'Grote onrast' in haven Rotterdam wmmm. mmsm sssfe Zwitsers bankgeheim is net gatenkaas Westclnitse deelstaat verbiedt Kalkar Dieptepunt in scheepsbouw FNV verwacht werkonderbrekingen Fokker gaat Iraans vliegtuig onderhouden Economische produktie huishoudens 120 miljard De Vries (ex-RSV) niet vervolgd wegens meineed Nederland staakt niet erg veel DINSDAG 22 JU LI 1986 ROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse haven is volgens de Vervoersbond FNV "grote onrust" ontstaan - die mogelijk nog deze week kan leiden tot werkonderbrekingen - naar aanleiding van berichten over de financiële moeilijkheden van de arbeidspool van de Stichting Samenwerkende Havenbedrijven (SHB). De Vervoersbond FNV reageerde gisteren furieus op mededelingen van de SHB-directie, dat de loon- betalingen aan SHB-werknemers voor augustus in gevaar zijn geko men omdat het Algemeen Werk loosheidsfonds (AWF) nog niet over de brug is gekomen met de extra bijdrage in de leegloopkos- ten voor stukgoedwerkers. In een telex aan de SHB kondigt de bond aan dat wanneer de onrust straks leidt tot acties "wij genood zaakt zullen zijn onze houding na drukkelijk te bepalen en onze le den zullen steunen in het verkrij gen van zekerheid omtrent hun rechtmatige loonbetaling". De Vervoersbond FNV houdt de SHB-directie volledige verant woordelijk voor de onrust, die vol gens bestuurder G. Ros met name is ontstaan onder de via de SHB- arbeidspool bij verschillende be drijven in de Rotterdamse haven werkzame stukgoedwerkers. Dat zijn er ongeveer 2.100. De werknemers kunnen nooit de dupe worden van conflicten waar in zij geen partij zijn, aldus de Ver voersbond FNV. De bond vindt dat de havenbedrijven er maar voor moeten zorgen dat er wel voldoen de geld is om de lonen te betalen. De financiële problemen van de SHB zijn ontstaan doordat het AWF de overeengekomen extra bijdrage in de loonkosten voor werknemers in de stukgoedpool voor wie geen werk is (leegloop- kosten), nog niet betaalt. Op dit moment zijn dat er zo'n 200. Krach tens het vorig jaar afgesloten Van der Louw-akkoord voor het stuk goed kunnen werknemers in deze afbrokkelende sector tot en met 1990 niet worden ontslagen. Het AWF, dat normaal vijftig procent van de leegloopkosten van de SHB-pool voor zijn rekening neemt (de andere helft wordt be taald door de havenwerkgevers), zou, met terugwerkende kracht tot 1 juli van het vorig jaar, zeventig procent van de leegloopkosten in het stukgoed gaan betalen. Doordat de havenwerkgevers al wel minder zijn gaan betalen (der tig procent), zit de SHB nu met een tekort dat inmiddels is opgelopen tot een bedrag van tussen de 2 tot 3 miljoen gulden. SCHIPHOL (ANP) - Fokker heeft van de nationale oliemaatschappij van Iran opdracht gekregen voor het uitvoeren van een grote onder houdsbeurt aan een van de drie F27's van deze maatschappij. Met deze opdracht is een bedrag van 1,5 mi(joen gulden gemoeid. De werk zaamheden aan het vliegtuig wor den momenteel uitgevoerd bij het Fokkerbedryf in Woensdrecht. Een technicus van de Iraanse olie maatschappij ziet ter plaatse op de ze werkzaamheden toe. Dit is gisteren door de woord voerder van Fokker bevestigd. Hij stelde dat het ministerie van eco nomische zaken toestemming heeft gegeven voor de onderhouds beurt van "voorlopig" een vlieg tuig van de nationale oliemaat schappij van Iran. Volgens de Fokker-woordvoer der gaat het om een F27 met een civiele registratie in een normale passagiersuitvoering. Het vliegtuig wordt gebruikt voor transporten tussen de Iraanse olievelden. De woordvoerder stelde met nadruk dat er geen voorzieningen aan het vliegtuig zijn aangebracht die het een militaire betekenis geven. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken zei niet te weten of Fokker voor dit on derhoud om een exportvergunning heeft gevraagd. Als dit het geval is dan worden daarover volgens de woordvoerder echter geen mede delingen gedaan "in verband met het bedrijfsgeheim". Ook worden volgens de woordvoerder geen me dedelingen gedaan over het al dan niet inwinnen van advies by Bui tenlandse Zaken inzake het ver strekken van een noodzakelijke exportvergunning. Wanneer het militair materieel betreft moeten Nederlandse be drijven daarvoor een exportver gunning aanvragen bij het ministe rie van economische zaken, dat hierover advies vraagt bij het mi nisterie van buitenlandse zaken. Bij het advies spelen de criteria ge noemd in de ontwapeningsnota een rol. Daarbij wordt bekeken of het gaat om een land in een span- ningsgebied, of de mensenrechten in dat land worden geschonden en of er tegen het betreffende land een wapenembargo is uitgevaar digd door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. In juli 1984 besliste de Neder landse regering dat de KLM niet langer meer zonder overheids- goedkeuring onderhoud mocht verrichten aan Boeing-747-vlieg- tuigen met een civiele registratie van de Iraanse nationale lucht vaartmaatschappij wegens het mi litaire karakter dat deze vliegtui gen hadden. Hoewel de vliegtuigen oorspronkelijk waren afgeleverd als verkeersvliegtuig en ook als zo danig gebruikt werden waren aan de toestellen voorzieningen aange bracht waardoor ze in de lucht an dere vliegtuigen van brandstof konden voorzien. Deze installaties waren toen de vliegtuigen op Schiphol voor on derhoud kwamen niet bruikbaar. De Nederlandse overheid was ech-1 ter van mening dat in de omstan digheden van dat moment, de oor log met Irak, de KLM dit onder houd niet meer mocht verrichten wegens het militaire karakter van de vliegtuigen. DEN HAAG (GPD) - Het voeren van een huishouding vergt gemid deld 57 arbeidsuren per week. De economische waarde van de pro duktie van alle Nederlandse huis houdens tezamen bedroeg in 1980 ten minste 120 miljard gulden. Die berekeningen staan in een rapport van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Konsumentenaangele- genheiden (SWOKA). Het rapport is bedoeld om een overzicht te ge ven van de verschillende soorten huishoudens (alleenstaanden, huishoudens met kinderen, en één oudergezinnen). In de officiële economische sta tistieken komt het huishouden niet voor, omdat het werk daarin niet met geld wordt betaald. De SWO KA bestrijdt die redenering door te DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Den Haag heeft gisteren de uitspraak van de Haagse recht bank bevestigd om de voormalige RSV-topman J. de Vries niet te vervolgen wegens meineed. De rechtbank achtte het begin juni on voldoende bewezen dat De Vries zou hebben gelogen over zijn bankrekeningen. Het openbaar mi nisterie ging hiertegen in beroep. De RSV-enquêtecommissie van de Tweede Kamer deed in novem ber 1984 aangifte van meineed door De Vries. Volgens de commis sie zou hij onwaarheid hebben ge sproken over declaraties van vlieg kosten. Het ging daarbij om de vraag of een overschrijving van ruim 600.000 gulden was overge maakt van de ene privé-rekening naar de andere of van een privé-re kening naar een rekening met een zakelijk karakter. De rechtbank achtte het aanne melijk dat de bij de enquête door De Vries genoemde rekening „een overwegend zakelijk" karakter had. Het gerechtshof heeft die uit stellen dat het welzijn van de men sen sterk afhangt van het onbetaal de werk dat thuis plaats heeft. In het onderzoek zijn werkzaamhe den betrokken op het gebied van voeding, woning, kleding en ver zorging van huisgenoten. De cij fers zyn gebaseerd op een bereke ning van de hoeveelheid tijd die in elk van die werkzaamheden gaat zitten. De 57 uur per week die er gemid deld in het huishoudelijk werk gaan zitten, worden volgemaakt door alle gezinsleden van 12 jaar en ouder. Het klaarmaken van het eten kost zo'n 17 uur, terwijl aan kleding wekelijks zeven uur wordt besteed. Vrouwen werken weke lijks gemiddeld 44 uur in het huis houden en mannen 17 uur. In het modale gezin werken de dochters 17 uur per week mee, en de zonen zeven uur, zo staat in het rapport. Loon Worden alle werkzaamheden op BONN (GPD) - De regering van de basis van het netto-minimumloon grootste Westduitse deelstaat in geld uitgedrukt, dan vertegen- Noordrijn-Westfalen weigert de woordigen de werkzaamheden in iaatse twee vereunnineen af te ge spraak thans bevestigd. Het open- de huishoudens jaarlijks een waar- ven voor ingebruikname van de baar ministerie heeft drie dagen de de van 120 miljard. Het netto natio- snelle-kweekreactor in Kalkar. De tijd om tegen de beschikking van naai inkomen zou, wanneer er re- reactor, die tot nu toe ruim 7 5 mil- gehouden wordt met de jard gulden heeft gekost zo'u bin. huishoudelijke produktie, circa 30 nenkort in bedrijf worden geno- De snelle kweekreactor in Kalkar. KEULEN (DPA) - In Neder land wordt in vergelijking met andere westerse industrielan den weinig gestaakt. Dat blijkt uit een onderzoek naar stakin gen in zeventien landen die lid zyn van de Organisatie van Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Ne derland komt op de veertiende plaats met een jaarlijks verlies aan werkdagen van 137.000. In de Verenigde Staten werd in de periode 1970-1985 het meest gestaakt. In totaal gin gen daar 21,3 miljoen arbeids dagen per jaar verloren door ar beidsonrust. Italië blijkt het land te zijn dat het meest door arbeidsonrust wordt gekweld. In totaal werd daar per jaar 17,3 miljoen dagen gestaakt, goed voor een tweede plaats. Rela tief gemeten komt Italië zelfs op de eerste plaats met een ge middelde van 1276 stakingsda gen per jaar. procent hoger uitkomen dan de of ficiële statistieken aangeven, zo gisteren nog niet of hij i gaan. zyn. het hof in cassatie te gaan. De advocaat van De Vries, mr. G. Spong, zei gisteren desgevraagd „dat een cassatieprocedure geld- ricieie statistieken aangeven, zo De minister van economische za- verspühng zou zijn", omdat de uit- blykt uit het rapport. SWOKA is in ken van de deelstaat, Jochimsen, spraak van het hof zeer feitelijk is. 1978 opgericht op de consumen- deelde gisteren op een inderhaast Advocaat-generaal mr. Bos wist tenorgamsaties met wetenschap- bijeengeroepen persconferentie n cassatie pelyk onderzoek ten dienste te onder meer mee, dat hij weigert de laatste twee vergunningen te ver strekken, omdat er bij de bouw fouten zijn gemaakt, verscheidene veiligheidssystemen niet deugen en de deelstaatregering twijfels heeft over de beheersbaarheid van het atomaire proces. Hij voegde daar in een adem aan toe, dat hij er niet van uit gaat dat de snelle kweekreactor ooit in bedrijf zal worden genomen. West-Duitsland heeft het leeu wendeel van de bouwkosten be taald, maar ook Nederland en Bel- gie hebben honderden miljoenen in de bouw van de omstreden reac tor gestoken. Jochimsen zei dat de laatste, in opdracht van Noordrijn- Westfalen, uitgevoerde technische onderzoeken hebben uitgewezen dat het onverantwoordelijk zou zijn de laatste vergunningen af te geven. Hij gelooft niet dat de ge constateerde problemen uit de weg kunnen worden geruimd. De regering in Noordrijn-Westfa len stelde na de laatste rapporten dat technische gebreken, construc tiefouten en het probleem van de plnHc1 gebruik genomen. De luchthaven verwacht dat hier de komende twaalf kweekreactortechniek voldoende ivioneiaire ronas UJVir; zyn net maanden nnap.neer 100.000 nasitaaiers zullen warden af a eha.nd.eld. aanlpiHino vnrmpn nm 'nop' 4p vpu. Het laatste woord heeft nu de re gering in Bonn. De bondsregering kan het veto van de deelstaatrege ring overstemmen, maar de kans dat dit gebeurt wordt niet al te groot geacht. Ook binnen de West duitse regering is na de kernramp van Tsjernobil twijfel gerezen over de politieke haalbaarheid van de snelle kweereactor in Kalkar. De regering van Noordrijn-West falen, waar de SPD-kanselierskan- didaat Johannes Rau met absolute meerderheid regeert, wil drie kwart jaar voor de algemene ver kiezingen af van de snelle kweek- reactor. De' deelstaatregering heeft daartoe nu technische en weten schappelijke argumenten in de strijd geworpen. De regering-Kohl kan die natuurlijk naast zich neer leggen, maar aanvaardt daarmee gelijk de eventuele consequenties als er iets fout gaat met Kalkar. De eerste reactie van de CDU duidt erop dat men daar niet zo ge brand op is. De partij heeft steeds gezegd dat Kalkar een experimen tele reactor is, een duur soort labo ratorium waarin een nieuwe tech niek kon worden uitgeprobeerd. De CDU bleef er maandagavond j bij dat Kalkar zo moet worden ge zien en dat men er zich by kan neerleggen als de reactor dicht gaat omdat niet wordt voldaan aan de verwachtingen. „Maar", zo j voegde de CDU-politicus Bieden- kopf daar direct aan toe, „de deel staat Noordryn-Westfalen wil nu i stoppen met iets dat byna klaar is op gronden die ik nu nog niet kan overzien. Dit besluit heeft duide- lijk politieke achtergronden". Kort Zakelijk Mexico Mexico en het Internationale SCHIPHOL - Ongeduldig wacht deze marechaussee op de eerste passa giers. Gisteren werd het nieuwe stationsgebouw Schiphol-Oost officieus i geworden over een misch hervormingsplan dat de weg moet vrijmaken voor meer dan acht miljard dollar (20 miljard gul den) aan buitenlandse financiële hulp. De voorzitter van het IMF en de Mexicaanse minister van econo mische zaken zullen vanavond een intentieverklaring ondertekenen met richtlijnen voor de economi sche hervormingen die het Midde- Vorige week kondigde de verdre- namerikaanse land de komende ven president Ferdinand Marcos maanden ongeveer 100.000 passagiers zullen worden afgehandeld aanleiding t (foto ANP) gen tegen Kalkar. te zeg- ROTTERDAM (GPD) - De scheepsbouw in ons land heeft rampzalige maanden achter de rug. De Nederlandse werven hadden af gelopen kwartaal voor in totaal 1465 miljoen aan opdrachten in portefeuille, hetgeen in de afgelo pen zes jaar in een kwartaalperiode niet eerder zo laag is geweest. De Cebosine, de Centrale Bond van Scheepbouwers, vreest door de scherpe terugval in het aantal orders een nieuwe aanslag op de scheepsbouw in ons land die het de afgelopen jaren toch al zwaar te verduren heeft gehad. „Alleen nieuwe opdrachten, die bovendien snel moeten loskomen, kunnen voorkomen dat alsnog een aantal werven onderuit gaat", aldus een woordvoerder van de Cebosine. De huidige orderportefeuille, de optelsom van schepen die de geza menlijke werven in aanbouw heb ben, is met 1465 miljoen ruim 300 miljoen gulden minder dan in het eerste kwartaal van dit jaar. Verge leken met het tweede kwartaal van vorig jaar is de achteruitgang nog. groter: 380 miljoen gulden. In totaal heeft de scheepsbouw in het eerste half jaar van dit jaar voor byna 650 miljoen gulden min der orders in de wacht gesleept dan in dezelfde periode van vorig jaar. Ook de werven die zich toeleg gen op de bouw van kleinere zee schepen én binnenvaartschepen delen in de malaise. Zij ontvingen in de eerste zes maanden van '86 voor slechts 103 miljoen gulden aan orders vergeleken met 180 mil joen in het eerste kwartaal van '85. Ook in de ons omringende lan den verkeert de scheepsbouw in een ernstige crisis. In de afgelopen tien jaar is de produktie van de nog aan een deel van zijn miljar denvermogen op Zwitserse bank rekeningen terug te geven aan de Filippijnse regering. Maar tien jaar zal moeten doorvoeren. Dollar lager Op de wisselmarkt gelopen vrijdag. De oorzaak verdere koersdaling moet worden ia'd„e IBLu,™ over we.w.j- mi^ i„ h^t m=?r ke w«een. Ik heb nooit echt ge- één procentXeK "n.™* 30 ministerie van handel in Washing- geDeurcn ton maakte vandaag de voorlopige groeicijfers bekend. j Corazon Aquino, Moritz Leuenber- 1 nor- "Vmnrrae r.F Intne levii rr+ Ar-. TTi Zwitserland. Zij vonden ze niet. De bankiers in vooral het voor name Zürich hadden een speciale reputatie opgebouwd. Bij hen, dat wist iedereen in de geld-society, kon je het beste je geld verstoppen. Ook en vooral als dat een 'beetje' illegaal was verkregen. De West duitse schrijver Günther Grass noemde Zwitserland eens een "he- lerstaat". ger: "Vroeger of later krijgt de Fi- IZTcht !Tdrrv^SacMncWd0artad2 hPP«nse reger,n« geld terug eind gekomen Vorige maand w« beschikken over vele wettelij- maakte de oudste belangrijke bank Zwitserland, Bank Leu in Zü- opgeleverd. In de Verenigde Sta ten staat daarop, in tegenstelling nog tot Nederland, een zware straf. Bank Leu gaf de gewenste in lichtingen overigens niet uit more le overwegingen. "Wy vreesden sancties tegen ons kantoor in New York", aldus Hans-Peter Schaad, hoofd juridische zaken bij Bank Leu, "en daarom hebben wij in het belang van onze bank tot samen- Tulip De groei bij Tulip Computers heeft zich in de eerste zes maanden van dit jaar versterkt voortgezet. door Hans Amesz Aan die mogelijkheden lykt een werking besloten". Eerder, in maart, bevroor de Zwitserse regering de tegoeden* van de verdreven Filippijnse presi- rich, de naam van een klant be- dent Marcos, zélfs nog voordat Ma kend. Het ging om de Amerikaanse nilla daarom had gevraagd. En de bankier Dennis B. Levine, die zijn vlucht-miljoenen van de gewipte beroepsmatig verworven kennis dictator van Haiti, Jean-Claude had misbruikt om op grote schaal Duvalier, werden eveneens ge- De touwtrekkerij rond de gesto len miljarden van Marcos toont aan i het eerste half- dat het roemruchte Zwitserse jaar van 1985 ging de omzet hoog van 19,8 miljoen naar 45,9 het miljoen gulden en de nettowinst lang bankgeheim ook niet meer is wat was. Vele tientallen jaren dit geheim een van de lucratieve beurszaken af te wikke len. Die liepen steeds over het fi liaal van de Zwitserse Bank Leu op de Bahamas. De Amerikaanse Securities and Exchange Commission (SEC), die belast is met het toezicht op nale- blokkeerd. Vroeger zou de Zwit serse regering waarschijnlijk niet hebben toegegeven dat wat veranderd. Wat door het bank geheim wordt afgedekt, is kleiner geworden". Andere bankiers kla-, gen er echter over dat het bankge heim net zoveel gaten heeft als de Zwitserse kaas. Het veelvuldig bekritiseerde, maar even veelvuldig geprezen bankgeheim stamt uit 1934. Toen besloot het Zwitsers parlement dat het geven van bank-inlichtingen aan onbevoegden strafbaar was. Naar verluidt om zo het vermogen van joodse vluchtelingen te be schermen. Later werd trouwens ook beschermd wat de nazi's van de joden gestolen hadden. Dat Zwitserland bij de elite van bedriegers op de wereld aan 'waar de' heeft verloren; is vooral te dan ken aan de Amerikanen. De com missie die met het toezicht op de beurswet is belast, dringt al een geld van deze corrupte lieden op aantal jaren aan op samenwerking, bankrekeningen in Zwitserland Als de Zwitsers nu de criminele af- scheepsbouw in Europa met ruim 60 procent verminderd. In die pe riode hebben 100.000 mensen hun baan verloren. Op de Engelse Fran se en Duitse werven dreigen op nieuw massale ontslagen. EG-ministerraad De mogelijkheid is niet uitgesloten dat begin augustus nog een extra Europese ministerraad gehouden moet worden. In die raad zal men dan eventueel een oplossing moe ten vinden voor een handelsge schil met de Verenigde Staten. Washington eist al geruime tyd dat de EG haar invoerrechten op Ame rikaans citrusfruit aanzienlijk ver laagt. Beu rso verzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs stortte vandaag in versterkte mate in. Gisteren was er nog enige weerstand, maar ditmaal werden de remmen losgegooid en in de ochtenduren zakten veel hoofdfondsen als bakstenen. Met guldens tegelijk ging het bergafwaarts en pas tegen het midaguur werd hier en daar de bodem zichtbaar. Een speciale oorzaak van de flauwe stemming was niet voorhanden, maar de afwachtende houding in Wall Street en de blijvend lage dollar werkten niet bepaald stimulerend. Men verkeert in de VS in afwachting van het economi sche groeicijfer voor het tweede kwar taal. Unilever was aan het eind van de ochtend f 8 goedkoper geworden op f 478,50 en Hoogovens f 3 op f 103,50. KLM zakte f 1 tot f 44,80, evenals Phi lips op f 49. Akzo werd f 3 lager verhan deld op f 154,30. Koninkliijke Olie deed het relatief gezien nog niet eens zo slecht met een verlies van f 1,20 op f 187,80. Ook in de financiële sector vielen ra ke klappen. Zo zag ABN zich f 6 ont gaan op f 595 en moest NMB f5,50 terug 1,3 miljoen naar 4,6 miljoen best bewaarde ter wereld; Bijna gulden. De directie blijft bij haar twintig jaar lang probeerden justi- eerder uitgesproken verwachting, tiële autoriteiten van over de hele dat dit jaar tenminste een gelijke wereld nazi-vermogens in Zwitser- procentuele groei als in 1985 zal land op te sporen. Resultaat: nihil, worden bereikt met duidelijke aan- Nadat de Sowjct-Unie Hongarije wijzingen, dat de groei in omzet en had overweldigd, zochten de Rus winst nog groter kunnen worden, sen naar Hongaarse rekeningen in stond. Dit zyn alleen maar een paar ge ving van de beurswet, kwam de ruchtmakende voorbeelden. Intus- "grootste beursfraude in de Ameri- sen geeft Zwitserland jaarlijks zo'n kaanse geschiedenis" op het spoor. 800 bankinlichtingen op basis van Zij eiste bij Bank Leu documenten akkoorden die met andere regerin- over de zaken van Levine. Die wer- gen zijn gesloten. Die bestonden den geleverd en de Wall-Street- tien jaar geleden nog niet. Tegen bankier viel door de mand. Hij is de Wall Street Journal verklaarde ervan beschuldigd met voorkennis Hans Bar, president-directeur van in effecten te hebben gehandeld, Bank Julius Bar Co: "Geheimen geirriteerd geroepen dat rekenin- wat hem 12,6 miljoen dollar heeft vliegen niet het raam uit. Maar er is gen by Zwitserse banken worden komst van vluchtgeld erkennen, functioneert die samenwerking volgens kenners heel behoorlijk. Daarbij denken de bankiers uit Zü rich zeker aan hun reputatie. Op den duur lykt het ze beter als over al geaccepteerde partners in de in ternationale geldhandel mee te opereren. Toch wordt er hier en daar al Marcos: touwtrekkerij rond gesto len miljarden (foto api opgeheven. Het geld dat daarop stond gaat kennelijk naar concur rerende kapitaalvlucht-landen. De Wall Street Journal meldt dat de banken in Panama en Liechten stein de laatste jaren vier tot zes keer zoveel geld kregen toege- sluisd. En daarbij gaat het om vele miljarden dollars. deed f 2,60 minder op f 79,60, evenals AMEV op f74,70, terwijl AEGON f 1,70 minder opbracht op f 99,30. Bij de uitgevers was VNU de grote verliezer met een achteruitgang van f5 op f 320. Bols verloor f 3 op f 149 en Heineken f 2 op f 164,70. Ook de haven sector moest eraan geloven. Internatio zag zich f 2,20 ontglippen op f 82 en Pakhoed f 1,20 op f 55,30. Flauw was verder ook Fokker met een verlies van f3,50 op f85. Stork daalde ruim f5 tot f 309,50 en Océ-van der Grinten een rijksdaalder tot f504,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6