'Het is hier een broeinesf 'Vroeggeboren kinderen soms laten sterven' 'RIAGG moet drempel voor buitenlanders verlagen' Aruba en VS werken samen in strijd tegen drugssmokkel Overvallers breken bejaarde beide pinken Gevangene ontsnapt via etensblikje Zwartboek vernietigend voor Gorinchemse politiechef Kok krijgt van CDA en WD geen stukken DINSDAG 29 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Brinkman: wel menswaardige begeleiding DEN HAAG (ANP) - Er zijn geen vaste normen te geven voor het in leven houden of laten sterven van te vroeg geboren kinderen. Passieve euthanasie kan volgens minis ter Brinkman (WVC) een 'menswaardige en optimale' ver zorging zijn bij een aantal van de 300 kinderen die elk jaar levend ter wereld komen na een zwangerschap van minder dan 27 weken. De minister, de eerstverantwoor delijke bewindsman in de euthana siediscussie, zegt dat in antwoord op vragen van het kamerlid Leer ling (RPF). Leerling stelde de vra gen naar aanleiding van een sterf geval van een levend geboren kind na een abortusingreep in het Haag se ziekenhuis Leyenburg. Normen om te bepalen of via een intensieve behandeling (beade ming, infuus) het kind in leven moet worden gehouden zijn niet te geven, vindt Brinkman. "Maatge vend moet echter zijn de inschat ting of (voortgezette) medische be handeling het belang van het kind dient, wanneer duidelijk is dat de ze behandeling het leven slechts verlengt, het lijden vergroot en mo gelijk zal leiden tot een ernstig ge handicapt leven", aldus de be windsman Methoden om het overlijden van vroeggeborenen te bespoedigen (actieve euthanasie) worden in Ne- Een bunzing als huisdier DRACHTSTERCOMPAGNIE (GPD) - Wilt u eens iets anders als huisdier hebben dan kunt u bij Sake Booi uit Drachtster- compagnie terecht. Hij heeft op dit ogenblik een aantal jonge bunzings in de verkoop. ?,En ze zijn te benaderen. I?eze beest jes zijn gewend aan handcon tact". Sake Booi is vrij ver met het tam maken van de diertjes doordat hij de jongen heeft la ten groot brengen door een fret. Dit is een albinovorm van de bunzing die wel aan mensen gewend is. „De fret heeft een heel andere ontwikkeling door gemaakt. Het beest is honder den jaren geleden apart gezet van de bunzing en daarom is hij goed handelbaar". Tot nog toe is het nog nooit iemand gelukt om een bunzing tam te krijgen. Het lukte Booi wel met jonge diertjes die voor zo'n 75 procent uit bunzing- bloed bestonden. Booi experi menteert al jarenlang met het fokken van bunzings. „Nu heb ik dan een nest bun zings bij een fret gebracht. Die aanvaardt dertien bunzings te gelijk. Ze beschouwt ze als haar eigen kinderen en omgekeerd beschouwen de jongen haar als moeder. Om hen echter goed handelbaar te krijgen moet je wel telkens handcontact met de jonge' bunzings hebben", vertelt Booi. Door de behandeling blijken de jonge bunzings zich geheel te gaan gedragen als een fret en daarmee zijn ze dan ook mens vriendelijk geworden. „Nou ja vriendelijk. Als je het goed doet kun je een relatie met de bees ten krijgen". Bunzings eten vis, vlees of gevogelte. Daar is volgens Booi prima aan te komen. „Je moet er vaak even meer moeite voor doen. Maar je hebt tenslotte ook iets aparts". derland niet toegepast, aldus de minister. Overigens wil hij niet in gaan op het overlijdensgeval in Den Haag omdat daarnaar een ge rechtelijk vooronderzoek gaande is. De minister trekt bij de wenselij ke behandeling twee grenzen: bij een zwangerschap van minder dan 25 weken dient de optimale verzor ging te bestaan uit 'een menswaar dige stervensbegeleiding' vanwe gens de twijfelachtige levensvat baarheid: deze kinderen sterven als regel binnen enkele uren. Tus sen 25 en,27 weken moet de afwe ging worden gemaakt naar onder meer de kans op een blijvende han dicap. Dat moet gebeuren in goed overleg met de ouders 'waarbij hen maximale voorlichting dient te worden verstrekt over de toestand van en de prognose voor hun kind'. De bewindsman gaat ervan uit dat het wenselijke aantal van 200 bedden voor deze vroeggeboren baby's in erkende centra er voor 1990 nog niet is. Dat die uitbrei ding op zich laat wachten is een kwestie van geld en personeel. Harde wind zorgt voor vertraging in berging Olaf DEN HELDER (ANP) - Harde wind heeft opnieuw voor enige vertraging gezorgd bij de berging van de Olaf. Pas in de loop van gis terochtend konden de bergers doorgaan met het aanbrengen van de ruim 9 centimeter dikke staal kabels, waarmee de kustvaarder rechtop getrokken zal orden. Aan het einde van de middag wa ren vier van de zestien dubbele kantelstroppen onder het schip doorgetrokken. De bergers ver wachten nog ongeveer een dag no dig te hebben om de resterende ka bels aan te brengen en in de takels van de Taklift 4 en de Hebe 3 te bevestigen. Daarmee is de geplan de kanteling van het schip ver schoven naar morgen. Voor dat precisiewerk zijn de bergers echter afhankelijk van een rustige zee. Zowel het kantelen als het latere lichten van het schip ge schiedt centimeter voor centimeter en flinke golfslag kan de vereiste stabiliteit van de drijvende bokken gemakkelijk teniet doen. De weersvooruitzichten zijn met een verwachte toename van de weste lijke wind in dat opzicht niet on verdeeld gunstig, aldus woord voerder Schriel van Rijkswater staat. Rijkswaterstaat heeft, mits aan een aantal voorwaarden wordt vol daan, het fiat van zowel de haven autoriteiten in IJmuiden als Rot terdam om de Olaf binnen te bren gen. Hoewel IJmuiden volgens Schriel een lichte voorkeur geniet in verband met de gunstiger lig ging (een verschil van circa zeven uur varen) zal de definitieve aan landingplaats pas op het laatste moment worden bepaald aan de hand van de toestand waarin de Olaf en zijn lading zich dan bevin den. DEN HAAG (ANP) - In een nog leeg Tweede-Kamergebouw hadden kamervoorzitter Dolman rechtsen PvdA-fractievoorzitter Wim Kok een onderonsje. Morgen begint het debat over de regeringsverklaring, (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De psychia trische hulpverlening aan buiten landers via de RIAGG's (regionale instelling ambulante geestelijke gezondheidszorg) moet meer vorm krijgen. De RIAGG moet duidelijk maken dat ze er ook is voor de etni sche minderheden, dat hun taal geen probleem hoeft te zijn en dat er begrip bestaat voor hun culture le identiteit. Aldus de GGZ-Gazet, maand blad voor de geestelijke gezond heidszorg, die een nummer heeft gewijd aan de hulpverlening aan buitenlanders. Vooral de instellin gen in de grote steden krijgen veel hulpvragers die niet in Nederland zijn geboren. Een Turkse mede werker van de RIAGG in de Rot terdam: "Je moet er niet van uit gaan dat iedereen met iedereen moet kunnen werken. Het is een utopie te denken dat je al die RIAGG-mensen deskundig kunt maken. Zoek liever het beste via de meest geschikte persoon met de houding en feeling". Behalve de buitenlanders die JOSTEDALSBREEN (ANP) - In West-Noorwegen is gisteren door de politie het stoffelijk overschot gevonden van de 16-jarige Frank van der Kamp uit Hardenberg. Gevreesd wordt dat ook zijn ouders om het leven zijn gekomen. Sinds gistermiddag loopt een zoekactie, met behulp van een helikopter. De jongen werd gevonden in de buurt van het plaatsje Gjerde bij de gletsjer Jostedalsbreen, ongeveer 150 kilometer ten noordoosten van Ber gen. Het is nog onduidelijk hoe de jongen en mogelijk ook zijn ouders om het leven zijn gekomen. (foto anpi naar Nederland zijn gekomen om te werken, telt ons land ook een aantal politieke vluchtelingen. De sociaal-psychiatrische dienst in Amsterdam werkt al enkele jaren met Latijnsamerikaanse vluchte lingen. De ervaring daar is dat poli tieke vluchtelingen naast de gewo ne problemen van ieder mens ook nog de sociale problemen onder vinden van migranten in het alge meen plus de problematiek van ge- weldslachtoffers. Politie vindt lichaam van vermoorde vrouw AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft gistermid dag het stoffelijk overschot gevon den van een 22-jarige vrouw. Vol gens de politie is ze al enige dagen geleden het slachtoffer geworden van een misdrijf. Hoewel haar identiteit bekend is, wilde de poli tie die nog niet vrijgeven omdat de familie nog niet is ingelicht. De jonge vrouw werd gevonden in de bosjes tegenover de begraaf plaats op de Amsterdamse Spaarn- dammerdijk na een melding van een voorbijganger. De hond van de man sloeg bij het passeren van de bosjes aan. APELDOORN (ANP) - Een wel zeer slanke verdachte is zondag uit zijn cel in het Apeldoornse politie bureau ontsnapt. Hij wurmde zich namelijk door het etensluik, maak te een ssst-gebaar tegen mensen die hem door de gang zagen krui pen en hervond vervolgens de vrij heid via een zeer smalle opening in een keldergat. Volgens de Apeldoornse politie kan daar normaal gesproken nie mand door. Echt lang heeft de 1.90 meter niet van zijn herwonnen vrij heid genoten. In de loop van giste ren werd hij al weer aangehouden. GORINCHEM (GPD) - "Wie Go rinchemse politie zegt, denkt on middellijk aan criminelen, hoeren lopers en seksmaniakken. Dat merken we nog steeds. Als je op een politiecursus zegt uit Gorin- chem te komen, schuiven ze naast je twee plaatsen op". Na het seks schandaal van vorig jaar, toen bleek dat agenten nauwe contac ten zouden hebben gehad met een sekshuis, is de Gorinchemse poli tie opnieuw in opspraak geraakt. In een zwartboek, dat is samenge steld door agenten van het Gorin chemse politiebureau, wordt de vloer aangeveegd met korps-chef Ekels, de enige vrouw in ons land die aan het hoofd staat van een po litiekorps. De meerderheid van haar onder geschikten verwijt de korps-chef veel te streng te zijn opgetreden door vijf agenten in verband met gebeurtenissen van vorig jaar te ontslaan. Bovendien wordt Ekels sinds haar komst in maart 1983 ver weten een 'sociaal wanbeleid' te hebben gevoerd, waardoor al eer der drie man van het Gorinchemse korps in de wao zijn beland. Uit het zwartboek, dat is opge steld door de besturen van de twee plaatselijke politievakbonden, blijkt dat de werksfeer binnen het 52 personen tellende politiekorps totaal is verziekt. In de persoonlij ke gesprekken die agenten van het bureau met de korpschef hebben gevoerd, blijkt dat ze collega's van hen heeft uitgemaakt voor 'nega- tievelingen, boerelullen, guppen en klootzakken'. Het eigen korps omschreef ze tegen een van hen als de 'dr. Ekels-kliniek', terwijl ze ie mand van gemeentewerken telefo nisch zou hebben begroet met 'Hallo, tuinkabouter'. De bedoeling was dat het zwart boek door het landelijke hoofdbe stuur van de Nederlandse Politie bond en de Algemene Christelijke Politiebond zou worden aangebo den aan de burgemeester van Go- rinchem als hoofd van de plaatse lijke politie. Om de positie van de toen nog niet ontslagen vijf politie mannen niet onnodig in gevaar te brengen, is hiervan in met tegenzin van de opstellers van het zwart boek afgezien. Windstilte Inmiddels blijkt de lucht op het hoofdbureau van politie in Gorin- chem nog steeds niet te zijn opge klaard. "Er is een windstilte tot het moment dat in het najaar de ont slagkwestie van de vijf voor de Rotterdamse ambtenarenrechter aan de orde komt. Dan barst de bom als dan ook dit zwartboek ter sprake zal komen", zo zegt een van de politiemannen. Uit vrees voor represailles van de korpschef wil hij zijn naam niet in de krant. "Naar buiten toe wordt de indruk gewekt dat alles koek en ei is. Het is echter een groot broeinest", zo voegt hij eraan toe. Volgens hem zijn zijn ontslagen collega's one venredig zwaar door de leiding aangepakt. Vorig jaar zomer werden in Go- rinchem in een periode van twee maanden in totaal 21 politiemen sen als verdachten gehoord. Ze zouden in diensttijd en in hun vrije tijd het sekshuis van 'Dikke Wil' hebben bezocht en bovendien in dienstauto's klanten van het bor deel gratis naar huis hebben gere den. Bovendien werden enkelen van hen verdacht corrupt te zijn door geld te hebben aangenomen van autosloperijen voor van de weg gehaalde auto's. Een van de 52 politiemannen van het Gorinchemse bureau: "Ak koord, er zijn dingen gebeurd die niet door de beugel kunnen. Maar er zijn beslist geen criminele feiten gepleegd. Het enige verwijtbare dat is boven komen drijven is dat twee agenten een dronken bordeel bezoeker naar huis hebben gere den en daarvoor een fooi hebben gekregen. De een is daarvoor ont slagen, de ander niet. Dat is toch willekeur! Als wij op straat een dronkaard tegenkomen die loopt te zwalken en wartaal uitslaat, zet ten we die ook voor de deur af, om te voorkomen dat hij onderweg iets vernielt. Uit vrees corrupt te zijn heeft de korpsleiding met kerst banketstaven van een dank bare bank door twee geünifor meerden laten terugbrengen. Mo gen we eigenlijk wel kerstkaarten ontvangen, hebben we ons toen af gevraagd?". HEERLEN (GPD) - Twee overval lers hebben een 76-jarige man in Heerlen twee pinken gebroken toen ze hem op een brute wijze twee ringen afhandig maakten. Als gevolg van de overval liep de man ook nog enkele kneuzingen op en gescheurde trommelvliezen. Hij moest per ambulance naar het Heerlense ziekenhuis wórden overgebracht. Niet alleen de twee ringen maar ook een polshorloge Bliksem en shock leidden tot dood bergbeklimmers GRONINGEN (GPD) - Bliksemin- slag in de stalen draad waaraan de zeven bergsporters door middel van ijzeren ogen waren vastgeklon ken is er de oorzaak van dat vier Groningers vorige week in de ber gen van Joegoslavië om het leven zijn gekomen. De Groningers raak ten door de blikseminslag in een shocktoestand waardoor ze op een gegeven moment aan onderkoe ling zijn gestorven. Dit hebben de drie overlevenden van de ramp bij hun terugkeer in Nederland ver teld. Zij deden hun relaas aan de heer L. van Schaik uit Leeuwarden, voorzitter van de Nivon Bergsport- groep Noord. Volgens Van Schaik is er geen sprake van een onverant woorde tocht, zoals hier en daar is gesuggereerd. De groep van zeven is overvallen door het noodweer tijdens een oefentocht over twee bergen. Ze bevonden zich net in de laagte tussen beide bergen, toen zich een hevig onweer tussen beide toppen ontlaadde. Daarbij is de bliksem in de stalen draad gesla gen waaraan de zeven vastzaten, al dus Van Schaik. Volgens de voorzitter van de Bergsportgroep Noord zyn met na me de achterste vier van de groep door de bliksem getroffen, waar door ze een shock kregen. Het on weer zorgde voor een enorme om slag in het weer. De temperatuur daalde binnen een kwartier van twintig graden boven nul naar vijf graden onder nul. Volgens de heer Van Schaik waren de getroffenen er zo slecht aan toe dat zij niet meer staat waren hun warme kleding aan te trekken. Volgens Van Schaik kan de meeste geoefende bergsporter zich tegen dergelijke ommezwaaien in het weer niet wapenen. "Soms merk je het aan je hoogtemeter of aan het zingen van je pikkel. Dit is te plotseling en te hevig gekomen". en 2800 gulden werden hem afhan dig gemaakt. Een dader werd ter plekke in de kraag gevat, de ander werd gistermorgen gearresteerd. Het slachtoffer was zaterdag avond naar een café in de Heerlen- se binnenstad gegaan. Op weg naar huis werd hij gevolgd door de twee overvallers. Toen hij thuis de sleu tel in het slot stak en zijn deur opende, kwamen de twee overval lers tevoorschijn en duwden hem het huis in. Maar eerst kreeg hij nog enkele klappen op zijn oren die tot gevolg hadden dat zijn trommelvliezen scheurden. De man kwam te vallen en raakte be wusteloos. Op een nogal barbaarse manier trokken de twee de bejaar de man de ringen weg die hij aan zijn pinken droeg. Zijn pinken bra ken daarbii. Het eerste wat de door een om wonende gewaarschuwde politie deed was door de brievenbus naar binnen kijken wat er aan de hand was. De twee mannen stonden nog over het slachtoffer heengebogen. Diens mond was, zo bleek later, dichtgesnoerd en zijn hoofd was bedekt met een jas. De agenten trapten de voordeur in en konden een 25-jarige man arresteren. De 28-jarige mededader wist te ontko men maar werd gisterochtend door een bezoek van de politie verrast. Beiden zijn in verzekering gesteld. Het slachtoffer is inmiddels weer uit het ziekenhuis ontslagen. DEN HAAG (ANP) - Oppositielei der Kok krijgt van de fracties van CDA en VVD niet de 200 wijzi gingsvoorstellen die beide rege ringspartijen hebben ingediend bij het eerste eerste concept-regeerak koord. Kok had daarom gevraagd nadat premier Lubbers eerder wei gerde deze stukken aan hem te ge ven. Lubbers vond dat een zaak van de betrokken fracties zelf. De coalitiegenoten vinden dat de oppositie alle relevante formatie- stukken al heeft en zich dus vol doende kan voorbereiden op het debat over de regeringsverklaring. Het eerste concept-regeerakkoord en de tweede, definitieve versie, waaruit de overgenomen wijzi gingsvoorstellen zijn af te leiden, bieden voldoende aanknopings punten, zo vinden CDA en VVD. Rancune Volgens hem spelen geen rol bij de beoordeling van Ekels als eerste vrouwelijke korps chef in ons land. Dit ondanks dat de bij de benoeming van Ekels be trokken vertrouwenscommissie liever een andere, mannelijk kan didaat had gezien, die beter in het korps zou hebben gepast. "De vak bond pleit juist voor meer vrouwen bij de politie. Dat kan ik alleen maar onderschrijven. Maar dan wel de juiste vrouw op de juiste plaats". In het zwartboek wordt Ekels ten slotte verweten dat de hele at mosfeer, bejegening, de uitlatin gen en de opstelling van haar, er welbewust op zijn gericht koste wat het kost een aantal korpsleden 'de nek om te draaien'. "Een voo ringenomen, onbetrouwbare, im pulsieve en incapabele korps-chef kan zo een korps naar de onder gang leiden", zo besluiten de ma kers van het zwartboek. De korps chef zelf is al enkele dagen niet be reikbaar voor commentaar. WILLEMSTAD/WASHINGTON (ANP) - De Arubaanse premier Eman heeft gisteren in Washington verklaard dat Aruba alle medewer king zal verlenen aan de Verenigde Staten bij de bestrijding van drugs smokkel. Eman zei dit in een vraaggesprek voor het Amerikaan se televisiestation CNN, toen hem gevraagd werd hoe zijn land aan keek tegen de recente Amerikaan se militaire hulp aan Bolivia in de strijd tegen drugs. De Arubaanse bewindsman is voor een driedaags bezoek in de Verenigde Staten om te praten over verschillende vor men van samenwerking. Eman zei uit perspublikaties be grepen te hebben dat onder andere Aruba een doorvoerplaats zou zijn voor verdovende middelen naar de VS. „We vragen medewerking van de Verenigde Staten om ons ge bied te beschermen zodat we niet meer als doorvoerkanaal van drugs zullen fungeren naar de Verenigde Staten en we geloven dat we daar bij ook de steun van de Verenigde Staten hebben", aldus Eman. Gevraagd naar zijn mening over het economisch hulpprogramma van de Amerikaanse regering voor het Caribisch Bekken, het zogehe- ,ten Caribbean Basin Initiative (CBI), zei premier Eman dat Aruba er aan werkt om aan te tonen dat „het CBI resultaat kan hebben". Veel landen in het Caribisch ge bied en Midden-Amerika hebben kritiek geleverd omdat het de afge lopen twee jaar nog maar weinig concrete resultaten heeft opgele verd. Tijdens het vraaggesprek werd Eman ook gevraagd wat voor steun er vanuit het Caribisch gebied te verwachten valt voor de Nicara guaanse president Ortega, die van daag in de Verenigde Naties heeft gepleit voor steun om de VS te dwingen geen hulp meer te verle nen aan de contra's. Eman ontwijkte de vraag behen dig en zei dat dit „een voorbeeld is van hoe een economisch probleem kan uitgroeien tot een miltair en buitenlands politiek probleem". „We geloven dat door het tijdig on derkennen van economische pro blemen en het aangaan van de juis te vormen van samenwerking pro blemen zoals die in Nicaragua kun nen worden voorkomen", zei Eman. Eman sprak gisteren onder meer met de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken voor het Caribisch gebied en Zuid-Ame- rika, Elliot Abrahams, en senator Edward Kennedy. Over de inhoud van deze gesprekken is niets na ders bekendgemaakt. Drugssmokkel De Arubaanse politie heeft gis terochtend een sportvliegtuigje en twee auto's onderschept, die ver moedelijk betrokken waren bij een poging tot drugssmokkel. De da ders wisten echter te ontkomen. Een en ander speelde zich af in de buurt van de vuurtoren op het westelijk puntje van het eiland, ruim 20 kilometer ten noordwesten van Oranjestad. De politie werd op het spoor ge zet toen zij de tip kreeg dat in de buurt van de vuurtoren een ver dacht sportvlietuigje rond vloog en dat er vanaf land lichtsignalen wer den afgegeven door middel van vuurpijlen. Twee met karabijnen gewapende politiepatrouilles re den in de richting van de vuurto ren en betrapten daar twee grote terreinauto's met gedoofde lichten, draaiende motor en zonder kente ken. Bij het zien van de politie sloe gen de wagens op de vlucht en ver dween het vliegtuigje uit het zicht. Na een waarschuwingsschot werd gericht geschoten op wagens, echter zonder resultaat. Toen de mysterieuze wagens rotsachtig en voor gewone auto's moeilijk begaanbare terrein inreden moest de politie de achtervolging staken. Volgens waarnemers in Oranje stad is het de eerste keer dat de po litie op Aruba zo dicht bij een der gelijke smokkeloperatie heeft kun nen komen. Tips over onbekende en met gedoofde lichten rondvlie gende vliegtuigjes zijn vaker bin nengekomen, maar tot nu toe is het niet gelukt ze op te sporen ofte on derscheppen. Het smokkelen van verdovende middelen via sportvliegtuigjes komt vrij veel voor in het Caribisch gebied. Luchtverkeersleiders op de verschillende eilanden hebben de afgelopen jaren veelvuldig geat tendeerd op laag overvliegende sportvliegtuigjes die zich niet ge meld hadden bij de luchtverkeers leiding of soms plotseling van het radarscherm verdwenen. Volgens gegevens van de Ameri kaanse narcoticabrigade DEA (Drugs Enforcement Agency) ko men veel van dergelijke vliegtuig jes uit de binnenlanden van Zuid- Amerika om hun lading op of in de buurt van een eiland te droppen, waarna het transport verder over zee naar de Verenigde Staten gaat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5