ooms;- Catharina Jacoba dv. A.W.C.M. de Jong en J.A.M. Elfering; Angela dv. P. Lens en M. Ameyaw; Merel Martha dv. A.C. Siemer en I.T.C.M. van Buuren; David Theo George zv. M.G. Popkes en R.E. Isada; Kjeld zv. S.J. Versluijs en L.A. J Johanna dv. C. Vink en T.J.P. van Hou ten; Dave zv. R.R.W. van As en C. Oran- e; Mare Roeland zv. M.R. Rexen Bij tankstation Lammenschansplein ROTTERDAM/LEIDEN - De olie maatschappij Shell stelt een nader onderzoek in naar de omvang ivTvinktn T.jypevaTHoud de bodemvervuiling bij het Shell- het Lammenschans- naatschappij j Hemerik; Olav Erik zv. P. Kloosterman eengekomen met de directie a F.M.A. van Haaster. lieu van de gemeente Leiden. Het Rijnsburgs bloemencorso trekt zaterdagmiddag door het centrum van Leiden, vanaf half drie. Ter gelegenheid daarvan organiseert de Wandelkring Leiden en Omstreken van de KNBLO zaterdag de corso wan deltocht. Deelnemers kunnen kiezen uit 10,15 of 20 kilometer. De start is tussen negen en twee uur bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein, waar de wandelliefhebbers zich die dag ook kunnen laten inschrijven. Shell had al een keer een onder zoek gedaan naar de vervuiling. Daaruit was naar voren gekomen dat het om een betrekkelijk lichte ,v.uw„ ge- PIverontreiniging ging, waarschijn- I.J. Leemans, M.C. Behage (1898) vrl., Ujk veroorzaakt doordat m het LEIDEN - Overleden: H. van Leeu wen (1930) man, H.B. van Kranen (1936) man, J.A. Brouwer (1908) man, J.R. Veldhorst (1903) man, K.A. Steenland (1925) vrl. echtgen. van J. Jongbloed, M.H. Verboon (1913) vrl. geh. gew. met ARNHEM/LEIDEN - Een super snelle actie van de Leidse gemeen tepolitie, de spoorwegpolitie en de brigade Arnhem van de Koninklij ke Marechaussee heeft gisteren rond het middaguur geleid tot de arrestatie van een 40-jarige in Lei den woonachtige Westduitser, die de nacht tevoren de kluis van casi- Carré aan de Stationsweg zou de buurt van het casino a signaleerd. De Leidse politie 1 geh. gew. met H. Everwijn, A.C. Rutjens (1897) vrl. geh. gew. met H. Roozendaal, J. de la Rie (1901) man, L.C. van Houten (1923) vrl. echtgen. van A. Van Rijn, M.Schaap (1905) man, J. de Bruin (1924) man, M. de Kooter (1907) vrl. echtgen, van A. Kouwenhoven, J. Kool van Hee- rens (1936) man, A. Levarht >1933) man, I.D. Douwes (1932) vrl. geh. gew. met onderzoek. A.R. George, H.J. Boelee (1901) man, J.K. Bouma (1930) man, M.F. van Vliet verleden een van de ondergrondse opslagtanks is overgelopen. De di rectie milieu vond het onderzoeks rapport op een aantal punten toch te summier. Vooral is onduidelijk Hee! of en in hoeverre het grondwater is verontreinigd. Vandaar het tweede zocht, via de Spoorwegrecherche, ci89l) vrl. geh. gew. met P.J. Borgmeij. de marechaussee i te kijken omdat werd vermoed dat hij zich met de buit in de interna tionale trein naar West-Duitsland zou bevinden. Tijdens de persoonscontrole hebben gelicht. De man was daar de trein ontdekte de marechaussee kortgeleden ontslagen. Hij i gegeven aan de Leidse politie. i Arnhem inderdaad de voormali ge casino-medewerker, die naar de r, C.H. van der"Voort (1905) man. jonk vrouw R.C.O. Quarles van Ufford (1926) vrl., N.A.M. Straathof (1903) vrl. geh. gew. met T.J. Lubbe, C.G. Minne (1908) otrppft vrl. echtgen. van M. van der Meij, E. Thiel (1898) vrl., geh. gew. met R. Raar. saneringsplan op laiei ie leggen. J. Riethoven (1919) man. H.B. van Ipe- Daarover nioet de directie milieu ren (1921) man, N. de Blieck (1920) vrl. echtgen. van J. Brakels, E. van Ryn (1904) vrl. geh. gew. met G. Krijgsman. Volgens een woordvoerder van Shell zal het enkele weken duren voordat het nieuwe onderzoek klaar is. Ook dit wordt aan de ge meente Leiden voorgelegd. Shell dan meteen een saneringsplan op tafel te leggen. Daarover moet de zijn oordeel geven. niet vertellen. Maar de verwach ting is dat dit op korte termijn ge beurt. De maatschappij heeft na melijk ook zelf belang bij een snel le sanering van de bodem. Ze wil namelijk aan het Lammenschans plein een moderner tankstation bouwen. Overigens kwam de verontreiniging aan het licht bij de voorbereidende werkzaamheden voor dit station. WINKELDIEFSTAL - Vier jon, gens en een meisje zijn gistermid dag rond vier uur in V en D aange houden wegens winkeldiefstal. Het meisje, twaalf jaar oud, nam voor 90 gulden parfum weg. Dit werd opgemerkt door de bedrijfs recherche, die haar en de vier jon gens, twee van dertien, .een van veertien en een van vijftien, aan de politie overleverde. Het meisje ver klaarde tegenover de politie in op dracht van de jongens te hebben gestolen. vijfde plaats in neemt, achter Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Leiden beschikt niet over een restaurant, heeft een te kleine hal en slechte reizigersaccommo daties, te kleine dienstruimtes voor het personeel, het reis- en inlichtin genbureau en het grenswisselkan toor barsten uit hun voegen. Vooral in de ochtendspits is het meestal een drukte van jewelste in de stationshal. Het grenswissel kantoor en het reis- en inlichtin genbureau zijn, wanneer men de verkeerde ingang kiest, door de mensenmassa voor de plaatskaar tenloketten nauwelijks te berei ken. "We zijn uit ons jasje gegroeid", verklaart groepschef Van de Wete ring van het Leidse station. "De drukte is de afgelopen jaren enorm toegenomen. Als alle loketten in gebruik zijn dan nog zijn de rijen wachtenden zo lang dat de mensen bijna buiten of in de koffieshop staan. Onlangs is een zevende loket bijgebouwd dat deze week in ge bruik wordt genomen. Ook het reis- en inlichtingenbureau is iets uitgebreid om de ergste nood te lenigen. Maar het grenswisselkan toor komt nog steeds niet aan zijn trekken". "Vier jaar geleden beschikte Lei den over maar vijf plaatskaartlo- ketten die toen nog voldoende wa ren op de reizigersstroom te ver werken", vertelt Van de Wetering. Eén en ander weerspiegelt de groeiende omvang van het reizi gersbestand in Leiden. "De drukte neemt nog steeds toe", aldus de Leidse groepschef. "Een nieuw stationsgebouw is zeker geen lu- AUTO OVER DE KOP - Vermoe delijk als gevolg van te hoge snel heid is een 21-jarige Leidenaar af gelopen nacht op de Stevenshof- dreef met zijn auto over de kop ge gaan. Hij bleef wonderwel onge deerd, de auto werd totaal ver nield. De man reed in de richting van de Haagweg toen hij de macht over het stuur verloor. De auto sloeg over de kop, gleed op de zij kant door de berm en bosschages en kwam een eind verder tot stil stand. Inbraak oude school LEIDEN - Een voormalig school gebouw aan de Berlagestraat waar een atelier en een dartsclub zijn ge vestigd, is in de nacht van maan dag op dinsdag door inbrekers be zocht. Uit het atelier verdween een grote hoeveelheid gereedschap, waaronder vijlen, gravurestekers, slijp- en boormachines en spantan- gen. De dartsclub werd een koffie zetapparaat en twee kraten bier lichter gemaakt. De dieven ver schaften zich toegang tot het ge bouw door een ruit in te slaan. Gisterochtend werd in de speel- Bondsrepubliek reisde. De gelegenheid ontdekt dat uit de was niet alleen in het bezit van de kluis 2000 gulden wars verdwenen, buit maar ook van een sleutel van De verdenking viel al snel op de de kluis. Deze had hij na zijn ont- ex-werknemer, omdat hij die nacht slag niet bij zijn baas ingeleverd. De oliemaatschappij stelt zich zelf verantwoordelijk voor de bo- LEIDEN- Gehuwd: P.J.M. Dijkmans demverontreiniging en is bereid de L. Starre, C. Bekooij en D. van de kosteh voor het opruimen van de koop, Buikstra en C.M.E. Moes, R. Matters J. Bekooy. Meent, E.A. Brijder en Y.L. Middel- wrvn;i;nt, nn t~ npmpn Wan- koop, H. Mooten en I.H. Newton, H A. de woordvoerder van Shell nog LEIDEN - In de Haarlemmerstraat wordt op 7 en 8 augustus weer de jaarlijkse braderie gehouden, georganiseerd door Haarlemmerstraat Pro motion. Deze 'langste en grootste braderie in de regio' omvat zo'n 150 kramen bij sommige waarvan demonstraties worden gehouden. Verte genwoordigd zijn ook oude ambachten; onder anderen een kaasmaker, een kopergraveur, een pottenbakker en een houtdraaier tonen hun kun nen. De braderie gaat voorts vergezeld van modeshows (elk uur één). Op 8 augustus wordt de braderie muzikaal opgeluisterd door het looporkest 'Harlem Streetparade'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3