Jan van Straaten voelt zich herboren Post winnaar in Voetbalverbod voor Veendam Krachttoer Elly van Hulst Opmerkelijke doorbraak renner Wereldrecord voor Puica Van der Velden: 'Zo haal ik Parijs nooit..' Plaiickaert verslaat boze Vanderaerden op de eindstreep Vrouwen rijden niet snel genoeg in Tour Planckaert niet fit ZATERDAG 12 JULI 1986 SPORT PAGINA 11 VEENDAM (GPD) - Burgemees ter R.G. Boekhoven van Veendam verbiedt de eerste drie voetbalwed strijden van de onlangs gepromo veerde BV Veendam. Het stadion de Langeleegte is niet op tijd klaar om respectievelijk FC Den Haag, FC Utrecht en Ajax te ontvangen. Het voetbalverbod is genomen in overleg met de Groninger commis saris H.J.L. Vonhoff en officier van justitie T. Vervoorst. Het besluit is vanmorgen per telex aan de KNVB meegedeeld. De officiële lezing van het ver bod is dat de leverancier van veilig heidshekken niet op tijd kan leve ren. Onlangs maakte het politie personeel echter bekend dat er een afspraak met de gemeente is om voor 1 oktober, als het stadion klaar is, niet te voetballen. De wet houder van sportzaken noemde dat „geouwehoer". De verbaasde KNVB-woord- voerder noemt de beslissing een „uitermate onplezierige start van de competitie. Als ze niet in hun eigen stadion kunnen spelen laat Veendam zich dan terugtrekken. Burgemeester mr. C. Waal van Deventer eist van de voetbalclub Go Ahead. Eagles dat het komende seizoen voetbalsupporters van be zoekende teams tussen NS- station en stadion met bussen worden ver voerd. Is dit niet geregeld voordat er wedstrijden met verhoogd risico worden gespeeld, dan zal de burge meester overwegen gebruik te ma ken van de mogelijkheid duels te verbieden. Waal heeft dit het be stuur van GA Eagles gisteren mee gedeeld. Op dit moment lopen de suppor ters van bezoekende clubs van het station naar het stadion. Ze gaan ook lopend terug. De politie bege leidt hen. Op grond van politierap- portage is burgemeester Waal vindt dat deze gang van zaken te veel risico's voor de openbare orde met zich mee brengt. Gebleken is dat supporters zich onderweg ge makkelijk aan het politietoezicht kunnen onttrekken en zich nogal eens misdragen. Ook ontstaat de mogelijkheid van een confrontatie tussen de aanhang van GA Eagles en die van bezoekende club. LONDEN (ANP) - Nog geen twin tig uur voor het begin van de natio nale kampioenschappen atletiek in Amsterdam heeft Elly van Hulst vrijdagavond een krachttoer uitge haald. De Rotterdamse liep bij de Grand Prix-wedstrijd in Londen de 2000 meter en verbeterde met 5.39,52 haar nationale record dat van 17 september 1982 dateerde (5.42,01) met tweeënhalve seconde. Maandagavond had zij in Helsinki nog haar nationale record op de 3000 meter met ruim tien seconden teruggebracht tot 8.48.25. LEIDEN - "Flink rusten, goed eten, wel werken en tenslotte ook nog het nodige trainen", dat is het credo waarmee amateurrenner Jan van Straaten de wielersport beoefent. Jaren lang al, geldt de van origine Leiderdorper als een belofte op de racefiets. Dit zonder dat het hem toegedachte talent er echt uitkwam. Tot voor enkele weken terug. Plots begon de 23-jarige Casba-Swifter in de criteria ereplaatsen bijeen te fietsen, om vervolgens als klap op de vuurpijl de ronde van Monster te winnen. Nadien valt Van Straaten ook niet meer uit de spits van de wedstrijd weg te denken. Jan van Straaten: "Voor mij gaat het r in de sport". Een toch wel opmerkelijke door braak, omdat Van Straaten eerder tijdens de periode dat hij de zaken nog een stuk serieuzer aanpakte, niet datgene bereikte wat hij op de koersfiets ambieerde. Na een fiets- loos verblijf als marinier op Aruba, maakte Jan van Straaten ruim twee jaar geleden dankbaar ge bruik van het ontstaan van de Du Prie-wielerploeg. Een opgelegde kans om na het verblijf in tropi sche sferen alsnog de doorbraak in het amateurpeloton te bewerkstel ligen. Van Straaten bereidde zich, na zijn terugkeer naar Nederland toch weinig om handen hebbend, 's winters optimaal op het seizoen 84 voor en stortte zich met grote alleen nog maar om het plezier gretigheid in het koersgeweld. Jan van Straaten twee jaar later over die periode: "In het begin ging dat best goed, ik eindigde in een Belgische klassieker nog als tweede. Dat mocht ook wel, want ik had de stenen uit de grond ge traind. Op dat moment zat ik zon- door Ruud Dobbelaar der werk, ik hoopte misschien nog prof te kunnen worden. Gelukkig is het niet zover gekomen, want dat zou toch niks voor mij zijn ge weest. Het alleen maar bezig zijn. met fietsen ging al spoedig uiterst benauwend op me werken. Ik wist op een gegeven moment niet meer waar ik het zoeken moest". (Reuter) - Maricia Puica, de Olym pische kampioene op de 3000 me ter, verbeterde de beste wereld- prestatie op de twee kilometer. De Roemeense liep de 2000 meter in 5 minuten en 28,69 seconden. Snel ste op de 2000 meter, wat geen nummer is waarop een wereldre cord wordt gevoerd, was tot vrij dag de Russin Tatjana Kazankina, die op 4 augustus 1984 imMoskou 5.28,79 liep. NANTES (GPD) - Johan van der Velde heeft er een hard hoofd in. Het krankzinnige tempo waarmee het Tour-peloton dagelijks over de Franse wegen scheurt, verbijstert hem. Gedurende de twee jaar, dat hij in Italiaanse dienst reed heeft hij het zo erg nooit meegemaakt. „Daar reden ze ook hard, maar hier doen ze het tweehonderd kilome ter achter elkaar. Als het zo door gaat haal ik Parijs niet. Er kan geen gram meer af bij mij. Straks zit er een rammelend skelet op de fiets", aldus de Rijsbergenaar. De Nederlander, getooid in de trui van het gecombineerde klasse ment (de lapjeskat), sprintte giste ren tussen Saint Hilaire du Har- couet en Nantes ook mee voor de rode trui, die nog om de schouders zit van Gerrit Solleveld. Door die tussensprints pakte hij niet alleen punten, maar tevens wat tijd en daardoor naderde hij de Deen Jür- gen Pedersen tot op acht seconden in het algemeen klassement. De ge le trui heroveren zit er nu echter niet meer in. „Daarvoor zal ik in de tijdrit te veel achterstand oplo pen". Nu de leiderstrui niet meer haalbaar is zal hij zich richten op het klassement van de tussen sprints. „Niet omdat ik Gerrit Sol leveld dwars wil zitten, maar om dat het toch publiciteit oplevert". NANTES (GPD) Eric Vanderaerden zag groen van nijd. Bjj de caravan waar dagelijks de dopingcontroleurs hun werk doen, greep hij omwille van het leuke plaatje voor de fotografen ploeggenoot Eddy Planckaert bij de strot en veinsde hem door elkaar te rammelen. Achter dat grapje stak een grote kern van waarheid, want meer dan een week al wachtte Vanderaerden met smart op een massa sprint. In Nantes kwam het er eindelijk van, maar nadat de groene-truidra- ger eerst het hele peloton tegen zich had gevonden werd hij nu door zijn eigen ploegmaat ge dwarsboomd. Ploegleider Peter Post had daarom de winnaar en de verliezer van de dag in zijn equipe. Planckaert en Vanderaerden he ten twee rivalen te zijn. In eigen land worden ze voortdurend tegen elkaar uitgespeeld. Eensgezind heid wordt hun niet gegund en daarom krijgen ze elk telkens op nieuw de vraag voorgeschoteld wie zich voor wie zal opofferen. De punten en komma's in de antwoor den worden nauwkeurig onder zocht en zodra er iets naar ruzie ruikt wordt het vuurtje opge stookt. Peter Post ontzenuwt die geruchten steeds, maar maakt er dankbaar gebruik van. Hij stuurde het duo zonder bindende afspra ken de Ronde van Frankrijk in, omdat twee troeven in een eind sprint een grotere kans betekende op een ritzege. Zolang er geen pelo tonspurts zijn faalt die tactiek, als het er wel van komt blijkt het te werken. Zij het dat een van de twee een moreel tikje krijgt. Na zijn 'nederlaag' van gisteren rijst de vraag of de trefzekerheid van Eric Vanderaerden is afgeno men. Het vedettedom waar de blonde Belg naar leek te reiken, verwijderde zich dit jaar gaande weg de klassiekers steeds verder. Hij verloor sprints, die hij normaal NANTES (AFP/ANP/GPD) - De Francaise Virginie Lafargue heeft de tweede etappe, een rit over 106 kilometer van Chateau- giron naar Nantes, van de Ronde van Frankrijk voor vrouwen ge wonnen. Haar landgenote Jean- nie Longo behoudt de leiding in het algemeen klassement. De Nederlandse wielrensters hebben zich gisteren nadrukke lijk laten gelden. De Oranjeploeg kwam echter opnieuw kracht te kort voor een overwinning. Con nie Meijer en Mieke Havik slaag den er bijna in de ontsnapping van de 20-jarige Lafargue onge daan te maken, maar kwamen enkele meters tekort. Bij de aan komst in Nantes was het verschil slechts één seconde in het voor deel van Lafargue. De ploeg van coach Rinus Verboom voelde zich sterk op het vry vlakke par cours in Bretagne. Het peloton liet echter geen Nederlandse ont snapping toe en hield het tempo hoog. De dames reden de rit van 108 kilometer in ruim twee en een half uur en bereikten een ge middelde snelheid van bijna 42 kilometer per uur. De Tour Feminin zal volgend jaar overigens van de 'grote Tour' worden losgekoppeld. De wielrensters zijn te langzaam, zei Tour-directeur Felix Levitan in Nantes. Dat heeft de afgelopen dagen bijna tot grote problemen geleid. De omvangrijke publici- teitskaravaan, die aan het prof peloton voorafgaat, reed gisteren de vrouwen een paar keer bijna in de wielen als gevolg van de ho ge snelheid die de mannen er op na hielden. De etappe naar Nan tes werd afgewerkt met een moyenne van tegen de 44 kilo meter per uur. De wielrensters blijven wel kom in Frankrijk, maar in het vervolg zullen ze worden geinte- greerd in de Tour de l'Avenir. Die ronde wordt jaarlijks in sep tember gehouden. Algemeen klassement: 1. Lon go 4.08.58,2. Canins (Ita) op 0.04, 3. Thompson (VSt) op 0.18, 4. Lafargue z.t., 5. Havik op 0.25, 6. Meijer z.t., 11. Hage (Ned) op 0.33, 14. Monique de Bruin op 0.36. gesproken op een been moest kun nen winnen. Ook in de Tour de France werd hij in zijn sprokkel- tocht naar punten voor de groene trui al een paar keer verslagen. Een situatie die vergelijkbaar is met vo rig jaar, toen Sean Kelly door gaans ongenaakbaar in de sprint het puntenklassement won zonder een ritzege te boeken. „Als het bij mij ook zo zou gaan, zou ik toch tevreden zijn. Want je komt dan toch op het podium in Parijs", al dus Vanderaerden. Het moet ernstig betwijfeld wor den of hij dat meent. Vanderaer den is een winnaarstype, dat ruste loos wordt als het niet lukt. De stress neemt toe, en daarmee de fouten. Gisteren in Nantes haperde zijn versnelling. Hij kon het zwaar ste „verzet" niet trappen en tegen een rassprinter als Planckaert is dat funest. Fouten, die niet ge maakt mogen worden. Zeker niet nu de massale aankomsten schaars zijn. Dat het er in Nantes wel van kwam, dankten Vanderaerden en Planckaert aan één man: de Ameri kaan Andrew Hampsten. Als hij niet vertegenwoordigd was ge weest in een ontsnapping van twaalf renners, zo'n kleine veertig kilometer voor het einde, zou de ploeg van Fignon nooit een achter volging hebben georganiseerd. „Tot nu toe waren wij de enige ploeg, die de wedstrijd controleer de", aldus winnaar Eddy Planc kaert, „maar dit keer kregen we hulp van Fignon en toen bleek dat we de leiders zouden inlopen ver scheen ook de ploeg van Bontempi van voren in het peloton". Zo kwam alles toch nog goed, want de ploeg van Post was er gis teren weer eens in geslaagd de gro te ontsnapping te missen. Wel had Planckaert het al een keer alleen geprobeerd, na een aanval van de Franse kampioen Yvon Madiot, die zich bezondigde aan het banale rennersgebruik om voor het pelo ton te gaan fietsen teneinde de fa milie te kunnen groeten. Alsof zoiets niet vóóraf of na afloop kan gebeuren. Planckaert, die geen bloedverwanten bij de hand had en dus geen aanleiding had om te remmen, was er in getuind en fiets te door. Een zonderlinge actie voor Eddy Plankaert ging gisteren als eerste over de finish in de achtste etappe van de Tour. De Belg uit de ploeg Post bleef in de eerste massasprint zijn land-en teamgenoot Eric Vanderaerden net voor. een sprinter. „Ik deed het omdat ik wel eens wilde winnen en met de sprint was het steeds niet gelukt", zei hij. Een signaal van wanhoop. Want sprinters moeten het geduld van een sportvisser hebben. Wachten tot de dobber ondergaat en daarna pas inhalen. Geduld dat de Neder lander Mathieu Hermans niet kon opbrengen. Hij stortte zich in een vlucht van twaalf renners met ver der onder anderen Adri van der Poel („Het gaat beter, maar nog al- de vandaag ook per se eens een keer bij de ontsnapping zitten en ik heb de ritzege binnen bereik ge had. Toen Contini wegsprong ben ik achter hem aan gegaan en ik had 'm kunnen bijhalen, als wij Neder landers niet achter elkaar zouden rijden. Nu werd ik teruggepakt door Adri van der Poel. Dat kan toch ook anders". Door zijn inspanningen in die ontsnapping verkwanselde hij zijn kansen in de eindsprint van het compacte peloton. Hermans had tijd niet echt goed"), Frank Hoste, normaal gesproken met de eersten de de gele trui gevaarlijke moeten kunnen doen, Bruno Cornillet, de Italiaan Silva- toen de vluchters in de slotkilome- Contini en de Amerikaan And rew Hampsten. Hermans: „Ik wil- ters in de groep werden gezogen miste hij de kracht om een rol van betekenis te spelen. Erwin Nijboer, de ploegmaat van Hermans in de Spaanse equipe van Domingo Pe- rurena, stelde teleurgesteld vast: „De hele week blijft er een groepje weg. Nu had hij betér kunnen wachten". In de aanloop naar de tijdrit van vandaag was de ontknoping ook voor de klassementsrenners nog van enig belang. Fignon werd op nieuw gedwongen tot hét leveren van een enorme inspanning, in de achtervolging op de groep met Hampsten. Een nieuwe episode in het spel van kat en muis in het cir cus van Levitan, waar vandaag voor het eerst het groot wild vpor een hoofdnummer in de piste ver schijnt. 10e Etappe 13 ju» i83km Futuroscope issuer Bordeaux NANTES (GPD) Ziek zijn, eerste worden. Het lijkt een dagelijks terug kerend verhaal te worden in de Tour de France. Donderdag was de ritze ge voor Ludo Peeters, wiens deelname aan de Ronde van Frankrijk tot daags voor de start in Boulogne Billancourt wegens buikloop dubieus was. De Deen Jorgen Pedersen pakte donderdag de leiderstrui en zijn Tour-start was eveneens onzeker, omdat hij geplaagd werd door bloedar moede. De ritwinnaar van gisteren in Nantes, Eddy Planckaert, had niet eens gedacht de etappe te kunnen uitrijden. Al in het begin van de rit meldde hij zich aan het portierraam bij Peter Post met de mededeling dat hij overwoog de strijd wegens rugpijn te staken. „Het is gisteren ineens in mijn rug geschoten. Een verschoven wervel of zoiets. Ik kon niet op of neer. Pas nadat ik van Ruud Bakker een pijnstillende tablet heb gekre gen ging het beter", aldus Planckaert. Ook andere factoren werkten ne gatief op de stijlvolle renner in: "Bovendien zinde het rijden voor een ploeg mij ook niet. Jezelf moe ten opofferen voor anderen bleek iets, dat mij niet ligt. Een ver schijnsel, waar ik overigens nu nog steeds last van heb. Alleen al als ik een koers rijd, waar bij het vertrek allemaal blauwhemden van Swift om me heen staan, gaat het gelijk een stuk minder. Dan gaat het al leen nog maar om het idee, ik het dan nog niet eens over zoiets als afstoppen. Toen ik twee jaar gele den tijdens de avondzesdaagse ook nog eens ziek werd, hield ik het maar voor gezien. Ik kon een baan krygen als koerier en bedacht me geen moment. Het koersen zat me tot hier, ik was blij dat ik er op die wyze vanaf kon komen". Een jaar later kreeg Van Straaten toch weer de kriebels in de benen. Ondanks zijn werk nam hij de fiets opnieuw ter hand, om op beschei den plan weer wedstrijden te gaan rijden. Stond eerst een overdreven fanatisme de successen in de weg, ditmaal betekende juist het werk een te grote hinderpaal. De rossige coureur: "De hele dag zat je voor dat koeriersbedrijf te scheuren in je auto. Daar werd je helemaal gaar van. Om daarnaast te trainen ging op zich nog wel, maar ik was voor de rest wel helemaal "total-loss". Dat werk was het dus ook niet he lemaal. In het begin nog wel, maar later werd ik met de keerzijde van de medaille geconfronteerd. Ge lukkig heb ik onlangs een leuke baan bij de optiebeurs gekregen.". Die verandering van spijs bleek een hele last van de Swifter af te gooien: "Ik voelde me gelijk als herboren. Eindelijk kreeg ik weer echt zin in het fietsen. De gevolgen bleven daar niet van uit. Prompt reed ik enkele sterke wedstrijden. In Rotterdam en Nieuw Vennep (waar ik mij in de spurt nog liet verrassen door de als wielrenner vrij onbekende Frits Schalij) moest ik nog met de tweede plaats genoe gen nemen. Ik wist toen echter dat ik het kon. Dat het dan juist in Monster wel lukte was des te mooi- Geen kans Van Sraaten's zege in het West- landse Monster mocht er dan ook zijn. De "en masse" opgetrommel de nationale toprenners ("die jon gens rijden je in de klassiekers op de 13 misschien kapot, maar dat draai- en keerwerk met aanzetten op de 15 in de criteria is toch weer heel wat anders"), gaf hij daarbij het nakijken. In het gezelschap van Peter Hogervorst wist de Leide- naar uit een sterke kopgroep te ontsnappen, om vervolgens zijn mede-vluchter in de spurt geen kans te geven. Wielercriteria genie ten sportief bezien wellicht niet meer het aanzien van vroeger, maar nog altijd geldt in de ama teurwereld het motto "wie in het Westland wint, die kan wat". Uitsluitend aan het vaarwel zeg gen van zijn oude baan wil de Cas ba-Swifter zijn succes overigens niet wijten: "Ik heb nu net een paar weken vrij gehad, dat scheelt qua training en rust natuurlijk een hoop. Bovendien denk ik, dat het feit dat ik dit jaar een tandje zwaar der ben gaan rijden ook wel wat uitmaakt. Vroeger reed ik puur op de souplesse. Daar sla je echter toch niet het gat mee, dat je op de macht kunt bewerkstelligen. Af en toe moet je toch minstens de 14 draaien. En wie weet betekende de komst van de sponsor ook wel een stimulans". Nieuwe winst Sinds het breken van de zegeban wist Van Straaten de vorm tot nog toe vast te houden, al greep hij nog wel telkens naast een nieuwe winst. Vrees dat zijn nieuwe baan zich op zijn beurt tegen hem zal ke ren heeft hij echter niet: "Ik zal het er best druk mee krijgen. Het be langrijkste is echter dat je je het naar je zin hebt, dan kan het fietsen daarnaast een uitstekende ont spanning betekenen. Natuurlijk moetje het nodige trainen, maar je moet het niet overdrijven. Rust is net zo belangrijk, daar ben ik nu wel achter. Vaak kom je van die renners tegen, die elke dag maar weer ellenlang op die fiets zitten te gassen. Ik vraag me dan wel eens af, waar ze mee bezig zijn. Het ge volg is namelijk dat ze in de weds- tijd helemaal vast zitten. Echt, ze trainen zich te barsten, maar rijden voor geen meter. Maar ja, mis schien heb je die instelling wel no dig om prof te kunnen worden. Daar heb ik geen last meer van. Voor mij gaat het nu alleen nog maar om het plezier in de sport".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11