Mosterdgas zomaar te koop Huurlasten op ongekend hoog niveau Belastinginspectie pakt cafetaria aan Rode hond wordt uitgeroeid Vóór bouw verplicht naar gif zoeken Chemiestudenten namen proef op de som Museum voor architectuur wellicht toch in nieuw pand H. Dost op eigen verzoek verwijderd uit rechtszaal Kabinet wil meer gewicht voorkeurstem Onderscheid tussen wettig en onwettig kind verdwijnt VRIJDAG 11 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 ALMERE (ANP) - Het aandeel van de woonlasten in het besteedbaar inkomen van huurders is in 1985 gestegen tot het ongekend hoge niveau van gemiddeld 28 procent. Van de toezeggingen van de regering de woonlasten niet al te veel te laten stijgen is dan ook niets terecht geko men. Dit staat in het jaarverslag van de Nationale Woningraad, de centrale organisatie van zevenhonderd wo ningbouwverenigingen. Het netto- inkomen van alle huurders be droeg vorig jaar volgens de raad gemiddeld 2.200 gulden. Dat bete kent dat na aftrek van eventuele huursubsidie het doorsnee huis houden in een huurwoning 616 gulden per maand verwoont. Volgens het jaarverslag zijn de woonlasten vorig jaar met vijf pro cent gestegen. In de periode tussen 1978 en begin dit jaar zijn de huren ROTTERDAM (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft ingestemd met een onderzoek naar de bouw van een nieuw architectuurmu seum in Rotterdam. Eerder was er sprake van dat dit rijksmuseum zou worden gevestigd in ae voor malige gemeentebibliotheek van Rotterdam. Brinkman heeft dit enkele we ken geleden schriftelijk meege deeld in een brief aan de Stichting Wonen, een van drie instellingen die de oprichting van een nationaal architectuurinstituut hebben voor bereid. Een woordvoerder van WVC heeft dit gisteren bevestigd. Of het nieuwe museum er daad werkelijk komt is vooral een finan ciële kwestie, blijkt uit de brief van Brinkman: Nieuwbouw is tiental len miljoenen duurder dan de zes mihoen gulden waarop de verbou wing van de voormalige Rotter damse gemeentebibliotheek was geraamd. Omdat het hier gaat om een rijksmuseum draait het rijk voor de financiën op. Overleg eerder deze week tussen WVC en de gemeente Rotterdam heeft geleid tot de afspraak dat een gezamelijke projectgroep vóór 1 december van dit jaar rapport zal uitbrengen over de beste lokatie voor het museum. De gemeente Rotterdam had als alternatief voor de gemeentebibliotheek een loka tie bij het museum Boymans-Van Beuningen, een plaats die ook de Stichting Wonen voorstaat. De Stichting Wonen ging in mei van dit jaar akkoord met Brink- man's besluit het architectuurmu seum te gunnen aan Rotterdam op voorwaarde dat er een nieuw mu seum zou worden gebouwd. De sticnting had evenals de andere be trokken instellingen (de Stichting Architectuurmuseum Amsterdam en het Nederlands Documentatie Centrum voor de Bouwkunst) het museum liever in Amsterdam ge zien, in het door Berlage ontwor pen Beursgebouw aan het Dam- Anti-tankraket onder Waalbrug NIJMEGEN (ANP) - De Explo sieven Opruimings Dienst (EOD) heeft gisteren een anti- tankoefenraket (Bazooka) on schadelijk gemaakt die was be vestigd aan een pijler van de Waalbrug in Nijmegen. Het projectiel werd gevonden door twee 14-jarige jongens. Samen met een 38-jarig familielid ver wijderden zij het explosieve voorwerp en legden het in een weiland bij de brug, waar hij door de EOD tot ontploffing werd gebracht. Een woordvoer der van de politie sluit niet uit dat er een verband is met de aanwezigheid -volgende week- van duizenden militairen in Nijmegen die aan de vierdaag se deelnemen. met vijftig procent omhoog ge gaan. De kosten voor verwarming en elektriciteit zijn in die acht jaar zelfs met honderd procent geste gen. In dit licht bezien vindt de Woningraad de huurverhoging van dit jaar (twee procent) aan de forse kant. Veel huurders zijn deze maand geconfronteerd met een huurver hoging van vier of van zes procent in het kader van wat het rijk huur- harmonisatie noemt. Het ministe rie van volkshuisvesting vindt dat veel huurwoningen te goedkoop zijn. Die ondergaan een extra huur verhoging. De Nationale Woning raad waarschuwt dat als dit „onge nuanceerde beleid" niet snel wordt veranderd, leegstand en huur schulden zullen toenemen. De Woningraad vindt dat rege ring en Tweede Kamer onvoldoen de luisteren naar de kritiek uit volkshuisvestingskringen. Ook ad viezen van de Raad voor de Volks huisvesting worden in de wind ge slagen. Het kabinetsbeleid van de centralisatie en deregulering - meer taken voor gemeenten en provincies, minder regeltjes - is in feite niets anders is dan een metho de om te bezuinigen op de volks huisvesting in het algemeen en op de sociale woningbouw in het bij zonder, aldus de Woningraad, die ook nog vindt dat de behoefte aan nieuwbouw minstens twee keer zo groot is als de politiek veronder stelt. „Behoefte aan en vraag naar woningen zijn stelselmatig onder schat." Fraude-actie 'frikadel' ROOSENDAAL (GPD)-De fiscus den er geleverd op heeft de afgelopen maanden hon derden snackbareigenaren West-Brabant en Zeeland voor j oenen guldens naheffingen opge legd. De ondernemers worden er van verdacht jarenlang de belas ting te hebben ontdoken door by groothandels onder gefingeerde namen bestellingen te plaatsen. De der gefingeerde namen. Hij zaak ging in september vorig jaar wacht dat na de 'actie frikadel', zo- i Zeeland rollen, toen door de fis- als deze in belastingkringen wordt zes op een verzonnen. Dat geld stak ik in m'n zak en betaalde r zwart mijn personeel van". Olievlek Steijger zegt blij te Zijn dat het afgelopen is met het leveren on- Burgemeester Van Thijn trekt met behulp van een aantal jonge Amsterdammertjes een met ringen beschilderde tram in de openbaarheid. Ook het openbaar vervoer droogt zo een steentje bij in de Olympische promotie van de hoofdstad. ANP1 Inenting moet einde maken aan kinderziekte DEN HAAG (GPD) - De Inspectie Volksgezond heid start volgend jaar een nieuw inentingspro gramma dat uiteindelijk tot resultaat moet hebben dat de kinderziekte rode hond in ons land volledig wordt uitgeroeid. Alle peuters van 14 maanden oud zullen, naast een prik tegen de bof en de mazelen, in het vervolg ook ingeënt worden tegen rode hond. De inspectie wil op die manier een definitief ein de maken aan de ziekte, die vooral voor zwangere vrouwen nogal wat gevaren met zich meebrengt. Het inentingsprogramma zal circa 3,5 miljoen gul den extra aan vaccins gaan kosten. Naast de gebruikelijk prik tegen difterie, kink hoest, tetanus en polio werden kinderen van 14 maanden oud tot nu toe ingeënt tegen mazelen, ter wijl meisjes op hun elfde een prik tegen rode hond kregen. „We hebben de rode hond daarmee als ziekte min of meer laten bestaan", zegt Dr. H.P. Verbrugge, hoofd van de afdeling moederschaps- zorg en kinderhygiëne van de Inspectie Volksge zondheid. De ziekte is voor kinderen vrij onschul dig, maar zwangere vrouwen die ermee besmet worden lopen het risico kinderen met een handi cap (als oogafwijkingen) te krijgen. Vanaf volgend jaar zal de inenting tegen rode hond gelijk met de andere prikken gegeven wor den, terwijl er een herhalingsprik komt voor jon gens en meisjes die negen jaar oud zijn. De beleids wijziging betekent, aldus dr. Verbrugge, dat er ook een „inhaalprogramma" moet worden uitgevoerd onder de kinderen die nu al negen zijn. In 1990 moet de hele Nederlandse jeugd ingeënt zijn tegen de ziekte. Na dp zomervakantie start het ministerie van Volksgezondheid een grote voorlichtingscam pagne rond het nieuwe inentingsprogramma. DUSSELDORF (ANP) - Harm Dost (38) uit Arnhem is gisteren op eigen verzoek uit de zittingszaal van het Landgericht in Düsseldorf verwijderd. Hij had daarom ver zocht omdat hij zei geen enkel ver trouwen te hebben in de rechts gang. Dost staat in Düsseldorf te recht omdat hij in zijn woonplaats Arnhem enkele honderden kilo's hasj en marihuana zou hebben ver kocht aan inwoners van West- Duitsland. Voor een deel van de ten laste gelegde feiten is hij al eer der in Nederland veroordeeld. Aanvankelijk voelde de presi dent van het Landgericht Strauss er niets voor om Dost uit de zaal te laten vertrekken. In West-Duits- land is een verdachte verplicht zijn proces bij te wonen. Dost weigerde te gaan zitten en kondigde aan de rechters bij voortduring te zullen interrumperen. „Als dat niet helpt ga ik u beledigen", aldus Dost. „Dit hele theater interesseert me niet. Jullie denken net als destijds in de Tweede Wereldoorlog als Duitsers iedereen jullie eigen wetten te kun nen opdringen", aldus Dost. Na een schorsing besloot de recht bank het verzoek van de Arnhem mer ten arrenmoede maar in te wil ligen. Het eerder gedane verzoek van de verdediging van Harm Dost om de leden van de rechtbank te wra ken omdat ze bevooroordeeld zou den zijn is afgewezen. Het verzoek om officier van justitie Hallmann te mogen dagvaarden als getuige werd evenmin gehonoreerd. De verdediging beschuldigt het open baar ministerie in Düsseldorf er van Spanje te hebben misleid toen om de uitlevering van Dost werd gevraagd. Harm Dost werd in 1984 in Spanje aangehouden. In het uit leveringsverzoek stond onder dat hij ervan wordt verdacht marihua- Harm Dost: theater. cus in de boeken een nepfactuur werd gevonden. Volgens directeur J. van Veltho- ven van IJsfrica, een belangenor ganisatie van snackbarhouders, gaat het vermoedelijk om enkele honderden zaken die bij de fraude betrokken zijn. De belastingdienst gaat nu ook andere groothandels en cafetaria's in het land controle ren. De FIOD, de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst, ver wacht nog wel twee jaar met het onderzoek bezig te zijn. Het is nog niet bekend of justitie tot vervol ging over gaat van de cafetaria-ei genaren die belasting hebben ont doken. Het ministerie van finan ciën weigert elk commentaar. Een van de groothandels die bij het onderzoek van de belasting dienst betrokken is, is de firma Steijger uit Barendrecht. Belas tingambtenaren hebben weken lang de boekhouding van het be drijf doorgespit, op zoek naar reke ningen yoor verzonnen bedrijven. Vertegenwoordigers van dat be drijf leverden in Zeeland, West- Brabant en delen van de randstad op verzoek van de snackbarhou ders snacks onder echte en gefin geerde naam. Verzonnen naam Volgens directeur J. Steijger, die dit toegeeft, kwam het voor dat in sommige gevallen maar de helft van de order op de echte naam van het bedrijf werd geleverd. Op de rekening voor een frituur met een verzonnen naam werd geen adres vermeld. Zijn bedrijf heeft volgens Steijger 'wel altijd de verschuldig de belasting over echte en gefin geerde rekeningen afgedragen. Hij wacht af of hij nog strafrechtelijk vervolgd zal worden omdat hij de fraudeconstructie heeft mogelijk gemaakt. De directeur zegt tot deze han delwijze te zijn gedwongen vanwe ge de moordende concurrentie on der de groothandels in snacks. Ca fetariahouders, onder wie enkelen die voor meer dan anderhalve ton door de fiscus zijn aangeslagen, zeggen dat zij alleen door op deze wijze zaken te doen het hoofd bo ven water kunnen houden. Een snackbarhouder zegt uit de op brengst van de zwart verkochte snacks het salaris van zijn perso neel te hebben betaald. „Het is een hondebaan, je staat voortdurend in een oliewalm. Daar krijg je legaal geen mens voor. Dus als de vertegenwoordiger van Steijger kwam, bestelde ik bijvoor beeld tien dozen kroketten en tien dozen frikadellen. Veertien wer- cafetaria genoemd, c r op i zaken gedaan Jtan worden. „Toevallig waren wij de eerste in dit onderzoek waar de fiscus bin nen viel, maar andere groothandels in het hele land zullen nog volgen, heb ik van de belastingambtenaren gehoord. Het onderzoek zal zich als een olievlek uitbreiden. Het gaat om wel 300 groothandels en vele duizenden cafetaria's in het land". „In deze handel is het zo dat als wij onze afnemers niet zo Hadden geleverd, andere groothandels dat wel gedaan zouden hebben. We zijn nu radicaal met die gefingeer de rekeningen gestopt en dat heeft ons wel veel omzet gekost. Veel snackbarhouders konden alleen maar op deze manier blijven be staan, er zijn veel schrijnende ge vallen bij. Maar daar kijkt de belas tingdienst niet naar", zegt Steijger. DEN HAAG (GPD) - Het onder scheid tussen wettige en onwettige kinderen komt te vervallen. Tot nu toe worden kinderen die uit onge huwde ouders zijn geboren, als on wettig beschouwd. De minister raad heeft gisteren ingestemd met een wetsvoorstel, waarin dat on derscheid teniet wordt gedaan. In het erfrecht was dat onderscheid al opgeheven. Ook de erkenning van kinderen wordt in het nieuwe wetsvoorstel beter geregeld. Nu nog geldt dat voor erkenning de toestemming van de moeder nodig is. Gaat het om een meerderjarig kind, dan is ook de toestemming van dat kind vereist. In het nieuwe voorstel moet een kind vanaf 12 jaar zijn toestemming verlenen. Het wetsvoorstel regelt boven dien dat het vaderschap in de toe komst door de rechter kan worden vastgesteld. Dat betekent dat de verwekker een familiebetrekking met het kind aangaat en het zal moeten onderhouden. Op dit mo ment kan de verwekker weliswaar worden verplicht een bijdrage in het onderhoud van het kind te be talen, maar zijn vaderschap is niet wettelijk geregeld. Brokx voert nieuwe subsidievoorwaarde in DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de gang van zaken rond voor keurstemmen bij verkiezingen her zien. Uitgangspunt is dat vooral in West-Duitsland hasj het effect van voorkeurstemmen na te hebben ingevoerd. Daarvan is groter moet worden. Dit is een van nooit sprake geweest. Het verzoek de conclusies die het kabinet heeft van de verdediging om de recht getrokken uit een evaluatie van de bank daarom onbevoegd te verkla- jongste verkiezingen, met het oog ren komt in een later stadium nog op een herziening van de Kieswet, aan de orde. Een afzonderlijke wetswijziging op het punt van de voorkeurstem men valt technisch gezien niet meer voor de provinciale staten verkiezingen van 1987 te realise ren. Een algehele herziening van de Kieswet zal nu voor de periodie ke kamerververkiezingen van 1990 zijn beslag krijgen. DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) gaat onderzoek naar mo gelijke bodemverontreinging op bouwlokaties met ingang van 1 ja nuari 1987 verplicht stellen. Dit geldt voor gesubsidieerde woning bouw. De verplichting zal, zo heeft Brokx de Tweede Kamer meege deeld, worden opgenomen in de subsidievoorwaarden. Tezijnertijd wil de bewindsman de verplichting door een wijziging van de Woningwet voor de gehele bouw invoeren. De onderzoeken kunnen volgens hem geen volledi ge zekerheid geven. Hij beoogt met de onderzoeksplicht de risico's van bouwen op verontreinigde grond 1984 bij Dost in Arnhem hasj of te verkleinen. Zowel de koper als gisteren is een begin gemaakt met het verhoren van de ruim 30 getuigen die zijn opgeroepen. Het gaat om mensen die tussen 1978 marihuana hebben gekocht. Voor het proces zijn alles bij elkaar tien dagen uitgetrokken. de verkoper van de grond kunnen het onderzoek laten verrichten. Van belang is volgens de bewinds man dat een gemeente meedeelt met de resultaten van een dergelijk onderzoek te kunnen in stemmen in het geval zij het onderzoek niet zelf laat verrichten. De onderzoeksplicht bestaat uit een inventarisatie van gegevens en een indicatief bodemonderzoek. In het eerste geval gaat het onder an dere om zaken als klachten van be woners, zintuigelljke waarnemin gen (verkleuring grond, aantasting oppervlaktewater), ligging van lei dingen, tanks en rioleringen en af gegeven vergunningen. Het indica tief onderzoek omvat onder andere het verzamelen van bodemkundi- ge gegevens en fysisch-chemische aspecten van de kwaliteit van grond en grondwater. De kosten van het onderzoek, die worden geschat op 150 tot 200 gul den per woning, behoren tot de normale bestuurskosten van een gemeente. Zij vallen in de opvat ting van Brokx onder de normale voorbereidingskosten. Daarom zijn er volgens hem geen negatieve gevolgen voor de woonlasten te verwachten. De verdeling van de risico's zullen koper en verkoper volgens .de bewindsman in con tracten moeten regelen. Molukse woonwijk De grond onder alle 228 wonin gen in de Molukse woonwijk van Capelle aan den IJssel moet tot een diepte van 1.25 meter worden weg- gegraven om ernstige gebreken aan de funderingen te kunnen re pareren. Hiermee is een bedrag van 4,8 miljoen gulden gemoeid. De bij de woningen behorende ber- kunnen beter worden afge raken. Tot deze conclusie komt de dienst gemeentewerken van Rotterdam, die in opdracht van de gemeente Capelle een onderzoek heeft ingesteld naar de gebreken van de woningen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de woningen die in 1972 zijn opgeleverd slecht .zijn gebouwd en dat er minderwaardige materialen zijn gebouwd: heipalen zijn scheef de grond in geslagen, de grond waarop de woningen zijn gebouwd is niet opgespoten, de bewapening in de balken is gaan roesten door dat het beton is afgebrokkeld en er zijn op diverse plaatsen grotere en kleinere scheuren in de fundering geconstateerd. De totale opknap beurt van de woningen gaat naar schatting 16 miljoen gulden kos ten. Brinkman: onderzoek, (foto GPD) AMSTERDAM - Voor de prijs van ruim 6500 gulden leveren chemi sche concerns voldoende chemica liën om 15 miljoen Nederlanders met mosterdgas, een gifgas, uit te roeien. Van enige controle op de verkoop van deze produkten in Ne derland is geen sprake. door Runa Hellinga Dat blijkt uit een onderzoek van vijf scheikundestudenten van de universiteit van Amsterdam.^ Ze gingen na of het mogelijk is om in .Nederland aan de nodige produk ten te komen om gifgas te maken. Een aantal van deze chemische stoffen en de gifgassen zelf staan op een speciale lijst en mogen zon der vergunning van het ministerie van economische zaken niet geëx porteerd worden. Het bleek geen enkel probleem te zijn om de nodige spullen, in grote hoeveelheden, genoeg voor 80 kilo mosterdgas, ofwel ruim één miljoen doden, te kopen. En of het uitvoeren van de stoffen een pro bleem is, is ook nog maar de vraag. Een van de stoffen die nodig is om mosterdgas te maken, staat op de lijst van het ministerie. Uit het on derzoek van de studenten blijkt echter dat het met de controle van die lijst pover gesteld is. Zo bleek geen van de twaalf douaneposten in de Botlek, dié men opbelde, van het bestaan van de lijst te weten. En dat, terwijl de Botlek een van de grootste door gangshavens van chemische stof fen is. Ook bij het ministerie van economische zaken zei men eerst dat export van deze stof geen enkel probleem op zou leveren. Kant en klaar zelf maken van het gifgas konden besparen. Het Belgische bedrijf Jansen Chemie was bereid om hen 25 kilo kant en klaar mosterdgas te leveren, met kwantumkorting van wege de grote hoeveelheid die ze wilden kopen. Leveringsvoorwaar den werden niet gesteld en nie mand vroeg waarvoor ze het spul nodig hadden. Bij navraag ontkent Jansen Che mie overigens het gas zomaar te le veren, al bieden ze het wel te koop aan in hun catalogus. Maar geen nood, het Brusselse bedrijf Aldrich blijkt het gas ook te willen leveren. Alleen kunnen ze over de hoogte van de korting nog geen uitsluitsel geven. Het gebruik van gifgassen bij oorlogvoering is volgens het Ver drag van Genève in 1925 verboden. Lang niet alle landen hebben dit verdrag ondertekend. De gassen worden dan ook af en toe in oorlo gen ingezet. De VS gebruikten gif gas in Vietnam en niet zolang gele den werden er in Nederland een aantal Iraniërs behandeld die met mosterdgas in aanraking waren ge komen in de oorlog met Irak. Niet alle chemische wapens zijn even gemakkelijk te produceren, maar mosterdgas kan iedereen in zijn achtertuintje maken. Het is ge woon een kwestie van roeren. Een gewone plantenspuit is voldoende om het spul mee te verspreiden en het gas blijft drie a vier weken werkzaam. De studenten zijn bezorgd over de naleving van de exportregelin gen, maar vinden bovendien dat ook in Nederland de regels ver scherpt moeten worden. Daniël Bonn, een van de vijf: „Dat spul zou ook voor terroristen ideaal zijn. Het is goedkoop, en het is eigenlijk Registratie Een probleem is dat de betref fende grondstoffen ook voor ande re doeleinden worden gebruikt; in- sekticiden en plastic bijvoorbeeld. Omdat de verkoop dus'niet hele maal verboden kan worden, plei ten de vijf voor een registratiesys teem zoals dat bijvoorbeeld ook voor opiaten in de gezondheids zorg geldt. Op het ministerie van economi sche zaken geeft men toe dat de controle op de export van dergelij ke stoffen te wensen overlaat. Men vraagt van de bedrijven een garan tie dat de stoffen niet voor chemi sche wapens gebruikt zullen wor den. Maar het is uiteindelijk een kwestie van vertrouwen dat dat ook echt niet gebeurt. Er bestaat ook geen zwarte lijst van landen waar dergelijke stoffen niet heen mogen worden geëxpor teerd. Beoordeling vindt steeds plaats aan de hand van de situatie van het moment. Onlangs nog kwam een Nederlands bedrijf in opspraak wegens export naar Irak van een van de grondstoffen van mosterdgas. Dat was op het mo ment dat bekend was dat Irak mos terdgas gebruikte in de oorlog met Iran. Volgens de exportvergun ning was de stof bestemd voor in- sekticiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5