Jones roept op tot boycot 'Peloton is door een bom getroffen' Tweede plaats Nelli Cooman Springrecord Van der Maas Priem en Planckaert vallen uit Ton Lokhoff naar Nimes Winnen en Rooks handhaven zich Canins blijft in het geel Ook VS plaatst zich WOENSDAG 16 JULI 1986 Zambia ook niet naar Schotland EDINBURGH (Rtr) - Steve Jones, de vroegere Engelse wereldrecord houder op de marathon, heeft gis teren zijn collega-atleten gevraagd de Gemenebest-Spelen te boycot ten. Jones deed die oproep nadat de organisatie atlete Zola Budd en zwemster Annette Cowley van deelneming aan de wedstrijden uitsloot. De Schotten hoopten op die ma nier de 'zwarte' Afrikaanse landen milder te stemmen en hen van een boycot van de Spelen te weerhou den. De beslissing maakte echter weinig uit omdat het niet verschij nen van veel Afrikaanse landen is ingegeven door de weigering van premier Thatcher economische sancties aan Zuid-Afrika op te leg gen, en niet vanwege het meedoen van Budd en de zwemster Cowley, beiden in het bezit van zowel de Engelse als Britse nationaliteit, aan de Spelen. Volgens Jones is de handelwijze van de organisatie schandalig. De 30-jarige luchtmacht-officier, die in Edinburgh op de tien kilometer in actie zou komen, vindt dat zijn col lega's iets moeten ondernemen te gen het besluit. „Ik zou graag zien dat er in ieder geval enige vorm van protest komt, want de gang van zaken staat mij zeer sterk te gen. Mijn deelneming is in elk ge val onzeker". De atleet is verontwaardigd over de manier waarop Budd uit de ploeg werd gezet. „Sport, maar in het bijzonder Zola, worden hier ge bruikt om een politieke beslissing teniet te doen. De bond wist toen zij haar twee weken selecteerde, wat de gevolgen konden zijn. Zola wordt nu gebruikt als een pion in een vervelend spelletje. Ik vind echt dat de Engelse ploeg op zou moeten staan en zich terug moet trekken van de Spelen. We moeten niet toestaan dat anderen ons iets opleggen". Na Kenia. Ghana, Oeganda, Ni geria en Tanzania overwegen nu nog drie landen in Edinburgh niet in actie te zullen komen. Het door gaans als spreekbuis voor de rede ring fungerende dagblad Times of Zambia, laat in zijn editie van gis teren weten dat 09k Zambia de Spelen zal boycotten. De beslis sing van de organisatie Budd en Cowley niet te accepteren, heeft geen invloed. „Dat besluit is abso luut niet relevant", aldus het hoofdredactionele commentaar. „Ons land, dat zich al jaren sterk maakt voor het opleggen van eco nomische sancties aan Zuid-Afri ka, moet niet langer aarzelen de NICE (SID) - Nelli Cooman is giste ren tweede geworden op de hon derd meter tijdens de negende atle tiekwedstrijd van het Grand-Prix- circuit. In Nice liep zij de korte af stand in 11,28 seconden, tweehon derdste langzamer dan de Ameri kaanse Diane Williams. Cooman bleef dertienhonderdste van een seconde verwijderd van haar eigen Nederlandse record, dat zij in het weekeinde tijdens de nationale ti telstrijd in Amsterdam vestigde. Steve Cram liep op de 800 meter de beste wereldtijd van het sei zoen. De Brit snelde in een minuut en 43,62 seconden over de finish. Daarmee bevestigde Cram, dat Ni ce voor hem een plaats is voor top prestaties. Vorig jaar vestigde hy immers aan de Rivièra op de 1500 meter een wereldrecord. Zijn kracht ma nifesteerde zich eens te meer in de afstand die hij nam van de concur rentie. De Amerikaan Earl Jones kwam ruim een seconde later bin nen. Crams landgenoot Steve Ovett had een minder gelukkige avond. Op tweehonderd meter van de finish van de drieduizend viel hy met pijnscheuten in het rechter been uit. Ook op de 3000 meter hindernis- loop bij de heren kwam de beste prestatie van het jaar tot stand. De Belg William van Dijck deed acht minuten en 11,52 seconden over deze afstand. De Noorse Ingrid Kristiansen, houdster van het wereldrecord op de tienduizend meter, liet zien ook op de kortere afstand te kunnen uitblinken. Op de drieduizend me ter versloeg zij de sterke Russin nen Olga Bodarenko en Svetlana Goeskova in 8.35,88, ook al de bes te wereldprestatie van dit jaar. Verspringster Jelena Belevskaja benaderde gisteren bij de atletiek- kampioenschappen van de Sowjet- Unie het wereldrecord van de Oostduitse Heike Drechsler tot op veertien centimeter. Belevskaja landde bij haar beste poging na 7,31 meter in de zandbak. LEIDEN - De Leidse waterskier Erik van der Maas heeft gisteren tijdens de (verloren) interland te gen Oostenrijk het nationaal junio renrecord verbeterd. Van der Maas kwam tot 40.80, het oude record was 40.70. Afgelopen weekeinde was de waterskier in Antwerpen met een eerste plaats oog al succes vol geweest. wereld te vertellen dat zij niet zal deelnemen aan de Spelen. Mis schien is de tijd zelfs gekomen dat Groot-Brittannië moet worden ver teld dat er wel eens sancties aan het land kunnen worden opge legd". Terugtrekken Ook The Herald, een semi-offi- ciële regeringskrant in de hoofd stad van Zimbabwe, Harare, sprak over het terugtrekken van de ploeg voor de Gemenebest-Spelen. In een commentaar wijst de krant er op dat de Britten gewaarschuwd waren over de stemming in Afrika na het besluit van Kenia. „Als een land dat zich altijd zeer evenwich tig en voorzichtig heeft opgesteld besluit tot een boycot, hadden de Britten zich moeten realiseren hoe de stemming in Afrika was. Alle waarschuwingen zijn in de wind geslagen. Daar ondervindt nu niet alleen de organisatie van de Spelen de nadelen van, maar de hele Ge menebest kan er door beïnvloed worden". „Trouwens", gaat het commentaar verder, „het is nu wel duidelijk dat aan de arrogantie en de minachting van de Britse pre mier ten aanzien van de andere le den van de Gemenebest, slechts onvervalst racisme ten grondslag ligt". PAU (GPD) - Wie anders dan Gerrie Knetemann vatte de spectaculair verlopen berg tocht tussen Bayonne en Pau het meest kernachtig samen. „Het peloton is door een bom getroffen", merkte de goed gebekte Brabander van Amsterdamse afkomst op nadat hij te midden van een grote groep 'slachtoffers' Pau had bereikt. Peter Post helpt Henk Lubberding weer op de been, nadat de Nederlai se coureur in een ravijn was gereden. Vandaag viel de renner i Panasonic uit. (f0t0 A BREDA (GPD) - Middenvelder Ton Lokhoff van PSV tekent vandaag naar alle waarschijn lijkheid een driejarig contract bij het Franse Nimes. PSV en Nimes, dat wordt getraind door Kristen Nygaard (ex-AZ), zijn het al eens over de transfersom van om en nabij de 500.000 gul den. Als Lokhoff, die wordt bijge staan door zijn zaakwaarnemer Bertus Quaars, vandaag tot een persoonlijk akkoord komt met Nimes dan kan hij meteen met de training beginnen. De Fran se competitie begint al op 10 augustus. Bij Nimes speelt ook de ex-PSV'er Jan Poortvliet. Nimes had aanvankelijk be langstelling voor Feyenoorder Jan Sörensen, maar brak de on derhandelingen af omdat de persoonlijke eisen van de Deen te hoog lagen. Ajax won gisteravond de oe fenwedstrijd tegen zaterdag- vierdeklasser Den Ham met 13- 0. Bosman scoorde zes keer. Feyenoord kwam niet in de dubbele cijfers. De Rotterdam mers wonnen met 8-0 van een streekelftal uit Deume en ver deelden de doelpunten gelijk over beide helften. De Deen El- strup scoordde drie maal. Het naar de eredivisie gepro moveerde FC Den Haag verloor met 2-3 van Union Solingen. Voor die explosie nam niet de Franse tak van de Baskische af scheidingsbeweging ETA de ver antwoording. Deze groepering had wel enige actie aangekondigd, maar het vuurwerk was - gelukkig - van sportieve aard en kwam van Bernard Hinault. „Hij heeft even een paar tandjes van de concurren tie getrokken", karakteriseerde ook assistent-ploegleider Jan Gis- bers van PDM, het slachtveld over ziend, niet onaardig. Op zijn horloge blikkend, dat op dat moment kwart voor zes aangaf, viel Knetemann nog wat'op. „Het is niet te geloven, maar normaal ge sproken komen om deze tijd de eersten aan. Nu zijn het de laatko mers. Wat een rare Tour, zeg. Het lijkt meer op de Tour de l'Avenir", doelend op het constant hoge tem po dat amateurs er op na plegen te houden. In deze ronde gaat het ook van dik hout zaagt men planken. De gemiddelde snelheid, die afge lopen week in de vlakke ritten steeds royaal boven de veertig lag, was ook gisteren verbazingwek kend. Winnaar Delgado reed over het 217.5 kilometer lange traject bijna 36 (35.920) per uur. Zo'n haast van rennerszijde was in het Tour-boek niet voorzien. Het snelste schema gaf een moyenne van 34 per uur aan. Hoe hard het in deze Tour gaat, blijkt ook uit de vergelijking met een identieke bergetappe van vorig jaar. Die werd - tussen Tou louse en Luz Ardiden - ook gewon nen door Delgado, zij het dat hij toen op een gemiddelde snelheid van 30.118 bleef steken. De hoge versnelling die met na me Hinault gisteren hanteerde, is velen slecht bekomen. Nadat de Priem, die in 1974 debuteerde in balans van de ravage was opge- La Grande Bouclé, wellicht de laat- maakt, bleken zeventien man de ste. Vijf keer nam hij deel, vijf keer witte vlag te hebben gehesen. On- viel hij uit. Twee etappezeges (1975 der hen bevonden zich de Belgi- in Molenbeek en 1980 in Bordeaux) sche sprinter Eddy Planckaert en geven een sombere bladzijde in de Zeeuwse routinier Cees Priem, zijn toch behoorlijke carrière nog De wegcaptain van Raas bezweek enige kleur, weer eens aan de ziekte van Pau, Er verzeilden meer oranjeklan- die voor een coureur als Priem (en ten in de achterhoede. Die stapten ook Planckaert) overigens geen echter niet af. Er waren er wel die kwelling is. Het betekent voor hem van de fiets gingen, maar dat ge- eind van zijn lijden. beurde onvrijwillig en hardhandig. Priem mocht in de eerste Tour helft dan een degelijke indruk ach terlaten, als de weg langdurig Het ergst waren Henk Lubberding en Matthieu Hermans er aan toe. De aanvoerder van het Panasonic- hoog loopt, raakt hij zijn vleugels team smakte al na 29 kilometer te- kwijt. „Bij een lange klim schiet gen het wegdek, samen met onder het altijd in mijn rug", veteraan (35) ook gisteren weer. Sa men met Planckaert bleef hij op de eerste de beste helling twintig mi nuten achter. Bij de tweede ravi taillering zag het geloste duo het hopeloze van hun zaak in en haalde andere de Fransman Duclos-Lasal- le. Met een pijnlijke schouder ver volgde de man uit Voorst zijn weg. Duclos-Lasalle bleef ernstiger ge wond achter en moest samen de Colombiaan Londono (Postobon) per ambulance worden afgevoerd. PAU (GPD) - Aan de vooravond van de eerste Pyreneeënrit had Pe ter Post zijn kopman Robert Millar even apart genomen en zijn visie op de te verwachte ontwikkelingen gegeven. Doe niet stom en verspil geen krachten in die etappe, want wie dat durft te doen vermoordt zichzelf, peperde hij de Schot in. Bij de finish in Pau was de Amstel- vener gistermiddag niet te beken nen, maar verzorger Ruud Bakker die met de flessen water stond te wachten mompelde hoofdschud dend: „Vijf minuten verspelen. Het is te veel...". Peter Winnen bekriti seerde zijn ploeggenoot zelfs open lijk: „Hij had met Hinault mee moeten gaan, net als Delgado. An ders ben je zeker verloren". Bernard Hinault in het geel. Zijn naam wordt weer met eerbied uit gesproken. Hij elimineerde Lau rent Fignon, die beweerde zijn huid duur te zullen verkopen maar momenteel zo krachteloos is dat hij moet oppassen om niet in de uitverkoop terecht te komen. „Ik had al een waarschuwing gekregen in de tijdrit, na vandaag weet ik ze ker dat ik nog niet goed ben. On derzoeken hadden dat al uitgewe zen. Bloedtesten wezen steeds uit dat ik dan weer te weinig ijzer, dan weer te weinig calcium had. Mijn stofwisseling is nog niet in balans voor topprestaties", luidde zijn me disch bulletin. Definitief verslagen, „maar opge ven komt in mijn woordenboek niet voor", probeerde hij het ge zichtsverlies nog enigszins te be perken. De gebrilde Parijzenaar wil klaarblijkelijk niet voor lafaard worden uitgemaakt. Alle andere negatieve kwalificaties heeft hij al wel. Hinault vernederde hem in de etappe en na afloop door met een grijnslachje op te merken dat „er voor Laurent nog mooie koersen komen in het najaar". De onberekenbare Breton ver raste het volledige peloton met zijn verwoestende aanval. Terwijl hij toch duidelijk had gezegd dat de Tour „niet in de cols" beslist zou worden. De goede verstaander had aan dat halve woord genoeg moe ten hebben. Niet de zwaarste etap pes, waarschuwde hij daarmee, zijn zijn terrein maar de ogen schijnlijk eenvoudiger ritten. Met lange, vlakke gedeelten waarop zijn beulswerk de klimmers zou slopen. Zoals hij ze al gepijningd heeft in de aanloop naar de bergen. Luis Herrera, Urs Zimmermann en Robert Millar hadden hun zinnen gezet op de koninginnerit van van daag. Na hun verbazingwekkende verrichtingen in de tijdrit, toen ze redelijk in het spoor bleven van Hi nault zouden ze op dat terrein hun specifieke kwaliteiten volledig kunnen uitbuiten. De Breton be sloot om ze voor hun „feestdag" nog eerst even in diepe rouw te dompelen. Overigens was de aanval niet het resultaat van een zorgvuldige plan ning. „Ik was weggesprongen, vroeg mezelf af waar ik aan begon nen was en heb pas doorgezet toen de ploegleider vertelde dat de voorsprong al meer dan een mi nuut was", vertelde Hinault. Met aanvankelijk één ploeggenoot (Jean Francois Bernard) in zijn on middellijk omgeving en de tot ver dedigen veroordeelde Greg Le mond en Steve Bauer in de achter hoede, werkte het team perfect. Beter dan het in de eerste week ge prezen collectief van de Italiaanse Carrera-ploeg dat Stephen Roche (21 minuten verlies) en - zoals ver wacht - leider Jörgen Pedersen (34 minuten) zag duikelen in het klas sement. Er is nog maar een ploeg die superieur genoemd kan wor den: die van Hinault. Lemond mocht in de laatste kilo meters zelfs aanvallen van ploeg leider Paul Köchli, ondanks dat de Colombiaan Herrera hem volgde. „Greg heeft vandaag iets om trots op te zijn en iets om teleurgesteld over te wezen. Hij heeft gediscipli- kruisje door de Tour. Voor Alsof dat nog niet genoeg was, liep een onoplettende toeschouwer in Pau tegen Lubberdings zere schouder aan. Averij liep eveneens Hermans op. Ondanks een opengereten koersbroek en enkele gestollen bloedstraaltjes langs beide benen, maakte hij een verre van aangesla gen indruk. Daar was alle aanlei ding toe, want tijdens de afdaling van de Col de Burdineurutcheta (85 km) was hij aan de dood ont snapt. Bij een poging zo snel moge lijk naar beneden te suizen, kwam de renner uit Drunen ten val. Her mans: „Het gebeurde in een flauwe overzichtelijke bocht. Die wilde ik goed aansnijden, maar aan de kant lag wat steenslag en daardoor ging ik onderuit". Volgers die juist achter de in Spaanse dienst fietsende Neder land reden, sloeg de schrik om het hart. Hermans leek pardoes in een diep ravijn geslingerd te worden. De vallende coureur greep zich echter in een reflex aan een grote steen vast en bestond het in die pe nibele situatie ook nog zijn fiets vast te houden. Dank zij een snelle reddingsactie van de bemanning van een auto van de NOS-radio, kon Hermans zijn weg vervolgen. Risico's ging hij daarbij ander maal niet uit de weg. Hermans: „Als crosser val je zo vaak, wat dat betreft ben ik wel wat gewend. Achter de motor viel ik ook eens met negentig per uur. Ik kroop er gelijk weer achter. Ik ben niet zo bang uitgevallen". Hinault op weg naar de gele trui, in zijn kielzog gevolgd door neerd gereden, maar Bernard Hi nault is natuurlijk wel de grote winnaar, vandaag". Beloftes Hinault loofde en prees zijn co- equipiers. En deed weer volop be loftes. „Als ik een slechte dag heb mogen zij gerust in de aanval gaan. Ik zal Lemond of Hampsten niet tegenhouden", zei hij kort nadat hij die ploegmaats op niet onaan zienlijke achterstand had gereden. Lemond besefte dat zijn winstkan sen aan een zijden draadje hangen PAU (GPD) - De sombere voorspelling van Steven Rooks: geen Nederlander bij de eerste twintig in het eindklassement, lijkt wat al te pessimistisch. De Noordhollander presenteerde zich met landge noot Peter Winnen in de frontlinie. „Goed voor mijn zelfvertrouwen", meende Rooks, die na de tijdrit in Nantes met een figurantenrol genoegen leek te moeten nemen. Peter Winnen trok geen conclusies. „Gekkenwerk", noemde hij de etappe. „Als het zo doorgaat zal er niet veel van ons over blijven". Kort nadat de startvlag van monsieur Lévitan was gevallen ontsnapte al een groep van dertien man. Winnen en Rooks gingen mee. „Anders moet je de hele dag achtervolgen en daar ga je ook ka pot aan", stelde Winnen. Maar zelfs in de eerste lijn, waren hij en zijn kopman Robert Millar een speelbal van andere ploegen. Door de aanval van Hinault met Jean Francois Bernard en Pedro Del gado, kwam de equipe van Panasonic in een isole ment te zitten. Zoals deze Tour bijna dagelijks het geval is geweest. Ze waren als enigen aangewezen om achter het trio - later duo - aan te fietsen. „Op het vlakke heb ik me helemaal gegeven voor Millar, die in de tweede col zelf goed reed". Steven Rooks met een zevende plaats in de rit de beste Nederlander, had het iets eenvoudiger. Met Delgado aan de zijde van Hinault, kon hij zich op de vlakke stukken gedeisd houden. Desalniettemin moest ook hij diep in zijn reserves tasten om zijn in de klim opgelopen achterstand goed te maken. „Was dat afzien", verzuchtte hij. Joop Zoetemelk (30e op elf minuten), kort na de finish al weer fris, had de groep met Winnen en Rooks moeten laten gaan. „Ik heb er alles voor gedaan om aan te pikken, maar het lukte niet. De ploeg van Hinault was te sterk. Ik heb het trou wens langer volgehouden dan Fignon". Want ook veteranen hebben hun trots. en voor een niet onbelangrijk deel afhankelijk zijn van de ineenstor ting van Hinault. „Ik heb aangeval len om in zijn buurt te blijven. De anderen in de kopgroep zaten er compleet door, dus moest ik wel wat ondernemen. Anders zou ik ook tussen de kanslozen hebben gestaan. Als Hinault nu iets over komt, heb ik nog een redelijke kans om het commando over te ne men", filosofeerde de Amerikaan. Hij nam het woord „kanslozen" in de mond. Begrijpelijk, maar ge vaarlijk omdat in het hooggebergte één slechte dag rampzalige gevol gen in het klassement kan hebben. Ondanks het krampachtige optre den tussen Bayonne en Pau van „Lucho" Herrera meende Lemond dat hét grote gevaar nog altijd uit Colombia komt. „We moeten Her rera controleren. Dat is het belang rijkst voor ons. Hij is de gevaarlijk ste". De spillebeen uit Bogota, voor wie bijkans een gans volk om zes uur uit de veren kwam om naar het radio-verslag te luisteren, was gevleid door die uitspraak. „Ik heb vandaag op de eerste col een enor me crisis doorgemaakt. Het heeft een tijdje geduurd voordat ik be hoorlijk begon te rijden en in de laatste klim heb ik zelfs mijn con currenten kunnen testen. Dan zeg ik: ik sta er niet slecht voor", ver telde hij. „Ik leg me niet neer bij een nederlaag". Hij was één van de weinigen die het zei. Anderen dachten het hoog stens. Niet Roy Schuiten, de ploeg leider van etappewinnaar Pedro a do. (foto AP) Dëlgado die naar een vierde plaats in het algemeen klassement klom. „Hinault heeft Herrera afgestraft en hij heeft vandaag de Tour ge wonnen", voorspelde de Nederlan der. Wat werd aangekondigd als een „open Tour" is al een stuk compacter geworden. „Hinault is echt niet sterker dan in 1985, zijn concurrentie is gewoon minder goed", sprak Paul Köchli geheel in het demoraliseringsjargon van Hi nault. „Tegen die ploeg is niet op te boksen", mijmerde Millar. Ploeg maat Winnen tenslotte probeerde de moed er in te houden. „Als we ons zelf laten aanpraten dat Hi nault in de eerste Pyreneeënrit de Tour heeft gewonnen zijn we echt verloren". PAU (ANP) - In tegenstelling tot de tijdrit in de echte Tour de Fran ce heeft die bij de vrouwen niet zo'n ravage aangericht in de top van het algemeen klassement. De Italiaanse Maria Canins bleef in de gele trui. Zij was in de 28,5 kilome ter lange rit van Arudy naar Pau slechts een seconde langzamer dan winnares Inga Thompson. De Amerikaanse had voor de korte vijfde etappe 42 minuten en 23 se conden nodig, hetgeen neerkwam op een gemiddelde van bijna veer tig kilometer. Miek Havik was met de zesde plaats de beste Nederlandse. De Volendamse kon redelijk tempo draaien. Toch bedroeg haar achter stand op de sterke Thompson al een minuut en zes seconden. Zij trooste zich met de gedachte, dat zij in het klassment met de vierde plaats ook al de beste renster van de Nederlandse afvaardiging was. Haviks ploeggenoten kwamen door de tijdrit wel op grote achter stand. Monique de Bruin bleef in het klassement nog op het randje van de top tien. Op de negende plaats heeft zij een achterstand van bijna drie minuten op Canins. Het ziet er naar uit, dat de Nederlandse dames zich vooral moeten richten op dagsuccessen in vlakke etap pes, zoals de winst van Connie Meijer in Bordeaux. Canins, voort durend de koers controlerend en sterk in de bergen, is bijna niet meer in te halen. De Francaise Jeannie Longo en Thompson staan al op ruim een minuut, en beschik ken over niet zulke sterke help sters als Canins, die bovendien op hellend terrein op haar best is. OVIEDO (Rtr/SID) - Titelverdediger Sowjet-Unie, Brazilië, Joegoslavië en de Verenigde Staten hebben zich dinsdag gekwalificeerd voor de hal ve finales van het wereldkampioenschap basketbal in Spanje. Argentinië, dat in de eerste wedstrijd van de tussenronde verrassend met 74-70 had gewonnen van de Amerikanen, kon een dergelijke verrichting tegen Ita lië niet herhalen. De Argentijnen verloren gisteren in Oviedo met 70-78, na een ruststand van 31-38. De 2000 toeschouwers zagen de Italiaan Wal ter Magnifico zijn naam alle eer aan doen. Hy droeg 25 punten bij. Een andere uitblinker was Antonella Riva. Genoemd tweetal zorgde er voor dat de Argentijnen er eigenlijk geen moment echt aan te pas kwamen. Regerend kampioen Sowjet-Unie, Joegoslavië en Brazilië hadden al eerder de halve eindstrijd bereikt. De Joegoslaven, by wie de befaamde schutter Drazen Petrovic dinsdag niet meer dan twaalf punten produ ceerde en Dalipagic slechts twee, konden zich een nederlaag (60-69) per mitteren tegen de Amerikanen, die met titelaspiraties naar Spanje waren gekomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11