Rechter wijst noodtoestand af Russeh-tribunaal over Waldheim Vluchtauto RAF gevonden Zakenman wordt premier in nieuw Surinaams kabinet Aanpak Zuidafrikaanse regering 'nonsens' Terugkeer naar omgeving Tsjernobyl onverantwoord Sri Lanka: in twee dagen tijd 43 doden ETA eist aanslag op Aquino wijst betaling van losgeld af WOENSDAG 16 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MOSKOU (AP) - Het Russische dagblad Izvestia heeft gemeld dat duizenden geëvacueerde gezinnen uit het gebied rond de verongeluk te kerncentrale Tsjernobyl naar an dere woningen zullen worden ge bracht die nog verder van de cen trale gelegen zijn. Dat gebeurt deels uit verontrusting over de ma te waarin de evacuees hebben blootgestaan aan straling. vacueerd uit de 30 km-zone moet voor de winter een eigen huis of flat hebben.' Het artikel in het regeringsdag blad leek in strijd te zijn met de meer optimistische rapporten die eerder verschenen dat sommige dorpen in de evacuatiezone rond Tsjernobyl alweer bewoond zou- JOHANNESBURG - Een rechter van het Zuidafrikaanse hooggerechtshof te Durban den kunnen worden- heeft de noodtoestandswetgeving 'nonsens' genoemd. Hij deed deze uitspraak tijdens het 'Op dit moment kort geding, dat door een aantal vakbonden tegen de staat was aangespannen: „Ik kan probleem waarschijnlijk aan deze maatregelen kop noch staart ontdekken. Degene die ze heeft opgesteld, heeft De krant zei niet hoe lang de mensen in hun nieuwe huizen zul len moeten blijven, maar waar schijnlijk zal dat geruime tijd zijn. 'We bouwen niet alleen maar hui zen, maar we bouwen levens van mensen. Wat voor leven dat wordt hangt goeddeels van ons af. We zouden graag zien dat de men het grootste de onfortuinlijke gebeurtenis rond het ongeluk snel konden een hoop onzin opgeschreven", aldus rechter Didcott. De rechter in Durban zal vandaag met het besluit hen weer te ver een uitspraak doen in het kort geding van de vakbonden tegen de noodtoestand en de plaatsen, 'ieder gezin dat werd gee- arrestatie van ruim 4000 personen op grond van die noodtoestand. De situatie in Zuid-Afrika was gis- Inmiddels lijken de regeringscij- teren nagenoeg normaal. Volgens fers te wijzen op een bijna normale het regeringsbureau voor informa- situatie op de zwarte scholen, tie waren de afgelopen 24 uur op- Trokken de zwarte scholen r ruimte', schreef «Izvestia. Sommige geten', aldus Joeri Puplikov, de woordvoerder van de dienst huis vesting in het gebied tegenover Iz vestia. Izvestia zei dat de meeste eva cuees in de buurt van hun huizen wilden blijven en dat hen ooit was beloofd dat zij niet te ver zouden hoeven verhuizen. Maar, aldus de krant, in het huidige gebied waar zij verblijven zullen geen nieuwe woningen worden gebouwd. Die huizen komen verder weg te staan. Voor 1 oktober moeten in Go mel, in het zuiden van Wit-Rus- land, 4.000 prefab woningen zijn neergezet. Dat zijn driekamerwo ningen die in fabrieken worden ge maakt en ter plaatse in elkaar wor den gezet. Het artikel richtte zich uitslui tend op het gebied ten noorden van Tsjernobil. Izvestia zei dat het an de komende verhui zing voor geruchten had gezorgd dat het stralingsniveau in het ge bied opnieuw zou zijn gestegen. Puplikov zei tegen de krant dat die geruchten waarschijnlijk een ge volg waren van de geringe bericht geving over de stand van zaken in de media. Hij zei echter ook dat verontrus ting over de volksgezondheid wel een rol speelde bij het besluit. 'De afgelopen dagen is uitgebreid over legd met de wetenschap, vooral met artsen,' zei hij. 'Zy zeiden dat het geëvacueerde deel van de be volking onder invloed van straling stond, hoewel niet in levensgevaar lijke doses. Waarom zouden zij nog meer achtergrondstraling moeten oplopen, vooral nu de kinderen binnenkort terugkomen uit de pio nierskampen'? De kinderen uit,de evacuatiezone werden vervroegd naar de zomerkampen gestuurd. v 6 personen om het leven ge komen in zogenaamd 'zwart-op- zwart-geweld'. Het regeringsbu- i voegde eraan toe, dat het gedwongen sluiting van meer dan een maand, nog slechts een leerlingpercentage dat schommelde tussen de 501 wel duidelijk is, dat niet het leger dinsdag liep het aantal schoolgan- en politie verantwoordelijk zijn gers verder op tot boven de 80 pro voor het grote aantal incidenten cent. Doch met name middelbare met dodelijke afloop in de zwarte scholieren en studenten weigeren wo- nog steeds om naar hun scholen te rug te keren. De minister van ont- wikkelingswerk, Gerrit Viljoen, heeft overigens de zwarte scholen met sluiting gedreigd, als ze blij ven weigeren om mee te werken aan de veiligheidsmaatregelen, die eerder vorige week door de rege- de ring werden aangekondigd, i maand Over het effect van de staking door Ruud de Wit Sinds het uitroepen noodtoestand, nu ruim ee geleden, zijn minstens 156 perso- die maandag door de grootste nen bij onlustsituaties om het le- Zuidafrikaanse vakbondsfederatie gekomen, waarvan de meeste Cosatu werd georganiseerd, ver schillen de meningen, maar zelfs oeten toe- klein per- door jonge zwarte radicalen. Hier- bij worden de meest afschuwelijke de vakbeweging heeft terechtstellingsmethoden zoals de gegeven, dat slechts halsketting en de benzinebom niet centage van de geor0 geschuwd. Het regeringsbureau beiders gehoor heeft gegeven noemde de terechtstellingen door de stakingsoproep. Er zwarte radicalen hoopsreactie gericht tegen het her- heid zijn ontstaan over het uitblij- stellen van wet en orde'. COLOMBO (AP) - In de strijd tus sen Tamils en regeringstroepen op Sri Lanka zijn maandag en dinsdag volgens verklaringen van guerrftla- strijders en de regering ten minste 43 doden gevallen. In de noordelijke kuststad Val- vettiturai zijn volgens het ministe rie van nationale veiligheid maan dag 11 Tamils gedood in een vuur gevecht met regeringstroepen. Eén militair zou daarbij gewond zijn ge raakt. Chirac kondigt verklaring op televisie aan PARIJS (AP) - De Franse premier Jacques Chirac zal vanavond om acht uur op drie Franse televisie netten een verklaring afleggen over de weigering van president Mitterrand de besluiten van de re gering over privatisering te onder tekenen. Dit is bekend gemaakt door een woordvoerder van de pre mier. Mitterrand maakte op 14 juli, de nationale feestdag, bekend dat hij de maatregelen over de privatise ring van een aantal Franse staats bedrijven niet zal ondertekenen.' Hij zei dat hij niet voldoende garanties had dat de bedrijven niet in buitenlandse handen zouden ko- Volgens de Labour Monitoring Group (LMG), een universitaire werkgroep die zich bezighoudt met de georganiseerde vakbewe ging, is het uitblijven van het Suc ces bij de staking voor een groot deel op de rekening van de werk gevers te schrijven. De werkgevers zouden maandag 'vijandiger' heb ben regeageerd dan normaal in dit soort stakingssituaties. Hervormingen Naar pas gisteravond laat be kend werd, heeft .de Zuidafrikaan se regering een aantal hervormin gen geïntroduceerd die te maken hebben met de omstreden Group Area Act, de wet die het verbiedt dat mensen van verschillende ras sen in hetzelfde gebied wonen. Vanaf heden kunnen studenten en scholieren zonder speciale toe stemming zich bevinden op uni versiteitshuizen en pensions in blanke gebieden. Ook kunnen zwarte managers en vooraanstaan de industriëlen voortaan zonder speciale toestemming zich vesti gen in zogenaamde blanke stedelij ke gebieden. Mensen van een niet- blank ras die dat willen, kunnen, eveneens zonder speciale toestem ming en dan geldt dat met name voor doktoren en advocaten, zich vanaf heden vestigen in blanke ge bieden om er hun praktijk uit te oe fenen. Deze wijzigingen op de Group Area Act zijn overigens niet opzienbarend, aangezien ze in de praktijk reeds wérden toegepast. In een eerste reactie verklaarde de woordvoerder van de Progres- Maandag verklaarde het ministe- sieve Federale Party (de blanke op- rie dat in de noordwestelijke kust- positiepartij in het blanke parle- plaats Mannar 18 Tamil-guerrilla- ment), Nic Olivier, vandaag dat hy strijders waren gedood, maar zegs- deze wyziging op de Group Area lieden in Mannar verklaarden vol- Act verwelkomt, maar dat hij ze gens het Indiase persbureau PTI nog lang niet voldoende vindt. „Het is wenselijk dat de gehele Group Area Act geschrapt wordt". Hij zei tevens dat de wijziging op bondskringen ook interne onenig- ven van het succes bij de staking. De begrafenispelchtigheid werd gisteren gehouden op het hoofdkwartier van de Guardia Civil. Aan de oproep tol drie minuten stilte werd massaal gehoor gegeven. (f0t0 ap) dat de slachtoffers allen burgers De Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam, de grootste Tamil-guerrilla- de Group Area Act op geen enkele beweging, verklaarde dat dinsdag- wijze gevolgen zal hebben voor zo- ochtend vroeg 12 opvarenden van genaamde gemengde groepen, 'mi- een kanonneerboot van de marine xed couples', die door de Group om het leven kwamen toen de boot Area Act nog steeds worden aange- op een zeemijn voer die door de re- duid als zwarte mensen, bellen was gelegd. Volgens een verklaring van de guerrillabewe- ging uit de Zuid-Indiase stad Ma- dras was de zeemyn een vergel- RAND - De Zuidafrikaanse munt- ding voor het bloedbad van 10 juni eenheid, de rand, verkeert weer in moeilijkheden. Gisteren daalde de koers van de zogenoemde financië- le rand tot een dieptepunt van In het~óostelijke"district Trinco- 19,88 dollarcent. Voornaamste oor- waarbij 36 Tamil vissers op het landje Mandaithivu zouden zijn ge dood door marinetroeperi. malee zijn volgens een Tamil-zegs- man twee militairen om het leven gekomen bij een aanval van Tamil rebellen. zaak van deze koersval zijn de bui tenlandse beleggers die hun dol lars uit het land terughalen vanwe ge de instabiele politieke situatie. Luxe cadeaus voor Sarah LONDEN (UPI) - Sarah Fergu son is de eerste toekomstige koninklijke bruid van Groot- Brittannië die geen elektrisch huishoudapparaat, zelfs geen broodrooster, als huwelijksge schenk heeft gekregen. Aldus 'Burke's Peerage Publications' in Londen. Cadeaus hebben zij en prins Andrew intussen wel ontvan gen en hun gezamenlijke waar de wordt geschat op meer dan 750.000 gulden. Onder de ge schenken zijn zes enorme so fa's en twaalf grote fauteuils, 308 vazen, 16 Perzische tapij ten, 18 ontbijtserviezen. 600 borden in acht verschillende ontwerpen, 38 zilveren en kristallen peper- en zoutstellen en meer dan 1.000 kristallen wijn- en waterglazen. "Dit is de trouwlyst van een 18e-eeuwse prins die niet van plan is ooit op te staan en een ouderwetse bruid die niet ver wacht ooit te moeten koken". SAN SEBASTIAN/MADRID (Rtr./ DPA/AFP/AP) -■ De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de zware bomaanslag in Ma drid waarbij maandag negen leden van de paramilitaire politie Guar dia Civil werden gedood en 56 per sonen gewond raakten. In een kor te verklaring die bezorgd werd bij kranten in de Noordspaanse ha venstad San Sebastian stelt de ETA alleen dat zij de bom heeft ge plaatst, maar gaat verder niet op de aanslag in. Het is de derde keer binnen een jaar dat de ETA .een soortgelijke aanslag uitvoert. De Guardia Civil is een geliefd doelwit van de ETA en de aanval van maandag heeft stemmen doen opgaan die het ont slag eisen van minister van binnen landse zaken, Jose Barrionuevo. In Madrid woonde Barrionuevo en een groot aantal andere top functionarissen gisteren de begra fenis bij van de slachtoffers van dé aanslag. Burgemeester Barranco van Madrid deed een beroep op de inwoners van de hoofdstad om drie minuten stilte in acht te hémen uit eerbied voor de slachtoffers en de vrede. MANILLA (AP) - De moslim-re bellen, die een Amerikaanse zen deling en tien Filippijnse nonnen hebben ontvoerd, eisen een losgeld van 2 miljoen pesos (bijna 250.000 gulden) en autonomie voor de mo hammedanen op de zuidelijke Fi lippijnen. President Corazon Aqui no heeft de eisen gisteren van de hand gewezen. 'De regering laat zich niet chan teren en evenmin zal zij een beleid van toegevendheid voeren jegens ontvoerders, die de tolerante hou ding van het leger misbruiken', zei Aquino. Zij noemde de ontvoering een onderdeel van 'het probleem van krijgsheerschap en banditis me' op het eiland Mindanao en zei: 'Nu is de beurt aan het leger om doortastend op te treden en het probleem voor eens en voor al op te lossen'. Ook de Amerikaanse ambassade heeft de eis voor een losgeld van de hand gewezen. Een woordvoerder zei dat de Amerikaanse regering de onderhandelingen met de ontvoer ders overlaat aan de Filippijnse au toriteiten. De eisen van de ontvoerders zijn aan president Aquino overge bracht door minister van defensie Enrile. Hy zei dat de eisen waren vervat in een boodschap van Ara- gasi Pasandalan, alias 'Comman dant Lomell'. Lawrence werd zaterdag door een groep van 20 gewapende per sonen uit zijn huis in Marawi ont voerd. Daags tevoren waren 10 zus ters uit hun klooster aan de rand van de overwegend mohamme daanse stad ontvoerd. de president heeft inmiddels de nodige reacties losgemaakt bij de Franse politici. In een verklaring van de Repubi- keinse partij, die was ondertekend door secretaris-generaal Albert Mamy, wordt Mitterrand verweten dat hy van de 14de juli heeft DEN HAAG - De nieuwe Suri naamse regering, die vandaag zal worden geïnstalleerd, zal onder lei ding staan van de ondervoorzitter van de Vereniging Surinaams Be drijfsleven (VSB), drs. Pertab Rad- hakishun. De 50-jarige Radhakis- hun is als premier voorgedragen door de Vooruitstrevende Hervor- mings Partij (VHP), een van de 'o moet de indruk wekken dat de be volking er onverdeeld achter staat, zodat er geen belemmering terse noemde de verkiezingen zelfs een carnaval. Hij heeft ronduit ver klaard dat de militairen zeker der-. de PR neemt de president verantwoordelijkheid vo kunstmatige verharding politieke debat.' fiteerd om een kwalijke politieke de' politieke partijen in Suriname. uit te voeren. Volgens Dat is vernomen uit welingelichte kringen in Paramaribo. De belangrijkste taak die de nieuwe regering wacht is Surina me uit de grote financiële proble men te halen. Sinds de militairen zeseneenhalf jaar geleden de macht overnamen, is geen van de zes opeenvolgende regeringen er in geslaagd de financiële malaise het hoofd te bieden. Met de beëdiging van een nieu- i<iDiaïMoi!oM^^ we regering, waarin de 'oude' poli tieke partijen een rol spelen, hoopt Bouterse niet alleen het Surinaam- üoereveen se volk voor zich te winnen, hij Het proces in de Verenigde Sta- mikt ook op vertrouwen in het bui ten tegen drie Surinamers, onder tenland. Het nationale kabinet wie de officier Boereveen, is uitge steld tot 9 september. De advoca ten van het drietal krijgen zo meer tijd om te proberen een Nederland se informant van de Amerikaanse overheid te horen. Het drietal wordt verdacht van cocaïnesmok kel. bestaat voor geldelijke hulp uit het tig tot vijftig jaar een belangrijke buitenlandrol zullen spelen in het politieke le- aldus Lionarions. „Er is daar- geen enkele reden om te den ken dat de inbreng van de politieke groot zal zijn dat, onder an Bouterse, er een Suriname, het top- waarachtig herstel van de demo- kregen de voorzit- cratische rechtstaat Suriname te Enkele maanden geleden vroeg legerleider Bouterse de 'oude' par tijen NPS, KTPI en VHP volledig partijen deel te nemen aan het hoogste poli- leiding tieke orgaan beraad. In n ters van de Creoolse NPS, de Ja- verwachten vaanse KTPI en de Hindoestaanse VHP hun achterban zo ver dat werd ingestemd m^t deelname aan het topberaad. Bouterse wist Oud-minister van buitenlandse BONN De Westduitse recher che, het Bundeskriminalamt, heeft gisteren zes dagen na de moord op de Siemens-manager Beckurts en zijn chauffeur de eerste concrete aanwijzingen over de daders ge vonden. De RAF-daders gebruik ten volgens de politie bij de voor bereiding en de uitvoering van hun bomaanslag een Volkswagen Pas sat. De wagen,, die op 23 juni was gestolen, werd in de buurt van München gevonden bij een station van de sneltram. Volgens de politie hebben de moordenaars in totaal ruim 600 kilometer met de wagen gereden. door Hans Hoogendijk Waarschijnlijk hebben de daders in deze wagens ook de drie gasfles sen vervoerd waarin de explosie ven waren verstopt. Naar de politie meedeelde waren de bommen niet zoals tot nu toe werd aangenomen bij een boom ingegraven, maar stonden ze op een fiets-aanhanger. De politie gaat er van uit dat min stens drie mensen bij de moord op Siemens-directeur en zijn demonstraties ver te blijven van gewelddadige demonstranten. Hij veroordeelde groeperingen bliek die gewelddadigheden vaarden. Hij doelde daarmee dui delijk op bepaalde stromingen bin- welddadig werden, is duidelijk ge- worden. Daardoor wordt geweld tegelijkertijd die tegen zaken legitiem geacht en de Bondsrepu- daarna volgde een aanvaarding van geweld tegen mensen. Daar kan geen twijfel over bestaan. Het ligt eigenlijk voor de hand dat i nen de Groenen. Kohl kondigde enkele gevallen dit geweld tegen aan dat de regering bij de anti- kernenergiedemonstraties in Brokdorf en Wackersdorf de Bun mensen over kan gaan in pure moord". Kohl wilde zich niet uitlaten over desgrenzschutz materieel en perso- wetswijzigingen die het demon- neel zal versterken. stratierecht aan banden leggen. Stromingen binnen de regerings- Op vragen van Westduitse tv- partijen CDU en CSU pleitten daar journalisten over een samenhang voor sinds het geweld bij de anti- tussen terrorisme en geweld bij de- atoomdemonstraties en de moord monstraties zei Kohl: „Dat de gren- op de Siemens-directeur. De libe- zen zich hebben verschoven bij de- rale regeringspartner FDP wijst monstraties die aangekondigd wa ren als vreedzaam, maar later ge zaken en voormalig premier André chauffeur betrokken zijn geweest, Haakmat vindt de vorming van het drie belangrijkste bevolkingsgroe- nieuwe kabinet pen te krijgen. De politieke Volgens Haakmat kiest leiders, Arron (NPS), Soemita Bouterse zelf de ministers in het genomen. (KTPI) en Lachmon (VHP), ver- kabinet. „De militairen zullen de klaarden het zitting nemen in het belangrijkste ministeries in eigen topberaad met de mededeling dat hand houden, zoals het ministerie de ont- van buitenlandse zaken, van leger en politie en van binnenlandse za ken. Ik denk dat Bouterse politici van de tweede garnituur in zijn ka binet zal opnemen", aldus Haak- De daders zouden met de auto e kele kilometers zijn gevlucht zouden toén de snel-tram hebben zij wilden meewerken wikkeling van Suriname. Ontvoering De DDR heeft bij Bonn krachtig geprotesteerd tegen de „ontvoe ring" van een van zijn topacademi- ci door Westduitse geheime agen ten, zo meldt het Oostduitse pers bureau ADN. Het gaat om Herbert Meissner, plaatsvervangend secre taris-generaal van de Oostduitse Academie van Wetenschappen, die op een zakenreis in West-Berlijn onder valse voorwendselen is aan gehouden en „met geweld naar München is gebracht waar de BND (de Westduitse veiligheidsdienst) hem vasthield en ondervroeg". Daar wist hy te ontvluchten. minister van ontwik kelingssamenwerking Bukman vindt het feit dat de oude politieke mat. partijen deel zullen nemen aan het vandaag te beëdigen kabinet geen belangrijke stap op weg naar de de mocratie. Er is volgens Bukman pas sprake van wezenlijke stappen als de politieke partijen echte kan sen krijgen, er directe verkiezingen worden gehouden en de mensen rechten worden gerespecteerd. De verhouding tussen Nederland en Suriname zal daarom niet verande ren als het aan Bukman ligt; van hervatting van de Nederlandse ontwikkelingshulp is geen sprake. De Westduitse kanselier Helmut Kohl sloot gisteren bij een bezoek aan de para-militaire Bundesgrenz- schutz een relatie tussen geweld dadige demonstranten en de RAF niet uit. Kohl, die als eerste kanse lier deze BGS-troepen bezocht, riep de Westdüitsers verder op' bij 1 De vluchtauto van de RAF-leden werd gisteren aan een technisch onder zoek onderworpen. (foto AP) brief op dat Waldheim zich tijdens zijn presidentscampagne bereid Oostenrijkse bondskanselier ge- heeft verklaard om over zijn verle- vraagd te helpen bij de organisatie den te praten. Ook de Raad voor de bevrijding van Suriname gelooft niet dat de .formatie van het nieuwe kabinet door Bouterse een stap"/betekent naar het herstel van de parlemen taire democratie in Suriname. Woordvoerder Lionarons verklaar- openbaaf gemaakte brief geschre- hoorzitting in Wenen over het oorlogsverleden van de Oos tenrijkse president Kurt Wald heim. Vladimir Dedijer, de voorzitter van de Bertrand Russell Vredes stichting, heeft in een gisteren Het tribunaal meer buigen over viduele lidstaten verheimelijken de d?t in het politiek akkoord, dat Bouterse met de leiders van de po litieke partijen is overeengeko men, met geen woord wordt gerept dat 'nazistische en fascistische misdaden tegen de mensheid ver geten noch vergeven kunnen i zou zich onder 'de rol van indi- an de VN bij het an documenten de rol van Dr. Kurt Waldheim in de vorige oorlog - niet alleen in het verleden maar oók nu,' aldus. Dedijer, die daarmee kennelijk ook op Joegoslavië doelde. Het Joods Wereldcongres heeft reeks documenten openbaar den'. Dedijer, een Joegoslavische gemaakt waaruit zou blijken dat geschiedkundige, wees er in zijn Waldheim betrokken was bij oor logsmisdaden tegen Griekse joden en Joegoslavische partizanen. Joe goslavië had na de Tweede Wereld oorlog om de uitwijzing van Wald heim gevraagd op beschuldiging van oorlogsmisdaden, maar liet de kwestie daarna rusten. Het land heeft geweigerd commentaar te ge ven op de beschuldigingen van het Joods Wereldcongres. Waldheim heeft toegegeven dat hij in de Balkan heeft gediend als eerste luitenant in de Duitse Wehr- macht, maar steeds ontkend dat hij op de hoogte was van wreedheden begaan door zijn eenheid. Waldheims woordvoerder Kurt Skalnik zei dat Waldheim niet van plan was voor het Russell-tribu- naal te verschijnen, maar dat hij ook niet tegen een zitting van het tribunaal was. Het Russell-tribunaal, genoemd naar de Britse filosoof en wiskun dige Bertrand Russell, hield voor het eerst zitting in 1967 op initiatief van Russell en de Franse filosoof Jean-Paul Sartre. Toen werden de Verenigde Staten door het tribu naal schuldig bevonden aan oor logsmisdaden in Vietnam. Sinds dien heeft het tribunaal meer zit tingen gehouden, meestal over kwesties die met de mensenrech ten te maken hadden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7