Uitbreidiiigsplamien Bootjeshaven ldaar 'Blonde Dolly' vult dag lang Wassenaars raadhuis 'Zomerfiora' laat 200 bloemensoorten zien Jongens (12) schieten met windbuks op rijdende auto's Afspraak De Kool niet tot in eeuwigheid Riolering en bestrating in Leiderdorp onder handen Ontsnapte honden na wilde jacht gevangen PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 30 JULI 1986 RIJNSBURG - Geur en kleur te over dezer dagen in de exporthal van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg. Tot en met zaterdag 2 augustus wordt er in de veiling de bloemententoonstellling 'Zomer- flora' gehouden. Verwerkt in tien tallen bloemstukken zijn er ruim 200 bloemensoorten in vele varië teiten te bezichtigen. De zomerfiora draagt hetzelfde motto als het bloemencorso, 'Bloe men... grenzeloos mooi'. Volgens N. Hemmes van de veiling is dit motto niet direct in de bloemstuk ken terug te vinden. "De tekenaar Leo Sprengers uit Noordwijker- hout heeft de bloemen laten ver werken in grote gestilleerde mu ziekinstrumenten. Het enige inter nationale aan de tentoonstelling is het feit dat verschillende gastbin- ders hebben meegewerkt". De zomerfiora is een jaarlijks te rugkerende bloemenexpositie die tot doel heeft het grote publiek be kend te maken met de enorme rijk dom aan zomerbloemen die de Ne derlandse kwekers op de markt brengen. De teelt van zomerbloe men wordt volgens Hemmes met het jaar belangrijker. Hemmes: "Zowel de Nederlandse als de bui tenlandse consument geeft steeds vaker de voorkeur aan gemengde boeketten. Zomerbloemen lenen zich daar bij uitstek voor". De bloemen die voor het vervaar digen van de bloemstukken zijn gebruikt, zijn vrijwel allemaal af- Uomctio van Nederlandse kwe kers. Heel bijzonder noemt Hem mes de collectie lathyrussen, af komstig van de koninklijke tuinen van Soestdiik. De zomerfiora is dagelijks van 10.00 tot 22.00 uur geopend. Zater dag, de dag waarop het bloemen corso door de straten van Rijns- burg zal trekken, sluit de exporthal om 17.00 uur. De toegangsprijs be draagt vijf gulden voor volwassen en 2,50 gulden voor kinderen. Een gezinskaart kost 12,50 gulden. OEGSTGEEST - Twee jongens van 12 jaar hebben gisteravond met een buks geschoten op auto's die reden over de Kennedy laan in Oegstgeest. De knapen hadden zich gestationeerd op het bal kon van een woning en namen verschillende auto's onder vuur. Bij de politie kwamen twee klachten binnen, waarop een surveil lancewagen polshoogte ging nemen. De buks van de jongens werd in beslag genomen. Een van de jongens kwam uit Warmond en was bij zijn vriend, van wie de ouders afwezig waren, op bezoek. Het is onduidelijk of er schade aan de auto's is aangericht. Een van de ouderparen heeft te ken nen gegeven een regeling te willen treffen voor eventuele schade. Het andere echtpaar moest vanmorgen nog op de hoogte worden gesteld van de schutterskwaliteiten van hun zoon. WARMOND - De uitbreidingsplannen van de Warmonds vereniging Bootjeshaven lig gen klaar. Aan de zuidzijde kan een dijk worden ingenomen en een aantal plaatsen negentig graden worden gedraaid, waardoor ruimte voor 15 of 16 extra ligplaatsen ont staat. Een andere mogelijkheid is het uitgraven van een deel van de zuid-westkant, waar mee de nu 64 plaatsen tellende Bootjeshaven 24 ligplaatsen rijker wordt en later eenvou dig ruimte voor nog eens zo'n aantal kan worden geschapen. WATERSPORTVERENIGING '^WÈÈÊÈÈk „Sïe Het bestuur van de vereniging leuks uit gedistilleerd". De namen hangt de laatstgenoemde variant van burgemeester De Vreeze, Toos aan, maar de leden hebben het laat- Terlouw, Dr. Bonje en waterpoli- ste woord en zullen zich in de na- tiecommandant Haasnoot gaan bije toekomst over de keuze mo- over tafel, als mensen van het eer gen uitspreken. Voorzitter N.J. van ste uur. Diest: "Door zelfwerkzaamheid kan onze vereniging deze uitbrei- Ongeveer tien jaar geleden werd ding in de exploitatie opvangen. De Bootjeshaven echt als instelling Penningmeester D.A. de Nie: "We in het leven geroepen, als stichting, zyn een erg voorzichtige vereni- Een raadsbesluit bond de doelstel- ging. We proberen het uit eigen ling aan'voor de Warmonder tegen middelen te realiseren". een betaalbare prijs een haven te creëren, voor boten met een lengte De Nie, nu tien jaarbestuurslid, van maximaal zes meter'. "Een weet nog hoe de Bootjeshaven in groep die door de commerciële het leven is geroepen, ongeveer jachthavens, en dat zijn er nogal veertien jaar geleden. Er was niet wat, niet werd bediend", merkt echt een club. "Als we allemaal ge- Van Diest op. fingeerd een gulden op tafel leggen kunnen we een vereniging oprich ten", herinnert hij zich het toenma lige motto, uit overlevering overi gens. "Het was toen een rommeltje en er was niet echt sprake van een Bootjeshaven". Van Diest: "Na al dat rommelige gedoe is er iets wondering te wekken, als men na gaat dat een ligplaats in de Bootjes haven per seizoen maximaal 140 gulden kost, voor een boot met de maximale lengte van zes meter dus. En dat is inclusief winterstal ling. De vereniging kan zonder tekor ten werken en de prijzen op dit ni veau houden, doordat de leden het totale onderhoud en toezicht voor hun rekening nemen. Dat betekent dat beschoeiingen en dijken door de leden worden onderhouden en waar nodig opgekalefaterd. Het zelfde geldt voor de winterbergin, De Nie: "Als je de meerprijs van a dat onbetaalde werk meerekent, dan kun je de prijs van een lig plaats wel met een factor drie ver menigvuldigen". Vooruitziend Mede door het succes en de wachtlijst deed op een gegeven moment de behoefte aan uitbrei- VOORSCHOTEN - De invloed rijke Voorschotense oud-bur gemeester De Kool woonde ja ren langs de Veurseweg. Oud- wethouder Pels woonde bij hem in het blok. Samen had den ze wat geregeld: de grond achter de vier tuinen hoort al sinds 1948 bij hun terreinen. Eerst betaalden zij huur aan ba ron Schimmelpenninck van der Oye, later aan de gemeente. Zij plantten bomen en struiken en er was sprake van een stukje natuur. De vredige situatie is nu ver stoord. B en W willen de ge meenteraad voorstellen om de grond, die aan de Swagerman- weg ligt, de verkopen. Er zou den twee woningen moeten ko men in dit luxe stukje Voor schoten. Een van de bewoners, A.J. van Aartsen is verontwaar digd in de pen geklommen en overweegt via een beroep met getuigen, zijn gelijk te krijgen. De grondverkoop zou in strijd zijn met toezeggingen van vori ge college's dat "de huurders huurder zouden blijven en der halve de beschikking over de door hen gehuurde grond zou den blijven houden". Het ging steeds om monde linge gentleman's agreements; schriftelijk was er niets beves tigd. Wel zei de voormalige ge meentesecretaris Eveleens te gen B en W dat "verkoop van gond een afzonderlijke beleids beslissing vergt". Hierbij ken hij zich voorstellen dat het col lege "uit respect voor al het geen deze oud-bestuurders voor de gemeente hebben bete kend, alsmede gelet op hun persoonlijke omstandigheden, met verkoop van dit stukje bouwgrond niet al te veel haast maakt". Eeuwigheid Een woordvoerder van de ge meente zegt, na bestudering van de geschiedenis, dat er van een keiharde toezegging nooit sprake is geweest. De mensen zouden de grond tot wederop zegging kunnen huren en niet tot in de eeuwigheid. Nooit ver geten mag worden dat het de gemeente geld kost wanneer haar grond braak ligt en ze een bescheiden huur vangt. Dat de bewoners een andere indruk hebben gekregen bevreemdt hem niet, zo gaat dat vaak met gesprekken. Het is niet zjjn e Voordat B en W met t is niet zjjn eindconclusie. stel komen, wordt de zaak nog verder bestudeerd. Een koper voor de grond is er nog niet, bouwplannen ontbreken even eens. Op de grond kunnen van af 1987 twee vrijstaande of ge schakelde woningen komen. Recessie "Het leuke is", stelt hij verder zichtbaar tevreden vast, "dat een enquête onder de leden onlangs heeft uitgewezen, dat de commer ciële jachthavens te duur zijn om aan de doelstelling van de bootjes- ding van de Bootjeshaven zich voe- haven te kunnen voldoen". Hoe veel duurder durft Van Diest niet r te zeggen. Maar na enig lo ven en bieden bestaat er overeen stemming op van twee tot vijf a ze ven keer zo duur als de Bootjesha- fUK 1SIKÖI Kil kJK 11 IK (Oiuunuy III UMV.UOOIC. LAUlllllI len. Maar de complete nieuwe ha- Bootjeshaven op het terrein achter hen worden vergroot "°n, van honderd ligplaatsen, die "De vragen die voor ons de door- de gemeente in het bestemmings plan Koudenhoorn voorzag, vond slag gaven men wat veel van het goede. Van leden Diest: "Het was wel een zeer voor- vens uitziende blik van de gemeente- ligplaats bieden?'. Het bestuur Het Dit ondanks het feit dat de eco- raad, maar het feit dat "we niet in een 'Wat vinden de uniek gebied als Koudenhoorn een 'Kunnen jachtha- totaal nieuwe haven gaan creëren", meldt de Warmonder bovendien. een redelijke prijs i nomische recessie de klandizie van eens een enquête onder de leden de jachthavens enigszins heeft uit- gehouden", gedund. Van Diest: "Toen was t. bij de commerciële havens totaal geen interesse voor deze sector. Nu wel, omdat er een overschot aan ruimte is. De prijzen liggen aan merkelijk lager dan vijf jaar gele den". De Nie geeft aan dat op de wachtlijst van de vereniging Bootjeshaven ongeveer dertig na men prijken. "De behoefte is er nog wel". Dat hoeft ook geen ver hebben eerst maar heeft toen de conclusie getrokken dat een uitbreiding aan de Speel de beste oplossing bood. Bur- kleinere uitbreiding de bestaande haven". Tegen de bestemming Bootjes haven in het plan Koudenhoorn is Uit die peiling bleek dat de nieu we haven, met een daarmee sa menhangende opheffing van de bestaande aan de Speelwei, niet de voorkeur had. Men vreesde dat de sociale controle tekort zal schieten, de bereikbaarheid werd onvol doende gevonden en het beheer minder gemakkelijk te voeren. Te vens, meent Van Diest, zou de ex ploitatie wel eens te duur kunnen worden voor de vereniging, of de prijzen in de hoogte kunnen jagen. gemeester en wethouders hebben door ongeveer twintig jachthavens daarmee ingestemd en toegezegd dat zij zich daarvoor sterk zullen maken", schetst de voorzitter - der. andere watersportbedrijven be zwaar gemaakt. Van Diest ver wacht echter dat de geplande uit breiding om minder weerstand "Wij willen voorzien in de be- stuiten. En De Nie: "De commer- hoefte die er nu is, in eerste instan- ciële jachthavens kunnen geen en- tie ongeveer twintig ligplaatsen er- kei alternatief aandragen. Als je nu bij. Want de dertig adspirant-leden 25 gulden goedkoper bent dan hebben niet allemaal een bootje", vervolgt Van Diest zijn betoog. commerciële jachthaven, dan pas kun je spreken van concurrentie- Een andere reden om voor uitbrei- vervalsing. Daarvan is nu geen ding van de huidige haven te kie- sprake". LEIDERDORP - Een deel van het oude centrum van Leiderdorp wordt vanaf deze week opnieuw bestraat en betegeld. Het gaat om het wegdek en de trottoirs van de Lindelaan, de Meidoornstraat, het Burgemeester Brugplein, de Ber kenkade tussen Acaciastraat en Kruisgebouw en de Kastanjelaan, tussen de Berkenkade en de Lin delaan. Al met al gaan de werk zaamheden zeker een paar maan den duren. Tegelijkertijd wordt de Lindelaan gereconstrueerd. Bijna alle bewoners van deze laan heb ben inmiddels hun mening gege ven over de voorstellen voor snel- heidsremmende voorzieningen. De oplossing die voor de meesten aan vaardbaar bleek wordt nu uitge voerd. Er worden twee snelheids- remmende voorzieningen aange legd, één bij de kruising met de Kastanjelaan en één tegenover de Meidoornstraat. In een ander deel van Leider dorp wordt binnenkort ook druk gewerkt: de 'Horsten'. Vanaf 4 au gustus wordt de riolering onder de Van Diepeningenlaan, de Sant horst, de Raaphorst en de Lok horst vernieuwd. De Van Diepe ningenlaan komt het eerst aan bod, gevolgd door'de drie 'Horsten'. Het werk gaat minstens vier weken du- Vernieuwing is noodzakeUjk om dat de rioolbuizen ernstig zijn aan getast. Op sommige plaatsen heb ben de buizen zoveel dikte verlo ren dat ze het gewicht van de grond erboven niet langer kunnen dragen. Op andere plaatsen is de bovenkant van het riool poreus ge worden of zelfs verdwenen. De werkzaamheden worden uit gevoerd door een gespecialiseerde aannemer. Hij zal de betonriolen gedeeltelijk vervangen door kunst stof leidingen. Delen die zijn te handhaven, krijgen een binnenbe- kleding van kunststof. GEREEDSCHAP - Uit de op slagloods van een bouwbedrijf aan de Reijerskoop in Boskoop is voor 4200 gulden aan gereedschap ge stolen. De inbrekers kwamen bin nen door de deur van de loods open te breken. WOENSDAG Leiden Tennispark Roomburg, Kanaalweg - Leidse tenniskampioenschappen, tot 22 Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat Film 'Histoires extraordinaires', 20 en 22.15 uur. Noordwijk Boulevard - Ronde van Noordwijk. met damesprofronde 18.30 uur, prominen- tenrace 19.45 uur, profronde 20.45 uur. DONDERDAG Leiden Tennispark Roomburg, Kanaalweg Leidse tenniskampioenschappen, 10 tot 22 uur. Speeltuin Oosterkwartier, Driftstraat - Kinderkennis, 13.30 uur. Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan Tocht over plas sen kinderen 11-16 jaar, 10-17 uur. Zijlkwartier, Van der Marckstraat - Vakantiebij belschool kinderen tot 12 jaar, 10 uur. Zoeterwoude Eendenkooi, Kooikerspad - Zomerdrive Leiderdorpse Bridgeclub, 20 uur. Voorschoten Cultureel Centrum, Marijkelaan 4 - Playbackshow kinderen, 19 uur. ZOETERWOUDE - Twee poli tiemensen en een aantal om- standes hebben gistermiddag laat de handen vol gehad aan het vangen, van twee grote jachthonden. De dieren - met een schofthoofte van meer dan een meter - liepen midden op de provinciale weg Zoeterwou de naar Stompwjjk en trokken zich nauwelijks iets van het verkeer aan. Door uitwijkings manoeuvres en snel afremmen van automobilisten werd voor komen dat de beesten werden aangereden. Maar door die vreemde capriolen scheelde het tot twee keer toe maar heel weinig of er waren auto's tegen elkaar gebotst. Politiemensen poogden ver volgens samen met een aantal anderen de honden te vangen. Dat ging door weilanden en over sloten. Een van de dieren werd in het nauw gedreven en werd met een lasso gestrikt. Het tweede dier, dat als gevolg van een zwempartij vol modder zat, kon worden gevat doordat een van de achtervolgers er bo venop sprong. De honden zijn vervolgens met de dierenam bulance overgebracht naar Lei den. De eigenaar, een man uit Zoeterwoude, heeft ze inmid dels weer opgehaald. Het is nog onduidelijk hoe de beesten konden ontsnappen. Filmcrew van 45 man, budget 75.000 gulden voor paar minuten film WASSSENAAR - Voor het witte Wassenaarse raadhuis staan zes bestelauto's. Ron kende generatoren, kilome ters snoer. Op het bordes rusten twee heren uit. De een zit onder de medailles, de ander houdt het bij een rokkostuum. Binnen, in de raadzaal gebeurt het: daar wordt een van de belang rijkste scenes opgenomen voor de film 'Blonde Dolly'. door Paul van der Kooij De film draait rond de 27 jaar gele den gewurgde Haagse Dolly, die overdag prostituée was en 's avonds in sjieke kringen verkeerde en aan liefdadigheid deed. De dins dag opgenomen scene is uit haar avondleven, wanneer Dolly haar haar donker kleurt. De raadzaal, voorzien van rijen planten en tafels vol champagne, dient als Argen tijnse ambassade. Dolly, gespeeld door de Belgische actrice Hilde van Mieghem, zingt het liedje 'My second skin'. En even later danst ze een tango met de Argentijnse ambassadeur, oftewel Herbert Flack. Dolly weet niet dat een an dere minnaar, museumdirecteur Cremer, aanwezig is, en mede door het voorval steeds sterker ontdekt hoeveel dubbellevens zij eigenlijk leidt. Het gegeven lijkt overzichtelijk, het aantal minuten film is beperkt. Toch is de filmcrew van 35 naar 45 man gegroeid en is er veel extra licht. De filmdag kost zeker 75.000 gulden, het dubbele van een nor male dag en een flinke hap uit het budget van 2,5 mifioen. En alles duurt lang. De paar seconden flim waarin de ambassadeur zich met een geamuseerde blik door het pu bliek naar voren worstelt richting zingende Dolly, wordt vele malen overgedaan. Acteur Peter Tuinman, bekend van Spetters, Het meisje met het rode haar, De droom en Ik, Jan Cremer, bekijkt het geamuseerd vanuit de zijlijn, daar waar de rook machines staan. Met een sigaret in de mond en een bekertje koffie in de hand, trekt deze museumdirec teur het gezicht van een solerende gitarist en maakt een paar danspas jes in zijn rokkostuum. Twee meis jes van de crew klagen over een van hun bazen, die denkt dat hij het helemaal heeft gemaakt, en de nep-sfeer op de set ("iedereen is zo aardig, men is veel te bang een vol gende keer niet te worden ge vraagd"). Het eten is evenmin bij zonder: "Dat ze dat nog spaghetti durven Blonde Dolly oefent met haar tango-leraar de tango in de Wassenaarse raadzaal. Regisseur Jonne Severijn (r) staat met de stopwatch klaar. Op de achtergrond, onder de planten, een deel van de crew. (foto Jan Holvast) De ene keer wordt er te nadruk- gezicht. Ze leggen kraagjes goed i vragen hoe het gaat. Nu ja, het is arm natuurlijk. Maar een echte fi- De andere keer komt hij te dicht gurant klaagt niet. Tijdens de op- bij de camera uit. "Anders staan names zorgt hij/zij goed in beeld te hoofd een beetje komen ("het lijkt wel of ze naar vo- moet uw hoofd een ren biggelen") en tussendoor is het eigen foto-toestel actief. "Dan kunnen ze later opschep- zette opname-leider Gerrit Martijn, pen met hun ridderorde", zegt een die kant beetje zo draaien. U bent net een beetje teveel in beeld", roept de ge- vanuit zijn stekje naast Theo Bierkens, bekend meer Pervola. Haispray Zowat snellen make-up dames toe wat kleine figurant, uitblazend op onder het bordes. Hijzelf is diplomaat, "zonder nadere omschrijving" en kijkt bewonderend op naar de schout bij nacht. "Wat een markan- iedere oefening of op- te kop hè", zegt hij. Ook de marine- meer sherry-achtig type, met hairspray en poeder voor het kan zijn goedkeuring meer dan wegdragen. Volgens producent Gys Versluys zijn de ongeveer 40 mensen, die 40 gulden per dag krijgen maar van wie sommigen liever een Dolly-t- shirt hebben, zorgvuldig geselec teerd. Ze moeten thuishoren in het wereldje van het Corps Diplomati que. Wanhopig geamuseerde en verheven blikken, charmante arm bewegingen en gestyleerde trekjes aan king size-sigaretten. Wasse naar, Den Haag, Middelharnis. Er is ook een journaliste van Elegan ce. Eens deed ze de rubriek met die portretjes, nu heeft ze inside-sto- ry's over hoge piefjes ("want ik zit helemaal in dat wereldje"). Tango De ambassadeur haalt, zodra de camera stopt, een propellertje bij zijn hoofd. Ook bij de dansoefenin gen, rond vijf uur. Ze gaan verre van vlekkeloos. Terwijl de twee danssterren vijf dagen onder han den zijn genomen, moet de inge huurde tango-leraar meermalen meedansen: "En dan hier de blok kade met je hak, Hilde". Een enke le figurant kijkt toe vanuit de hal, waar tussen fel licht, immense planten en bergen snoer een mini- barretje is ingericht met literfles sen frisdrank, stukjes worst en koek. Anderen vallen "als plum puddingen neer" bij de telefoniste of praten met échte sterren: "Joh, anders vindt Jan Publiek het toch niks". En: "Bel Tony Eyck maar, die weet er alles van". De camera-man loopt geconcen treerd mee met de dansers. "Ik denk dat ik hiervandaan... en dan moet jij hierheen kijken Hilde, naar die deur". Regisseur Jonne Severijn houdt de tijd scherp in de gaten en de producent heeft een flinke woordenwisseling met de opname-leider. De toegesnelde persfotograaf wordt tegengehou den. Dolly is niet geschminkt en een foto op zo'n moment zou tegen de beroepseer van Versluys zijn. Versluys was de grote man ach ter Flesh and Blood en is als Hage naar bijzonder gefascineerd door Dolly, die in zijn jeugd werd ver moord. Vier jaar lang las hij alles wat er over haar geschreven was en sprak vele mensen, die haar nim mer van twee kanten kenden. De een vond haar naïef, de ander uit gekookt. Ook tegenstrijdige be grippen als gierig en vrijgevig wer den aan de Haagse toegeschreven. Het politie-archief, dat in 1977 ver jaarde, bleef dicht en een echt do- cu-drama zou er niet eens inzitten. Volgens Versluys is dat ook niet de bedoeling. Het moet een fami liefilm worden, een portret van een bijzondere vrouw, een fenomeen, vooral bekend geworden door de niet opgeloste moord. "Het wordt absoluut geen Keetje Tippel. 'Dol ly' is meer gedramatiseerd en rea listischer. De structuur is op de persoon gericht. Het publiek leeft mee met Dolly". Eind februari moet de film in roulatie gaan, 2 september is de laatste draaidag. Voor die tijd moe ten de sterren, die het grootste deel van de tijd doorbrengen in Den Haag, nog naar Parijs en Noord wijk (in de nachten van 24 op 25 augustus en 25 op 26 augustus). "In Scheveningen kun je niet meer uit de voeten als je opnamen met zee zicht wil maken", aldus de produ cent. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag lussen 18.00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941. maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2