Howe: reis door Afrika waardevol De brief van La Prensa aan Ortega Doden bij schietpartijen Vredesvoorstel aan Tamils Persbreidel in Nicaragua Bezwaar Westen tegen Namibië-verklaring VN Engelse minister nu eerst naar VS 'Terroristen werken samen, maar niet als een eenheid' Officier in beroep tegen vonnissen 'Achille Lauro' Akkoord over Brennertunnel ZATERDAG 12 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse politie heeft bij twee gewa pende confrontaties donderdag en gisteren in totaal tien mensen doodgeschoten die volgens haar ANC-terroristen zijn. Grote aantal len mijnen, handgranaten, Russi sche pistolen en AK-mitrailleurs, alsook munitie zou bij de twee ac ties zijn buitgemaakt. Aan politie- kant raakte een persoon gewond en een ANC-strijder zou hebben weten te ontsnappen. door Ruud de Wit Het eerste incident deed zich donderdag voor vlakbij de grens Politie schiet op ANC-terroristen' met Botswana. Zes 'getrainde ANC-terroristen', aldus de politie, werden bij Alldays doodgeschoten na een hevige schietpartij. Een po litieagent werd in de arm getroffen, terwijl eèn zevende ANC-strijder wist te ontkomen, waarschijnlijk gewond. Het tweede gewapende incident deed zich gisterochtend voor in de buurt van King William's Town in de Oost-Kaap. Naar aanleiding van een tip volgde de politie een auto met vier inzittenden. De vier wer den later aangehouden. De inzit tenden openden onmiddellijk het vuur en gooiden ook een handgra naat, die evenwel niet ontplofte. De politie beantwoordde het vuur en een persoon kwam hierbij om het leven. De auto reed vervol gens in vliegende vaart weg, maar kon worden achterhaald. Twee mannen lieten de auto achter, maar werden bii hun vluchtpoging als nog doodgeschoten. Later trof de politie nog een liik aan in de auto. Vanwege de door de grootste vakbondsfederatie COSATU aan gekondigde actie, aanstaande maandag, hebben verscheidene belangrijke werkgevers en bedrij ven een ernstige waarschuwing ge richt aan het adres van de regering- Botha om de noodtoestand op te heffen. Tot de ondertekenaars van een gemeenschappelijke verkla ring behoren de Verenigde Indus triekamers (FCI), de Associatie van Handelskamers (Assocom) en de Raad van Vakbonden (CUSA). Naar wordt aangenomen zullen maandag zo'n 700.000 georgani seerde arbeiders thuisblijven of op een andere manier protesteren te gen de noodtoestand en de arresta tie van vakbondsleiders en -leden. Extra moeilijkheden worden er maandag ook in de zwarte woon wijken van de Transvaal verwacht, wanneer de scholen voor het eerst sinds het uitroepen van de noodtoestand weer opengaan. De regering zal extra troepen inzetten om de scholieren en hun ouders te beschermen, die bereid zijn naar school te gaan. WENEN (AFP)- De VN-conferen- tie over onmiddellijke onafhanke lijkheid voor Namibië is gisteren in Wenen geëindigd met het aanne men van een slotverklaring, die bij de westerse landen op ernstige be zwaren stuitte. In de verklaring wordt een veroordeling uitgespro ken over de 'illegale bezetting' van Namibië door Zuid-Afrika, over de Zuidafrikaanse invallen in de buurlanden, met name Angola, en over de installatie van een over gangsbewind in Namibië. LONDEN, MAPUTO (Rtr/AP) De Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Geoffrey Howe, zal in denten van Zambia en Zimbabwe, gisteren het onprettige nieuws uit Kaapstad dat de gevangen zwarte Washington overleg voeren met leider Nelson Mandela hem niet zijn Amerikaanse collega George ontvangen. Net zo min als zijn Shultz, voordat hij later fnjuli naar vrQUW Winnie het wil. "Het heeft Zuid-Afrika reist voor besprekin- fe™ enkele zin hem te ontmoe- aeni fieier coma over twee we- ken. Dit heeft het ministerie van zal z«n tijd verknoeien buitenlandse zaken gisteren Londen bekendgemaakt. Howe heeft de afgelopen week een aantal landen in het zuiden van Afrika bezocht. Hij zei gisteren in Maputo, na een gesprek van ander half uur met de president van Mo zambique, Samora Machel, dat hij "voorzichtig hoopvol gestemd" was dat zijn bemiddeling een einde zou kunnen maken aan het geweld in Zuid-Afrika. Toch kreeg Howe, die eerder koude douches kreeg van de presi- moetin met staand Brits persoon die ons komt voorschrijven hoe we onze proble men moeten oplossen". Moed opbrengen Howe zei in Maputo dat hij presi dent Botha te verstaan zou geven moed te betonen en een hand moet uitsteken naar de leiders van zwart Zuid-Afrika. Hij zal voorts aandrin gen. op invrijheidstelling van Man dela en andere politieke gevange nen en legalisering van verboden politieke partijen. Londen had gewild dat de be sprekingen tussen Howe en Botha deze week zouden worden gehou den, maar de Zuidafrikaanse presi dent had het te druk en andere zwarte leiders weigerden de minis ter te ontmoeten omdat ze er het nut niet van inzagen. Howe zei dat zijn reis van "onme telijke waarde" was, al waren er lei ders, erkende hij, die dachten dat hy "niet erg veel kans" zou heb ben. De Mozambiquaanse minister van buitenlandse zaken, Joaquim Chissano, die de besprekingen tus sen Howe en Machel bijwoonde, zei: "Als iemand de toverspreuk vindt die de instelling van de Zuid afrikaanse regering kan verande ren, dan klappen wij als eersten. Maar in het licht van het gedrag van de Zuidafrikaanse regering in het verleden, is het uitermate on- COLOMBO (AP) - De regering van waarschijnlijk dat het bewind de Sri Lanka heeft gisteren een vre- voorwaarden voor een dialoog desvoorstel aan de Tamils in dat schept". land openbaar gemaakt. De rege- Minister Howe (links) schudt de hand van Samora Machel, de président van Mozambique. ring is momenteel in gesprek met een afvaardiging van de Tamils over die voorstellen en heeft haar maximale bescherming toegezegd. groeperingen, zoals bijvoorbeeld de Franse Action Directe en de Westduitse Rote Armee Fraktion, voorzien elkaar van schuilplaatsen, valse paspoorten en wapens', aldus woordvoerder Willy Terstiege van de federale politie. "Maar voor zover wij weten is er echter nog nooit een internationaal team WIESBADEN (AP) - Linkse terro ristische organisaties in West-Eu ropa werken onderling samen, maar er zijn geen aanwijzingen dat zij onder een centraal commando opereren, zo hebben Westduitse autoriteiten gisteren verklaard. Ondertussen houden zij nog steeds een grootscheepse zoekac tie naar de daders van de moord- Europese terroristen geweest dat van justitie heeft gisteren hoger be- aanslag op de Siemens-directeur als eenheid aanslagen heeft uitge- roep aangetekend tegen de vonnis- Karl Heinz Beckurts en diens voerd". Een dag van de aanslag op Bec- GENUA (REUTER) - De officier President Jayewardene van Sri Lanka hoopt met zijn voorstellen een einde te kunnen maken aan de nu reeds drie jaar durende strijd van militante Tamils, die een apar te staat in het noorden en oosten van Sri Lanka voorstaan. De Ta mils, die 18 procent van de 16 mil joen zielen op Sri Lanka uitmaken, vinden dat zij door de Singhalese van 1 tnt -in iaar Do meerderheid op het eiland worden gediscrimineerd. Zeker 4.000 men- In zijn voorstelllen wil Jayewar dene tegemoet komen aan de eisen van de Tamils door in alle negen provincies een raad te benoemen, de Tamils zitting hebben. Via die regeringsraad zouden zij enige zeggenschap krijgen in de besluitvorming over wettelijke be palingen, onderwijs en vestigings beleid. De leden zouden den gekozen worden Er wordt scherpe kritiek geuit op de Verenigde Staten en op het stemgedrag van enkele westerse landen (de Verenigde Staten en Groot-Brittannië) die in de Veilig heidsraad hun vetorecht hebben gebruikt om bindende sancties te gen Zuid-Afrika tegen te houden. Als slotconclusie nam de confe rentie een verwerping van het Amerikaanse beleid van 'opbou wende betrokkenheid' en er wordt bij Washington en Londen op aan gedrongen hun negatieve houding ten aanzien van sancties te herzien. De meeste' westerse landen en enkele Latijnsamerikaanse landen (Colombia, Venezuela, Argentinië) lieten weten dat zij hun voorbe houd bij de verklaring schriftelijk zullen meedelen aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties. De westerse bezwaren hebben be trekking op de steun aan de gewa pende strijd van de onafhankelijk heidsbeweging Swapo en op de veroordeling van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. De landen van de Europese Ge meenschap zijn dus niet bereid Zuid-Afrika onder druk te zetten om Namibië eindelijk onafhanke lijkheid te verlenen. In de voorge lezen verklaring wordt niet gespro ken over een boycot of sancties, of zelfs maar over de noodzaak van dwang, pressie of druk. De EG-lan- den beperken zich tot het uitspre ken van „diepe spijt" over de wei gering van de regering in Pretoria, gehoor te geven aan de besluiten van de Veiligheidsraad. Prijs voor mensenrechten naar Alfonsin STRAATSBURG (AP) - De 21 lan den tellende Raad van Europa heeft de prijs voor de rechten van de mens voor dit jaar toegekend aan de Argentijse president Raul Alfonsin en de voormalige Oosten rijkse minister van justitie Chris tian Broda. De Raad voerde gisteren voor de toekenning van de gedeelde prijs aan dat president Alfonsin zich buitengewoon heeft ingespannen voor de bescherming van de men senrechten in zyn land na het her stel van de democratie in 1983. Eerder werd de prys in 1980 aan de Internationale Commissie van Justitie toegekend en in 1983 aan de medische tak van Amnesty In ternational. CHINESE PLAYBOY. De eerste uit hun oplaag van 50.000 nummers van midden zouden zij een eerste mi- het maandblad Playboy in het Chi- nister moeten benoemen. Elke pro- i twee dagen uitverkocht chauffeur. Hun auto werd woens dag tot ontploffing door een com mando van de RAF. 'Europese links-extremistische sen die de rechtbank in Genua donderdag heeft uitgesproken kurts, werd het kantoor van de af- het proces over de kaping deling misdaadbestrijding van de Franse politie (BRB) in Parijs door een bom getroffen. Daarbij kwam een politiefunctionaris om het le ven en raakten meer dan twintig anderen gewond. Inmiddels heeft het 'commando Loic Lefèvre' van de links-extremistische groepering Action Directe de verantwoorde- het ROME (DPA) - Er komt een tunnel Sid voor deze bomaanslag °P' onder de Brenner. Daarover heb- geeisl- ben de ministers van verkeer van Italië, Oostenrijk en de Bondsrepu bliek in Rome overeenstemming bereikt. Het gaat om een spoortunnel. De kosten van het project schatte de Italiaanse minister van verkeer op één miljard gulden. Een deel daar van komt uit een fonds van de Eu ropese Gemeenschap en de rest zal worden opgebracht door de drie genoemde landen. Wanneer alles volgens plan verloopt is de tunnel in het jaar 2000 gereed voor ge bruik. e-schip de Achille Lauro. In totaal stonden 15 personen te recht. Drie van hen werden bij ver stek tot levenslang veroordeeld wegens het organiseren van de ka ping. Onder hen was Abu Abbas, leider van de Palestijnse guerrilla beweging PLF. Drie zwaarste straf was voor de 23-jarige leider van de commandogroep, «pkoripn Magied el Molgi. Het vierde lid van geKomen de groep was ten tijde van de ka- ping nog maar 17 jaar en moet de kinderrechter verschijnen. sen zijn tot nu toe bij de strijd c echter ook geleid kun- geraakt. "De Chineestalige Play- nen worden door een gouverneur, boy heeft meteen aangetoond dat die door de centrale regering wordt hij welkom is", aldus Albert WARSCHAU (UPI) - Als een sig naal van „verdere normalisering" viji «uiucic in Polen, heeft de regering meege- veroordeeld tot straffen van zes deeld dat ziJ een aantal politieke Vijf andere verdachten werden iffen van zes een half jaar. maanden tot z gevangenen zal vrijlaten. Het Vier personen werden vrijgespro- voor de derde maal sinds de ophef- ken fing van de staat van beleg dat er De officier van justitie had in ze- gevallen levenslang geëist. Hij amnestie wordt afgekondigd. De amnestie zal betrekking heb ben op „gewone" criminelen den van de commandogroep die gaat tegen alle vonnissen in be- politieke gevangenen. Jaruzelski het schip kaapten, kregen straffen roep. liet echter op het partijcongres in Vrijlatingen op komst in Polen juni al weten dat een amnestie „se lectief' zal zijn. Uit zijn woorden viel op te maken dat enkele leiders van het verboden vakverbond Soli dariteit niet onder het pardon zul len vallen. Uitgesloten worden waarschijnlijk Wladyslaw Frasy- In de Poolse gevangenissen wor den meer dan 250 politieke gevan genen en ongeveer 130.000 crimi nelen vastgehouden. In juridische kringen wordt gezegd dat de ge vangenissen overbevolkt zijn en dat naar verwachting 50.000 a 60.000 kleine misdadigers zullen worden vrijgelaten. Buitenland kort Pinochet De president van Chili, generaal Augusto Pinochet, wil nog elf jaar aan de macht blijven om 'de totali taire bedreiging' van het commu nisme tegen te houden. Pinochet zei dit gisteren in een toespraak in het dorp Santa Juana, by Concept ion. Waarnemers leggen dit uit als een aanwijzing dat Pinochet zich bij de presidentsverkiezingen in 1989 weer kandidaat zal stellen. Tanker in brand Iraakse vliegtuigen hebben gis teren ten zuiden van het Iraanse olie-eiland Kharg een tanker in brand geschoten. Iraanse helikop ters hebben gewonden van boord de brandende tanker gehaald, zo werd er aan toegevoegd. Het is de vijfde maal in een week tijd dat Irak een schip in de Perzische Golf aanvalt. Wervelstorm De wervelstorm 'Peggy' heeft in het noorden van de Filipijnen een spoor van dood en vernielingen achtergelaten, zo hebben de Fili- pijnse autoriteiten gisteren meege deeld. Er vielen zeker 82 doden en naar schatting 45.000 mensen raak ten dakloos. De materiële schade wordt geschat op circa 30 mihoen gulden. President Corazon Aquino kondigde in de getroffen provin cies de noodtoestand af. Zij gaf op dracht omgerekend circa 1,25 mil joen gulden vrij te maken voor noodhulp. Twee weken geleden werd in Ni caragua het oppositie-dagblad 'La Prensa' voor „onbepaalde tijd" het zwijgen opgelegd. De directie van de krant stuurde de Nicara guaanse president Ortega daarop een protestbrief. Onze correspon dent in Midden-Amerika, Rob Sprenkels, wist een kopie van die brief te bemachtigen; bijgaand drukken we de tekst integraal af. door Rob Sprenkels Sprenkels zelf voegt er aan toe: Persbreidel? Een flagrante schending van de mensenrechten? Het antwoord van het bestuur van de krant die een heldenrol vervul de in de laatste jaren van de strijd Op bevel no 1986 denkt. Daniel Ortega krijgt de schuld van „de burgeroorlog" en het sandinistische regime wordt op één lijn gezet met de Somoza- dictatuur. Persbreidel? Een flagrante Violeta begon La schending van de mensenrechten? tegen wijlen dictator Somoza liegt Prensa in het voetspoor van Was- Het bestuur niet om, maar toch zyn er enkele kanttekeningen nodig, hington verkiezingen te eisen, lijk hebben als Maar die plotselinge koerswijzi- werkelijk sprake 2 La Prensa n Nicaragua zijn van een Het nu gesloten La"Prensa heeft ging leidde tot grote problemen burgeroorlog, maar zover is het maar weinig gemeen met de krant binnen de krant zelf en nog geen nog steeds niet. De contra-revolu- van zeven jaar geleden. De alliantie maand later, in mei 1980, besloot tionairen werden in 1980 gerecru- met de sandinisten werd in feite al driekwart van de journalisten een teerd en opgeleid door de Ameri- verbroken in april 1980, toen Viole- eigen krant op te richten, 'El Nue- kaanse inlichtingendienst CIA. ta Chamorro, de weduwe 1 1 de Diarjo', een in principe onafhan- Nog altijd bevinden hun belang- vermoorde La Prensa-held Pedro kelijke krant die niettemin nog al- rijkste bases zich op Hondurees tijd nauw samenwerkt met de san- grondgebied en ook zyn er miljoe- dinisten. Ondanks de Joaquin Chamorro, uit de regeren de junta stapte. Het conflict vond zijn oorsprong in de beslissing van de sandinisten om de eigendom men yan Somoza in handen van de staat te houden. De staat werd op rika-politiek te verdedigen, ook al 1 maart 1982 inge- 1 dollars uit Washington nodig hun strijd gaande te houden. stelde censuur zag La Prensa kans Dat de sandinisten verregaande de Amerikaanse Midden-Ame- maatregelen hebben genomen te- die current vai milie die droomd or guaanse economie te worden. de belangrijkste de Chamorro's, een fa- altijd van had ge was het dan vaak tussen de regels door. De provocaties aan het adres de sandinisten waren bijna da gen La Prensa en de katholieke kerkleiding, instanties die min of meer openlijk hebben opgeroepen de oorlog van de contra's te 1 de spil van de Nicara- gelijks. Uit de brief van het bestuur steunen, is daarom tot op zekere blijkt hoe men over Nicaragua an- hoogte te begrijpen. In ieder geval is het uw regering, commandant Ortega, die verant woordelijk was voor alle publica ties in 'La Prensa' sinds maart 1982. Uw regering heet ingestemd met een van de brutaalste gevallen van perscensuur in de geschiede nis van de geciviliseerde wereld. U bent volledig verantwoordelijk voor de door uw regering opgeleg de brutale censuur en de resultaten van die censuur. De machthebbers zouden niet blind moeten zyn voor eigen fouten. Met het sluiten bron van publieke oppositie caragua en het onmogelijk maken van de verdediging van de rechten van Nicaraguanen, gisteren ver pletterd door Somoza en vandaag door uw regering, heeft u bewezen het pad van totalitair communisme te kiezen. U prefereert een militai re oplossing, al preekt u het tegen deel. Maatregelen als het sluiten van 'La Prensa' bewijzen de wereld de leugen van de zogenaamde vre- gua ondanks de brutale censuur, ondanks de voortdurende sluitin gen, of misschien dankzij die maat regelen, de oorzaken te weten ko men voor hun honger en schande. U vreest dat het volk te weten komt dat de talrijke onschuldige doden van de burgeroorlog niet hadden hoeven te vallen als u dat had gewenst en dat u het democra tische concept, onderdeel van de revolutie, heeft verraden. Als het zo is dat Nicaragua op het moment met een burgeroorlog 4f. moet rekenen waarin zowel de Sowjet-Unie als de Verenigde Sta ten zyn verwikkeld, rechtvaardigt dat niet de beperking door uw re gering van fundamentele mensen rechten als gedachten, afwijkende mening of het recht geinformeerd te worden. U zou moeten weten, commandant Ortega, dat 'La Pren sa' in haar 60 jaar lange traditie in het belang van de Nicaraguaanse vrijheid nooit week voor het mis bruik van macht dat resulteerde Aan commandant Daniël Ortega, president van de republiek, Managua. Commandant Ortega, werken hun arbeidsplaats te ont zeggen. U moet weten, meneer de presi dent, dat u geen mens voor de gek kunt houden met uw beschuldigin gen aan het adres van 'La Prensa'. Van begin af aan heeft u zelf tegen journalisten gezegd dat „kranten als 'La Prensa' dienen te verdwij nen". Uw beschuldigingen missen elke grond. De opschorting van 'La Prensa' was een aanval op de vrij heid van meningsuiting van de Ni caraguanen, al lang geleden zorg- Het van 26 juni daterende bevel tot sluiting voor onbepaalde tijd van 'La Prensa' door het directoraat van communicatie en media van het ministerie van binnenlandse zaken, behorend tot de regering ^bSëkSrd^^b^M die door u wordt voorgezeten, is ar- bitrair, illegaal en onrechtvaardig. De poging om de sluiting van La Met deze daad schendt u de Ver- Prensa' te koppelen aan de hou- klaring van de rechten en verant- dln? van het Amerikaanse Congres woordelijkheden van de mens, die slechts een voorwendsel om in is ondertekend door alle naties van Nicaragua het totalitaire politieke Amerika, en die zegt: „Iedereen ™del te institutionaliseren dat heeft het recht van vrijheid derzoek, opinie en mening, recht op welke manier dan ook ge dachten te uiten". U schendt ook het fundamentele statuut van vrij- on_ botst met de christelijke en wester- het se principes van de Nicaraguanen. Na zeven jaar kan uw regering er nu op pochen elk geluid dat tegen gesteld is aan dat van het sandinis- heid op werk door meer dan 230 tische regime te hebben gesmoord, gezinshoofden die bij 'La Prensa' Eerst waren het de radiozenders. toen de radio van de kerk. Nu, na vier jaar van brutale overheersing van de vrije gedachten in Nicara gua die nog slechts met moeite konden worden geuit in 'La Pren sa', is onze krant aan de beurt. 'La Prensa', trouw aan haar mot to 'in dienst van de waarheid en de vrijheid', heeft zich beperkt tot het blootleggen van de waarheid zowel binnen als buiten Nicaragua en heeft niet toegestaan zich te laten regeren door de opinie en de wil van anderen. Door het opleggen van een regime van overheersing heeft u er voor gezorgd dat kwes ties, Nicaraguanen betreffend, al leen in de vrije pers buiten Nicara gua worden bediscussieerd. U noemt uzelf verdediger van de nationale soevereiniteit, maar het lijdt geen twijfel dat als gevolg van uw arbitraire misbruik vraagte kens worden gezet bij onze soeve reiniteit. Daardoor zijn Nicara guaanse aangelegenheden onder werp van discussies en besluiten in het buitenland. Dat zijn de uiter sten waar een dictatoriaal regime toe leidt. delievende instelling die u zegt de dood van onze directeur-marte- voor te staan tegenover de onder- - - - handelende groepen in Nicaragua. Deze leugen brengt het recht op le ven van de Nicaraguaanse volk in gevaar, het enige recht dat nog be stond na de inspanningen van uw regering alle rechten onderge schikt te maken aan de wil van de staat. Het radiostation van uw party, Radio Sandino, heeft ons belasterd door ons verraders te noemen. Is het puur toeval of een logische ge volgtrekking dat het regime van Somoza ons als verraders bestem pelde vanwege de start van onze vrijheidsstrijd? Het was Somoza die 'La Prensa' zeven jaar geleden vernietigde omdat hij onze krant beschouwde als de publieke oppo sitie tegen zijn regime. Wat is dan de reden voor uw regime 'La Pren sa' voor onbepaalde tijd te verbie den? Vreest u wellicht dat de on vrede over uw regime onder het Nicaraguaanse volk het niveau zal bereiken van 1979? U heeft 'La Prensa' gesloten om dat u bang bent voor de waarheid. U vreest dat het volk van Nicara- U kunt er op rekenen dat Nicara gua eens een republiek zal zijn, met of zonder uw regering. Mis schien heeft u op de top van uw macht vergeten dat in de geschie denis van de onderdrukte volkeren leert dat een onderdrukking nooit sterk genoeg is om de mars naar de vrijheid te stoppen van degenen die bereid zijn tot het einde, tot de overwinning te gaan. Zolang 'La Prensa' gesloten blijft door een maatregel van uw regering die door geciviliseerde mensen bar baars wordt genoemd, zult u zich moeten schamen voor de gecivili seerde wereld. De geschiedenis van zestig jaar aan de kant van het volk kan niet worden teniet gedaan door het uitvaardigen van een de creet. Wij weten dat het Nicara guaanse volk achter ons staat en dat zy op dit moment de arbitraire opschorting van de verschijning betreurt. Het volk vertrouwt er ook op dat 'La Prensa' weer in volle vryheid zal verschijnen. Met niets verder toe te voegen, verblijven wij, De raad van bestuur van 'La Prensa', Violeta B. De Chamorro, president.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7