LEIDSCH DAGBLAD TOURVREUGDE OF ZADELPUN? VRAAG VS: zwarte ambassadeur in Pretoria EXTRA VW laat beslag leggen op huis Fries statenlid Interen op eigen huis zeldzamer Opvang asielzoekers is inzet proefproces Michelin België sluit: 1000 man werkloos <sL Besteed 'ns één dagje van uw vakantie bij Oase,om de volgende 12V2 jaar lekker te slapen! ZATERDAG 26 JULI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38071 LEEUWARDEN (GPD) - De VW-Friesland heeft beslag laten leggen op een deel van de woning van het D66-statenlid André van der Heide in Vinkega. De VW wil zo een vordering van 12.000 gulden binnenhalen. De vordering dateert van vorig jaar, toen Friese bedrijven een handelsmissie naar Canada maakten. Van der Heide was voorzitter van de organiserende werkgroep achter de missie. Volgens adjunct-directrice Reina Witteveen van de VW gaat het om een order voor Friese paspoorten, die niet is afgerekend. De paspoorten zijn in groten getale uitgereikt op de beurzen en tevens als grapje bij de post gedaan aan bij de handelsmissie be trokken instellingen. Omdat Van der Heide, die zich persoonlijk verantwoordelijk had gesteld voor eventuele tekorten, in gebreke bleef, heeft de VW een advocaat ingeschakeld. „Het is niet zo'n groot bedrag", aldus Witteveen „maar wij kunnen het ons niet veroorloven zo'n bedrag zomaar af te schrijven". Van der Heide wilde gisteren geen commentaar geven. DEN HAAG (GPD) - Van de bewo ners van een eigen huis teert 85 procent niet langer in op de eigen woning als ze in de bijstand ko men. In 1983 zijn de normen voor het eigen vermogen van een bij standsgerechtigde met een eigen huis verhoogd. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) vindt dat de regeling nu voldoet en niet veran derd hoeft te worden. Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Ka- Uit een evaluatie van de regeling blijkt dat het aantal eigenaar-be woners onder bijstandsgerechtig den veel lager is dan men oor spronkelijk dacht. Slechts 6 pro cent van de nieuwe bijstandsge rechtigden heeft een eigen huis, terwijl dat aantal op 14 procent was geschat. Voor 1983 mocht een alleen staande maximaal 7.600 gulden aan eigen vermogen hebben en een gezin 15.200 gulden. Na dat jaar werd de regel ingevoerd dat eige naar-bewoners bovenop die vrijge laten som nog eens 15.000 gulden mochten hebben. Was hun huis meer waard, dan werd de helft van die extra waarde ook bij het vrijge laten vermogen geteld. Maximaal kan zo een vrijgelaten vermogen van 75.700 gulden ontstaan. Toen de regeling werd inge voerd, werd nog verwacht dat een veel groter aantal uitkeringsge rechtigden ook onder de nieuwe regeling problemen zou krijgen. Uit het onderzoek blijkt echter dat de helft van de nieuwe bijstandsge rechtigden met een eigen huis ook onder de oude regeling niet in de problemen zou zijn gekomen, om dat hun huis minder waard is dan het vrijgelaten bedrag van 15.200 gulden. Slechts 16 procent van de eige naar-bewoners in de bijstand heeft een woning van meer dan 30.900 gulden. In vergelijking met de lan delijke cijfers is dat erg laag. Daar heeft 73 procent van de eignaar-be- woners een huis van meer dan 30.000 gulden. Van alle huiseigena ren heeft 23 procent een woning van meer dan 120.000 gulden. On der bijstandsgerechtigden is dat 1 procent. WASHINGTON (UPI/Rtr.) - De Amerikaanse regering heeft besloten Terence Todman, een zwarte diplomaat en momenteel ambassadeur in Denemarken, te benoemen tot ambassadeur in Zuid-Afrika. AMSTERDAM (GPD) - De Vereni ging Vluchtelingenwerk Neder land wil met een proefproces tegen de Staat der Nederlanden verhin deren dat de nieuwe opvang voor vluchtelingen op Schiphol-Oost, die in september gereed komt, een afgesloten gebouw wordt. Het pand is bestemd voor asiel zoekers die op eigen initiatief naar Nederland komen en die wachten op de beslissing over een verblijfs vergunning. Het ministerie van Justitie wil niet dat de bewoners deze „hotel-achtige accommoda tie" met plaats voor 40 personen in het oude stationsgebouw op eigen beweging kunnen verlaten. De Vereniging Vluchtelingenwerk vindt dat het gebouw dan teveel op een gevangenis gaat lijken. Vier Nederlanders omgekomen tijdens een bergwandeling DEN HAAG (ANP) - Vier Neder- landers zijn donderdagavond in Joegoslavië omgekomen toen zij tijdens een bergwandeling werden verrast door noodweer. De slacht offers zijn J. Grit (53), K. Vis (57), L. Vis (53) en J. Kampman (22), en ko men allen uit Groningen. Te zamen met drie andere Neder landers wandelden zij in de Jezers- ko bergpas nabij Kranj ip de deel staat Slovenia. Zij werden overval len door een storm, waarbij in vijf tien minuten de temperatuur met 20 graden daalde tot nul graden. Het lukte drie jongeren van de groep af te dalen naar de voet van de bergpas om hulp te zoeken. Twee van hen bereikten een hulp post, waarna reddingsteams op zoek gingen naar de andere wande laars. De vier slachtoffers werden uren later gevonden in een woud. Zij zijn waarschijnlijk bevangen door de kou. Mogelijk wat regen. Half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Zuidwestenwind, over wegend matig, kracht 3 tot 5, aan de kust af en toe krachtig, 6. Zondag 27 juli 1986 zon op: 05.53 uur, zon onder: 21.38 uur; maan onder: 13.18 uur. Waterstanden Katwijk hoogwater: 08.23 en 20.43 uur; laagwa- ter: 04.13 en 16.57 uur. Maandag 28 juli 1986 zon op: 05.54 uur, zon onder: 21.37 uur; maan op: 00.03 uur, maan onder: 14.32 Waterstanden Katwijk hoogwater: 09.12 en 21.29 uur; laagwa- ter: 04.58 en 17.38 uur. Coördinator Frits Florin van Vluchtelingenwerk: „Wij gaan ak koord met de voorziening die nu op Schiphol-Oost gebouwd wordt, maar we zijn het niet eens met het gesloten karakter daarvan. De Staat zegt dat de vluchtelingen overal naar toe mogen en elk vlieg tuig mogen nemen dat ze willen, al leen mogen ze Nederland niet in. Dat is een abstracte redenering. De mensen zitten in dat gebouw dan toch in detentie. Wij gaan dat met een proefproces aanvechten, want je mag mensen niet zomaar opslui ten". Het proefproces zal plaatsheb ben na de officiële ingebruikname in september. Sinds een jaar moe ten asielzoekers op Schiphol blij ven in afwachting van een beslis sing over hun aanvraag. Granaat dertig jaar op scherp SOEST (GPD) - De Explosie ven Opruimings Dienst heeft gistermiddag bij een vrouw uit Soest een granaat van de schoorsteenmantel geplukt die zij daar al 30 jaar had staan, omdat ze het zo'n mooi ding vond. De vrouw poetste het projectiel regelmatig op. Visite opperde dat het pronk stuk wel eens gevaarlijk kon zijn. Na lang heen en weer ge praat belde ze toch maar de politie die de EOD inschakel de. Het bleek dat de granaat 30 jaar op scherp had gestaan. NICE (AP) - Een bejaarde vrouw in het Zuidfranse dorp Eze wordt door de brandweer in veiligheid gebracht. De bosbranden in het de partement Alpes-Maritimes in Zuid-Frankrijk, die gisteren en eergisteren bijna zesduizend hecta re bos in de as hebben gelegd, zijn goeddeels bedwongen. Op de meest gevaarlijke plaatsen zijn brand weer, leger en politie de situatie meester, maar in het gebied tussen Eze en Monaco zijn de bluswerk zaamheden nog steeds aan de gang. Volgens kolonel Calatayud, het hoofd van de brandweer van het departement, duidt het feit dat de branden tegelijkertijd op vijf ver schillende plaatsen ontstonden er onmiskenbaar op dat ze zijn aan gestoken. (foto ANP) Al 8 bejaarden gewurgd in wijk van Londen LONDEN (UPI) - De Britse politie heeft gisteren een beroep gedaan op het publiek mee te helpen zoe ken naar een moordenaar die de 'Wurger van Stockwell' wordt ge noemd, en die al acht bejaarden heeft vermoord. De 80-jarige Florence Tisdall werd deze week dood in bed ge vonden in haar woning in het Lon- dense Fulham, door een huismees ter die haar katten verzorgde. Zo als in de vorige gevallen was er geen slot geforceerd, maar volgens de politie had de weduwe de ge woonte een raam open te laten voor de katten. De moorden begonnen in april in de wijk Stockwell met de wurg- dood van een vrouw van 78. De acht slachtoffers varieerden in leef tijd van 68 tot 94 jaar. Vijf van hen - mannen en vrouwen - waren sek sueel mishandeld. Naar verluidt besloot de regering een ambtenaar van de buitenland se dienst te kiezen om een con troverse te voorkomen als Robert Brown, een zwarte zakenman, zou worden benoemd. Brown trok zijn kandidatuur maandag in toen dui delijk werd dat de hoorzittingen in het Congres overheerst zouden worden door zijn zakelijke transac ties in het verleden. Todman (60) is de hoogstgeplaat- ste zwarte Amerikaan in de buiten landse dienst. Onder president Carter was hij onder meer ambas sadeur in Spanje. Hij is inmiddels teruggeroepen van zijn post in De nemarken en was deze week al in Washington voor 'ruggespraak'. De Raad van Ministers van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) is er vannacht niet in geslaagd overeenstemming te be-' reiken over krachtige maatregelen tegen Zuid-Afrika. Uiteindelijk werd men het eens over een ontwerp-resolutie waarin de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland worden veroordeeld wegens hun verzet te gen sancties tegen Zuid-Afrika. Dit ontwerp komt op tafel bij de jaar lijkse topconferentie van Afrikaan se leiders die maandag begint. Uit de gematigde toon blijkt dat de voorstanders van een harde hjn, die worden aangevoerd door Nige ria, hun zin niet kregen. Die landen wilden dat Afrika zelf strafmaatre gelen zou nemen tegen de VS en Groot-Brittannië. Zeven zwarten in Zuid-Afrika zijn de afgelopen maanden gedu rende hun gevangenschap door de politie gedood volgens de Ameri kaanse mensenrechtengroep Juris ten Comité voor de Mensenrech- ten(LCHR). De organisatie ver wacht dat de wreedheid van de au toriteiten onder de huidige noodtoestand nog verder zal toene- Het comité maakte bekend dat twee slachtoffers waren doodge schoten door veiligheidstroepen terwijl de andere vijf door de poli tie wreed zijn behandeld wat direct of indirect leidde tot hun dood'. De Britse minister van buiten landse zaken sir Geoffrey Howe heeft gisteren laten weten dat de kritiek van de Zambiaanse presi dent Kenneth Kaunda hem er ze ker niet toe zal brengen zijn vre desmissie in opdracht van de EG- ministerraad op te geven. het openbaar weliswaar kortaf had getoond, maar dat hij zich in de on derhandelingen bereid had ver klaard deel te nemen aan een dia loog, die zal moeten resulteren in onderhandelingen tussen zwart en blank in Zuid-Afrika. Twee aanhangers van het Afri can National Congress zijn in Transvaal veroordeeld tot elk 25 jaar gevangenisstraf wegens terro risme, een roofoverval en poging tot moord. Daarbij zouden ze wa pens en munitie hebben gebruikt üit een wapendepot, aangelegd door de Nederlander Klaas de Jon ge. Baarnse Moordzaak maakte heel wat los Engeland lijkt één groot openluchtmuseum VANDAAG 30 PAGINA'S BRUSSEL (GPD) - De bandenfa briek Michelin in het plaatsje Zuun bij Brussel heeft gisteren onver wacht haar poorten moeten slui ten. Zeker 1000 mensen zijn daar door werkloos geworden. De fabriek zat zwaar in de schul den. Het verlies wordt geraamd op 760 miljoen Belgische francs (45 miljoen gulden). Michelin kreeg het de laatste jaren steeds moeilij ker door het overaanbod van ban den op de wereldmarkt. Een reor ganisatie van het bedrijf drie jaar geleden, waarbij 300 arbeidsplaat sen verloren gingen, heeft niets uit gehaald. De vakbonden vinden de slui ting onaanvaardbaar. Ze eisen een gesprek met de minister van ar beid. Volgens vakbondsleider Des- meth is Michelin niet failliet. De multinational is volgens hem kapi taalkrachtig genoeg om de vesti ging in Zuun open te houden.Vorig jaar heeft Michelin een winst ge maakt van dertig miljoen gulden. Daarom kwam de onverwachte sluiting van de bandenfabriek voor de werknemers als een complete verrassing. Geautoriseerd dealer 0 00^° Personal Computers Demmenie Computers Reaal 2, 2353 TL Leiderdorp, Telefoon 071 - 41.40.56 CAPKLLK A/I) IJSSKL Lylantseba; Slaapkamer Speciaal/aken 12371). tel. 01K40-2()()()(>. I.070.27I7WI. 4 tel. 010451711». DIKMKN Mi-ubelprnmenadeOpdvSniopB,U'l.( Kustwater niet aangetast door gif van 'Olaf DEN HELDER (ANP) - Bergers van Smit Internationale hebben gisteren de voorbereidende werk zaamheden voor de berging van de Britse coaster .Olaf voortgezet. De komende dagen zullen worden be steed aan het trekken van nog eens vijf schuurlijnen, het aan de ,01af lassen van zestien zogeheten kan- telhaken en ten slotte het onder het schip doortrekken van de trossen, waarmee de vrachtvaarder door twee drijvende bokken rechtop moet wordengezet. Volgens woordvoerder Schriel ontvangt Rijkswaterstaat vele tien tallen veronruste telefoontjes van toeristen, die zich zorgen maken over de invloed van de giftige la ding van de .Olaf op hët zwemwa ter langs de Nederlandse kust. In verband daarmee benadrukt Rijks waterstaat dat uit metingen is ge bleken dat de tot nu toe ontsnapte lading in de directe omgeving van de vrachtvaarder is neergeslagen. Omdat het schip bijna 80 kilometer uit de kust ligt, kan de giftige la ding geen enkele ivloed op de kwa liteit van het zwemwater langs de ■Noordzeekust hebben, aldus een woordvoerder. Japanners moeten meer vrij nemen TOKIO (AP) - De Japanse regering vindt dat de bevolking meer vakantie moet nemen, en in de hoop dat voorbeeld doet volgen heeft het kabinet besloten zes van zijn zittingen te laten vervallen zodat de ambtenarij met vakantie kan gaan. De regering hoopt dat de Japanse workaholics zullen volgen. Volgens de statistieken werken de Japanners aanzienlijk meer dan hun Westduit- se, Franse of Amerikaanse collega's. De regering is er alles aan gelegen om de binnenlandse bestedingen uit te breiden. Een van de maatregelen daarvoor is om de jaarlijkse vakantie in tien jaar tijd met 10 dagen uit te I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaitfl PW maand f 22,70 q pa, haif jaar 134,90 (alléén mogelijk met aulomalische betaling) per jaar 256,90 per kwartaal 67,45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon U kunt deze bon opsturen naar het leidsch/Aiphi controle bezorging) 0 VB Lelden. 'i&i

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1