Ziekenhuizen verliezen slag om personeel Kok: 'nieuwe zakelijkheid' is mij vreemd r Meer voorlichting over cocaïne Man bood halve ton voor moord op vrouw Overhaaste aftocht 'bestolen' Italianen Onderzoek vogelsterfte door windmolens DINSDAG 22 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Nationale Ziekenhuisraad bezorgd: UTRECHT (ANP) - Ziekenhuizen ondervinden niet alleen steeds meer problemen bij het aantrekken van verpleeg kundig personeel. Ook bij het werven van bij voorbeeld geschoold technisch personeel, economen, automatise ringspersoneel en operatie-assistenten moeten ze concur reren met bedrijven die aantrekkelijkere arbeidsvoorwaar den kunnen bieden. STRANDZESDAAGSE i. De werfkracht van de ziekenhui zen op de arbeidsmarkt verdwijnt langzamerhand, hetgeen niet al leen een kwantitatieve maar ook een kwalitatieve bedreiging bete kent. Dit zei mr. A.G. Mandersloot van het college voor arbeidszaken van de Nationale Ziekenhuisraad gisteren in een reactie op een brief van minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid). Daar in deelde de bewindsman mee dat er onvoldoende ruimte is tot loons verhoging voor de trendvolgers, waartoe het ziekenhuispersoneel behoort. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) is de werkgeversorganisatie voor de ziekenhuizen, zwakzinni geninrichtingen, verpleeghuizen en psychiatrische ziekenhuizen (met in totaal een kleine 200.000 werknemers). Volgens Mander sloot zal de bestaande achterstand in arbeidsvoorwaarden ten opzich te van het bedrijfsleven nog groter worden. „Er is al jarenlang gekort en een dergelijk beleid kun je niet tien jaar voortzetten." De ziekenhuizen hebben niet al leen problemen bij het aantrekken van leerling-verpleegkundigen en -ziekenverzorgenden. Ook bij het werven van bij voorbeeld ge schoold technisch personeel, eco nomen, automatiseringspersoneel en operatie-assistenten moeten ze op de arbeidsmarkt opboksen te gen bedrijven die meer bieden. Minister De Koning zal in augus tus met de betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties gver- leg plegen over zijn voorgenomen besluit. De NZR zal dan zijn be zwaren kenbaar maken. Opnieuw, want de raad heeft De Koning eind mei in zijn functie van kabinetsin formateur al uitvoerig op de hoog te gesteld van de problemen in de ziekenhuissector. Er is voor 1986 nog steeds geen cao voor het ziekenhuiswezen af gesloten en of het er nog van komt is volgens Mandersloot zeer de vraag. De voor dit jaar door minis ter De Koning beschikbaar gestel de onderhandelingsruimte is niet eens voldoende om de bestaande arbeidsvoorwaarden te handha ven. Voor incidentele verbeterin gen (promoties e.d.) is geen geld en het doorvoeren van verbeteringen voor één groep personeel betekent dat andere groepen offers moeten brengen. De NZR heeft in het cao-overleg daarom verlaging voorgesteld van jeugdsalarissen (uitgezonderd die van de leerling-verpleegkundigen en -ziekenverzorgenden). Zo wil de raad een extra „aanloopschaal" in voeren voor al dan niet gespeciali seerde artsen die net hun opleiding achter de rug hebben. Maar de FHZ (federatie van hogere functio narissen in ziekeninrichtingen) heeft zich daar fel tegen verzet, om dat daarmee volgens de federdatie het salarissysteem wordt onder mijnd dat op waardering van func tie is gebaseerd. De cao van vorig jaar is ook al niet ondertekend door de FHZ-organisaties van art sen in dienstverband, ziekenhuisa pothekers en klinisch chemici. Mandersloot noemde het maan dag onbegrijpelijk, dat de minister op geen enkele manier heeft gerea geerd op alle signalen die de NZR steeds heeft gegeven, dat het over heidsbeleid zeer grote problemen veroorzaakt. „De hypotheek op de totstandkoming van de cao is weer verhoogd", zei hij. HOEK VAN HOLLAND - De Vier daagse van Nijmegen is nog maar net afgelopen of het volgende jaar lijkse wandelfestijn staat al weer voor de deur: de strandzesdaagse. Gisteren werd in Hoek van Hol land het startsein gegeven, over een kleine week hoopt men te arriveren in Den Helder. (foto ANP) Reeënkoppen in bos kwamen van handelaar EDE (ANP) - De 32 reeënkoppen die de politie in Ede vorige week donderdag in het Edese buitenge bied heeft gevonden, blijken af komstig te zijn van efcn prepara teur. De man had de legaal uit Schotland ingevoerde koppen ont daan van hun gewei en daarna ach tergelaten in het bos. Daar werden ze vorige week door een jager ge vonden, Jellinekcentrum: problemen rond gebruik onderschat AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse Jellinekcentrum, con sultatiebureau voor alcohol en drugs, wil meer voorlichting over cocaïne gaan geven door middel van een informatiecampagne over het cocaïneprobleem. Daarbi gaat het B. Minjon, hoofd van het drugsteam van het Jelli nekcentrum, om zakelijke j ntivLcmiuiii, \jiii 6dtvuujivc VUUI- had de legaal uit lichting, bestemd voor zowel de ge- /oerde koppen ont- bruikers als de mensen die met het probleem te maken hebben (huisartsen, ouders, buurthuizen). De voorlichting is volgens hem t-v m hard nodig, omdat de problemen De Edese politie kon de vondst die het gebruik van cocaïne met oplossen dank zij een tip van een zich mee fcunn€ politieagent. Via de wildhandelaar algemeen nog kon men achterhalen wie de reeën- schat koppen had achtergelaten. De pre parateur, die nu in Frankrijk is, wordt verhoord zodra hij terug is Hulpverleningsinstanties op het in Nederland wegens overtreding gebied van alcohol en drugs wor- van de destructiewet en de milieu- den pas sinds enkele jaren gecon- wetgeving. fronteerd met het 'coke-probleem'. Bij het Jellinekcentrum meldde VROUWENARTS (ANP) - Het on- zich twee jaar geleden nog nie- derzoek naar een 52-jarige niand met deze specifieke versla- vrouwenarts van het Haagse zie- ving. Maar begin dit jaar bestond kenhuis Bronovo is heropend op acht procent van het totaal aantal verzoek van zijn advocaat, mr. G. verslaafden dat bij het instituut Spong. Volgens de advocaat zijn er werd behandeld uit cocaïne-ge- aanwijzingen dat de arts in een bruikers. informatiesysteem wordt momen teel onderzocht of elders in de we reld al ervaring is opgedaan met een dergelijk project en worden di verse fondsen benaderd voor fi nanciële steun. Het Jellinekcentrum wil verder het cocaïneprobleem aanpakken door in september een avondgroep voor cocaïnegebruikers te begin nen. De groep draait 's avonds doordat cocaïneverslaafden over dag werken of andere sociale con tacten hebben en niet aan de ge bruikelijke hulpverleningspro gramma's overdag kunnen mee doen. Dat is volgens Minjon namelijk het typische aan veel cokegebrui kers: het zijn vaak mensen die een goede baan hebben en een dyna misch leven leiden. Cocaïne geeft een kick en zolang de gebruiker zich zich hier „lekker" bij voelt on derkent hij zijn verslaving niet. Pas als hij in een later stadium in een sociaal isolement raakt, lichame lijk uitgeput is en grote geldschul den heeft, zal hij hulp zoeken, is Minjons ervaring. De geldschuld is één' van de za ken die zal worden aangepakt bij de cocaïnegroep. Ook zal worden gewerkt aan het doorbreken van het egocentrisch gedrag van cocaï negebruikers en wil men proberen de behoefte aan cocaïne te doen verminderen. De avondgroep is een vervolg op de cocaïne-telefoonlijn van het Jel linekcentrum, die sinds vorig jaar bestond. Enige tijd geleden werd tot opheffing van de lijn besloten omdat voortzetting niet langer fi nancieel haalbaar was. Uit de tele foontjes die bij de cocaïnelijn bin nenkwamen is volgens Minjon echter duidelijk de behoefte aan informatie- en hulpverlening op dit gebied gebleken. „vooropgezette val is gelokt kijken hoe ver hij zou gaan". Hier- "En dat is slechts het topje DEN BOSCH (ANP) - Een 54-jari- ge man uit Wingerden heeft giste ren voor de Bossche rechtbank 3 jaar cel horen eisen voor zijn plan nen om zijn ex-vrouw te laten ver moorden. Een 37-jarige man uit Werkendam, die hij daarvoor 50.000 gulden zou hebben gebo den, liep echter na de ontvangst van zijn 'voorschot' van 25.000 gul den naar de politie. Voornamelijk op basis van die verklaring veroor deelde de Bossche rechter de man vorig jaar augustus tot 3 jaar cel. De rechtbank heeft de zaak en kele maanden aangehouden om meer bewijs te.vinden naast de ver klaring van de Werkendammer, die gezien zijn criminele achtergrond niet beschouwd wordt als de meest betrouwbare getuige. Tijdens de voorlaatste zitting in mei werd de verdachte voorlopig vrijgelaten. Hoewel gisteren twee ontlastende getuigen niet werden gehoord, hoefde de man toch niet terug naar de cel. Procureur-generaal Hulleman bleef echter uitgaan van de verkla ring van zijn kroongetuige. "Ik kan me niet voorstellen dat die met de ex-vrouw van de verdachte onder een hoedje speelt zoals beweerd wordt", zei hij. Hij haalde aan dat de verdachte al eerder is veroor deeld voor gewelddelicten tegen zijn ex-vrouw. In 1983 werd hij tot 1,5 jaar cel veroordeeld, omdat hij had geprobeerd zijn vrouw in brand te steken. Uitspraak woensdag 30 juli. over zullen nog,meerdere getuigen de ijsberg. Wij verwachten dat bin- worden gehoord. De arts werd i twee tot drie jaar veel meer maart van dit jaar aangehouden na- mensen by ons om hulp zullen aan- 20-jarige vrouw hem had doppen. Het is daarom nu de tijd beschuldigd schap. i geslachtsgemeen- hierop in te springen", aldus Minjon. Ter voorbereiding van het Kaapverdiaan vecht voor verblijf ROTTERDAM (ANP) - De 28-jari- ge Kaapverdiaan D. Moreira Mon- teiro, die een dag te kort getrouwd is geweest om een verblijfsvergun ning te krijgen, is naar de rechter gestapt om uitwijzing te voorko men. Volgende week maandag dient voor de rechtbank in Rotter dam zijn kort geding tegen de Staat der Nederlanden. Zijn advo- ROTTERDAM (ANP) - Het Zuidhollandse provincie- De kuststrook is vanwege de wind aantrekkelijk bestuur gaat onderzoeken hoeveel vogels tussen de voor de vestiging van turbineparken. Maar molens wieken van windturbines een voortijdig einde vinden, van 50 meter of hoger kunnen problemen opleveren Dit om meer duidelijkheid te krijgen over de gevolgen voor vogels. Gedeupteerde Staten willen daarover van een grootschalige uitbreiding van windenergie. meer informatie voordat ze lokaties voor windturbine- Dit onderzoek start in augustus en bestaat uit een parken aan de kust gaan aanwijzen, nadere bewerking van in 1976 verricht onderzoek naar Tot nu toe houden GS alleen voor de Maasvlakte de de trekbewegingen van vogels over de Maasvlakte, mogelijk open om voorlopig een beperkt aantal wind- Bovendien worden gewonde en dode vogels bij de in turbines te plaatsen. Het Rotterdamse energiebedrijf april van dit jaar op de Maasvlakte in gebruik geno- heeft plannen voor 15 turbines vermogen van 15 me- men experimentele windturbine geteld. gawatt. caat mr. N. Vermolen heeft dit maandag meegedeeld. Staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) blijft op haar stand punt staan dat de Kaapverdiaan het land moet verlaten. De be windsvrouwe schrijft dit in een brief aan de advocaat. Deze had de staatssecretaris geschreven dat Justitie een procedure-fout heeft gemaakt en dat de Kaapverdiaan op grond hiervan niet kan worden uitgewezen. Ook zal Vermolen tijdens het kort geding ingaan op de humani taire kant van de zaak. Monteiro trouwde op 7 mei 1980 met een Ne derlandse vrouw. Die verbintenis werd op 6 mei 1983 verbroken. Was de echtscheiding een dag later uit gesproken, dan was voldaan aan de wettelijke termijn van drie jaar en had de Kaapverdiaan recht gehad op een verblijfsvergunning. Mon teiro heeft sinds 1980 een vaste baan bij een schoonmaakbedrijf. Kantoor ZAO ziekenfonds blijft bezet AMSTERDAM (ANP) - Medewer kers van het Ziekenfonds Amster dam en Omstreken blijven hun kantoor voorlopig bezet houden. Eind deze week wordt beslist of er al dan niet gestaakt gaat worden. De beslissing daarover hangt on der andere af van de bemoeienis sen van de nieuwe staatssecretaris voor volksgezondheid, J. Dees. Woordvoerder K. Klijnhout van het ZAO-actiecomité zei dit giste ren na een personeelsvergadering. Staatssecretaris Dees heeft van daag op het ministerie van WVC overlegd met het dagelijks bestuur van het ZAO en interim-manager Marselis, de vroegere secretaris van de Ziekenfondsraad. Het actie comité en andere ZAO-medewer- kers zullen Dees bij die gelegen heid een petitie overhandigen. Morgen staan volgens de woord voerder van het actiecomité infor mele ontmoetingen op het pro gramma tussen de staatssecretaris, de Ziekenfondsraad en de ZAO- ondernemingsraad. Het dagelijks bestuur van het ZAO (ruim 1.100 medewerkers, 500.000 verzekerden) weigerde vo rige week tegen alle adviezen in, af te treden. Het vertrek van het be stuur zou de organisatorische pro blemen bij het ZAO moeten oplos sen. Die problemen zijn nog altijd een gevolg van het fusieproces, dat leidde tot het onstaan van het ZAO. Het dagelijks bestuur van het ZAO acht zijn vertrek echter niet in het belang van het zieken fonds. De ondernemingsraad en de vak bonden toonden zich verbijsterd over de „halsstarrigheid" van het bestuur om niet af te treden. Er volgde direct een bezetting. Bin nen de ledenraad van het zieken fonds wordt trouwens gewerkt aan een motie van wantrouwen tegen het bestuur. De ledenraad - die be voegd is het bestuur naar huis te sturen - vergadert pas weer in sep tember. Berging Olaf verloopt nog volgens plan DEN HELDER (ANP) - De ber ging de gezonken Britse kustvaar der Olaf verloopt volgens Rijkswa terstaat en Smit Internationale vol gens plan. Gisterochtend hebben duikers markeringspunten op de gezonken vrachtvaarder aange bracht om de oriëntatie bij werk zaamheden onder water te vereen voudigen. Ook is de drijvende bok Taklift 4 nauwkeurig in positie ge bracht en aan 5 ankers vastgelegd. Duikers hebben ook de eerste van een serie zogeheten schuurdra- den onder het schip aangebracht, waaraan de latere stroppen kun nen worden doorgetrokken. Smit Internationale gaat er van uit, dat binnen enkele dagen 12 stroppen aangebracht moeten worden om het schip rechtop te zetten en ver volgens met grote omzichtigheid te lichten. ASIEL (GPD) - Zeven Iraanse dienstweigeraars mogen in af wachting van herziening van hun asielaanvraag in Nederland blij ven. De Haarlemse rechtbank be sliste dat gisteren in een kort ge ding. Volgens de Haarlemse rech ter lopen ze de kans uitgeleverd te worden aan Iran wanneer ze terug worden gestuurd naar Pakistan, het land waar ze eerder naar toe vluchtten. In Iran wacht hen dan de doodstraf wegens desertie. Den Uyl draagt voorzittershamer na 20 jaar over DEN HAAG (ANP/GPD) - De nieuwe PvdA-fractievoorzitter Kok heeft via kamervoorzitter Dol man een beroep gedaan op premier Lubbers om voor het debat over de 'regeringsverklaring een aantal in terne stukken over de kabinetsfor matie openbaar te maken. Kek nam gisteren officieel het fractie voorzitterschap over van de 'wel opvolgbare maar niet navolgbare' Den Uyl. Mensen die denken dat 'de socialisten onder Koks leiding ■een koersverandering richting nieuwe zakelijkheid zullen door maken, komen volgens Kok bedro gen uit. Wel wil hy 'de luiken ver der openzetten naar maatschappe lijke organisaties met afwijkende opvattingen'. Een van Koks eerste daden als oppositieleider is de vraag om pu- blikatie van de brieven van minis ter Ruding (financiën) aan infor mateur De Koning over de finan- -ciële problematiek, en om aanvul lende inlichtingen over de kabi netsbesluiten over de begroting voor 1987. Verder wil hij het rap port van de toen demissionare mi nisters De Korte (binnenlandse za- iaken) en Deetman (onderwijs) over vermindering van het aantal staats secretarissen en de privatisering van onder meer het rijksinkoopbu- reau. Tenslotte vraagt Kok om mo gelijke andere stukken van demis sionaire bewindslieden en om alle -wijzigingsvoorstellen die CDA en VVD op het eerste ontwerp-regeer- akkoord hebben ingediend. Onnavolgbaar tershamer. De nieuwe oppositielei der nam de gelegenheid te baat om zijn politieke credo uit te spreken. Een behoedzame Kok liet zich daarbij niet tot prikkelende uit spraken verleiden. "We moeten geestverwanten zoeken waar de grenzen van de PvdA ophouden en onze eigen opvattingen - zonder die prijs te geven - toetsen aan ideeën elders". En: "De PvdA moet tussen de verkiezingen in haar denkbeelden verder verdie pen en verbreden, zodat zij de vol gende keer opnieuw met een kwa- liteitsprodukt naar de kiezer toe kan". Met de eerste confrontatie met het nieuwe kabinet in zicht gaf Kok vooral bespiegelingen over de wat verdere toekomst. Hij wilde zijn kruit graag droog houden voor het debat over de regeringsverkla ring van volgende week. Wie meent dat met zijn fractie- voorzitterschap een koersverande ring richting nieuwe zakelijkheid is aangebroken, komt volgens Kok bedrogen uit. Veel van wat hij pro pageert is ingezet onder zijn voor ganger Den Uyl. "Aangeven hoe het anders kan is geen beeldmerk van Wim Kok, maar bij uitstek de stijl van opponeren van de PvdA: genadeloos hard waar het moet, maar altijd met argumenten en al ternatieven". En bij het begrip nieuwe zakelijkheid kan Kok zich niets voorstellen: "Ze zeiden juist dat zo'n tijdperk zou aanbreken toen ik bij de FNV vertrok". "Werkelijke zakelijkheid, is vrij van emotie. Dat past niet bij me, dat is me vreemd. Ik sta niet emo tieloos tegenover politieke vraag stukken. Het gaat niet om kille be langen, maar om het organiseren en inspireren van mensen die in de politiek een instrument zien om hun idealen te verwezenlijken". Ook al zegt Kok het PvdA-roer niet radicaal te willen omgooien, hij is zeker ook niet van plan de stijl van zijn voorganger na te bootsen. "Den Uyl is wel opvolgbaar, maar onnavolgbaar. Met grote beschei denheid zeg ik dat je heel wat in huis moet hebben om hem ook maar enigszins in de voetsporen te treden. Ik kan mij niet losmaken van een gevoel van bewondering en dankbaarheid voor de man die gedurende zo lange tijd zoveel voor de PvdA heeft gedaan". Over het politiek leiderschap van de party hield Kok zich eveneens op de vlakte. Hij heeft geen zorgen over de samenwerking met het be stuur, waarin volgend vooijaar een niepwe voorzitter moet worden ge kozen na het vertrek van Van den Berg naar de Novib. "De praktijk heeft bewezen dat de fractievoor zitter - als die het goed doet - snel uitgroeit tot wat in het jargon de politieke leider wordt genoemd, maar dat ligt niet vast. Ik kan die positie niet claimen, hooguit er in groeien". Een belangrijk moment voor zo wel Wim Kok als Joop den Uyl. Na 20 jaar geeft Den Uyl de voorzit tershamer en daarmee het poli tiek leiderschap van zijn partij aan Kok. Den Uyl blijft voorlopig wel kamerlid, maar verklaarde nogmaals na drukkelijk dat hij nu echt in de poli tieke luwte ver dwijnt en niet op de achtergrond aan de touwtjes blijft treklzen. (foto ANP) HOEVEN (GPD) - Spontaan brachten gasten op de camping in het Brabantse Hoeven dit weekeinde bijna 400 gulden bij een voor het bestolen Italiaanse gezin Reiso. Maar nu het Ita liaanse consulaat in Rotterdam grote vraagtekens bij het verhaal plaatst, zitten ze met de vraag of ze daar wel zo goed aan hebben gedaan. Woordvoerder Ottachianian van het consulaat vreest dat va der Franco Reiso op zijn minst nonchalant met de waarheid is omgesprongen toen hij beweer de dat er bij een tasjesroof 600 gulden Nederlands geld en 800 gulden reisgeld is verdwenen. Volgens hem klopte Reiso nog op 15 juli bij zijn consulaat aan voor geld. Reiso vertelde toen dat hij in Normandië wilde gaan werken. Volgens Ottachianian trekken vader en moeder Reiso al maanden met hun drie kleine kinderen, tussen 1,5 en 5 jaar oud door Europa. In diverse landen deden ze bij consulaten een beroep op geld. Ook in Amsterdam was dat ge beurd. Een weigering zou daar tot heftige scènes geleid hebben. In Rotterdam was het consulaat vriendelijker. Op grond van het verhaal dat werk gezocht zou worden in Normandië, kreeg Reiso een paar honderd gulden en treintickets. De rijkspolitie van Ouden bosch bracht het Italiaanse gezin eind vorige week onder op cam ping Hoeven, nadat het donder dag aangifte van een tasjesroof had gedaan. Een bromfietser zou Morena Reiso hebben laten val len en zou vervolgens haar tasje hebben weggegrist. Bij die val zou de vrouw zich bezeerd heb ben. Een van de campinggasten, Edward Rosengarten, organi seerde zaterdagavond in samen werking met assistent-be drijfsleider René Hentzen spon taan een inzamelingsactie voor de gedupeerde toeristen. Rosen garten onderbrak daarvoor zijn sound-mix optreden als Lee To wers. In korte tijd werd 375 gul den bijeen gebracht. Met de informatie van het con sulaat in de hand, heeft de politie Franco Reiso gistermiddag voor een tweede gesprek uitgenodigd. Uit dat verhoor is volgens een woordvoerder van de politie niet gebleken dat de Reiso's de over val van donderdag in scène heb ben gezet 'maar ook van het te gendeel bestaat geen bewijs'. Op 'aanraden' van bedrijfsleider Van Hooijdonk en de politie is het Italiaanse gezin gisteravond vroeg in alle stilte vertrokken. ANTILLEN (ANP) - De Antilliaanse regering is gebelgd over de uitlatin gen van minister De Koning (Antilliaanse zaken) dat opzegging van de gemeenschappelijke rechtspraak met Aruba 'ernstige consequenties' zal hebben. De Antillen willen de samenwerkingsregeling opzeggen omdat deze volgens premier Martina niet werkt. Martina voerde daarbij het sle pende luchtvaartconfiict als voorbeeld aan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5