'Ik ben tot levenslang veroordeeld' Foute kankerbehandeling bezorgde Oldenzaalse eindeloze lijdensweg Bijbels voor Cubanen DINSDAG 29 JULI 1986 PAGINA 11 Onlangs deed de Almelose rechtbank uitspraak in het bestralingsdrama dat zich 4 jaar geleden in het En- schedese ziekenhuis Ziekenzorg heeft afgespeeld. Er is geen hoger beroep aangetekend, zodat Justitie, spe cialisten en ziekenhuizen hun dossiers kunnen slui ten. Dat geldt niet voor de bijna 40 vrouwen die als ge volg van de overbestraling zwaar lichamelijk letsel hebben opgelopen. Zij dragen lichamelijk en geeste lijk hun leven lang de gevolgen mee van wat zich tus sen februari 1982 en november 1983 in Ziekenzorg af speelde. Pauline Westhoeve uit Oldenzaal was de eerste pa tiënte die op 17 februari 1982 volgens de nieuwe me thode werd behandeld. Ze doet haar verbijsterende relaas over wat met haar gebeurde, over hoe de ge- zondsheidszorg te kort kan schieten en onzorgvuldig met mensen kan omspringen. ENSCHEDE - Dat er met de be straling iets was misgegaan, merkte ze na een paar weken al. Maar wat ze twee jaar lang nooit te weten kwam, was dat bijna 40 vrouwen na haar iets dergelijks waren overkomen. "Ik dacht al die tijd dat het door mezelf geko men was, ik heb ook geen mo ment aan een fout van de radio loog gedacht. Ik was een van die 20.000 gevallen, dacht ik, die hef tig op bestraling reageerden. Ei genlijk gaf ik mezelf een beetje de schuld, niet de radioloog". door Jan Haverkate Totdat op 17 mei 1984 de krant in de bus valt. Het bericht staat op de voorpagina. Twee vrouwen hebben het Enschedese zieken huis Ziekenzorg aansprakelijk gesteld voor de afschuwelijke verminking van het onderli chaam die ze als gevolg van over bestraling hebben opgelopen. "Ik kon mijn ogen niet geloven. Wat ik daar las, was mijn eigen ziektegeschiedenis. Ineens be greep ik wat er werkelijk was ge beurd en toen maakte zich een machteloze woede van mij mees ter. Ik voelde my misbruikt en vernederd. Die avond heb ik uren liggen janken". Al die tijd hadden alle betrok ken specialisten van Ziekenzorg tegenover haar in alle talen ge zwegen over het drama dat zich in de bestralingskamer van het ziekenhuis had voltrokken. Te beginnen bij de radioloog die de fatale behandeling uitvoerde. "Ik herinner me nog goed het laatste consult bij hem. Mijn man was erbij, want die ging altijd mee. Hij was erg nerveus en zat hele verhalen te vertellen over de wintersportvakantie waarvan hij net terug was, terwijl ik toen door al die ellende al een paar jaar niet op vakantie had kunnen gaan". Ook de gynaecoloog, bij wie ze met haar baarmoederkanker on der behandeling was en die de opdracht had gekregen haar in te lichten, zweeg over de exacte toedracht. "Hij heeft me eenmaal opgebeld, pas toen de hele zaak al breeduit in de krant had ge staan. Alleen het feit dat hij me belde, maakte me argwanend. Toen hij zyn naam noemde, heb ik zo spontaan mogelijk gezegd: wat aardig dat u aan me denkt. Maar ondertussen dacht ik: hij belt niet uit zichzelf, hij belt in opdracht van de verzekering van het ziekenhuis of hij voelt de he te adem van de officier van justi tie in zijn nek. Ik denk dat ik er niet ver naast zat". Anders dan via kranten en ra dio liet de directie van het zie kenhuis al evenmin iets van zich horen. "Op 18 mei, een dag na het krantebericht, werd medisch directeur Schneider van Zieken zorg door Radio Oost geïnter viewd. Hy vertelde dat bij een aantal patiënten de straling ho ger was geweest dan wenselijk, maar aan de complicaties zouden de patiënten niet dood gaan. Vol gens hem had het ziekenhuis in de richting van de patiënten de grootst mogelijke openheid be tracht". 'Cultuur' Dat laatste heeft ze gemerkt. De specialisten speelden stom metje, terwijl zij krepeerde. "Het is een bikkelharde wereld als het gaat om schade die aan mensen is berokkend, om pijn, verdriet, levensvreugde die kapot is ge maakt. Een uitgestoken hand, een bos bloemen of een betui ging van spijt van de kant van het ziekenhuis had een heel an dere sfeer kunnen scheppen. Ik weet zeker dat het niet aan mij heeft gelegen, ik ben geen moei lijke patiënt geweest, maar ik heb de indruk dat de manier waarop ik door Ziekenzorg ben behandeld, de cultuur is van dat ziekenhuis". Pauline Westhoeve (63) uit Ol denzaal was de eerste patiënt die volgens een nieuwe methode werd bestraald. Hoewel nauwe lijks een maand later al duidelijk werd dat er iets fout was gegaan, bleef de radioloog nog zeker een 1,5 jaar de behandeling op ande re patiënten toepassen. Tot no vember 1983 bestraalde hij 37 vrouwen die aan dezelfde kwaal hadden geleden. Voor negen van hen, onder wie Pauline, had de behandeling fatale gevolgen. Ze liepen zware verbrandingen op in het onderlichaam en kregen een kunstmatige uitgang voor blaas en darmen. De rechtbank in Almelo heeft de radiotherapeut inmiddels schuldig bevonden aan het aan het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel. De rechtbank ver wijt hem dat hij tekort is gescho ten in het goed inschatten van het risico van de behandeling, dat hij onvoorzichtig is geweest in gevaarlijke situaties, dat hij zich niet deugdelijk heeft voor bereid en dat hij zich onvoldoen de informatie heeft verschaft om zijn bestralingsmethode te toet- Een paar weken na het vonnis is Pauline Westhoeve samen met haar man bereid haar lijdensweg in de openbaarheid te brengen. Het kost haar veel moeite, want ze heeft het verhaal al vaak moe ten vertellen. Aan de rijksrecher che, aan haar advocaat, aan de vele artsen die in de loop der ja ren thuis of in het ziekenhuis op visite kwamen, aan wijkver pleegkundigen en fysiotherapeu ten. En elke keer als ze het ver telt, beleeft ze het drama op nieuw, terwijl ze dagelijks al vaak genoeg aan haar vermin king wordt herinnerd door de verzoring van de twee kunstma tige uitgangen op haar buik. In de uren dat ze geen pijn en last heeft, wil ze wel eens aan wat an ders denken. Begrip Toch spreekt ze openhartig over wat haar is overkomen. Ie dereen moet weten hoe noncha lant en onzorgvuldig in de ge zondheidszorg soms met mensen wordt omgesprongen. "Ik had en heb er nog steeds begrip voor dat Bestraling in een ziekenhuishier met een zogeheten lineaire versneller iemand die werkt, fouten maakt. Maar de heftige reactie die zich bij mij voordeed een paar weken na het ingebruiknemen van het nieuwe apparaat, had toch wat meer twijfels moeten oproepen. Als daar aandacht aan was be steed, had er heel wat narigheid voorkomen kunnen worden. Dan had ik tenminste nog troost kunnen putten uit de gedachte dat men van mijn geval had ge leerd. Nu zijn er na mij nog byna 40 vrouwen door hetzelfde lot ge troffen". De eerste specialist die Pauline in januari 1980 raadpleegt voor wat later de symptomen van kan ker blijken te zijn, is een inmid dels gepensioneerde Oldenzaalse gynaecoloog. "Hij stelde na een oppervlakkig onderzoek vast dat er een poliepje zat. Geen curetta ge, wat in dat soort gevallen de beste methode is om vast te stel len of er van kanker sprake is. Hij heeft een lichtvaardige diag nose gesteld. Ik hoefde ook niet terug te komen en dat was ook vreemd, aangezien hij me net zo lang onder controle had moeten houden totdat vaststond wat de oorzaak van mijn bloedverlies was". Maar de klachten blijven en een iriscopiste die ze later raad pleegt, adviseert haar dringend kontakt met een specialist op te nemen, waarna ze een afspraak maakt met een andere gynaeco loog. Wat ze al vreesde, blijkt juist: ze heeft kanker aan baar moeder en eierstokken. Op 12 ja nuari 1982 wordt het gezwel ope ratief verwijderd. Daarna volgen twintig bestralingen van een mi nuut. Op 17 februari vindt de fa tale bestraling met de Selectron plaats, een nieuw apparaat voor lokale bestraling in het baarmoe- dergebied dat door Ziekenzorg net in gebruik is genomen. Voor de nieuwe methode op zichzelf was veel te zeggen, want de oude behandeling - het in brengen van een radio-actieve staaf waarmee de vrouw vieren twintig uur onafgebroken in een afgesloten ruimte moest blijven liggen - was voor de vrouwen een zware psychische belasting. Bo vendien bracht de traditionele methode voor het personeel risi co's mee, omdat de staaf met de hand moest worden ingebracht. Bij de Selectron werd eerst de staaf ingebracht waarna van bui ten via een slangenstelsel radioactieve korrels werden in geblazen. Dosis Om de verblijfsduur van de pa tiënt in de bunker, zoals de be stralingskamer ook wel wordt genoemd, zoveel mogelijk te be korten, voerde de radioloog de bestralingssterkte op tot in som mige gevallen driemaal de ge bruikelijke dosis. Maar hij ging daarbij zo onoordeelkundig te werk dat er teveel gezond weef sel in de onderbuik kapot werd bestraald. Niet alleen was de do sis te hoog, ook het bestralings- gebied zelf werd niet nauwkeu rig genoeg afgegrensd waardoor meer organen werden bestraald dan nodig was. Het verblijf in de bunker herin nert Pauline zich als een van de meest afschuwelijke ervaringen uit haar leven. "Wat zo'n bestra ling betekent, weet je pas als je daar ligt. Je hoort er niets, geen enkel geluid van buiten, geen en kel geluid vanaf de gang. En daar lig je dan, tien uur lang helemaal alleen, met een radio-actieve bron in je vagina". "Het is net of ik op die grijze grauwe februaridag heb gevoeld dat er iets mis was. De staaf zat er niet goed in, dat voelde ik. De ra dioloog maakte een erg gehaaste indruk toen hij hem inbracht, alsof hij even uit zijn spreekuur was weggelopen. Geen controle of hij niet te diep was ingebracht, het was net of hij een kurk in een fles drukte. Ook de aanvoerslang lag scheef, daar had ik last van en die is later nog verlegd. Toen ik om tien voor acht 's avonds weg mocht, ben ik als het ware ge vlucht. Ik heb de natte waslap over mijn gezicht geweigerd, de kop koffie laten staan en me al lopend in de gang en later in de auto verder aangekleed". Al vrij snel komen daarna de klachten. Ze kan niet meer naar de wc, het afsterven van het ver brande weefsel veroorzaakt on draaglijke pijn, van slapen komt niets meer. Herhaaldelijk moet ze naar het ziekenhuis om zich te laten behandelen. "Mijn man kende elke knik in de weg, elk putdeksel dat iets boven het wegdek uitstak. Daar reed hij omheen, omdat elk schokje ver schrikkelijk pijn deed. Hoe vaak hij niet d.oor rood licht is gereden om maar zo snel mogelijk in het ziekenhuis te zijn". In de maanden die volgen wordt geleidelijk duidelijk hoe ernstig de gevolgen zijn. De uri- nebuis blijkt aangetast en in het weefsel tussen vagina en endel darm ontstaat een gat. Haar gy naecoloog besluit op 24 novem ber 1982 een poging te wagen om dat gat te dichten. "Maar de ope ratie mislukte. Achteraf heel be grijpelijk, maar weet je veel als patiënt? Het is voor jou de eerste keer, je vertrouwt helemaal op de artsen. De gynaecoloog had, zo bleek later, nooit aan een ope ratie in dat gebied mogen begin nen, omdat er sprake was van overbestraald weefsel waarin nauwelijks nog doorbloeding plaatsvond". "Als hij contact had gehad met de radioloog, was hij daar ook achter gekomen, maar tussen beide specialisten heeft helemaal geen overleg plaats gevonden. Door de operatie is het allemaal nog veel erger geworden. Niet al leen dat het gat tussen darm en vagina niet sloot, ook de sneden die waren gemaakt om bij de plaats van operatie te komen, sloten zich niet meer. Er ont stond een verschrikkelijke ont steking en de pijn was afschuwe lijk, omdat urine en ontlasting zich door die grote wond ook nog een uitweg naar buiten zochten". Lijdensweg Alle behandelingen die ze daarna nog moet ondergaan, hebben tot doel haar weer zover Ketting) op te lappen dat ze thuis kan worden verpleegd. Er wordt een tijdelijke uitgang voor de dar men gemaakt, maar dat ook de urinebuis beschadigd is, wordt over het hoofd gezien. Dat blijkt pas als ze zelf wat vocht heeft op gevangen in een flesje en de gy naecoloog zover weet te krijgen dat hij het laat onderzoeken. Inmiddels is ze onder behan deling gekomen van de hoogle raar Haspels in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht die na een onderzoek onder narcose vast stelt dat de plasbüis inderdaad is aangetast. Een laatste poging om nog te redden wat er te redden valt, mislukt. Daarna krijgt ze twee definitieve kunstmatige uit gangen. "Wat mij in Utrecht erg heeft getroffen, is het begrip voor mijn situatie en mijn pro blemen. In Ziekenzorg heb ik daar helemaal niets van gemerkt, ik kreeg daar meer het gevoel dat men mij liever niet meer zag". De laatste operatie in Utrecht onderging ze in augustus 1985, bijna 4 jaar na de eerste. "Als ik terugkijk, is het een grote lange lijdensweg geweest. Alles bij el kaar zowat een jaar in ziekenhui zen gelegen, jarenlang ondraag lijke pijnen waartegen vrijwel niets hielp, na elke operatie weer opnieuw proberen op de vleu gels te komen. Daar word je op standig van. Het is geen moment uitje gedachten, je bent er voort durend mee bezig. Ben je niet be zig met de verzorging van jezelf, dan ben je op weg naar de apo theek, naar de dokter, naar het ziekenhuis en daar tussenin bij na altijd die pijn". Haar leven en dat van haar man is door het gebeurde ingrij pend veranderd. Ze waren ver woede kampeerders. Als het maar even kon, trokken ze er met de tent op uit, maar aan dat vrije onbezorgde buitenleven is abrupt een eind gekomen. Ze hebben nu een aangepaste cara van op een camping vlakbij huis waar ze sinds vorig jaar af en toe een weekeinde doorbrengen. Voor het eerst hoopt ze de zo mermaanden nu eens niet in bed door te brengen. Ze denken zelfs aan een korte vakantie in Frank rijk. Gehandicapt "Geestelijk ben ik door een heel diep dal gegaan, maar ik ben niet gebroken. Eigenlijk is dat een wonder, want van andere vrouwen weet ik dat ze eronder door zijn gegaan. Sommigen wil len niet meer leven en hebben zich onder behandeling van een psychiater moeten stellen. Zon der mijn man had ik het ook niet gered, want ik heb het somber ingezien", "Ik hoopte ooit nog eens zover te komen dat ik me weer zou kunnen bewegen, al was het maar in een rolstoel. Maar ik wandel weer en geniet van het vooijaar, van het groen, de vo gels en al het andere om je heen. Maar de verminking blijft, want wat stuk is wordt nooit meer be ter. Het kan alleen maar erger worden, want de gevolgen van de bestraling kunnen zich ook na langere tijd nog openbaren. Ik ben niet ziek meer, alleen zwaar verminkt en dat is een zware handicap". Op 16 april veroordeelde de rechtbank in Almelo de radio loog tot een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. Ze was verbijsterd toen ze het hoorde. Een maand voorwaardelijk en le venslang voor haar. "Kort na de uitspaak stond in de krant een bericht over een andere strafzaak in Almelo. Een man van een ac tiegroep tegen vivisectie moest terechtstaan wegens colportage met kaarten in Enschede. De rechtbank legde hem zes maan den gevangenisstraf op waarvan drie voorwaardelijk". "Het is voor mij onbegrijpelijk dat iemand die onbeschrijfelijk veel leed berokkend heeft aan zoveel vrouwen, een maand voorwaardelijk krijgt en dat ie mand die alleen maar wat geld int met een smoesje, drie maan den moet zitten. Ik heb samen met mijn man ook levenslang op gelegd gekregen evenals al die andere vrouwen en de maat schappij is met miljoenen gul dens schade opgezadeld. Een maand voorwaardelijke gevan genisstraf vind ik in geen ver houding staan tot wat die radio loog heeft veroorzaakt". "Ik had en heb nog geen hekel aan de radioloog en voor my hoeft hy ook niet de bak in, maar ik had graag gezien dat de medi sche wereld in Nederland de eer ste 5 jaar een levendige herinne ring aan dit proces had overge houden. Voor mijn part in de vorm van alternatieve dienstver lening aan slachtoffers of gedu rende 20 jaar een jaarlijkse dona tie aan de patiëntenvereniging voor mensen met een kunstmati ge uitgang, de Harry Bacon club. Daar heb ik me ook bij aangeslo ten, want van de artsen hoorde ik niet hoe ik me het beste kon ver zorgen. Dat moest ik zelf uitzoe ken". Ze heeft weinig goede woor den over voor de specialisten van Ziekenzorg. Artsen die zo met mensen omgaan, hadden beter een ander beroep kunnen kiezen. Een uitzondering maakt ze voor de verpleegkundigen die haar al die jaren hebben verzorgd. Van de meesten kent ze de achter naam niet, maar ze denkte nog vaak aan ze terug. Aan Margreet, Truus, Hennie, Evelien, Klaske, Lilian, Martine, Bea en Annema- rie. "En aan dat lieve meisje uit Haaksbergen dat zo fijn een arm om je heensloeg als je pijn en verdriet had. Ze mocht de oplei ding niet afmaken omdat haar theoretisch inzicht tekort schoot". De wenskaart die ze drie jaar geleden van hen kreeg bij de jaarwisseling, koestert ze als een van de weinige goede herinne ringen aan de afgelopen jaren. Een gewoon blijk van menselijk medeleven. "Zij moeten toen al geweten hebben wat er werkelijk was gebeurd. Ik hoorde het pas een halfjaar later". In de haven van Havanna is een schip aangekomen met aan boord 20.000 in Mexico gedrukte bijbels, een geschenk van de La- tijnsamerikaanse bijbelgenoot schappen voor de rooms-katho- lieken op Cuba. De Cubaanse bisschoppen zorgen ervoor dat ze gratis worden verspreid; be gin augustus zullen ze overleg-1 gen hoe dat het best kan gebeu ren. Dan brengt bisschop Adolfo Rodriguez ook verslag uit van zijn onderhoud met de paus. De gelovigen zullen dat verslag over twee weken kunnen lezen, nu de autoriteiten voor het drukken 200.000 vel papier beschikbaar hebben gesteld. Rusland. De godsdiensthis toricus Nikolaj Serebrennikov (32), strijder voor de burgerrech ten in de Sowjet-Unie, heeft de Unesco (opvoedkundige en cul turele organisatie van de Ver enigde Naties) gevraagd, 1988 uit te roepen tot 'Jaar van de Russi sche kerk', dit naar aanleiding van het feit dat 1000 jaar geleden een begin werd gemaakt met de evangelieverkondiging in Rus land. Serebrennikov, die in Tomsk woont en wegens zijn activitei ten voor de burgerrechten enige tijd iri een psychiatrische kliniek moest doorbrengen, schreef ge lijktijdig partijleider Gorbatsjov een brief met het verzoek om ter gelegenheid van dit gedenkwaar dige feit alle mensen vrij te laten die om hun godsdienstige over tuiging gevangen zitten. De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft in verband met de viering in 1988 van 1000 jaar christendom in Rusland een in formatiecentrum geopend in een straat dichtbij het centrum van Moskou. Behalve conferentie- en tentoonstellingszalen vindt men daar ook ruimten waar toeristen religieuze voorwerpen kunnen kopen. Een reisbureau dat samen werkt met het staatsreisbureau 'Intoerist' biedt een programma aan voor bezoek aan godsdiensti ge plaatsen in de Sowjet-Unie. Sinds vorig jaar staan de autori teiten toe, dat studenten en priesters van de academie in Za gorsk bij bezoeken aan religieuze plaatsen als reisleider fungeren. Zonder God en godsdienst. In een verklaring van de Grieks- Orthodoxe Kerk wordt het even tueel sluiten van een officieel vredesverdrag tussen Grieken land en Albanië scherp afge keurd. Formeel zijn beide landen nog steeds in staat van oorlog met el kaar, en dat moet, volgens aarts bisschop Seraphim van Athene en heel Griekenland, voorlopig maar zo blijven omdat de grond wet van Albanië elke godsdien stige uiting verbiedt. De 400.000 Grieks-orthodoxe Albanen wor den door een atheïstisch bewind gedwongen om zonder God en godsdienst te leven, zegt de ver klaring van de Grieks-Orthodoxe Kerk. Van beloften om daarin enige verandering te brengen is tot nu toe niets terecht gekomen. Vluchtelingen Het bestuur van de Evangeli sche Kerk van Duitsland (24 mil joen leden) is het niet eens met de voorgestelde wijziging van de grondwet van de Bondsrepu bliek, die het mogelijk maakt vluchtelingen beter te weren. De raad, die het afgelopen weekein de in Berlijn vergaderde, roept de kerkelijke gemeenten en dia- konale instellingen en de christe nen in het algemeen op, alle mo gelijkheden aan te grijpen om vluchtelingen en asielzoekers op te vangen, te verzorgen en tegen discriminerende maatregelen te beschermen. Asielzoekers die geen recht op een verblijfsvergunning kunnen doen gelden moeten minder lang in onzekerheid worden gelaten en zo snel mogelijk worden te ruggestuurd naar het land van herkomst, zegt het evangelische kerkbestuur. Uitbreiding van het personeel kan de procedures ver snellen. Maar vóór alles moeten de mogelijkheden in de vreem delingenwet tot opneming van vluchtelingen worden gehand haafd, zodat ook niet-erkende asielzoekers uit humanitaire overwegingen een tijdelijke ver blijfsvergunning kunnen krij gen. Boeren. De kerkelijke basis gemeenschappen in Brazilië gaan de landloze boeren steunen bij het bezetten van braakliggen de gronden. Dat bevestigde de voorzitter van de grondcommis- sie van de Braziliaanse Rooms- Katholieke Kerk, mgr. José Go- mes. Op het nationale congres van kerkelijke basisgemeen schappen sprak een meerder heid zich uit voor actieve steun aan landloze boeren bij grondbe- zetting. Hoewel voorzitter mgr. Ivo Lorscheider van de Braziliaanse bisschoppen steun aan zulke ac ties afkeurt (dit zou het geweld op het platteland aanwakkeren), tekenden de vijftig aanwezige bisschoppen op het congres een document waarin de bezetting van het grootgrondbezit 'Anno- ni' in het zuiden van het land door duizenden landloze boeren wordt gesteund en een 'symbool' wordt genoemd. Volgens deze bisschoppen is het grootgrondbezit de laatste zes jaar met 97 mihoen hectare uitgebreid, meer dan het dubbe le van wat nodig is om de 10 mil joen landloze boeren aan grond te helpen. Leiden. Kapitein F. Bergsma van het Leger des Heils heeft Leiden verwisseld voor Rotter dam-centrum. Hij he'eft vijf jaar in Leiden gewerkt. Majoor Abr. Remigius uit Groningen is hier zijn opvolger geworden. Leiden zal zijn laatste standplaats zijn, want over drie jaar is de majoor toe aan zijn pensioen. Gereformeerde Gemeenten. De Gereformeerde Gemeenten zijn vorig jaar met 819 leden ge groeid tot een totaal van 87.705. Toch gaan er veel meer mensen uit de Gereformeerde Gemeen ten over naar andere kerken dan er uit andere kerken binnenko men. De groei is te danken aan het geboorte-overschot. Deze kerk heeft 49 dienstdoen de predikanten. Van de 161 ge meenten zijn er 113 vacant. Hervormde Kerk: beroepen te Laren (NH) voor verpleeghuis 'De Stichtse Hof mevr. J. T. Vos- Butijn De Bilt; aangenomen naar Burgh (Z.) kandidaat R. J. ten Have Santpoort. Gereformeerde Kerken: aangenomen de benoe ming tot bijstand in het pastoraat te Grave-Ravenstein ('Samen op weg') R. van den Berg Zeist, laat stelijk vlootpredikant.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11