Israël valt Palestijnse bases aan Europees Parlement keurt begroting goed Andreotti formateur Italië Le Duan: revolutionair van het eerste uur Afghaanse partijtop gezuiverd Maandag nationale actiedag Z.-Afrika VRIJDAG 11 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 SIDON (Rtr.) -Zeker tien mensen zijn gisteren gedood of gewond bij een vergeldingsaanval door vier Israëlische he likopters op het Palestijnse vluchtelingenkamp Ain el Hil- weh in het zuiden van Libanon. Zij schoten meer dan 16 gronddoelraketten af. De Israëlische aanval werd uitege- Front van strijd voor de Bevrij- voerd enkele uren nadat twee Is- ding van Palestina, raëlische militairen waren gedood, Ooggetuigen vertelden dat zij toen Israël een Palestijns guerrilla- ontploffingen hoorden op een mu- commando van vier man op de rutieterrein van de dissidente Fa- zuid-Libanese kust vlak ten den van Israël onderschepte. Een legerwoordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat ook de vier commando's waren gedood en ne gen Israëlische militairen gewond, tah-vleugel, die in brand vlogen. Zij zeiden dat de militaire bases waren vernield en tientallen zwaargewapende Palestijnen het kamp afzetten terwijl reddings ploegen slachtoffers evacueerden. tt Pamascus deelde het Ziekenhuis reden met loeiende Volksfront voor de Bevrijding van renes door de straten van Sidon, Palestina mee dat het strijders had terwijl de burgerij ijlings op huis afgezet op de noordkust van Israel aanging, vrezend dat meer aanval- en dat 45 Israëliërs in een gevecht ien zouden volgen, waren gedood of gewond. De aanval was de eerste sinds In Sidon werd vernomen dat de april toen Israëlische gevechts- aanvallende helikopters drie Pale- bommenwerpers Ain el Hilweh en stijnse militaire bases rondom het het kamp Miyeh-Miyeh bombar- kamp hadden getroffen. De bases deerden en acht gewonden maak- zijn van het Volksfront, de dissi- ten dente el Fatah en het Nationale "jn paniek geraakte mensen ont vluchten hun huizen rondom het kamp en er woeden nog steeds branden", aldus de ooggetuigen. Ain el Hilweh is het grootste Pa lestijnse kamp in Libanon en de PLO-leider Jasser Arafat geniet er volgens ingewijden brede steun. Volgens de media zijn tientallen Palestijnse strijders naar het zuiden van Libanon teruggekeerd sinds zij er in 1982 uit werden ver dreven. In Jeruzalem verklaarde een le gerwoordvoerder dat de piloten van de helikopters hadden gerap porteerd dat zij treffers hadden ge plaatst en dat alle toestellen veilig op hun bases waren teruggekeerd. De woordvoerder legde geen ver band tussen de aanval en het eer dere gevecht met de guerrillastrij ders. NEW YORK (Rtr.) - Een Ameri kaanse rechtbank heeft uitgespro ken dat zij geen antwoord kan ge ven op de vraag wie het virus ont dekt heeft dat de dodelijke im- muunziekte aids veroorzaakt. De rechter van het hof van be roep in New York verwierp een klacht die het Pasteurinstituut in Parijs had ingediend tegen de rege ring in Washington en het nationa le kankerinstituut, een onderzoek sinstantie van de Amerikaanse re gering. Inzet van het proces was de vraag aan wie de eer van de ont dekking en de lucratieve inkom sten die voort zouden vloeien uit het op commerciële basis doen van proeven ter bestrijding van aids. Het Pasteurinstituut was uit op erkenning van het feit dat het virus Ruzie tussen VS en Frankrijk om vondst aids in Parijs ontdekt is. De belangrijk ste strijdvraag tijdens het proces was een samenwerkingsovereen komst tussen het Franse en het Amerikaanse instituut. De rechter kwam tot de uitspraak dat deze overeenkomst betrekking heeft op samenwerking tussen de twee re geringen, waar het hof zich niet over kan uitspreken. Het Pasteurinstituut had be toogd dat Luc Montagnier, zijn be langrijkste onderzoeker op het ge bied van kanker, in 1983 het virus, dat hij LAV noemde, ontdekt heeft. Pas een jaar later kondigde Robert Gallo van het Amerikaanse nationale kankerinstituut aan dat hij het virus had weten te isoleren. Hij noemde het HTLV-3. De pleiter voor het Pasteurinsti tuut wees er op dat een in 1983 ge sloten contract tussen de twee in stituten de Fransen er toe ver plichtte, Gallo en diens medewer kers aan monsters van het virus te helpen op voorwaarde dat de Ame rikanen deze slechts voor onder zoek en niet voor commerciële toe passing zouden gebruiken. De ad vocaat was van mening dat de Amerikaanse groep het contract geschonden heeft, doordat zij het Franse virus gebruikte voor de ont wikkeling van een aidstest. STRAATSBURG (ANP) - Het Eu- Bi£Itiutli - in ae uoanese noojasiaa Beiroet aemonsireeraen Kinaeren roDees Par|pmpn, hp«» H. ni»,™. gisteren tegen de oorlog en de honger in het land. De demonstratie was begroting v?or 1986 aanerf georganiseerd door de federatie van Libanese vakbonden CGTL. 'Geen Voorc i de meegedragen leuzen. 355 t (foto EPA) 27>en Mickey Mouse mag overkomen PARIJS (AFP) - Het geweste lijk bestuur van het lie de Fran ce heeft zijn voorzitter Michel Giraud toestemming gegeven tot het mede-ondertekenen met het rijk en het departement Sei- ne-et-Mame van het definitieve contract met de firma Walt-Dis- ney voor de creatie van het Eu- rodisneyland in Marne-la-Val- lée bij Parijs. Alle deelnemers aan het pro ject koesteren de wens dat de definitieve ondertekening zo snel mogelijk zal plaatshebben, aldus de voorzitter van het ge westelijk bestuur. De rege ringsmeerderheid en het Natio naal Front stemden in hun ge heel voor het project. De socia listen namen geen deel aan de stemming en de communisten stemden tegen. Kabinet Craxi blijkt niet meer te lijmen ROME (AP) - De Italiaanse presi dent Francesco Cossiga heeft mi nister van buitenlandse zaken Giu- lio Andreotti opgedragen een nieuw kabinet te formeren. De 67- jarige jarige christendemocraat, die al vijf maal premier is geweest, staat voor de taak de 45ste na-oor- logse regering van Italië te vormen. Pogingen de twee weken geleden uiteengevallen vijf partijencoalitie van premier Bettino Craxi te lij men liepen op niets uit. Na een onderhoud van een half uur met Cossiga in het presiden tieel paleis verklaarde Andreotti dat hij wil trachten om de oude coalitiepartners weer bijeen te brengen. De regering-Craxi be stond uit christen-democraten, so- ment over een belangrijk wets- cialisten, liberalen, sociaal-demo- voorstel van de regering. Daaraan craten en republikeinen. Of hij ook waren al enkele weken van politiek nog andere mogelijkheden zal on- geharrewar voorafgegaan tussen derzoeken wilde £ndreotti niet de socialisten en de christendemo- zeggen. craten over de vraag uit welke par- i vandaag met de leiders tij de premier afkomstig moest van de christendemocraten te zul- zijn. len praten, waarna hij het overleg met de andere partijen zal openen. Volgens politieke waarnemers staat Andreotti een moeilijke taak De socialist Bettino Craxi diende te wachten, omdat de meningsver- twee weken geleden het ontslag schillen met de socialisten nog zijn regering in, die met zittingstermijn van twee jaar tien maanden alle voorgaande i steeds voortleven. Zij achten het niet uitgesloten dat er een christen democratische minderheidsrege- oorlogse kabinetten voorbij ge- ring tot stand komt 1 streefd was. van de zo De val van Craxi's regering volg- heet dat e de na een nederlaag in het parle- kabinet. Andreotti: vijfmaal prem Verpleegsters Israël '-In Israël heeft het verplegend personeel in de ziekenhuizen giste- Eerder meldde Radio Kabul dat drie belangrijke le den van het centraal comité waren ontslagen en dat tientallen nieuwe leden en kandidaat-leden waren be noemd. Afghaanse ballingen in Pakistan zeiden dat het duidelijk de bedoeling van Nsgibullah was zijn po- ISLAMABAD (AP) - De Afghaanse partijleider N«yi- bullah heeft donderdag een zuivering doorgevoerd in zijn partijtop, om zijn machtspositie te bestendigen. Hij ontsloeg enkele belangrijke politieke rivalen en zij dat de regering vele fouten te corrigeren heeft. Najibullah, secretaris-generaal van de regerende sitie te versterken en zijn tegenstanders uit te schake- Democratische Volkspartij van Afghanistan (PDPA), len. De afgezette partijleider Babrak Karmal werd een staking van 18 dagen maakte de wijzigingen bekend op de 19de plenaire echter niet afgezet als president van de Revolutionaire beëindigd zonder dat toezeggingen vergadering van het Centraal Comité van de partij. Hij Raad en als lid van het Politburo, zijn gedaan over de geeiste loons- zei dat veel partij- en regeringsmedewerkers de doel- 1 verhoging. Wel is afgesproken dat stellingen van de revolutie niet hadden gediend. Ook Westerse diplomaten in Pakistan zeiden deze week onmiddellijk onderhandelingen had de partij te weinig zelfkritiek getoond en was er dat een partijzuivering werd verwacht en dat er veel zullen beginnen. Tijdens de sta- sprake geweest van machtsmisbruik en incompeten- geruchten gingen dat dan ook Karmal definitief aan king zorgden de verpleegsters al- tie, aldus Naiibullah. de kant zou worden gezet. leen voor spoedgevallen. Ze eisen hogere loon en betere arbeidsom standigheden om de uittocht uit de verplegende, beroepen tot staan te brengen. Voor de nieuwe begroting stemden 355 Euro-parlementariërs, tegen 21 onthoudingen. De aanvaarding van de begroting door het parlement stelt de Euro pese Commissie in staat dit jaar 35,2 miljard ecu (84.8 miljard gul den) uit te geven. Dat is 1,9 miljard ecu meer dan eind vorig jaar nog door het parlement nog noodzake lijk werd geacht. De goedkeuring van de oude begroting werd vorige week door het Europese Hof van Justitie nietig verklaard, omdat er geen overeenstemming was met de ministerraad over de door het par lement gewenste en toegepaste Gesprek over controle op kernproeven WASHINGTON (AP) - De Verenig de Staten en de Sowjet-Unie heb ben zich in principe bereid ver klaard overleg te voeren over we derzijdse controle op ondergrond se kernproeven, zo hebben anonie me Amerikaanse regeringsfunctio narissen bekendgemaakt. Dat overleg wordt vermoedelijk aan het eind van de zomer gevoerd. Over de plaats van de onderhande lingen werd niets meegedeeld. Het zou het Teerste overleg zijn van de regering van de Amerikaan se president Ronald Reagan met de Sowjet-Unie over de zg. 'verifi catie' van een uit 1974 stammend kernproefverdrag. Volgens dat ver drag mogen ondergrondse kern proeven een maximale omvang hebben van 150 kiloton. De Ver enigde Staten beschuldigden de Sowjet-Unie herhaalde malen van overschrijding van die limiet. De Russische partijleider Mi chael Gorbatsjov heeft de VS ge tracht over te halen hun onder grondse kernproeven te staken, maar de VS stelden zich op het standpunt dat die proeven noodza kelijk waren voor het verbeteren van de veiligheid en doelmatigheid van het Amerikaanse kernwape narsenaal. Verder hebben de Verenigde Staten in een afzonderlijke ontwik keling op de ontwapeningsconfe rentie in Genève, gedetailleerde in formatie gegeven over hun voorra den chemische wapens en de Sow jet-Unie uitgedaagd hetzelfde te doen. Amerikaanse woordvoerders hoopten dat deze actie uiteindelijk zal leiden tot een verbod op de pro- duktie van chemische wapens en op het aanleggen van reserves. De Sowjet-Unie wil pas informatie verstrekken over haar voorraden wanneer een verbod van kracht wordt. verhoging van de uitgaven. De uitspraak van het Hof dwong de twee begrotingsautoriteiten in de Gemeenschap tot nieuwe on- 1,4 procent van de BTW opbrengst in de lidstaten, is nu volledig ge bruikt. gisteren in het parlement derhandelingen. Die werden gis- weinig oppositie tegen het termorgen vroeg afgesloten met promis, dat werd gedragen door een akkoord tussen de minister- bijna alle leden van de begrotings- raad en de begrotingscommissie commissie. Aanvankelijk bestond van het parlement. De raad bleek bereid het parlement nog een bud gettaire speelruimte van tegen de verwerpen, omdat zij vinden dat 100 miljoen eCu te geven. Daarmee Spanje nog steeds te weinig krijgt kan „nieuw beleid", hoofdzakelijk uit de Europese fondsen. Om „poli- technologisch onderzoek, worden tieke redenen" besloten zy zich uit- gefmancierd. eindelijk niet van stemming te ont- De Raad gunde het parlement houden. Een dergelijk stemgedrag ook nog enige ruimte in de reserve- had de vereiste absolute meerder- ringen voor de komende jaren. Die heid van de aanwezige leden in ge mogen worden vergroot met ruim vaar kunnen brengen, omdat ook 60 miljoen ecu. De ovei van het parlement op werden "afgekocht" met ;e wensen de Britse Labourfractie it gebied meeste Groenen het lieten afwe- een „ne- ten. De Nederlander Bram van der gatieve reserve" van 150 miljoen Lek (PSP) verklaarde dat de mees-* Dit bedrag verschijnt wel op te leden van zijn fractie geen be groting voor hun rekening willen nemen die gericht is op een „tech- dwijnen. In de praktijk betekent nocratisch en vernietigend land- dit dat het parlement enige den de tijd krijgt om te bepalen schaligheid." welke van de eind vorig jaar gefor muleerde wensen moeten worden geschrapt. De concessies die de Raad aan het parlement heeft gedaan heb- bouwbeleid, kernenergie en groot- De meeste leden van het parle ment stelden echter tevreden vast dat zij gezien de definitieve begro tingscijfers politiek gelijk hebben ben 'wel tot gevolg dat er dit jaar gekregen in het conflict met de r binnen de normaal beschikbare nisterraad. Volgens de voorzitter middelen geen enkele ruimte de raad, de Brit Peter Brooke, is voor het opvangen van tegenval- is er echter geen overwinnaar aan te wijzen in het conflict. „Europa Iers. De ruimte tot het bedrag, dat wordt gevormd door heeft gewonnen," aldus Brooke. JOHANNESBURG - De grootste weging - zoals vrije toegang Zuidafrikaanse vakbondsfederatie vakbonden op de bedrijven Cosatu heeft gisteren officieel op geroepen tot een nationale dag van actie op maandag 14 juli aanstaan de. Dit houdt in dat door alle aan gesloten leden, zo'n 700.000 in ge tal, gestaakt zal worden of dat ide vakbondsvertegenwoordi gers voor vergaderingen - maar dat over de belangrijkste punten, na melijk de intimidatie van vak bondsleiders en de arrestatie van vakbondsleden geen overeenstem- langzaam-aan-acties zullen worden ming kon worden breikt. gehouden. Volgens de onafhankelijke La- Volgens de Cosatu is deze actie- bour Monitoring Group, een orga nisatie die die zich bezighoudt met door Ruud de Wit het behartigen van vakbondsbe- langen, zijn er nu in totaal 245 vak bondsleiders op grond van de noodtoestand gearresteerd. Verder dag noodzakelijk geworden om zijn er nog eens 2234 arbeiders en „een weg te bereiden voor een de- vakbondsleden opgepakt sinds het uitroepen van de noodtoestand i bijna vier weken geleden. Volgens het regeringsbureau van i Pretoria de af- lichte toename het aantal 'onlustincidenten apartheids- worden geconstateerd. Het aantal dodelijke slachtoffers was echter zeer laag, namelijk één. Dit was blanke veiligheidsbeambte die Alcohol/Moskou De campagne tegen het gebruik van alcohol in de Sowjet-Unie BANGKOK (AP) - 'In de bijna 60 heeft geleid tot een spectaculaire jaar van zijn revolutionaire activi- daling van het aantal sterfgevallen teiten, heeft kameraad le Duan, in als gevolg van hartziekten. Het par- volstrekte loyaliteit aan het mar tij blad de Prawda meldde dat het xistisch-leninisme en de belangen Vernieuwing verwacht na dood Vietnamese partijleider mocratische oplossing voor de pro blemen in het land". In de verkla ring zegt de Cosatu dat alle politie ke gevangenen moeten worden informatie kon vrijgelaten, dat verboden organisa- gelopen 24 uur ties gelegaliseerd moeten worden en dat iedere vorm repressie moet verdwijnen. De Cosatu zegt tevens dat het be drijfsleven op een aantal punten woensdag in Soweto werd doodge- positief heeft gereageerd op de ei- schoten toen hij toezicht hield bij sen van de georganiseerde vakbe- het uitladen van een vrachtwagen met sigaretten. Volgens de politie is het niet duidelijk of het dood schieten van de man ook daadwer kelijk aan de politieke situatie ge koppeld moet worden. Het zou hier ook om een gewone misdaad kunnen gaan. Eerder deze week werd er ook in de buurt van Port Elisabeth een blanke door onbe kende zwarten doodgeschoten. afgelopen jaar 100.000 personen minder aan hartziekten zijn overle- i het land en volk, zijn hele le- i gewijd atin de nationale bevrij den dan een jaar eerder. De daling ding en hereniging, om het hele wordt door artsen toegeschreven land tot het socialisme te brengen. en zwaar verlies voor onze partij en het volk,' aldus het officiële radiobericht, waarmee gisteren het overeleden bekend werd gemaakt van de 79-jarige lei der van de communistische partij in Vietnam, Le Duan. Er zijn vijf Een rechtbank in het Franse dagen van nationale rouw afgekon- Lyon heeft de vermeende leider digd in het land. van de terreurgroep „bewapende Le Duan was een Vietnamese re- revolutionaire Libanese fracties" volutionair van het eerste uur. Hij (FARL), de 35-jarige Georges Ibra- werd geboren in 1908, him Abdallah, tot vier jaar gevan- - genisstraf veroordeeld. De rechter Libanese terrorist een felle tegenstander van de Fran se koloniale heersers. Tot aan het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog belandde hij herhaaldelijk in de gevangenis vanwege zijn communistische activiteiten. Na de oorlog was Le Duan een van de aanvoerders van het verzet tegen de Fransen in het zuiden van Vietnam. Door zijn pragmatische" aanpak van de problemen die zich bij de organisatie van het verzet voordeden, raakte hij regelmatig in conflict met partijgenoten die een meer ideologische koers voorston den. Deling bevond hem schuldig geoorloofde bezit van wapens explosieven, het gebruiken v« vervalste identiteitsbewijzen het stichten van een misdadige c ganisatie. In oktober 1984 Na de deling van Vietnam in een de provin- communistisch noorden en een ka- Quang Tri. Vandaar trok hij pitalistisch zuiden in 1954, bleef hij Hanoi, waar hij werkzaam zich bezig houden met de organisa- als spoorwegarbeider. Hier tie van het verzet in het zuiden van trad hij toe tot de Revolutionaire het land. Vanaf 1956 begon zijn ster Jeugdliga van Ho Chi Minh, de la- iere Vietnamese leider. Hij volgde een kaderopleiding te rijzen in de Noordvietnames par tijhiërarchie. Ergens in 1959 of in 1960 werd hij China en sloot zich na zijn terug- benoemd tot secretaris-generaal Ibrahim Abdallah, met een vals keer in Vietnam aan bij de in 1930 van de Lao Dong, de Noordvietna- identiteitsbewijs op zak, in Lyon opgerichte Indochinese Communi- mese Arbeiderspartij, waaruit later gearresteerd. sische Partij. Hij ontpopte zich als de communistische partij van Viet nam voortkwam. Hij was ook lid yan het Politburo van de partij, het machtigste politieke orgaan van het land. Op het derde congres van de Lao Dong zette Le Duan de richtlijnen uiteen voor de strijd die in het zuiden gevoerd zou moeten wor den om tot een hereniging met het noorden te komen. Dit laatste ge beurde uiteindelijk in 1975 toen de Verenigde Staten besloten hun troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken. Sinds de dood van Ho Chi Minh in 1969, was Le Duan de machtigste man in Vietnam. Conflict Hoewel hij werd beschouwd als een voorstander van hechte sa menwerking met de Sowjet-Unie, maakte hij toch steeds duidelijk dat hij niet tegen de overheersing van de westerse machten had ge vochten, om die in te ruilen tegen die van een socialistische groot macht. In latere jaren kwam Le Duan opnieuw regelmatig in conflict met andere leidende functionarissen van de communistische partij, on der wie de partij-ideoloog Truong Chinh. Toch bleef hij zich inzetten voor het behoud van de eenheid binnen de partij, die op zijn minst naar buiten toe in stand bleef. Hij oefende sterke invloed uit op de economische koers van het land en het vierde congres van de com munistische partij, dat in 1976 werd gehouden, droeg duidelijk zijn stempel. In zijn zes uur durende rede voor dit congres bepleitte hij een drasti sche verhoging van de agrarische productie als basis voor de ontwik keling van een industriële staat. Op dit congres bestendigde Le Duan zijn leiderspositie bevestigd. Op 25 april 1986 meldde de Ja panse krant Yomiuri Shimbun echter dat Le Duan, evenals de par- tijveteraan Le Due Tho, in novem ber van dit jaar uit zijn functie zou terugtreden. Aangenomen wordt dat zijn dood de weg vrijmaakt voor meer liberaal ingestelde partijleden, die de betrekkingen met het westen willen verbeteren en de ingezette economische hervormingen naar een kapitalistisch model willen in tensiveren. Gistermiddag, even voor vyf uur, ontplofte er opnieuw een bom in het centrum van Johannesburg, nu vlakbij het gebouw van de Zuid afrikaanse beurs. De bom van zeer licht kaliber was geplaatst in een prullenbak langs het trottoir onder een paar struiken. De bom richtte nauwelijks schade aan en niemand werd gewond. Toch werd de hele omgeving daar afgezet en werden prullenbakken en geparkeerde au to's nauwkeurig aan een nadere in spectie onderworpen. Ten slotte maakte het bureau de Zuidafrikaanse president Pieter-Willem Botha bekend dat de Britse minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe eind van .de maand een bezoek aan Zuid- Afrika zal brengen. Howe zal twee maal een gesprek hebben met Bo tha en wel op 23 en 29 juli. Howe bevindt zich op dit moment in Zimbabwe, op een rondreis langs een aantal frontlijnstaten. Daar wordt hij geconfronteerd met een uiterst vijandige houding vanwege de Britse opstelling ten opzichte van het sanctiebeleid jegens Zuid- Afrika.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7