Inkomensverschil kleiner geworden Opec begint met uitstel Europese werkloosheid blijft nog jaren hoog Utrechtse onderzoeker in Leiden: 'Uitrijverbod voor mest gefaseerd uitvoerbaar' Autoverkoop gigantisch toegenomen Rampjaar dreigt voor kustvaart LEIDEN (ANP) - Over een maal modaal) met 21 procent steeg, langere periode bezien zijn Rf. inkomensontwikkeling bij de inkomensverschillen on- ïMtS K der de werknemers aanzien- zelfs de ongelijkheid in bruto sala- lijk kleiner geworden. De rissen kleiner geworden. Het inko- gemiddelde inkomens van TVfn de !aii,gstbetaa'd.e em: de verschillende beroeps- beoefenaars Zijn naar elkaar naar (twee maal modaal) niet meer toegegroeid. De ongelijk- dan elf procent omhoog ging. Wan- hVpa"nrnkrilPrnt me" VTlje beroepen IS echter nog dje van de hogere ambtenaar (elk Steeds groot. met drie kinderen) vergelijkt. blijkt dat de eerste thans 21,5 pro- Dit blijkt uit een studie van P. cent meer in handen heeft dan tien Hermkens van de faculteit der so- Jaar geleden. Zijn beter betaalde ciale wetenschappen van de Rijks- collega zag zijn inkomen in dezelf- universiteit in Utrecht, die gisteren de periode met slechts tien procent op een internationale conferentie toenemen. over sociale rechtvaardigheid in De studie van de onderzoeker Leiden werd gepresenteerd. De so- laa* zien dat meer dan de helft van cioloog Hermkens is voorstander de Nederlandse bevolking vóór van de invoering een nationaal sys- rechtvaardiger inkomensverdeling teem van classificatie van banen is, maar het verschil mag niet tot nul worden gereduceerd. Prestatie en opleiding moeten op een of an dere manier tot uitdrukking wor den gebracht, vindt men. Ervaring blijkt in de ogen van veel mensen van minder belang te zijn bij de be paling van de hoogte van het inko- De twee dagen durende confe rentie, waaraan psychologen, so ciologen, economen en juristen uit verschillende landen deelnemen, is volgens de initiatiefnemers R. Vermunt en H. Steensma van de Vakgroep Sociale en Organisatiep sychologie van de Rijksuniversi teit in Leiden bedoeld om meer rechtvaardigheid in de samenle ving te stimuleren. De ongelijk heid in de inkomensverdeling is een van de vele onderwerpen die ter sprake komen. Een belangrijk thema is volgens de twee Leidse onderzoekers de sociale zekerheid. Deze gaat thans snel achteruit. Dit uit zich in het oordeel en het gedrag van de men sen zonder eigen inkomen, die af hankelijk zijn van een sociale uit kering. "De grote vraag is tot hoe ver de overheid kan gaan met kor ten op de sociale uitkeringen. Waar ligt de grens van aanvaarding door de bevolking van de aantasting van het sociale zekerheidsstelsel?", al dus Steensma, die meent dat op dit gebied nader onderzoek dringend gewenst is. door de overheid. Hierbij moeten ook de vrije beroepen betrokken worden. Uit onderzoek komt naar voren dat de inkomensongelijkheid tus sen de lager en hoger betaalden het laatste decennium bruto gezien weliswaar is toegenomen, maar na aftrek van de belasting blijkt de si tuatie geheel anders te liggen. Wanneer de netto inkomens met elkaar worden vergeleken is de on gelijkheid minder geworden. Het inkomen van de laagstbetaalde werknemers met drie kinderen nam met 29 procent toe, terwijl het inkomen van een werknemer met een gelijk aantal kinderen in de GENEVE (AP) - De dertien olie- De verdeling per land stuit echter hoogstgemeten salarisklasse (twee ministers van de Opec hebben gis- op grote onderlinge verdeeldheid. MAANDAG 28 JULI 1986 DEN HAAG (GPD) - De boeren moet met ingang van 1 oktober 1987 worden verboden om tot 1 de cember mest uit te rijden op het veld. Vanaf 1991 dient die periode te worden uitgebreid tot 1 januari. Bovendien moet er later (1995) een verbod komen om mest op het land te brengen gedurende een vorstperiode. Dit zijn in hoofdlij nen de aanbevelingen die een com missie van deskundigen heeft ge daan aan minister Braks (land bouw). juist de naleving van het uitrijver- bod en het onderwerken op bouw en maisvelden streng te controle ren. Hiervoor moet volgens de stu diecommissie gebruik worden ge maakt van een vliegtuig, die 36 uur nadat de mest op het land is gé bracht nog een keer moet controle ren of die mest onder de grond is gewerkt. De commissie vindt dat in de ja ren nadat het verbod van kracht is geworden de effecten op zowel het milieu als de bedrijfsvoering moe- Aanvankelijk wilde de minister ten worden bestudeerd. Vanaf 1991 éen uitrijverbod gedurende de winter ingaande 1 januari 1987. Hierop kwamen zeer veel negatie ve reacties, waarop de minister be sloot een commissie van deskundi gen het probleem te laten bestude ren en met aanbevelingen te ko- De commissie acht een uitrijver bod van alle soorten mest uit mi lieuhygiënische overwegingen ef fectief voor een periode van glo baal na de oogst tot 1 januari. Ge durende een aantal jaren zullen de gevolgen van dit uitrijverbod op het milieu grondig moeten worden bestudeerd. Daarna zal de hoeveel heid mest die op bouw- en weilan den wordt gebracht drastisch moe ten worden teruggebracht. Voor de mest die op bouwland maisvelden wordt gebracht wil dient te worden nagegaan of de maatregelen die zijn genomen en nog genomen moeten worden het voortbestaan van een levensvatba re landbouw al of niet in de weg staan en welke passende maatrege len genomen moeten worden. Dieselolie morgen twee cent duurder ROTTERDAM (ANP) - Een liter dieselolie wordt met ingang van morgen 2 cent duurder, zo is giste ren in Rotterdam bekend gemaakt. De meest voorkomende prijs voor 0diesel bij de zelftankpomp komt de commissie dat de boer wordt dan °P 70.4 cent per liter. Ook de AMSTERDAM - Aan het Damrak in Amsterdam wordt vrijdag het splinternieuwe Amsterdam Ascot Hotel geopend. Dit hotel, dat schuilgaat achter een monumentale gevel, voert vier sterren en er een nachtje door brengen komt dan ook al gauw op 275 gulden. Daarvoor kan dan wel worden beschikt over een marmeren badkamer. (foto gpd» verplicht deze onder de grond te werken. Voor bouw- en maisland worden gedetailleerde voorwaar den gesteld waaraan de boer moet voldoen om zijn mest op het land te mogen brengen. De minister wordt aanbevolen prijs van gasolie/huisbrandolie gaat met twee cent per liter om hoog. De prijsverhogingen zijn een ge volg van de ontwikkeling van de internationale produktnoteringen en de dollarkoers. Verdeeldheid groot in Genève IJsland staakt walvisvangst REYKJAVIK (Rtr/UPI) - IJsland heeft gisteren, onder druk van de Verenigde Staten, besloten de vangst van walvissen voor weten schappelijke doeleinden op te schorten. De IJslandse regering maakte by de bekendmaking van het besluit echter wel duidelijk bij zonder verstoord te zyn over de Amerikaanse dreigementen om eventueel tot handelssancties over te gaan. IJsland heeft er samen met de andere lidstaten van de Internatio nale Commissie voor de Walvis vangst (IWC) in principe mee inge stemd de commerciële walvis vangst te beëindigen om uitsterven van de diersoort te voorkomen. Wel heeft het land wetenschappers toestemming gegeven dit jaar 120 walvissen te vangen om voortplan- tings- en migratiepatronen te kun nen bestuderen. Daarvan zijn er tot nu toe 75 gevangen. Volgens in een juni door de IWC aanvaarde resolutie moet het vlees van walvissen die voor weten schappelijke doeleinden zijn ge vangen "primair" ter plaatse wor den geconsumeerd. De VS verden ken IJsland ervan deze afspraak te schenden door vlees te exporteren naar Japan. Volgens de IJslandse premier Steingrimur Hermansson hebben de Amerikanen tot "economische sancties' gaan als er niet uiterlijk op 28 juli een eind zou komen aan de weten schappelijke walvisvangst. Van of ficiële zijde in Washington is ech ter tegengesproken dat een derge lijk ultimatum is gesteld. in december 1985 een vat nog 32 dollar kostte. Volgens Iran is Saoedi-Arabië, samen met Koeweit en de Verenig de Arabische Emiraten, verant woordelijk voor de crisis. Saoedi- Arabië produceert nu zes miljoen vaten per dag, maar zou, bij een eventueel akkoord over de verla- Survey produceert de Opec ging van de produktie, nog 4,5 mü- In juni, toen de ministers bijeen momenteel 20,1 mihoen vaten per joen vaten per dag mogen produce- De Iraanse minister teren, direct na de opening nieuwe gespreksronde over een vermindering van de olie-produk- tie, hun onderhandelingen uitge- drastischer steld tot vandaag. Er lijkt geen nastreeft, kans op overeenstemming Bovendien is er een dissidente groep van vier landen - Algerije, Libië, Iran en Gabon - die een veel produktiebeperking AMSTERDAM (ANP) - Het aantal autoverkopen in Neder land is in het eerste half jaar van 1986 met ruim dertien pro cent gestegen ten opzichte van de eerste zes maanden van 1985. Van januari tot en met ju ni 1986 werden 42.354 auto's meer verkocht dan in diezelfde periode vorig jaar. De RAI in Amsterdam heeft deze cijfers gisteren bekend ge maakt op basis van de uitgege ven kentekenbewijzen. In de eerste helft van dit jaar werden in totaal 349.550 auto's verkocht. In de eerste zes maanden van 1985 waren dat er 307.196. De grootste stijging deed zich Voor bij Peugeot/Tal bot (van 15.222 tot 21.138). An dere automerken waarvan het aantal verkopen steeg waren onder meer Opel (57.185 naar 59.794), Ford (van 36.768 naar 38.706), Fiat (van 17.955 naar 22.506), Citroën (van 15.066 paar 19.356) en Volkswagen (van 28.452 naar 32.159). Een daling van het aantal ver kochte auto's was te zien bij on der meer Renault (van 19.276 naar 18.460), BMW (van 8.464 naar 8.204) en Seat (van 4.160 naar 2.771). Volgens het gerenommeerde een politiek om de dalende prijzen nieuwsblad Midden-Oosten Eco- op de wereldmarkt tegen te gaan. waren op het eiland Brioni in Joe- dag. Dat aantal ligt minstens 5 mil- goslavië, waren de meeste landen joen vaten hoger dan de dagelijkse het er over eens dat de hele Opec behoefte in de wereld. De overpro- niet meer dan 17,6 miljoen vaten duktie heeft de prijzen doen zak- per dag zou moeten produceren, ken tot acht dollar per vat, terwijl nomische zaken Kazempour heeft gedreigd met een grove verhoging GRONINGEN (GPD) - Het dreigt van de Iraanse olie-produktie als de Opec-landen niet snel tot rampjaar te worden kustvaartrederijen in ons land. De akkoord komen over de verlaging toch al slechte vrachtenmarkt i het produktie-plafond. Iran wil, om de prijzen snel te doen stijgen, een produktie-limiet nog verder ingezakt. Het aanbod n ladingen is sterk afgenomen de vrachtprijzen zijn ten opzich- i 14 miljoen vaten per dag. Ka- te van het vorig jaar nog eens met zempour heeft verklaard dat Iran bijna veertig procent gekelderd. eventueel wel akkoord gaat met, een plafond van 17,6 miljoen vaten, maar dan moet het aan Irak toege stane quotum omlaag gebracht worden tot de helft Zestig kustvaarders zyn wegens ;ebrek aan werk opgelegd. Bij de Coninklijke Nederlandse Reders Vereniging (KNRV) in Rotterdam Iran. Echter, Irak is naar de confe- komen volgens een woordvoerder rentie gekomen met de eis dat Irak hetzelfde quotum krijgt als Iran. toenemende mate berichten bin nen, dat zowel grote als kleine i In een alternatief voorstel dat ter derijen in financiële problemen tafel zal komen, wordt gesugge- zijn geraakt. "We zitten in een heel reerd dat aan alle landen die boven diep dal en de vooruitzichten voor hun quotum produceren, wordt ge- de rest van het jaar zijn beslist niet i dergelijke maatregel geen sultaat boekt, zou de Opec hele linie Voorzitter Lukman van de Opec-conferentie in gesprek met olieminister tie-vermindering Grisanti van Venezuela. (foto ap> voorschrijven. re- Het bouwen van nieuwe gesubsi- de dieerde kustvaarders, ondanks een dwingende produk- afnemend ladingaanbod, vormt 15 procent volgens woordvoerders van rede rijen en bevrachters een van de oorzaken van de problemen. Mo menteel is er daardoor in de kleine handelsvaart sprake van overton- nage, waardoor de vrachtprijzen door de scheve verhouding tussen vraag en aanbod nog verder onder druk zijn komen te staan. Volgens een van deze woord voerders zijn er in het verleden in ons land en met name in Duitsland in het wilde weg schepen ge bouwd. Particulieren investeerden in de bouw van vrachtschepen, omdat dit fiscaal voordeel oplever de. De afschrijving op schepen is hoog en gezien de slechte situatie op de scheepsmarkt draait men vaak verliesgevend. Fiscaal gezien levert dit interessante aftrekposten op. "Daardoor is echter de markt wel verziekt", aldus deze woord voerder. Het aanbod op de vrachten- markt, met name de droge lading, is door diverse oorzaken sterk af genomen. De scherpe daling van de olieprys en de sterk fluctueren- gedreigd Voor het eerst in jaren tachtig lichte daling Fleurop In de eerste helft van dit jaar zijn de bloemengroeten via bloemisten die by de vereniging Fleurop Inter- flora Nederland zijn aangesloten met 4,7 procent toegenomen tot ruim 586.300. De waarde steeg van 16,3 miljoen gulden in de eerste helft van 1985 tot 17,4 miljoen gul den in de eerste zes maanden van dit jaar. Dat heeft de organisatie sche voorspellingen doet. Hij BRUSSEL - Voor het eerst in dit dat de werkgelegenheid met 1 mil- decennium is het werkloosheids- joen banen zal toenemen, cyfer in West-Europa dalende, r de tendens is nog veel te ge ring om te kunnen spreken van een echte ommekeer. Verre van dat, zegt Rainer Rau, directeur van Chase Economics, een Westduits onderzoeksbureau dat door Robert Burns/AP wacht dat Europa in de jaren ne gentig nog zal kampen met een werkloosheid die schommelt rond de tien procent. Toch lijkt de Europese economie i veel opzichten een bloeiperiode vandaag meegedeeld. Schiphol Het vrachtvervoer op Schiphol vertoont weer een stijgende lijn. In de eerste zes maanden van het jaar door te maken. Bedrijfswinsten en is een toename van 0,4 procent ge- investeringen gaan omhoog, en in- constateerd ten opzichte van de- flatie en rente dalen. Verwacht zelfde periode van 1985. Deze stij- wordt dat de algemene economi- ging komt geheel door de resulta- sche groei van West-Europa de ten van de laatste drie maanden grootste wordt sinds 1979. Het eco- van dit jaar. Het einde van het eer- nomisch herstel in Europa, dat nu ste kwartaal liet nog een daling van zijn vierde jaar ingaat en nog ver- 2 procent zien. Deze, nog voorlopi- der wordt gestimuleerd door de ge, cijfers zijn vandaag bekendge- crisis op de oliemarkt, lijkt van maakt door de luchthaven Schip- weinig invloed op het werkloos- hol. heidscijfer. De toename van de be roepsbevolking is daar debet aan. f aaoa Voorspeld wordt dat het gemid- V/ai'au delde werkloosheidscijfer in de De grote cacao-producerende en Europese Gemeenschap dit jaar tot -verbruikende landen zijn het het 10,8 procent zal dalen (was vorig afgelopen weekeinde eens gewor- jaar 11,1 procent). Het zal de eerste den over een nieuwe Internationa- keer zijn sinds 1979 dat dit cijfer le Cacao-overeenkomst. De over- weer omlaag gaat. Destijds zat ge- eenkomst vervangt het huidige ak- middeld 5,5 procent van de Euro- koord, dat op 30 september af- pese beroepsbevolking zonder loopt. De lopende overeenkomst werk. Volgens de economische was al tweemaal verlengd, nadat dienst van de EG zullen dit jaar in internationaal overleg over verlen- de twaalf lidstaten naar schatting ging ervan in 1984 en 1985 en in 900.000 extra banen ontstaan, de maart dit jaar niets had opgele- snelste verwachte groeicijfers verd. sinds 1973. In 1987 verwacht men Grote verschillen De Bondsrepubliek alleen tekent voor ruim een kwart van de dit jaar verwachte nieuwe banen, terwijl Frankrijk waarschijnlijk een netto banenverlies van 40.000 gaat lijden (was vorig jaar 50.000). De maand mei gaf in Nederland, België en de Bondsrepubliek een lichte daling van de werkloosheid te zien, ter wijl die in Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië steeg. De grote verschillen tussen de EG-lidstaten in het herstel geven economen weinig aanleiding tot gejubel. Wouter van Ginneken, ar beidsmarkt-specialist van de in Genève gevestigde Internationale Arbeidsorganisatie ILO, erkent dat er sprake is van enige verbetering. „Maar ik denk niet dat dat genoeg is voor een aanzienlijke daling in de werkloosheid", aldus Van Gin neken. Hij zegt dat de EG wat de werkloosheidsbestrijding betreft nog ver af staat van de successen die de Verenigde Staten hebben geboekt, waar het werkloosheids cijfer tot 7,1 procent is gedaald. Gouden jaren De jaren zestig en zeventig wa ren voor Europa gouden jaren. De tor en op het gebied van Bondsrepubliek kende een werk- technologie profiteren loosheidspercentage van 0,6; Frankrijk en Nederland 1,3, Teveel aandacht voor traditionele bedrijfstakken, zoals de scheepsbouw, heeft West-Europa op achterstand gezet. Er vindt nog steeds afbraak van werkgelegenheid plaats. (foto gpdi scheppen van nieuwe banen. Daar bij wordt de nadruk gelegd op kleinschaligheid. Vooral kleine be drijven in de dienstverleningssec- Luxemburg de werkgelegenheidsprojecten. Vori ge maand besloten de EG-leiders zelfs in het ge- jonge bedrijven te stimuleren, be- heel geen werklozen. Door de plot- dryfsbelastingen te vereenvoudi selinge sterke stijging van de olie- gen en te streven naar grotere sa- prijzen werd West-Europa in een menwerking in de ontwikkeling economische crisis gestort die zij van nieuwe technologieën, nog niet te boven is. Hoge werk loosheid was een van de erfenissen van die crisis. Europese regeringen beginnen in het kader van de EG het Ameri kaanse voorbeeld te volgen in het Vernieuwingen Onder Europese leiders lijkt al gemene overeenstemming te be staan dat de bevordering van tech nologische vernieuwingen de aller hoogste prioriteit moet krijgen. Uit recent EG-onderzoek blijkt dat de aanhoudende werkloosheid voor een groot deel het gevolg is van de onmacht van belangrijke indus triesectoren om op het gebied van geavanceerde technologie een ade quate concurrentiepositie in te ne men. Europa had zich te zeer bezig gehouden met het behoud van tra ditionele industrieën als de metaal, waarin de ontwikkelingslanden op het ogenblik de belangrijkste rol spelen. Om de schade in te halen wordt nu aan een aantal gezamenlijke projecten gewerkt. Zo zullen de Nederlandse en Duitse regeringen voor een derde deel bijdragen in een project van Siemens en Philips voor de ontwikkeling van de su perkleine chip voor computers. België heeft een bedrag van 2,5 miljard frank 137,5 miljoen) geïnvesteerd in een onderzoeksla boratorium voor micro-elektronica dat in juni werd geopend. Dat pro ject moet kleine bedrijven toegang verschaffen tot die onderzoeksfaci liteiten die tot nog toe waren voor behouden aan de industriële gigan ten. Verder hebben achttien Europe- se landen hun medewerking toege zegd aan het Franse Eureka-pro- ject voor samenwerking op het ge bied van geavanceerde technolo gie. Zij besloten hier onder meer toe om de verdere vlucht van Euro pees talent naar de Verenigde Sta ten in te dammen. En tenslotte heeft de Europese Commissie een ambitieus plan geopperd voor de slechting van de handelsbarrières tussen lidstaten onderling. Opleiding De hamvraag is nu of Europa in staat is een arbeidspotentieel te ontwikkelen dat beschikt over de benodigde vaardigheden en oplei ding. De vrees bestaat dat al deze initiatieven voor miljoenen lang durig werklozen te laat komt. Zij kunnen of willen zich niet meer aanpassen aan een veranderende arbeidsmarkt. Jacques Delors, voorzitter van de Europese Com missie, noemde de werkloosheid eerder deze maand een ernstige be dreiging voor Europa. „Het is een gezwel dat zwaar drukt op onze sa menlevingen, de ongelijkheid ver groot en armoede en vervreemding in stand houdt". Het zal nog jaren duren voordat dat gezwel is wegge sneden. de dollar zouden hierbij een be langrijke rol hebben gespeeld. Door afnemende olieopbreng sten zijn investeringen in het Mid den-Oosten en in landen als Nige ria op een laag pitje gezet en blijft ook de aankoop van diverse goede ren achterwege. Hetzelfde geldt voor Derde-Wereldlanden die door de daling van de dollar in financië le problemen zijn geraakt. Hier door is het vrachtaanbod sterk ge daald. Een sloopregeling in Euro pees verband zou een einde kun nen maken aan de overtonnage in de kustvaart. Grootste supermarkt VS verkocht OAKLAND (RTR/UPI) - Safeway Stores, de grootste supermarktke ten in de Verenigde Staten, is ak koord gegaan met overneming door SSI Holding, een onderne ming die is opgericht door Kohl- berg, Kravis Robert and Co., ge specialiseerd in zogenoemde leve raged buyouts, overnemingen waarbij onderdelen van het over genomen bedrijf worden verkocht om een deel van de overneming te bekostigen. Met de overneming is ongeveer 4,1 miljard dollar ge moeid. Door met SSI in zee te gaan heeft Safeway, met tweeduizend vesti gingen en een omzet in 1985 van 19,6 miljard dollar, zich Dart Group van het lyf weten te hou den. Deze onderneming, eigendom van onroerend-goedmagnaat Her- bert Haft, heeft een ongewenst bod uitgebracht van 64 dollar per aan deel Safeway, in totaal 3,9 miljard dollar. AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoer sen zijn dinsdagmorgen op de Amster damse effectenbeurs over de volle breed te gedaald, nadat de beurs maandag in igszin Bij o s verdeelde stemming was ge- kon alleen Océ-van der Grinten de koers vasthouden. Bij een dollar die iets verder was gedaald tot f2,39, en onder in vloed van een forse daling in Wall Street gaven de internationale waarden gevoe lig terrein prijs. Koninklijke Olie daalde door f 184,60. KLM moest vier dubbeltjes n f 186,80 verder ahteruit naar f45,70. De winst die Philips maandag nog liet zien, was rond het middaguur met een verlies van zeven dubbeltjes op f 47,10 ruimschoots teniet gedaan. Ook Akzo, Hoogovens en Unile ver gingen achteruit na winsten op maan dag. Het chemieconcern raakte f 1,80 kwijt op f 156,90, Hoogovens f 1,90 op f 103j50wj Unilever rond het middaguur f5 Bij de banken moesten Amroen FGH ver der omlaag en geven ABN en NMB licht terrein prijs. Bij de verzekeraars ver speelde Stad Rotterdam de maandag ver gaarde winst door een rijksdaalder te zakken naar f 121,50 en moest AMEV f 1,20 achteruit naar f 74,50. Op de obllgatiemarkt veranderde weinig. Op de lokale markt kwam de handel moeizaam op gang en ook hier leek zich een daling af te tekenen. De handel in Hol land Sea Search werd opgeschort in af wachting een bericht. Multihouse kwam in de handel op f 32,80 en dat kwam neer gelijkblijvende koers.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6