LEIDSCH DAGBLAD Uitbreiding boycot Spelen EXTRA KRANTENBEZORGERS SCOREN HOOG IN HET PUNTENKLASSEMENT Pit bull-terriërs houden huis in stad Groningen Ook India, Zimbabwe en Zambia niet naar Edinburgh Cocaïnelaboratorium in Bolivia opgerold 0 °°l «L vm MOSSELEN Apeldoornse ambtenaar krijgt loon naar werken ZATERDAG 19 JULI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38065 Caravanprobleem in Beneluxtunnel ROTTERDAM (ANP) - Naar het noorden rijdende automo bilisten met een aanhanger of caravan achter hun wagen mo gen vanaf maandag niet meer door de Beneluxtunnel bij Rot terdam. Een van de twee bui zen is in verband met werk zaamheden al sinds enige tijd afgesloten voor alle verkeer. Met name in de rustige uren zijn er de laatste dagen zoveel kleine aanrijdingen in de ande re tunnelmond geweest dat Rijkswaterstaat heeft besloten tot een verbod op uit het zuiden komende aanhangers. Het geldt zowel voor personen- als vrachtverkeer. GRONINGEN (GPD) Pit bull- terriers in de stad Groningen zor gen voor steeds meer overlast. De honden richten beschadigingen aan aan bomen voor honderddui zenden guldens. Bovendien ko men bij de politie steeds meer mel dingen binnen over honden en kat ten die door deze vechthonden zijn verwond of gedood. Pit bull-ter- riers zijn van nature niet kwaadaar dig. Maar veel eigenaren leiden de dieren op voor hondegevechten, die in het geheim worden gehou den. In Groningen opereert een groep mannen onder de naam 'Country- boys', die de dieren voor de wed strijden traint. De honden worden daartoe onder meer met kettingen vastgebonden om ze agressief te krijgen. Kenners van deze gevech ten, die uit angst voor wraakacties anoniem willen blijven, melden dat de honden voor de aanvang van de wedstrijden worden losge laten op katten die in een net zijn gevangen. Door in de poezen te bij ten, krijgen de dieren de smaak van bloed te pakken, waardoor de vechtlust toenp*>mt Bij de politie zijn de laatste tijd geen meldingen van dergelijke hondengevechten binnengeko men. „Maar ik vermoed dat ze nog wel plaats vinden", zegt A. Wester- hoff van de afdeling bijzondere wetten. Wanneer een Pit buil een ander dier verwondt of doodt, kan de politie volgens Westerhoff al leen een bemiddelende rol spelen tussen de eigenaren om de schade vergoeding te regelen. Om de kaakspieren van de hon den te sterken, hangen eigenaren de pit bulls aan bomen. De dieren bijten zich dan met de tanden in de bast. De boom raakt daardoor be schadigd en verliest grote hoeveel heden sap. Volgens het hoofd be heer, onderhoud en uitvoering plantsoenen, W. Veen, zijn al zo'n 200 bomen met een gezamenlijk waarde van een miljoen gulden aangetast. „Een gedeelte daarvan loopt blijvende schade op, een deel herstelt, maar er zijn ook bomen die helemaal dood gaan. De schade loopt in de honderdduizenden gul dens". Veen ziet nauwelijks mogelijk heden om de beschadigingen te gen te gaan. „Je kunt wel een stuk gaas om een boom neerzetten, maar dan pakken ze de volgende. De eigenaren hebben misschien niet eens in de gaten wat ze aan richten". NEW DELHI/LONDEN/HARARE (Rtr./AP/DPA/ANP/ UPI) - Ook India, Zimbabwe en Zambia hebben besloten niet naar de Gemenebestspelen in het Schotse Edin burgh te gaan uit protest tegen het uitblijven van maat regelen van de Britse regering tegen de Zuidafrikaanse apartheid. ELMHURST - Op verschillende plaatsen in de Verenigde Staten is het puffen geblazen als gevolg hittegolf. Dit meisje heeft daar iets op gevonden, door met haar fietsje onder een sproei-installatie door te rijden. Het ergste komt nog. Dit weekeinde wordt het nog Het besluit van India werd be kendgemaakt door het persbureau van India PTI, dat geen bron voor het bericht gaf. Zimbabwe en Zam bia kwamen tot hun beslissing op de conferentie van Frontlijnstaten in Harare. Botswana sloot zich niet aan bij de rij van landen die hun sportmensen thuis houden. Inmiddels zijn er reeds dertien Gemenebestlanden die van de sportwedstrijden in Edinburgh wegblijven, want gisteren besloot ook Bangladesj niet mee te doen. In India is nog geen officiële ver klaring uitgegeven. Gisteren werd nog aangenomen dat India pas zou beslissen, nadat de Frontlijnstaten hun standpunt hadden bepaald, maar het bericht uit New Delhi kwam voordat in Harare (Zimbab we) een besluit was gevallen. De leiders van de Frontlijnstaten - Kaunda van Zambia, Mwinyi van Tanzania, Masire van Botswana, Machel van Mozambique en Dos Santos van Angola - begonnen daar gisteren hun beraad. Ook Sam Nujoma, de voorzitter van de Zuid- westafrikaanse bevrijdingdbewe ging SWAPO behoort tot de geno digden. De SWAPO strijdt voor de onafhankelijkheid van Namibië, dat door Zuid-Afrika wordt bezet. Tanzania had als enige Frontlijn- staat al eerder tot een boycot beslo ten. Ook de Hoge Raad voor Sport in Afrika, een organisatie van de OAE, heeft in een verklaring haar solidariteit uitgesproken met de landen die de Spelen boycotten. De raad riep alle Afrikaanse Geme nebestlanden op niet aan de Spe len mee te doen. Howe/Shultz De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz en zijn Britse collega sir Geoffrey Howe hebben gisteren overlegd over eventuele maatregelen om verandering in de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek te bevorderen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Washington willen beide landen bevorderen dat in Zuid- Afrika een nieuw, non-raciaal con stitutioneel bestel tot stand komt. Hoe ze dat willen, werd niet ge zegd. Beide landen zyn in principe tegenstander van economische strafmaatregelen. Wordt Andy dan toch verstandig? PAGINA 13 Da's waar ook: Guus Weitzel was de radio De schoonheid van onze Waterlinie Eerste gezamenlijke actie met Amerikanen Geautoriseerd dealer Personal Computers Demmenie Computers Reaal 2, 2353 TL Leiderdorp, Telefoon 071 -4t.40.S6 Perioden met zon Vandaag: perioden met zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur streeks 20 grader ten-wind (kracht naar zuidwest en aan de kust af en toe krachtig (5). De verwachting voor morgen tot en met woensdag: perioden met TRINIDAD (UPI) - Amerikaanse eenheden en Boliviaanse narcoti ca-agenten hebben gisteren een la boratorium in het oosten van Boli via ingenomen waar meer dan een ton cocaïne per week kan worden geproduceerd. Bij de overval zijn geen schoten gelost. De Boliviaanse narcotica- eenheid, bekend als de Luipaar den, nam een grote hoeveelheid materiaal voor de vervaardiging van cocaïne in beslag en arresteer de één persoon. Het laboratorium in de oerwouden van de oostelijke provincie Beni heeft een vermogen om per week tussen de 900 en 1.500 kilogram cocaïne te maken. Het is de eerste gezamenlijke Amerikaans-Boliviaanse actie te gen de welig tierende cocaïnehan del in het Zuidamerikaanse land, dat op Peru na de grootste illegale leverancier van deze drug is. Maan dag stuurde de Amerikaanse rege ring op verzoek van Bolivia 160 sol daten en een aantal helikopters naar het land om te helpen een ein de te maken aan de cocaïnesmok kel. Visser boos op zeehondenmoeder Primeur gekookte Ook na 10 uur gezellig uil elen Herengracht 100-2312 LG Leiden Telefoon 071-140876 tg. Miaaagiemperaiuur om- graden. Matige noordwes- I amia ld ni4 kracht 3), later krimpend t 11 dl l Zondag 20 juli 1986 i op: 05.43 uur, zon onder: 21.48 u lan op: 21.58 uur, maan onder: 01 15.20 uur; laagwa- Maandag 21 juli 1986 zon op: 05.44 uur, zon onder: 21. maan op: 22.36 uur, maan onde Waterstanden Katwijk hoogwater: 03.37 en 16.14 uur; 1 ter: 12.04 uur. NOORDPOLDERZIJL (GPD) - Visser J. Lietmeijer overweegt een aanklacht wegens smaad in te die nen tegen 'zeehondenmoeder' Le- nie 't Hart van de zeehondencrèche in Pieterburen en John de Boer van Staatsbosbeheer. De politie had Lietmeijer aange houden na een melding van De Boer, die had gezien dat de UQ 4 met zijn netten dwars door een gro te groep zeehonden was gegaan, die op een plaat bij het Sparregat lag te rusten. De zeehonden zou den daarop in paniek het water in zijn gevlogen. Volgens 't Hart wa ren er gistermiddag nog twee jonge honden die hun moeder niet had den teruggevonden. EG na elf jaar eindelijk uit de knoop BRUSSEL (REUTER/UPI) - Bij herenbroeken zit de sluiting rechts en bij broeken voor da mes links. Dit heeft het Europe se Hof van Justitie gisteren be paald. Met de uitspraak van het Hof kwam een einde aan een al 11 jaar slepende zaak die aanhangig was gemaakt door een Westduitse kledingimpor- teur. De kledingimporteur was elf jaar geleden in beroep gegaan tegen een vordering van de Westduitse douane. Het Hof was het met de douane eens dat de firma oneigenlijk gebruik had gemaakt van een inmid dels afgeschafte bepaling waarbij damesbroeken van buiten de Europese Gemeen schap waren vrijgesteld van importheffing, in tegenstelling tot herenbroeken. Om van deze regeling te kunnen profiteren had de firma een partij broeken ingevoerd als „dameskleding". De douane stelde echter vast dat de knoopjes rechts zaten en sloeg de firma aan voor 5.000 dollar invoerbelasting. Momenteel wordt in de in- voerbepalingen geen onder scheid meer gemaakt tussen da mes- en herenbroeken, maar he lemaal gelijk zijn de kleding stukken nog niet, zoals uit het vonnis van het Hof blijkt. Gemenebestspelen zullen (foto AP) donderdag in Edinburgh begin nen. De beslissing in Harare kan grote gevolgen hebben voor de Spelen, omdat een groot aantal lan den van het Gemenebest hun be slissing om de spelen al dan niet te boycotten, zal laten afhangen van het besluit van de Frontlijnstaten. Tot een boycot besloten tot dusver India, Zimbabwe, Zambia, Bangla desj, Tanzania, Nigeria, Ghana, Oe ganda, Kenia, Maleisië, de Baha ma's, Papoe^ Nieuw-Guinea en Sierra Leone. De organisatoren van de Geme nebestspelen hebben al gepro beerd wat druk van de ketel te ne men, door twee in Zuid-Afrika ge boren sportlieden te verbieden voor Groot-Brittannië uit te ko men. Toen dit niet het verwachte resultaat bleek te hebben, werd de voorzitter van het Olympisch Co mité, Juan Antonio Samaranch, in geschakeld om de Gemenebestlan den te bewegen de spelen niet te boycotten. NIEUWE vestiging; ALJTO HEEMSKFRK 1AMMENSCHANSWEG lES^'viL P. Sir Stanley Rous overleden PW Donderdag namen 12 Gemene bestlanden, waaronder Botswana een resolutie aan, waarin alle lid staten van de organisatie werden opgeroepen aan de Spelen mee te doen ten behoeve van de jeugd van het Gemenebest. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), die maandag haar jaarlijkse vergadering houdt in de Ethiopische hoofdstad Addis Abe ba, heeft haar steun betuigd aan een boycot van de Gemenebest spelen. Offensief tegen Sikh-extremisten AMRITSAR (AP) - Ruim 2000 man van de Indiase veiligheidstroepen hebben gisteren bij een groot scheeps anti-terreur-offensief in de deelstaat Punjab naar schatting 200 vermeende Sikh extremisten gearresteerd. Er werden veel wa pens in beslag genomen. Het offensief, waarbij helikop ters, motorboten en bulldozers werden ingezet, had plaats langs een rivier ten zuiden van Amritsar, t heilige stad voor Sikhs. Er t APELDOORN (ANP) - B en W van Apeldoorn willen afstappen van de automatische salarisverhoging voor de ongeveer 1400 ambtenaren in de gemeente, maar iedere amb tenaar voortaan loon naar werken geven. Een speciale werkgroep heeft daartoe een plan opgesteld. Apeldoorn loopt hiermee vooruit op het landelijk beleid en heeft al vele instemmende reacties van an dere gemeentebesturen ontvan gen, aldus een woordvoerder giste- Apeldoorn is, voor zover bekend, de enige gemeente die op eigen houtje tot invoering van dit perso neelsbeleid wil overgaan. Volgens een woordvoerder van de Vereni ging van Nederlandse Gementen (VNG) is het plan op zichzelf niet nieuw: wijlen minister Rietkerk van binnenlandse zaken speelde al met de gedachte en heeft er zelfs een notitie over uitgebracht. De ideeën zijn echter nooit verder uit gewerkt. Het plan van B en W van Apel doorn komt er op neer, dat een ambtenaar bij het vervullen van zijn functie niet 1,anger automa tisch in een steeds hogere schaal wordt ingedeeld met bijbehorende loonsverhoging, maar voortaan re- Arrestaties in Chili gelmatig zal worden beoordeeld. Volgens Henk Doeve, een van de samennstellers van het plan, zal dit systeem geen spectaculaire veran deringen met zich mee brengen. Wel zal het iets duurder worden in vergelijking met de bestaande si tuatie. Het voordeel dat de hoogte aangepast aan de zwaarte van het werk. De vakbonden hebben nog niet officieel gereageerd op de plannen, die in september verder besproken zullen worden met het personeel en het gemeentebestuur. LONDEN (SID) - Op 91-jarige leef tijd is gisteren sir Stanley Rous in Londen overleden. Rous is van 1961 tot 1974 voorzitter van de In ternationale Voetbal Federatie FI FA geweest. Rous heeft meer dan een halve eeuw een groot stempel op het voetbal gedrukf. Kous, geboren op 25 april 1895, werd in 1953, als eerste vertegen woordiger van het voetbal, door koningin Elizabeth geridderd, volgens Doeve Stanley Ford Rous, heette van dat de lonen wordt moment Sir Stanley Rous. Belangstelling voor het voetbal heeft Rous tot het laatste moment gehad. Hij bezocht het wereldvoet baltoernooi in Mexico, maar kreeg ter plekke hartklachten en reisde weer terug naar Londen. SANTIAGO (DPA/UPI) - In Chili zijn 25 militairen (onder wie drie officieren) gearresteerd in verband oe -- met de dood van een 19-jarige de den 25 gehuchten doorzocht. Alle monstrant tijdens de tweedaagse -J— g staking van begin juli. De soldaten zouden twee jongeren met gewe- TT ren in elkaar te hebben geslagen, Het was de grootste anti-terreur- hen met benzine te hebben overge- uit deze dorpen werden meegevoerd door de politie en alle huizen werden doorzocht. operatie in Punjab sinds de bestor ming van de Gouden Tempel in Amritsar door het Indiase leger in juni 1984. Dit jaar zqn er al 475 mensen om het leven gekomen bij aanslagen door extremisten. goten en vervolgens in brand ge stoken. Eén van twee (19) kwam om, de ander (18) verkeert in kritie ke toestand. De zaak is overgedragen aan een burgerrechter. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement enbeslis zelf hoe u betaalÏÏI per maand 22.70 per half jaar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) rj per jaar 256 90 per kwartaal 67,45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging) ir het leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050, van opsturen, kunt u ook even bellen: (071)-144941.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1