'Pretenties, die heb ik niet. Alles mag' IJSTIJD Lustrum Warmondse galerie groots gevierd Vrachtwagens aan banden Bejaarde op klaarlichte dag beroofd PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 22 JULI 1986 DIN: Agenda DINSDAG Leiden Kakhuis, Vrouwenkerkkoorstraat Film 'Trading Places'. 20 en 22.15 uur. l-g C Leidse Rechtswinkel, Ketelboetersteeg II 10 - Spreekuur afd. klachtenbureau, *■*- 18.30-20.30 uur, tel. 130775. Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur, 10-12.30 uur. tel. 123942. WOENSDAG Leiden Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat Film 'Trading Places', 20 en 22.15 uur. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92 - Spreekuur van 11-12.30 uur op af spraak, tel. 254142. Leiderdorp Sjelter, Heeniraadlaan 67 - Kinder- vakan ties pelen, 10-12 uur en 13.30-15.30 Voorschoten Lindehoeve, Van der Haarplein - Speur tocht voor kinderen, inschrijven om 10.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt 1 waargenomen van vr. 18 juli tot vr. 25 juli door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. Inbrekers stalen dozen snoepgoed NOORDWIJKERHOUT - Bij een inbraak in het Kokkerbad in Noordwijkerhout zijn een radio cassetterecorder en dozen snoep goed gestolen. De waarde van de recorder bedraagt 250 gulden, van het snoepgoed 225 gulden. De daders zijn het bad binnenge komen na het vernielen van een ruit aan de achterzijde. De inbraak moet zijn gepleegd tussen vrijdag avond en maandagmorgen. route heeft een lengte van drie kilometer en wordt aangegeven door middel van oranje paaltjes. Gielen vertelt dat de route zeer geschikt is om met kinderen te lopen: "In de folder staan allerlei opdrachten die kinderen kunnen uitvoeren. Bijvoorbeeld het tel len van de jaarringen van een boom, of zoeken naar verschil lende grassoorten. De opdrach ten zijn echter niet zó kinderlijk dat er voor volwassenen niets aan zou zijn". Volgens de boswachter is het doel van het pad eigenlijk twee ledig. Enerzijds wil staatsbosbe heer, de beheerder van het Hol lands Duin, de mensen méér bij het groen betrekken (Gielen: LEIDSCH j&> DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen ove zonderd Sleuteltjes) Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823. SLEUTELTJES •vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huls bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92.55 advertenties (uitge- per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 kantoortijden: C. per jaar. aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad- zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11.2221 JB Katwijk (01718)12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakemaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Lelden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg. Tokio, Londen, Parijs. Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City en Tel .Aviv. Uniek wandelpad door duingebied In het Noordwijkse duingebied Hollands Duin wordt dezer da gen een uniek wandelpad, het zo genaamde natuurpad geopend. Het pad leidt de wandelaars langs tal van bijzonderheden die de natuur daar te bieden heeft. Door middel van een folder en borden in het bos worden be langstellenden die geïnformeerd over flora en fauna. Boswachter Mart Gielen van het Hollands Duin is zeer en thousiast over het nieuwe pad. "We zochten naar een mogelijk heid om de wandelaars meer bij de natuur te betrekken. We heb ben al twee keer per week wan delingen onder leiding van een natuurgids, maar op dit pad kun nen liefhebbers alle dagen van de week terecht". Het natuurpad - het eerste in Nederland - is uitgestippeld door de boswachterij Hollands Duin in nauwe samenwerking met de afdeling recreatie van Staatsbosbeheer in Utrecht. De "Als ze zien wat er allemaal groeit en bloeit gaan ze verstan diger met ons natuurgebied om"), anderzijds wil Staatsbos beheer meer begrip en inzicht kweken voor het werk de dienst. Gielen geeft een voorbeeld: "Sinds een paar jaar zijn we in het bos aan het dunnen. Mensen vragen ons wel eens waarom we bomen weghalen of omgevallen bomen niet vervangen. Het na tuurpad voert langs plaatsen waar, dank zij het dunnen, jonge nieuwe loofbomen de kans heb ben gekregen om te groeien. We wijzen de wandelaars dus op de gunstige resultaten van onze dun werkzaamheden De bezoekers van het natuur gebied worden ook geconfron teerd met de gevolgen van zure regen. Op tal van plaatsen in Ne derland, en ook in Noordwijk, staan gemerkte bomen die gere geld op hun gezondheid worden gecontroleerd. De wandelaars worden attent gemaakt op de ka le takken die een rechtsstreeks gevolg zijn van de zure regen. De functie van de strooisellaag in het bos wordt eveneens uit de doeken gedaan. Gielen:"We leg gen de mensen uit dat de strooi sellaag voorkomt dat het zand verstuift". De boswachter voegt eraan toe dat het geven van een toelichting op een bepaald ver bod, begrip kweekt. "We zeggen echt niet om de mensen te pes ten, dat je niet buiten de paden mag lopen". WASSENAAR - Het Tiki-bad op Duinrell heeft gistermiddag zijn miljoenste bezoeker onthaald. Het ging om de familie J. Rozing, die momenteel verblijft op de camping van het Wassenaarse recreatiepark. Het Tikibad bestaat drie jaar en beschikt over de langste waterglijbaan van Europa, een golfslagbad, een sauna, een knuffelmuur. een bar en verschillende kleine baden met verschillende soorten glijbaantjes. Pieter van Vollenhoven opende het bad. zangeres Lori Spee presenteerde hier haar radio-shows en de EO maakte onlangs tv-opnamen in de vochtige omgeving. Terwijl alle reclame was afgeplakt, noemde de presentatrice het Tiki-bad, Kontiki-bad, naar een bekend tropisch drankje. Duinrell wil het bad eind 1987 uitbreiden. In 1988 zou de uitbreiding in gebruik genomen moeten worden. (foto anp». Een van de leukste objecten langs het natuurpad is een groep je van vier boomstammen. Het doel van dit viertal is duidelijk te maken dat verschillende boom soorten, verschillende groeiwij zen hebben. Ook wordt duidelijk dat een boom in een duingebied minder hard groeit dan een boom die op voedselrijke grond een plaatsje heeft gevonden. Het natuurpad begint bij de excursieschuur van staatsbosbe heer aan de Duindamseslag in Noordwijk. Ook met deze excur sieschuur, die overigens pas in de herfst officieel wordt ge opend, timmert Staatsbosbeheer wat de voorlichting betreft aan de weg. In de zomermaanden zijn er twee keer per week wan delingen onder leiding van een gids. Het is volgens Gielen de be doeling dat in de toekomst de wandeling wordt voorafgegaan door een inleiding in de excur sieschuur. "Maar ook groepen schoolkinderen of andere geïnte resseerden kunnen we hier ont vangen en het nodige vertellen", zegt Gielen. In de excursieschuur is, behal ve een dia-apparaat en posters, een verzameling schelpen te vin den. De boswachter heeft de schelpen zelf verzameld en hoopt door ze tentoon te stellen, ook voor het leven op het strand aandacht en begrip te krijgen. Het beheren en onderhouden van het 630 hectare grote natuur gebied 'Hollands Duin' is geen eenvoudige taak. Hoewel Gielen het idee heeft dat het natuur- en milieubewustzijn van de bezoe kers steeds groter wordt, wordt er toch nog veel schade toege bracht aan de natuur. "Het is bijvoorbeeld tussen 15 maart en 15 juli verboden om honden los te laten lopen. In die tijd broeden er allerlei vogels die door loslopende honden zouden kunnen worden verjaagd. De Noord wijkers respecteren over het algemeen dit verbod wel, maar met de toeristen is dat nog wel eens anders". Hoewel er nog steeds honden loslopen, vertelt de boswachter vol trots dat er dit jaar maarliefst 80 nachtegaalpa ren het gebied Hollandse Duin hebben tot hun kraamkamer hebben gekozen. "Ook de gras mus, heggemus en fitus zien we steeds meer. Het verbod levert dus goede resultaten op". Ook wat betreft het achterlaten van rommel in het bos zijn vol gens de boswachter de toeristen de boosdoeners: "Natuurlijk la ten negen van de tien toeristen geen rotzooi in het bos slingeren. Maar die ene die laat in het bos een enorme troep van lege blik jes, papier en ander afval als dank achter". De afgelopen week heeft Gie len alle campings in Noordwijk en Noordwijkerhout bezocht c de campinghouders te voorzi van voorlichtingsmateriaal o\ het gebied. De boswachter zegt dat de campinghouders het nut van het natuurgebied terdege be seffen: "Het is tenslotte hun ach tertuin". De folder over het natuurpad i verkrijgbaar bij de VW's in Noordwijk en Noordwijkerhout. WARMOND - Vijftien jaar geleden kwam Clara Sik king (45), bezigheidsthera peute van het Leiderdorpse St. Elisabethziekenhuis, aan de Warmondse Dorps straat 38 wonen. Een fraai pand, ingeklemd tussen het voormalige raadhuis en het gymnastieklokaaltje, aan het idyllische dorpspleintje. Ze kwam op het idee van de gang van haar woning een galerie te maken. Anno 1986 hebben er ruim 300 kunste naars bij Sikking geëxpo seerd. Op 6 september wordt het derde lustrum groots gevierd. door Wim Koevoet Bedoeling is dat de reconstructie van het dorpspleintje klaar is als het feest begint Het dorpspleintje en de pomp die erop staat, moeten er piekfijn uitzien omdat ze het thema vormen van de jubileumex positie. Uit de pomp zal weer water stromen, het pleintje wordt ver rijkt met vijf nieuwe bomen; de 'storende' telefooncel is reeds ver kast. Als er zo'n 25 werken hangen, dan is Sikkings gangetje zo goed als vol, rekent ze zelf even uit. "Je zou zeggen: guh, mag je dit een ga lerie noemen. Maar ik moet men sen altijd 'er zijn nog zoveel wach tenden voor u' verkopen. Ik heb nooit moeite hoeven doen om ex posanten te krijgen". "Idealisme, het dorp sfeer en le vendigheid geven", somt Sikking de drijfveren achter haar min of meer uit de hand gelopen hobby op. Geld verdienen met haar gale rie, doet ze niet. Bij exposanten brengt ze slechts haar onkosten in rekening zoals elektriciteits- en verwarmingskosten. "Als ik het echt commercieel zou hebben ge daan, weet ik niet of ik het wel zo lang had volgehouden". Haar galerie "vervult een functie voor gevorderde amateurs en be ginnende kunstenaars". "Die kun nen in officiële galeries niet te recht". Criteria houdt ze er niet op na al gebeurt het wel eens dat ze een kandidaat-exposant meedeelt dat hij of Zij "te mooi is om bij mij te hangen Eén keer heeft ze een werk geweigerd. "Iets agressiefs. LEIDERDORP - Vrachtwagens zullen in de toekomst meer aan banden worden gelegd in Leiderdorp. Zetten vrachtwagenchauffeurs hun vehi- cel neer buiten de speciaal daarvoor aangewezen plekken, dan wordt er een 'gele kaart' onder hun ruitenwissers gestopt. Die kaart heeft net zo'n functie als op het voetbalveld. Het gaat dus om een waarschuwing. Wordt het parkeerverbod na het uitdelen van die kaart nog een keer overtreden, dan volgt een boete. Aldus hebben burge meester en wethouders van Leiderdorp bepaald. Ze doen dat omdat het verbod om vrachtwagens her en der in Leider dorp neer te zetten, massaal wordt genegeerd. Dat terwijl de gemeente raad al in 1977 in de parkeerverordening daartoe besloot. De raad bepaal de dat wagens die meer dan zes meter lang zijn en/of een hoogte hebben van twee meter dertig, een oplegger en een aanhangwagen voortaan op aangewezen plaatsen moeten staan. Met uitzondering van werkdagen tussen zeven en zes uur: dan mogen vrachtwagens maximaal een uur overal gaan staan. Er zijn drie plaatsen aangewezen waar vrachtauto's wel mogen staan: aan de Simon Smitweg (achter het Elisabeth ziekenhuis), aan de Touw- baan (industrieterrein) en op de Mauritssingel, ter hoogte van de Achtho- venerweg. De politie zal binnenkort dus frequent gaan controleren of het ook bij die aangewezen plaatsen blijft. Overigens hebben vrachtwagenrijders nog even de tijd om aan de gele kaarten te wennen. Ze moeten namelijk nog worden gedrukt, en dat kan wel even duren: ook op de drukwerkaf deling van het gemeentehuis is het vakantietijd.. met een pistool, geloof ik, een beetje sadistisch, ook". Ze zegt: "Ik heb geen pretenties, alles mag. Het ophangen doen we met elkaar. Brandhout? Mag ook. Waarom niet? Alleen maar doen, is niet ge noeg. Er moet ook worden gerea geerd op je werk. Ook op dit ni veau is het van belang dat je af en toe met je werk voor de dag komt. Dat werkt inspirerend, je moet im mers je best doen. Vaak worden fa milie en kennissen uitgenodigd voor de expositie. Bij zulke bijeen komsten wil nog wel eens een traantje vloeien. Prachtig, vind ik dat". Lucifersdoosje Zelf ziet Sikking zich geenszins als kunstenares. "Ik heb wat teken lessen gehad en ik bak wat pot ten". Galeries waar ook ter land kunnen echter op haar komst reke nen. "Als ik ergens winkel, sla ik de winkels over; de galerie ga ik binnen. Ach, weet je, er gebeuren in het leven best weinig gezellige dingen terwijl je met galeries en dergelijke toch heel veel in eigen hand hebt om het te veraangena men. Werken aan iets vreugdevols, daar gaat het mij om. Belangstel ling opwekken voor hetgeen ie mand anders heeft gemaakt. Laatst zag ik een meisje dat van haar va der 35 cent kreeg om een geschil derd lucifersdoosje te kopen. Dat soort dingen. Op koopavond in Warmond kom ik jammer genoeg niet zo vaak voor op de boodschap penlijstjes van de mensen". Met die laatste opmerking wil Sikking per se niet zeggen dat ze ontevreden is met de publieke be langstelling. Die is namelijk wel degelijk groot. De galerie is door deweeks op vier dagdelen open en in het weekeinde nog eens twee. Een en ander laat zich moeilijk combineren met haar baan. Sik king slaagt er echter altijd in ie mand te vinden die als oppas wil fungeren. Haar huis beschouwt ze in meer dan één opzicht als "een open huis". Sterker nog, ze vindt "dat als je op zo'n plek op zo'n plein woont", je min of meer ver plicht bent je woning die functie te geven die het pand Dorpsstraat 38 nu vervult. Krijgt Sikking nog hulp van de gemeente bij het vervullen van die "sociaal/culturele" functie? "Hon derd gulden aanmoedigingssubsi die kon ik destijds krijgen. Daar moest ik om lachen, ik heb het dan Clara Sikking op het Warmondse dorpspleintje, tegen de achtergrond i ian iets vreugdevols, daar gaat het mij om' ook teruggegeven. Ik moet eerder afgeremd dan aangemoedigd wor den". "Met de kerstdagen ben ik ook open. Als er dan iemand komt heb ik net per ongeluk een kopje thee gezet. Mensen komen hier ook hun hart uitstorten. Nee, dat vind ik niet erg. Tijdens exposities wordt er ook veel aan me gevraagd. Dat geeft juist een lekker gevoel, het gevoel van wat betekenen voor de mensen. Ik heb mensen hier zien opbloeien. Laatst een vrouw, van boven de zestig. Zo'n leuk type, wild haar, toch beschaafd. Die knapte hier psychisch helemaal ■op. Ze begon weer iets te voelen. Volgend jaar exposeert ze bij me, hoor, let maar op. Of die gaat hier in mijn tuin zitten tekenen. Ze kwam me later een boeket bren gen. Had ze geplukt voor mjj, in de Leidse Hout". Terras Aan het feest dat op 6 september moet losbarsten, is een jaar lang gewerkt door de jubileumcommis sie. Sikking vertelt dat er onder meer een Frans terras zal zijn, "waar ik iedere Warmonder die dag even wil zien zitten". Albert Mol en Maarten 't Hart zijn ge vraagd de trekkersrol te vervullen. Sikking heeft voorts 260 oud-expo santen aangeschreven iets te doen met genoemd thema. Tachtig heb ben er reeds gereageerd. Voor de expositie zal Sikking waarschijn lijk ook het oude raadhuis en het gymzaaltje nodig hebben. Er is een catalogus in de maak met de werk stukken die in het kader van de ju bileumexpositie worden gemaakt. Toekomstplannen? "Nee, ik ben hier niet uitgekeken na die 15 jaar. Je kunt wel naar een grote plaats trekken, maar je kunt beter je ei gen dorp wat vlot houden. Met mijn binnenplaatsje wil ik wel wat gaan doen, ja. Iets wilderigs met objecten. En weer potjes bakken. Leuk primitief. Buiten stoken". VOORSCHOTEN - Een 75-jarige vrouw uit Voorschoten is gisteren op klaarlichte dag beroofd van haar handtas, waarin onder meer 300 gulden aan contant geld en gi robescheiden. Volgens de politie graaiden twee mannen in een pas serende auto de handtas uit de ach ter op haar rijwiel hangende fiets tas. toen de vrouw op de kruising van de Leidseweg en Bachlaan in Voorschoten reed. Expositie De Oegstgeestse Tika Kauff- mann-van der Klugt exposeert haar tekeningen en zeefdrukken momenteel in het Leiderdorpse verzorgingstehuis Leythenrode, gelegen aan de Hoogmadeseweg 55. Tot 28 augustus is haar werk dagelijks tussen tien uur 's och tends en acht uur 's avonds. Kinderkamp Komende zaterdag vertrekken zo'n twintig Wassenaarse kinde ren naar Arnhem voor een avon- turenkamp. De kinderen, in leef tijd variërend van zeven tot twaalf jaar, zullen daar proberen 'Koning van Katoren' te worden. Dat zal niet meevallen: ze moeten daarvoor zeven moeilijke op drachten vervullen. Een en ander is geïnspireerd op het werk 'Ko ning van Katoren' van Jan Ter- louw. Er is nog plaats. Ouders kunnen zich voor aanmelding en informa tie wenden tot de organisatie, W. van Gemert (01751-16688) of R. ter Schegget (01751-18973). Surfkampioenschappen De eerste Warmondse surfkam pioenschappen worden komende zaterdag gehouden. Inschrijven is, in drie categorieën, voor ieder een mogelijk. De VW aan de Dorpsstraat 106 in Warmond weet er alles van. Men kan zich daar melden. Bijbelschool Voor kinderen tot ongeveer 12 jaar wordt volgende week in Lei derdorp een vakantie-bijbel- school gehouden. Het programma van deze bijbelschool bestaat on der meer uit een bijbelverhaal, zingen, knutselen en verschillen de verrassingen. Elke morgen zijn de kinderen vanaf tien uur wel kom op het grasveld naast wijk centrum Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat 19 in Leiderdorp. Het programma duurt ongeveer tot half twaalf. Op vrijdag 1 au gustus is er een speciale slot- avond, waar ook de ouders wel kom zijn. De toegang is vrij. De week wordt georganiseerd door de Baptistengemeente Leider dorp, telefoon 410919.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2