'After Hours': nachtmerrie met overdosis rariteiten Koelheldernietzoleuk De eigen rechter in een nieuwe gedaante: 'Cobra' 'House' is voor zowel lachers als griezelfans aantrekkelijk VRIJDAG 11 JULI 1986 PAGINA 15 BIOSCOPEN TELEVISIE FILMHUIZEN FILMS OP VIDEO (OP)NIEUW 'Cobra' - Lido, Leiden en Euro, Al phen 'After Hours - Lido, Leiden 'House' - Lido, Leiden 'Coca Cola Kid' - Trianon, Leiden 'The Protector' - actiefilm met Ar nold Schwarzenegger, City, Katwijk 'E.T.' - Lido, Leiden BLIJVERS 'Police Academy III' - de politionele lolbroeken zijn weer terug in Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Jewel of the Nile' - vervolg op 'Ro mancing the stone', Lido Leiden en Euro, Alphen. 'Brewster's Millions' - oude komedie opnieuw gemaakt met Richard Pryor in de hoofdrol, City, Katwijk 'Commando Leopard' - actiefilm, Ci ty, Katwyk SEKSFILMS 'Meisjes van Manhattan' - Rex, Lei- 'The hitcher' - Odeon (462400), 16 jr. 'Cobra' - Odeon, 16 jr. 'Hot resort' - Odeon, 16.jr. 'Back to the future' - Odeon, al. 'Meisjes die op de baas vallen' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Hard core' - Le Paris, 18 jr. 'Sex-crüise' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM 'Pretty in pink' - Alfa (278806), al. 'After hours' - Alfa, al. 'The jewel of the Nile' - Alfa, al. 'Sans toit ni loi' - Alfa, 16 jr. 'Back to the future' - Alhambra (233192), al. 'Ginger Fred' - Alhambra, al. 'Romancing the stone' - Bellevue Ci- nerama (234876/266227), al. 'Police academy III' - Cinerama, al. 'E.T.' - Calypso (266227/234876), al. '3 mannen en een wieg' - Calypso, al. 'Sex in de hoogste klas' - Centraal (248933), 18 jr. 'Red Sonja' - Cineac, (243639), 12 jr. 'The Coca-Cola Kid' - Cinecenter, NACHTFILMS 'Hardcore Supergirl' - Rex, Leiden. 'California girls' - Euro, Alphen. 'Intieme bijles' - Euro, Alphen. 'Police academy III' - Euro, Alphen. 'Cobra' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Police academy III' - Asta (463500), al. 'Pretty in pink' - Asta, al. 'The jewel of the Nile' - Asta, al. 'E.T.' - Babylon (471656), al. 'Out of Africa' - Babylon, al. 'Romancing the stone' - Babylon, al. 'D.A.R.Y.L.' - Cineac (630637), al. 'Cobra' - Cineac, 16 jr. 'Runaway train', 12 jr. 'Police academy III' - Euro (667066), al. •Highlander' - Metropole (456756), 16 'Short circuit' - Metropole, al. 'Ginger Fred' - Metropole, al. 'Maxie' - Metropole, al. 'Zomer film cyclus' - Metropole. ter, 16 jr. 'Abel' - Cinecenter, al 'Witness' - Cinecenter, 12. jr. 'Out of Africa' - Cinema (151243), al. 'Police academy III' - Cinema, al. 'Murphy's law' - City (234579), 16 jr. 'House' - City, 16 jr. 'The hitcher' - City, 16 jr. 'Cobra' - City, 16 jr. 'D.A.R.Y.L.' - City, al. 'Hot resort' - City, 16 jr. 'Runaway train' - City, 12 jr. 'Oblomow' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Giant', - Kriterion, 16 jr. "Sex-therapie' - Parisien (248933), 18 g jr. 'Cobra' - Rembrandtpleintheater (223542), 16 jr. 'The Philadelphia experiment' - Rem- brandtpleintheater, 12 jr. 'Ludwig' - The Movies (245790), 16 jr. 'Filmzomer '86' - The Movies. 'Sans toit ni loi' - The Movies, 16 jr. 'Abel'- Tuschinski (262633), al. 'Runaway train' - Tuschinski, 12 jr. 'Highlander' - Tuschinski, 16 jr. 'Maxie' - Tuschinski, al. 'Short circuit' - Tuschinski, al. 'Absolute beginners' - Tuschinski, al. i 'Out of Africa' - De Uitkijk (237460), De interessantste film komende week wordt door de Evangeli sche Omroep uitgezonden. Het is 'The miracle worker', een film uit 1962 van Arthur Penn. Hoofd rolspeelsters Patty Duke en An ne Bancroft werden met een Os car bedeeld. De film vertelt het waar ge beurde verhaal van een blind en doof meisje dat een half vérwil- derd bestaan leidt tot ze wordt opgevangen door een gouver nante. Met soms erg harde hand wordt het meisje discipline bij gebracht. Ze blijkt behoorlijk in telligent en brengt het zelfs tot de Harvard universiteit (donder dag, Nederland 1, 20.28 uur). Het is één van de weinige films die uit het magere aanbod springt. Wie gauw lacht, kan wellicht enig plezier beleven aan 'Yellow- beard'. Graham Chapman (van Monty Python) maakte er een v persiflage op een piratenfilm "van, die in de verste verte niet kan tippen aan het Python-ni veau. Yellowbeard zit in de ge vangenis nadat hij een Spaans galjoen heeft gekaapt. Vlak voor zijn vrijlating krijgt hij bezoek van een ex-geliefde die Yellow beard vertelt vader te zijn van een keurige zoon. Een hele schrik (zondag, België 1, 20.35 uur). De TROS zendt tegenwoordig op maandagmiddag oude films uit. Aanstaande maandag is 'The private affairs of Bel Ami' aan de beurt. Het is een verfilming van een verhaal van Guy de Maupas sant. George Sanders speelt de carrièremaker George Duroy die vrouwen gebruikt om hogerop te komen. Zijn bijnaam is Bel Ami (Nederland 1, 15.00 uur). Ornella Mutti en Klaus Kinski zijn beiden te zien in de thriller 'Love and money' van de Ameri kaan James Toback. Het is een nogal vaag moordmysterie, waarbij de nationalisering van een multinational in een Zuida merikaans land de aanleiding is 'Brutti, sporchi e cattivi', een sociale tragi-komedie van Ettore Scola is tot en met zondagavond in het Filmhuis LVC te zien. (22.15 uur). De vader van een groot gezin heeft een oog vérlo- ren en probeert angstvallig de forse verzekeringspremie voor zichzelf te houden. Maar op het moment dat hij een hoer in huis neemt, leidt de afgunst van de rest van de familie tot drastische daden. In het Kijkhuis wordt van avond 'The world according to Garp' van George Roy Hill ge draaid over de buitensporige be levenissen van een schrijfster en haar zoon (20.00 en 22.30 uur). Dinsdag is hier 'Dr. Zhivago' naar de roman van Boris Paster nak te zien. Met Omar Sharif, Ge- raldine Chaplin en Julie Christie. (20.00 uur). Woensdag wordt 'De clowns' van Federico Fellini vertoond. Daarin leeft Fellini zijn passie voor het circus uit (20.00 en 22.15 Omar Shariff, te zien in 'Dr. uur) Zhivago'. (fotoAP) voor moord (20.15 uur, België 2, vrijdag). Bij alle aandacht die er dit jaar aan de Spaanse burgeroorlog wordt gegeven, is het leuk om vrijdag naar 'For whom the bell tolls' te kijken. Hollywood verfilmde daarmee een boek van Ernest Hemingway, overigens pas nadat Amerika partij had ge kozen in de Tweede Wereldoor log. De politiek is enigszins naar de achtergrond gedrongen, al wijst de aanwezigheid van Gary Cooper aan republikeinse zijde toch op een bepaalde voorkeur. Bij de republikeinen bevindt zich ook Ingrid Bergman (Duits land 1, 23.25 uur). 'After Hours'; regie: Martin Scorsese; hoofdrollen: Griffin Dunne, Linda Fiorentino en Rosanna Arquette; theater: Lido, Leiden. Soms overkomt het iemand wel eens: een nachtmerrie, waaraan geen einde lijkt te komen, teistert de slaper. De dromer wil een doel bereiken, maar wordt op allerlei manieren tegengehouden. En het duurt maar, duurt maar. Totdat hij ontwaakt uit de nachtmerrie. Doodmoe, maar toch opgelucht. Wie naar 'After Hours' heeft gekeken, zal diezelfde gevoelens hebben. Want wat de hoofdpersoon Paul Hacket overkomt, is een nachtmerrie. Een aaneenschakeling van akelige gebeurtenissen, die hem afhouden van de verkwikkende slaap waarnaar hij zo ontzettend verlangt. Het script voor de film is van een leerling-scenarioschrijver, Joseph Minion. En Griffin Dunne, een jonge acteur en producent zag er wel wat in. Hij wist zelfs Martin Scorsese voor de regie te strikken. Scorsese pioet iets hebben gezien in de serie bizarre, nachtmerrie-achtige gebeurtenis sen die Minion de hoofdpersoon laat overkomen. De zelfkant van een stad als New York stond al eens centraal in 'Taxidriver', waarin Scorsese een taxichauffeur wraak liet nemen op de immorele kant van de stad. In 'After Hours' gaat het er komischer aan toe. Paul Hacket, een keuri ge kantoorbediende met weinig interesse in anderen, komt in contact met een meisje. Wanneer hij zich op een avond verveelt, belt hij haar en om half twaalf gaat hij op pad voor een bezoekje. In de taxi begint de ellende al: zijn twintig dollar-biljet fladdert het raam uit. Zonder geld raakt hij in Soho verzeild, waar hij de ene bizarre persoon na de andere ontmoet en van de ene onmogelijke situatie in de andere terecht komt. De meisjes op zijn weg blijken labiel, licht hysterisch of seksueel enigszins gefrustreerd, de mannen zijn belagers. Hij probeert de ondergrondse te pakken om huiswaarts te keren, maar met die paar over gebleven muntjes komt hij er niet in. Zelfs een échte nachtmerrie kent een beperkt aantal narigheden. Zo niet 'After Hours', waarin een complete overdosis akeligheid de toe schouwer overvalt. Subtiel leedvermaak om de hoofdpersoon, die ook weinig initiatief neemt om aan zijn ellende te ontkomen, is er dan ook niet bij. Overdaad schaadt. Vandaar die dodelijke vermoeidheid èn op luchting na afloop. ANNEMIEK RUYGROK Linda Fiorentino (links) en Griffin Dunne in 'After Hours' van Martin Scorsese (foto GPD' whom the bell tolls'. drang van Coca Cola een eenvou dig doelwit. De film speelt in Australië waar een jonge Amerikaan zijn opwach ting maakt in het nationale hoofd kwartier. Hij is 'The Coca Cola Kid', een probleemoplosser bij uit stek en als de Australische directie zegt geen problemen te hebben, dan vindt The Kid die problemen zelf wel. Ergens in Australië blijkt Coca Cola nog niet 'it' en daar gaat hij wat aan doen. The Kid bindt de strijd aan met een eigenzinnig heer die met zijn zelf gemaakte fris drank een monopolie heeft. Het amusement dat 'The Coca Cola Kid' biedt, dankt l)et vooral aan Eric Roberts, de hoofdrolspe ler. Hij maakt van The Kid een all American Boy met een aantal merkwaardige tics en doet dat heel overtuigend. Op het thema zelf zijn de makers iets te snel uitgeva- rieerd. Je weet al gauw welke rich ting het uitgaat, de bedoelingen van Coca Cola zijn immers makke lijk te doorgronden. Dat zaagt de poten onder elke film weg en zeker onder een film die is gemaakt door een anarchist als Makavejev, die het juist van de verrassing moet hebben. Wellicht was Coca Cola een té eenvoudig doelwit. 'Cobra'; regie: George Cosmatos; hoofdrollen: Sylvester Stallone en Bri gitte Nielsen; theaters: Lido, Leiden en Euro, Alphen De eigen rechter is in een nieuwe gedaante aan het filmpubliek ver schenen. Rambo, de Vietnam-vete- raan, heëft in het Amerikaanse po- litie-apparaat zijn evenbeeld ge vonden: Marion Cobretti alias Co bra. Rambo en Cobra, het scheelt maar één letter en afgezien van een lichte relativering bij dit laatste personage zijn de twee identiek. 'Cobra' zal vast ook nog wel een vervolg krijgen. Met andere woorden: Sylvester Stallone is weer bezig. Hij speelt zijn tegenstanders met 'Cobra' alle munitie in handen om hem af te maken als een gevaarlijke conser vatief, de Reagan-nachtmerrie in eigen persoon. De ruwe bolster vertoont nog steeds geen blanke pit. Het begin van 'Cobra' zet wat dat betreft meteen de toon. Met de stem van een mijnwerker die te veel steenkool heeft gegeten, leest Stallone Amerikaanse misdaadcij fers voor. Om die cijfers te staven, verschijnt vervolgens een idioot in beeld (de betreffende acteur is daar in zijn mimiek zeer duidelijk over) die een supermarkt en haar klan ten aan flarden schiet. Voor dat soort misdaden bestaat maar één oplossing: Cobra. Clint Eastwood en Charles Bron- son zijn doetjes vergeleken bij de politieman die Stallone van Cobra maakt. Waar de wet eindigt, begint Cobra. Het recht komt uit de loop van een pistool, zijn pistool. Cobra zet zich af tegen meer terughou dende collega's, Cobra scheldt op rechters die te lage straffen uitde len en Cobra maakt de kortste met ten (de dood dus) met het gespuis. Kortom, Stallones zoveelste plei dooi voor recht en orde. Over de verrechtsing die al zijn films uitstralen, is reeds veel ge schreven. In de verontwaardiging daarbij wordt Stallone snel tot ex ponent van rechts Amerika be stempeld. Alsof hij er zomaar in eens was en alsof hij de enige is. Ik Sylvester Stallone (foto ap> denk dat de actiefilms in hun over treffende trap vanzelf Stallone als een hardhandige Robin Hood heb ben geproduceerd. En eerlijk is eerlijk: in het genre van de actiefilm is hij momenteel de beste. Hij appelleert aan een pri mitief wraakgevoelen, vangt daar mee direct de aandacht en laat die niet meer los. Tot de laatste dode is gevallen. B.J. 'House'; regie: Steve Miner; hoofdrol len: William Katt en George Wendt; Li do, Leiden. 'House' is in meerdere opzichten opmerkelijk te noemen. Een even wichtige tussen griezel- en lachfac- tor en een voor het genre tamelijk goed in elkaar stekend verhaal kenmerken deze Amerikaanse hor ror-film. Bovendien is William Katt als de door geesten getergde schrij ver en ex-Vietnamganger Roger Cobb uiterst overtuigend is. Knap zijn in het algemeen ook de special effects, in 'House' in de juiste mate aanwezig. Het behekste huis van zijn tante, het huis ook waar Cobb opgroeide, daar draait het allemaal om. Na de ongewone dood van zijn tante in en de al even mysterieuze verdwij ning van zijn zoontje uit dat huis besluit Cobb er zijn intrek te ne men. In eerste instantie om er zijn nieuwste boek te schrijven, maar ook omdat hij denkt dat het huis zijn zoontje vasthoudt. Keer op keer immers hoort hij het jongetje roepen. Maar keer op keer ook treft hij op de plaats waar hy het geluid dacht te horen de meest lugubere wezens èn voorwerpen aan die hem naar het leven staan. Met één in het bijzonder, een angstaanja gend vrouwspersoon, krijgt hij het aan de stok. Rond haar is echter ook een aantal humoristische scè nes opgebouwd die de spanning op het juiste moment weer draaglijk maken. Een glansrol is weggelegd voor de zwaarlijvige George Wendt, die als de nieuwsgierige buurman Ha rold immer op het verkeerde mo ment komt binnenvallen maar die Cobb uiteindelijk helpt de strijd met het huis en zijn ongewenste bezoekers aan te binden. Dat resul teert er uiteindelijk in dat Cobb, wonderwel ontsnapt aan weer een reeks aanslagen, zijn zoontje in een andere dimensie terugvindt. Dan ook blijkt wie voor dit alles verant woordelijk was. Fictie en werkelijkheid lopen vooral op het eind door elkaar en lang niet altijd is uit te maken wat nu wat is. Storend is dat echter geenszins, ondanks dat een aantal vragen onbeantwoord blijft. En zelfs het slot, waarin verloren ge waand zoontje huilende moeder in de armen valt, is, hoe stereotiep ook, geheel in harmonie met het voor het overige heel originele ver haal. 'House' is voor de horror-fans en de lachers in gelijke mate aan trekkelijk. SIMONE VAN DRIEL Begin dit jaar hield Elsevier op met zijn video-avontuur. Het doel was eerst verkoop, later ver huur van de betere films. Het fonds was lang niet slecht, maar de afzet voldeed niet aan de ver wachtingen. Elsevier Select en EVC gingen van de markt. De meeste films duiken nu weer op in het fonds van Movies Select Video. Het fonds van Movies is breder dan dat van Elsevier. Naast de zogenaamde betere film is er sport en porno. Tot de films-die recentelijk zijn uitgekomen be hoort 'Twee vorstinnen en een vorst', de verfilming uit '81 door Otto Jongerius van verhalen van Geert van Oorschot. Helemaal gelukt is de film niet, maar de hoofdrollen van Kitty Courbois en Linda van Dijck zijn mooi. Vestrón Video is er snel bij met 'Invasion USA' van Joseph Zito dat een maand of vier geleden nog volop in bioscooproulatie was. De film is opgebouwd rond ex-karatekampioen Chuck Nor- ris die in zijn eentje een paar honderd Russen mag afslachten die de Verenigde Staten onveilig maken. Verfijnd is 'Invasion USA' niet bepaald, maar er is ac tie te over. Chuck schiet er wild op los en elke kogel is raak. Waarom is die Reagan toch'zo bang voor de Russen? Chuck jNorris en Sylvester Stallone sa men slachten dat rode leger toch binnen de kortste keren af? Eén van de leukste films vorig jaar was 'Cocoon' van Ron -Ho ward. Bejaarden worden weer jong als ze hebben gebaad is science-flctionwater. Prachtige rollen van de veteranen Wilford Brimley, Don Ameche en Mau reen Stapleton. Van CBS Fox, Aanbevolen. Heel behoorlijk is 'The laug hing policeman' van Stuart Ro senberg, gebaseerd op een boek van het Zweedse duo Mgj Sjö- wall/Per Wahlöo, maar dan over geplant naar San Francisco. Wal ter Matthau is goed als inspec teur op zoek naar een moorde- Een beetje om te lachen is 'The last Dragon' vën Michael Schultz, een soort karate-kung fu-film in New York, met als hoofdpersoon geen Japanner, maar een jeugdige neger die ook nog wel eens zin heeft in wat swing. Wie stokoud is, ik zou zeg gen: twintig jaar of ouder, zal er met gefronsde wenkbrauwen naar kijken. Van CBS Fox Video. Eén van de films die het goed doet in het circuit van filmhuizen is 'Padre Nuestro' van Francisco Regueiro. Een mooi en degelijk verhaal over een stervende kar dinaal die terugkeert naar zijn geboortedorp om zijn erfenis te regelen. Hij sluit er tevens vrede met zijn dochter en kleindochter. Opvallend is de onbevangen ma nier waarop de Spaanse dorpe lingen omgaan met de kardinaal. Gedistribueerd door Cor Kop pies Video. Het fonds van Koppies is wis selend. Tegenover 'Padre Nue stro' staat het slechte 'Maniac' van William Lustig. Een man doodt vrouwen, scalpeert ze en hangt het haar over etalagepop pen waartegen hij praat. Ziek, in alle opzichten. Beheerst bloot in 'Les fruits de la passion' van Shuji Terayama. Een soort ver- volg op T'Histoire d'O'. Blote 'The Coca Cola Kid'; regie: Dusan Ma kavejev; hoofdrollen: Eric Roberts, Gre ta Scacchi en Bill Kerr; theater: Trianon, Leiden 'The Coca Cola Kid' begint met een korte verantwoording. De firma Coca Cola heeft niets met de film van doen, overeenkomsten met de werkelijkheid van Coca Cola zijn schijn en Coca Cola heeft geen toe stemming voor de film gegeven. De makers hebben zich dus wel door de grenzeloze populariteit van de Amerikaanse frisdrank la ten leiden, maar wilden er verder niets mee te maken hebben. Onder het motto 'Elke publiciteit is goede publiciteit' had de directie van die ene cola overigens best desge vraagd haar toestemming kunnen geven. Zó slecht komt coke er niet vanaf. Dusan Makavejev lijkt de juiste regisseur om de haast absurde voorliefde voor Coca Cola op de hak te nemen. De-Joegoslaaf is wars van alle dogma's en -ismen en verpakt dat in zijn laatste twee films op opvallend luchtige wijze. 'E.T.' is teriig in de bioscopen. Wie er vier jaar geleden nog te jong voor was, kan nu alsnog kennismaken met in 'Montenegro' richtte hij zijn ko- één van de leukste (kinder)films uit de geschiedenis. Een buitenaards wezentje blijft moederziel alleen achter op mische pijlen op het klasseverschil de wereld en sluit vriendschap met een Amerikaans jongetje. Ontroerend gespeeld, knap gemaakt en daarmee in een kapitalistisch land als Zwe- de succesvolste film van Steven Spielberg. Te zien in het Lido-theater (foto pr) den en nu is de mondiale geldings-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15