LEIDSCH DAGBLAD 'N REGIONALE KRANT BRENGT HET N EÜWS VAN HEEL DICHTBIJ Formatie op twee posten na voltooid Miljoenenopdracht voor Duits bedrijf Geheim vliegtuig neergestort in VS Vierhonderd man op straat bij Grootint Steekpartij in Hillegom Razzia in Santiago 'Marcos wist ZATERDAG 12 JULI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38059 Chef gebouwen PTT koopt vervolging af met 10 mille LEEUWARDEN (GPD) - De 58-jarige chef gebouwen van het postdis- trict Leeuwarden heeft door het betqjen van een boete strafvervolging wegens het aannemen van geschenken van aannemers, kunnen afkopen. De man is akkoord gegaan met een voorstel van officier van justitie mr. Roel Drenth tot het betalen van een 'afkoopsom' van 10.000 gulden. De officier van justitie is van mening dat de chef gebouwen door het aannemen van geschenken "zyn onafhankelijke positie als opdrachtge ver namens de PTT op onaanvaardbare wyze heeft aangetast". Er is vol gens hem geen sprake van het aannemen van steekpenningen, maar van het zich laten omkopen. De chef gebouwen van de PTT werd in september vorig jaar aangehou den. Hij zou van twee Friese bouwbedrijven geschenken tot een bedrag van 25.000 tot 35.000 gulden hebben aangenomen in ruil voor bouwop drachten. ENSCHEDE (GPD) - De Neder landse verzekeringsmaatschappij en keren per jaar naar schatting 300 tot 400 miljoen gulden ten on rechte uit aan schadeclaims. De meeste van die claims berusten op valse aangiften. Door middel van het Centraal Informatiesysteem Schade (CIS), een computersys teem dat uniek is in de wereld, ho pen de maatschappijen in de ko mende jaren ten minste de helft van dat bedrag terug te krijgen. Dat zegt woordvoerder Van Ron- kel van het Nederlandse Verbond van Verzekeraars uit Den Haag. Fraudegevoelige branches zijn met name de brand- en inboedelverze kering, de reisbagagepolis en de Fraude met schadeclaims beloopt zo'n 400 miljoen autoschaden. Sinds vorig jaar slaan de Nederlandse verzekerin gen gegevens uit deze branches op in het CIS. Hoewel pas eind dit jaar de eerste resultaten bekend zullen zijn, spreekt de woordvoerder van het verbond nu al van "een onthut send beeld" dat uit de cijfers naar voren komt. In CIS worden de kerngegevens van alle aangiften opgeslagen, de naam van de maatschappij en de verzekerde alsmede enkele object- gegevens. Op deze wijze kunnen de maatschappijen onder meer in zicht krijgen in het aantal schade claims dat iemand per jaar indient en ook in eventuele dubbele claims. Bestaat er een gegronde verdenking, dan wordt de maat schappij van de betrokken verze kerde ingelicht die op haar beurt de politie kan inschakelen. BRISTOL - Prins Charles van Engeland keek gisteren wat bedenkelijk toen hij op een bijeenkomst in het "Bristol 1.000"-centrum de punk-haardracht van Karl Andrews ontwaarde (foto ap> Geautoriseerd dealer voor OO1^ Personal Computers Demmenie Computers Reaal 2. 2353 TL Leiderdorp, Telefoon 071 - 41.40.56 c-a EDWARDS (REUTER/AFP) - Een testvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is vrijdag neergestort in de omgeving van de stad Ba- kersfield in de staat Californië. Bij het ongeluk is de piloot van het toestel omgekomen. Volgens een Amerikaans televisiestation gaat het om een prototype van het su pergeheime zogenaamde „onzicht bare vliegtuig". De Amerikaanse autoriteiten hebben een volledige nieuwsstop over de bijzonderhe den van het neergestorte toestel in gesteld. De Amerikaanse luchtmacht heeft het ongeluk bevestigd, maar weigerde in te gaan op berichten dat het toestel was uitgerust met de supergeheime „Stealth"-tech- nologie, die vliegtuigen in staat stelt aan waarneming door de ra- ZWIJNDRECHT (ANP) - Bij het offshore-constructiebedrijf Groot int in Zwijndrecht komen 390 van de 993 arbeidsplaatsen te vervallen als gevolg van de sterk teruggelo pen offshore-markt. Voor driehon derd werknemers wordt collectief ontslag aangevraagd, zo heeft be stuurder J. de Keyzer van de In dustriebond FNV gisteren desge vraagd meegedeeld. De offshore-industrie is door de scherp gedaalde olieprijs het laat- Zonnige perioden De weersverwachtingen tot midder nacht luiden droog met zonnige perio den. Temperaturen plusminus 19 gra den met weinig wind. De vooruitzich ten tot en met woensdag zijn perioden met zon. Vrijwel overal droog en gelei delijk iets Zondag 13 juli 1986 i op: 05.34 uur, zon onder: 21.56 uur; tan op: 12.29 uur, maan onder: 00.27 ter: 03.56 en 16.12 u Maandag 14 juli 1986 zon op: 05.35 uur, zon onder: 21.55 uur; maan op: 13.50 uur, maan onder 00.38 Waterstanden Katwijk hoogwater: 08.48 en 21.22 uur; laagwa- ter: 04.40 en 16.56 uur. ste half jaar op een zeer laag pitje komen te staan. Aangezien Groot int zich op de constructie van boor- platforms had gespecialiseerd, is een forse inkrimping onvermijde lijk. De bonden zullen zich niet tegen de inkrimping verzetten, omdat in elk geval voor een kwart van de be trokken werknemers geen ge dwongen ontslag komt en Grootint met de bonden over een verdere ar beidstijdverkorting naar 36 uur wil praten om het aantal ontslagen te beperken, aldus De Keyzer. Om de resterende 625 werknemers in dienst te kunnen houden, zal Grootint zich moeten toeleggen op ander zwaar constructiewerk, zoals bruggen en kranen. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM - Een 16-jarige in woner uit Haarlem is gistermiddag levensgevaarlijk gewond geraakt bij een steekpartij bij een bollenbe- drijf aan de Bartenweg in Hille gom. De Haarlemmer werd op zijn werk met een mes in de borst ge stoken door een 24-jarige plaatsge noot. Volgens een woordvoerder van de Hillegomse politie leek de ruzie tussen het tweetal aanvankelijk met een sisser af te lopen. Later keerde de 24-jarige echter terug om zijn collega een messteek toe te dienen. Het slachtoffer werd over gebracht naar de Mariastichting in Haarlem. De dader kon even later vlak bij het bedrijf worden aange houden. Het steekwapen is vol gens de politiewoordvoerder nog niet teruggevonden. dar te ontsnappen. Volgens de Amerikaanse luchtmacht is het toestel neergestort in het Sequoia- natuurreservaat en is bij het onge luk één bemanningslid omgeko men. Een woordvoerder van de luchtmacht wilde niets zeggen over de aard van het toestel noch over het aantal bemanningsleden. Er werd slechts gezegd dat het toe stel geen bommenwerper was en niet bewapend was. Na het ongeluk brak in het natuur reservaat een brand uit, die na zes uur werd geblust. De autoriteiten hebben het terrein en het lucht ruim erboven tot verboden gebied verklaard. Volgens experts is het neerge storte testvliegtuig een F-19 „Stealth"-toestel. Dit is een vlieg tuig met wendbare vleugels. Het toestel is vervaardigd uit speciale materialen die het vrijwel onzicht baar maken voor vijandelijke ra dars. De „Stealth"-technologie zal ook worden gebruikt bij de ko mende generatie Amerikaanse bommenwerpers, die nu in ontwik keling is. SANTIAGO (REUTER) - De Chi leense veiligheidspolitie heeft vrij dag duizenden mensen aangehou den bij een razzia in een arbeiders wijk van Santiago. De arrestanten werden voor controle afgevoerd naar een voetbalstadion, zo hebben ooggetuigen verklaard. Volgens ooggetuigen gingen vei ligheidstroepen vrijdagochtend de Cerro Navia-wijk binnen. Bewo ners van de wijk kregen het bevel in vrachtwagens in te stappen en werden afgevoerd naar een nabij gelegen voetbalstadion, waar de politie hun papieren controleerde. De wijk Cerro Navia is de laatste maanden herhaaldelijk het toneel geweest van hevige gevechten tus sen de politie en anti-regeringsde- monstranten. Bij de tweedaagse staking vorige week werd in deze wijk een demonstrant doodgescho ten. Volgens Chileense mensenrech tengroepen zijn sinds mei dit jaar meer dan 16.000 mensen aange houden bij soortgelijke razzia's in Santiago. Op de laatste dag van zijn bezoek aan de zuidelijke stad Concepcion heeft de Chileense president, gene raal Augusto Pinochet, in een toe spraak in het nabijgelegen dorp Santa Juana verklaard dat zijn mi litaire regering ook na afloop van zijn ambtstermijn in 1989 „het werk zal voortzetten". Waarnemers legden zijn uitspraak uit als een aanwijzing dat Pinochet in 1989 zal streven naar een nieuwe ambtster mijn van 8 jaar. In dat jaar moet de bevolking zich volgens de uit 1980 daterende grondwet bij referen dum uitspreken over een door de militaire junta aangewezen kandi daat. Kandidate De Graaff twijfelt DEN HAAG (ANP/GPD) - Formateur Lubbers heeft gis termiddag na zijn benoeming het nieuwe kabinet van CDA en WD samengesteld op twee ministersposten na. Voor defensie en binnenlandse zaken zijn door de fractie voorzitters officieel nog geen kandidaten aangemeld. Van de kandidaat-ministers heeft alleen minister Ru- ding nog niet bewilligd. In politiek Den Haag wordt ech ter aangenomen dat dat zeer binnenkort zal gebeuren. Het nieuwe kabinet zal vier nieuwe minga gisteren. Wie de overige gezichten tellen ten opzichte van kandidaten zijn is nog onduidelijk, het kabinet Lubbers I. Naast de Geen van hen was gisteravond nog nog onbekende bewindslieden op officieel bij de formateur aange- Defensie en Binnenlandse Zaken meld. Dat gebeurt mogelijk van zijn dat oud-WD-fractieleider Nij- daag, want het streven is nog pels, die op volkshuisvesting, steeds het nieuwe kabinet maan- ruimtelijke ordening en milieube heer terecht komt en CD A-partij voorzitter Bukman, die naar ont wikkelingssamenwerking gaat. Minister Winsemius keert vrij verrassend niet terug in het nieuwe kabinet. Hij liet gisteren weten het niet eens te zijn met de personele samenstelling. De demissionaire minister van volkshuisvesting had zijn zinnen gezet op het departe ment van economische zaken en sloeg het aanbod om op andere mi nisteries plaats te nemen (onder meer defensie) af. Naast Winse mius komen ook de WD-bewinds- lieden Schoo en Van Aardenne en CDA-minister De Ruiter niet terug. In het nieuwe kabinet verhuist de nieuwe politiek leider van de WD, De Korte, van binnenlandse zaken naar economische zaken. Hü wordt tevens vice-premier. Negen ministers uit het kabinet-Lubbers I blijven op hetzelfde departement: Lubbers (premier, algemene za ken), Van den Broek (buitenlandse zaken), Korthals Altes (justitie), Brinkman (WVC), Deetman (on derwijs), De Koning (sociale za ken), Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat), Braks (landbouw) en -naar alle waarschijnlijkheid- Ru- ding (financiën). Tot de kandidaten van de WD voor het ministerschap van defen sie behoort de commissaris van de koningin in Groningen Vonhoff, zo bevestigde partijvoorzitter Kam- WASHINGTON (Rtr.) - De West- duitse firma Messerschmidt-Bol- kow-Blohm heeft een opdracht ge kregen van het Amerikaanse mi nisterie van defensie in het kader van het Strategische Defensie-Ini tiatief van president Reagan. Naar het Pentagon gisteren meedeelde kan het contract een waarde van 100 mifjoen gaan belopen als de Verenigde Staten ingaan op opties voor meer werkzaamheden. Het Strategische Defensie-Initia tief, ook wel bekend als "Star h/tatvttt a Mm TP ijWars", heeft tot doel een schild in MANILATAP)-Ex-president Mar- de ruimte te ontwikkelen dat de cos van de Fihppijnen heeft zijn bevolkjng en militaire lokaties te- l?aek bescherm^3"™1 kemraketten voor deze tevergeefs poogde de re- MBB, dat haar hoofdkwartier in germg-Aquino omver te werpen. München heeft, wordt ingescha- Dat staat in een rapport dat giste- keld bjj een experiment waarbij dag te beëdigen. Een en ander geldt ook voor de CDA-kandidaat voor het ministe rie van binnenlandse zaken. In po litiek Den Haag circuleert hiervoor de naam van de Friese gedeputeer de mevrouw De Graaff-Nauta. Zij had gisteren een gesprek met de CDA-top. Of dat zal leiden tot haar kandidaatstelling is echter nog niet zeker. Zelf acht zij de kans niet groot, omdat binnenlandse zaken een zwaar departement is, zo liet zij gisteravond desgevraagd weten. Vandaag geeft zij formateur Lub bers uitsluitsel. Lubbers, De Korte en De Koning zullen mogelijk vandaag ook "in fi losoferende zin" praten over de in vulling van de elf staatssecretaria ten. Hun uiteindelijke benoeming volgt na de beëdiging van het nieu we kabinet. Gaza-strook: het nieuwe Soweto? Coureurs en hun eigenaardigheden Mamaloe gaat filosofie studeren VANDAAG 26 PAGINA'S J3. Slecht geheugen? '3$ VERGEET NOOIT MEER namen, gezichten, adressen, data, getallen, afspraken, jubilea, enz. Ontdek het geheim van een ijzersterk geheugen en hoe u o.a. vreemde talen in een recordtijd leert! VRAAG GRATIS PROSPECTUS! fd. 99 Star Wars-project van couppoging Tolentino op iinen De Westduitse firma dient een ontwerp te maken voor het experi ment, dat zal worden uitgevoerd door een Amerikaans ruimteveer. Sinds de ontploffing van de Chal lenger eind januari is er geen ruim teveer meer gelanceerd. In eerste instantie is met het ex periment een bedrag gemoeid van 10 mijoen gulden. Dit kan 90 mil joen gulden hoger worden als het project eenmaal in een gevorderd stadium is aangekomen. Ruimtevaartdeskundigen in de Verenigde Staten gaan er van uit dat er weer ruimteveren gelan ceerd zullen worden in 1988. Shimon Peres: 'Syrië lijkt oorlog voor te bereiden' JERUZALEM (Rtr/AP) - Volgens de Israëlische premier Shimon Pe res bereidt Syrië zich voor op een oorlog. Hij voegde daaraan toe dat Israël kalm moet blijven en moet werken om het gevaar in de hand te houden. Op vragen tijdens een sympo sium in Jeruzalem verklaarde Pe res: "Ik denk dat Syrië een oorlog voorbereidt". Maar de Israëlische premier stelde dat de militaire ver sterking van het Syrische leger dat land voor ernstige economische problemen plaatst. Bovendien zou de Syrische president Assad niet hoeven rekenen op steun van an dere Arabische landen als hij Israël aanvalt, aldus Peres. De Israëlische premier deed zijn uitspraken een dag nadat Pale stijnse en Libanese guerrilla's had den geprobeerd via zee Israël bin nen te dringen. De vier werden ge dood en er volgde een veregel- dingsactie van Israël. Peres zei ver der dat de diplomatieke druk op Syrië moet worden opgevoerd om dit land te dwingen af te zien van verdere hulp aan terroristen. i werd gepubliceerd in deFmp- men w- uitprobeert op hurl HtóïSSl vermogen vijendelijke raketten ESf Sf S dens hun vlucht te vernietigen, ah heid bij de mislukte opstand ont- dus d woordvoerder van het pen- ke"d- tagon. Maar de ex-president zou zijn tweede man bij de verkiezingen van begin dit jaar telefonisch heb ben voorgesteld om vanuit het lu xueuze Manila Hotel te opereren, aldus een woordvoerder van het ministerie van defensie. Een half uur na het bewuste telefoontje riep Tolentino zichzelf uit tot president van de Filippijnen, waarmee hij een opstand in gang zette die 38 uur zou duren. Volgens de beheerder van het hotel zijn er minstens zeven tele foongesprekken gevoerd tussen het hotel en Hawaï, de huidige ver blijfplaats van Marcos. Inbrekers stalen voor twee ton EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense gemeentepolitie heeft elf verdachten aangehouden die in middels 105 inbraken hebben be kend. Daarbij is voor 200.000 gul den buitgemaakt. Een woordvoer der van de politie heeft dit gisteren meegedeeld. De verdachten, afkomstig uit INGESTORT- In Mit-Ghamr, een Eindhoven en Helmond en in leef- stad op 75 kilometer ten noorden tijd variërend van 20 tot 27 jaar, van de Egyptische hoofdstad Cai ro, is een flatgebouw van zeven verdiepingen ingestort. Ten minste 27 mensen zijn daarbij om het le ven gekomen. Twintig anderen werden gewond. hadden het vooral voorzien op geld, sieraden en beeld- en geluids apparatuur. De inbraken werden gepleegd in woningen, bedrijven en auto's in Eindhoven en omge ving. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 per maand f 22,70 per half jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) pi per jaar 256,90 per kwartaal 67,45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus.' Naam Straat Postcode'Plaats Telefoon controle bezorging) bon opsturen naar hC! Leidsch Aiphens Dagblad Antwoordnummer 1 B Leiden. In plaats van opsturen, hunt u ook even bellen: (071)-14494

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1