'Waarom tel ik niet meer mee?* Mamaloe werd geen karikatuur ua's waar oon daar in het geheel niet mee, de ander wel, zoals blijkt in de vierde aflevering van de serie 'Da's Christel Adelaar doorstond de Pipo-rage moeiteloos De desillusies van Helen Shepherd ZATERDAG 12 JULI 1986 EXTRA PAGINA 15 Achteraf bezien stonden ze beiden eigenlijk maar kortstondig in de belangstelling. De een zit door Peter Heerkens De zangeres kijkt in haar blocnote en leest: „Je voelt je soms niets. Al tijd afhankelijk van grote heren. Je verstaat je vak. Je kunt je publiek vermaken. Je zingt écht. Waarom tel ik dan niet mee bij de producenten? Het ergste is dat je je moet aanbie den. Als een bedelaar. Waarom? Ik weet het niet". Aarzeling bij de volgende zin. Zal ze 'm voorlezen, of zal ze 'm niet voorlezen? Toch maar. „Bij elke producer elke week een steen door de ruiten". Zoiets als Drukwerk en de KRO dus. „Zoiets ja". Dat doet ze gegarandeerd nooit. Zo drammerig is Helen Shepherd niet. „Tja... nee... was ik maar drammerig. Was ik maar een streber. Dan stond ik er misschien beter voor. Soms vraag ik me af: hébben we wel bestaan met The She pherds? Is dat waar geweest, dat suc ces?" Heimwee Als in de roes van een droom, heim wee naar de glorietijd. Hoe schril staan de concessies van nu tegenover de vrije keuze van toen. Onlangs nog. Met een miezerig trapje naar beneden, langs de biervaten in de kelder naar een vertrek dat was aangewezen als kleedkamer. „In The Shepherds-tijd kon je zeggen: die kleedkamer nemen we niet. En dan kreeg je een andere ruimte. Dat is over. Als ik nou tussen de vuilniszakken en sinaasappelkisten moet, hou ik m'n mond. Met klagen riskeer je dat ze zeg gen: die hebben we niet meer nodig". Vroeger was er de weelde van selectie uit aanbiedingen, maar de stapel con tracten gaat niet hoog genoeg meer voor deze luxe. „Het is pakken wat je krijgen kunt. Bang dat ze gaan denken: dat is er een met kapsones. Bovendien: ik blijf hopen op een nieuwe doorbraak". Op dus ook naar een discotheek. „Sta ik in de kleedkamer wat in te zingen, komt de eigenaar. Mevrouw, vraagt-ie, zingt u dat straks ook? Ik zeg: ja, dat zing ik straks ook. Roept die man: nou, nou...als ze dat maar leuk vinden. Dat gaf me een flinke stimulans. Ik dacht: ik zal ze eens wat laten horen. Ik begon mijn openingspraatje met :jullie vragen je misschien af wat ik hier kom doen. En het was al meteen mis. Precies, dat vra gen we ons af, riepen ze. Tijdens mijn liedjes gebrul en geloei; nog nooit mee gemaakt. Dit was heel duidelijk niet mijn publiek, al die computergestuurde hoofden. Vanaf die avond weiger ik op te treden in een disco". Ze is nu 46; 23 jaar ouder dan toen The Shepherds zich begonnen op te werken naar een grote populariteit met volks liedjes in gemoderniseerde vorm: De vier weverkens, Piet Hein, Klokke Roe land, Merck toch hoe sterck, Komt vrienden in den ronde, De scheresliep. Van hun religieuze liederen werd „Dank U" een topper. In totaal 10 elpees, 40 singles en een platenverkoop van een paar honderdduizend. Dagelijks optre dens en ten minste één keer per week op de televisie. Een trip naar Japan; op tournee langs Nederlandse emigranten in de Verenigde Staten; een cruise op een Engels passagiersschip; Helen als hoofdrolspeelster in de kindermusical „Jasper en de wonderhond"; in pro gramma's met vedetten als Rita Reys, Mahalia Jackson, Vico Torriani, Vera Lynn; langlopende contracten in de show van Corrie Brokken, The Mounties en een jaar Sleeswijk (Snip Snap-re- vue). Voorgoed uiteen Leny, Nico en John Schaap uit IJmui- den, veroverden als het trio The Shepherds een groot publiek. Het nieuws dat Helen brak met haar broers en op de solotoer ging, was in september 1972 een kleine sensatie. Zeven maan den later zei Helen Shepherd tegen de journalisten: „Ik ben mijn broers gaan missen. Het zelfvertrouwen dat ik dacht te hebben is er niet". The Shepherds waren in maart 1973 weer samen. Twee jaar later viel de groep opnieuw uiteen en toen voorgoed. Een breuk, veroorzaakt door de beslis sing van Nico om een punt te zetten ach ter zijn carrière. Sindsdien heeft hij niet meer gespeeld. John ging schnabbelen, richtte daarna „The New Shepherds" op en veranderde die naam in de nu als „Close Encounter" optredende groep; daarnaast maakt hij deel uit van het Cocktail Trio. voor de zomermaanden waarin je als ar tiest altiid minder werk hebt". Spijt? Helen: „Ja. Door The Shep herds ben ik mijn eigen huis kwijtge raakt; een hele mooie woning in Drie huis. Dat heb ik altijd verschrikkelijk gevonden. Als ik nu om me heen kijk en zie dat andere artiesten er een leuk huis aan overhouden... Dat mij dat niet ge lukt is, daar heb ik spijt van". De Mercedes is belangrijk voor Helen Shepherd. Glimmend blik als psycholo gisch wapen. „Je hebt in dit vak veel te verduren. Kritiek, roddel, jaloezie... En soms word ik uitgelachen. Heerlijk, als ze me dan in een Mercedes zien stappen. Dat geeft een geweldig gevoel". Die middag staat het symbool gepar keerd bij een zaal vol ouderen. Helen John dus. Vóór de pauze solo, daarna een mixture van medley en praatpro gramma. Ze werken vaker samen. ,De Omroepshow' heet het. Waarom, dat is ook Helen een raadsel. De zaal reageert enthousiast. „Vera Lynn the second", roept er een uit bewondering voor Helen Shepherd. Ze heeft na afloop een half uur nodig om op weg naar haar kleedka mer de opdringerigen te passeren. „Ik heb een paar weken geleden opgetreden voor ex-stoottroepers in Cuyck. Twee duizend man. Staande ovatie. Ik word gevraagd voor diners en party's. Grote waardering. Ik stond eens in een pro gramma na Imca Marina. Die kondigde me aan met: mensen, nu komt er een, die heeft de beste stem van Nederland. Nou, dat wil toch wat zeggen hè? Maar de pro ducentende producenten zien me niet staan". En ze leest uit haar blocnote: „Ik heb er geen verklaring voor waarom ik er buiten val. Ik ben altijd correct geweest. Ik doe altijd goed mijn werk. Ik heb geen praatjes". Niet omheen Gemiddeld treedt ze twee keer per week op. Contracten via een Amster dams theaterbureau, boekingskantoren en rechtstreeks door mond-tot-mond-re clame. Leuk bezig, maar de klasse-optre dens zijn aanzienlijk minder dan in de Shepherds-tijd. Klasse-optredens, dat zijn.de theaterprodukties en de televisie. „Daar heb je de producenten voor nodig. Vroeger werd je direct benaderd door de omroepen, maar sinds begin '80 loopt het via de producenten. Zo'n Joop van den Ende bijvoorbeeld, daar kun je nau welijks omheen als je wat hogerop wilt. Maar als je zelf contact zoekt is die man onbereikbaar. Dan krijg je een assistent, of de assistent van de assistent en uitein delijk hoor je nooit iets". „Dat zijn de momenten waarop ik me een bedelaar voel. Overal waar ik kom vragen ze: waarom zien we je nooit op de televisie? Tja, waarom niet...?! Mis schien omdat ik niet op de Gooise ma tras woon. Misschien omdat ik niet ge noeg dram. „Je maakt alleen cover-ver sies", zeiden ze bij een platenmaatschap pij. Moetje nagaan. Cover-versies... Lee Towers doet niet anders. Rob de Nijs, Benny Nijman... allemaal vertalingen. Over zo'n antwoord kan ik me verschrik kelijk opwinden, maar ik ga dan niet drammen. Zou het dat zijn wat ik mis?" Christel Adelaar (51): "Ik heb me no dat ze middelbare scholieren alle moge lijke vormen van muziek en zang bij bracht. "Ik had een steeds wisselend repertoi re en gaf concerten van een uur, soms twee of drie op één dag. Het was werk dat me enorm inspireerde, omdat het moeilijk en zwaar was, maar tegelijker tijd ook zeer dankbaar. Voor die stich ting heb ik zo'n kleine twintig jaar ge werkt. Ik ken dan ook alle uithoeken van Nederland". Samenvattend zou Christel Adelaar willen zeggen dat ze zo'n vijfentwintig jaar lang haar tijd heeft versnipperd en haar energie heeft 'uitgedeeld' aan ande ren. "Toen mijn man na een korte ziekte periode overleed had ik sterk de behoef te om de dingen eens op een rijtje te zet ten, me te concentreren op iets anders. Ik wilde ook meer thuis zijn bij mijn kin deren. Met z'n drieèn moesten we de ramp te boven zien te komen". In 1955 haalde ze haar MMS-diploma. Na de dood van haar man besloot ze om vwo te gaan doen, voor volwassenen. Dit jaar haalde ze haar diploma en gaf een eindexamenfeest. Ze overweegt nu filo sofie te gaan studeren aan de VU in Am- it achtervolgd gevoeld", (foto cees zorn» sterdam. "Maar voorlopig schuif ik dat plan toch nog even voor me uit, want na een paar jaar op rationele wijze bezig te zijn geweest, voel ik duidelijk dat het muzikale beest in mij weer op de loer ligt; ik zal de komende tijd dan ook weer veel gaan zingen, concerten gaan ge- Van het scherm De laatste uitzending van Pipo waar aan ze meedeed (in 1963) herinnert ze zich nog goed. Pipo en zijn gevolg ver dwenen voorlopig van het scherm, om pas jaren later in een andere bezetting weer terug te komen. Nou, jongens en meisjes zeiden Pipo en Mamaloe, we gaan nu een hele lange en verre reis ma ken. Tot ziens! In tranen waren ze, al die kinderen". "En wij", zegt Christel Ade laar, "ook wij waren wel een beetje aan gedaan". Of ze nu, na vijfentwintig jaar, nog eni ge affiniteit met Mamaloe heeft? Ze denkt diep na en zegt dan vrolijk: "Die wijde rok die ik nu aan heb, met die roesjes, is dat niet echt Mamaloeë- Wat Pipo betreft was er aanvankelijk overigens helemaal geen sprake van een serie. Er zouden drie uitzendingen wor den gemaakt, bij wijze van proef. Sloeg het programma aan, dan zou men door gaan. Pipo werd een succes. "Natuurlijk heb ik me wel eens afgevraagd waaraan dat lag. Het blijft gissen, maar het had iets te maken met het talent van Meul- dijk om de juiste mensen te kiezen. Bo vendien straalden de uitzendingen har monie uit. Wij wilden voor geen prijs de kinderen opjagen of bang maken". In dit verband is de afspraak die ze maakte met haar tegenspeler Cor Witsche veel zeggend: laten we nooit ruzie krijgen Cor, want dan is het gedaan; kinderen voelen stemmingen haarfijn aan. Meuldijk zal er ook wel zo over heb ben gedacht. Hij bleef zich in elk geval voortdurend met de presentatie be moeien. Gebeurde er iets dat hem niet zinde, dan kreeg je een brief van hem. Hij schreef dan bijvoorbeeld dat dat trekje om m'n mond, dat pinnige, hem niet beviel, want dat hoorde niet bij Ma maloe. Of je dus maar nooit meer zo'n gezicht wilde trekken. Tuurlijk slikte ik dat, ik had niet genoeg lef om daar te genin te gaan. Waarschijnlijk zou ik nu zeggen: lazer op met je trekje". "Het is overigens geenszins mijn be doeling Meuldijk negatief af te schilde ren, hoewel hij een uiterst moeilijke man in de omgang was. Zijn kritiek moet je ook een beetje zien in het licht van het feit dat het om zijn 'heilige' creaties ging. Laten we het er maar op houden dat hij het beste met ons voor had en dat hij daaraan uitdrukking gaf op zijn eigen specifieke wijze". Als een trein Na een tijdje te hebben meegedaan aan Pipo ging het spoken in het hoofd van Christel Adelaar. "Drie jaar achter elkaar met dezelfde cast op elkaar ge plakt zitten - hetzij in een busje, hetzij in een repetitielokaal - dat kan niet. Op het laatst kende je alle interessante verha len, roddels en vaste gewoontes van el kaar. Ik kan niet zeggen dat je elkaar gaat haten, nee, je gaat elkaar vervelen en dat is nog veel erger". Na drie jaar stopte ze; ze wilde weer gaan zingen. De anderen hadden het er moeilijk mee: Pipo liep immers als een trein en het was niet leuk om een ver vangster voor Christel Adelaar te moe ten zoeken. Toch bleef ze bij haar be sluit. Ze ging nu muziekprogramma's samenstellen, zingen en presenteren voor radio en tv. Vooral volksliederen bracht ze ten gehore. Inmiddels kreeg ze ook een contract aangeboden van de stichting 'Het schoolconcert'. Het was de bedoeling tigheid van alle kinderen die naar ons keken. Maar het is natuurlijk ridicuul om te gaan geloven in het sprookje dat je zelf opvoert, het is veel leuker om zelf toeschouwer te blijven, al klinkt dat in dit geval wat paradoxaal. Toch vermijd je daardoor een karikatuur van jezelf te worden". Zang "Ik heb mij nooit 'achtervolgd' ge voeld, zelfs niet toen er een ware Pipo- rage ontstond. Soms was de belangstel ling heel leuk en verkwikkend, soms ook heel lastig". Na een korte pauze: "Ja, en wat had je er niet een poespas oipheen. De commercie sloeg duidelijk zijn slag: in alles zag men een geldobject. Buiten de boekjes verschenen er legio zakdoeken, gordijnen, eetgerei, asbak ken, spuugbakken, t-shirts, klerenhan gers, kauwgom, tandenborstels, lakens en dekens op de markt. Nederland stond met ons op en ging met ons naar bed". Halverwege het gesprek vertelt haar dochter dat klasgenoten weieens vroegen of haar vader Pipo was. Christel Adelaar (51) kijkt oprecht verbaasd, zegt: "Meen je dat nou?" Ze kan het zich niet voorstellen dat mensen zo naief zijn. Die drie jaar dat ze Mamaloe vertolkte, ervaart ze achteraf als een leuke en nuttige tijd, maar ze behoort beslist niet tot het leger van artiesten dat graag en lang stilstaat bij het succes uit die 'goeie-ouwe-tijd'. Begin jaren zestig speelde Christel Ade laar Mamaloe, vrouw van Pipo de Clown, uit de gelijknamige televisieserie van de VARA. Mamaloe werd een be grip, een Nederlands idool, evenals de Dikke Deur en Kluk-Kluk en Felicio, om nog maar eens een paar typen uit het programma te noemen. Aan het begin van het gesprek vertelt Christel Adelaar dat zijzelf indertijd haar succes met verbazing gadesloeg. "Ik ge noot oprecht van het effect van onze uit zending en toneelvoorstellingen, vooral van het enthousiasme en de trouwhar- Met Herbert Joeks (Kluk Kluk) in de vermaarde Pipo-serie van de VARA, begin jaren zestig. (archieffoto) door Wim Brands In de jaren vijftig begon Christel Ade laar haar carrière bij de radio. "Ik heb een muzikale achtergrond, heb zang ge studeerd aan het conservatorium en daarom was mijn start bij de radio zeer gunstig. Je werkt daar tenslotte vooral met je stem. Ik begon in een cabaret groepje dat vooral uit jonge artiesten be stond en waarvoor Harry Bannink. kers vers uit Enschede, als beginnend arran geur de muziek schreef'. "Binnen een jaar barstte ik van het werk: radio, toneel en later tv. Ik was wat je noemt een zeer bruikbare figuur omdat ik zong én acteerde. Mijn voor keur ging in die tijd evenzeer uit naar de radio als naar het toneel en televisie. Je moet overigens niet vergeten dat de ra dio zo'n dertig jaar geleden nog een zeer belangrijke plaats innam. Iedereen ken de je als je in series meespeelde". Ze kende Wim Meuldijk, de schrijver van Pipo, omdat hij voor de KRO werk te. "Toen hij voor de VARA bezig was met Pipo liet hij me plaatjes zien. Want zo was hij: een sterk visueel ingestelde man. Hij had de vaste gewoonte om zijn verhaal eerst uit te tekenen: woonwa gen, ezel, een vriendelijke clown, een vrouw met duizend krullen, een bange dunne indiaan, een barse bolle circusdi recteur en een grote, maar domme zigeu- "Meuldijk vroeg mij om Mamaloe te spelen, het argeloze vrouwtje van Pipo dat op een domme manier kordaat kon zijn en dan iedereen in haar omgeving verbijsterde". Dat Meuldijk een vrouw als Mamaloe bedacht, vindt ze achteraf gezien niet verbazingwekkend. Hij had een absolute hekel aan bijdehante en vooral intelligente vrouwen. Hij stond er ook altijd op dat het beeld van Mamaloe intact werd gelaten; aan het imago van Mamaloe mocht niet worden gesleuteld. Eén kant op Of ze "het leuk vond om die vrouw te spelen? "Jawel, maar niet omdat die rol zo interessant was. Ik bedoel, met Ma maloe kon je maar één kant op. Haar ka rakter en manier van doen waren stereo tiep: hoog stemmetje, popperig, zeer huishoudelijk en argeloos nuchter. Het was, denk ik. vooral de sfeer die me aan trok. Enerzijds had de serie iets kneute rigs, iets gezelligs, anderzijds iets vrij- buiterigs, reizen naar alle windstreken". Om nou te zeggen dat ik alles zo be wust deed, nee, maar is dat nodig? Zie het zo: ik was een mooie meid van twin tig en de wereld leek aan m'n voeten te liggen. Foto boveen: Helen Shepherd in 1981. Foto onder: The shepherds in 1965. „Is dat waar geweest, dat suc ces?" (foto's Kippa/GPD) Helen Shepherd begeeft zich per Merce des naar haar werk. Eerst was het een Mini, het kleine maar trotse bewijs van een geslaagde start als soliste. „Eindelijk een nieuwe auto. Dat gaf grote voldoe ning." Het was enigszins tobben geweest. De rijkdom van hun carrière had zich voor The Shepherds niet afgetekend op hun bankrekening. Geen van drieën hielden ze er geld aan over. „Achteraf bekeken", zegt Helen, „hadden we nooit die Snip Snap-revue moeten doen. Mijn man, on ze manager toen, zei het meteen. Die zei: nu zijn jullie populair, nu moet je het land in met een eigen programma. Onze platenmaatschappij drong enorm aan om die revue wel te doen. Dat legde een grote druk op ons. Daarnaast vonden we het een hele eer om zo kort na het begin al erkenning te krijgen van een man als Sleeswijk. Financieel was dat een slech te tijd. We kregen als trio 1000 gulden per week; 333 gulden en 33 cent per per soon. Met een auto op afbetaling bleef er amper wat over. Later hoorden we dat we voor een veel lager bedrag hadden gewerkt dan anderen in die revue". Daarna een teleurstellende ervaring met Dick Binnendijk, de manager van Toon Hermans, hun aangepraat door de platenmaatschappij. Helen: „Ze zagen mijn man als manager niet zitten. Maar het meeste geld hebben we altijd ver diend toen hij dat werk deed. De maat schappij zei: die man van je is geen echte manager. Nu jullie zo bekend zijn moet je een echte nemen. Dat was dus Bin nendijk; een goeie manager misschien, maar veel te veel met Toon Hermans be zig. Ons deed-ie er even bij. Hij sloot de contracten zonder er financieel alles uit te halen. Toen we ooit Milly Scott in haar eentje drie keer zoveel zagen afrekenen als wij samen, wisten we genoeg". Spijt Gemiddeld ontvingen The Shepherds voor een optreden 750 gulden, wat in de jaren '60 een niet onaardig bedrag was. "Maar", houdt Helen voor, „gedeeld door drie ziet het er anders uit". Boven dien werd er nogal slordig omgespron gen met de verdiensten. Om met de woorden van Helen Shepherd te spre ken: „Wat met scheppen binnenkwam, ging er per kruiwagen uit". Ze zegt: „We hebben nooit zuinig geleefd. Als we gin gen eten, gebeurde dat in de duurste res taurants. Het succes bracht ons in een roes. Overdonderd door alles dachten we: dit hebben we nou, laten we ervan profiteren. Ik had een meisje voor dag en nacht en een werkster voor het zware werk. De leveranciers kwamen aan de deur. En maar bestellen. Als ze me za gen, bogen ze. We sprongen er verkeerd mee om. Ook nooit iets gereserveerd

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15