Amerikanen van slag af 50T De koning is dood, Oranje kan niet om Canada heen KAPITAALMARKT- RENTEREKENING Eervolle nederlaag Nederland Overwiiming kopman Hinault is winst voor leider Lemond nutsspaarbank Troostprijs voor Herrera Ongewoon eerbetoon Delgado Erie Heiden tuimelt op Galibier uit Tour PAGINA 10 SPORT DINSDAG 22 JULI 1986 EINDHOVEN (GPD) - De Verenigde Staten zijn zowel let terlijk als figuurlijk van slag af. De uitvinders van het honkbal verkeerden gisteravond elf innings lang in een Nederlandse wurggreep, maar ontsnapten op de valreep met een 4-3-overwinning. De beslissing viel in de elfde in nings toen twee Amerikanen op een tweehonkslag van Trey McCoy de thuisplaat passeerden. Neder land krabbelde tegen middernacht nog terug tot 4-3. Op een tik van Gerlach Halderman in het midveld mocht Urbanus een run aanteke nen. Een fout van derde honkman Dane Hollins had tot een nog lang duriger ontmoeting kunnen leiden. Het Nederlandse avontuur ein digde in een dubbelspel. In binna drieënhalf uur had Nederland bij na voor een enorme verrassing ge zorgd. Het was de tiende keer dat beide landen elkaar in een officiële interland ontmoetten. Meestal stapte de VS met een forse triomf van het veld; in Eindhoven schreef Nederland historie door Amerika voor het eerst een verlenging af te dwingen. Bob Bennett, hoofdcoach van de Verenigde Staten, zag er bleek van, zoals hij ook van kleur verschoot toen hij het afgelopen weekeinde vernam dat zijn beste binnenvel der Boi Rodriguez in de optiek van de International Baseball Federa tion (IBA) niet aan het WK mag deelnemen. Bennett ervaarde de sanctie tegen Rodriguez, voor wie hij een prominente WK-rol in ge dachten had, als een stoot ver be neden de gordel. „Our kids are up set. Iedereen, ook de Puertorica- nen, weet al maanden dat Rodri guez voor ons zou spelen. En dan, een dag voor het toernooi begint, zo'n streek... Dit komt heel hard aan. Voor een team dat al maanden dag en nacht samen is, staat het wegvallen van een speler gelijk aan het verlies van een dierbaar fami lielid". De commotie rondom de per soon van Rodriguez verloste Ben nett, coach van de tweevoudige ('73 en '75; beide malen bleef Cuba weg) wereldkampioen, tijdelijk van zijn voornaamste kopzorg. Waar Cuba de strijd om de mondia le macht aangaat met door de wol geverfde staatsamateurs, brengen de Verenigde Staten een verzame ling youngsters op de been. De 22- jarige Drew Tanner vertoeft van de Amerikaanse schooljongens het langst op aarde, bijna alle anderen hebben de leeftijd waarop iemand volwassen wordt geacht, nog niet bereikt. Kids dus. Bennett (53): „Dat ik ze kids noem zegt niet zoveel, want zo noem ik iedereen die jonger is dan 30. Maar goed, we hebben een erg jong team. De capaciteiten zijn aanwezig, de ervaring niet. Deze jongens moeten nog zo veel leren, aan nog zo veel dingen wennen... Nog nooit gereisd, nu twee maan den op stap. Jetlag kennen ze al leen van horen zeggen, nu worden ze er plotseling mee geconfron teerd. Problemen dus waar bij voorbeeld de coach van Cuba zijn schouders voor zal ophalen, maar waar ik mee te maken heb". De Antilliaanse tweede honkman Arthur Mart vangt de Japanner Tsutomu Aiba uit. Vijftienhonderd uitzinni ge Antilliaanse supporters vierden na afloop van de wedstrijd een historische overwinning. De honkballers van de Nederlandse Antillen wonnen in Haarlem met 5-3 van Japan. De Aziaten gelden als één van de favorieten voor de eindzege. Absoluut hoogtepunt vormden de homeruns, die Orlando Nicolina in de tweede en de zevende innings afleverde. De 21-jarige binnenvelder was het middelpunt van het feest. De vier fouten die de Antillianen zich permitteerden, hadden geen ernstige gevolgen. Het Japanse veld speelde foutloos. Het verschil tussen beide teams was Nicolina (foto anp) Bennett klaagt niet, hij consta teert. Als opperste honkbalbaas van de Fresno State University werd hij zich er de afgelopen acht tien jaar van bewust dat de riemen waarmee hij moet roeien, in som mige opzichten van een klein kali ber zijn. „De colleges leiden op voor de professionele organisaties. •Mijn werk kan ik eigenlijk nooit af maken. College-honkbal speel je omdat je prof wil worden, nergens anders om, dus ik raak spelers snel kwijt. Ik leg me daarbij neer, dat zijn van die dingen waar je geen enkele controle op uit kan oefe nen". Soortgelijke beperkingen wer den Bob Bennett, voor de vierde maal als hoogste chef op stap met de Amerikaanse amateurs, ook tij dens zijn selectieprocedure opge legd. „Dit zijn niet de beste twintig spelers uit de Verenigde Staten, maar de beste twintig die we kon den vinden", nuanceert Bennett. „Veel spelers haakten af, gingen liever in de summerleagues spelen. Ik kan het ze niet kwalijk nemen dat ze er zo een paar centen bijver dienen. Het zijn allemaal jongens die moeten werken om hun studie te kunnen betalen". De honkballende studenten en studerende honkballers die bereid waren de verdediging van de land seer te laten prevaleren boven een vuistvol dollars, kwamen bijeen na een afmattende selectieprocedure. Bennett hakte de landkaart van de Verenigde Staten in vijf delen, ie der part werd door één van de vier coaches nauwkeurig onder de lou pe genomen en topcoach Jack Stallings werd bereid gevonden de zuidelijke staten af te schuimen. Kan een team van de VS, zelfs al betreft het een amateurteam, in de oude wereld steevast rekenen op een heldenontvangst, in de nieuwe wereld worden nationale amateur- teams (zoals in de voorgaande we ken ook de zondag tot wereldkam pioen gekroonde basketbalploeg) niet of met de nek aangekeken. „De media zullen pas in actie ko men als we wereldkampioen wor den of dik van Cuba winnen. Dat zag je tijdens de Pan American Ga mes ook. We wonnen vijftien maal op rij en toen kregen we opeens veel publiciteit". „Ook al weten de meeste Ameri kanen niks van het WK af, ik be schouw dit als een enorme eer. Ik had deze maanden een heleboel andere dingen kunnen doen, ik heb het druk genoeg, maar als ze je vragen ben je aan je land verplicht ja te zeggen. Over een paar jaar zul len ook deze jongens dat begrij pen". PRAAG (AFP/REUTER) - Het Ne derlandse vrouwen tennisteam is in Praag in de eerste ronde van de strijd om de Federatie-beker, het vrouwelijke quivalent van de Da- vis-beker, uitgeschakeld. Zonder Marcella Mesker, die door een op Wimbledon opgelopen zware knie-blessure zes maanden is uitgeschakeld, waren Hellas ter Riet en Marianne van de Torre niet opgewassen tegen de beste speel sters uit Canada. Grootste hinder nis bij de Noordamerikaansen was Carling Basset. Zij won haar enkel spel, 6-2,6-0 tegen Marianne van de Torre, en was de beste speelster in het dubbel. Daarin speelde 'Dar ling' Basset niet met de andere en kelspeelster Helen Kelesi. Het onverwachte verlies tegén Hellas ter Riet, in twee sets, maak te de weg vrij vor Julie Hethering- ton. Eén set had het Canadese tweetal nodig aan elkaar te wen nen. Het gaf de Nederlandse speel sters het idee dat er misschien een verrassing tegen het als vierde ge plaatste Canada inzat. Toen Basset en Hetherington aan elkaar ge wend waren, was het feest voor Ne derland snel afgelopen. Ook de gastvrouwen in Praag be reikten de volgdende ronde. Hele na Sukova en Hana Mandlikova zorgden door eenvoudige overwin ningen in het enkelspel tegen dreu mes Griekenland al voor een voor tijdige beslissing. In het dubbel spel mochten Marsikova en Holi- kova het karwei afmaken. L'ALPE D'HUEZ (GPD) - Het bitterste gevecht uit de Tour de France moest op l'Alpe d'Huez uitdraaien op een variant van de Vredeskoers. Bernard Hinault besliste het zo en Greg Lemond vond het eigenlijk best. Maar nauwelijks was dat idyllische tafereeltje achter de rug, of de imponerende ontmanteling van het gevaar Urs Zimmermann bleek een tijdelijke wapenstilstand te zijn. „Ik heb de Tour gewonnen van- klimming leiden", riep hij zijn Ontdaan keek Zimmermann om daag, tenzij me iets ernstigs over- Amerikaanse ploeggenoot toe. zich heen. Er was niemand om komt", beweerde de Amerikaan. Braaf en tevreden over die aanbie- hem te steunen. Robert Millar, ge- „Bernard zal zich nu zeker in mijn ding liet hij zich aan het achterwiel desillusioneerd na zijn echec van dienst stellen, zoals ik het vorig van Hinault meevoeren. Niet be- de dag tevoren, was al ver terugge- jaar voor hem heb gedaan". De seffend dat de sluwe „das" op die vallen en bereikte uiteindelijk in Breton keek ineens niet zo stralend manier - terecht - zijn aandeel van het voor een klimmer beschamen- meer. „De Tour is nog niet afgelo- de eindzege op zou eisen. Een over- de gezelschap van Gerrit Solleveld pen", zei hij nors. „Er blijft een winning, die hij constant heeft en Guido Bontempi het ski-station, loyale oorlog tussen ons". trachten te ondermijnen. Lemond dat anderhalf miljoen Franse De regels van het spel hinderen voelde het niet zo, of was blij dat francs had neergeteld om voor de hij het tempo van Hinault kon vol- elfde maal de aankomst te mogen gen. Zoals hy ook een dag tevoren hebben. „Ik heb koorts", was de al oneervol tegen de rug van Zim- verklaring van de kopman, dank mermann was blijven aankijken. zij wie de ploeg van Peter Post na De Zwitserse kampioen werd het jaren weer een hoofdrol had moe slachtoffer van de geldingsdrang ten meespelen in de Tour. De Am- van Hinault. „We hebben pas on- stelvener was ouderwets kribbig, derweg afgesproken om het zo aan Het excuus van Millar twijfelach- te pakken. Toen we zagen dat Zim- tig. Hij was de eerste Alpen-dag mermann alleen was hebben we niet goed, in een zwaardere rit in- besloten om aan te vallen", vertel- eens hersteld zijn is vrijwel uitge- de Hinault, die na afloop genoeg- sloten. lijk een blikje bier van Nederland- Roland Berland, de vroegere se herkomst aan zijn lippen zette, ploegleider van Millar, had dat In de afdaling van de fameuze Gali- trouwens al voorspeld. „Millar is bier viel Hinault aan. Lemond, at- een uitstekende renner, maar hij is tent op zulke bewegingen, zette te licht en te broos om twee grote een razende achtervolging in met etappewedstrijden te rijden in een aanvankelijk ploegmaat Steve jaar. Dat blijkt uit zijn hele carriè- Bauer en de Spanjaard Ruiz-Cfcbe- re. In 1984 reed hij een fantastische stany bij zich. De laatste twee Tour, een jaar later hebben we hem moesten later afhaken, zodat een de Ronde van Spanje laten fietsen, showprogramma, dat Bernard Ta- Toen presteerde hij in de Tour pie zelf had kunnen bedenken, tij- stukken minder". Het herhaalde dens de koninginnerit in de Alpen gestalte kon krijgen. hem. Hinault wil nog altijd nen, laten zien dat hij de beste is. Tussen Briancon en l'Alpe d'Huez was zijn opoffering voor Lemond niet meer dan een demonstratie van zijn leiderschap. „Ik wil de be- St.Etjenne Marcilloles TulMns Oeillon m "O Oeillon 140km 1c y Serrieres Fures "i Villard de Lans Vriend en vijandkopman en knecht, koning en kroonprins. De koninginnerit i ploeggenoten Hinault en Lemond, die samen het peloton c ;r de eindstreep, maar Lemond behield zijn gele leiderstrui ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-: Het rentepercentage f\ n voor de maand Q zich nu in de Alpen. De ellende te kende zich al af toen de eerste gro te krachtmeting plaatsvond. Over eind krabbelen na zo'n opdoffer en vrolijk meespelen: het bestaat niet. Martelaar 1979) van 14 minuut 21 was daar nog heilig bij. komen ben ik in Parijs vertrokken. Ik weet nu bijna zeker dat ik derde word". De concurrenten zijn ver slagen. Herrera viel terug tot de 21e plaats, Millar haakte een dag eer der af en Zimmermann was de laat- augustus is: DE DICHT BU HUIS BANK Hoewel er kennelijk uitzonderin gen zijn. Bernard Hinault vertolkte zondag uitmuntend de rol van mar telaar. Getroffen door kniepijn, maar om de hem omringende lol van de opgave te ontnemen door gereden. Voor de start in Briancon bracht hij ruim een half uur door in de auto van de dokter. Zijn won derbaarlijke herstellingsproces te kende zich al vrij snel af. Hoewel eerst Luis Herrera, in 1984 ritwinnaar op l'Alpe d'Huez, nog hoop mocht koesteren een Co- lombiaans feestje te kunnen bou wen. In het gezelschap van Guido Winterberg, ploegmaat van Hi nault en Lemond, kwam hij. op de Galibier - met zijn 2460 meter de hoogste top van deze Tour - als eer ste boven. Een inspanning die hem noodlottig werd. Op de Croix de Fer stortte hij in elkaar en met een achterstand van 26 minuten en 54 seconden bereikte hij als 129e de aankomst. Geplaagd door griep, luidde de verldaring. Gesloopt in de eerste tien dagen, was de waar heid. l'Alpe d'Huez werd voor de meeste ex-winnaars op deze top een drama. Peter Winnen (1981 en 1983) verloor 19 minuut 27, Beat Breu (1982) 16 minuut 43. Het ver lies van Joop Zoetemelk (1976 en Koning Het werd dus de dag van La Vie Claire. „Wat moet ik nu in mijn eentje beginnen tegen zo'n over- Greg Lemond houdt alleen Ber- macht", vroeg Zimmermann zich nard Hinault nog over. De man die af. „Ik ben tevreden met mijn posi- te ambitieus was om cadeaus te ge- tie. Met het doel bij de eerste zes te ven en de Tour de France met zijn onberekenbare aanvallen tot een van de mooiste van de laatste jaren maakte, heeft nog een tijdrit en een aankomst op de Puy-de-Dome om het historische aantal van zes Tour- overwinningen te halen. Gisteren gunde Lemond hem de zege nadat ze hand in de hand op de streep waren, afgegaan. De koning is dood, dacht de Amerikaan, leve de koning- De Britse speelsters Jo Durie en Anne Hobbs bewezen ten over vloede dat ook Groot-Brittannië zowel bij de mannen als de vrou wen weinig meer voorsteld. Dene marken heeft in Tine Scheuer-Lar- sen een aardige tennisster, die een sub-topper in problemen kan bren gen. Maar dat de Britse vrouwen zich zouden laten verrassen door de internationaal volkomen onbe kende Lone Vandborg, hadden weinigen verwacht. Ook Hongarije verloor van wat eens een grootheid was in het in ternationale tennis, Australië. And rea Temesvari alleen bleek niet ge noeg om Anne Minter, Elizabeth Smylie en Wendy Turnbull te ver slaan. Compaan akkoord AMSTELVEEN (ANP) - De vrou- wen dubbel vier bestaande uit Maijan Plentenga, Letty Wessel, Jos Compaan en Marijke Zeekant, maakt de roeiselectie compleet voor de strijd om de wereldtitels in Engeland. Na overleg met de be trokken roeisters en de coaches, maakte de Koninklijke Nederland se Roeibond de beslissing gisteren bekend. Van een dubbel twee bij de vrouwen is geen sprake meer. L'ALPE-D'HUEZ (ANP) - Luis Herrera wilde niet geruisloos van het Tourtoneel verdwijnen. De zondag uitgeschakelde Colom biaanse kanshebber-pakte gisteren in de Alpenrit nog eenmaal zijn klimcapaciteiten bij elkaar. Herre ra ging op de Galibier, met 2460 meter de hoogste berg in de Tour, op zoek naar de herinneringsprijs Henri Desgrange. Hij won inder daad de 5000 gulden premie. De in spanning moest hij zwaar bekopen op de Croix de Fer en l'Alpe- d'Huez. Hij finishte 27 minuten na Hinault. „Ik heb willen aantonen dat ik alleen door die griepaanval mijn kansen op de gele trui niet heb kunnen verdedigen", was zijn beweegreden. ALPE D'HUEZ (GPD) - Huüend kwam Pedro Delgado zondag avond bij de telefoon vandaan. De mededeling dat zijn 61-jarige moe der plotseling aan een hersenbloe ding was overleden dompelde de Spaanse kopman uit de PDM- ploeg van Roy Schuiten in diepe rouw, maar desondanks wilde hij van opgeven niet weten. Vanuit Segovia deden zijn vader en zijn zuster geëmotioneerd een beroep op hem toch vooral in de Tour de FYancê te blijven. Een mededeling, die de ploegleiding verbaasde. Del gado echter wilde zijn moeder in de rit naar Alpe d'Huez een laatste eerbetoon brengen. De onverwachte dood van zijn moeder had hem echter toch te veel aangegrepen. Roy Schuiten: „Op zijn verzoek hadden we alles voor hem geregeld. Bloemen voor op het graf, want de begrafenis was vandaag al". Die gedachte spookte door zijn hoofd. Terwijl zijn moe der op de begraafplaats van Sego via ten grave werd gedragen ging hij door een enthousiaste haag van applaudiserende mensen door. Een onwezenlijk decor op een rouwdag, een geestelijke kwelling, die hem in de beklimming van de col de la Croix de Fer tot opgave dwong. „We zouden er natuurlijk alle be grip voor hebben gehad als hij gis teravond had besloten om er mee te stoppen en onmiddellijk -naar huis te gaan", aldus ploegleider Roy Schuiten. „Maar daar wilde hij niet van weten. We hebben hem een slaaptablet gegeven en hij heeft goed geslapen. Hij stond aan de start met de bedoeling om er het beste van te maken. Dat hij er op L'ALPE D'HUEZ (GPD) - Zijn doel was Parijs, zijn eindstation werd de Galibier. Tijdens de af daling van deze aloude Tour reus (met 2646 meter de hoog ste berg in het hele parcours) liep de zaak voor Eric Heiden uit de klauw. De oud-schaats kampioen verloor in een van de vele scherpe bochten de macht over het stuur en smakte onge nadig hard tegen het wegdek. Overeind komen was er niet meer bij. Per helicopter werd Heiden afgevoerd naar het ziekenhuis in Briancon. Daar bleek de schade nog mee te vallen. De nare gevolgen van de tuimel- partij bleven beperkt tot een shock. Alle ledematen bleken echter nog intact te zijn. Voor de start in Briancon had Heiden nog goede hoop dat hij de vreugdevolle intocht op de Champs Elysees zou meema ken. Heiden toen: „Ik voel me weer goed nadat ik het zondag erg moeilijk heb gehad. Ik ben nu eenmaal geen klimmer. Bij ons in Colorado gaat het nog wel omdat de wegen er niet zo steil omhoog lopen. Dat houdt met een stijgingspercentage van vier procent op. Hier is het soms negen procent. Dat is een behoorlijk verschil". Hoewel het tempo in de vlak ke etappes ongekend hoog lag, kende Heiden tussen Boulog- ne-Billancourt (waar de Tour begon) en de voet van de Alpen (Gap) geen noemenswaardige problemen, uitgezonderd dan in de twee Pyreneeén-ritten. Heiden: „Ik heb me mooi ver scholen in het peloton. Dat scheelt een stuk, want het is dan net alsof je achter een auto rijdt". De vijfvoudige Olympische kampioen van Lake Placid (1980) zal niet nog een keer aan de Ronde van Frankrijk mee doen. Over enkele maanden be gint hij een studie medicijnen aan de Stenford-universiteit in Californië. Voor de aardigheid zal hij af en toe alleen nog in eigen land op de fiets stappen. Wel hoopt hij ooit nog eens deel te nemen aan de Elfsteden tocht. Niet die voor wielren ners, maar die voor schaatsers. Tot de uitvallers van gisteren behoorde ook weer een Neder lander. Dit keer was Erwin Nij- boer, compaan van de eergiste ren uit koers gevallen Matthieu Hermans, de klos. Nijboer was aan het eind van zijn krachten. Direct al bij het beklimmen van de Galibier geraakte de Dene kamper in een uitzichtloze po sitie voor de bezemwagen. „Ik heb mijn best gedaan, maar mijn benen wilden gewoon niet meer", verzuchtte de Tukker na zijn opgave. De Fransman Joel Pelier, die zondag op de top van Granon wegens grote zuurstofschuld buiten bewustzijn raakte, ver scheen gisteren niet meer aan het vertrek. Pelier, die zich in de vijfde geflikt wist door win naar Johan van de Velde, maakt het overigens weer rede lijk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10