De 'bezetenheid' van Jack Manuputty Anatoli Karpov kan voordeel niet uitbuiten Jan Raas: twijfel over ploegleiderschap WK Rust voor Becker Tennis gaat voorlopig voor voetbal Remise in schaaktweekamp Misverstand rond nacompetitie eredivisie Grote interesse voor profronde van Noordwijk DINSDAG 29 JULI 1986 SPORT PAGINA 9 LEIDEN - Hoewel van korte duur was zijn aanwezigheid op de ten nisbanen van Roomburg opmerke lijk. Op de dag dat zijn club Rijns- burgse Boys de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen zou be ginnen, sloeg Jack Manuputty zich in het zweet tegen Cor Kwast uit Zand voort. Vergeefs overigens, want de voormalige aanvoerder van het Nederlands amateurelftal werd door zijn als derde geplaatste opponent met de sprekende cijfers 1-6 en 2-6 uit het B-toernooi ge mept. Manuputty kon er niet echt mee zitten, "want ik heb in elk geval lekker gespeeld en weer heel wat opgestoken". De kleine Molukker is een gretige verzamelaar van praktijkkennis nu hij heeft beslo ten om zich nog nadrukkelijker als tennisleraar te gaan manifesteren. Het voetbal moet het er zelfs aan geloven. "Tenminste voor een jaar", haast Manuputty er aan toe te voegen. "Want het kan natuur lijk best zijn dat ik het voetbal vre selijk ga missen". Conservatorium Zijn besluit om het bij Rijns- burgse Boys (voorlopig) voor ge zien te houden, verklaart de 28-jari- ge Oegstgeestenaar als volgt: "Toen ik een ClOS-opleiding ging volgen, ben ik met de tennissport in aanraking gekomen. Dat was een jaar of zes geleden. Sinds drie jaar zit ik een beetje in het regiona le toernooicircuit en dat bevalt me prima. Natuurlijk heb ik aan het voetbal ontzettend veel plezier be leefd, maar ik zie mezelf toch niet tot mijn vijfendertigste doorspe len. Bovendien woon ik sinds kort op mijzelf dus ik moet ook aan de financiën denken. Door tennisles te geven, kan ik in mijn levenson derhoud voorzien. Vandaar mijn keuze". Die ook verband houd met Ma- nuputty's muzikale aspiraties. In juni is hij toegelaten tot het conser vatorium en na een voorbereidend jaar zal de in Rijnsburg werkzame tennisleraar moeten bewijzen of zijn kwaliteiten als Latin-percus- sionist toereikend zijn voor een studie aan de 'muziekuniversiteit'. Manuputty: "Daar gaat dus ook een heleboel tijd inzitten, want in de muziek is het bij mij net als in de sport. Ik ben een echte doe-het- zelver, die door naar anderen te kij ken en ontzettend veel te oefenen, probeert zich ergens in te bekwa men". Bezetenheid Dat daar nogal wat doorzettings vermogen voor nodig is, mag dui delijk zijn. Manuputty zelf noemt het "bezetenheid". "In alles wat ik doe, geef ik me volledig. Ik die nooit iets halfslachtig. Bovendien kan ik geduld opbrengen en dat is heel belangrijk. Zowel in de tennis- als de voetbalsport heb ik heel veel talenten zien afhaken terwijl ze juist op het punt stonden door te breken". De doorbraak van de voetballer Manuputty kwam pas nadat hij via UDO, Rijnsburgse Boys, de ama teurs van Ajax en Noordwijk op nieuw bij Rijnsburgse Boys was te rechtgekomen. Onder het bewind van de inmiddels naar UVS uitge weken Arie Lagendijk kwam Ma nuputty, die met RB het afdelings kampioenschap van de zaterda- geersteklasse behaalde en die pe riode beslag legde op een plaatsje in het Nederlands amateurelftal, tot volledige ontplooiing. Zijn doorbraak als tennisser zal nog even op zich laten wachten, vermoedt Manuputty. "Maar ik werk er hard aan, want ik heb in voetballen gemerkt dat het voor een trainer heel belangrijk kan zijn als hij zelf een beetje hoog heeft ge speeld". ZEIST (ANP) - De na-competitie, die dit seizoen in de eredivisie wordt gespeeld om één plaats in het toernooi om de UEFA-beker, lijkt als inzet niet meer te hebben dan de baard van de keizer. De KNVB gaat er namelijk van uit dat de UEFA-bekerkandidaat uit de nacompetitie van dit seizoen in de eredivisie al in 1987/1988 toegang tot Europees voetbal heeft. De UEFA echter zou pas een jaar later de deur openzetten. Het misverstand ligt in de uit leg van het (Engelse) schrijven van UEFA-secretaris Bangerter aan de KNVB. Daarin wordt ge steld dat er voorlopig voor twee seizoenen toestemming wordt gegeven voor een na-competitie met Europese rechten. Die proef periode omvat de seizoenen die De bezetenheid die hij zelf aan dag legt om een betere tennisser te worden, mist Manuputty bij het merendeel van zijn jeugdige pupil len. "Die hebben vaak voldoende aanleg, maar missen de bereidheid om wat extra's te doen. Ik moet ze vreselijk achter de broek aanzitten. Zelf ga ik nog wel eens een uurtje tegen de muur slaan, omdat ik denk dat ik daar beter van word. Maar de jeugd zie je dat zelden doen. Die weigert om uit zichzelf bepaalde offers te brengen". Om de top te halen is dat volgens Manuputty pure noodzaak. "Opof feringsgezindheid is de basis voor succes samen met geduld en en thousiasme. Dat geldt voor alles, of het nu om voetbal, tennis of mu ziek gaat". JAAP VISSER Jack Manuputty: 'Ik ben een echte doe-het-zelver'. (foto Fred Rohde) in 1987 en 1988 beginnen. De KNVB concludeerde daaruit dat de UEFA aan Europese seizoe nen dacht en de competitieleider zette de na-competitie voor het komende seizoen in de eredivisie op het programma. De UEFA is echter in zijn (Duitse) perscommuniqué heel duidelijk. Pas in het seizoen 88/ 89 kan een Nederlandse vereni ging, via de na-competitie, een plaats in het toernooi om de UE FA Cup verwerven. De medede ling van de Europese Voetbal Unie zegt namelijk: „Het organi satiecomité van de UEFA voor de jaarlijkse wedstrijdseries voor clubs heeft het verzoek van de KNVB ingewilligd de winnaar van de na-competitie, die aan het einde van het gewone seizoen zal worden gespeeld, tussen de vier periode-kampioenen, te mogen aanmelden voor het toernooi om de UEFA-beker. De wedstrij dreeks in Nederland tussen de periodekampioenen wordt der halve door de UEFA als een offi ciële competitie gezien. De toestemming wordt voorlo pig voor twee seizoenen verleend en betreft voor het eerst de win naar van de Nederlandse na competitie van het seizoen 1987/ 1988, voor de strijd om de UEFA- beker in het voetbaljaar 1988/ 1989." Volgens Ger Stolk, de pers voorlichtervan de KNVB, berust dit bericht echter op een commu nicatiestoornis. Stolk had giste ren nog contact met de UEFA, die bevestigde dat de winnaar van de nacompetitie volgend jaar wel degelijk mag deelnemen aan de UEFA Cup. LONDEN (Rtr.) - Anatoli Karpov - voor het eerst in de rol van uitda ger - heeft maandag in de ope ningspartij van de revanche-twee- kamp om het wereldkampioen schap schaken tegen Gari Kaspa rov het voordeel niet kunnen uit buiten. Hij speelde met wit - vol gens sommigen geeft dat een ver gelijkbaar voordeel als serveren bij tennis - maar kon niet verhinderen, dat de stelling na een veelbeloven de opening op de 21ste zet verzand de in remise. De dames en een to ren waren toen al van het bord. De in een wit costuum gestoken Kasparov zorgde kort voor het be gin van de match voor enige op schudding door de gemakkelijke stoel, die hem ter beschikking was gesteld, af te keuren. De wereld kampioen zei, dat hij vreesde erop in slaap te vallen. Kasparov arri veerde één minuut voor de officië le opening, die verricht werd door George Walden, de Britse minister van onderwijs en wetenschappen. Karpov volgde onmiddellijk. Het tegenspel van de nieuwe we reldkampioen was een verrassing. Tegen Karpov d2-d4 koos hij voor het fiancchetto van de koningslo per. Voor het eerst in de duels tus sen beide Russische grootmeesters verscheen de Gruenfeld-Indiër op het bord. Ze volgden daarmee de voetsporen van onder meer Smis- lov, Fischer en Kortsjnoj, die met deze opening goede zaken deden. In Engeland zelf is Tony Miles als geen ander op de hoogte met de fij nere bedoelingen van deze onder- NOORDWIJK - Of Greg Lemond nu wel of niet van de partij is, de profwielerronde van Noordwijk mag zich morgenavond bij voor baat al in een grote belangstelling van het publiek verheugen. Een verandering ten opzichte van de voorgaande jaren is er wel. De vooralsnog Nederlandse vedetten zullen hun rondjes achter de der- ny's ditmaal over de gehele Konin gin Wilhelminaboulevard en daar- opaansluitende Parallelboulevard draaien. Dat zal zowel de in grote getale verwachte toeschouwers als de renners wat meer de ruimte ge ven. Het startsein voor de derny- koers, die voorlopig als voornaam ste trekpleisters Joop Zoetemelk en Adrie van der Poel heeft, staat gepland voor kwart voor negen. De coureurs moeten dan wel bijtijds zijn gearriveerd uit de 's middags te verrijden Acht van Chaam, het geen in het verleden nog wel eens problemen gaf. Ook bij het voorprogramma lijkt het publiek zich niet te behoeven vervelen. Na de koers voor trim mers en recreanten om half zes, staan om half zeven de dames voor een koers over 40 kilometer aan het vertrek. Onder de deelnemers be vindt zich de complete Tour de France-vrouwenploeg. De formatie van bondscoach Verboom zal de zege echter niet ca deau krijgen. De rensters uit de Leidse Van Duuren-Burgy-Lund- beck Zullen de selectieleden het vuur danig aan de schenen gaan leggen, terwijl ook van de in top vorm verkerende Hanneke Liever- se het een en ander mag worden verwacht. Voor de om kwart voor acht van start gaande prominentenkoers heeft organisator Joop Riethoven een originele formule bedacht. De artsen, zakenlieden en plaatselijke autoriteiten zullen ditmaal worden gegangmaakt door de sterkste nieuwelingen-dames van Neder land. HILVERSUM (GPD) - Behalve Mecir en Sanchez, de ge tipte finalisten, kunnen dit jaar ook de Nederlandse ten nissers de organisatie van het Melkhuisje-toernooi weer een (financiële) meevaller bezorgen. Net als in 1985 probe ren in elk geval vier spelers de nationale eer hoog te hou den. De afgelopen keer lukte dat boven verwachting met een halve-finaleplaats voor Oosting, terwijl Van Boeckel en Schapers zich bij de beste acht voegden. Laatstgenoem de stelde gisteren het voor een openingsdag opvallend ho ge aantal toeschouwers in Hilversum niet teleur door de Westduitser Westphal te verslaan (6-4, 6-4). Van de Nederlandse afvaardiging, die wordt gecompleteerd door Feenstra, Lodder en Oosting, heeft Schapers zonder concurrentie de beste papieren. Gezien rijn vorig jaar geleverde Melkhuisje-presta- tie (onder meer ten koste van de Zweedse favoriet Sundström) is de als zesde geplaatste Rotterdammer eigenlijk ook wel genoodzaakt nog een partij te winnen op het Gooise gravel, wil hij ten minste niet flink zakken in de allesbepalende com puterrangschikking. Vooralsnog mag Schapers zich tot de beste zes tig tennissers ter wereld rekenen. Uitschieter Michiel Schapers. 'S-HEERENHOEK (GPD) - Jan Raas twijfelt nog of hij op 6 sep tember in Colorado Springs in ac tie zal komen als ploegleider van de Nederlandse profs in de strijd om het wereldkampioenschap wielrennen op de weg. In samen werking met Roy Schuiten en Pe ter Post heeft de commissie be- roepswielrennen Raas aangewezen als ploegleider voor die titelstrijd. „Vorig jaar in Italië had ik er wei nig problemen mee, maar ik weet nog niet of ik straks ook meega naar Colorado", aldus Raas uit wiens ploeg vermoedelijk vier ren ners zullen starten in het WK. „Ik moet eerst eens afwachten hoe alles zich de komende weken ontwikkelt. De Tour in net achter de rug. Het WK is nog zo ver weg. Er kan nog zoveel gebeuren", ver klaart de Zeeuwse oud-coureur. Tijdens de Tour, toen er werd ge zinspeeld op WK-kansen van bij voorbeeld Adri van der Poel (het komend seizoen verhuizend van Raas naar Schuiten) deelde Raas al er geen moeite mee te hebben een renner te steunen, wiens belangen het komend seizoen in een andere ploeg liggen. „Maar ik vind het voorbarig om daar nu nog eens op in te gaan. Ik wacht eerst af hoe de zaken er over een paar weken voor staan. Dan weet ik ook hoeveel jon gens van mijn ploeg er nu precies naar het WK gaan", aldus Raas wiens aandeel in de WK-ploeg gis teren werd gereduceerd, aangezien Gerrit Solleveld voorlopig plaats heeft moeten maken voor Theo de Rooy. Zes van de dertien Nederlandse renners, die begin september rij den op het WK, vertrekken al op 4 augustus naar Amerika om deel te nemen aan de Coors Classic. Dat zijn: Adri van der Poel en Maarten Ducrot (Raas), Gerard Veldschol- ten (Schuiten), Theo de Rooy. Teun van Vliet en Eric Breukink (Post). De andere Nederlandse deelnemers zijn: wereldkampioen Joop Zoetemelk en Twan Poels (Raas), Steven Rooks (Schuiten), Johan van der Velde (Post), Nico Verhoeven (Swerts) en Mathieu Hermans (Perurena). Zij vertrek ken eind augustus pas naar de Ver enigde Staten. Reserves zijn: Jean Paul van Poppel, Gerrie Knetemann, Gerrit Solleveld en Hennie Kuiper. De nationaal kampioen teert in feite nog steeds op zijn uitschieter eind vorig jaar, toen hij in Australië Boris Becker bedwong en de kwartfinales haalde. Sindsdien boekte de 26-jarige prof weliswaar enkele aardige resultaten (twee ze ges op Johan Kriek en bij de sterk ste vier in Metz), maar de laatste maanden is er met nederlagen in de eerste of tweede ronde geen en kele reden tot juichen. Dat Scha pers zich desondanks kan handha ven tussen subtop en middenmoot typeert hoe ongelijk het ook nog steeds in de tenniswereld is ver deeld. En dat betreft dan niet eens zozeer het financiële aspect, als wel het gehanteerde (bonus)punten- systeem binnen het mondiale cir cuit. Toernooien van het Melkhuisje- kaliber, Regular Series genaamd, zijn daar ongetwijfeld het grootste slachtoffer van. Dat met name spe lers uit de top-15 uiterst huiverig zijn om naar Hilversum af te reizen is veel minder een geldkwestie dan wel wordt verondersteld. Want om hun positie niet in gevaar te bren gen kunnen ze dergelijke derde-ca- tegorie-evenementen vaak zelfs be ter helemaal mijden dan er slechts één of twee rondjes te winnen. Tennisprofs, die deelnemen aan de Grand-Prixcyclus, krijgen name lijk bonuspunten volgens een vast schema, dat gebaseerd is op prij zengeld, omvang van het toernooi- veld en plaatsing. V oorkeur Wie bedenkt dat de enkelspel- winnaar op het Melkhuisje hon derd bonuspunten ontvangt en de man, die een gemiddeld Super Se ries-toernooi als dat van Rotter dam op zijn naam schrijft 250, be grijpt waar de voorkeur van de broodspeler naar uitgaat. Voor de goede orde: een Grand-Slamwin- naar krijgt zevenhonderd punten. Uiteindelijk mogen de 64 beste en kelspelers en 24 dubbelcombina- ties een bonuspool van in totaal vier miljoen dollar verdelen. De nummer één van die lijst pakt een 'extraatje' van 800.000 dollar, het sterkste koppel incasseert 165.000 dollar. Alle officiële toernooi-orga- nisaties (72 dit jaar) moeten hun bijdrage leveren aan die rijkelijk gevulde pot. 'Hilversum' had dit jaar 122.000 dollar beschikbaar, waarvan het er maar liefst negentienduizend moest afdragen ten behoeve van de extra grote ruif. Het komt er cru gezegd dus op neer dat de 'arme' meebetaalt om de rijken, de top pers van wie ze zelf nooit profite ren, nog rijker te maken. De kritiek van de kleinere bazen, en dan met name Melkhuisje-directeur Piet van Eijsden, is nu dat de Super Se ries-evenementen recht hebben op drie spelers uit de top-10, terwijl de minder hoog gedoteerde toernooi en maar moeten afwachten wie ze krijgen toegewezen. Van Eijsden vindt dat de Regular Series bedui dend meer bescherming verdie nen. Positief Twee jaar terug beschikte hij aanvankelijk over drie spelers uit de top-15 (Sundström, Jarryd en Smid, van wie de eerste alsnog werd verbannen naar Washington) waarna er een enorm gat gaapte met de rest van het veld. Nu is het 29e Melkhuisje-toernooi aanzien lijk sterker in de breedte, zodat er nog weinig reden tot klagen is. Ze ker niet wanneer de Nederlandse deelnemers de publieke belang stelling een aantal dagen positief beïnvloeden. Schapers, gisteren de enige land genoot die in Hilversum op de baan kwam, zette de eerste stap in de goede richting ten koste van Westphal. De Westduitser, die on danks zijn goede reputatie als Da- viscup-speler dit jaar al tijdens ne gen toernooien in de eerste ronde verloor, maakte weliswaar zes matchpoints ongedaan, maar ver der het Schapers het niet komen. nemende speelwijze. Kasparov wilde er kennelijk mee aantonen, dat hij met zwart niet uitsluitend behoeft terug te vallen op solide klassieke verdedigingen, zoals in de vorige tweekampen veelal het Na tien minuten spelen floepte plotseling het licht uit, waardoor het podium in het duister werd ge huld. Eén van de vele fotografen was over een elektriciteitskabel ge struikeld, die daardoor uit het stopcontact schoot. Het euvel was snel verholpen. Inmiddels had Karpov besloten niet op eventuele complicaties in te gaan. Hij reageerde behoed zaam, ruilde vroegtijdig de dames en stuurde aan op een remise, die na drie en een half uur spelen een feit werd. Karpov bood hem aan en Kasparov accepteerde onmiddel lijk. De deskundigen waren eensge zind in hun mening, dat het weinig opwindend was geweest, maar troostten zich met de hoop, dat de vijandelijkheden spoedig in volle omvang zullen losbreken. De tweede partij wordt morgen gespeeld. Kasparov heeft dan wit. Hij veroverde de wereldtitel vorig jaar door winst (13-11) in een twee de tweekamp. Nadat de eerste na 48 partijen door FIDE-voorzitter Florencio Campomanes was afgebroken, om dat volgens hem beide spelers uit geput waren geraakt. Op het mo ment van afbreken leidde Karpov, die na 27 partijen met 5-0 voor stond, nog altijd met 5-3. Maar de tengere titelhouder leek een ineen storting nabij. Fonds Kasparov beschuldigde Campo manes ervan, dat hij door zijn in grijpen Karpov van een k.o. had gered. Nadat hij wereldkampioen was geworden, gaf hij steun aan de Braziliaan Lucena bij diens pogin gen Campomanes te wippen als voorzitter van de Internationale Schaak Federatie. Lucenaé run ning mate is de Engelse groot meester Raymond Keene, die er voor zorgde dat het eerste gedeelte van de revanche-tweekamp naar Londen kwam. Hij bood daarvoor een prijzengeld van niet minder dan 1,8 miljoen Zwitserse franken (2,3 miljoen gulden). Sovjetski Sport heeft gemeld, dat beide spe lers hun aandeel zullen storten in het fonds dat is opgericht ter leni ging van de nood onder de slacht offers van de kernramp in Tsjerno- bil. Volgens sommigen is de pre mie voor de mooiste partij van 10.000 pond sterling de enige finan ciële stimulans voor beide spelers. Ingewijden menen, dat het ver loop van de revanche-tweekamp beslissend zal zijn voor de vraag of de door velen van corruptie be schuldigde Campomanes zal wor den herkozen of niet. De kans daar op is fifty-fifty, waarbij de twaalf stemmen uit het oostblok de door slag kunnen geven. Afgezien van deze niet onbelang rijke bijkomstigheid zal niemand ontkennen dat het in Londen gaat om de vraag wie momenteel de beste schaker ter wereld is. Met een ELO-rating van 2740 voor Kas parov en 2705 voor Karpov staan beide schakers een straatlengte voor op de nummer drie van de we reldranglijst. Beide spelers staan aan het hoofd van een negen personen sterke afvaardiging. Kasparov heeft zijn winnende team van vorig jaar niet gewijzigd. Zijn secondan ten zijn de grootmeesters Josif Dorfman en Gennadi Timosjenko, internationaal meester Evgeni Vla- dimirov en trainer Alexander Niki- tin. Karpov heeft zijn delegatie ge wijzigd. Hij behield de grootmees ters Igor Zctitsev en Serge Makaris- jev, maar voegde daaraan de bril jante Valeri Salov (22) toe, die al eens Europees jeugdkampioen is geweest. Ook nam hy een officiële zegsman in dienst. Het is de Joego slaaf Dimitri Bjelica, de enige niet- Sovjet in het gezelschap. Partij Het verloop van de eerste partij: wit: Karpov zwart: Kasparov Gruenfeld-Indisch 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 g7-g6.3. Pbl-c3 d7- d5,4. Pgl-f3 LfB-g7,5. Lcl-f4 c7-c5,6. d4xc5 Dd8-a5, 7. Tal-cl d5xc4,8. e2-e3 Da5xc5, 9. Ddl-a4+ Pb8-c6,10. Lflxc4 0-0,11.0-0 Lc8- d7, 12. Da4-b5 Dc5xb5. 13. Lc4xb5 Ta8-c8, 14. Tfl-dl T(B-d8, 15. h2-h3 h7-h6, 16. Kgl- fl a7-a6,17. Lb5-e2 Ld7-e6,18. Tdlxd8 c8x- d8, 19. Pf3-e5 Pc6xe5, 20. Lf4xe5 Td8-d2, 21. b2-b3 remise. HILVERSUM (ANP) - Boris Becker is voor zeker twee weken uitgescha keld. De Westduitse tweevoudige Wimbledon-kampioen is door zijn lijf arts een rustperiode van zeker veertien dagen voorgeschreven. De 18- jarige speler uit Leimen, klaagde al enige tijd over problemen met zijn beenspieren. Een bloedonderzoek toonde aan dat de Westduitser kampt met een gebrek aan magnesium en een te hoog suikergehalte. De problemen waren zo groot dat Becker zelfs moeilijkheden met lo pen kreeg. Injecties verhielpen dat enigzins maar niet afdoende. De min der goede gezondheidstoestand van Becker werd bekend, toen hij een bericht van verhindering zond naar de organisatoren van een Grand-Prix, toernooi in Boston. De Westduitser zou aan het sukkelen zijn geraakt, omdat hij tc lang heeft doorgelopen met een virus-infectie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9