Tamils: 6 dagen voorwaardelijk Rust in WD ook voor kabinet doorslaggevend Dost vecht voor verloren zaak Extra sterfgevallen kanker Zes op tien caravans niet in orde Arrestatie Effecten kernramp Tsjernobil voor Nederland: Bezetting PvdA-bureau Ontvoerders Heineken in cassatie Drie miljoen voor hulp aan Afghanen Warming-up ambtenaren ZATERDAG 12 JULI 1986 BREDA (ANP) - Een ongebruikelijk proces. Zo betitelde politierechter mr. L. Kalff gisteren in Breda de zitting waarbij vijftien Tamils voor hem verschenen. Zij werden verdacht van openlijke geweldpleging en vernielingen. Het eerste achtte de rechter niet bewezen, voor het tweede veroordeelde hij de Tamils tot zes dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van één jaar. Officier van justitie mr. J. Bijvoet eiste vijftien maal twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf plus een geldboe te van 250 gulden. NIJMEGEN (ANP) - Bij een con- trole van het vakantieverkeer gis teren op rijksweg 50 tussen Nijme gen en Den Bosch, bleek 60 pro cent van de caravans niet aan de verkeerseisen te voldoen. Alleen waren de gebreken die gisteren werden geconstateerd aanmerke lijk minder ernstig dan tijdens een vergelijkbare verkeerscontrole vo rige week. Toen werden zelfs twee caravans uit het verkeer genomen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie Nijmegen week het percentage caravans dat niet in or de was vrijwel niet af van de cijfers van eerdere controles. De controle ter hoogte van Wychen werd tus- „Een overheid die mensen betut telt door hen slechts twintig gul den in de week vrij te laten beste den moet niet verwachten dat daar nog eens een boete van betaald wordt", aldus politierechter Kalff ter motivatie van zijn vonnis. De Tamils stonden terecht we gens het vernielen van een pension in Oud-Gastel. In de nacht van 23 op 24 april sloegen zij het interieur kort en klein. Zij reageerden hier mee op een verklaring van minis ter Brinkman van welzijn, volksge zondheid en cultuur waarin deze meedeelde de opvangregeling van Tamils niet op korte termijn te zul len verbeteren. Hoewel in het hele land pensions werden vernield zijn de Tamils uit Oud-Gastel tot nog toe de enigen die gerechtelijk worden vervolgd. In totaal dagvaardde het openbaar ministerie 52 van de vluchtelingen, twintig stonden gisteren terecht, 32 van hen zullen volgende week voor het hekje staan. Vijf Tamils verschenen niet. Hun zaken wer den aangehouden. Over de te volgen procedure ont stond nogal wat onduidelijkheid op de zitting. Er werd verscheide ne malen geschorst om de rechter de gelegenheid te geven zich in alle rust over allerlei juridische proble men te buigen. De afspraak was namelijk dat al le partijen het proces met een alge meen verhaal zouden beginnen. De zaak tegen de eerste Tamil die te recht stond nam op die manier de hele ochtend in beslag. In de daar opvolgende zaak kon hier dan naar verwezen worden. Omdat de rech ter het eerste deel van de dagvaar ding niet bewezen verklaarde - de vernielingen vonden op particulier afgesloten terrein plaats, zodat van openlijke geweldpleging geen sprake kon zijn - wijzigde de offi cier mr. J. Bijvoet de overige dag vaardingen ter zitting. Dit werd door de verdediging met succes aangevochten. De advocaten hadden F. Florin van Vluchtelingenwerk Nederland als getuige-deskundige opgeroe pen. Deze ging tijdens het algeme ne gedeelte in op de achtergronden van de vernielingen. „Zonder be grip te hebben voor de acties kun nen we de vernielingen toch wel begrijpen", verklaarde hij. „De mensen waren radeloos". De officier vond de problemen van de Tamils „reëel" maar geen rechtvaardiging voor de vernielin- DEN HAAG (ANP) - De Nederlan der M.P., leeftijd en woonplaats onbekend, is in Moskou aangehou den. Dat maakte een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken gisteravond bekend. P. werd aangehouden toen hij met twee Russische mensen in een auto zat te praten. Er wordt gezegd dat dit mensen van de onafhanke lijke vredesbeweging in de Sowjet- Unie zijn, zo zei de woordvoerder. De man zou in Moskou zijn als toeschouwer van de Goodwill Ga- gen. Volgens hem waren de acties van te voren beraamd. Hij wees hierbij op de verklaring van één van de verdachten: „We wilden een einde maken aan deze manier van opvang en besloten tot gezamenlij ke vernielingen om klokslag één uur". Rechter Kalff zei begrip te heb ben voor de „sombere gemoeds toestand" waarin de Tamils zich de bewuste avond bevonden. Hij noemde het onaangenaam om door een regering betutteld te worden. In tegenstelling tot individuele asielzoekers vallen de Tamils on der de zogenaamde brood-bed- bad-regeling, zijn zij centraal ge huisvest in pensions en krijgen voedselpakketten uitgereikt. Ver der geeft de regering hen twintig gulden zakgeld per week. en bloemen voor de wandelaars van de Apeldoornse vierdaagse. Een fraaie afsluiting van dit jaar ongeveer achttienhonderd enthousiaste wandelaars deelnamen. (foto anp». door Hans Hoogendijk DUSSELDORP (GPD) De Dus- seldorfse rechter Strauss begon de derde dag van het proces tegen de Arnhemse hasj-handelaar Harm Dost met het voorlezen van een verklaring van Dost. 'De aange klaagde Dost laat weten niet meer op de zittingen aanwezig te willen zijn. Wordt hij daartoe gedwongen dan wil hij de zitting verstoren door tussenroepen en scheldwoor den'. Daarop werd de zitting geopend. Aanwezig de drie rechters, twee advocaten, de openbare aanklager en een paar journalisten. Dost werd donderdag uitgesloten omdat hij Strauss en zijn collega's had uit gemaakt voor 'paragrafen-ridders'. Voor advocaat Gregorius en Dost staat het als een paal boven water dat de Arnhemmer zwaar zal worden veroordeeld. Gregorius: „Mijn enige vraag is eigenlijk nog hoe Nederland zal reageren op een gevangenisstraf van een jaar of tien". Want dat het daarop uit draait wordt steeds duidelijker. De Dusseldorfse rechters zullen zeer streng oordelen. Het feit dat zij Dost mogelijk op onwettige wijze in handen hebben gekregen schijnt hen niet te deren". En Dost hebben ze. Vrijdag be gon het getuigenverhoor pas echt goed. Maar voor de verdediging is het proces eigenlijk al gelopen. EINDHOVEN (ANP/AP) - Vijftien tot twintig extra sterfgevallen door kanker, eenzelfde aantal babies met erfelijke afwijkingen, hooguit een enkel geval van schade aan de ongeboren vrucht en een extra be lasting van de gehele bevolking met radio-actieve bestraling. Dit zullen de gevolgen voor Nederland zijn van de ramp met de Russische kerncentrale in Tsjernobil, zo blijkt uit berekeningen van leden van de Nederlandse Vereniging voor Stralingshygiëne (NVS) in Eindhoven. De schatting van het aantal do delijke kankergevallen kwam tot stand na bestudering van alle be schikbare gegevens, waaronder metingen van de KEMA in Am- hem, het Energie Centrum Neder land in Petten en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Mi- lieuhygëne in Bilthoven. De stra lingsdeskundigen komen daarmee tot een getal dat twee keer zo hoog ligt als de berekening van TNO. Deze onderzoekorganisatie schat het aantal extra kankergevallen met dodelijke afloop op niet meer dan zeven. Van de 15 20 extra kanker- slachtoffers zullen er volgens de stralingsdeskundigen vijf sterven door een kwaadaardig gezwel aan de schildklier. Het aantal schildkliertumoren ten gevolge van de ramp met de Russische kerncentrale zal echter veel groter zijn: ongeveer 100. Daarvan zal evenwel 95 procent genezen kun nen worden. Een Marokkaanse student die in geschreven stond aan het Russi sche Instituut voor Kernonderzoek in Kiev is overleden als gevolg van radioactieve straling die hij absor beerde na de kernramp van 26 april in het nabijgelegen Tsjernobil. Dit is gisteren gemeld door een Marok kaanse krant. Het ongeluk eiste totdusverre volgens officiële Rus sische gegevens 27 mensenlevens. Vorig jaar zijn in de kerncentra les Borssele en Dodewaard veer tien storingen geweest. Geen van die storingen gaf aanleiding tot bij zondere veiligheidsmaatregelen. De aard ervan was dusdanig dat geen gevaar voor personeel en om geving bestond. Dit heeft staatsse cretaris Kappeyne van de Coppello van sociale zaken in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. De staatssecretaris concludeert dit op basis van een rapport van de Kernfysische Dienst van haar mi nisterie. De storingen waren gelijk verdeeld over de centrales. Eén storing in Dodewaard in december werd belangrijk genoeg geacht om internationaal te melden. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer twintig Turken hebben gisteren het landelijk bureau van de PvdA in Amsterdam bezet. Zij verlang den dat de PvdA meer afstand neemt van het volgens hen onde mocratisch bewind in Turkije. De Turken protesteerden met hun ac tie ook tegen een vergadering die vorige week in Instanboel - van een commissie van de Raad van Euro pa - werd gehouden. De PvdA was daar eveneens vertegenwoordigd. Na de bezetting verklaarde de PvdA te willen praten met Turkse organisaties binnen en buiten Tur kije die actie voeren voor echte de mocratie en mensenrechten. Tot deelname aan de vergadering in Is- tanboel zegt de PvdA te hebben besloten om toch haar stem te kun nen laten horen. sen half vier en acht uur uitge voerd door de rijkspolitie Nijme gen geassisteerd door de gemeen tepolitie Nijmegen en Wychen. In die periode werden 50 cara vans gecontroleerd. Dertig procent van de gecontroleerde caravans bleek te zwaar belast. Daarnaast was een groot aantal caravans niet voorzien van goede remmen. Eén caravan mocht om die reden pas doorrijden nadat de ANWB de had gerepareerd. Terwijl rechter Strauss zijn best deed het geheugen van jonge ge tuigen op te frissen, waren Dost's advocaten in gesprek. Ook de offi cier van justitie was nauwelijks geinteresseerd. Hij wilde in een korte schorsing wel kwijt dat hij begrip heeft voor de Nederlandse wrevel over de hele zaak, maar dat hij als Duitse openbare aanklager met Duitse wetten te maken heeft. En in die wetten staat bijvoorbeeld dat de officier van justitie gedwon gen is elke wetsovertreding te ver volgen. Een heel andere benade ring dan in Nederland. Verder wor den harddrugs gelijk gesteld met softdrugs, waarbij voor de straf maat het bezit van 200 gram hasj ongeveer gelijk wordt gesteld aan dat van twee gram heroine. Aangezien Dost honderden ki lo's heeft verkocht en de rechters er bijna van overtuigd zijn dat ze dat 'hard' kunnen maken, ziet het er niet best uit voor de 38-jarige Arnhemmer. Dezelfde rechter Strauss veroordeelde enige tijd ge leden een heroine-dealer tot de ma ximumstraf van 15 jaar. Verder heeft Dost nog als handi cap dat de Westduitse kranten bol staan van de verhalen over de doodvonissen in drugszaken in Maleisie. Daar, zo berichtten de Westduitse kranten, is de mini mumstraf voor een beetje hasj 15 jaar en daar, in dat verre land, wacht twee Duitsers mogelijk de doodstraf. Maar er is nog meer: donderdag publiceerde de Westduitse douane haar jaarverslag. Daaruit blijkt on der meer dat de drugssmokkelaars niet alleen steeds inventiever wor den, maar ook dat het zwaartepunt van de drugshandel, zowel in soft- als in harddrugs aan de Nederland se grens ligt. De roep in West-Duitsland om die 'slappe' Nederlanders nu eens aan te pakken wordt luider. Het geval-Dost lijkt dan ook te worden gebruikt om Nederlanders en Westduitsers te tonen dat het de Duitsers ernst is bij de bestrijding van alle drugs. AMSTERDAM (ANP) - De twee ontvoerders van Heineken en diens chauffeur Doderer, gaan in cassatie tegen de beslissing van de Franse rechter dat ze aan Neder land kunnen worden uitgeleverd. Dit heeft een van hun Nederlandse raadslieden, mr. M. Moszkowicz gisteren meegedeeld. De Franse rechter besloot woensdag de Franse minister van justitie te adviseren de twee aan Nederland uit te leveren wegens afpersing en wederrechtelijke vrij heidsberoving. Hiervoor kan het tweetal tot maximaal twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wor den. Beiden proberen sinds hun ar restatie hun uitlevering aan Neder land tegen te houden. Met het aan tekenen van cassatie bij de Franse Hoge Raad, mogelijk gevolgd door een behandeling door de Franse Raad van State en, als laatste red middel, een beroep op dé Europese Commissie en daarna het Europe se Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg kan het nog meer dan een jaar duren voordat de twee weten waar ze aan toe zijn. De drie andere verdachten in de ontvoeringszaak werden tot gevan genisstraffen van negen en twaalf jaar veroordeeld. DEN HAAG (ANP) - Minister Schoo voor ontwikkelingssamen werking heeft drie miljoen gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan slachtoffers van het Afghaanse conflict. Dit heeft de voorlichtings dienst ontwikkelingssamenwer king gisteravond bekendgemaakt. De helft van het bedrag zal wor den verstrekt via het VN-Hoge Commissariaat voor de vluchtelin gen, de andere helft via diverse particuliere organisaties. Het geld is bestemd voor onderwijs, voed selhulp en medicijnen. AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam wil ambtena ren - kabelmonteurs en buizenleg gers - die zwaar lichamelijk werk verriphten voorafgaande aan de werkdag een 'warming up' laten doen. Doel daarvan is het aantal blessures onder deze groep werk nemers te doen afnemen. Amster dam hoopt daarmee het vrij hoge ziekteverzuim bij sommige ge meentelijke diensten terug te drin gen. Het hoofd Medische Zaken van de Bedrijfsgezondheidsdienst van de GG en GD in de hoofdstad P. Staal, heeft dat vrijdag meege deeld. Mogelijk al aan het eind van dit jaar zal worden gestart met een vergelijkingsonderzoek. Van twee groepen werknemers zal één groep gedurende een jaar een korte trai ning voorafgaande aan de werkdag worden onderworpen. DEN HAAG - Het tweede kabi net Lubbers gaat aan de slag met een regeerakkoord, dat nog het best gekarakteriseerd kan wor den als een vergaarbak. Het knutselwerk van informateur De Koning en de onderhandelaars Nijpels WD en De Vries (CDA) is soms duidelijk (de doelstelling van het financieel-economisch beleid), soms vaag (de invulling van de bezuinigingen) en bij. vla gen onbegrijpelijk (de onderwij- sparagraaf). De heren zijn boven dien op krukken door de vader landse taaltuin gestrompeld. door Peter van Nuijsenburg De fractieleden van CDA en WD, die in een vloek en een zucht hun goedkeuring hechtten aan het werkstuk, zullen by grondige lezing nog stuiten op verrassingen die de hand van op- perregelaar Lubbers verraden. De lakoniek geformuleerde zins nede over bezuinigingen bij Ont wikkelingssamenwerking en De fensie in geval van een financiële noodsituatie heeft menig specia list op deze terreinen onaange naam getroffen. Veel zullen ze er niet aan kunnen veranderen. De passage is aangebracht op het daartoe geëigende tijdstip: toen de fracties voor de keus stonden: slikken of stikken. Aan zijn opdracht heeft De Ko ning voldaan. De obstakels voor het tweede kabinet-Lubbers zijn uit de weg geruimd. Niet altijd even elegant, want vooral de eu- thanasieparagraaf is pas na veel gewroet tot stand gekomen. Ver geleken bij de oorspronkelijke tekst, die ongegeneerd gericht was op onder alle omstandighe den overeind houden van de coa litie, is de nieuwe paragraaf zon der meer een verbetering. De verplichting dat het kabi net een aanvaard initiatiefwets voorstel uit de Kamer moet on dertekenen, terwijl het cruciale advies van de Raad van State nog niet binnen is, was een staatsrechtelijk monstrum dat terecht is geschrapt. De toevoe ging dat individuele leden naar geweten mogen stemmen over voorstellen die niet stroken met bedoeia advies, kan met enig goede wil ook nog als een Verbe tering worden aangemerkt. Al was De Vries er als de kippen bij om de WD te waarschuwen voor drieste avonturen. Want de zin 'dat zij zich in de eerste plaats zullen laten leiden door het voor bestaan van de coalitie' stond er natuurlijk niet voor niets. Het is overigens zeer de vraag of die veiligheidskleppen ooit in werking zullen treden. Beide partijen hebben zich weliswaar verplicht tot het zoeken van een inhoudelijke oplossing voor het euthanasievraagstuk, maar Nij pels liet al weten in zijn sas te zijn met de zorgvuldigheidseisen die mede in overleg met de medi sche wereld zullen worden opge steld. Een arts die zich aan deze eisen houdt, zou dan met succes een beroep op overmacht kun nen doen en niet vervolgd wor den. Het CDA, zeker de fractie, zit niet te wachten op een wet, ook niet op het geesteskind van Lub bers, de 'proeve'. De kans dat er de komende kabinetsperiode geen wetgeving komt, is dus niet denkbeeldig. Het gekrakeel van het afgelopen half jaar tussen de coalitiepartners over dit onder werp zijn dan weinig meer ge weest dan rimpelingen in stil staand water. Pretnet De mediatekst, en dan in het bijzonder de mogelijkheid van commerciële radio en televisie, inspireerde twee CDA-ers, Bei- nema en Kraayeveld-Wouters, tot principiële scherpslijperij. De bepaling dat omroepen die het commerciële pad inslaan binnen anderhalf jaar hun recht op de STER-gelden verspelen, ver mocht hen niet gerust te stellen. Hun voorbehoud komt kennelijk voort uit een onderschatting van de eten-van-twee-wallen-menta- liteit die de beoogde bezetters van het pretnet beheerst. Verder geldt voor dit onderwerp: een na tuurverschijnsel, en daar lijkt het oprukken van de commercie nog het meest op, laat zich niet tegen houden. Een regeerakkoord is natuur- De Korte. lijk prachtig, maar enige relative ring van zijn eeuwigheidswaarde is geboden. Voor het voortbe staan van een kabinet is vooral de relatie tussen de coalitiepart ners van belang en de verhou ding tussen tussen CDA en WD is door de kiezers fors uit het lood getrokken: het CDA is twee keer zo groot als de WD. Dat vergt van het CDA be hoedzaam opereren. Een te ma nifeste bijwagenrol kan de WD zich niet permitteren. Het CDA zal dus, met mate, rekening moe ten houden met de profilerings behoefte van zijn partner. Maar ook - en dat is een tweede com plicerende factor - zullen de libe ralen orde op zaken moeten stel len in eigen huis, nu Nijpels als politiek leider in de luwte is ge manoeuvreerd. Onkreukbaar De nieuwe fractievoorzitter, Voorhoeve, mag dan even on kreukbaar zijn als zijn costuums, politiek is hij een onbeschreven blad, zonder een overmaat aan krediet in de fractie. Het verwer ven van gezag voor operatie 'Schoonmaak' wordt zijn eerste zware klus. Daarbij zal hij de steun van 'teamleider', 'aanvoer der', 'eerste gezicht' of hoe de li beralen hun nieuwe politiek lei der De Korte verder believen aan te duiden, hard nodig hebben. De beoogde vice-premier is- handig en bekwaam, maar voor de beschrijving van zijn ambitie schiet het woord 'ongebreideld' tekort. Op de persconferentie na zijn machtsovername was hij zo goed om het beeld te schetsen van hun toekomstige samenwer king. De relatie Lubbers-De Vries, directeur en zetbaas, sprak hem zeer aan. Voorhoeve weet dus waar hij staat. Als dat maar goed gaat. Het nieuwe duo heeft nu nog het voordeel van de twijfel. Maar dat is, in een door conflicten ver scheurde partij die moet opbok sen tegen een oppermachtige coalitiepartner, van korte duur. De stabiliteit van de VVD, en daarmee van het kabinet, is ge baat bij snelle duidelijkheid over hun capaciteiten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5