'Hij doet alles wat God verbiedt' Pensioenpot van Holland grootste van de wereld 'Bevrijding Suriname nabij Huurlingen als 'bankiers' George Baker, de man achter het verzet tegen Bouterse Achtergrond Priesters weer met boordje WOENSDAG 30 JULI 1986 PAGINA 13 AMSTERDAM - George Arthur Baker laat zich het liefst café baas noemen. Maar de aandui ding drugshandelaar is even cor rect. Zijn café/coffeeshop Karei Appel aan de Oude Hoofdstraat is een van de oudste lokaliteiten in Amsterdam waar de verkoop en het gebruik van soft drugs ge doogd wordt. Hij is geen onbekende van de Amsterdamse politie. En niet al leen vanwege de soft drugs. Zijn buren en middenstanders, die de handel van de 57-jarige Baker lie ver zien opdoeken, zijn er simpel in: „Die man doet alles wat God verbiedt". door Huub Klompenhouwer George Baker, vooral niet te verwarren met de artiestennaam van zanger Hans Bouwens, staat bepaald niet voor het eerst in het nieuws in verband met de mis lukte staatsgreepplannen van de veertien Amerikaanse huurlin gen op het regime van Desi Bou terse. De arrestatie van de huur lingen, deze week, bracht de naam van Baker en diens Ansus Foundation weer onder de aan dacht. Baker zou, zo moet blij ken uit beëdigde verklaringen van de gearresteerden, de op dracht hebben gegeven voor de uitvoering van de staatsgreep. Baker ontkent echter en zegt de veertien mannen niet te kennen. „Ik ken die arrestanten niet en weet niet waarom zij mijn naam hebben genoemd", aldus Baker. Uit brieven aan bedrijven en advertenties in enkele Ameri kaanse tijdschriften blijkt echter dat Baker met zijn stichting op zijn minst zowel geld als ook sol daten probeerde te ronselen om het bewind van Bouterse omver te werpen. Tien jaar geleden al, na gearresteerd te zijn voor ver boden munitiebezit, liet Baker in een Amsterdamse krant weten dat hij met een organisatie bezig was in Suriname te infiltreren om zo een einde te maken aan het corrupte bewind. Baker geeft toe advertenties in de Amerikaanse bladen te heb ben geplaatst, waarin werd ge vraagd om „mannen met een mi litaire achtergrond om bedrijven en instellingen in Suriname te gen sabotage en terroristische activiteiten" te beschermen. De betrokken organisaties zouden volgens hem daarom hebben ge vraagd. „Er kwamen veel reac ties", aldus Baker, „onder meer van een tiental Surinamers. Die bleken echter niet geschikt, om dat ze te agressief waren". De in Amerika aangehouden mannen reageerden destijds niet op de advertenties van Ansus. De feiten maken het voor Ba ker niet gemakkelijk. Tien jaar geleden werd hij gearresteerd vanwege de munitievondsten. Zijn bijna op grootspraak lijken de verhalen over die infiltreren de organisatie, en recentelijk de advertenties in de kranten als The Herald Tribune, waarin mili tair opgeleide vrijwilligers wor den gevraagd om gebouwen en bedrijven te beschermen tegen sabotage- en guerrilla-activitei ten. En een bedelbrief aan ban ken en bedrijven in binnen- en buitenland om namens de inmid dels opgeheven stichting Ansus financiële steun te vragen voor de bevrijding en heropbouw van Suriname. Daarin wordt onom wonden gezegd dat het geld ge bruikt zal worden voor wape naankopen. In ruil voor het geld wordt de bedrijven dan een voorkeursbe handeling beloofd bij hun han delsbetrekkingen met het 'be vrijde' Suriname. Baker haalde er zelfs de Duitse televisie mee. Bij Interpol in Parijs en bij de Amsterdamse politie kijkt men niet vreemd op als straks zal blij ken dat Baker's eventuele drugs handel de bakermat zou zijn voor de financiering van zijn bevrij- dingsdroom. Het is al eerder ge bleken dat instabiele landen en het verzet daar gebruik maken van de drugshandel om zich van wapens en macht te verzekeren. De lucratieve handel zorgt voor een snel kapitaal. Zo open als Baker lijkt te zijn over zijn bevrijdingsdroom, zo zwijgzaam is hij evenwel over de financiering ervan. Behoudens dan de ontkenning van betrok kenheid bij de nu mislukte staatsgreepplannen. George Arthur Baker stond gisteren journalisten telwoord in zijn café Karei Appel in Amsterdam, (foto anp) ROTTERDAM - Binnen enkele weken zijn in Suriname nieuwe gewapende acties te verwachten zoals die kortgeleden door Ron nie Brunswijk, de ex-lijfwacht van legerleider Bouterse, zijn uit gevoerd. Paul Somohardjo, voor zitter van de Penda Walima, de enige Surinaamse politieke par tij die zich steeds afzijdig heeft gehouden van het regime-Bou- terse, heeft dit gisteren in Rotter dam bekendgemaakt. door Bas Hoppel Volgens Somohardjo is de be vrijding van Suriname nabij. Als voorschot op die verwachting is Makmur, het voormalige kloos ter in Rotterdam waarin nu nog zo'n 250 Surinaamse vluchtelin gen zijn ondergebracht, in de verkoop gedaan. Op een karton nen bord achter een van de ra men is te lezen: "Te koop wegens verhuizing". Somohardjo zei drie weken ge leden "ergens in Nederland con tact te hebben gehad met Bruns wijk. Als bewijs daarvan toonde Somohardjo een foto waarop hij samen met Brunswijk en Kam perveen, bestuurslid van de Pen- da Walima, de te voeren strategie bespreekt. Bovendien stelde hij foto's in het vooruitzicht met daarop de door Brunswijk gegij zelde Surinaamse krijgsgevange nen. Hoe groot het rebellenleger rond Brunswijk is, wilde Somo hardjo niet zeggen. Wel zei hij dat ze over genoeg wapens be schikt die zijn buitgemaakt tij dens een overval op een militaire bunker in maart 1982. Er waren toen twee dagen nodig om die bunker leeg te halen, aldus So mohardjo. Hij ontkende overigens iets van doen te hebben met de groep van dertien Amerikaanse huur lingen die op het punt stond naar Suriname te vertrekken maar die door de FBI in New Orleans werd aangehouden. Volgens de Amerikaanse recherche was hun één miljoen dollar in het vooruit zicht gesteld voor een actie om onder meer Bouterse te gijzelen. "Daar hebben wij geen geld voor. Het zijn abnormale bedra gen. Er zijn genoeg mensen in Suriname zelf die in het verzet willen. Alleen al onze partij telt 60.000 leden. Tel daar het onte vreden volk nog eens bij op", al dus Somohardjo. Somohardjo behoort tot de zelfde organisatie alswaar Bruns wijk lid van is: het Surinaams Bevrijdingsleger. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON/DEN HAAG - Volgens de federale aanklager in New Orleans, John Voltz, waren de huurlingen onder leiding van ene Thomas Denley van plan in Paramaribo met Bouterse of an dere hooggeplaatste Surinamers over bankzaken te gaan praten. Tijdens dat overleg zouden zij hun gesprekspartners in gijze ling nemen en dat zou moeten leiden tot een staatsgreep. Bouterse zeker van contacten met Brunswijk door Hans Geleijnse en Henk Kolb Denley had zijn mede-samen zweerders een beloning van egn miljoen dollar per persoon in het vooruitzicht gesteld als zij succes zouden hebben, te betalen uit de Surinaamse openbare middelen. Denley zegt een 'contract' te heb ben met de Ansus Foundation die in Amsterdam is gevestigd. De Amerikaanse justitie zoekt voor dat aspect van het onder zoek contact met Nederlandse instanties. Ook beloofde Denley hulp voor de onderneming van Mesquito Indianen in Nicaragua. De geïnfiltreerde agenten heb ben de operatie met 20.000 dollar 'gevoed', aldus Voltz. Hij wilde niet zeggen of de arrestanten be hoorden tot een huurlingen-or ganisatie in de VS. Hij wilde ook niet onthullen waar behalve in New Orleans elders in Amerika het onderzoek zich heeft afge speeld. Ook zei hij niets over de wijze waarop de FBI en de doua ne-agenten op de hoogte waren gekomen van de plannen. Wel verklaarde Voltz dat telefoons waren afgeluisterd en dat de overheid van de plannen volle dig op de hoogte was. Slordig Voltz beschreef de groep als 'slordig'. Sommigen hadden pak ken aan, maar de meesten zou den dringend behoefte hebben gehad aan een scheerapparaat en kappersbeurt om zich in Surina me als onderhandelaars over bankzaken te kunnen aandienen. Bij de arrestatie zijn lichte, me rendeels half automatische handvuurwapens en messen in beslag genomen, waarvan de herkomst nog niet vast staat. Een van de huurlingen had een volle dig automatisch machinepistool, waarvan het bezit officieel is ver boden. Het arsenaal is gisteren in het kantoor van de douane ten toongesteld. De Amerikaanse justitie be schouwt de zaak als een serieuze poging om de Surinaamse rege ring omver te werpen, zonder dat daarbij van een directe aanval sprake zou zijn. De maximum straffen zijn 5 jaar voor samen zwering, 3 jaar voor het schen den van de Amerikaanse neutra- liteitswet, die samenzwering te gen een buitenlandse regering verbiedt, en 5 jaar voor bezit van een automatisch vuurwapen. Volgens aanklager Voltz zal een rechtszaak over twee tot drie maanden kunnen plaats hebben. Dat laat de justitie voldoende tijd om het onderzoek te voltooien. Arrestatie Legerleider Bouterse heeft gis teren in Paramaribo meegedeeld dat een man is gearresteerd die ervan wordt verdacht contact persoon voor de Amerikaanse groep huurlingen te zijn geweest. Zijn naam werd door Bouterse niet vrijgegeven (zo meldde het NOS-journaal gisteravond), maar hij zou wel „een bekende zijn in internationale bankkringen". Bouterse vertelde dat vorige week een groep van 23 vertegen woordigers van internationale banken naar Paramaribo zou ko men om een contract met de Su rinaamse regering te tekenen voor een lening van 500 miljoen gulden. De legerleider kreeg ech ter argwaan toen de 23 weiger den vooraf hun namen bekend te maken. Bouterse zei ervan over tuigd te, zijn dat de huurlingen contacten hebben met de groep rond zijn ex-lijfwacht Ronnie Brunswijk die vorige week over vallen pleegde op militaire pos ten in het grensgebied met Frans-Guyana en 12 militairen gijzelde. Gisteren werd voor de Neder landse ambassade in Paramaribo gedemonstreerd tegen deze ac ties. De Nederlandse regering werd ervan beschuldigd de Brunswijk-groep te steunen. Van Nederlandse kant is dit echter ontkend. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) verklaarde gis teravond dat de regering zal in grijpen wanneer vanaf Neder lands grondgebied militaire ac ties tegen het Surinaamse be wind worden georganiseerd. Gis teravond was echter niets be kend van justitieel optreden te gen de in Rotterdam opererende Surinaamse oud-parlementarier Paul Somohardjo, die gisteren verklaarde in Nederland contact te hebben gehad met Brunswijk en daarbij „het groene licht" had gegeven voor gewelddadige ac ties in Suriname. Somohardjo ontkende overigens banden te hebben met de Amerikaanse huurlingen. Tip Ook George Baker, de Suri naamse voorzitter van de Ansus- stichting in Amsterdam, ontken de zaken te hebben gedaan met de Amerikaanse huurlingen. Een woordvoerder van de Amster damse politie zei gisteravond desgevraagd dat noch van de Ne derlandse noch van de Ameri kaanse justitie verzoeken om in lichtingen dan wel aanhouding van Baker of andere bij Ansus betrokken personen zijn binnen gekomen. In Den Haag werd gisteravond „bevestigd noch ontkend" dat de Amerikaanse justitie door de Binnenlandse Veiligheids Dienst was getipt over de huurlingenac tie. Het ministerie van binnen landse zaken wilde verder geen enkele mededeling doen. Wie zijn eigenlijk de centen, die ge spaard worden voor een pensioen? Dat is een principiële zaak, en een praktische ook, omdat het om zeer veel geld gaat. Op dit moment is door de particuliere pensioenfond sen, de levensverzekeringsmaat schappijen en het roemruchte Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) meer dan 300 miljard gulden belegd. Geld dat is opgebracht via door werkgevers en werknemers ingelegde premies. Hierin zit na tuurlijk ook de opbrengst van de beleggingen van die gelden. door Hans Amesz en Cees Keizer Over het eigendom van de pen sioengelden zijn de meningen zeer verdeeld. De één roept met volle overtuiging dat de werkgever de eigenaar is. Hij heeft immers de pensioenverplichting op zich geno men. Een moderne visie van de op vatting dat pensioen een gunst is. De ander roept echter met even veel overtuiging dat de werknemer niets met die werkgever te maken heeft. Tijdens zijn actieve periode heeft de werknemer per slot van rekening premies betaald voor zijn pensioen. Dus is hij ook de rech thebbende daarop. Pensioen als uitgesteld loon. In een toespraak voor de Maat schappij van Nijverheid en Handel wees jhr. mr. G.F. Boreel, voorzit ter van de raad van bestuur van Centraal Beheer, er enige tijd gele den op dat vrijwel niemand zich een voorstelling kan maken van de omvang van het aan pensioengel den belegde bedrag. Zoals gezegd: meer dan 300 miljard. In 1958 was dat 7,3 miljard gulden en in 1974 nog maar 45 miljard. Boreel verge leek die 300 miljard met de staats schuld van circa 175 miljard gul den en het totale vermogen van al le Nederlandse privé-personen dat zo'n 200 miljard bedraagt. De staatssecretaris van sociale zaken, Louw de Graaf, heeft eens, toen hij nog voorzitter van de pen sioencommissie van de Stichting van de Arbeid was, gezegd: "Met pensioenen en pensioengelden mag je alles doen als je maar niet in aanraking komt met het straf recht". Een beheerder van een pen sioenfonds mag met de ingelegde gelden doen wat hij wil, als er maar voor gezorgd wordt dat de pensioe nafspraken die tussen werkgever en werknemer zijn gemaakt, wor den nagekomen. In de praktijk komt dit erop neer dat de meeste pensioenfondsen min of meer veilige beleggingen Jhr. mr. G.F. Boreel. (foto gpd> opzoeken. Dat betekent dat alle grote pensioenfondsen voor 75 a80 procent, sommige zelfs wel voor 90 procent van hun beleggingen bij de staat zitten. De beleggingsporte feuilles van de vijf grootste pen sioenfondsen bestonden in 1984 voor bijna 68 procent uit vastrente waarden (hypotheken, onderhand se leningen, obligaties), voor bijna 9 procent uit aandelen, voor ruim 21 procent uit onroerend goed en voor de rest uit andere beleggingen en liquide middelen. Iemand als jhr. Boreel vindt echter dat het voor de economie van Nederland goed zou zijn als dat geld gemobili seerd zou kunnen worden voor meer dynamische doeleinden. Het pensioensysteem wordt hier en daar wel omschreven als een jungle. Om iedereen een redelijk pensioen te geven op zijn 65ste ver jaardag moet er nog heel veel ge beuren. De door de rijksoverheid ingestelde Pensioenkamer (een ad viesorgaan voor de overheid) is be zig met een onderzoek onder een groot aantal werkgevers. De Pen sioenkamer wil weten welke pen sioenregelingen er zo al bestaan - het zijn er ruim 2000 - en hoeveel werknemers onder die regelingen vallen. Daarnaast loopt via het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) een onderzoek naar bedrij ven, bedrijfstakken en werkne mers die helemaal geen aanvullen de pensioenregeling boven de AOW hebben. Er dienen ongeveer 80 bedrijfs pensioenfondsen en ongeveer 1000 ondernemingspensioenfondsen bekeken te worden. Verder heb ben circa 20.000 werkgevers de pensioenregeling voor hun werk nemers ondergebracht bij een ver zekeringsmaatschappij. Als het on derzoek van de Pensioenkamer slaagt, zullen de pensioengegévens van 400.000 werknemers in kaart worden gebracht. Onlangs hebben enkele verzeke raars en pensioenfondsen alle werkgevers die in hun computer bestanden voorkomen, een brief geschreven. Daarin staat dat die verzekeraars het pensioenverlies bij verandering van baan hebben opgelost. Zij zullen de reserves die een werknemer heeft opgebouwd uitkeren aan zijn nieuwe werkge ver. Die kan daaruit dan een deel van dat pensioenverlies betalen. Deze regeling geldt nu voor onge veer 300.000 werknemers. Centraal Beheer is van mening dat het huidige systeem zó gekun steld en gecompliceerd is dat het maar afgeschaft moet worden. Voor een fundamenteel andere aanpak zou het uitgangspunt moe ten zijn dat pensioen inderdaad uitgesteld loon is. Dat impliceert dat bedragen die daar voor worden gereserveerd aan de werknemer toebehoren en dat de rente toebe hoort aan de verzekerde, de werk nemer. Sinds een paar maanden gebeurt dat door enkele verzeke ringsmaatschappijen en bedrijfs pensioenfondsen. Het begin van de goede weg is in ieder geval ont dekt. Vrijetijdskleding, zoals een spijkerbroek en t-shirt, is voor Duitse priesters na morgen ta boe, want vrijdag treedt in de Bondsrepubliek een nieuw rooms-katholiek 'bijzonder kerk recht' in werking met onder an dere regels voor de priesterkle ding. "De geestelijke moet in het openbaar door zijn kleding on middellijk als zodanig herken baar zijn", luidt het algemene voorschrift. Dat betekent in Duitsland de terugkeer van het priesterboord je en van de witte hemdkraag bo ven een zwarte pullover. Als hij daarvoor een geldige reden heeft, mag de priester zich ook vertonen in een donker pak met een kruisje op de revers. Het kledingvoorschrift geldt ook als een priester bijvoorbeeld meewerkt aan een tv-uitzending. Alleen priesters die in vakanties op campings met jeugdwerk be zig zijn mogen zonder bezwaar 'iets vlots' aantrekken. Op is op. In Uganda (Afrika) is een bisschop beroofd door een parochiaan. Toen bisschop Paul Kalanda (59) per auto op weg was naar Kampala, werd hij, dertig kilometer van zijn woonplaats Moroto, bij een geïmproviseerde wegversperring tegengehouden met de kreet 'Je geld of je leven'. De twee gewapende mannen troffen het, want de bisschop zou in de hoofdstad inkopen gaan doen en had bankbiljetten ter waarde van f 3800 op zak. Pries ter Simon Lokodo, die hem ver gezelde, moest zijn horloge en reistas afgeven. De plaatselijke bevolking was' ontzet over deze euveldaad en begon onmiddellijk een speur tocht. De overvallers liepen in de val en konden aan de politie wor den overgeleverd. De man die het plan had be dacht, Marco Lopuko, verklaar de bij zijn verhoor, dat het voor hem gewoon een kwestie van overleven was geweest. Hij had voor zijn levensonderhoud geen cent meer in huis. De politieman vroeg hem ook of hij wel wist wié hij had beroofd. Dat bleek inder daad het geval te zijn. "Jawel hoor", zei de man, "het was mijn bisschop". "Hij heeft mij in de parochie Matany zelf het vormsel toegediend. Maar ik kon het ook niet helpen. Op is op". Doorn in vlees Na zes maanden vruchteloos werken achter de schermen heb ben de rooms-katholieke bis schoppen van Ghana (Afrika) een verklaring gepubliceerd, waarin de overheid dringend wordt gevraagd het verschij ningsverbod voor het rooms-ka tholieke blad 'The Standard' op te heffen. Het blad werd in december vo rig jaar van de ene dag op de an dere verboden. Volgens het mi nisterie van voorlichting had het zich schuldig gemaakt aan 'vuil spuiterij' en 'misleiding van het publiek'. Het zaaide verdeeld heid op een ogenblik dat vóór al les in het belang van de natie eenheid was geboden. De bisschoppen denken daar anders over. In hun verklaring zeggen zij, dat de overheid geen andere mening wil horen dan haar eigen mening. Daarom wordt een blad waarover zij geen zeggenschap heeft niet geduld. 'The Standard' was een 'doorn in het vlees' van een overheid "die niet altijd met de volle waarheid voor de dag wil komen". Geen broeders.... Vrouwelij ke deelnemers aan een interna tionaal symposium van rooms- katholieke en protestantse theo logen in Straatsburg hadden een aantal korte uitspraken bij zich om de nadruk te leggen op de ge lijkberechtiging van man en vrouw in de kerk. Het sympo sium ging over 'bevrijding in de theologie als oecumenische uit daging'. "Zusters zijn geen broeders in Christus", was een van die pitti ge zinnen. En andere: "God is méér dan God de Vader"; "Vrou wen zijn niet gehouden, de man te eren"; "Seksisme zien als zon de is het begin van verandering"; "Vrouwen behoeven zich in de kerk niet te rechtvaardigen, maar rechtvaardigen zelf de kerk"; "Dat vrouwen moeten zwijgen, betekent niet dat een man voor haar moet spreken". Weer op Kerkepad Komende zaterdag wordt het NCRV-programma 'Kerkepad' na een vakantiestop van een maand hervat met een route door de Gelderse IJsselstreek (Hall, Voorst, Wilp, Twello en Het Loo). Daarna komen er nog vier: Zuid- Beveland, het Groninger Laag land, het Land van Maas en Waal en Kampen. Zaterdag 6 septem ber is het slot. Orgelbouw. Door inkrim ping bij orgelmakerijen hebben de laatste jaren nogal wat ontsla gen personeelsleden een een mansbedrijf opgezet om zich zo een plaats op de orgelmarkt te veroveren. De Orgelcommissie van de Hervormde Kerk vindt dat, blijkens haar jaarverslag, een bedenkelijke ontwikkeling. Het bouwen van een orgel ver eist een hechte samenwerking jn een team van ambachtelijke spe cialisten, zegt de commissie. Bij een eenmansbedrijf zal de nei ging bestaan, een groot deel van de nodige onderdelen in fabrie ken te kopen. Daarmee zijn tries te ervaringen opgedaan. Een groot deel van de nieuwbouw van de laatste jaren bestond in feite uit vervanging van 'onartis- ^tiek^eii^ech^^ebouwde^ro-^ dukten uit de vervaltijd'. Als een gemeente weinig geld heeft, kan ze het best een kleiner instrument van hoge kwaliteit aanschaffen, en zeker geen groot orgel dat is opgebouwd uit goed kope fabrieksonderdelen, zo ad viseert de commissie. De Orgelcommissie maakte vorig jaar 14 eindrapporten over orgels en 46 voorlopige rappor ten. Aan het eind van het jaar wa ren 61 opdrachten in behande ling. Twintig nieuwe opdrachten kwamen binnen. 'Kerk en Wereld'. Het her vormde vormingscentrum 'Kerk en Wereld' in Driebergen heeft de bezinning op zijn doeleinden en taken, waarmee in 1984 werd begonnen, afgesloten. Die bezin ning was ook nodig door de maatregelen van de overheid voor het vormingswerk in inter- naatsverband. Het werk voltrekt zich nu in vijf duidelijk begrensde secties, te weten 'geloof, samenleving en educatie', 'interne ontwikkeling', 'multiculturele samenleving', 'professionele relaties in de hulp verlening' en 'medèzeggen- schap'. Voor al deze afdelingen is een gevarieerd cursusprogram- ma ontworpen. In totaal heeft 'Kerk en Wereld' 70 medewer kers. De jaaromzet van het centrum was vorig jaar f 5,9 miljoen. Sub sidies dekten daarvan f2,5 mil joen en de deelnemers aan de cursussen zorgden voor f 1,2 mil joen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Nijmegen (deel werk) kandidaat F. W. Jimmink Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangeno men naar Marknesse kandidaat H. Smit Kampen, die daarmee bedankte voor onder andere Oegstgeest-Lisse.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13