Jaren tachtig in teken van voortplanting zonder sex? Bijzondere tentoonstelling in Lakenhal 'Overlast van Kerkhof valt mee' Professor Van Hall bepleit kritisch nadenken: ZATERDAG 12 JULI 1986 LEIDEN In-vitro-fertilisatie (ivf) is en bevruchtingsmethode waarbij bij de vrouw eicellen (follikel-punktie) worden verwijderd om buiten het lichaam met zaadcellen te worden bevrucht. Vandaar de namen reageerbuisbevruchting en regaeerbuisbaby. Om zoveel mogelijk eicellen in een cyclus te laten rijpen wordt de vrouw vooraf met hormonen behandeld. Van de buiten het lichaam ontstane embryo's worden er 2 tot 4 gemiddeld na twee dagen via LEIDEN - De ontwikkelingen in de gynaecologie gaan snel. Te snel misschien. Gynaecologen raken in opspraak en patiënten 'slaan' een luchtbrug om zwanger te worden van reageerbuisbaby's. Verandert de wetenschap de ethiek? Of is er een onevenredige belangstelling voor alles wat met vruchtbaar- en onvruchtbaarheid te maken heeft? Eylard van Hall, hoogleraar in de gynaecologie en hoofd van de vrouwenkliniek van het Acade misch Ziekenhuis Leiden, zegt het zo: "Waar de seksuele revolutie in de jaren zestig stond voor sex zon der voortplanting, zo lijkt de revo lutie van de jaren tachtig in het te ken te staan van voortplanting zon der sex". Voortplanting zonder sex. In het AZL is men een half jaar geleden met reageerbuisbevruchtingen be gonnen. In-vitro-fertilisatie (ivf) zo als de bevruchting in het glazen schaaltje officieel wordt aange duid. In het nieuws kwam het zieken huis twee weken geleden toen men had besloten tot het weghalen van drie van de vijf embryo's bij een vrouw die behandeld was met hor monen om de zwangerschap te sti muleren. Een gedeeltelijke abortus op sociale en medische gronden. Van Hall vindt dat de «ingreep verantwoord was. Het is onjuist om te zeggen dat de vrouw de ge volgen van de zwangerschap maar had moeten accepteren. "De in greep is uitgevoerd in de tiende week om de zwangerschap tot een goed einde te brengen. (De vrouw heeft inmiddels een gezonde twee ling van een half jaar oud). Compli caties bij een zwangerschap - zwanger zijn van een vijfling is een groot risico voor zowel moeder als kinderen - moeten indien mogelijk de schede in de baarmoeder gebracht. Overtollige embryo's kunnen worden diepgevroren en bewaard voor latere behandelingen. In Nederland houden vijf academische centra zich hiermee bezig, waaronder het Academisch Ziekenhuis Leiden. Hier kunnen vrouwen terecht bij wie onvruchtbaarheid wordt veroorzaakt door een lichamelijke stoornis. De Ziekenfondsraad heeft besloten over een periode van twee jaar een kleine 2000 worden voorkomen. A.fstotingsver- schijnselen na een niertransplanta tie laat je toch ook niet onbehan deld?" "Kritiek komt meestal van men sen die niet met patiënten omgaan. Dan krijg je ongenunanceerde uit spraken: geen abortus, geen vruchtbaarheidsbehandeling tot alles moet kunnen. Ikzelf probeer een goede middenweg te vinden". "Natuurlijk, iedere burger heeft iets te maken met voortplanting. Of liever gezegd: allemaal hebben we zo onze ervaringen. Ik vind het dan ook heel begrijpelijk dat elke nieuwe ontwikkeling met arguso gen wordt gevolgd. Alleen de maatschappelijke druk moet niet te groot worden. Wij - en daarmee bedoel ik onze beroepsgroep - moeten ook de tijd krijgen orde op zaken te stellen". Schrikreactie De zorgen die ethici hebben, vindt hij in de meeste gevallen ge rechtvaardigd. "De maatschappe lijke gevolgen van biotechnologi- sche ontwikkelingen zie je pas, als deze ontwikkelingen reeds ver gevorderd zijn. Daarom moeten we ervoor waken, dat de beheersing ervan öf volledig achterwege blijft öf vanuit een overtrokken schri kreactie ongenuanceerd wordt doorgevoerd". "We hebben te lang in een ivoren toren gezeten. We worden voortdu rend bestookt met nieuwe ideeën, waaraan niet alleen technische, ethische, maar ook psychologische aspecten zitten. Daarover moet na gedacht worden. Er wordt te wei nig rekening gehouden met de keerzijde van de medaille". "Over het DES-hormoon waren de artsen indertijd laaiend enthou siast. Intussen zijn de schadelijke gevolgen ervan bekend geworden. reageerbuisbevruchtingen te subsidiëren, terwijl er een grote behoefte is nog aan enkele duizenden. België bijvoorbeeld heeft tien klinieken en heeft al meer dan 300 baby's op de wereld geholpen, terwijl er nog eens 100 onder weg zijn. De wachtlijst in Nederland is dus lang. Het duurt gemiddeld anderhalf tot twee jaar voordat een vrouw aan de beurt is. Ze wordt dan gedurende drie cycli behandeld. In het AZL zijn inmiddels 40 vrouwen aan de beurt geweest. Dat heeft Ivf is een onnatuurlijke manier van bevruchting. Ik bereid me erop voor, dat we over 20 jaar wellicht daar ook de nadelen van gepresen teerd zullen krijgen. Een gewaagde uitspraak misschien, maar je moet het onder ogen zien". Dat de nieuwe ontwikkelingen voor de patiënt ook niet altijd een zegen zijn, beaamt hij zonder meer. "Vroeger waren er veel minder problemen dan nu het geval is. Je weet niet waar het eindigt. Als je net een leven zonder kinderen hebt geaccepteerd, is het verschrikke lijk om weer te moeten ontdekken dat er iets 'nieuws' is. Je moet je ook steeds afvragen of je vrouwen dit alles moet aandoen". Mechanisch Van Hall is van mening dat er, waar het gaat om het meewerken aan het ontstaan van menselijk le ven en dus een kind, plaats is voor een 'kritisch-autoritaire' houding. "Men kan natuurlijk redeneren dat als op een bepaald moment een kind wordt gewenst en er een tech niek is waarmee dit kan worden bereikt er geen enkel bezwaar is om deze techniek toe te passen.'Ik verzet me daartegen. In Frankrijk bijvoorbeeld wordt de reageerbuis bevruchting door de overheid als een nieuwe vorm van voortplan ting gezien die voor iedereen be schikbaar moet zijn. Dat noem ik medicalisering van de voortplan ting. We moeten waken voor een overdreven technische benade ring. De natuur kun je ook wel eens even op zijn beloop laten als dat mogelijk is. Een spontane zwangerschap is verre te verkiezen boven een kunstmatige". Hij stelt dat nuchter vast, want Van Hall weet als geen ander dat voor 10 procent van de vrouwen er vroeger nauwelijks bij, het on derwijs was zuiver op het lichaam gericht. Een en ander is ook tè zien over de ontwikkeling van medische in strumenten, hoewel martelwerk tuigen een betere benaming is. Wat bij voorbeeld te denken van het ap paraat waarmee kinderen waarbij bij de geboorte complicaties optra den, in stukjes werden geknipt ten einde de moeder van helse pijnen te verlossen. Of het elektrische doosje waarmee men dacht zenuw ziekten te kunnen bestrijden. De tentoonstelling is zoveel mo gelijk van 'beeldende' attributen voorzien. De originele deur uit 1636 van het Collegium Medico- practicum, een mini-hortus, de in richting van een studentenkamer uit vervlogen tijden en de al ge noemde instrumenten vinden de bezoekers op hun weg langs de ve le papieren informatiebronnen. De tentoonstelling is te zien tot 7 au gustus. geresulteerd in vier zwangerschappen. De eerste Leidse reageerbuisbaby is een maand geleden geboren. Onlangs hebben Nederlandse patiënten hun heil gezocht tot klinieken in België, Duitsland, Engeland en Wenen. Voor een behandeling is men daar tussen de 8000 en 10.000 gulden kwijt, inclusief reis en verblijf. Is de eerste keer geen zwangerschap dan moet de hele procedure worden herhaald. In Nederland kost de behandeling 5000 gulden per cyclus. zo'n bevruchting niet is wegge legd. We komen op de relatie arts-pa tiënt. De hoogleraar is daar duide lijk over: "Ik voel ook niets voor het klantenmodel, zo in de trant van: wij willen een kind, u heeft de technologie, dus laten we een deal maken. Of - een stap verder - ik wil een eigen kind, maar zonder daar voor zwanger te hoeven zijn, wüt u dat regelen?" door Saskia Stoelinga "Gelijkwaardigheid in de relatie arts-patiënt", zegt Van Hall, "ver onderstelt een volwassen commu nicatie tussen beiden. Deze zal soms leiden tot onenigheid over de wensen van de patiënt en tot het afwijzen van gevraagde medische dienstverlening, niet uit vooroor deel of paternalisme, maar als ge volg van een wezenlijke belang stelling voor hetgeen in de patiënt omgaat". Vanuit deze gedachtengang zegt hij geen 'ja' tegen ivf bij vrouwen die na enkele maanden nog niet zwanger zijn. Het is geen nieuwe voortplantingsmethode. Ivf moet in beginsel worden gereserveerd voor die gevallen waarbij een orga nische belemmering voor bevruch ting bestaat". Het heeft even geduurd voordat de afdeling van Van Hall meedeed aan de 'race' om de reageerbuisba by. De hoogleraar had zo zijn eisen. Een aparte unit binnen de afdeling met extra gynaecologen, een bio loog, een psycholoog, een ver pleegkundige, administratief- en laboratoriumpersoneel en inscha keling van het maatschappelijk DEN HAAG/LEIDEN - De over last van het taxi- en garagebedrijf Kerkhof aan de Narmstraat valt mee. De nadere Hinderwetbepalin gen die de gemeente stelt zijn daar om te vérgaand. Bovendien heeft de gemeente verschillende vorm fouten gemaakt, zodat die maatre- gelen alleen daarom al moeten worden ingetrokken. Dat betoogde tenminste N. Blonk, eigenaar van het pand waarin het taxibedrijf is gevestigd, tijdens de behandeling van zijn be roep tegen de maatregelen bij de Raad van State. Opmerkelijk was overigens dat A. Koot, de directeur van Kerkhof, helemaal geen be zwaar heeft tegen de extra bepalin gen die de gemeente stelt. Blonk, die een zakelijk meningsverschil werk. Hij wilde een hecht team hebben. Tot zijn grote genoegen werd deze zienswijze niet alleen gehonoreerd door de directie van het AZL, maar wees de Zieken fondsraad de Leidse vrouwenkli niek ook nog aan als één van de vijf centra voor ivf. Dat betekende sub sidie van de overheid. "Als je met zoiets begint, moetje het goed doen. Bij ons is ivf de laat ste mogelijkheid voor de vrouw om zwanger te worden. Dat is enorm spannend. De ingreep is im mers gericht op bevruchting. Als dat niet direct gebeurt, is dat een enorme teleurstelling. Bij een eilei deroperatie wen je wat langzamer aan het idee. Je hebt dan een half tot twee jaar de tijd om zwanger te worden". Wie meent dat dat de kans op be vruchting bij ivf groot is, komt be drogen uit. In het glazen bakje doen de verkregen zaadcellen en eicellen het uitstekend. Tachtig procent slaat aan. Bij terugplan ting van deze embryo's in de baar moeder haalt slechts vijftien pro cent het, waarbij dan ook nog eens rekening moet worden gehouden met een verhoogde kans op spon tane abortus (30%) en een viervou dig verhoogde kans op sterfte van het kind tijdens de verdere zwan gerschap. Al met al is de kans op de geboorte van een levend kind na ivf ongeveer 10% per cyclus. De ze resultaten worden beter naar mate de behandelingen vaker wor den herhaald. Begeleiding Van Hall: "Het 'succesgat' zit tussen de bevruchting en het in brengen. Er is een aantal dingen dat we niet weten- Misschien is de techniek niet volmaakt of is het embryo op het moment van plaat sing niet helemaal volgroeid of laat het invriezen te wensen over. Stress is naar mijn mening ook een heeft met Koot over de eigendoms rechten van het pand, stelt echter dat hij als eigenaar moet opdraaien voor de kosten van de maatrege len. Het wijzigen en vernieuwen van gevel en deuren zou hem op een investering van 100.000 gulden komen te staan. Een van de vormfouten waarop Blonk doelde, betrof het aanschrij ven van het verkeerde bedrijf en het niet ter inzage leggen van de voorgenomen maatregelen. Op hetzelfde adres, Narmstraat 2, zijn op papier twee bedrijven geves tigd: taxibedrijf J.A. van Kerkhof (waarvan Koot directeur en enige aandeelhouder is) en autobedrijf W.C.A van Kerkhof (met Blonk als eigenaar). Dat laatste bedrijf voert in de Narmstraat echter geen werk- belangrijke oorzaak. Vandaar dat ik steeds zo hamer op de begelei ding". Het ziet ernaar uit dat binnen kort de behandelingen vaker kun nen worden herhaald. Tot nu toe is voor het verkrijgen van de eicellen een opname en narcose nodig. In ontwikkeling is een echoscopische methode welke poliklinisch (dus vaker) kan worden uitgevoerd. De hoogleraar verwacht dan een suc ceskans van dertig tot veertig pro cent". Hij betreurt het oprecht, dat niet alle academische centra in Neder land ivf mogen doen. De wachtlij sten zijn nu lang. Er zijn al vrou wen die hun toevlucht hebben ge zocht in het buitenland. Hij noemt dat zorgelijk. "Je hebt er dan geen enkele greep meer op. Privékünie- ken die alle wensen uitvoeren. Nie mand weet bijvoorbeeld wat het ri sico is als een vrouw zich snel ach ter elkaar laat behandelen. Ook is het een vorm van klassejustitie. Echtparen die het zich kunnen per mitteren, vertrekken naar het bui tenland". Komen in het AZL ook onge huwde vrouwen in aanmerking? "Dat komt wel voor. Van Hall wijst erop dat er nog niets bekend is over de psychosociale en seksuele ontwikkeling van kinderen die ge boren werden na kunstmatige in seminatie (kid) of ivf bij alleen staande moeders. "Wel is uit on derzoek gebleken dat alleenstaan de vrouwen die om kid verzoeken zeer bewust hebben nagedacht over de maatschappelijke, finan ciële en opvoedkundige conse quenties van een eventueel ouder schap. Ik ben dan ook in de afgelo pen jaren geleidelijk naar de me ning toegegroeid dat het princi pieel afwijzen van ivf bij een al leenstaande vrouw onrechtvaardig en discriminerend is". Met eiceldo noren heeft Van Hall in principe Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Brenda, dv. F.H.M. van Deursen en M.J. AF Kerkvliet: Ste fan, zv. A. Zwanenburg en T. Hoek; Gert-Jan. zv. D.C. Overduin en G. Hoek: Ingeborg Petronella, dv. E.T.M. van der Poel en A.M.P. Hoogervorst: Annemarij Esther, dv. T.A. van Tongeren en M C. Dijkhoff: Angela Antonia Maria. dv. R.W.M Wolvers en L.C. Hoogervorst: Stefan Stefanus Petrus, zv. R.W.M. Wol vers en L.C. Hoogervorst; Eline Geertje, dv. R.C. Kos en J. van Oosterhoud; Nic- kv. zv. W.F.J. de Looze en J.M Streep. El les Eva Maria. dv. P.J. Duijn en J.M.A. van Uggelen; Louise, dv. J. van Duijn en J.J. Schuitemaker: Anouk, dv. P R Guerain en A. van Egmond; Cenny Vincentius. zv. A. Glasbergen en E.A. de Bolster: Marloes. dv. S. Dost en S.C. Versteeg; Michael Domingo, zv. A. van Esveld en A. Bouma; Merel. dv. B.H.J. van der Linden en.M. Verhoog; Tom. zv. B.H.J. van der Linden en M. Verhoog; Jasper Willem, zv. C. van Wijk en C.B. Stijnis: Remy Ramses, zv. J. Abbas en N.M. van der Hoorn; Cornells, zv. E. van Egmond en L. vanDuijvenbode: Johan na Antonia Cathanna. dv S.F.C.A. van As en C.J.A. van Rijsbergen; Ellen Maja. dv. A. van Duijn en E. Schuh, Bianca Maria Alida, dv. Q.C.M. Zonneveld en M.W.A. yan der Zalm; Joram. zv A.J. Wijling en S. Fasel; Krishan, zv. R. Bhikhie en M.H. Develing; Michael, zv. J.M. Blikman; Shajenne Sonya. dv. J.C.J, van Hooven en M.C.H. Homborg: Sebastiaan. zv. N.P.A. Esman en J. Wil- lems: Dirk. zv. J. Schaap en C. van Duijn; Anass. zv. M. Azhar en H. Reda; Daniel, zv. J. Kuijt en P.M. Kuijpens: Arnout Herman Gerard, zv. D.J. de Groot en J.A.E.C. Slootman. Aafke. dv. H. den Hollander en A.J. de Wit; Mathijs Michael, zv. C.P. Swagers en A.M. Netjes; Dieudonnëe Corette. dv. J.M C Coret: Jimmy, zv. K.H. Tan en J.M. En gel; Philip Hugo. zv. A.M.G. van der Ham en M.B. Westgeest; Manfred Jo- zaamheden uit. Blonk verwijt de gemeente nu dat de maatregelen niet ter kennis zijn gebracht aan W.C.A. van Kerkhof. En dat had volgens hem wel moeten gebeu- De gemeente houdt daarentegen vol dat het bedrijf van Koot ge bruik maakt van het pand. Die moet de maatregelen treffen. En hoewel Blonk eigenaar is van het pand, heeft hij met de Hinderwet maatregelen niets te maken. Blonk verwijt de gemeente ook dat zij de stukken, waarin de maat regelen werden aangekondigd, niet of onvoldoende ter inzage heeft gelegd, iets dat volgens de wet verplicht is. De gemeente houdt vol dat de stukken wèl ter inzage hebben gelegen. geen moeite. "Het spermadonor- schap is voor mij oojc een geaccep teerde zaak". Experimenten Tot slot de wetenschap. Hoe ver gaan we met experimenteel onder zoek bij levende embryo's? De hoogleraar: "De ethische toelaat baarheid van experimenten op 'overtollige' embryo's hangt samen met de waarde die uit levensbe schouwelijk oogpunt aan het vroe ge ongeboren leven wordt toege kend. Ik kan mij goed vinden in de stelling dat dit sóórt experimenten toelaatbaar is, mits een deugdelijk onderzoeksprotocol bestaat, het re delijkerwijs te verwachten valt dat de experimenten de medische we tenschap ten goede zullen komen, zaad- en eicel-donoren toestem ming hebben verleend en goed keuring is verkregen van een onaf hankelijke ethische commissie". "Genetische manipulatie van een nog in te planten embryo is, al thans bij de mens, vooralsnog toe komstmuziek", aldus Van Hall. Wel waarschuwt hij ervoor dat de ontwikkeling op dit gebied wel eens sneller zou kunnen zijn dan algemeen wordt verwacht. "De vragen liggen voor de hand: is het toegestaan om genetisch materiaal te wijzigen,' zodat erfelijke ziekten kunnen worden voorkomen of zou het mogelijk moeten worden om bepaalde gewenste eigenschappen aan het embryo toe te voegen?". "Een ding staat voor mij vast: we moeten met ons allen kritischer gaan nadenken over de voortplan ting, in het besef dat elke samenle ving uiteindelijk verantwoordelijk is voor de ethische dilemma's die zij zelf oproept. Dit is geen dood doener. Integendeel, want ook wij gynaecologen zullen in onze oplei ding en verder in nascholings- en bijscholingscursussen ons steentje daaraan moeten bijdragen". hannes Cornelis, zv. J.C. Molenkamp en C.P. van den Akker; Mark, zv. J. Vlie land en N.C. Schaap: Yvet. dv. J.A. Ro- zier en E.T.M. van der Poel: Yasmine Coriene. dv. A.C.H. Verhopgt en M.J. Tomson. Leendert zv. H Durieux en H. Ammeraal; Rachid zv. A. Asia en Y. Sal- hi; Vincent Sebastian zv. J.E. Solleveld en R. Phuhlmann; Sander Christopher zv. M.W. Guijt en T.J. van den Tol; Me lissa dv. D. Barnhoorn en G. Remmel- zwaal; Laurens Jan Marco zv. M.J. Baks en J.K. Boerema: Minke Petronella Margaretha dv. J. Hoekman en P.A.M. Leemans; Johannes Cornelis zv. J.C.J. Meijer en C.M. Staal: Catharina Maria dv. J.C.J. Meijer en C.M. Staal; Johan nes Paulus zv. T. Lamers en J. van Ros- sum; Bo Jan zv. M.H.M. Noordman en J.Q. van der Harst; Maaike dv. A.A. van Essen en L.A. Borstlap; Ghariba dv. B Seddouki en F. Moussaten: Ricardo Henricus Cornelis zv. J.J. Heruer; Gert- Jan zv. J. van den Oever en N. Zwaan: Willem Harmanus zv. G.H.H. van der Plas en J.P. Beltman; Antomus Jose- phus zv A.J. van Weeren en M.G.J. van Cleef; Johanna dv. J. van der Plas en L. van der Plas; Jacob Willem zv. GJ- de Vos en G.L. Meeuwisse; Margriet dv. M.W.P. van Dam en G.I. dé Later. Overleden: J. Schoneveld (1939) man: D. Noort (1917) man: S.C.T. Pennings (1970) vrlW.M Katz (1950) vrl T.B van Egmond (1907) man: S.C. Kriek (1897) vrl.geh.gew. met P. Hakkenberg: I. van Diepen (1985) vrl.: R.J. Bouricius (1919) man; M. Bon (1893) vrl.geh.gew. met A.C. van Dorp; H.G. Hoogenkamp (1922) man; M.K. Rooimans (1937) vrl.geh.gew. met T.C. Vermeulen; IJ. Schinning (1910) man; C. Ramak (1912) vrl.; M. van Winkel (1908) man; M. Ver mond (1986) vrl.: A. Onvlee (1907) vrl.geh.gew. met J.J. Pommer; J.C.H. van Straalen (1906) vrl.geh.gew. met J.A. Schumacher; J.G. Vink (1914) nian; C P. Copper (1913) man; D P. Kuijven- hoven (1903) man; C. Piket (1904) vrl.geh.gew. met J. van Zonneveld; M.W. Bikker (1939) vrl. echtgen.van B.C de Gelder; J.H. Vermeent (1928) man; H. Thoma (1896) man; J. de Tombe (1923) man. J.M. Huijbers (1927) man: J.J. Zondag (1909) man; G. Olden (1914) man; C.J. van der Voet (1915) man. Zoals gezegd vindt Blonk dat de overlast in de Narmstraat aan vaardbaar is. Dat zou uit een on- derzoekje zijn gebleken dat hij zelf heeft gehouden. Weliswaar was er overlast in de Narmstraat, maar dat wérd veroorzaakt door omwonen den. Het voorschrift van de ge meente, om deuren en ramen van het bedrijf permanent gesloten te houden, vindt Blonk overdreven. Slechts dienen ze gesloten te wor den wanneer er sparke is van enige geluidbelasting. Overigens geeft het directoraat-generaal voor mi lieuhygiëne van het ministerie van vrom, dat onderzoek heeft gedaan in de Narmstraat, de gemeente Lei den gelijk. Blonk stelde gisteren echter dat die de verkeerde panden heeft onderzocht. Niet Narmstraat 2 maar Narmstraat la-5. Overzicht van geneeskunde door de eeuwen heen LEIDEN - Een beunhaas van het ergste soort zouden we thans een arts noemen wiens opleiding voor namelijk een papieren is geweest. Wie immers wil pakweg een blin dedarmontsteking verholpen zien door iemand die alleen uit een boek weet hoe dat moet. Zo ging het er in het medisch on derwijs evenwel vroeger, tot de middeleeuwen aan toe. Studenten geneeskunde deden voor ze als vol leerd werden verklaard, niet veel meer praktijkkennis op dan met hun professor meegaan op zieken bezoek. Tegenwoordig is het van zelfsprekend dat medische studen ten tijdens hun opleiding als co-as sistent praktijkervaring opdoen aan het ziekbed. De geschiedenis van dit onder wijs aan het ziekbed, ofwel me disch klinisch onderwijs, is onder werp van een tentoonstelling die is ingericht in de Lakenhal. 'Aan bed geleerd', is de titel. In november is het 350 jaar geleden dat aan de Leidse universiteit een zogenoemd Collegium Medico-practicum werd ingesteld. De hoogleraren Otto Heurnius en Ewaldus Screvelius onderwezen studenten als eersten de geneeskundige praktijk. Het Caeciliagasthuis was tot praktijk ruimte gebombardeerd: op de rui me en lichte ziekenzalen (voor de pestlijders), die in schril contrast stonden met de van elk licht ver stoken 'dolcellen' op de beneden verdieping, had men de beschik king over twaalf bedden. Ontleden Dat het eigenlijk niet kon dat een student geneeskunde zonder gede gen praktische ervaring afstudeer de, was iets waar men al in de der tiende eeuw achterkwam. Het duurde tot ver in de vijftiende eeuw tot ook Leiden daarmee te maken kreeg. In 1575 immers werd de Leidse universiteit opgericht met onder meer een geneeskundi ge faculteit en al vrij snel klonk ook daar door dat het onderwijs veel te theoretisch was en dat de studenten veel meer praktische kennis moesten opdoen. Aan de hand van prenten, schil derijen, oude geneeskundige boek werken en tal van instrumenten wordt de ontwikkeling van het on derwijs aan het ziekbed in Leiden getoond. Dat praktische onderwijs kreeg in 1592 gestalte met de op richting van een anatomisch thea ter in de Begijnhofkerk. Daar werd studenten en verder iedereen die het maar zien wilde, gedemon streerd hoe het menselijk lichaam moet worden ontleed. Twee jaar la ter kwam de Hortus Botanicus, waar studenten geneeskrachtige kruiden, die ze daarvoor alleen op plaatjes konden bestuderen, in le venden lijve konden aanschou- Twee mensen in het bijzonder hebben het medisch klinisch, on derwijs tot verdere ontwikkeling gebracht: Franciscus de le Boe Syl vius en Herman Boerhaave. Syl vius was een uitermate bekwaam anatoom, clinicus en docent die veel buitenlandse studenten naar Leiden heeft gehaald. Na zijn over lijden in 1672 raakte het klinisch onderwijs in verval, maar bloeide in 1714 onder Boerhaave weer op. In de periode dat hij aan de univer siteit onderwees, lieten meer dan 2000 studenten zich inschrijven. Hoe waardevol het werk van beide heren is geweest, mag blijken uit het feit dat het medisch klinisch onderwijs in veel buitenlandse ste den (Edinburgh, Philadelphia, Moskou, Wenen) door of onder in vloed van voormalige studenten van Sylvius en Boerhaave gestalte heeft gekregen. Luizen Lag in die tijd het accent vooral op inwendige geneeskunde, al lengs groeide de behoefte aan on derwijs op het gebied van heel- en verloskunde. Hiertoe werd in 1799 het academiegasthuis aan het Pie terskerkhof ingericht dat daarvoor dienst deed als woning. Een ideaal pand was het niet; om in de kraam kamer te komen moesten de zo juist verloste vrouwen eerst door de kamer en de keuken worden vervoerd, terwijl ontstellende aan tallen wandluizen de patiënten op de bovenverdieping lastig vielen. De tentoonstelling eindigt via ve le verhuizingen van het Collegium, de ontwikkeling van het theoreti sche lesmateriaal en de komst van de eerste patiëntenstatus (1850). bij de huidige praktijk. Studenten kunnen thans met de computer praktijkervaring opdoen, maar te vens is er veel meer aandacht voor het sociale aspect van de genees kunde. Contact met de patiënt was Een blik op de tentoonstelling i achterhaalde principes. i de Lakenhal. Een student uit vervlogen Professor Van Hall bepleit kritischer denken over de voortplanting.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3