Opstand op lijnen bedwongen Gorbatsjov: Europa wil ontspanning Peres gelast onderzoek Jordanië sluit PLO-kantoren Aanhang stakers Z.-Afrika groeit Greenpeace boos over vrijlating spionnen asfsssss Z.-Afrika rekent op Howe DINSDAG 8 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MANILLA (Rtr./API/AFP) - Aanhangers van de verdreven presi dent Ferdinand Marcos, die zondag bij een mislukte opstand te gen de Filippijnse regering een hotel in Manilla hadden bezet, hebben zich gisteravond overgegeven. Kort voor het aflopen van een door de regering gesteld ultimatum verlieten de laatste rebel len het hotel. De Filippijnse politie ging vanmor- uit het hotel vetrokken. Zij boden gen om zes uur (plaatselijke tijd) geen verzet. Gewapende militairen Raisa Gorbatsjova kleedde zich gisteren razendsnel om toen bleek dat haar gaste, Daniëlle Mitterrand, in een het hotel binnen, waar de vroegere zetten de omgeving af en door- nni rood gekleed ging die nauwelijks harmonieerde met haar toilet. De televisie van de Sowjet-Unie, die een minister van buitenlandse zaken zochten het hotels op verscholen speciale uitzending wijdde aan de twee 'premières femmes', vertoonde Raisa in een helder rode jurk terwijl Arturo Tolentino, zes generaals en bommen. mevrouw Mitterrand een helder rose combinatie aanhad, toen Gorbatsjov zijn gast naar de tafel leidde voor 180 militairen zich sinds zondag terder had De Filipynse minis- besprekingen, glipte Raisa weg. Na 20 minuten kwam ze, nu in een groene bloemetjesjurk, terug 1 verschanst hadden. Tolentino had dr het hotel eerder op de dag al verla ten om met de Filipijnse regering tijd gegeven zich over te geven. Hij te onderhandelen over de overgave beloofde de rebellerende soldaten zijn medestanders. Het was amnestie als zij zich aan het ultima- niet bekend waar hij zich op het moment van de overgave bevond. Toen de politie binnenging, wa ren de generaals en de soldaten al MINDER ROKEN - De Ita liaanse ministerraad heeft een wetsontwerp aangenomen dat het roken van sigaretten aanzien lijk beperkt. Aan jongelui onder de 16 jaar mogen geen tabakswa ren worden verkocht. Op school en in ziekenhuizen en rijksge bouwen zal het roken van siga retten op straffe van een boete van een miljoen lire worden ver boden. Ook bioscoop- en toneel- theaters zullen rookvrij worden. Belg kocht het Russische kanon turn zouden houden. Met de overgave komt een einde aan een poging de regering van preisdente Corazon Aquino ten val te brengen. Aanhangers van Mar cos bezetten zondag met steun van 300 militairen het hotel „Manilla" in het centrum van de stad en rie pen een tegenregering uit onder leiding van de 75-jarige oppositie leider Arturo Tolentino. Waarnemers is het opgevallen met welk een kalmte Corazon Aquino op de poging tot staats greep gereageerd heeft. Toen To lentino zich zondag tot vice-presi dent liet beëdigen (by afwezigheid van „zyn" president Marcos die zijn actie zou steunen), verbleef zij op het zuidelijke eiland Mindanao, dOOr waar een communistische afschei- dingsbeweging actief is. Zij be- Willy Werkman sloot haar bezoek normaal af te werken en keerde pas in de loop van gisteren naar Manilla terug. De Verenigde Staten beschou wen de periode-Marcos als een de finitief afgesloten hoofdstuk. De Geruchten over opvolging Sjamir door Arens de Israëlische ge- derzoek. Maar zelfs als daartoe zal de daaropvolgen- worden besloten, zou dit een poli- getuigen en verval- tie-onderzoek niet kunnen tegen- TEL AVIV - De moord op twee Pa- geen meerderheid binnen de rege- lestijnse buskapers, in april 1984, ring is voor door leden va heime dienst de leugens vai w sing van documenten, zal hoe dan houden. Het kan het alleen i uitstellen". Peres zei verder: „Ik heb niet het initiatief tot deze affai re genomen. Ik heb het allemaal geërfd". Hy doelde daarmee op zijn voorganger Sjamir, die ten tij de van de moord als premier ver antwoordelijk was voor het func tioneren van de geheime dienst. Het hoofd van de geheime dienst, Abraham Sjalom, die intussen al presi- m zijn ,Voor alles wat ik Premier Simon Peres zei giste ren in Jeruzalem voor een parle-, gratie heeft gekregen mentaire commissie aat er een po- dent Chaim Herzog schreef litie-onderzoek moet worden inge- gratieverzoek: heeft toegegeven het vorige week woordvoerder van buitenlandse steld a^s de regering niet zal kun- gedaan heb had ik toestemming' zaken in Washington wees er op dat zijn regering geen aanwijzin gen heeft voor een actieve betrok kenheid van Marcos bij de poging tot staatsgreep door Tolentino, maar zei ook dat de zaak wel zal worden onderzocht. nen besluiten tot het instellen y een juridische commissie van oi derzoek. „Het is waar", zo zei hij, „dat t TEL AVIV - Het Jordaanse parle ment heeft gisteren besloten alle 25 kantoren van de El Fatach-organi- Man maakt op veerboot amok NEW YORK (UPI/AFP/DPA) - Een man heeft gisteren met een zwaard van 1 meter lengte huis gehouden aan boord van een veerboot die de dienst onder houdt tussen Manhattan en Staten Island in New York. Hij doodde een vrouw en verwond de dertien andere passagiers min of meer ernstig. Hij werd overmeesterd door een gepen sioneerde politieman. Een getuige vertelde dat de man - kreten in het Spaans sla kend - in het rond was gaan ste ken. De politie noemde de man, de in 1977 uit Cuba naar Ameri ka gekomen Juan Gonzalez, "geestelijk onevenwichtig". De burgemeester van New York City, Edward Koch, bezocht de gewonden in het ziekenhuis. satie van Jasser Arafat in Jordanië PLO-leider te verzoenen. Indertijd te sluiten. De El Fatach is de groot- beschuldigde Hoessein Arafat er van vredesonderhandelingen met Israël onmogelijk te maken door zijn weigering veiligheidsraadreso lutie 242, die een indirecte erken ning van de staat Israël inhoudt, te erkennen. De sluiting van de Fatach-kanto- ren in Jordanië, die een einde maakt aan de organisatorische en politieke infrastructuur van Arafat Jordanië volgt op een door de Het besluit van het Jordaanse par lement komt in reactie op de aan houdendekritiek vanuit PLO-krin- gen op de Jordaanse koning Hoes sein, die in februari dit jaar alle Jordaanse veiligheidsautoriteiten banden met PLO-leider Arafat ver- oogluikend toegestane rebellie van brak. ex-PLO-officier Abu Zaim en zijn Arafat zelf heeft inmiddels zyn aanhangers tegen het leiderschap residentie verplaatst naar de Irake- van Jasser Arafat. i Antwerpen aangetroffen Russi sche 130-mm-kanon te hebben 'be steld'. Bij wie wilde een woord voerder van de fabriek niet zeggen Het kanon en de bijbehorende nitie zullen worden gebruikt om de Russische granaten te kunnen na maken, zo werd bevestigd. Een opdrachtgever is er nog niet, zei woordvoerder Van Eetvelde, maar in Belgische defensiekringen wordt aangenomen dat diverse lan den die Sowjet-wapens hebben, maar geen bondgenoot van de Rus sen meer zijn, belangstelling voor deze nieuwe soort granaten heb ben. Hierbij wordt vooral gespro ken over Egypte en Irak. Hoe het kanon in Antwerpen - waar het vorige week woensdag door een nieuwsgierige havenar beider werd gevonden - terecht is gekomen, is niet onthuld. Slechts is bekend dat het met een Roe meens schip, de 'Giorgiu' vanuit de Roemeense haven Constanza naar Antwerpen is vervoerd. De vracht brief vermeldde dat het om machi ne-onderdelen ging. Buitenland kort Nicaragua Geschrokken door de scherpe kritiek van paus Johannes Paulus II heeft de Nicaraguaanse regering in een verklaring laten weten dat de verbanning van mgr. Pablo An tonio Vega niets te maken heeft met de relatie tussen kerk en staat. Mgr. Vega, vice-voorzitter van de Nicaraguaanse bisschoppenconfe rentie, mocht vrijdag niet naar Ni caragua terugkeren na een verblijf in Honduras. Een van de redenen van deze verbanning was dat de bisschop in maart een ontmoeting heeft gehad met Enrique Bermu- dez, militair commandant van de contra's. India/Ram Voor heel India is gisteren een periode van drie dagen van natio nale rouw uitgeroepen na het over lijden van voormalig vice-premier Jagjivan Ram, de machtige leider van de 'onaanraakbaren' onder de Hindoes. Ram overleed zondag op 78-jarige leeftijd aan een chroni sche longaandoening. Premier Ra jiv Ghandi was onder de duizen den aanwezigen bij de crematie van Ram in zijn geboortedorp Chandwa in de deelstaat Bihar. DEN HAAG (ANP) - Greenpeace is „verontwaardigd en teleurgesteld" Censuur Chili °.YeF de overeenkomst tussen Frankrijk en Nieuw-Zeeland over de voor- tijdige vrijlating van de twee Franse spionnen die mede verantwoordelijk De Chileense regering heeft de zjjn voor de aanslag op de Rainbow Warrior, een jaar geleden in Auck- censuur opgeheven die vorige iand. Zij komen vrij in ruil voor een door Greenpeace „beperkt" genoem- week werd ingesteld voor vier ra- de schadevergoeding van zeven miljoen dollar en een officieel excuus diostations, waaronder een station „voor deze daad van staatsterrorisme", aldus Greenpeace. van de katholieke kerk. De uit- In een gisteren in Amsterdam gepubliceerde verklaring zegt Greenpea- zendbeperking werd vorige week Ce begrip te hebben voor de houding van Nieuw-Zeeland. Dit land kon, RUUd de Wit ingesteld tijdens een twee dagen aldus de milieuorganisatie „gedwongen door economische sancties van durende landelijke staking waar- Franse zijde" zijn belofte aan Greenpeace en de nabestaanden van de bij toe was opgeroepen door tegen- de aanslag omgekomen Nederlandse fotograaf Fernando Pereira niet ge- het militaire bewmd. Sjamir die inmiddels heeft toege geven niet van deze zinsnede in het gratieverzoek op de hoogte te zijn geweest, overweegt nu een laster campagne tegen Abraham Sjalom te ontketenen. Vandaag zou Abra ham Sjalom zijn versie overhandi gen aan het Hooggerechtshof dat onder andere nagaat of de presi dentiële gratieverlening wettig was. Volgens door de Israëlische pers geciteerde medewerkers van Abraham Sjalom zal hy onder an dere verklaren, dat hy van Sjamir „directe opdracht" had gekregen tot het liquideren van de buska pers, die tijdens de militaire bevrij dingsactie door Israëlische solda ten gevangen waren genomen. Inmiddels zou Sjamir, volgens geruchten die in politieke kringen de ronde doen, overwegen zijn post van Likoedleider over te dra gen aan minister Mosje Arens. Dit zou betekenen dat niet Sjamir maar Arens Israëls nieuwe premier zal worden wanneer de wisseling van het premierschap, in oktober doorgaat. MOSKOU (AFP/Rtr./DPA/UPI) - De Europeanen hebben genoeg van „de zenuwslopende confronta tie en spanning". De bewoners van Oost- en West-Europa snakken naar ontspanning, aldus partylei der Michael Gorbatsjov, gisteren tijdens een eerste gespreksronde met president Francois Mitterrand van Frankrijk. Hy verklaarde dat de Sowjet- Unie en haar bondgenoten verrei kende voorstellen ter verminde ring van de spanning in Europa ge daan hebben, laatstelijk tijdens een bijeenkomst van het War schaupact in Boedapest. Hij stelde voor dat Oost en West beginnen met de vermindering van de wa pensoorten waarin ze op het ande re blok voorliggen. Op die manier kan er een nieuw evenwicht op een lager niveau ontstaan, aldus Gor batsjov. Als voorbeeld voor de construc tieve opstelling van de Sowjet- Unie op het gebied van de mensen rechten verwees hij naar de gang van zaken bij een recente conferen tie in de Zwitserse hoofdstad Bern over menselijke contacten. Een slotresolutie kwam niet tot stand als gevolg van een blokkade door de Amerikaanse delegatie. Waarnemers in Moskou vermoe den dat Gorbatsjovs accentuering van Moskou's politiek inzake de mensenrechten samenhangt met de waarde die Mitterrand daar aan hecht. Twee jaar geleden verraste hij zijn Sowjet-gastheren toen hij, bij een eerder bezoek aan het Kremlin, openlijk het pleit voerde voor Andrei Sacharov, de natuur kundige en Nobelprijswinnaar die al sinds begin 1980 in binnenland se ballingschap in Gorki verblijft. Maar in zijn rede van gisteren be steedde het Franse staatshoofd meer aandacht aan defensievraag stukken. Hij wees er op dat zijn se hoofdstad Bagdad, nu het dui delijk is dat de Jordaanse koning niets voor voelt zich met de VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar werd gisteren welkom geheten door de Oostenrijkse kanselier Vranitzky, bij de opening van de Namibiè- conferentie in Wenen. (foto ap> Bewegingsvrijheid van Winnie Mandela weer hersteld JOHANNESBURG - In Zuid-Afri- ka is het aantal stakende mijnwer kers gisteren opgelopen tot 13.000. De mijnwerkers staken tegen de noodtoestand en de daaruit voort gevloeide arrestatie van enige hon derden vakbondsleiders en plaat selijke vakbondsvertegenwoordi gers. De snel om zich heen grijpende stat ing in de Zuidafrikaanse my- nen heeft, naar het zich laat aan zien, ook de eerste doden opgele verd. Op de St Helena-goudmijn te Welkom, op ongeveer 250 kilome ter ten zuidwesten van Johannes burg, braken het afgelopen week end gevechten uit tussen Xhosa- en Sotho-mijn werkers. Vijftien mijnwerkers kwamen om het le ven; dertien anderen raakten ge wond. De gewelddadige botsing tussen de twee groepen mijnwerkers ont stond na een vechtpartij in een van de drankwinkels op het mijncom- plex zaterdagavond, waarbij een persoon werd doodgestoken. Vol gens de woordvoerder van de mijn- hun huis in KwaZakele by Port Elizabeth door zogenaamde jonge radicalen in brand was gestoken. En een zwarte man werd in Nel- spruit doodgeschoten, nadat hij stenen had gegooid naar een poli tiepatrouille. Ook werd de dood van drie vermeende ANC-terroris- ten gemeld. Zij kwamen om het le ven na een confrontatie met de po litie nabij Durban. Volgens een po litiewoordvoerder zijn er Russi sche AK-geweren, munitie, land mijnen en handgranaten gevonden na de schietpartij. Voor de eerste keer sinds de noodtoestand heeft de onafhanke- j tt xj;ii j iiuuuwcaiaiiu ueeiv ue uiiainanite- Wke Zuidafrikaanse rechter giste- uitspraak gedaan over delijk of de de gevechten iets te maken hadden met de oproep van een bij hem aanhangig gemaakte geding tegen een arrestatie. Het be- kels op de diverse muncomplexen de E televisiemaatschappij noodtoesUnd" W™' Spokes Mashiani was op 15 door standers Thailand oev._ Wel is zeker, dat de besprekin- stand doen, dat Alïain Maffard en Dominique Prieur niet zouden worden Een tussen de niet gearresteerde uitgeleverd. leiders van de grootste Zuidafri- Greenpeace is zich er van bewust dat de twee agenten slechts pionnen kaanse vakbondsfederatie Cosatu Amnesty International heeft de zÜn en dat de werkelijke schuldigen nog steeds vrijuit gaan, militaire autoriteiten van Thailand staat in dè verklaring, „toch gaat dit besluit tot vrijlating er van beschuldigd drie vluchtelin- fundamenteel rechtsgevoel, gen uit Cambodja te hebben ge- marteld met hete strijkijzers juni in de studentenkamer van zijn vriendin op de campus van de Wit- watersranduniversiteit in Soweto gearresteerd. Rechter Goldstone gelastte de onmiddellijke invrij heidstelling van Mashiani en voeg de eraan toe, dat een politieofficier zich ook bewust moet zijn van de grenzen die hem zyn gegeven door leiders van de grootste Zuidafri- de noodtoestandswetgeving, kaanse vakbondsfederatie Cosatu Ook in Kaapstad diende er een over verdere stakingsacties tegen rechtszaak tegen een arrestatie op tegen elk de noodtoestand een definitief sta- grond van de noodtoestand. Het hem beledigd te hebben en 'obsce ne taal te hebben uitgeslagen'. De rechter zal dinsdag uitspraak doen. In een reactie op de publikatie vrijdag in de staatscourant van de namen van personen, waarvan het verboden is om hen te citeren, ver klaarde een woordvoerder van de minister van wet en orde, Louis le Grange, gisteren, dat Winnie Man dela, de vrouw van de tot levens lang veroordeelde ANC-leider Nel son Mandela, niet langer meer be perkt is in haar bewegingsvrijheid en dat het ook daadwerkelijk niet langer meer verboden is om haar te citeren of te interviewen. De woordvoerder reageerde naar aan leiding van vragen over de afwezig heid van de naam van zowel Win nie Mandela als haar man op de in de staatscourant gepubliceerde lijst. Volgens de woordvoerder is het echter nog steeds raadzaam voor de media om advocaten te raadple gen in het geval Winnie Mandela zou worden geciteerd of inter- viewd. land principieel gekozen heeft voor een eigen kernmacht die ech ter een symbolische omvang heeft. Daarom kan er geen sprake van zijn, dat de „force de frappe" be trokken wordt bij het wapenbe- heersingsoverleg tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie. Hij sprak de hoop uit dat de dele gaties in Genève vooruitgang boe ken. Men neemt aan dat Mitterrand met Gorbatsjov ook gesproken heeft over de opvattingen van pre sident Reagan van de Verenigde Staten en over de tweede Sowj et- Amerikaanse topconferentie. Afge lopen vrijdag was de Franse presi dent nog in de Verenigde Staten. Bosbranden in Zuid-F rankrij k MARSEILLE (DPA) - Door felle bosbranden in Zuid-Frankrijk heb ben gisteravond 1.100 toeristen een camping bij Pierrefeu, noordelijk van Hyères in het departement Var, moeten ontruimen. De auto weg van Parys naar Nice werd by Aix-en-Provence versperd nadat het door de mistral-wind nog aan gewakkerde vuur over de weg sloeg. Sinds zondag zijn in het zuiden van Frankrijk bij een tiental bos branden al verscheidene duizen den hectaren bos verwoest. De brandweer, die werd bijgestaan door vrijwilligers en soldaten, zette bij Pierrefeu, waar het vuur de camping „Le Genouvier" bedreig de, zes blusvliegtuigen in. Later werden de toestellen echter naar Aix-en-Provence gedirigeerd, waar branden de dorpen Vendabren en Roquefavour bedreigden. Perez de Cuellar pleit voor snelle regeling Namibië WENEN (Rtr./UPI/DPA/AFP) - De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Perez de Cuellar, heeft gisteren in Wenen Zuid-Afrika ge vraagd het onafhankelijkheidspro ces voor Namibië onvoorwaarde lijk in gang te zetten. Hy deed dit op de eerste dag van de „Interna tionale conferentie voor de onmid dellijke onafhankelijkheid van Na mibië". Na een minuut stilte voor de slachtoffers die zyn gevallen in de strijd om de onafhankelykheid van Namibië drong Perez de Cuellar er bij Zuid-Afrika op aan zijn stand punt in heroverweging te nemen en onvoorwaardelijk de VN-resolu- ties over onafhankelykheid van Namibië uit te voeren. Zuid-Afrika, dat dit gebied in weerwil van de VN-resoluties nog steeds bestuurt, wil de onafhanke lijkheid koppelen aan de terug trekking van de circa 25.000 Cuba nen uit Angola. Perez de Cuellar noemde die koppeling onaan vaardbaar. De Verenigde Naties zijn bereid met ingang van augustus een begin te maken met de uitvoering van het VN-plan voor de onafhanke lijkheid van Namibië, aldus de se cretaris-generaal. De beslissing ligt nu bij Zuid-Afrika, zo zei hy en hy waarschuwde voor „tragische ge volgen" wanneer het onafhanke lijkheidsproces vertraagd wordt. Het VN-plan behelst onder meer het houden van vrije verkiezingen. Ook Sam Nujoma, leider van de Swapo die al sinds 1966 vecht voor de Namibische onafhankelykheid, voerde in Wenen het woord. Hij be schuldigde de Amerikaanse rege ring er van de vredespogingen van de VN te dwarsbomen door Preto ria te steunen in de eis om een kop peling tussen onafhankelijkheid en de terugtrekking van de Cuba nen uit Angola. Volgens hem maakt Washington misbruik van zijn veto-recht in de Veiligheids raad omdat het de afgelopen zes weken tweemaal zyn veto had uit gesproken over economische sanc ties tegen Pretoria. De conferentie, waaraan vertegenwoordigers deel nemen van 110 landen, waaronder Nederland, duurt tot vrijdag. Ver wacht wordt dat er een slotresolu tie uitkomt waarin wordt opgeroe pen tot internationale sancties te gen Zuid-Afrika. dium hebben bereikt. Naar wordt betrof hier de katholieke zuster Volgens het Franse persbureau AFP is „het discrete optreden van de aangenomen zal er op maandag 14 Clara. Zij was gearresteerd Nederlandse premier Ruud Lubbers dat het Frans - Nieuwzeelandse ak- juli a.s. een massale eendaagse sta- iGOp van een begrafenis. Volgens wordt getuigenverklaringen had zij ge- sta; probeerd tussen een politieagent en een zwarte demonstrant te ko men, die hard geslagen en ge- brandend hout om hen documen- k°ord mogelijk heeft gemaakt illustratief voor de uitzonderlijk goede ten te laten ondertekenen die zy betrekkingen die deze staatsman met Parijs onderhoudt". Lubbers, bena- niet begrepen. De drie vluchtelin- d?rd door ziJn Franse ambtgenoot Jacques Chirac „met wie hij, aldus gen werden op 21 maart gcarres- d|plomatieke kringen, de beste betrekkingen onderhoudt, had de grote teerd op verdenking van betrok- bjnen van het gisteren openbaar geworden compromis voorgesteld". Om king plaats hebben, maar e niet uitgesloten dat er tot king voor onbeperkte duur zal worden opgeroepen. kenheid bij een overval op vluchtelingenkamp. Het geweld in Zuid-Afrika blijft schopt werd. Hierop was zij gear- doeltreffend mogelijk te werk te kunnen gaan heeft Lubbers tot van- aanhouden. Vijf zwarte personen resteerd. De politieagent beschul- daag de dag geweigerd zijn rol in deze zaak te onthullen, aldus AFP. verbrandden zondag levend, nadat digde zuster Clara echter ervan JOHANNESBURG (GPD) - Zuid-Afrika rekent nog steeds op de komst van de Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Geoffrey Howe, eind deze maand. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat Howe reeds deze week zou komen, maar hij heeft daarvan afgezien, nadat Pretoria hem had laten weten, dat president Botha geen tijd voor hem zou hebben. Gisteren gaf het kantoor van president Botha een verklaring uit, dat ervan wordt uitgegaan dat Howe zal komen en dat er overleg zal plaats hebben over het exacte tijdstip. Het bezoek van Howe vloeit voort uit de Westeuropese top, twee weken geleden in Den Haag, waar de Europese Gemeenschap er niet in slaagde om tot bindende afspraken over ecomo- mische sancties tegen Zuid-Afrika te komen. Naar verluidt zal Howe nu eerst deze week een bezoek brengen aan een aantal frontlijnstaten, waar onder Zambia en Zimbabwe. Tijdens dat bezoek zal hy ook spreken met vertegenwoordigers van het ANC.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7