Harrewijn trekt aan de noodrem Lammertink zwaar gewond uit Tour 'Lemond moet het maar waarmaken' 'Lucho' blijft optimistisch Fafié naar AEK Athene Machtsstrijd in ploeg Hinault Om krachten te sparen voor sleutelduel tegen Canada Roda lijft afgedankte PSV'ers in Lendl blijft nummer één DINSDAG 8 JULI 1986 SPORT PAGINA 9 EVREUX (GPD) - Jos Lammertink heeft gistermiddag in het slot van de vierde etappe van de Tour de France ern stig hoofdletsel opgelopen bij een valpartij. De Nederlands kampioen smakte in de straten van de aankomstplaats Evreux tegen de grond en liep daarbij een schedelbreuk en diepe snijwonden in zijn gezicht op. Na een eerste on derzoek in het hospitaal van Evreux werd hij gisteravond nog overgebracht naar de universiteitskliniek van Rouen. Het is niet bekend hoe lang Lammertink daar moet blij ven. De valpartij gebeurde in de finale van de rit, waarin Lammertink zich langdurig onderscheidde door veel kopwerk te doen in dienst van sprinter Eric Vanderaerden. In de laatste kilometers kwam vlak voor hem de Italiaan Graziano Salvietti ten val en de lange renner uit Wier- den kon die niet meer ontwijken. Later in het ziekenhuis, toen hij een groot deelnemersveld aan de start te staan, het parkoers, dat uit te smalle wegen bestaat. Cees Priem höudt het erop dat er te veel deelnemers (210) zijn toegelaten. „Je rijdt stuur aan stuur en zodra er iemand een verkeerde beweging maakt is het afgelopen. Je kunt niet meer corrigeren. Ze zouden met ploegen van acht renners moe- net bij kennis kwam, kon Lammer- ten gaan rijden. Dan kan toch elke tink zich niets meer herinneren sponsor aan zijn trekken komen, van het gebeurde. „Het is toch niet Tien renners is echt niet nodig, mijn schuld, hè?", bracht hij er want als het zo nog even doorgaat fluisterend uit. De artsen consta- met dat vallen, dan zijn er over een teerden daar een breuk in de sche- paar dagen toch nog alleen maar del en snijwonden. Zijn rechteroog ploegen van acht man over. Wat ik zat helemaal dicht, zijn linkeroog vandaag gezien heb is met geen kon hij een beetje open krijgen. pen te beschrijven. Omdat ik altijd Door de ernstige val van Lam- vooraan rij, heb ik nooit geweten mertink laaide na afloop van de rit hoeveel valpartijen er waren. Nu tussen Liévin en Evreux de discus- ben ik er in de laatste vier kilome- sie over de onveiligheid van deze ter bij het terugkomen wel drie, Tour de France weer in alle hevig- vier gepasseerd", aldus Priem, heid op. De ontevredenheid onder Hoewel de klachten van de ren de deelnemers is zo groot, dat ac- ners gerechtvaardigd zijn, is het ties tegen de krankzinnige risico's, opvallend hoe weinig voorzorgs- waaraan men wordt blootgesteld, maatregelen ze zelf nemen. Het niet zijn uitgesloten. Het ongeval dragen van een valhelm is in van de renner uit de Panasonic- Frankrijk niet verplicht en vrijwel ploeg van Peter Post was niet de het hele peloton van de Tour de enige valpartij van de dag. Vooral France gebruikt die eenvoudige in de slotfase ontstonden er chaoti- bescherming niet. Ook nationaal sche taferelen. kampioen Jos Lammertink droeg Een kilometer voor de plaats geen valhelm. Het seizoen kreeg waar Lammertink tegen het weg- voor hem een dramatische wen- dek sloeg, raakte Cees Priem, de ding. Na een lange weg van ziekten routinier uit de Kwantum-ploeg (Pfeiffer en een schildklier-aandoe- van Jan Raas, bij een massale tui- ning), die het hem tot nog toe on- meling betrokken. „Door een ma- mogelijk maakten zijn capaciteiten noeuvre van een Amerikaan gin- als wielrenner volledig te etaleren, gen er gelijk een heleboel tegen de vierde hij dit jaar een come-back, vlakte. Ik kon het niet meer ontwij- Hij reed een sterk voorseizoen en ken en terwijl ik onderuit ging pakte eind vorige maand in het knalde Gerrie Knetemann vanach- Limburgse Geulle de rood-wit- ter tegen me aan", aldus Priem, die blauwe trui, die hij ook bij de ama- klaagde over pijn in zijn rug. Hij teurs als eens had gedragen. Op dacht er echter niet aan de strijd te grond daarvan werd hij geselec- staken. teerd voor het wereldkampioen- Andere slachtoffers van valpar- schap wielrennen in Colorado en tijen waren de Colombiaan Samuel deze Tour de France. Cabrera, De Fransman Bernard Vallet, de Belg Claude Criquielion en de Amerikanen Eric Heiden en Jeff Pierce. De oorzaak van die ernstige val partijen is volgens de Italiaanse renners, toch wel gewend om met Eerste hulp voor Jos Lammertink die vlak voor de finish De nationale wielerkampioen werd ijlings overgebracht na i Evreux met zijn hoofd tegen het wegdek is geklapt. Zelfs na wegvallen van meesterknecht Parra EVREUX (GPD) - De eerste Colombiaanse ploeg (Cafe de Colombia) onderging na het echec in de ploegentijdrit van zaterdag gisteren opnieuw een gevoelige aderlating. Onder weg van Liévin naar Evreux hield Fabio Parra, die al enkele weken aan tendinitis (ontste king in het kniegewricht) lijdt, het voor gezien nadat hij gelost werd. De pijn voor hem was niet meer te harden en forceren had, met nog bijna drie weken Tour voor de boeg, geen enkele Raphael Geminiani, de Fran se directeur-sportief van CdC, dacht dat het mankement aan de knie van Parra een mentale kwestie was. Hij riep nog een psycholoog te hulp, maar ook die kon Parra niet van zijn on gemak afhelpen. Parra debuteerde vorig jaar op opvallende wijze in de Tour. Samen met zijn kopman Lucho Herrera domineerde hij in het hooggebergte. Al§, dank voor de vele steun in de cols liet Her rera zijn landgenoot de rit van Morzine naar Lans-en-Vercors winnen. In het eindklassement kwam de Colombiaanse num mer twee op plaats acht te recht. Dit seizoen is voor Parra een lijdensweg. Eerder moest hij al opgeven in de Ronden van Spanje en Colombia. Door het wegvallen van Parra telt de equipe van Herrera nog slechts vijf renners. Het grootste deel van die halvering kreeg zater dag zijn beslag, toen vier man in de ploegentijdrit de tijdsli miet overschreden. Herrera blijft desondanks op timistisch. Vanuit de Tourkara vaan heeft hij de Colombiaanse president Betancour een brief geschreven. Daarin staat het volgende vermeld: „Onder uw leiding is de opmars van de Co lombiaanse wielersport begon nen en daarom willen we u graag voor uw aftreden een Tourzege aanbieden. Ik beloof u alles in het werk te stellen om dat te realiseren". EVREUX (GPD) - Het grote ge vecht in de Ronde van Frankrijk speelt zich voorlopig niet af op de levensgevaarlijke binnenweg getjes, waarover het peloton dage lijks van start naar aankomst kron kelt. Voor Bernard Hinault heeft het strijdtoneel zich verplaatst naar de hotelkamers, waar ploeg maats elkaar met grimmige gezich ten beloeren. De sfeer is zo vertroe beld, dat de Breton een spoedver gadering met de technische staf belegde, waarop hij als enige verte genwoordiger van de renners aan wezig was. Wat de Franse staf be kokstoofde bleef een geheim. En dat vreet weer aan de „Amerikaan se kliek" van de ploeg. Want dat de equipe La Vie Claire in twee kampen is gespleten, valt niet meer te ontkennen. De gepe perde verklaringen, die er over el kaar worden afgelegd wezen al een tijdje in die richting en de kruit dampen zijn nog lang niet opge trokken. Het leiderschap van Ber nard Hinault wankelt. Zijn ge smeek in de ploegentijdrit om het toch vooral rustiger aan te doen, was voor de Amerikaan Lemond aanleiding om verwijtende teksten in het rond te slingeren over de verkwanseling van kostbare secon den. Uitlatingen, die hem niet in dank zijn afgenomen. Vooral niet door de Franse renners, die al lang vinden dat hij te veel verdient en te weinig presteert. Zenuwachtig Anderen, en dan vooral Andrew Hampsten en de Canadees Steve Bauer, menen echter dat de tijd is aangebroken om definitief uitslui tend de kaart-Lemond te spelen. Trainer Paul Köchli, bedachtzaam in zijn antwoord, zei diplomatiek: „We weten hoe Hinault heeft gere den in de Ronde van Zwitserland en dat hij is afgestapt in de Ronde van de Armor. Maar we moeten ook niet vergeten dat de Tour de France van dit jaar met meer ver schil beslist zal worden dan die twee jammerlijke minuten, die we hebben verspeeld in de ploegen tijdrit". Hinault wordt er echter knap ze nuwachtig van en voorlopig heeft hij het zo druk met zijn eigen ploeg KERKRADE (GPD) - Roda JC is hard op weg een filiaal van PSV te worden. Nu diverse (ex-)internatio- nals door de inkoopwoede van PSV overbodig zijn geworden in Eindhoven maakt Roda JC daar van gebruik om de selectie voor komend seizoen te versterken. Naast Ernie Brandts en Piet Wild schut, die gisteren beiden een drie jarig contract tekenden, aast Roda JC ook op René van der Gijp, die PSV van de hand wil doen. De Kerkradenaren willen de grillige vleugelspits echter alleen op huur- basis overnemen, terwijl PSV hem liever verkoopt. Rob Baan, de nieuwe trainer/ma nager van Roda JC: „Ik wil Van der Gijp graag hebben. Kijken of hij het in Kerkrade wel echt kan maken. Het begint er inderdaad op te lijken dat wij met PSV dezelfde relatie krijgen als Veendam met Groningen. PSV naar de Europese top en wy naar de landelijke top; dat zie ik best zitten". Roda, dat eerder Hoekman en Suvrijn aantrok, is momenteel nog druk in onderhandelingen met Jimmy Calderwood. Reserve-doel man Rik Frolichs vertrekt echter vrijwel zeker nu Jos Smits een nieuwe contract heeft geaccep teerd. Wie ook definitief afvalt is Mar cel Liesdek van Haarlem. De trans fer was rond, maar Roda JC maak te gebruik van de clausule om op medische gronden van zijn komst af te zien. Liesdek scheurde een achillespees tijdens een partijtje zaalvoetbal en zijn herstel vergt en kele maanden. „Ik kan niet wach ten totdat hij weer fit is. Misscnien dat wij weer geïnteresseerd zijn als hij is hersteld", aldus Baan. Een andere tegenvaller in de voorbereiding van Roda JC is de achillespeesblessure van Martin van Geel. Donderdag wordt beke ken of de middenveldregisseur on der het mes moet. SANTA CRUZ (GPD) - Ruud Harrewijn heeft op het wereldkampioenschap basketbal in Santa Cruz de Tenerife nu al zijn geld gezet op één duel, namelijk dat van morgen tegen Canada. Wetend dat het geen zin heeft om tegen een medaillekandidaat als Joegoslavië de zaken echt te forceren besloot hij al vooraf al die wedstrijd min of meer te laten lopen. „Ik kijk het tien minuten aan en als het niet gaat dan maken we er maar een oefenpotje van", zo sprak hij een paar uur voor het duel. Zijn mannen mochten vervolgens gerust een uurtje de zon in. De toevallig passerende Joegosla- meegenomen. De tegenstand vische coach Kresimir Cosic sloeg straks is groot. Groter dan in mijn het vrolijke tafereeltje aan de rand van het zwembad glimlachend ga de. „Slim van ze", oordeelde de boomlange en 300-voudige ex-in- tijd. Toen waren we op een WK wieso derde, met een beetje zweten grepen we het zilver en als we in vorm waren kon niemand ons ternational van het voormalige stoppen. Ik reken nu maar nergens Joegoslavische sterrenteam die op. Ze zijn nog te jong, nog te oner- zijn spelers zelfs prompt naar de varen". Kamers verordonneerde. „Neder land kan van nu af aan maar het beste wedden op één paard. Beter dan zich stuk te lopen op ons, moe ten ze zich maar concenteren op de sleutel wedstrijd tegen Canada. Als ze die winnen gaan ze met ons over naar de finaleronde. We zijn per slot van rekening ook uit één poule samen naar Spanje gegaan". Of Cosic zich door de voor Oost- europese begrippen ongebruikelij ke voorbereiding van Oranje wel licht wat in slaap had laten sukke len, het kan haast niet anders. Zo als het er ook achteraf verdacht veel op leek of Ruud Harrewijn met die tien minuten die van na de rust bedoelde. Tot verbazing van de Joegoslavische coach namelijk ging Nederland zeker voor de pau ze wel degelijk voluit. Om pas hal verwege de tweede helft (54-47) bij de stand 64-52 niet langer meer met de krachten te smijten. Tegenstand Hoewel het dus nog even schrik ken was voor Cosic en zijn spelers liep het uiteindelijk wel af zoals al les van tevoren leek bekokstoofd. Toen Harrewijn binnen de minuut zijn basisvijftal van het veld haalde en rust gunde, liepen de opeens zeer geconcentreerd spelende Joe- goslaven toch nog weg naar een ruime 95-74-overwinning. De der de grote zege op rij en het ligt niet in de lijn der verwachting dat ze in groep D veel te vrezen hebben van de resterende tegenstanders Ar gentinië en Canada. Al zullen ze met name tegen laatstgenoemde ploeg van meet af aan op hun tellen moeten passen. Pas volgende week in Oviedo gaat het toernooi voor dit van talent bijna uit zijn voegen barstende sterrenteam echt begin- Over de verwachtingen daar lijkt Cosic, de eerstejaars-coach die in een grijs verleden als eerste Oost europeaan in Amerika voor Brig- ham Young University uitkwam, zich voorlopig geen zorgen te ma ken. „Ik ben hier met een jong team, ons doel is eigenlijk de Olympische Spelen van Seoul en alles wat we hier kunnen pakken is Dat geldt overigens zeker niet voor de 35-jarige Drazen Dalipagic en de 31-jarige Ratno Radovanovic (tegen Nederland goed voor 12 punten). Om zijn absolute super ster Dracen Petrovic (22) enigszins te ontlasten haalde Cosic deze twee resectievelijk voor Stade de Fran cais en Carerra Venetia uitkomen de routiniers terug. Met hen erbij rekent het baskbetbalgekke Joego slavië toch minstens op een bron zen plak. En dat realiseert Cosic zich natuurlijk als geen ander, al doet hy dan nog zo zijn best om te ontkennen dat er van buitenaf ook maar enige druk op hem wordt uit geoefend. Eén prijs heeft Joegoslavië overi gens al binnen: de organisatie van het WK in Spanje stelde een Alfa Romeo beschikbaar voor de eerste speler op het toernooi die vanaf ei gen helft zou scoren. In de walk over tegen het exotische gezel schap uit Maleisië - dat in Spanje echt helemaal niets heeft te zoeken - mocht Danco Cvjeticanin het Ondanks het feit dat de drie voorgaande wedstrijden tussen beide landen (waaronder de kwali ficatieduels voor Spanje) louter overwinningen van 25 punten en .meer opleverden, gebruikte Cosic de potten tegen de mindere goden om zijn lijnen en patronen te verfij nen. Op één ding had hij evenwel niet gerekend, dat er ook nog voor de punten soms bijna letterlijk ge knokt diende te worden. Want juist omdat Nederland niet zo hoefde en het spanningsveld daarom enigs zins ontbrak, bleek Oranje vrijuit ballend toch gemakkelijk in staat om de niets vermoedende Joego's het aanvankelijk toch nog knap lastig te maken. Noodrem Met de massale steun van de bij na vierduizend Spaanse toeschou wers in de rug, hakte Nederland er zo onbevangen op in, dat de Joego- slaven er geirriteerd door raakten. Dracan Petrovic verbruidde het prompt bij het publiek door tel kens bij de arbiters zijn beklag te doen over de stevige aanpak van de tegenstander. Hoewel hij soms fantastische dingen liet zien en maar liefst 45 punten scoorde te gen het schitterende percentage van 70, werd hij bij balbezit con stant op een oorverdovend fluit concert getracteerd. Hoewel Harrewijn volgens af spraak al zijn spelers ruimte gunde en Joegoslavië na een minuut of acht tegenover het complete B- team stond, bleef Nederland eigen lijk vrij gemakkelijk in het spoor van de medaillekandidaat. Toen Oranje zelfs vier minuten voor rust met 46-44 de leidig overnam, stond de tent op zijn kop. Petrovic zelf moest er aan te pas komen om in elk geval een positieve rustscore voor Joegoslavië op het bord te brengen. Na de pauze hield Oranje nog vijf minuten gelijke tred. Dat kostte te gen de inmiddels op volle toeren draaiende Joegoslaven zoveel kracht en energie, dat Harrewijn toch aan de noodrem trok. Hij spaarde zijn basis-vijf en liet nog maals de tweede garnituur het ver der uitzoeken. Die bleek niet lan ger partij voor het keurkorps dat hij eenvoudigweg geen tijd heeft om zich te bezondigen aan nutteloze krachtsinspanningen zo als in 1984. Want terwijl de forma tie van zijn opponent Laurent Fig- non een solide en sterk blok vormt, zakt zijn imperium door het weg vallen van steunpilaren verder in. Hij snauwt officials af, gromt tegen verslaggevers en duwt opdringeri ge supporters bruusk van zich af. De enkele keer dat hij de tijd neemt om naar vragen te luisteren bijt hij nerveus op zijn tanden en antwoordt kort. Hoe staat het met jouw autoriteit binnen de ploeg? „Geen probleem. Ik heb ook geen tijd om er aan te denken, want je bent de hele dag bezig met het op passen voor valpartijen. Dat is mijn grootste zorg". De machtsstrijd met Lemond laat hij onbesproken. „Iedereen heeft de mogelijkheden om zich te manifesteren. Hij moet het ook waarmaken als hij de rol van kop man wil. De tijdrit van zaterdag in Nantes zal de beslissing moeten brengen wie de leider is", aldus Hi nault. Het is de enige keer dat hij Lemond, vorig jaar winnaar van de laatste tijdrit in de Tour, niet aan banden kan leggen. „Mijn gedach ten over deze ronde zijn nog steeds niet veranderd. Lemond heeft evenveel kans als Fignon of ik om te Zelfverzekerd Greg Lemond krijgt dus een fai re kans om te bewijzen dat hy het leiderschap waardig is. Vorig jaar, in de bergrit naar Superbagnères, mocht dat niet en werd hij tot de orde geroepen. In Nantes kan nie mand hem tijdens de 61,5 kilome ter lange rit tegen de klok dwingen zachter te rijden dan hij kan. Mocht hij daar Hinault voorbij streven, dan is het trouwens nog maar de vraag of die ineens echt knecht wordt. Want in de aanloop naar de Tour goochelde de Breton met woorden als een politicus in verkiezingsstrijd. Laurent Fignon, ontspannen en zelfverzekerd, geniet van de twee spalt. Het komt hem uitstekend van pas. Zoals het hele verloop tot nog toe in zijn voordeel is. De lei derstrui ging gisteren door de bo nificatiesprints over van Thierry Marie naar diens ploegmaat Domi nique Gaigne, maar het kostte de equipe van Guimard geen enkele moeite de eerste plaats te verdedi gen. „We verdedigen de trui, zon der hem te verdedigen", lachte Fig- Dat doen anderen voor hem. De solovlucht van Regis Simon uit de equipe van Bernard Thévenet die 140 kilometer (van de 243) duurde en hem een maximale voorsprong van 10 minuut 41 seconden ople verde, noodzaakte het team van Fignon maar heel even tot actie. Want toen de voorsprong slonk werd de equipe van Peter Post (bij gestaan door de Italiaanse formatie van Guido Bontempi) de locomo tief, die de trein trok om groene- truidrager Eric Vanderaerden in de gunstigste uitgangspositie te ma- De Spanjaard Pello Ruiz-Cabe- stany voorkwam dat sprinters- feest, door samen met de eerder achter Simon aangesprongen Fe- derico Echave, een voorsprong op te bouwen die voor hem net vol doende was om de rit te winnen. Vanderaerden, die tweede werd door de sprint van het peloton te winnen, moet er een complex van krijgen, want nog altijd is niet één etappe geëindigd in een massa sprint. Vanderaerden: „Ach, nu is iedereen nog fit en wordt er op het laatst veel gedemarreerd. Maar dat zal de komende dagen snel afne men en op die dag..." Een publiekslieveling is hij in Spanje beslist nietmaar de Joegoslaaf Petrovic is wel van absolute wereldklasse en door de Nederlander Esveldt rechtsmet geen mogelijkheid af te stoppen. (foto anp) PARIJS (AFP) - Ondanks zyn verlies in de Wimbledon-finale tegen Boris Becker staat Ivan Lendl nog steeds als eerste ge noteerd op de ATP-wereld- ranglijst. Becker steeg door zyn succesvolle optreden in Lon den van de zesde naar de vierde plaats. De nog steeds rust hou dende John McEnroe is gezakt naar de zevende positie. De top-5 van de maandag uitgebrachte ATP-lijst: 1. Ivan Lendl (Tsj), 2. Mats Wilander (Zwe), 3. Yannick Noah (Fra), 4. Boris Becker (WD1), 5. Jimmy Connors (VSt). twee seconden voor tijd van zyn Cosic. Die, getuige het zweet op coach proberen. En tot zyn eigen zyn voorhoofd, een koele duik in niet geringe verbazing verdween de bal door het netje. het frisse nat inmiddels heel goed leek te kunnen gebruiken. ATHENE (ANP) - Ab Fafié, de oud-trainer van Feyenoord, heeft gisteren in Athene een contract ge tekend dat hem voor twee jaar aan AEK Athene bindt. Fafié kreeg vroeg dit voorjaar van het bestuur van Feyenoord te horen, dat zijn contract by de Rotterdamse eredi visieclub niet zou worden ver lengd. Fafié is de tweede trainer, die bij Feyenoord heeft gewerkt, die in Griekenland emplooi vindt. Thijs Libregts, de voorganger van Fafié vertrok in in het najaar van 1984 naar Griekenland, waar hij trainer werd van Aris Saloniki. Ab Fafie, die eerder lange tijd als assistent-trainer bij Feyenoord in dienst was, had al geruime tijd con tacten met Griekse clubs. Het zag er lange tyd naar uit dat de contac ten niets zouden opleveren. Giste ren kwam het dan toch tot een ver bintenis met AEK Athene, waar Fafié vandaag aan de pers zal wor den voorgesteld. Peters Jan Peters keert terug naar NEC. Het bestuur van de Nijmeegse club is na een lange periode van onder handeling tot een akkoord geko men met de 32-jarige middenvel der. De Groesbeker, die 31 keer uit kwam voor het Nederlands elftal, zal zich over tien dagen melden op de training. Jan Peters moet eerst nog een aantal zaken in Italië rege len voordat hij zich bij de selectie zal voegen. Jan Peters begon zijn voetbalcarrière bij NEC. Hij ver huisde vervolgens naar AZ '67, met welke club hij het landskampioen schap behaalde. De Groesbeker maakte vervolgens de stap naar Italië waar hij speelde voor Genua en het laatste seizoen voor Atalanta Bergamo. Jeliazkov Andrei Jeliazkov, voormalig spe ler van Feyenoord, heeft gisteren een contract voor twee jaar gete kend bij de Belgische eersteklasser Beerschot. De 34-jarige Bulgaar maakte tij dens de eindronde van de wereldti telstrijd voetbal in Mexico deel uit van de nationale selectie. Vorig sei zoen speelde Jeliazkov bij Straats burg. Bij Beerschot moet hij Guido Swinnen vervangen, die naar An- derlecht vertrok. Welk bedrag met de transfer is gemoeid, is niet be kend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9