5DT 'Ik lijk soms op een getergd dier' 'Ik ben wel degelijk de beste Vanderaerden boos op jury Hernia bedreigt carrière FAmi Ballesteros wil altijd winnen Van der Wiel brengt spanning weer terug Woedende Lemond is het gehuichel van Hinault beu Lemond mogelijk naar een Amerikaanse ploeg Canins in guile bui VRIJDAG 25 JULI 1986 PAGINA 9 NOORDWIJK - De aanwezigheid van Severiano Ballesteros bij de operi Nederlandse golfkampioen- schappen in Noordwijk is een ge luk bij een ongeluk. Had de Ameri kaanse 'golfbaas' Deane Beman de Spanjaard dit seizoen niet van het VS-circuit verbannen, dan had 'Se ve' hoogstwaarschijnlijk zijn bal letje geslagen aan de andere kant van de plas, waar met de stick een paar dollars meer zijn te verdienen. door Rob Onderwater Nu Ballesteros is gestraft wegens 'het spelen van te weinig toernooi en in de VS' (15 is volgens de regle menten verplicht), is de 30-jarige miljonair, beschouwd als 's we relds beste speler, aangewezen op het vasteland. Europa dus, waar hij inmiddels aardig heeft huisgehou den. Seve Ballesteros won dit jaar vier toernooien en kreeg in ruil voor die inspanningen een slordige 360.000 gulden in handen gedrukt. Blijft de nog ongetrouwde golfer uit Padrena de holes dit jaar ge makkelijk vinden, dan is de moge lijkheid niet uitgesloten dat Balles teros een Europees geldrecord ves tigt. Hij is nog 80.000 pond verwij derd van het 'magische' getal van een mihoen Engelse ponden aan prijzengeld, verdiend in dertien seizoenen op het Europese circuit. In werkelijkheid heeft Balleste ros miljoenen meer op zijn bankre kening laten bijschrijven. Evenals by het tennis vormt het prijzengeld slechts een klein gedeelte van het 'salaris'. Ballesteros is reeds lange tijd veelvuldig miljonair dank zij de inkomsten uit startgelden en demonstraties. Gisteren op de eerste dag van het golftoernooi in Noordwijk had de Spanjaard het eveneens uitstekend naar zijn zin, ondanks de barre weersomstandigheden. Ballesteros voldeed met 69 slagen (drie onder het gemiddelde) aan de gestelde verwachtingen. Het leverde hem achter de verrassende Argentijn Vicente Fernandez de tweede plaats op. Droomstart Terwijl de regen neerkletterde had de favoriet 'een droomstart'. „Direct twee birdies (een slag min der), dat geeft meteen vertrou wen", concludeerde Ballesteros, vorige week nog actief op de En gelse 'Open' in het Schotse Tum- berry, waar hy eindigde op een te genvallende zesde plaats. „En daarom ben ik juist gemotiveerd om hier te winnen". Seve Ballesteros wil altijd win nen, of het nu een Mejor-toernooi of een minder belangrijk evene ment uit de Europese toer betreft. Hij streeft naar perfectie en kan zich voor elke slag honderd pro-, cent concentreren. Een belangrijke eigenschap, want de grote golf- wedstrijden worden veelal op de laatste speeldag en vlak voor of op hole 18 beslist en dan komt het er op aan de zenuwen in bedwang te houden. Daarmee heeft Seve Ballesteros geen problemen. Sedert zijn eerste toernooiwinst, tien jaar geleden op de Kennemer Golf en Country Club, graait hij de ene na de andere zege met een nimmer aflatende gretigheid bijeen. Als een onbekende golfer had hy zich in 1976 ingeschreven voor de Open Nederlandse en direct na de eerste ronde kende iedereen de naam van de Spanjaard, want met een record-ronde van 65 slagen (normaal is 72) legde de Spanjaard de basis voor zijn eerste victorie. „Die zege is mij altijd bygebleven, daarom kom ik graag naar Neder land". Oefenen „Oefenen, oefenen, en nog eens oefenen", ontvouwt Seve Balleste ros zijn simpele geheim. „Niets is my aan komen waaien, behalve dan dat ik mij goed kan concentre ren. Zelf heb ik nog steeds enorm veel profijt uit de tijd dat ik als jon gen rondom de golfbaan van Pa drena stond te trainen". Dat gebeurde dan 's avonds, want overdag sjouwde hy de sticks van 'gearriveerde' Spaanse golfers. Van wie één de broer van zijn moe der was: Ramon Sota, in de jaren zestig tweevoudig winnaar van de 'Dutch Open'. Van hem kreeg klei ne Seve een 'ijzeren vijf, waarmee hij alle slagen leerde. Daar, in Spaans Baskenland, legde Balles teros de basis voor het succes en dat levérde hem de benaming 'de beste en meest spectaculaire golfer ter wereld' op. Een geluk bij een ongeluk dat hy in Noordwijk is. Stand na de eerste dag: 1. Fer nandez (Arg) 68, 2. Ballesteros (Spa) 69, 3. Allen (VS), Pinero (Spa), Olazabal (Spa), Cantero (Arg) en Haggerty (N-Ier) allen 70 Favoriet Severiano Ballesteros kende gisteren in Noordwijk een droom start bij de Open Nederlandse. (foto anp) AMSTERDAM (ANP) - John van der Wiel heeft het vijfde Ohra- schaaktoernooi een verrassende wending gegeven. Hij bracht giste ren in Amsterdam in de vierde ron de van de kroongroep de spanning terug door winst op de Rus Vagan- jan. Door de nederlaag van de kop loper kwamen de Joegoslaaf Lju- bojevic en de Hongaar Ribli door remises tegen de Zweed Hellers en Timman op gelijke hoogte. Het Oosteuropese trio heeft 2,5 punt en wordt op een halfje gevolgd door Van der Wiel en op een vol punt door Timman. Van der Wiel is bij vlagen een on berekenbare speler. Dinsdag in de tweede ronde liet hij zich kinder lijk eenvoudig inpakken door de Hongaar Ribli en werd gevreesd voor zijn verdere grillen. Het vorm herstel vergde tegen alle verwach tingen in slechts twee dagen. Na een rustige remise tegen Ljuboje- vic op woensdag speelde hij giste ren koploper Vaganjan van het bord. De Russische grootmeester werd op zyn specialiteit, het Frans, ver rast door wits onorthodoxe aanpak en reageerde bijzonder scherp met zijn vijfde zet (c5). Een ongezond agressieve en tamelijk riskante ma- e, zoals de sterk spelende SAINT-ETIENNE (ANP) - Zon der tussenkomst van de interna tionale wedstrijdjury zou Eric Vanderaerden drie dagen voor het einde van de Tour al zeker zijn geweest van de groene trui. De commissarissen trokken ech ter bij twee gelegenheden 35 punten van zijn totaal in het pun tenklassement af. Hierdoor wordt de Belgische sprinter uit de ploeg van Peter Post tot de laatste dag door zijn landgenoot Jef Lieckens en de Amerikaan Greg Lemond be dreigd. Na de tijdrit van Saint- Etienne zei Vanderaerden oneer lijk behandeld te zijn. „Ik weet niet waar ik het aan te danken had, ik hoefde maar naar rechts te kijken of ik had al strafpunten. Ik geef toe dat ik meermalen ge duwd beii door toeschouwers in de bergen. Soms kon ik dat echt niet tegenhouden. Een toeschou wer heb ik zelfs een klap in het gezicht moeten geven, omdat ik wist dat er een jurylid naar me keek". Vanderaerden zei nadrukke lijk niet tegen dergelijke straf maatregelen te zijn. „Waar ik op tegen ben is dat andere renners niet gestraft werden met punte naftrek". Verzorger Piet Boot zei gezien te hebben dat Lieckens in de cols honderden meters voor uit ging zonder te trappen. „Hij ging van hand tot hand. Op hem werd zeker niet gelet, want zijn stond niet op het straf- Lokaas Indien de Spanjaard in Noord wijk 'rondgaat' in zo weinig moge lijk slagen, dan toucheert Balleste ros in totaal zo'n drie ton: 100.000 gulden aan prijzengeld; het reste rende, door een sponsor verstrekte bedrag diende als 'lokaas' om de zoon van een dit jaar overleden Baskische boer naar Nederland te krijgen. Volgens de betweters staat vfs?vr3 BernhaniSLanger SAINT-ETIENNE (GPD) - Greg Lemond viel uit zijn rol. - - Drie weken lang speelde regisseur Bernard Hinault een vies spelletje met de Amerikaan, maar gisteren in Saint- Etienne was het voorbij met die maskerade. Een uur na de tijdrit, waarin Hinault zijn ploeggenoot niet klein kreeg, passeerden ze elkaar bij de dopingcaravan. Met een strak- i a,,i, i ke blik vooruit, die meer vertelde dan duizend woorden leuk voor het publiek in Noord- konden uitdrukken. Lemond onttrok zich aan bijna alle wijk, dat een ongetwijfeld interes- ceremoniële verplichtingen. Hij was te emotioneel om aan santé tweestrijd is ontnomen. Bei- die poppenkast mee te doen. Het rollenspel moest afgelo- hLteg™neSenna^top%ortefd1e Pen,?jn. Het volk mocht weten dat zijn beschermheer Hi- verliezen haat. Op het persoonlijke nault een ordinaire bedrieger IS. i verblijf in West-Duitsland koos boven de 'Dutch Open '86'. Begrijpelijk, want de Westduits- Amerikaanse familie werd deze week verblijd met de geboorte van een dochter. vlak kunnen Ballesteros en Langer overigens nauwelijks met elkaar overweg. „Seve kan een intimide rende speler zijn", heeft Langer zich onlangs laten ontvallen. „Nie mand zal daar zijn mond over open doen, maar ik wel. Seve vindt mij niet aardig. Als je hem niet gewel dig, maar gewoon goed noemt, vindt hij dat je hem kleineert. Ik hoef niet aardig te zijn tegen ie mand die niet aardig is tegen mij". Spaanse furie Met een mechanisch gebaar stak hij tijdens de huldiging de bloe men in de lucht en verdween daar na onmiddellijk achter de coulis sen. Buiten beeld van de camera's zeeg hy in elkaar en ging languit op de grond liggen. Letterlijk ge vloerd door de stress. „Ik had wil len winnen om iedereen de mond te snoeren. En zonder die valpartij was het ook mogelijk geweest, om dat ik echt de beste ben", zei hij later. Het was niet de enige reden om zo teleurgesteld te reageren. Nevers Seve Ballesteros is tempera mentvol, een Spaanse furie die de strijd op en buiten de banen niet uit de weg gaat. „Ik heb die opge kropte spanning nodig om in me zelf op te gaan. Ik lijk soms op een getergd dier, dat weet ik, maar ik heb nu eenmaal een verschrikkelij ke hekel aan verliezen. Het is mijn manier om me op te laden". Een uitzondering was het gedrag van Ballesteros gisteren in Noord wijk tydens de teamwedstrijden met profs en amateurs (Pro-Am). De lachsalvo's schoten door het doorgaans rustige complex van de Noordwijkse Golf Club, toen de Spanjaard een opmerking maakte over de kleding van zijn teamge noot Tammes. Die zich, in tegen stelling tot de geldende etiquette in de golfwereld, had gestoken in een nogal kreukelige trui met ga- Lemond staat geestelijk op instor ten. „Wat heb je nu voor vod aange- ten. Kathy, zijn fragiele vrouw dat trokken?!", deed Ballesteros bij de hem sinds enkele dagen gezel- Nederlandse amateur het schaam- schap houdt, beaamde dat. Terwijl rood naar de kaken stijgen. de tranen in haar ogen opwelden, SAINT-ETIENNE (GPD) - Het is meer dan waarschijnlijk dat Greg Lemond volgend jaar zal rijden voor een nieuw op te richten ploeg, die een Amerikaanse sponsor krijgt. Hij zou daarvoor met zijn landgenoot Andy Hampsten en de Canadees Steve Bauer zijn aangezocht. Het drietal heeft overigens nog contractuele verplich tingen aan Bernard Tapie, maar na de gebeurtenissen van de afge lopen Tour is de basis voor een verdere samenwerking met de Franse ploegmaats weg. Er wordt naar gestreefd een team samen te stellen dat uitslui tend bestaat uit Engelstaligen. Eén van de kandidaten voor dat team is ook de Australiër Phil Anderson uit de formatie van Peter Post. Die zou het driedubbele kunnen gaan verdienen. „Ik wacht nog steeds op een aanbod van Post", zegt hij. „Maar ik voel me niet gebonden aan zijn ploeg. Wie het meest betaalt kan mij heb ben", aldus Anderson. verklaarde ze met overslaande stem: „Ik heb zo te doen met Greg. Hij staat er helemaal alleen voor. Het is goed dat hij nog twee vrien den heeft in de ploeg. En dat wij er zijn. Anders was hij er al lang on derdoor gegaan". Leugenaar De weerstand van Lemond, die door Hinault al vanaf de Pyre neeën als een elastiekje werd opge rekt, brak definitief op de rustdag. Opnieuw werd hij geconfronteerd met het feit dat de Breton, die hij vorig jaar zo loyaal steunde in zijn streven naar diens vijfde Tour winst, een leugenaar was. „Toen we naar Alpe d'Htiez réden spra ken we af samen te blijven en hand in hand te finishen. Daarna zou het voorbij zijn, beloofde Bernard. Maar een dag later daagde hij me weer uit. Als ik dat een dag eerder had geweten, zou ik op weg naar Alpe d'Huez zijn weggesprongen om te laten zien dat ik wel degelijk de beste ben". Lemond realiseerde zich dat de omhelzing op het erepodium van Alpe d'Huez een Judaskus was ge weest. Hinault zette hem voor jo ker. Op slag ook was het vertrou wen in de hele ploeg verdwenen. „De enigen die me geholpen heb ben zijn Steve Bauer en Andy Hampsten. Als er nu wordt gezegd dat er niets meer ondernomen wordt, kan ik dat moeilijk geloven. Ik kan op dit moment onmogelijk blij zijn. Er ligt te veel druk op me. Ik zal niet zeggen dat iedereen te gen me is. Maar toen ik in de ploeg van Fignon zat en hij de Tour de France won, was de hele ploeg ge lukkig. Ik heb niet het gevoel dat nu iedereen blij is", stortte hij zijn hart uit. Beschuldiging Hortend en stotend had hij in een smal, benauwd gangetje achter het erepodium zijn verhaal aan zyn moeder Bertha en zijn vrouw ver teld. Over de valpartij in een ver keerd lopende bocht, over zijn voorrem die daarna niet meer werkte en de dertig seconden (dus de overwinning) die hem dat ge kost had. Terwijl Greg Lemond zich bij Jean Houben voor de do pingcontrole meldde en in afwach ting daarvan met sponsor Bernard Tapie zijn angsten voor de komen de dag doorsprak, stonden moeder en echtgenoot de pers te woord. Greg Lemond valt r Kathy. i de succesvolle verdediging van zijn gele trui bijna uitgeput „Ze hebben Greg na die valpartij een fiets gegeven, waarvan de voorremmen niet werkten. Dat valt toch niet goed te praten", zei Ka thy. „Sabotage", voegde haar schoonmoeder eraan toe, terwijl ook bij haar de waterlanders over de wangen biggelden. Een beschuldiging die ze later te rugnam, toen haar versie niet met de werkelijkheid overeen bleek te komen. Het legde echter wel bloot hoe diep de argwaan is ingesleten. Niet alleen de renners worden ge wantrouwd, ook onder de ploeglei ders en de mecaniciens kunnen verraders zitten, die in de guerrilla tegen de „Amerikaanse clan" on dermijnende activiteiten onderne- Gehuichel Maurice le Guilloux, de assis tent-ploegleider van de equipe en als handlanger van Hinault bereid om zelfs met onfrisse methoden de tegenstand van „de das" te elimi neren, trok een onschuldig gezicht. „Greg is gewoon een beetje in pa niek geraakt na die val. Hij wilde eerst een sleutel om zijn rem wat bij te stellen, maar tijdens een tijd rit mag ik niet met de auto naast hem rijden. Hij had dus geen keus. Hij moest van fiets wisselen en dat was geen probleem, want voor elke tijdrit hebben we vier identieke fietsen voor hem bij ons". Een ver sie die Lemond moest beamen. „Op het eerste gezicht was er niets aan de hand met die fiets. Pas na een paar kilometer bleek dat mijn rem aanliep tegen een slagje in het voorwiel". Hij gaf zelfs toe dat die stomme valpartij, waarop hij patent lijkt te hebben in belangrijke wedstrijden, zijn eigen schuld was geweest. „Het gebeurde in een bocht, die verkeerd liep. Mijn bandje verloor greep op het wegdek en ik ging on deruit. Behalve de tijd die het kost te, was ik uit mijn concentratie". De opgekropte zenuwen ontlaad den zich na afloop. Terwijl op een belendend televisiepodium de be jaarde heren Félix Lévitan en Jac ques Goddet samen met Bernard Hinault wachtten op de geletrui drager, verborg die zich in de do pingcaravan. Lemond voelde er geen barst voor om zo kort na die emotionele explosie nog aan één tafel te gaan zitten met zijn oplich ter. Hij is het gehuichel beu en ge looft geen woord meer van Hi nault. Plezier De Breton verklaarde braaf dat hij de strijdbijl zou begraven. „De Tour de France is beslist", zei hij. „Ik heb Greg vandaag voor de laat ste keer de loopgraven in gejaagd en hij is er als winnaar uit geko men. Als een kampioen. Nu moet hij alles kunnen winnen, anders zou hij vandaag ongetwijfeld in el kaar geklapt zijn. Ik heb verloren en dat moet je kunnen toegeven. Want ik heb in deze Tour veel ple zier beleefd". Lemond weigerde te geloven dat er zelfs maar een staakt-het-vuren was afgekondigd. Na Alpe d'Huez is hij geprogrammeerd op oorlog. „Hij heeft zijn woord gebroken dat hij me vorig jaar heeft gegeven en hij heeft dat tijdens de Tour nog eens opnieuw gedaan", stelde hij vast. Bernard Tapie sprak hem indrin gend toe. De geldmagnaat had ook Kathy al op haar gemak proberen te stellen. Lemonds echtgenote: „Hij heeft gezworen dat het na de tijdrit afgelopen is. En ik heb ge zegd dat ik maandag op zijn kan toor kom om Gregs contract te ver scheuren, als hij zich niet aan die Van der Wiel in het verdere ver loop aantoonde. De Leidenaar, die op de laatste wereldranglijst veer tien plaatsen sprong naar de 24e positie, controleerde daarna de partij en zette zwart met enkele krachtzetten onder zware druk. Vaganjan, die een score van plus drie tegen Van der Wiel had opge bouwd en nog nimmer verloren had, kreeg geen enkele kans op ontsnapping en na 43 zetten gaf hij zich gewonnen. Ljubojevic ontsnapte tegen Hel lers aan zijn eerste nederlaag. De jonge Zweed (17) kwam in de Sici- liaan met zwart overtuigend uit de opening en stond na 22 zetten praktisch gewonnen. Het nadeel was dat hij zeer veel tijd had ge bruikt voor zijn manoeuvres. In tijdproblemen kon hij niet direct iets tastbaars op het bord brengen en Ljubojevic maakte van wits pas sieve voortzetting gebruik zich te bevrijden uit dé knellende greep. Met nog tien zetten in twee minu ten leek Hellers dezelfde, verlie zende weg in te slaan als eerder te gen Vaganjan. De jonge Zweed haalde evenwel de tijdcontrole en verwierf door herhaling van zetten alsnog de meer dan verdienstelijke Hetzelfde resultaat behaalde Timman met zwart tegen Ribli. Timman kwam tegen de introverte Hongaar comfortabel uit de ope ning (Engels). Op het moment dat de witspeler op de dertiende zet re mise aanbood, stond de Amster dammer iets beter. Desondanks ac cepteerde hij het vredes-aanbod, een teken dat zijn zelfvertrouwen nog iiiet al te bruisend is. „In Bu- gojno heb ik een paar keer in iets betere stand remise-voorstellen af geslagen en daarna toch verloren. In Amsterdam ben ik met twee nullen begonnen. Die ervaringen hebben me wat voorzichtiger ge maakt". De nationale schaaktrots, die rond de jaarwisseling een nieu we geestdrift voor het schaken (de Timmanie) opriep, wil de komende ronden benutten voor een terug keer op het hoogste plan. „Ik krijg nu drie keer achtereen wit. Daar moet ik myn voordeel mee doen". In de grootmeestergroep nam de Israëliër Murey alleen de leiding door winst op mede-koploper Za pata. Murey heeft het volle pond uit drie ronden. Tot de groep ach tervolgers behoren de Nederlan ders Douven, Jeroen Piket, Rini Kuijf en Boersma met twee uit drie. Wereldkampioene Tsjiboer- danidze stelde andermaal teleur met een zouteloze remise tegen Kremer. SAINT ETIENNE (ANP) - De Ne derlandse wielrensters hebben gis teren in de twaalfde etappe aange vallen, alsof de berg Rochetaille er niet stond. Dat hebben ze geweten ook. Mieke Havik, die al vroeg was ontsnapt, eindigde op ruim een mi nuut van winnares Jeannie Longo. De Francaise maakte dankbaar ge bruik van de gulle bui, waarin klas sementsleidster Maria Canins ver keerde. De 37-jarige Italiaanse nestelde zich in de kop van het eer ste deel van het peloton en hield in de ranglijst van haar voorsprong op Longo dertien minuten over. Met haar vierde etappezege is Longo hard op weg naar haar vorig jaar gevestigd Tour-record, Zij heeft nog één overwinning nodig om dat te evenaren. Niemand lijkt haar een strobreed in de weg te kunnen leggen. Heieen Hage, tot nog toe een ondergeschikte rol ver vullend, deed in de 58 kilometer lange etappe met start en finish in Saint Etienne wel haar best. Zij was op de vijftiende plaats, in de schaduw van de als elfde geëindig de Canins, de beste Nederlandse. toezegging houdt". Lemond: „Ta pie zegt dat er niks meer mis kan gaan". Of de woedende Amerikaan de komende dagen nog zal aanvallen of dat hij nog verwacht dat Hinault hem alsnog zal proberen te slach ten? „Hij mag het proberen, maar hij zal me niet losryden. Het zal eerder andersom gebeuren", zei hij. WASSENAAR - Excelsior kan voorlopig niet beschikken over Carlo l'Ami. De jeugdige doelman heeft vermoedelijk een hernia en is in elk geval tot de winterstop uitgeschakeld. l'Ami, door de Rotterdamse eredivisionist onlangs weggeplukt by de Wassenaarse zondageersteklasser Blauw Zwart, heeft al sinds februari rugklachten. "Ik ben al die tijd bij een fysiothera peut in behandeling geweest, maar heb wel gewoon doorgespeeld. Pas bij de keuring door Excelsior kwam aan het licht dat ik ver moedelijk een hernia heb". Dat de 'verhuizing' van l'Ami van Wassenaar naar Rotterdam desondanks toch is doorgegaan, komt door de procedurefout die het bestuur van Excelsior heeft gemaakt. l'Ami: "Ze hebben me eerst een contract laten tekenen en pas daarna laten keuren. Dat is natuurlijk niet gebruikelijk". De kandidaat-opvolger van de vertrokken doelman Jan Stroom- berg is inmiddels zes weken lang één keer in de twee dagen behan deld in het Rotterdamse Franciscus-ziekenhuis. Vandaag worden er opnieuw foto's van zijn rug genomen en dinsdag krijgt de CIOS- scholier de definitieve uitslag over de aard van zijn blessure. l'Ami: "Ik voel me nu natuurlijk verschrikkelijk rot, vooral ook omdat mijn schoolopleiding in gevaar is. Bij Excelsior had ik een goede kans op een plaats in het eerste gehad. Ze hebben nu Lloyd Doesburg van Vitesse aangetrokken. Toch heb ik nog goede hoop dat het allemaal goed komt. Klagen wil ik niet. In het ziekenhuis heb ik zoveel mensen gezien die er écht slecht aan toe zijn dat ik het straks als ik weer genezen ben extra zal waarderen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9