Aanleg oefenbaan voor golf in Veerpolder veel te duur 'Wat zijn die kinderen klein. Noordierse vakantiegangers arriveren in Leiderdorp Botsing door samenscholing Brand in huis Schoolstraat Dekker brengt plannen onder in stichting i.o. Voorschoten gokt voor 37.000 gulden Huisvesting B en W onderzocht Overdevest toch in de raad PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 29 JULI 1986 LEIDSCH -£P. DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag f m vrijdag lussen 18.00 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Leiden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van ^08.00- 18.00 uur. OEGSTGEEST - Een ongeveer 30- jarige vrouw uit Oegstgeest is gis termiddag licht gewond geraakt bij een aanrijding op de hoek van de Geversstraat en de Kempenaer- straat. Bij een radio- en televisie zaak op de hoek van de straat was het alarm afgegaan. Een als gevolg daarvan ontstane samenscholing trok de aandacht van een passeren de automobilist die daardoor niet opmerkte dat er een vrouw het ze brapad overstak. Met schaafwon den, kneuzingen en een lichte her senschudding werd de vrouw over gebracht naar het ziekenhuis. LEIDERDORP - "Wat zyn ze klein". Dat was zo ongeveer de eerste reactie van de (echt)paren die drie weken lang ieder twee Noordierse kinderen een vakan tie bezorgt in Leiderdorp. De kinderen, in leeftijd variërend van zes tot twaalf jaar, arriveer den gisteravond rond elf per bus bij het Leiderdorpse wijkcen trum Zijlkwartier. Daar hadden de tijdelijke ou ders, sommigen vergezeld van hun eigen kinderen, ruim een uur lang op de vakantiegasten zitten wachten. Waarbij de span ning met de minuut voelbaarder werd: hoe zouden ze eruit zien? Klikt het wel? Zou alles drie we ken lang goed gaan? Toen eenmaal de verlossende kreet 'de bus komt eraan' klonk dromde de hele groep naar bui ten. Op zoek naar de 'eigen' kin deren, herkenbaar aan de bad ges. Even poseren voor de foto graaf en daar ging het weer, in optocht naar het wijkcentrum. Het ijs leek snel gebroken. De tijdelijke ouders deden hun best. "Are you tired?" "Do you want to drink something?" En organi- W ASSENAAR - Een speciale com- ke diensten van het raadhuis naar missie van Wassenaarse ambtena- het gemeentekantoor verhuisden, ren, dagelijks bestuurders en mo- zyn de ambtenaren in het witte gelijk raadsleden, gaat bekijken landhuis zelfs op de vingers van hoe het verder moet met de huis- een hand te tellen, vesting van burgemeester en wet- Het gaat om de achtergebleven houders en het half leegstaande bediener van de telefooncentrale, raadhuis De Paauw. Al twee jaar de secretaresse van de burgemees- huizen B en W gescheiden van de ter en twee andere ambtenaren, on meeste ambtenaren. Nadat begin der wie chef-kabinet H.A.N. Ver deze maand de laatste gemeentelij- sluys. Volgens een woordvoerder WASSENAAR - De Wassenaarse stijging van de trouwtarieven met 37 procent is bijna een nationaal record. Alleen in Heemstede stijgen de tarieven sterker: met 117 procent, maar liefst. Volgens het hoofd van de afdeling burgerzaken kon men niet anders. Het rijk drong aan op ge lijkheid, de gemeente mocht niet langer het dubbele tarief berekenen voor mensen die geen binding hebben met de gemeente, maar zo graag 'ja' willen zeggen in het mooie romantische raadhuis met de marmeren hal en meerdere zalen. Ter illustratie: van de 200 huwelijken vorig jaar waren er 20 'vreemde'. Een half jaar na de wijziging zijn de gevolgen nog niet merkbaar. Wassenaarders, die 37 procent meer moeten betalen, blijven trouwen en buitenstaanders lijken niet bovenmatig aangetrokken door het voordeeltje. Dinsdag en donderdagochtend kost trouwen in Wassenaar niets, op zaterdag is het het duurst. Vorig jaar moesten buitenstaanders dan 1000 tot 1200 gulden betalen, afhankelijk van de gekozen zaal. sator Jack Beijer probeerde ver volgens in z\jn beste Engels de kinderen een hartelijk wel komstwoordje mee te geven. En de kinderen zelf? "Ach, dat gaat zo snel", zei de man die hen tot gisteravond half elf het langst had meegemaakt, de chauffeur die de groep van Schiphol had afgehaald. "Even keken ze de kat uit de boom, maar in de bus kwa men ze al los. Wilden er sommi gen meteen voorin zitten. Nee, kinderen blijven kinderen". Harder Met dit verschil dat de Noord ierse kinderen in de regel een stuk 'harder' zijn dan hun Neder landse 'soortgenoten'. Wat wil je ook^ls je dagelijks in de front lijn van de strijd in Ierland staan. De kinderen die door Pax Christi Kinderhulp naar Leiderdorp zyn gehaald zijn degenen die zo'n vakantie het hardst nodig heb ben. Volgens Jack Beijer hebben ze, eenmaal in Nederland aange komen, duidelijk moeite om zich hier vrij te voelen. Die vrijheid ervaren ze als iets heel aparts. Ze worden er ook heel druk van - Bepakt en bezakt poseren de Noordierse kinderen bij aankomst i ren van de vakantiereis, Jack Beijer en Leo Vlaar. terwijl ze van huis uit toch al ui termate ondernemend zijn. Vandaar ook dat Beijer en de zijnen een scala van activiteiten heeft georganiseerd. Weliswaar staat het de gastouders vrij zelf van alles met de kinderen te on dernemen, maar er wordt wel van hen verwacht dat ze deelne men aan bezigheden als een rondvaart, sportinstuif, zeildag en een oecumenisch samenzijn. Overigens heeft het de organi satie heel wat moeite gekost om voldoende gastouders te vinden. Mede-organisator Leo Vlaar sprak gisteravond zelfs over "martelende slag". Aanvankelijk was het de bedoeling dat alle kin deren die drie weken in Leider dorp zouden worden onderge bracht. Dat is dus niet gelukt. Eén gastgezin woont in Oegst geest, een ander in Zoeterwoude. VOORSCHOTEN - Door nog on bekende oorzaak ontstond rond het middernachtelijk uur brand in een woning aan de Schoolstraat in Voorschoten. Omdat de bewoners op vakantie zijn vermoedt de poli tie dat het vuur is ontstaan als ge volg van een technisch manke ment aan een van de huishoudelij ke apparaten. De brandweer heeft het vuur geblust, maar kon niet voorkomen dat er voor ongeveer 30.000 gulden schade werd aange richt. WARMOND - Dekker van de gelijknamige tennishal len in Warmond ziet af van een aparte verwezenlijking van een oefenbaan voor golf, een zogenaamde dri ving range. De aanleg ervan wordt nu toegeschoven aan de nog op te richten stich ting die de golfbaan in de Broek- en Simontjespolder moet voorbereiden. Een zakelijk geschil tussen Dekker en de gemeente warmond ligt ten grondslag aan dat besluit. De ten- nisgigant zou die oefenbaan voor golf graag vlak bij zijn sportcom plex in de Veerpolder aanleggen, maar de prijs die hij voor de ge meentelijke grond wil betalen is volgens gemeentesecretaris Zoete melk veel te laag. De kans is zelfs groot dat de oefenbaan niet in de Veerpolder komt, maar wordt op genomen in het golfcomplex aan de overkant - vanuit Dekker gezien - van de Holle Mare. "Als de gemeente ook voor de grond in de Broek- en Simontjes polder een prijs wil zien hoger dan de gangbare, dan kan het plan daarop weieens stranden", meent ir. A.D. Maier, met Dekker de voor trekkers van het golfbaanplan: "Wij gaan uit van een agrarische prijs en dat betekent een paar gul den per vierkante meter. Wil de ge meente meer beuren dan is het plan economisch onhaalbaar". Volgens woordvoerder Zoete melk is het de gemeente niet te doen om zoveel mogelijk geld uit een eventuele transactie met de stichting i.o. te peuren, maar "het is zeker ook niet de bedoeling dat de gemeente indirect subsidieert door een lagere grondprijs dan ge bruikelijk te hanteren. Wat de Broek- en Simontjespolder betreft gaan de gedachten uit naar een agrarische grondprijs van een paar gulden per meter. Aangaande het terrein in de Veerpolder, daar waar Dekker aanvankelijk de oefenbaan voor golf had gedacht, die grond is meer waard". Dat terrein heeft de gemeente zo'n 15 jaar geleden al verworven voor een prijs van om en nabij 2,50 gulden per vierkante meter. Ooit is op de plek nog eens een jachthaven gedacht, maar dat komt er niet meer van. Er rust in middels wel een flink renteverlies op de grond. Het bod dat Dekker op de grond uitbracht is volgens woordvoerder Zoetemelk voor de gemeente geen aanleiding om de onderhandelingen te beginnen. Enthousiasme Overigens verwacht Dekker zelf nog wel tot een prijsvergelijk met de gemeente te komen. "Er zal nog wel wat water bij de wijn worden gedaan", zegt hij aanvankelijk, maar later verklaart hij het terrein in de Veerpolder eigenlijk te groot te vinden om er een oefenbaan voor golf aan te leggen. Er kunnen volgens Maier daar wel 30 mensen naast elkaar een balletje slaan op de bijna 200 meter lange oefenwei- de. Dekker heeft het plan nu on dergebracht bij de plannen voor een golfbaan. De initiatiefnemers zien overi gens mogelijkheden om dat oefen- veld in de Broek- en Simontjespol der aan te leggen op grond die on der meer van de gemeente Leiden is. "Wel een stuk kleiner, maar toch. De gemeente Leiden is en thousiast en bereid de grond te ver kopen. Zo'n golfcomplex past na tuurlijk prima in de werving van bedrijven door Leiden in Amerika. Per slot van rekening speelt acht procent van alle Amerikanen golf', licht Maier toe. De gemeente Warmond heeft best belang bij de totstandkoming van het golfcomplex. Via de Broek- en Simontjespolder kun nen namelijk de twee eilandjes De Strengen en Tengnagel worden ontsloten. Die zijn bestemd voor recreatie. Leiden zou graag zien dat er een verbinding tot stand kwam met de Merenwijk. Daartoe zyn partijen niet ongenegen, te meer daar een belangrijk deel van de gebruikers uit Leiden komt. In principe zijn gemeente Warmond en initiatiefnemers overeengeko men dat er langs het golfcomplex een flets- en wandelroute komt die de ontsluiting moet vormen van de beide eilandjes. Komt de golfbaan er niet, is het onwaarschijnlijk dat er een verbinding met de twee voor recreatie bestemde eilandjes komt. Belangen Ook Dekker en Maier hebben er belang bij dat het complex er komt. Zoals de zaken er thans voor staan, komt er op het complex geen horecagelegenheid. De golf ers kunnen volgens Maier gebruik maken van de voorzieningen bij het tenniscomplex "of andere gele- genheiden in het dorp". Maier zelf hoopt naam te verwerven als golf baanarchitect, want die zijn er vol gens hem in Nederland niet. Met het oog op het plan van de Neder landse Golf Federatie om nog eens 60 banen in Nederland aan te leg gen, is dat een aantrekkelijk voor uitzicht en dat "niet zozeer vanwe ge de centen, want de financiële marges bij dergelijke plannen zijn smal". Maar alle belanghebbenden heb ben gemeen dat zij in Warmond een golfbaan willen hebben be stemd voor golfers uit de wijde om geving. Want aan golfbanen is een ernstig tekort volgens Maier: "Noordwijk en Wassenaar hebben een ledenstop. Wie toch wil golfen moet een kleine 60 kilometer auto rijden. Ook als de golfbaan bij Zoe- termeer er komt, bijt dat elkaar niet. Uit een 'nieuwsbrief die we hebben opgehangen bij alleen Dekker-tennis blijkt al een grote belangstelling van een paar hon derd mensen". De baan krijgt een openbaar karakter: iedereen moet er kunnen golfen. Dat in tegenstel ling tot bepaalde banen in Neder land die alleen maar toegankelijk zijn voor leden. De kosten van het golfcomplex in Warmond schat Maier op vier miljoen gulden, inclusief de grond- kosten. Inmiddels is het overleg geopend met een van de belang rijkste grondeigenaren. "Het ziet er naar uit dat die bereid is zijn grond aan de nog op te richten stichting over te doen voor een schappelijke prijs. Maar we moeten nog met een paar anderen praten die ook een sleutelpositie hebben. Voor een paar van hen en de gemeente geldt dat als zij niet verkopen het plan nooit kan worden verwezenlijkt in de Broek- en Simontjespolder. Naast de aankoopsom voor de grond, moet de stichting i.o. ook nog eens geld op tafel leggen voor het pachtvrij maken van het ter- Gespannen volgen de toeschouwers de races op de Voorschotense Prins Bernhardlaan. Een enkeling had meer belangstelling voor de rommelaar... «fotoFred Rohdet VOORSCHOTEN - Tijdens de kor- tebaan-draverij op de Prins Bern hardlaan in Voorschoten zijn gis termiddag vier Noordhollanders aangehouden. Zij worden ervan verdacht in een biertent gokspel letjes met dobbelstenen te hebben georganiseerd. Toeschouwers werden in de ge legenheid gesteld geld te zetten op de nummers een tot en met zes. De dobbelstenen bepaalden op welke nummers er werd uitbetaald. Er werd ook een kleine hoeveelheid geld in beslag genomen door de politie. Na verhoor zijn de vier mannen, allen dertigers, heenge zonden. Verder is de kortebaan-draverij, de 62-ste in successie, zonder pro blemen verlopen op de met zand, hekken en rieten matten gedeco reerde Prins Bernhardlaan. Het gokgebeuren liep alleen nogal uit: werd het startschot om twee uur gelost, pas na zevenen gisteravond hadden de laatste paarden de ruim 300 meter afgelegd. Toen bleek dat de draverij ruim 2000 bezoekers had getrokken. Volgens bestuurslid J.G. Waaijer van het organiserende Comité Paardensport een recordaantal. De totalisator haalde een bedrag van 37.000 gulden binnen. Dat is elk jaar zo ongeveer het gemiddelde. Uitslag Voorschotense kortebaan- draverij 1986: 1. Woodsong - uit de stal van C.H. Ranita, rijder L.A. van Dooije- weerd. Prijs 3250 gulden. 2. Utopia N., eigenaar en rijder T.H. Kooyman. Prijs 1600 gulden. 3. Ros Performer, eigenaar Breda, prijs 800 gulden. De loterij bracht als een, twee en drie respectievelijk de nummers 1458, 1252 en 1478 naar voren. 1988 Dat de oefenbaan voor golf - een vergelijkbare baan ligt vlakbij het Voorschotense zwembad Het Wed de - wellicht in het golfcomplex wordt opgenomen, ziet Maier niet als een bezwaar. Integendeel juist, want daardoor komt er weer extra geld binnen. Aankomende golfers kunnen tegen betaling oefenen en begeleiding krijgen. De initiatief nemer vindt zo'n driving range on ontbeerlijk om beginners de eerste beginselen van het golfen bij te brengen. Het rondbreien van de financiën zal nog heel wat voeten in de aarde hebben. Volgens Maier komt er een stichting die zorgt voor exploi tatie, onderhoud en financieel be- DINSDAG Leiden Tennispark Roomburg, Kanaalweg, Leidse tenniskampioenschappen, 10-22 Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat - Film 'The woman in red', 20 en 22.15 Leidse Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10, spreekuur afd. klachtenbureau van 18.30 tot 20.30, tel. 130775. WOENSDAG Bureau voor rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur van 13.30-16 uur, tel 123942. Hooglandse Kerk - Pauze-orgelconcert 12.30-13 uur. Tennispark Roomburg, Kanaalweg Leidse tenniskampioenschappen, 10-22 Leiderdorp Houtkamp - Buitenspelen voor kinde ren 4-12 jaar, 10-12 uur. Sjelter, Heemraadlaan 67 - Theater Klapsigaar speelt 'De Gouden Gehei menshow', 13.30 uur. Wijkcentrum Zijlkwartier, Van der Marckstraat - Vakantiebijbelschool kin deren tot 12 jaar, 10 uur. Voorschoten Buurthuis Arsenaal, Noord Hofland Spelletjesfeest kinderen, 10.30-16 uur. Wassenaarse bestuurders ver van ambtenaren is dit "zeer ongemakkelijk", al is de situatie niet meer zo storend als in het verleden. Toen zaten de meeste ambtenaren drie kilometer van hun veel geraadpleegde archief af, verbleef interne zaken nog in het vroegere optrekje van prins Frede- rik der Nederlanden en was de af deling bestuurszaken en ruimtelij ke ontwikkeling gesplitst. Uitbreiden Welke mogelijkheden de nieuwe commissie precies gaat onderzoe ken, is nog onzeker. Duidelijk is wel dat ook wordt overwogen om het gemeentekantoor, dat 11 mil joen gulden heeft gekost en waar ongeveer 150 ambtenaren werken, uit te breiden. Gevolg hiervan zou kunnen zijn dat De Paauw wordt afgestoten, al ligt dat natuurlijk ge voelig. Ook toen B en W nog dach ten dat zij mee konden verhuizen naar de gemeenteflat, zochten ze alleen een bestemming voor de bo venverdieping. De benedenverdie ping, waar raads- en commissieka mers zijn en huwelijken worden af gesloten, bleven buiten beschou wing. Enkele bedrijven reageerden, waaronder plaatselijke 'beginners' en makelaars uit Wassenaar en Amsterdam. Ze bleken onoverko melijke bezwaren te hebben tegen de inrichting en het gezamenlijk gebruik. Over de prijs hoefde niet eens te worden gepraat. Het gemeentekantoor aan de Jo- han de Wittstraat werd aanvanke lijk gebruikt door het gas-, water en elektriciteitsbedrijf en diensten als bevolking, personeel en open bare werken. Nadat het gas-, water en elektriciteitsbedrijf, met teken kamers en al, verhuisde naar het nabijgelegen oude PTT-gebouw, is de zaak niet ingrijpend veranderd. Dat zou volgens een woordvoerder wél gebeurd zijn, wanneer B en W waren overgekomen. Die mogelijk heid bleek echter niet reeël. In de ambtelijke mond was al sprake van de 'operatie schoenlepel'. Bij een dergelijke ingreep zou de operatie een nog onplezieriger klank heb ben gekregen. Ir. A.D. Maier gelooft nog steeds dat i de Broek- en Simontjespolder. heer en een vereniging. Hij ver wacht dat mensen zich een aandeel in de stichting kunnen verwerven voor een bedrag van om en nabij de 2000 gulden. "Dat geeft dan be- i paalde voorrechten. Bovendien is dat aandeel overdraagbaar. Voorts kunnen mensen lid worden van de vereniging en krijgen dan even eens korting. Maar het blijft voor een ieder mogelijk om voor een be drag van 15 tot 30 gulden - al naar gelang het tijdstip - te golfen. En voor dat bedrag kan iemand de he le dag op de baan blijven". Een aantal bedrijven, waaronder Dek ker-hout, heeft al toezeggingen ge daan. Maier schat dat bij elkaar al voor meer dan een ton is toege zegd. "Die bedrijven krijgen na tuurlijk voorrang". Hij hoopt dat er in 1988 golf kan worden gespeeld in Warmond. Maar er moet nog heel wat gebeu ren, want om dat te bereiken moet volgend jaar maart de eerste spade al de grond in ten behoeve van een drainage. Een paar maanden later moet het gras zijn ingezaaid om zo mer 1988 te kunnen spelen. De gemeente Warmond is nog niet veel verder dan ambtelijk overleg over een mogelijke wijzi ging van het bestemmingsplan. De gemeentelijke plannen voorzien namelijk niet in de aanleg van een golfbaancomplex. Via allerlei pro cedures moeten die eerst worden aangepast. Vervolgens moet de grond worden verworven en moet een stichting worden opgericht waarin vrijwel zeker zowel Dekker als Maier een bestuursfunctie krij gen. Vervolgens zouden de ge meenten Warmond, Oegstgeest en Leiden zich garant moeten stellen voor een lening ter grootte van vier miljoen gulden. Voor het gemak is maar geen rekening gehouden met eventuele bezwaren die de aanleg van het complex jaren zou kunnen vertragen. "Laten we hopen dat Maier gelijk krijgt met zijn 1988", zegt gemeentesecretaris Zoete melk. WASSENAAR - De bekende Was- ociiaarder C. Overdevest komt toch in de gemeenteraad. De bollen- kweker, die bij de verkiezingen net te weinig voorkeursstemmen be haalde voor een zetel (335), komt in de plaats van mevrouw C.E. Moret- De Jong. Zij was als vierde chris ten-democraat gekozen, maar is in middels Tweede Kamerlid gewor den. Met die laatste mogelijkheid hadden Wassenaarse christen-de mocraten aanvankelijk nauwelijks rekening gehouden. Mevrouw Mo- ret bezette een 70e plaats op de kantidatenlljst voor de Tweede Ka mer en weinigen beschouwden dat als een verkiesbare stek. De grote landelijke verkiezingsoverwinning op 21 mei had echter grote gevol gen. De partij kreeg 54 Kamerle den en leverde bovendien minis ters, staatssecretarissen en een burgemeester (Piet van Zeil). Omdat CDA'ers maar lid van een vertegenwoordigend lichaam mo gen zijn, moest Moret kiezen. Ze deed dit na overleg met afdelings bestuur en fractie. Zij zien haar "slechts node vertrekken. Moret j had zich intensief voorbereid op! het raadslidmaatschap en was de enige vrouw in de nieuwe CDA- fractie", heet het.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2