'Peloton niet onder controle te houden' Oranje: somber perspectief Van der Poel blijft 't liefst bij Raas Herstel poloteam ondanks nederlaag Hermans 'cowboy' in Spaanse dienst Ploeg Post moet trui overdragen 'Gebrek aan strijd in vaderlandse basketbalcompetitie' VRIJDAG 11 JULI 1986 SPORT PAGINA 11 Eindelijk trui voor Pedersen S AINT-HILAIRE-DU-H AR- COUET (GPD) - Eindelijk mag De nemarken het ook weten: Jörgen Pedersen leider in een etappewed- strijd. In de Tour de France nog wel, waarin vorig jaar Kim Ander sen de primeur had om als eerste Deen het gele tricot te dragen. In dat jaar mocht ook Pedersen in een wielerkoers de trui van de klasse mentsaanvoerder over zijn hoofd trekken, maar in Denemarken wërd dat feit niet wereldkundig ge maakt. Het gebeurde in de Ronde van Aragon waar Pedersen, die deel uitmaakt van de Italiaanse Carrera- ploeg, vlak voor de start van rug nummer had gewisseld met Beat Breu. Zonder dat de organisatie dat wist. Pedersen won de eerste etappe, werd gehuldigd en kreeg een trui: maar in de uitslag en op de telexen van de internationale persbureaus kwam steeds de naam van zijn Zwitserse ploeggenoot Het werd later gerectificeerd. Eerherstel in de media was er niet. Maar wie maalt er om de Ronde van Aragon. Zeker nu niet meer, na een gele trui in de Tour de France. „Ik heb er pas op het laatst van de rit aan gedacht. Toen heb ik ook gesprint voor de bonificatie-secon den", glunderde Pedersen. Hy was voorbestemd om wiel renner te worden. Zijn vader be heerde de penningen van een wie- De Tour is voprlopig een roulette, waarbij de spelers slechts de illusie koesteren de loop van het balletje te kunnen voorspellen. De onbe stuurbaarheid van de koers kwam gisteren de Post-ploeg duur te staan, want Johan van der Velde verspeelde zijn trui aan Jörgen Pe dersen, nadat de formatie murw gemaakt was door een mitrailleur- vuur van demarrages. „Het grote verschil tussen mijn Johan eerste Ronde van Frankrijk in 1983 (foto AP) en deze is dat ze nu de hele dag als gekken aanvallen. Je kunt het pe- lerclub in Kopenhagen en sleurde Vóór onze landgenoot Johan Lam- vijfmaal als eerste de finish pas- loton niet onder controle houden", zijn zoontje mee naar elke wieier- merts. seerde. Doodmoe kwam hij uit de stelde Laurent Fignon. „Wij letten wedstrijd. Zoals zo veel Scandina- Dit jaar onderscheidde Pedersen Italiaanse wedstrijd en de dokto- dan ook alleen maar op favorieten, viërs kwam hij terecht in een Ita- zich in de Ronde van Italië, waar ren constateerden bloedarmoede, die een grote slag willen slaan, zo- liaanse wielerformatie. Vorig sei- hij eindwinnaar Roberto Visentini als 'Hinault op weg naar Cher- zoen deed hij tijdens de Ronde van ter zijde stond en in zeker twee ge- 's Maandags voor de Tour werd pas bourg. Met de rest gaan we ons niet Frankrijk al van zich spreken door vallen een enorm aandeel had in de het licht op groen gezet voor zijn bemoeien. Daar ga je als ploeg al- in Pontarlier een etappe te winnen, ritzege van Guido Bontempi, die deelname. leen maar kapot aan". zÜn woorden werden bevestigd door Henk Lubberding van de SAINT-HILAIRE-DU-HARCOUET (GPD) - Verlangend zien de kopstukken van deze Tour de France uit naar het moment dat er tekening in de strijd komt: de tijdrit van morgen in Nantes. Dan namelijk is het misschien wel afgelopen met de ongekende nervo siteit in het peloton, die de wedstrijd oncontroleerbaar maakt als een op hol geslagen paard. Post-ploeg. De hele rit lang De drie Spanjaarden in de acht- geerde die formatie op alles wat be- mans kopgroep zijn illustratief woog, tot iedereen tot op de draad Voor de toegenomen kracht van de de ploeg Raas. Links de Deen Pdersen, die de gele trui i SAINT-HILAIRE-DU-HARCOUET (GPD) - Midden volgende week zal waarschijnlijk be kend worden of Adrie van der Poel bij de Kwantum-ploeg van Jan Raas kan blijven of niet. Sinds de Westbrabander dit vooijaar de Ronde van Vlaanderen won is de belangstel ling voor hem flink toegenomen. Zyn financië le eisen zijn daardoor groter en voorlopig is het budget van Jan Raas niet ruim genoeg om daarin mogelijkheden te creëren voor de sala riseisen van zijn klassiekerspecialist. „Volgende week in Pau komt er een afvaar diging van Superconfex, het bedrijf dat Kwan tum heeft overgenomen en nu dus sponsor is. Dan moet blyken of we de beschikking krij gen over een ruimer budget, zodat we Van der Poel kunnen houden", aldus Raas. Op extra geld voor het aantrekken van een klasse mentsrenner, die een rol van betekenis kan spelen in de grote ronden, rekent de Zeeuwse ploegleider niet. „Zeker niet als zo'n renner ze ven of acht ton zou moeten kosten. Bovendien heb ik dat er ook niet voor over". Voor Raas lijkt de centrale vraag momenteel dus of Van der Poel blijft of niet. De Braban der heeft een aantrekkelijke aanbieding van de PDM-equipe van Roy Schuiten op zak en een van de Spaanse Seat-ploeg. Verder circu leerde het gerucht dat ook Peter Post belang stelling voor hem zou hebben getoond. Feit is dat Post nooit verbloemd heeft grote waarde ring te hebben voor de manier waarop Van der Poel voor zijn vak leeft. Hij noemde hem bij herhaling een uitzondering op dat gebied. Van der Poel ontkende contact te hebben met Panasonic: „Bovendien zou ik in die ploeg waarschijnlijk voor Vanderaerden moeten gaan rijden en dat zie ik niet zitten. Het liefst zou ik bij Raas blijven en pas als ik goed met hem heb gesproken zal ik een beslissing ne- Zyn optreden in de Tour de France tot nu toe zal niet zorgen voor een toenemende be langstelling. Van der Poel stelt namelijk rond uit teleur. Vanachter een grote donkere zonne bril, niet bepaald de gepaste uitrusting giste ren, zei hy„Ik zet deze bril toch maar op, want dan zien ze misschien niet dat ik het ben die zo slecht rijdt". Een verklaring voor zijn matige optreden heeft Van der Poel, vooraf gezien als een mo gelijke kanshebber op de groene trui, niet. „Voor mijn gevoel gaat het elke dag een stukje beter, i r uit de uitslagen blijkt dat niet". SANTA CRUZ (GPD) - Met een van de grootste overwinningen uit de geschiedenis van het Nederlandse basketbal heeft Oranje gisteren tegen Maleisië afscheid genomen van het wereldkampioenschap in Spanje. De 110-66-zege (rust 56-28) op het volstrekt onbete kenende gezelschap uit het Verre Oosten is evenwel een monster zonder waarde. Het veranderde namelijk niets aan te scharen. Want, als - ding duidelijk is geworden op dit Mun- do Basket '86, is het wel dat het gat groep D kwam Nederland daar- dat gaapt tussen de absolute we- door niet. En dat is ontoereikend reldtop, zoals die op Tenerife was het uiteindelijke resultaat. Want hoger dan een vierde plaats voor een plaatsje in de finale een klassering bij de beste twaalf van de wereld. Behalve winstpartijen op de twee kleintjes Nieuw-Zeeland en Maleisië diende Oranje op Tenerife het ongeveer gelijkwaardige Ar gentinië te verslaan, een missie waarin Oranje by zyn debuut op de openingsdag van het tiende WK dus op een haar na niet in slaagde. In een handvol minuten lieten de mannen van Ruud Harrewijn een unieke kans liggen om zich voor het eerst in de historie op het aller hoogste niveau te manifesteren. Die mogelijkheid zit er hoogst waarschijnlijk de eerstkomende ja ren niet meer in. De FIBA (internationale basket- balbond) heeft namelyk besloten om - in tegenstelling tot de FIFA die juist de marge aan het verbre den is - in de toekomst op het mon diale toernooi inplaats van 24 voor taan nog maar 16 landen toe te la ten. Dat betekent een strengere se lectie en automatisch een vermin derde kans voor een subtopper als Nederland om zich onder de elite vertegenwoordigd in Joegoslavië en Canada, en een landje als Ne derland onverminderd groot is ge bleven. MOSKOU (ANP) - Het Neder landse mannen waterpolo-team heeft donderdag ook zijn twee de wedstrijd bij de Vriendschap Spelen in Moskou verloren. In tegenstelling tot de afgang op de eerste dag tegen de Verenig de Staten (5-12), kan het verlies van de ploeg van coach George Geurtsen tegen Hongarije eer vol worden genoemd: 7-8. On danks het geringe verlies tegen de gerenommeerde Hongaarse ploeg, was de Nederlandse teamchef niet helemaal tevre den over de gang van zaken. Liefst dertien keer hadden de Nederlanders een man-meer si tuatie. Slechts vier keer werd daaruit gescoord. De Hongaren hanteerden een vijftig pro centsscore: in de zes minuten waarin zij met een speler meer in het water lagen, maakten zijn drie treffers. De Nederlandse ploeg speelde vooral verdedigend een stuk be ter dan tegen de Amerikanen. De loomheid die tegen de Ame rikanen nog als een deken over de ploeg lag, leek te zijn afge schud. De eerste periode werd afgesloten met een 1-0 voor sprong. De tweede en derde gin gen echter verloren, beide met 2-3. In de laatste minuut van de vierde periode, bij een stand van 7-8, kreeg de Nederlandse ploeg de beste mogelijkheid een gelijkspel te behalen. Echter ook de dertiende keer dat de ploeg een kwantitatief over wicht had, ging voorbij zonder dat er gescoord werd. Uitblin kers aan Nederlandse kant wa ren doelman Ruud Misdorp en John Jansen. De laatste was met twee treffers met Stan van Bel- kum Oranjes succesvolste schutter. Nederland - Hongarije 7-8 (1-0, 2-3,2-3,2-2). Doelpuntenmakers: Nederland: Mark van Belkum, Stan van Belkum 2, John Jansen 2, René Pielstroom en Eric Noordegraaf. Hongarije: Imre Toth 2, Kiss 2, Petovari 2, San- der Toth en Kestheleyi. En volgens Ruud Harrewijn, die gisteravond in Santa Cruz om ze ven uur plaatselijke tijd de laatste hand legde aan wat uiteindelijk een onvoltooide is gebleken - hij had als opvolger van de ontslagen Heger een contract voor een maand - zal dat voorlopig ook wel zo blijven. De Haarlemmer, die nog geen flauw idee heeft of hy ook in de komende seizoenen Oranje on der zijn hoede krijgt, danwel als coach terugkeert op clubniveau, is bepaald somber gestemd omtrent het toekomstperspectief van het Nederlandse basketbal. Scorers Nederland: Hagens 14, De Waard 8, Van Noord 4, Heijdeman 9, Ebeltjes 5, Smits Maleisië: Cai Ang 6, Tan Kim Chin 15, Lok Pah Kon 8, Ching Eng 2, Oi Guan Sin 6, Chin Chee 4, Teo Poh Chie 6, Wong Chee 12, Jap Swee Kim 5, Low Hen Koh 2. „Wat ons hier vooral is opgebro ken", zo blikte de veelvoudige ex- international nog eens om, „is het gebrek aan echte strijd in de vader landse competitie en daarnaast het gemis aan internationale contac ten. Nu myn eigen club Leiden zonder sponsor is komen te zitten en bij Haaksbergen het grote geld op is gaat de competitie volgend seizoen alleen nog maar tussen Den Bosch en Den Helder. Met de play-offs mee spelen die hooguit een keer of acht tegen elkaar. Dat De verdediging van Maleisië werkt de hal in dit geval weg. Oranje is natuurlijk veel te weinig om echt behaalde een monsteroverwinning die evenwel geen waarde had. (foto anp) dat sfeertje van spanning en stress te creëren die voor spelers nood zaak is om ook in internationale ontmoetingen overeind te blijven". Acht ploegen Met het Europees A-kampioen schap volgend jaar op de rol en met het pre-Olympisch toernooi van '88 in eigen land daar weer achteraan ziet Harrewijn een belangrijke taak voor de topsportliga van de NBB weggelegd om in elk geval de com petitie interessanter te maken dan nu het geval is. „Terug naar acht ploegen lijkt me een goede stap. Een betere pr bedrijven is daar naast noodzaak, het basketbal wordt niet altyd even goed ver kocht. Wat Oranje betreft denk ik aan eens in de twee weken een cen trale training, aan betere facilitei ten voor de spelers (de amateurs van Nederland krijgen op Tenerife een dagvergoeding van welgeteld 15 gulden, red.) en aan meer inter nationale contacten. Een sponsor zou daaraan veel kunnen bijdra gen". Mocht de Nederlandse basket- balbond ook in de komende jaren verder nog gebruik willen maken van Harrewijn's diensten dan zijn dat van zijn kant in elk geval de basisvoorwaarden van waaruit hij wil werken. „Zo'n jongen als Rick Smits bijvoorbeeld, die kan als hy zich zo blijft ontwikkelen iemand zijn die het basketbal in Nederland naar een hoger niveau kan tillen. Maar wil je hem voor Oranje be houden dan moet je hem natuur lijk niet zijn eigen ticket laten beta len als hij uit Amerika moet over komen. Voor hem en ook voor Chris van Dinten moet wat te rege len zijn". De huidige uittocht van Neder lands talent naar de Amerikaanse universiteiten (ook de Oranje-re servisten Ebeltjens, Bottse en jeug- dinternational Marcel Huijbens steken deze zomer de plas over) ziet Harrewijn weliswaar als een voordeel, maar tegelijkertijd ziet hij hen ook met lede ogen gaan. „De selectiewedstrijden tatief opzicht alleen maar verbete- lands. Het hoeft allemaal niet toe versleten was en de beslissende aanval op de trui van Van der Vel de kon worden doorgezet. Afspraken, blokvorming en com bines; met de huidige stand van za- ken worden ze even gemakkelijk dan de gemiddelde Tour-i gemaakt als geschonden. Het ge- jn het hooggebergte af er. drang in de top van het klassement hun gezicht konden laten is nog groot, de kanshebbers op -- - - - een „dagje trui" omvangrijk in aan tal. Verder loopt de spanning bij de teams die nog zielsgraag willen winnen, zienderogen op. deelnemers van het Iberisch schie reiland. Nog maar enkele jaren te rug waren het figuranten, die slechts de disciplines van het klim- het dalen beter beheersten toe e Maar het Spaanse wielrennen is ngrijkinaan- bezig aan een opmerkelijke op- mars. Pello Ruiz-Cabestany, rit winnaar in Evreux, verklaart het met de uitdrukking „hablar de tu a Opluchting gisteren bij Jan Raas tu". De Spaanse wielrenner tu- zijn tFawanten, toen Ludo Pee- toyeert zijn tegenstander. Anders Saint-Hilaire-du-Harcouet gezegd, hij kykt niet langer op te- __i c gen de buitenlandse vedetten. „We ters de etappe op zijn naam schreef. w „Ze begonnen in de ploeg al aardig zijn ons zuur te kijken", zei Maarten Du- crot, de ploegmaat van Peeters, die ploegen de sprint vakkundig voorbereidde, ningskamp Een bijkomstig verschijnsel was, dat de equipe die aangewezen leek om bondgenoot van de Post-trein te zijn, een keiharde tegenstander werd en een bijdrage leverde aan de ontkleding van Van der Velde. Zo snel wisselen de standpunten zich. De ploeg van Peter Post zat trouwens in een zeer duellistische positie. Het peloton mocht niet bij elkaar blijven, omdat dan Guido Bontempi - de grootste bedreiging van Van der Velde - in de tussen- sprints punten zou kunnen pak ken. Een ongevaarlijk kopgroepje ruimte geven, paste daarentegen weer niet in het straatje van Eric Vanderaerden. De enige oplossing was om toch voor dat laatste te kie zen, mits men een vertegenwoordi ger in die spits had. Het bleek een praktische onmo gelijkheid. Peter Winnen: „We heb ben enorm gewerkt, maar dat de marreren hield niet op. Als wy ie mand bij een ontsnapping hadden, gingen ze niet door. Je werd terug gepakt en achter je rug sprongen de volgenden weg. Op een bepaald moment gaat het gewoon niet meer. Het is geen kwestie van kie zen, het is een kwestie van niet kunnen". Een bijkomend nadeel voor zijn ploeg is wel dat het aantal forma ties met een pion voor de massa sprints uitermate gering is. Weini gen zullen dan ook de rug krom men wanneer er een ontsnapping is. Met zoveel ongunstige factoren kon het niet anders of de Post- ploeg moest wel capituleren. Dat gebeurde pas 49 kilometer voor het einde. Toen duizelde het de van origine Nederlandse equipe zo voor de ogen dat het antwoord op een serieuze uitval achterwege bleef. Acht renners knepen er tus senuit, onder wie Jörgen Pedersen, Ludo Peeters, Peter Stevenhaagen en drie Spanjaarden: Indurain, Es- parza en Blanco. Door het winnen van de laatste tussensprint pakte Pedersen 12 seconden, hetgeen aan de finish genoeg bleek om Van der Velde te onttronen. bewust van onze moge lijkheden. Als de buitenlandse n februari hun trai- Spanje houden, kun- zich niet meer veroorloven om lekker van de zon te genieten, een pak peseta's op te strijken en ook nog even alles te winnen. We kennen onze kracht", aldus Cabe- stany. Net als de beperkingen. Want Je sus Blanco Villar moest grif erken nen dat „we ook nog de fouten van een debutant maken. Ik had nooit zo dom moeten sprinten als van daag", treurde hij, nadat Ludo Pee ters naar de winst was gesprint. De 33-jarige Belg uit de equipe van Jan Raas werd gelanceerd door Blanco, nadat eerder Maarten Du- crot potentiële vluchters had gede moraliseerd met een hoog tempo in de laatste kilometers. Ducrot, met drie anderen onder wie de snelle Amerikaan Ron Kie- fel, naar de acht koplopers gere den, kon Peeters alleen op die wij ze helpen. „Er mocht niemand meer wegspringen, want ik kon die onmogelijk meer terugpakken en als Ludo het zou moeten doen ging dat ten koste van zijn sprintkracht. Nu het gelukt is ben ik bijna even blij alsof ik zelf heb gewonnen". Ludo Peeters werd het levende bewijs van de stelling dat de Tour een vat vol verrassingen is. Zyn deelname stond vorige week don derdag nog op losse schroeven, omdat hij geplaagd werd door diar ree. Een week later blijkt hij al weer in staat tot het winnen van een etappe. Het heeft allemaal te maken met het gekrioel op de smalle binnenwegen, dat het wed strijdbeeld vertroebelt. Maar de helderheid komt eraan. Zaterdag na de rit tegen het horloge in Nan tes, zijn de kaarten al wat geor dend. Nog niet echt geschud. „Want", zegt Laurent Fignon, „met alle bergen, die nog op het menu staan, is het onzin om te sug- geren dat zaterdag de Tour wordt gewonnen of verloren. Wel zullen we weten hoe het met de conditie van de kanshebbers staat. Voor de eerste keer wat duidelijkheid. We zyn er aan toe...". betoog nogal eens voor op de tong. In het algemeen gesproken heeft de leraar lichamelijke opvoeding geen al te hoge pet op van de instel ling van de Nederlandse topspor ter, ook niet van' de basketballer. „Als je die Canadezen en Argentij nen hier voor elke meter ziet vech ten dan weetje niet watje ziet. Die gaan voor hun vlag nog dwars door een muur heen als het moet. Kom daar maar eens bij een Nederlan der om. Man, die lachen je midden in je gezicht uit". Zonder meteen van overdreven patriotisme te worden beticht is Harrewijn toch knap jaloers op die „over-mijn-lijk-mentaliteit". „Bij mij valt een veelbelovend talent, als ik hem vraag om als twaalfde man mee te gaan naar het WK, af omdat'ie een beetje pijn in zyn rug WK vinden midden in het sei- heeft. Bij my gaat een basisspeler plaats. Dan kan je dus niet niet mee naar Tenerife omdat zyn vrouw niet op zijn kamer mag. Dat is wat ik nou noem typisch Neder- ren. Dat komt later ten gunste de clubs en van Oranje". Hoewel Harrewijn het in dat ka der niet met zoveel woorden zegt, ligt het woord „mentaliteit" in zijn nodig, ze hebben alles al. En zolang al die dingen nog voorkomen zie ik niet in hoe Nederland dat grote gat met de top binnen afzienbare tijd kan dichten". SAINT-HILAIRE-DU-HARCOUET (GPD) - Wielrennen is, dat mag bekend zijn, geen sport voor doetjes. Het gevaar loert bij wijze van spreken om elke bocht. Je hebt coureurs die risico's waar mogelijk vermijden, maar er zijn er ook die ze niet uit de weg gaan. Zo iemand is bijvoorbeeld Mathieu Hermans, een van de twee Nederlanders in de Spaanse ploeg van Domingo Perurena. De 23-jarige Brabander moet dat in feite ook wel, wil hij zyn sterk ste punt optimaal uitbuiten. Hermans behoort namelyk tot het onvervaarde gilde der sprinters, jongens die uitgaan van het prin cipe dat de brutalen de halve wereld hebben. Cowboys worden ze in het peloton ook wel genoemd, vanwege hun niets en niemand ontziende gedrag als de eindstreep in zicht komt. Te midden van deze „wildebrassen" boezemt Mathieu Hermans steeds meer ontzag in. Een revelatie mag hij in deze Tour dan niet zijn - dat zou te sterk zijn uitgedrukt -, wel kan zijn optreden tot nu toe onder de noemer „verrassend goed" worden geplaatst. In het spoor van de Belg Eric Vanderaerden sprintte Hermans de afgelopen week naar de tweede plaats in het klassement van de groene trui, hoewel Jef Lieckens hem hiervan donderdag ver dreef. Lieckens bleek opnieuw sneller dan Vanderaerden en is daarmee ook een kandidaat voor het groen, sedert 1953 een zeer gewild tricot in de ronde. Aan het verdringen van Vanderaerden denkt Hermans evenwel niet. „Groen zal er voor mij waarschijnlijk niet in zitten, tenzij Eric de komende dagen nog in het geel zou komen. Alleen in de pro loog al heb ik 24 punten op hem verloren en in de tijdrit van zaterdag zal ik weer op hem moeten inleveren. Misschien dat ik in etappes met niet al te hoge bergen wat terug kan pakken, maar veel zal dat niet zijn. Nee, ik staar me niet blind op die groene trui. Wel op een ritzege, dat zou voor mij al heel mooi zijn". Om profwielrenner te kunnen worden, moest Hermans zijn heil zoeken in Spanje. Hij behoorde in Nederland weliswaar tot de betere amateurs, een echte topper was hy niet. Hij schat zijn aantal overwinningen in drie amateuijaren op acht. „En ik heb een keer de groene trui in Olympia's Ronde gewonnen", voegt hy er aan toe. Al met al geen staat van dienst die talentenzoekers van profes sionele wielerteams tot de verbeelding sprak. Zijn winterse activiteiten als veldrijder kwamen Hermans ech ter van pas. „Via Albert Stofberg, mijn trainer die veel connecties heeft in Spanje (Stofberg was daar ooit zwemcoach - red.), ben ik in contact gekomen met de ploeg waarvoor ik nu rijd. Ze dachten eerst dat ik slechts een crosser was, maar ik liet meteen zien dat ik wel wat meer kon. Ondertussen ben ik al kopman geworden voor de vlakke etappes". Een positie die je uiteraard niet zomaar ten deel valt, zeker niet in de toch gereputeerde Seat/Orbea-ploeg, waarin de Basken Pello Ruiz-Cabestany en Marino Lejaretta de vedetten zijn. Mathieu Hermans functioneert in dit gezelschap prima. Vorig jaar debu teerde hij met een triomf in de GP Salamanca, terwijl hy dit sei zoen al vijf zegestreepjes achter zijn naam heeft staan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11