Aanbod vakantiedieren in asiels groter dan ooit In gemotoriseerde pakhuizen naar huis In de zomer wordt de baas allergisch Achtergrond Marokkaanse vakantiegangers overspoelen Spaanse wegen Campagne via satelliet DINSDAG 22 JULI 1986 PAGINA 9 Reportage "Soms laten we mensen die hun beest hier komen brengen, het zelf in een hok stoppen. Dat werkt psy chologisch. Niet dat het veel helpt, ze zijn meestal heel vastbesloten". Dierenarts Sylvia van Gent van het Haagse dierenasiel wijst op een paar hokken van anderhalf bij twee meter. Voor veel dieren in de ze tijd van het jaar het begin van de vakantie van de baas: een tocht naar het dierenasiel. De asiels puilen deze zomer uit. In de grote steden is het aanbod aan dieren groter dan ooit. De zo mer is altijd drukker, maar waar om het dit jaar zo storm loopt weet niemand. door Runa Hellinga Maar feit is, dat bijvoorbeeld het asiel in Rotterdam vier keer zoveel katten aangeboden krijgt als men kan opnemen. En in Den Haag is het een goede dag als vier tot vijf katten een nieuw tehuis vinden, terwijl er dagelijks tien tot twintig katten binnenkomen. Ook in Am sterdam loopt het de spuigaten uit. De directeur van het Rotterdam se asiel deed op de radio zelfs de oproep om zwerfkatten gewoon te laten lopen. Ook Sylvia van Gent is met zwerfkatten niet blij: "Die moet je laten inslapen. Ze zijn niet gewend aan mensen en je kunt ze dus niet kwijt. We krijgen hier nes ten van kittens, tien weken oud, schattig om te zien, maar die vliegen je al zo aan. Die hebben net de kritieke fase dat ze mensen le ren kennen, gemist". Het aanbod van katten in de asiels is veel groter dan dat van honden. "Mensen zijn lakser met hun kat", zegt Sylvia. En dat is ook de indruk in Rotterdam. Directeur Heuthorst: "We krijgen hier ook veel katten die door de eigenaar zijn achtergelaten toen die ging verhuizen". Niemand zal in het asiel zeggen dat hij zijn hond wegdoet vanwege de vakantie. Er worden aan de ba lie dus heel wat smoezen verkocht. Sylvia: "Ik sta daar niet zelf, dus ik hoor ze uit tweede hand. Maar als ik daar zou werken, zou ik me af en toe niet bunnen bedwingen. Hoe veel mensen in deze tijd plotseling allergisch voor hun huisdier wor den. En honden die plotseling een slecht karakter krijgen. Wat die beesten in de zomer niet allemaal in de schoenen geschoven krijgen, hou je niet voor mogelijk". Kittens Bij veel katten zich niet aan hun baas hech ten. Dat klopt beslist niet en dat is in een asiel goed te merken. Sylvia: "Katten gaan vaak kwijnen als ze worden afgestaan". En dat maakt het vinden van een nieuwe baas extra moeilijk, want een zielige kat 'neemt niemand. Kittens, die vliegen de deur uit. Maar voor ou dere katten een huis vinden kan heel moeilijk zijn. Honden vinden overigens meestal makkelijker een tehuis. Om te vermijden dat de katten al te zeer kwijnen, worden ze in het asiel in Den Haag zoveel mogelijk bij elkaar gelaten. In afgesloten ka mers zitten tien, twintig katten bij elkaar. Sommigen apart in hokken, maar de meesten lopen los rond. In Rotterdam zitten de dieren al lemaal apart. Daar komt het ook wel voor, dat dieren moeten wor den afgemaakt, omdat ze een cel syndroom ontwikkelen. Het heeft allebei zijn voors en zyn tegens, vindt Sylvia: "Het in fectiegevaar is veel kleiner als je ze gescheiden houdt. Maar voor de beesten is het leuker om samen te zitten". Een voordeel is er zeker in Den Haag: het asiel hoeft minder snel nee te verkopen. Als er twintig kat ten in een kamer zitten, past num mer 21 er ook bij. In Rotterdam zijn ze vanwege de noodsituatie be gonnen meerdere katten in een hokje te zetten. Maar wie die hok jes eenmaal gezien heeft weet dat dat eigenlijk niet kan. Gaskamer In principe maakt Sylvia nooit dieren af, behalve als ze door hun karakter geen kans maken een nieuwe baas te vinden of als ze ziek zyn: "Mensen hebben vaak het vooroordeel dat in een asiel bees ten zo de gaskamer in gaan. Maar als dat zo was, werkte ik hier niet. Ik hou van dieren". Alleen pasgeboren poesjes laten de asiels wel inslapen, hoewel Syl via daar ook weieens een uitzonde ring op maakt. Zo heeft ze een poes die vijf dagen geworsteld had met de bevalling, een jong laten hou den: "Medische indicatie, zullen we maar zeggen". Soms wordt er verrassend veel moeite voor de dieren gedaan. Een herdershond die door zyn baas zo was mishandeld dat z'n heup ge broken was, is bijvoorbeeld geope reerd in de diergeneeskundige kli niek in Utrecht en heeft nu een plaat in zijn poot. En de kindeijuf- frouw, dat leek helemaal een hope loos geval. Een poes die op sterven na dood was, omdat een jong in haar buik verkeerd lag en in haar lijf dood was gegaan. De poes werd geopereerd en ze biykt een aan winst voor de jonge katten te zjjn. Zij heeft een moederhart, groot ge noeg voor allemaal en ontfermt zich over ieder kitten dat by haar aanloopt. Sylvia wil haar de hele zomer, de tijd dat er jonge katten zijn, in het asiel houden: "Ze is een hele grote hulp". Verbijsterend blijft het, hoe makkelijk sommige mensen met hun dieren omgaan. Zo zijn er in het asiel twee acht weken oude poezen. Aanhankelijke beesten, duidelijk gewend aan mensen en blijkbaar op straat gezet, toen er geen huis voor ze te vinden was. Vals Regelmatig worden er dieren aangeboden, omdat er iets aan mankeert. Een bouvier die hinkt bijvoorbeeld - niet kwijt te raken, want mensen die op een bouvier vallen, vallen niet op dergelijke mankementen. Of een chiou-chiou waar de bazin nota bene geld voor wilde hebben, maar die zo vals bleek dat hij moest worden afge maakt. Over dat laatste geval kan Sylvia zich heel boos maken: "Zulke mensen willen gewoon hun verant woordelijkheid niet dragen. Die la ten de mensen hier het risico lopen om gebeten te worden door zo'n beest, omdat ze zelf niet bereid zijn geld uit te geven om hem af te laten maken". Het komt wel voor dat mensen jaar na jaar voor de vakantie een nieuw huisdier aan het asiel ko men slijten. Dat lukt overigens niet eeuwig. Daarvoor heeft men een zwarte lijst. Op gevaar af dat het dier dan aan een boom wordt ge bonden, wordt het geweigerd. Al te gemakkelijk wil het asiel het men sen ook niet maken om onverant woordelijk met hun dier om te gaan. Satellieten Op een persconferentie na af loop deelde Billy Graham mee, dat hij waarschijnlijk vanuit Londen een wereldwijde evange lisatiecampagne via satellieten gaat houden. "Wij zijn ons be wuster geworden van de noden van de wereld in alle culturen, geestelijk, moreel en lichame- Eind september houdt Gra ham een evangelisatiecampagne in Parijs. Deze zal via grote schermen in vele andere steden van Frankrijk zijn te volgen. Over zijn eigen activiteit zater dag in het Vondelpark zei Gra ham nog, dat het effect daarvan werd tegengehouden door de veiligheidsagenten die hem tel kens omringden. "Eigenlijk zou ik meer op God moeten vertrou wen". Er is in Amsterdam een film opgenomen waarin het congres centraal staat. World Wide Pictu res, Grahams eigen filmmaat schappij, zal binnenkort met de distributie beginnen. World Wide Pictures is de grootste christelijke filmmaat schappij. Sinds haar oprichting in de jaren 50 heeft ze ongeveer 100 films in meer dan 17 talen ge maakt. Een van de laatste pro- dukties is The Hiding Place', waarin het levensverhaal van de Haarlemse evangeliste Corrie ten Boom is verfilmd. Spuikerk De restauratie van de Oude Lutherse Kerk aan het Spui in Amsterdam - bakermat van het lutheranisme in Nederland - is bijna voltooid. In september zal de kerk worden overgedragen, als plaats van samenkomst voor de lutherse gemeente en als aula van de Universiteit van Amster dam. De heringebruikneming als kerk is op zondag 14 september om 11 uur. De lutherse gemeente heeft daarvoor een dag-program ma opgesteld met onder meer een lunch, inleidingen, muziek en informatie over verleden, he den en toekomst van de kerk. In het Historisch Museum wordt een tentoonstelling over de Spui kerk ingericht. Bedevaart. Op vrydag 15 au gustus ('Maria Hemelvaart') wordt vanuit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Ou dewater en Gouda een eendags- bedevaart gehouden naar 'Ma- ,ria's Genade-oord' in de Belgi sche Ardennen, Banneux-Notre Dame. Geestelijk leider is pas toor J. C. M. van Winkel uit Rot terdam. Wie mee wil, kan zich opgeven via de volgende telefoonnum mers: Leiden 893621, Noordwyk 01719-16706, Noord wykerhout 02523-5218, Nieuwveen 01723- 9138, Hazerswoude 01714-2612, Hillegom 02520-17894, Langeraar 01722-2674. Priesters. Het aantal wijdin gen van seculiere priesters (ver bonden aan een bisdom) nam in 1984 toe met 7 procent, het aantal wijdingen van reguliere priesters (lid van een orde of congregatie) verminderde met 10,procent. Dat meldt de gisteren gepubliceerde Vaticaanse statistiek, van het priesterbestand over 1984. De groei van het aantal seculie re priesters (verbonden dus aan een bisdom) was het grootst in Europa, Midden-Amerika en Zuid-Amerika. Toch loopt in Eu ropa het aantal priesters terug. In Amerika, Azié en Afrika valt een styging waar te nemen. Terug. De 75 leden van de kloostergemeenschap 'Sint Jozef van Clairval' in de Franse plaats Flavigny sur Ozerain, waarin aanhangers van de geschorste aartsbisschop Marcel Lefebvre zich hadden verenigd, zijn terug gekeerd in de Rooms-Katholieke Kerk. Zy hebben de brief onder tekend die kardinaal Joseph Rat- zinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer, indertyd stuurde naar Lefebvre en waarin instemming werd gevraagd met de liturgische vernieuwingen die het Tweede Vaticaans Concilie had ingevoerd. Ten slotte. Wie dagelyks in deze rubriek leesgenoegen be leeft aan het komen en gaan van dominees, wordt vandaag teleur gesteld. De telex meldde: 'geen beroepingsberichten'. MADRID - Deze zomer bepalen ze weer voor een groot deel het beeld op de Spaanse wegen: de gemo toriseerde pakhuizen op wielen, waarmee de Ma rokkaanse gastarbeiders uit Noord-Europa massaal naar hun vaderland trek ken om daar de vakantie door te brengen. Een ein deloze karavaan, herken baar aan de met ijskasten, tv's en matrassen volge stouwde imperiaals, de koplampen richting boomtoppen en de achter bumper vaak slechts en kele decimeters boven het asfalt, trekt de maanden juli en augustus weer over de Spaanse wegen. door Gerrit-Jan Hoek Onderweg eten. Geld voor restaurants is er niet. De meeste Marokkanen maakten voorafgaand aan de reis al hun potjes klaar. (foto gpd> De Spaanse verkeersdienst houdt dit jaar rekening met een recordaantal van meer dan 300.000 auto's met Marokkaanse chauffeurs, die als voorlopig einddoel Algeciras hebben, de Zuidspaanse havenplaats, van waaruit de enige bootverbinding met Ceuta en Tanger wordt on derhouden. In voorgaande jaren zorgde die massale exodus voor gigantische problemen. De fuik van Algeciras bleek bij lange na niet berekend op de de lawine van rond de anderhalf miljoen Marokkaanse gastarbeiders, die bovendien maar een doel voor ogen stond: de eerste de beste boot naar de overkant pakken. Om een beetje orde in die jaar lijks terugkerende chaos te bren gen hebben de Spaanse autori teiten dit jaar twee enorme par keerplaatsen aan de rand van Al geciras aangelegd, waar iedere Marokkaan net als in de super markt een nummertje krijgt uit gereikt voor de boot, waarop hij geboekt heeft. Iedereen moet zo doende op zijn beurt wachten, voordringen is uitgesloten. Rustplaatsen Maar ook onderweg zyn maat regelen genomen. Tussen Irun aan de Spaans-Franse grens en Algeciras zijn zeven speciale rustplaatsen aangelegd voor de Marokkaanse passanten. „De statistieken in het verleden we zen uit, dat betrekkelijk veel Ma rokkanen betrokken waren bij ongelukken op doortocht door Spanje", licht Maria Martin toe, werkzaam voor de Wegenver keersdienst in La Cabrera, een van die zeven pleisterplaatsen, 56 kilometer voor Madrid. „Veel Marokkanen hebben te veel haast, nemen te weinig slaap on derweg en na twee dagen en rou te zitten ze in Spaiye op het kri tieke punt. Dan slaat de ver moeidheid toe en gebeuren er ongelukken". „Om daar iets aan te doen heb ben we die rustplekken op de route naar Algeciras ingericht. Bovendien geven we ze informa tie over de bootverbinding. In het verleden is gebleken, dat veel ongelukken naast vermoeidheid toe te schrijven waren aan nervo siteit om niet te veel dagen te verliezen met wachten op de boot Nu kunnen ze in de twee volgende pleisterplaatsen van Valdepenas en Cordoba hun tic ket al kopen voor de oversteek". Nieuwe houten banken, scha duwrijke rieten parasolletjes en een spandoek op een oude schoolbus, dat het drinkwater gratis te verkrijgen is, moeten de voortjakkerende Marokkanen noden tot het inlassen van een korte rustpauze in La Cabrera. Maar op voorhand lijkt de aan trekkingskracht van de pleister plaats nihil. De een na de ander rijdt na een korte aarzeling toch door. Achteraf blijkt bij de inrit de Guardia Civil bezig te zijn met de reparatie van een gebroken kabel om het aantal passerende auto's te tellen. „De mensen zijn bang, dat er in de auto's gekeken wordt en dat ze een boete krij gen, omdat er teveel passagiers in zitten", meent Luis Fraile, een tweede vrijwilliger op de hulp post. En inderdaad, als de Guar- dias met hun reparatiewerk klaar zyn en ingerukt zijn, druppelen als pakezels beladen en als kerst bomen opgetuigde auto's stuk voor stuk het parkeerterrein bin nen. Er zijn er nogal wat met een Nederlands kenteken. Brandende zon „Na Frankrijk komen de mees te Marokkanen uit Nederland", zo weet Luis te melden. Een geel bestelbusje, waarvan de achter uitkijkspiegel volledig overbo dig is geworden omdat de lading geen vierkante centimeter uit zicht naar achteren toelaat, zoekt noodgedwongen een plaatsje in de brandende zon. De overdekte stekjes zijn het eerste bezet. De bestuurder ziet eruit alsof hij een maand achter elkaar dag- en nachtdienst heeft gedraaid en laat zich zuchtend uit de cabine glijden. Achmed, een ex-bouwvakker uit Veenendaal, al twintig jaar in Nederland, weet eigenlijk niet, waar hij aan begonnen is. „Het is lang geleden dat ik met een vriend naar Marokko ben ge weest, maar de afstand valt te gen. Zo'n 3000 kilometer is het wel tot El Houceima waar ik naar toe moet". Het idee dat hij na twee dagen rijden pas op de helft is, werkt niet erg bemoedigend. Zijn vier kinderen in de achter bak proberen een vinnetje op het dashboard te repareren, dat de fect is geraakt, waardoor de tem peratuur binnen 50 graden aan geeft. Hij gaat voor zeven weken, maar is bang ook maar één dag in Algeciras te verliezen. Hoewel hij al zes jaar werkeloos is, denkt hij er niet aan van de regeling met terugkeerpremie gebruik te maken. „In Holland is alles veel beter geregeld, ook de ziekenhuizen, en mijn vrouw is al jaren ziek", murmelt hij in nauwelijks ver staanbaar Nederlands. Om beur ten gaan de kinderen naar het toilet om zich wat op te frissen en de flessen met water te vullen. De auto blijft geen moment on beheerd achter. „Voor de boefjes in Spaiye zijn de Marokkaanse gastarbeiders op reis naar Ma rokko intussen een gewild ob ject", verklaart Maria Martin met een schuldige ondertoon in haar stem. „Die weten zo langzamer hand wel, dat er bij de Marokka nen wat te halen valt: dure appa raten, geld en goud. In verschil lende Spaanse dorpen is het ge beurd, dat 's nachts stilletjes de hele imperiaal van de auto is ge licht, zonder dat de Marokkanen er ook maar iets van merkten. Maar hier wordt 's nachts door de Guardia Civil gewaakt". Amfetaminen Ook Achmed hebben die be richten bereikt, hoewel hij zegt weinig dingen van waarde in zyn mini-pakhuis te hebben opgesla gen. „Een televisie voor mijn neef en een radio voor een tante, maar die heb ik goed verstopt onder mijn matrassen". Veel tijd voor meer gekeuvel heeft hij niet. Als hij de nacht doorrijdt kan hij misschien nog de eerste ochtendboot halen. Even het hoofd onder de kraan en dan maar weer 'fris' op pad. Met rood doorlopen ogen kruipt hij weer achter het stuur. „Er was er laatst een die vroeg om amfetaminen om niet in slaap te vallen", merkt Maria Martin meewarig op. Mansour, een potige havenar beider uit Amsterdam, trekt wat meer tijd uit om op adem te ko men. Uit hoeveel leden zijn fami lie bestaat, die in het krakkemik kige VW-busje huist, is bij een eerste oogopslag moeilijk vast te stellen. Vanachter de gordijntjes nemen steeds weer andere kin dergezichtjes de nieuwe omge ving op. Uit de laadbak wordt een groot laken tevoorschijn ge haald, dat minutieus op de stoffi ge grond wordt uitgespreid. De tafeltjes en de barbecue blijven volledig ongebruikt. Uit een kar tonnen doos worden een aantal tupperware doosjes te voor schijn gehaald met een belegen uitziende maaltijd voor deze avond. „Als je met vrouw en acht kin deren op vakantie gaat kun je je niet permitteren om een paar keer per dag in een restaurant te gaan eten", zegt Mansour, terwijl hij een vork in de vale brij zet. Met de hitte in Sparye is het zo lang bewaren van etenswaren niet van gevaren ontbloot. „De meeste Marokkanen maken thuis al hun potjes voor onder weg klaar", verklaart Luis Fraile, maar dat eten blijft door de warmte niet dagenlang goed. Het sanitaire probleem is misschien wel het belangrijkste waar we •ons hier voor gesteld zien. We hebben een aantal Marokkaanse passanten gehad, vooral kinde ren, die uitslag hadden vanwege het eten van voedsel, dat niet goed meer was. We hebben zelfs enkele gevallen gehad van voed selvergiftiging. Maar het heeft geen zin om hier een bar of een restaurant op te zetten. Het me rendeel van de mensen zou toch niets gebruiken. Alleen de Ne derlandse Marokkanen willen nog wel eens naar een cola vra gen in plaats van hun flessen met kraanwater te vullen". Duisternis Na de maaltijd valt de duister nis snel in. Mansour besluit maar een paar uur ter plekke te gaan slapen. Voor het kleinere kroost wordt een slaapplaats boven op de bagage in de laadbak geïm proviseerd, de meisjes mogen op de banken en op de vloer slapen. Mansour en zijn zoontjes vleien zich neer op wat plastic rolma- trasjes naast de auto. Even ver derop knielt een landgenoot voor het avondgebed. In de richting van Segovia, totdat hij er door een ander er op wordt geatten deerd dat Mekka de andere kant uit ligt. Als een symbool van des oriëntatie van de jaarlijkse bede vaart naar het thuisland. 'Katten gaan vaak kwijnen als ze worden afgestaan'. Graham: Vierduizend deelnemers aan 'Amsterdam 86', de internationa le conferentie van rondreizende evangelisten, verblijven op het ogenblik in de hallen van de Utrechtse Jaarbeurs. Die werden veranderd in moderne slaap- en leefaccommodaties met bedden, douches, tafels, stoelen, toiletten enzovoort. Omdat honderden evangelisten later naar hun land teruggaan dan de dag waarop 'Amsterdam 86' was afgelopen, wordt in de Domstad nog een 'na-conferentie' van drie dagen gehouden. Die begint morgen. Bij de sluiting van het congres zei de initiatiefnemer Billy Gra ham, zich opnieuw aan God en Zijn dienst te willen wijden. Hij bad: "Heer, raak mij opnieuw 'Amsterdam 86' afgelopen. Ft aan". Duizenden zeiden het hem na. Graham: "Er is hier genoeg kracht van de Heilige Geest em de wereld in de komende jaren te veranderen". Weer werden de vlaggen van de deelnemende nationaliteiten, zoals aan het begin van het mas sale congres (ruim 8000 man), binnengedragen. Fakkeldragers cels als symbool van het 'goede (foto congres-organisatie). gingen voorop. Als symbool van het 'goede nieuws', dat naar alle naties door de wereld wordt ge dragen. "Doe het werk van een evangelist!", riep Graham de pre dikers toe. En die antwoordden met een overtuigd 'Halleluja!' Een woord dat in alle talen het zelfde is.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9