Verdeeldheid horeca over verldikkersrol 'Brieven onbeantwoord en college is onbereikbaar' Mogelijk experiment binnenstad op gebied van dienstverlening Nat pak Leidse Romeo en Julia winnen sfeervolle peurbaldtenwedstiijd LEIDSE LAKENFEESTEN VRIJDAG 11 JULI 1986 LEIDEN LEIDEN - Als het aan de buurt huizen Dijk 33 en In de vroolijcke arke ligt, wijst de gemeente de bin nenstad aan voor het zogenoemde experiment Wijk Welzijnsplan ning. Dit behelst verregaande sa menwerking tussen sociaal-cultu reel werk, maatschappelijke dienstverlening en gezondheids zorg, op basis van in de wijk leven de behoeften. Dijk 33 en de Arke ventileren de ze wens in het jaaroverzicht 1985. En niet voor de eerste keer: reeds 2,5 jaar wordt er in de binnenstad over het experiment nagedacht en vorig jaar augustus is ook al een concreet voorstel aan B en W voor gelegd. Met het experiment, dat is opgenomen in het welzij nsplan 1986-1989, wordt beoogd dat wel- zijnsinstellingen veel meer gaan samenwerken. Zodoende wil de gemeente bereiken dat er een goe de afstemming van vraag en aan bod van de welzijnsvoorzieningen tot stand komt en de wijkbewoners bij die voorzieningen meer betrok ken raken en er meer zeggenschap over krijgen. Huisartsen, algemeen maat schappelijk werk, wijkverpleging, gezins- en bejaardenzorg, vrijwilli- gersorganisaties (bij voorbeeld speeltuin- of patiëntenverenigin gen), gecoördineerd bejaarden- werk, wijkagenten en buurthuizen; zie daar de instanties die bij het ex periment de handen ineen zouden kunnen slaan. Een wykwelzijns- raad zou in het leven moeten wor den geroepen, die de verantwoor delijkheid krijgt voor de uitvoering van de activiteiten en de daarbijbe horende kosten en die in een later stadium geld krijgt voor activitei ten- en organisatiekosten zodat zij zelfstandig beleid kan voeren. De samenwerkende club- en buurthuizen in de binnenstad, waaronder Dijk 33 en In de vrool ijcke Arke, hebben al in een heel vroeg stadium de wens uitgespro ken dat de binnenstad hel experi ment krijgt toebedeeld. Daar be staat immers al een wijkcentrum commissie en wordt al met anders- soortige welzijnsinstellingen sa mengewerkt. De binnenstad is ook één van de twee wijken die in het welzijnsplan als gegadigde is genoemd. De an dere is Leiden-Noord. En hoewel in een eerste ambtelijke notitie wordt gesteld dat voor het experi- Actie tegen concurrentie sportkantines LEIDEN - "Het probleem is dringend, daarom zijn wij weer naar buiten getreden met een klachtenformulier. Onze indruk is dat er nog te veel wijkcentra, sportkanti nes en kerken zijn die zich niet aan de horeca-voor- schriften houden", zegt mr. F.A. de Jongh die namens de Kamer van Koophandel in de zogenaamde paracom- merciële commissie zit. "Op basis van het nieuwe mate riaal dat wij hopelijk krijgen willen we stappen gaan ondernemen te gen het misbruik". Na een kofte pauze: "Men moet natuurlijk niet verwachten dat we op korte ter mijn maatregelen kunnen nemen; het gaat om een langzaam proces". Gestolen auto weer terecht LEIDEN - Door een samenloop van omstandigheden heeft de Leidse politie een verdachte van een inbraak aan de Plantage, die op 30 juni was gepleegd, aangehou den. Bij die inbraak was onder meer een auto met papieren en al ont vreemd. In de nacht van woensdag op donderdag zag een surveillance wagen de gestolen auto rijden. Achter het stuur zat een 24-jarige Leidenaar die de auto echter bij een sloper bleek te hebben ge kocht. Hij was in het bezit van een kentekenbewijs van de wagen. De sloper had de autö gekocht en in afwachting van deel 3 van het kentekenbewijs alvast honderd vijftig gulden betaald. Hoewel dat deel 3 nog niet was aangekomen, had hij de auto toch aan de 24-jari- ge Leidenaar verkocht. De sloper kon een goed signalement van de man die de auto had verkocht ge ven en gistermiddag werd hij op de Breestraat aangehouden. Het gaat om een 24-jarige verslaafde, die geen onbekende van de politie is. Hij heeft inmiddels bekend de auto te hebben gestolen en doorver kocht. De paracommerciële bestaat al zo'n vijftien jaar. Met een zekere regelmaat komen de leden, vertegenwoordigers van horeca- bonden, het Bedrijfschap Horeca en de Kamer van Koophandel, bij elkaar. "Je zou kunnen zeggen dat we een beetje een sluimerend be staan leiden", vertelt De Jongh. "Waaruit je overigens weer niet de conclusie mag trekken dat we hele maal niets doen". Dat de commissie die oneigenlij ke horeca-activiteiten bestrijdt geen klap uitvoert, klöpt inder daad niet, zoals horeca-onderne- mers in het gebied Rijnland een tijdje geleden merkten: ze ontvin gen namelijk een zogenaamd klachtenformulier. De onderne mers wordt verzocht dat formulier in te vullen, zodat de commissie troeven in handen krijgt om de strijd aan te binden met overtre ders van de horecawet. Wie wijkcentra, sportkantines en buurthuizen kent die zich niet aan de regels houden - bijvoorbeeld omdat er geregeld bruiloften en partijen worden gehouden - wordt verzocht dat te melden aan de com missie. Het is ook de bedoeling dat er belastend materiaal - aankondi gingen van feesten, affiches e.d. - naar de commissie wordt opge stuurd. Het versturen van klachtenfor mulieren is geen nieuw systeem: ook vorig jaar ging er al een stapel de deur uit. Op de vraag hoeveel reacties er binnen kwamen, ant woordt De Jongh: "Geen tiental len. Vandaar dat we het dit jaar nog eens doen. U moet trouwens hier- Tien mille voor Kijkhuis LEIDEN - Het Anjerfonds Zuid- Holland heeft het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 10.000 gul den geschonken als bijdrage voor de aanschaf van een 35 mm-projec- tor. Deze projector zal na de zomer in gebruik worden genomen voor de tweede filmzaal van het Kijk huis, dat met de nieuwe appara tuur een 'breder' en recenter film programma hoopt te kunnen to- uit niet de conclusie trekken dat het probleem niet nijpend zou zijn, het tegendeel is waar. En trou wens: de klachten die we kregen waren de moeite waard". Waarna De Jongh een typisch voorbeeld noemt: "Een sportkanti ne waarin regelmatig bingo-avond- en worden gehouden voor leden en niet-leden, dat is nou echt een ge beurtenis waartegen wij wat doen. Zoiets kan tenslotte helemaal niet". Wat vinden Rijnlandse horeca«n- dernemers van het klachtenformu lier van de zogenaamde paracom merciële commissie? Een paar reacties. De woordvoerster van ca fé Aniba te Leiden zegt dat ze het maar een merkwaardige zaak vindt dat sommige buurtcentra als cafés 'draaien'. "Ik vind het daarom dan ook pri ma dat die commissie nu een en ander eens wil uitzoeken. Die wild groei is toch te gek! Ik bedoel, je hebt nu ook al kerken waarin brui loften en partijen worden gehou den. Die stellen dan hun vergader zalen daarvoor ter beschikking. Nee, dat gaat echt te ver". Café Haagweg te Leiden: "Hier bij ons in de buurt heb je een aan tal sportkantines en dat merken wij toch wel een beetje. Blijven die iets langer open, dan is het bij ons minder druk. Ach, echt erg is het niet, maar toch kan ik er, aan de andere kant, wel inkomen, dat zo'n commissie zegt: daar gaan wij nu iets aan doen". Maar zijn de horecaonderne mers bereid om te klikken? Gaan ze belastend materiaal opsturen naar de commissie, zodat die maat regelen kan nemen tegen het onei genlijke gebruik? Malle Babbe, Leiden: "Luister eens even, ik kom zelf graag in sportkantines, ik drink daar zelf graag een pilsje, dus mij niet ge zien. Ja, kom zeg, ik ga daar een beetje andere mensen aangeven. Nee, mijn standpunt is: allemaal de breuk, allemaal de hel". De woordvoerder van café-res taurant De Roode Leeuw in Oest- geest zet een paar vraagtekens bij het klikken. "Kijk. je leeft in een kleine gemeenschap en met dat soort dingen moet je daarom altijd voorzichtig zijn. Stel je nou voor dat men gaat vermoeden dat jij de grote boosdoener bent, wat dan? ment in de binnenstad "een vruchtbare voedingsbodem tame lijk sterk aanwezig is", is het heel goed mogelijk dat toch voor Lei den-Noord wordt gekozen. Hier bestaat volgens diezelfde notitie "minder nadrukkelijk" de wens om aan het experiment deel te ne men, maar er zijn wel andere as pecten die Leiden-Noord aantrek kelijker maken. Zo is dat gebied opgenomen in het onderwijsvoor- rangs- en het achterstandsgebie- denbeleid. Voorts is het wellicht mogelijk het wijkcollectief Leiden- Noord, waarin diverse organisaties zitting hebben, om te buigen tot wijkwelzijnsraad. Dijk 33 en de Arke beseffen de voordelen voor dev gemeente om Leiden-Noord aan te wijzen ook. "Gezien de keuze die gemeente blijkbaar dient te maken lijkt het Noorderkwartier een betere finan ciële basis te geven aangezien in het kader van het achterstandsge- biedenbeleid 100.000 gulden is op gevoerd voor onder meer appa raatskosten. De vraag is in hoever re dergelijke redenen uiteindelijk van doorslaggevende aard zouden moeten zijn", aldus de buurthuizen in het programma-overzicht. Ondernemer boos op gemeente: LEIDEN - De Leidse middenstan der J.G. Wolfslag klaagt dat het college niet of nauwelijks reageert op brieven van ondernemers. En wethouder Fase van economische zaken is volgens Wolfslag nooit be reikbaar. Tenminste, niet voor on dernemers. Wolfslag heeft vorig jaar zomer het college verzocht twee paaltjes voor de Choorlammersteeg te ver vangen door een wegneembaar paaltje. Op die manier zou hij als nog zijn nieuwe magazijnruimte in die steeg goed kunnen bereiken, als hij tenminste de sleutel van de ze verplaatsbare paal zou krijgen. Anderhalve maand later kreeg Wolfslag antwoord van het college: de paaltjes worden niet vervangen. Volgens B en W is de Choorlam mersteeg een voetpad en zij vinden het daarom niet juist dat deze steeg wordt gebruikt voor laad- en los- werkzaamheden. Bovendien moet Wolfslag over het trottoir rijden om de steeg te bereiken en dat kan het college niet tolereren. B en W delen Wolfslag boven dien mee dat zij de uitneembare paal in de Choorlammersteeg aan de zijde van de Botermarkt willen vervangen door een 'vaste paal'. En daarmee vervalt voor de onderne mer de mogelijkheid deze steeg via de andere zijde in te rijden. Niet Uitnodigingen als deze in een sportkantine in Leiden zijn vól gens de paracom merciële commi- sie dus uit den bo- (foto Loek Zuydcr- Ik bedoel, voor je het weet gaan ze je boycotten". En dan nog wat, vervolgt de ho- recaman. Denkt die commissie met die informatie uit de voeten te kunnen? "Een einde maken aan misbruik - volgens mij is het vech ten tegen de bierkaai". Vechten tegen de bierkaai - nee, zo denkt De Jongh er toch niet over. "Als wij belastend materiaal binnenkrijgen, dan kunnen we iets ondernemen. Is de gemeente er bij betrokken - via subsidie bijvoor beeld - dan maken we een afspraak met een vertegenwoordiger van de gemeente. Je kunt natuurlijk ook gelijk naar de overtreder gaan". "Ik geef toe: je zult niet één. twee, drie iéts kunnen doen. het is een lange weg, maar aan de andere kant: we staan niet machteloos". De Jongh vertelt vervolgens dat men de leden van de commissie overigens niet moet beschouwen als politie-agenten. "Zo opereren we niet, ik bedoel, we zijn geen mensen die het pro bleem wel even zullen oplossen met stokken in de hand. Nee, wat wij doen ligt meer in de overtui gende sfeer". Overtuigen, het is maar de vraag of de commissie daar altijd even goed in slaagt. Afgaande op reac ties van horeca-ondernemers zou je kunnen concluderen dat de com missie er in elk geval al niet in slaagt om de café-bazen over de streep te trekken. Veel van hen la ten desgevraagd weten dat ze er geen zin in hebben om voor ver klikker te spelen. "Soms durft een ondernemer het inderdaad niet aan om een formu lier in te vullen", zegt De Jongh. "Maar ik weet eerlijk gezegd niet of die angst nou bij veel ondernemers een rol speelt". Even later: "Het komt natuurlijk ook voor dat zo ie mand gewoon geen tijd heeft". "We zullen wel zien welke resul taten deze mailing oplevert", be sluit De Jongh. "Binnenkort heb ben we in elk geval weer een verga dering. We gaan gewoon door". ter gelaten. Ook het raadslid Ber nard Stöxen kreeg geen prijs. Want dan zou Leiden wat al te gezellig worden wellicht. Nee, de jury be sloot de eerste prijs toe te kennen aan dat schattige paartje, de Leidse Romeo en Julia. Ze kenden elkaar nog slechts drie maanden, maar dat weerhield hem er niet van haar voor het oog van de jury op een trompetserenade te tracteren. Dat pril geluk verdiende het om uitge diept te worden. Een weekeindje naar Parijs was hun loon. En veel gejuich van het publiek natuurlijk. Want dat was het volkomen met de jury eens. Rond tien uur waren de prijzen bekend en konden deelnemers, pu bliek, organisatoren en jury onder dat hij daar veel aan had. De straat is aan die kant te smal voor een be stelauto. Een paar dagen later doet Wolf slag zijn beklag bij het college. Hij vraagt om een gesprek met één van de wethouders en stelt dat de af wijzing zijn bedrijf in de proble men brengt. Inmiddels heeft hij ook steun gezocht bij de raadscom missie voor economische aangele genheden. Maar die let volgens Wolfslag meer op de regels dan dat zij oog heeft voor de praktijk. Antwoord op zijn tweede brief blijft uit. Als wethouder Fase in au gustus 1985 in een landelijk och tendblad enthousiast vertelt over de pogingen van de gemeente om de werkgelegenheid te bevorderen door bio-technologische bedrijven naar Leiden te halen, grijpt Wolf slag opnieuw naar de pen. Dat arti kel is een lachertje, vindt hij. Want de manier van werken bij de ge meente is nog precies hetzelfde als 25 jaar geleden. Antwoord op deze brief blijft eveneens uit. Wolfslag doet ook een beroep op de Kamer van Koophandel. Die heeft over deze zaak een gesprek gehad met een ambtenaar van de directie economische zaken. De ge meente blijft het verzoek van Wolf slag afwijzen. De Kamer van Koop handel belooft het probleem in al gemene zin nog een keer aan de or de te stellen. Maar verder dan de aanmoediging dat Wolfslag het er niet bij moet laten zitten, kan de Kamer ook niet gaan. Saskia Groenewegen, een van de twee hoofden van de directie eco nomische zaken, zegt dat Wolfslag deze week een uitgebreid ant woord krijgt op zijn brieven. "Het standpunt van de gemeente is hem overigens een half jaar geleden uit gebreid uitgelegd in een gesprek met mensen van de directie ver keer. Daarna heeft Wolfslag gezegd dat hij geen behoefte had aan een schriftelijk antwoord. Later bleek echter dat Wolfslag die mededeling toch anders heeft geïnterpreteerd. Vandaar dat hij alsnog een brief krijgt". Volgens Groenewegen wijst de gemeente zijn verzoek af, omdat Leiden slechte ervaringen heeft met uitneembare palen. "Op een gegeven moment verdwijnen die en wordt een steeg als doorgaande route gebruikt of als permanente parkeerplaats. Overigens heeft Wolfslag de gelegenheid om tot 11.00 uur te laden en te lossen voor zijn deur in de Breestraat. Daar mee heeft hij dezelfde mogelijkhe den als andere ondernemers daar". Ze ontkent dat Jos Fase slecht bereikbaar is voor ondernemers. "Gebruikelijk is dat dit soort kwes ties worden afgedaan op ambtelijk niveau. Pas als er sprake is van een verstoorde relatie, kan een ambte naar de hulp van een wethouder in roepen. We hebben echter niet de indruk dat er hier sprake is van een verstoorde verhouding met de on dernemer". LEIDEN - Een getuige belde van ochtend omstreeks half vijf de po litie, omdat hij jongens bij de ijs baan aan de Vondellaan met zak lantaarns naar binnen zag schij nen. Dat vond hij verdacht. Twee 'stillen' gingen een kijkje nemen, waarop het tweetal de benen nam. Zij renden in de richting van de Rijndijk. Een van hen sprong in het water van de Rijn. Een tweede inmiddels gearriveerde surveillan cewagen keerde daarop om. Maar de zwemmer was zo snel, dat hij al verdwenen was toen de wagen aan de overkant van het water was. Een waterspoor leidde in de rich ting van de Smaragdlaan, waar de 19-jarige Leidenaar werd aange houden. Intussen wist zijn vriend te ontkomen. Op de Rijndijk vond de politie een autoradio. Nader onderzoek rond de ijsbaan wees uit dat daar een auto stond met twee openge broken portieren, waaruit de radio was gesloopt. Betrapt het genot van een fiks aantal drankjes nagenieten van een ge slaagde peurbakkentocht. 'Pech vogel' Bill Holl ging er op een draf met zijn prijs van 250 gulden van door, achternagezeten door zijn moeder. Met een:"Nee Bill, geef die maar hier, want dat gaat niet goed zo", werd de prijs snel in vei ligheid gebracht. LEIDEN - Een man die op een bouwterrein in de Stevenshof was gesignaleerd terwijl hij stenen en tegels in zijn auto laadde, kon van nacht op de Haagweg door de poli tie worden aangehouden. De auto waarin de 35-jarige Leidenaar reed sleepte met het chassis bijna over het wegdek, zo zwaar beladen was hij. Bierrekening LEIDEN - Een klant had gisteren in èen Chinees eethuis in de Dief- steeg voor vierentwintig gulden bier zitten drinken, maar bij de af rekening bleek hij slechts een tien tje pp zak te hebben. Na tussen komst van de politie beloofde de man vandaag alsnog de rekening te zullen betalen. Ruw onthaal LEIDEN - Een 27-jarige bewoner van de Plantage werd vanochtend vroeg in zijn slaap verrast door een inbreker die zijn kamer trachtte binnen te komen. De bewoner wist de man een paar flinke knallen te verkopen, waarop de insluiper, die via een schuifraam was binnenge komen, de benen nam. Alvorens op het dievenpad te gaan had de inbreker zich in de keuken van het pand tegoed gedaan aan een stevi ge maaltijd. LEIDEN - Het had iets heldhaftigs zoals gisteravond die bandjes op de Leidse grachten doorspeelden. Zoals indertijd de Titanic ten on der ging terwijl het orkest nog de laatste tonen ten gehore bracht, zo bleven de orkestjes tijdens de Leidse peurbakkentocht doorspe len. Natte voeten of niet, lage brug gen of joelend publiek: de muzi kanten zetten door. Een kakofonie van muziekstij len: dixieland en drumband, slag werk en steelbands. Prachtig was het. Het talrijke publiek genoot. En al had de brandweer, die de tocht had uitgeschreven, bepaald dat de vaartuigen zo min mogelijk op een boot zouden lijken, er waren ver dacht veel boten op het water. Pechvogels waren er ook: de Lei- derdorpse reddingbrigade bijvoor beeld. Die had niet eens de start bij de Rembrandtbrug bereikt. Met haar varende bolide was zij al in de ZijLten onder gegaan. Of de brand weer zo lief wilde zijn het vaartuig er de dag na het feest uit te vissen? De jury had het moeilijk. Ad Ploeg, demissionair staatssecreta ris van visserij, publiciste Marijke Hilhorst en brandweercomman dant Mark hadden de stoet van dertig vaartuigen weliswaar twee maal voorbij zien varen, maar niet temin was de opgave zwaar. Er kwam heel wat 'spuitwater' aan te pas om de kelen te smeren, zó ijdens de peurbakkentocht i moest er gepraat worden. De derde prijs was al snel beslist. Deze pech- prijs ging naar het joch Bill Holl, die zijn zeilbootje onvervaard aan de wind trachtte te houden. En dat terwijl hij toch zo overduidelijk he vig plassen moest. Maar de tweede prijs voor het meest originele vaartuig. Dat was pas moeilijk. Politicus als hij is, be paalde Ploeg dat er dan maar twee tweede prijzen moesten worden uitgeloofd. Eén aan het sanitairbe- drijf dat een varende kraan be stuurde en één aan de varende eend, die overigens steeds meer Water maakte. Zo dat was dat, het drietal nam er nog maar eentje op. Want de eerste prijs moest nog worden uitgeloofd en wie zou die nou krijgen? Niet de brandweer man in de blusboot, want dat zou naar vriendjespolitiek rieken. Bo vendien was de varende spuitgast zo onhebbelijk om zijn collega's van de politie kleddernat te spui ten. Voor straf werd hij zelf te wa-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3