Spaanse vakantiepret in Nederlandse 1-2-3-Sliow Met twee deelnemers uit Leiden Exposities Piet Veerman hoeft niet mee op tournee Extra treinen naar de kuip J.C. Eikenboom directeur Film International Pop in LVC VRIJDAG 11 JULI 1986 KUNST PAGINA 21 ALTEA (GPD) - „Wat ons be treft kan de bom barsten", roept presentator Ted de Braak het 1400 man tellende vakantiepubliek toe. Iedereen juicht. Later vraagt hij de burgemeester van het Spaan se plaatsje of men daar ook last heeft van 'Bomba's'. Quel bomba's? antwoordt de geïn strueerde burgervader zoals hij dat ook al tijdens de repe tities deed. Hilariteit. Als het al een bom is, is het maar een luchtbom, gilt De Braak nu uit. Een dijenkletser en dat alle maal om die man van de VA RA die met een bus langs de Spaanse kust trekt. Frits Bom is niet geliefd onder de vakan tievierende Nederlanders. In de vakantie is geen tijd vrijge maakt voor problemen. We zijn hier voor ons plezier, zegt een Rotterdamse mevrouw daarover. Altea ligt 12 kilo meter boven Benidorm. Het dorpje ligt tegen een heuvel gebouwd. Boven op die heu vel staat een oude kerk met Moorse koepels. Daarvoor ligt een pleintje. En op dat plein tje werd dinsdagmiddag de 1- 2-3-show opgenomen, die van avond (Nederland 2,19.50 uur) door de KRO wordt uitgezon den. Altea en Benidorm waren de laat ste weken in rep en roer. In Beni dorm. werd uit het plaatselijke stie rengevechtstadion de tribunes ge-, sloopt, die op het pleintje in Altea weer werden opgebouwd. Straten rondom de kerk in Altea werden afgezet voor de 'Hollandse televi sie' en de bewoners aan het plein tje en de aanliggende straten wor den gevraagd een deel van hun huizen af te staan voor kleedruim ten. De kerk zelf werd ingericht als opslagplaats voor de attributen, ca mera's en andere benodigdheden. Overlast voor de pastoor? Nee hoor. Ik kijk zelf ook graag naar 'Un dos trés' en toen ik hoorde dat het voor een katholieke omroep was, kon ik natuurlijk helemaal geen bezwaar meer maken. Ook de Nederlandse vakantie- vierders waren al een week in de ban van de 1-2-3-show. Tijdens de opnamen zaten 1400 Nederlanders op het plein, allemaal met bussen uit Benidorm gehaald, om de show bij te wonen. Bijna allemaal had den ze gehoopt op deelname. Ra dio Benidorm, gerund door een Nederlander, had al een aantal op roepen geplaatst en reisbureaus hadden hun reizigers ook inge licht: De KRO zoekt kandidaten voor een 1-2-3-show. Producer Joop van den Ende daarover: „Er hebben zich in totaal 1000 mensen aangemeld. Daaruit zijn vijftig pa ren geselecteerd door ondermeer reisleidsters. Uit die vijftig zijn weer vijftien paren gekozen en daar hebben Ted, regisseur Guus Verstraete en ik gesprekken mee Een pleintje in het Spaanse Altea (foto rechts), enkele kilometers benoorden Benidorm, vormt het decor van de 1-2-3-Show, die vanavond door de KRO wordt uitgezonden. Het spelprogramma wordt als vanouds gepresen teerd door Ted de Braak. (foto's gpd en Kippa) gevoerd. Uiteindelijk blijven er drie paren over". Onder hen de 18-jarige Leidse Deborah Heikamp (beroep: admi nistratief medewerkster) en haar 50-jarige vader Ger Heikamp (be roep: autoverkoper). Het vorig seizoen zorgde een ho mopaar nog voor opschudding, toen dit in de publiciteit bracht dat het geweigerd was om op te treden in de 1-2-3-show, wegens hun ge aardheid. De persvoorlichter van de KRO verklaarde toen dat de 1-2- 3-show nu eenmaal voor 'echte echtparen' was, maar dat in de toe komst anderen paren misschien ook nog wel aan de beurt konden komen. De KRO hield zich er aan. Het derde paar van vanavond be staat uit twee mannen, Jacques en Henri. Ted de Braak: „Zijn jullie vrienden van elkaar?". Ja, is het antwoord. „Jullie hadden toch ook broers van elkaar kunnen zijn", verontschuldigt De Braak zich. „Dat had gekund. Maar dan had den we wel een incestueuze band gehad", antwoordt Henri, aan alle onduidelijkheden een einde ma kend. Eerbetoon Het pleintje voldoet prima als de cor voor de show, maar waarom hebben de makers juist Altea uit gezocht? Persvoorlichter Willi- brord Ruigrok: „Joop van den En- de en André van Duin zaten een door Fred van Garderen paar jaar geleden hier op het plein tje en vonden het een prachtige lo catie voor een show. Er is nooit iets van gekomen, maar omdat de KRO toch nog een 1-2-3-show moest ma ken, vanwege midlottoverplichtin- gen, kwam het idee weer boven drijven. Daarbij komt dat de 1-2-3- show een van oorsprong Spaanse show is - we beginnen de show met de Spaanse leader - dus zie het ook als een eerbetoon. Voor Ted de Braak was het ook gemakkelijk. Hij is op dit moment op vakantie in Spanje en kam de presentatie er even tussendoor doen". De kosten van het programma vallen volgens de persvoorlichter enorm mee: „Deze 1-2-3-show kost maar een kwart van de normale shows die in Aalsmeer worden op genomen. De decors kosten nor maal f 110.000,- per uitzending en nu niets. Verder hoeven we geen figuranten in te huren en is er geen ballet aanwezig". De 1-2-3-show verdwijnt van de Nederlandse buis. Joop van den Ende vindt het jammer om af scheid te nemen van zo'n goedlo pend programma, maar het is voor de KRO financieel onmogelijk om er mee door te gaan. Ook in Spanje stopte men (op Goede Vrijdag) na zeven jaar met 'Un- dos-très', maar de onrust daarover is groot. Voor namelijk de zakenwereld voelt zich gedupeerd door het verdwijnen van het programma. Persvoorlichter Ruigrok: „In Ne derland kan je je aanmelden door middel van een brief, maar in Spanje moest je bijvoorbeeld vijf doppen sparen van een chocolade- melkmerk en die bij de aanmel ding bijsluiten. Dat chocolade- melkmerk voelt zich door het ver dwijnen enorm tekort gedaan". Volgens Van den Ende is het in schakelen van de zakenwereld in Nederland nog niet mogelijk, maar we kunnen er uiteindelijk niet meer onderuit. „Er bestaat een misverstand in Nederland. Ik ben er niet om de zakenwereld veel geld te laten verdienen, maar ik ge bruik ze om meer programma's te kunnen maken. Het was de bedoe ling dat de uitzending van van avond de laatste 1-2-3 op de Neder landse tv zou zijn, maar de plan ning is enigszins veranderd". Van den Ende: „Er volgt er nog één in september. Die komt vanaf de Beatrix, een ferry tussen Hoek van Holland en Harwich. Het was in eerste instantie de bedoeling om een samenvatting uit te zenden van voorafgaande shows, maar vanwe ge rechten en dergelijk zou dat nog aardig in de papieren lopen dus hebben we maar weer besloten voor een buitenlocatie. Daarmee kunnen we meteen afmeten hoe dit soort programma's in de zomer worden ontvangen. Na september is het wel afgelopen". „De samenwerking tussen Ted en de KRO blijft. Hij komt in fe bruari met een nieuwe show. De basisideeën bestaan al, maar hoe het programma gaat heten, weten we nog niet. Wel bekend is dat het een spelletjésprogramma wordt met kandidaten. Het wordt niet weer een quiz". Onder ons „Zijn er ook mensen uit Gronin gen", roept Ted de Braak bij het begin van de opnamen. Op de bo venste rij van de tribune reageren twee mensen. De Braak vindt het prachtig dat in het verre Spanje ook de Groningers niet ontbreken en zingt het 'Grunnens laid'. Later volgt ook het Limburgs volkslied. De zekerheid is daarmee gekweekt dat 'we Nederlanders onder elkaar zijn'. „Is André van Duin al geweest?", vraagt de Rotterdamse hijgend, de laatste drie treden naar het pleintje beklimmend. „De opnamen zijn al in volle gang". Nee, maar die komt ook niet. „Waarom niet?". De te leurstelling is groot. Hij zou het liedje 'Barbecue' zingen, maar dan moesten ook al zijn 'poppen' mee en dat werd te duur. Geen Van Duin, maar wel andere artiesten: Alimara (Spaanse volksmuziek), Los Zorongos (flamenco), Olé Olé (Spanje's bekendste popgroep) en Engelbert Humperdinck, de zan ger met roesjesoverhemd die in 1967 in het Tom-Jones-tijdperk on der meer de hit 'Release me' had. Humperdinck ziet er twintig jaar later nog zo uit: goud om nek en vingers en gehesen in strakke nachtclubkledij. Wat deed de ster van weleer (I am still a star) in de tussenliggende periode: „Ik heb 40 gouden platen gemaakt, maar ben in handen ge vallen van slechte managers. Geld wolven waren het. Ze brachten al leen maar platen uit in landen waar het grote geld zat, zoals de Verenig de Staten en Canada. Zelfs in mijn geboorteland Engeland hoorde men niets meer van mij. Nu heb ik een Duitse manager. Hij doet wat ik wil. En ik wil de hele wereld rond. In januari begon ik in Austra lië en ben nu bezig om Europa weer te veroveren. Ik wil dan ook de landen bezoeken die my heb ben groot gemaakt. Wie weet ook Nederland. Binnenkort komt mijn nieuwste elpee uit. Hy is al klaar, hoeft alleen nog maar een titel op en dat ligt aan de hit. Wordt 'The Spanish night is over' een hit dan gaat de elpee ook zo heten". Als het aan het publiek in Altea ligt, wordt Humperdinck ook in Nederland weer een ster. Tijdens zijn optreden staat iedereen te springen en te klappen en de zan ger wordt na zijn optreden be stormd door handtekeningenja gers. Eenmaal in de kleedkamer zegt hij tevreden: „There's no busi ness like showbusiness". Waar hebben we dat meer gehoord? Griezelen in Japan - de verbeel ding verbeeld. Dat is het motto van de tentoonstelling die tot en met 28 september in het Rijks museum voor Volkenkunde wordt gehouden. Een expositie die aan de hand van schilderin gen, kleurenhoutsneden, geïllu streerde boekjes en andere tech nieken laat zien hoe geesten, spo ken en gedaantewisselingen in het oude Japan werden verbeeld. Tot de unieke aspecten van deze tentoonstelling kan zeker een au thentiek spookhuis uit het begin van de negentiende eeuw wor den gerekend.In een apart zaaltje zijn enkele gedrochten, koppen van duivelse wezens, draakjes en zeemeerminnen opgesteld, die vroeger op kermisachtige uit spanningen bij tempelcomple xen werden vertoond. t/m za. van 11-15.30 uur. Galerie AZL - werk van Hans Ba- rends, Wim Koreman, Krikor Momd- jian en Aad van Houwelingen, t/m 31/ 8; ma. t/m vr. 10-17 uur, za. en zo. 14-17 Openbare Bibliotheek - Nieuwstraat, fototentoonstelling over Afghaanse verzetstrijders, t/m 9/8; ma. en woe. 10-17 en 19-21 uur, di. 10-17 uur, do. 10-21 uur, vr. 10-17 uur, za. 10-13 uur. Piggelmee - Jan Vossensteeg 59, sym bolische pentekeningen van J.D. Bakhuizen-v.d. Brink, tot eind juli. Leids Edukatief Sentrum - Hoogland se Kerkgracht, Bernie Autsema, schilderijen en tekeningen, tot eind augustus, ma. t/m vr. 9.30-16.30 uur. Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/m aug.; di. t/m za. van 10-17 uur, zo. van 13-17 Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat,' +fT" ir "e'.tot 22/9; 'Griezelen in Japan - de verbeel ding verbeeld', tot 28/9; 'Borneo; Oer woud in Ondergang, Culturen op Drift', t/m 5/10; di. t/m za van 10-17 De Lakenhal - Oude Singel; Over zichtstentoonstelling Floris Verster, V m 31/8; di. t/m za. van 10-17 uur. zo. van 13-17 uur. Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht, 'Bo demschatten als grondstoffen', t/m 7/ 9; ma. t/m vr. van 10-17 uur, zo. van 14-17 uur. Hortus Botanicus - Rapenburg, ten toonstelling over 75 jaar Imkersver eniging Leiden en omstreken, t/m 7/9; Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, Joh.C. van Leeuwen, vlak-glasgraveerwerk en houtinleg, Lau van Wouwen, houts culpturen en leden tentoonstellings- groep Muzenhof met diverse technie ken, t/m 27/8; ma. t/m vr. van 14-18 uur, za. van 9.30-12.30 uur. Leythenrode - Hoogmadeseweg, zeef drukken Margreet Rodenburg-van Weeren, t/m 16/7; dag. van 10-20 uur. Elisabethziekenhuis - zeefdrukken van Jan van Zonneveld, t/m 3/8. Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, aquarellen Aad Mustert, t/m 24/7; woe., do, zo. van 14-16 uur, za. van 10- 16 uur. Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Pe riode geel/oranje, t/m augustus; di. 19- 21 uur, woe., do., za. en zo. van 14-16 Galerie Alba - Kortsteekterweg, Greetje Grijpma, gemengde technie ken, Brigitte Schreurder, keramiek, tJ m 20/7; vr., za., zo. van 10-20 uur- Noordwijkerhout Openbare Bibliotheek - tentoonstel ling natuurfoto's en mineralen van Joke Molenaar en wandkleden van Ans Trago, t/m 18/8; ma., woe. en vr. 14-17 uur. vr. ook 19-21 uur. do. 10-12 10-17 Kaagdorp Galerie De Kever - Gea Karhof, etsen, Margreet de Vries, keramiek en Bert Mens, Raku-keramiek, tot 26/7; woe. t/m zo. 14-18 uur. SCHIPHOL - Het North Sea Jazz Festival staat op het punt los te barsten. Het Nederlands Congresgebouw opent daartoe vanavond zijn deuren voor een periode van drie dagen. Op de luchthaven van Amsterdam arriveerde gistermiddag o.a. de beroemde jazzmusicus Miles Davic (foto anp» Cats in ongelijk gesteld AMSTERDAM (ANP) - Leadzan ger Piet Veerman van the Cats hoeft dit jaar niet meer met de Vo- lendamse popgroep op tournee. Hij kan gewoon door blijven gaan met zijn solo-optredens. De Am sterdamse rechtbankpresident mr. B.J. Asscher bepaalde dat gisteren in het kort geding dat vier Catsle- den tegen Veerman hadden aange spannen onder andere wegens con tractbreuk. De Cats-leden zijn van mening dat Veerman bij zijn opzegging van het contract met the Cats niet aan de vastgestelde opzegtermijn heeft voldaan. Hij zou daarom, zo stel den zij tijdens de behandeling van het kort geding, dit seizoen nog mee moeten doen met hun optre dens. Mr. Asscher is echter van me ning dat Veerman wel degelijk op tijd zijn deelname aan de band heeft opgezegd. Ook de eis van de popgroepleden dat Veerman boetes moet betalen voor solo-optredens die hij ver zorgde voordat hij officieel uit de groep was gestapt, wijst de recht bankpresident van de hand. Hij vindt dat de lead-zanger daartoe het volste recht had, omdat de le den van de groep voor eerdere so lo-optredens van Veerman wel toe stemming hadden gegeven. Dat zij die toestemming later plotseling introkken, acht de rechtbankpresi dent niet redelijk. Veerman is bij the Cats wegge gaan, omdat het niet erg meer bo tert tussen de musici en omdat hij problemen heeft met zijn gehoor en stem, zo verklaarde hij tijdens de behandeling van het geding. Los Vast UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen laten komende zater dag een groot aantal extra treinen rijden voor de bezoekers van het ,NCRV-Los Vast-spektakel' in het Feijenoord-stadion in Rotterdam. De ze treinen stoppen vlak voor de poort van De Kuip. Tussen 15.10 en 18.15 uur vertrekken zaterdag van Rotterdam CS onge veer elk kwartier extra (dubbeldeks)treinen naar Rotterdam Stadion, die ook Rotterdam Blaak aandoen. De stoptreinen van Dordrecht, Zwijn- drecht en Barendrecht zullen tussen 15.20 en 17.50 uur ook op Rotterdam Stadion stoppen. Vanaf 20.00 uur tot 00.45 uur vertrekken van het stadion extra treinen naar Rotterdam CS en Dodrecht met aansluiting op treinen van de normale dienstregeling. Doordat het spektakel om 23.00 uur eindigt, is een deel van het land niet meer per trein bereikbaar. NS zorgt voor extra maatregelen waar door het gebied tot Roosendaal, Eindhoven, Utrecht, Amsterdam, Haar lem en Hoek van Holland in elk geval per trein te bereiken is. Plaatsen als Hilversum en Naarden/Bussum zijn via het „nachtnet" te bereiken. In Bussum geven de OAD-nachtbussen verbinding met onder meer Apel doorn, Deventer, Enschede en Groningen. AMSTERDAM (ANP) - Het bestuur van de Stichting Film International heeft na een sanerings- en reorganisatieperiode van twee jaar J.C. Eiken boom benoemd tot directeur algemene zaken. De stichting, distributeur van kunstzinnige films in het zogenoemde filmhuis-circuit, heeft dat deze week bekend gemaakt. Het ministerie van WVC dreigde in 1984 de jaarlijkse subsidie van vier ton aan Film International stop te zetten. Alleen ingrijpende beheers- en andere maatregelen om de financiële problemen van de stichting aan te pakken, konden dat voorkomen. Zo werd onder andere vorig jaar de samenstelling van het stichtingsbestuur gewijzigd, terwijl nu dan ook een nieuwe directeur is benoemd. Eikenboom is in 1948 in Rotterdam geboren en was onder andere werk zaam voor de dienst stadsschouwburg ,De Oosterpoort' in Groningen, het noordelijk theater ,De Voorziening', het Holland Festival en het laatste filmfestival in Rotterdam. LEIDEN - De Amsterdamse hardcoregroep BGK, voluit Balthazar Gerardts Kommando, speelt vrijdag in het Leids Vrijetijds Cen trum. De groep is genoemd naar Gerardts, die bevelhebber was van het geuzenschip dat tijdens de Tachtigjarige Oorlog vanuit fort N ij dam vertrok om in het geheim de vesting Breda binnen te dringen en de Spanjaarden daar te veijagen. Het Kommando speelt harde, compromisloze muziek en zingt er maatschappijkri tische teksten bij. Onlangs verscheen hun LP 'Nothing can go wrong'. Aanvang 23.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21