'Taal is mijn grote hartstocht' 'Vorig seizoen heeft me flinke opdonder gegeven' Liedjesschrijver Jelle de Vries houdt het voor gezien wint Zilveren Fiddle Leidse bluegrassgroep Ontwerper Loewy (92) overleden WOENSDAG 16 JULI 1986 GRONINGEN/LEIDEN (GPD) - Vier oktober 1985. De dag dat de acteur-entertainer Jan Blaaser te Stadskanaal in Oost-Groningen door zijn klapstoel zakte. Een mis lukte voorstelling in de plaatselijke cultuurtempel, gevolgd door toe standen en verkeerd vallende uitla tingen van alle kanten. Blaaser zit er nog steeds mee. door Jacques J.d'Ancona Zomer 1986. De dag voor de vakantie-uittocht van de familie Blaaser. De koffers zijn gepakt, de laatste boodschappen in huis ge haald. Lelystad loopt leeg. Jan Blaaser doet hetzelfde. Figuurlijk, mondeling. „Ik heb er nog steeds last van. Stadskanaal achtervolgt me. Die zaak is zo verschrikkelijk opgeblazen. Ik heb zoveel keer op- Boiüie 7 4) - On my own - Patti La- belle Michael McDo nald 8(9)- Holly rock - Sheila E 9 (13) - Atlantis is calling SOS - Modern Talking 10 (27) - Holliday rap - MC Mi- ker G DJ Sven 11 (12) - Set me free - Jaki Gra ham 12 (17) - Say it say it - Eg Daily 13 7) - We don't have to take - Jermaine Stewart 14 (21) - My favourite waste of time - Owen Paul 15 (10) - Touch me - Samantha Fox 16 (16) - Midnight lady - Chris Norman 17 (19) - Friends will be friends - Queen 18 (33) - Disco samba - Two Man Sound 19 (25) - When tomorrow comes - Eurythmics 20 (20) - Mountains - Prince The Revolution 21 (15) - Sledgehammer - Peter Gabriel 22 (11) - Thought you were on my side - Cock Robin 23 (--) - Ti sento Matia Bazar 24 (--)-! can't wait - Nu Shooz 25 (30) - Alles geprobeerd - Het Goede Doel 26 (14) - Wonderful world - Sam Cooke 27 (32) - Barbecue - Andre van Duin 28 (29) - Tausendmal du - Mun- chener Freiheit 29 (35) - All night passion - Alisha 30 (18) - J'aime la vie - Sandra Kim 31 (22) - What a fool believes - Doobie Brothers 32 (36) - Ik slaap vannacht wel op de bank - Koos Al- berts 33 (37) - New beginning Bucks Fizz 34 (24) - Turn your love around - Mai Tai 35 (-) - Sing our own song - UB 40 36 (23) - Greatest love of all - Whitney Houston 37 (39) - A change is gonna co me - Solomon Burke 38 (-) - Nasty - Janet Jackson 39 (-) - Leave it to luck - Top per Headon 40 (31) - OuraganJIrrististable - Stephanie AMERSFOORT (GPD) - Jelle de Vries houdt het voor gezien. Na 25 jaar als free-lancer bij de VARA te hebben gewerkt, vindt de schrijver van liedjes en ko mische series het welletjes. „Ik ben op een leeftijd ge komen, dat ik maar eens moet ophouden met dit werk", vertelt hij. Als af scheid zendt de VARA tot en met september in totaal achttien programma's uit van en over Jelle de Vries. Vier herhalingen van 'Kla tergoud', vier herhalingen van 'Lief zijn voor de buren' en zeven opnieuw samenge stelde programma's 'Tekst en muziek'. Tussendoor heeft Tonny van Verre drie gesprekken met de liedjes schrijver en auteur. door Eric de Bie De Vries (65) mag dan nu afscheid nemen, opgehouden met liedjes schrijven is hij al vijf jaar geleden. „De laatste programma's stelde ik samen uit eerder opgenomen re pertoire", geeft hij toe. Stilzitten is er echter niet bij. De Vries vult zijn tijd nu met het on derhouden van zijn Japanse tuin en het schrijven van een studie over de uitspraak en de constructie van de Nederlandse taal. „Ik heb een hartstochtelijke belangstelling voor de Nederlandse taal. Ik ben eigenlijk een beetje een taaiidioot. In die tien jaar dat ik komedies heb geschreven, ben ik mij steeds beter gaan realiseren hoe de natuurlijke spreektaal klinkt". Geforceerd „Ik erger mij dan ook dikwijls blauw, als ik sommige mensen hoor praten. Vooral als dat in het openbaar gebeurt. Dat geforceerd netjes praten. En sportcommenta- toren, vreselijk. Als het aan mij lag werden de meesten meteen ontsla gen. De toon van zo'n Eddy Poel man vind ik echt van een domheid en de uitspraak van Tom Egbers is het ergste dat ik mij kan voorstel len. Dit soort 'krompraters' kun nen op den duur een funeste in vloed hebben op het taalgebruik van de Nederlandse burger". Jelle de Vries begon zijn loop baan als pianist in restaurants. Vanaf 1954 begeleidde hij aan de piano Wim Sonneveld. De Vries: „Het bekendste uit die periode is natuurlijk het liedje 'Daarom breng ik bloemen voor je mee". Al leen de muziek was overigens van mij. De tekst is geschreven door Jelle de Vries: 'Ze zoeken het maar u Michel van der Plas. Ik hou er niet van om met andermans veren te pronken. Daar kan ik echt niet te gen". Een grotere bekendheid verwierf hij in de jaren '60 met het komische VARA-radioprogramma 'De wilde vaart'. Daarna volgden het liedjes programma 'Een boeketje roman tiek" met onder anderen Conny Stuart, Harry Mooten en Letty de Jong, en de succesvolle serie 'Kla tergoud' met Ton van Duinhoven, Conny Stuart, Tonny Huurdeman en Jenny Arean. Het vervolg daar op heette 'Lief zijn voor de buren'. Elitair Op een gegeven moment had Jel le de Vries genoeg van de kome dies en legde hij zich geheel toe op het schrijven van liedjes, soms ge baseerd op bestaande gedichten, soms schreef hij de tekst zelf. Dat resulteerde in het programma 'Tekst en muziek'. „Het verwon derlijke bij dit programma was, dat we altijd een heleboel reacties bin nenkregen. Alhoewel het toch een beetje een elitaire serie was. Er za ten gedichten tussen die niet zo ge makkelijk waren. Toch stuurden de luisteraars honderden brieven. Meestal met de vraag van wie het gedicht was en waar ze het konden terugvinden", vertelt De Vries. „In het totaal heb ik ruim 2000 liedjes geschreven. Ik ben nu bezig daar een selectie uit te maken. Het zou jammer zijn als al die liedjes verloren zouden gaan". „Verder ben ik nog bezig met het schrijven een boek. Je zou het au tobiografisch kunnen noemen. Over een halfjaar is het klaar, denk ik. Maar meer vertel ik er niet over". Zanggroepje Op de vraag wat hij nu het leuk ste vond om te doen, komt De Vries na enig denken toch terecht bij het zanggroepje van 'Een boe ketje romantiek'. „Dat was verfijnd, goed afgewerkt. De na druk lag op de vocale groep van vijf of zes stemmen. Vaak zongen we a capella". „De komedies als 'De wilde vaart' en 'Klatergoud' waren ook leuk om te doen. Maar het was toch 'van dik hout zaagt men planken'. 'Lief zijn voor de buren' was veel menselijker. Het ging over heel ge wone mensen die heel gewone din gen tegen elkaar zeiden. Het waren niet van die bedachte grappen, maar toch was het leuk. Ik denk dat ik het toen pas echt kon". „Ik geloof dat ik ten tijde van de komedies meer energie had. Het was wel altijd een lijdensweg om elke maand tweemaal een half uur durend programma te maken, waar mensen dan ook nog om moesten lachen". Activiteit Het grote verschil tussen de om roep van vroeger en die van nu vindt hij het gebrek aan activiteit. „Zo'n twintig, dertig jaar geleden waren er ontzettend veel eigen pro- dukties op de radio te horen. Elke omroep had een eigen orkestje of combo. Er waren een heleboel mensen die bezig waren met eigen arrangementen. Kortom, er was een grote bedrijvigheid en ieder een was daar gelukkig mee. Tegen woordig is het allemaal zo geme chaniseerd. Orkesten zijn er niet meer, om over cabaretprogram ma's maar helemaal te zwijgen". „De oorzaak hiervan is het geld. Het is goedkoper om een plaat te draaien dan een muzikant of zan ger te betalen. De bestemming van de omroeppot komt op een heel an dere plaats terecht. Alleen al het op gang brengen van een programma kost tegenwoordig veel meer geld. De omroepfunctionarissen, de mensen die op het kantoor zitten moeten allemaal betaald worden. En dat gaat ten koste van het pro gramma, waar het toch eigenlijk om draait". „Ik vind het jammer dat er zo veel zendgemachtigden zijn. Het hele omroepwezen is eigenlijk ont kleurd. Het verschijnsel doet zich voor dat men, lid zijn van een rechts om roep". „Ik ben zelf niet zo'n politiek mens, maar ik heb natuurlijk wel opvattingen. Ik ben links-geaard, maar ik heb ook wel zoiets van: ze zoeken het maar uit. En dat is mis schien toch weer rechts". Jan Blaaser: met nieuwe moed beginnen aan nieuw programma Hoe Jan Blaaser door zijn 'Klapstoel' zakte getreden in mijn leven. De kome die Potasch en Perlemoer heb ik 2000 keer gespeeld. Dan kan het een keer gebeuren dat het niet gaat. Dat voel je als artiest en op zo'n moment denk je: zullen we maar naar huis gaan...? Wim Son neveld had dat ook wel eens. Dan zei hij: vanavond spelen we op de automaat... Die avond ging het niet. Maar wat er daarna over me heen gegoten is. Dat ik van het to neel gehaald zou zijn... Er zijn brie ven gekomen waarin Groningers schrijven dat ik de Groningers haat. Wat is er gebeurd? Ik heb die avond gewoon geen goeie voorstel ling gespeeld. Meer niet!". Voor Jan Blaaser is Stadskanaal uitgegroeid tot een nationale ramp. Hij wordt er nog steeds op aange sproken. Blijkbaar zijn er dingen voorgevallen die men hem niet wenst te vergeven. Hij speelde daar de tweede voorstelling van zijn nieuwe programma Klapstoel, dat een week later ook in Leiden een slechte recensie kreeg. De ac teur Blaaser, die een knap verteller is, maar geen showman en aller minst een vedette - en dat ook niet pretendeert - zat op het podium terneer als een mat, futloos en loom afgietsel van de cabaretier die hij kan zijn. Hij kwam amper van zijn krukje af, mompelde zijn zuchtende tek sten doelloos voor zich uit en scheen geen poging te onderne men om een relatie met de zaal tot stand te brengen. De actuele ele menten waarmee hij in wilde spe len op herkenbare situaties troffen geen doel en de schrijnende din gen die hij kwijt wilde over sociaal zwakkeren en over discrimineren de liefdeloosheid werden door het publiek niet opgepikt. Blaaser toonde in zijn show wel degelijk de moed om dieper te gaan dan zijn publiek van hem ge wend is. Maar hij was niet geinspi-* reerd, niet lekker wrang en prik- kend-cynisch, maar verzuurd be zig. Een gastheer die niet in vorm Bloemetj esj urken e directeur van het theater vond de voorstelling beneden de maat en was woest op Jan Blaaser, die in een onberaden moment zei dat dit aan het 'bloemetjesjurken-publiek' te wijten was. Het publiek mocht tegen een gereduceerde prijs een andere voorstelling uitkiezen, het geen elders weer trammelant ople verde. Schouwburgdirecteuren die Jan Blaaser nog op zich af zagen komen, waren daar niet blij mee... Jan Blaaser nu: „Men kreeg een andere Jan Blaaser dan men ver wachtte. In principe wou ik in deze one man show praten met het pu bliek. Maar daar is van beide kan ten talent voor nodig. Ik wil een mening kwijt over de dingen die er om ons heen gebeuren. Over de paus en zijn houding tegenover ho mofilie, over Zuid-Afrika, enz. Maar de mensen die daar zaten we ten niet wat er aan de hand is in de wereld. Ik ging uit van wat er in de opiniebladen staat, maar men mis te de herkenning. Ik kan me op mijn leeftijd woest maken en wil daar in vlammende taal over ver tellen op het toneel. Ik heb het ge weten: dat moet Jan niet doen. Mijn publiek wil dat niet van mij!". Jan Blaaser komt vanaf januari met een nieuw soloprogramma on der de titel 'Wie spaart wie?'. Hij zal de consequenties trekken uit de ervaringen van het afgelopen sei zoen en zijn cliëntèle tegemoet ko men, maar hij belooft op voorhand dat hij ons zijn prachtige anekdoti sche verhalen niet zal onthouden. Syndroom Stadskanaal heeft een syndroom opgeleverd en voor Jan Blaaser het seizoen bedorven. Hij is met de af faire achtervolgd in radioprogram ma's en columns, theaterdirecteu ren in het gehele land komen er steeds op terug. Blaaser: „Een fan van me uit Groningen schreef dat ik de Groningers haat. Ik zou inva liden hebben beledigd. En dan te weten dat ik vaak voor gehandi capten heb opgetreden. Moet je zeggen dat het niet waar is? Men sen geloven je niet. 'Het stond toch in de krant', roepen ze. Het zit me nog steeds dwars. Ik heb er een enorme opdonder van' gekregen. Zo'n brief is verschrikkelijk". Het nieuwe seizoen levert Jan Blaaser (64) druk werk op. Hij gaat in toneelprodukties op de televisie spelen en regisseert voor de schouwburgen zijn eigen klucht 'Drie is teveel', een successtuk dat na jaren weer eens op het repertoi re staat. Daarin speelt hij trouwens zelf niet mee. En dan in januari de première van zijn nieuwe one man show. Hij verheugt zich erop. Het wordt een probleemloze voorstelling. Reken LEIDEN - De Leidse bluegrass- groep de Temporary Coyotes heeft op het internationaal countryfesti- val in Heijen de Zilveren Fiddle ge wonnen, de eerste prijs in de cate gorie akoestische muziek. De competitie voor de Zilveren Fiddle is een jaarlijks terugkerend festival, dat dit jaar voor de twaalf de keer werd georganiseerd. Tot winnaar wordt die groep verkozen die zich instrumentaal, vocaal en wat presentatie betreft als beste KUNSTROOF - Bij een inbraak in het stedelijk museum van het Franse Cahors zijn drie doeken van Salvador Dali, twee van Miro, een Magritte, een Max Ernst en een Pi casso gestolen. De doeken maak ten deel uit van een expositie ter ere van André Breton, de pionier van het surrealisme. Volgens ex perts zal het de dieven moeilijk val len de doeken te verkopen, omdat het bekende meesterwerken be treft. onderscheidt. Het festival in Heij en is het grootste jaarlijkse festival voor nieuwe country- en bluegrass- groepen uit met name België en Nederland. Het behalen van de eer ste prijs betekent naast een grote stimulans voor een band ook mee doen aan diverse nationale en in ternationale festivals en competi ties. De Temporary Coyotes, aange naam verrast en gelukkig met het behaalde resultaat, treden geregeld op, onder meer op straat en in de folkclub Horus. Tot de activiteiten van de groep behoren, naast het spelen van bluegrassmuziek, het op poten zetten van een ziekenhuis in Ghana en het muzikaal onder steunen van organisaties als Am nesty en Greenpeace. Morgenavond (om 22.00 uur) zul len opnamen worden uitgezonden van het festival in het radiopro gramma TROS-country van Ge rard de Vries, die ook deel uit maakte van de jury in Heijen. The Temporary Coyotes, bestaande uit Alex Forteyne (gitaar), Peter Scharpff (mandolien), Hans de Bekker (gitaar), Walter Schrader (viool), Frank v.d. Starre (contrabas) en Geert Schoonderwoerd den Bezemer jr. (banjo). (foto pr>. Van Meekren en Groenteman bij 'Met het oog' HILVERSUM (GPD) - Met ingang van 1 oktober zullen alle zes A-om roepen plus de NOS een vaste pre sentator leveren aan het NOS- nieuwsprogramma 'Met het oog op morgen'. Jaap van Meekren zal na mens Veronica het programma el ke donderdagavond presenteren. Nieuw is ook Hanneke Groente man, die namens de VARA op woensdag het programma aan el kaar zal praten. Consequentie van de nieuwe op zet is, dat Koos Postema als pre sentator zal verdwijnen. Postema werkt niet langer voor de VARA. Tot nog toe had Veronica geen vast aandeel in het tot stand ko men van het populaire radiopro gramma. De andere vaste presenta toren van 'Het oog' worden ge handhaafd, al wisselt een aantal van hen van vaste avond. Dat betekent op zondag Karei van de Graaf (AVRO), maandag Wim Bosboom (TROS), dinsdag Jaap van meekren (foto anp) Violet Falkenburg (KRO), vrijdag Frits Spits (NOS) en zaterdag Ge rard van den Berg (NCRV). De formule van het programma zal geen wijziging ondergaan. Vas te rubrieken als Den Haag Van daag, De krant van morgen en het actualiteitenoverzicht blijven dus gehandhaafd in het bestbeluister- de radioprogramma op de avond. 1(1)- The edge of heaven - Wham 2(2)- Lessons in love - Level 42 3(5)- Papa don't preach - Madonna 4(8)- Venus - Bananarama 5(3)- What have you don for me- Janet Jackson 6(6)- Underground - David PARIJS (AFP) - De industrieel ontwerper Raymond Loewy is op 92-jarige leeftijd in Monte Carlo overleden. Loewy, die zich .indus trieel estheticus' noemde, was me de-verantwoordelijk voor een aan tal van de grootste successen van industriële produkten. Loewy zette zijn, gevoel voor schoonheid in op talloze gebieden - van auto's, boten, meubels en siga rettenmerken tot locomotieven en interieurs van ruimteschepen. Hij was het die de Coca-Cola fles zijn huidige vorm gaf, en de befaamde beeldmerken van de Shell en het sigarettenmerk Lucky Strike ont wierp. Loewy werd in 1893 in Parijs ge boren en vestigde na de eerste we reldoorlog in de Verenigde Staten als mode-tekenaar. Hij werd in 1938 Amerikaans staatsburger en zijn ontwerpbureau werd het be langrijkste van het Amerikaanse continent. Loewy, die werkte volgens het Raymond Loewy in 1957 gefotografeerd bij een door hem ontworpen BMW 507. (foto ANP). principe van een gewaagde aërody namica maar zijn eigen latijnse smaak volgde, wijzigde de lijn van praktisch alles. Hij streefde na „al le noodzakelijke voorwerpen mooi te maken". Alle vervoermiddelen interesseerden hem; hij ontwierp de inrichting van de .Greyhound'- bussen, van het vliegtuig van wij len president Kennedy en van de Concorde en stond aan de wieg van de beroemde Studebaker, een auto „waarvan men niet ziet wat de voor- en wat de achterkant is". De Nasa deed een beroep op hem om het interieur van de Apollo-ruimte- schepen en Skylab te ontwerpen. In totaal verbeterde Loewy 1.500 produkten. Hij legde zijn ervarin gen neer in boeken als .Lelijkheid verkoopt slecht' (1952) en .Indus trieel ontwerpen' (1968).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17