Wrakstukken zijn van Nederlands toestel IJSTIJD Deskundigen buigen zich over aangespoelde delen vliegtuig REGIO LEIDEN DINSDAG 8 JULI 1986 VALKENBURG/KATWIJK - De wrakstukken van een vliegtuig die vorige maand op het Katwijkse strand zijn gevonden hebben deskundigen van marine en lucht macht. voor een raadsel geplaatst. Tot grote verbazing van deze deskundigen gaat het waarschijnlijk om brok stukken van een Nederlands vliegtuig van na de oorlog. Aanvankelijk werd door de deskundigen aangeno men dat het zou gaan om een geallieerd vliegtuig dat in de Tweede Wereldoorlog bij Katwijk in zee is gestort. De Leiderdorpse luchtmachtoffi- cier kolonel A.P. de Jong, vlieg tuigkenner bij uitstek, zette na een eerste onderzoek van de brokstukken de zaken op een rij: "Het vliegtuig was ge verfd in camouflagekleurenhet is vrijwel zeker van Amerikaanse makelij; de Nederlandse strijd krachten hebben ermee gevlo gen en het was vermoedelijk een éénmotorig toestel", aldus De Jong, die bij die laatste veronder stelling overigens een slag om de arm houdt. door Thijs Jansen De deskundigen waren deze week echter niet in staat om te achterhalen van welk vliegtuig de wrakstukken zijn die op het marinevliegkamp in Valkenburg zijn opgeslagen. "We moeten nu eerst een lijst maken van vlieg tuigen die na de oorlog voor de kust zijn verongelukt. Aan de hand van die lijst kunnen we be kijken van welk vliegtuig de brokstukken afkomstig zouden kunnen zijn", aldus De Jong. Strand In het weekeinde van 14 en 15 juni werden vlak bij de strand tent van 'Willy en Loes' ten noor den van de uitwatering in Kat wijk de eerste brokstukken van het vliegtuig gevonden. In het af gelopen weekeinde werd nog een stuk van een vleugel gevon den. Beide wrakstukken werden door de marine geborgen. er als de kippen bij om de brokstukken op te ha len. Het vermoeden bestond aan vankelijk dat de stukken vleugel afkomstig waren van een Neptu ne-verkenningsvliegtuig. Dit toe stel stortte ruim 20 jaar geleden bij Katwijk in zee nadat het door twee vliegtuigbouwers van het Valkenburgse vliegkamp was ge stolen. Met zeer grote zekerheid kon de marine al een dag na de vondst zeggen dat de brokstuk ken 'in elk geval niet' van een Neptune afkomstig waren. De marine had toen ook geen haast meer om te achterhalen waar de brokstukken wel vandaan kwa men, "dat uitzoeken is onbegon nen werk", meende stafofficier- veiligheid C.F. Cruyff van de ma rine. "De Noordzee ligt vol met wrakstukken van vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog". Bij de luchtmacht- en de mari nestaf in Den Haag werd daar evenwel anders over gedacht. Daar werden de vondsten zeer interessant geacht. "Uit histo risch oogpunt is het interessant deze zaak op te lossen", aldus ko lonel De Jong. Klinknagels Bij de berging van vlieg- tuigresten. zo vertelt De Jong, wordt rekening gehouden met drie uitgangspunten: explosiege vaar (bijv. van achtergebleven munitie); menselijke aspecten (met het oog op nabestaanden Luchtmachtkolonel A.P. de Jong met boek rechts op de foto en naast hem, ook met'ba W.J.J. Geneste: "Nog niet zo ver om conclusies te trekken". van bemanningsleden) en het luchtvaart-historische aspect. "We kunnen aannemen dat de twee eerst genoemde punten in dit geval niet van toepassing zijn op deze zaak", zo meent De Jong. Het onderzoek naar de her komst van de wrakstukken be gint eenvoudig. De deskundigen lopen enkele keren rond de 'hoop schroot', trekken er wat aan en bekijken wat nummertjes op schroefjes. "Je kunt onder meer aan de klinknagels zien dat het vliegtuig van Amerikaanse makelij is, want de klinknagels zijn verzonken", oppert kolonel De Jong. Langzaam maar zeker peuteren de deskundigen uit de hoop verwrongen aluminium steeds meer stukjes van de leg puzzel. Stukken vleugel worden ver geleken met tekeningen in boe ken over vliegtuigen. Als voor De Jong vaststaat dat het om een vliegtuig van Amerikaanse ma kelij gaat, haalt hij een lijst voor de dag met daarop de data en de namen van de vliegtuigen die in de oorlog voor de Nederlandse kust in zee zijn gestort. Moeilijker "Als het resten waren van vliegtuig van Engelse makelij, dan zou het zoeken veel moeilij ker worden", zegt De Jong. "Van die vliegtuigen zijn er gedurende de oorlog alleen al ter hoogte van Katwijk 28 in zee gestort". Uit zijn hoofd kan De Jong zeggen dat er op 10 oktober 1943 ter hoogte van Katwijk een Ameri kaanse B-17 bommenwerper in zee is gestort. "Dat was om vier minuten over vier 's middags", zo weet hij. Dat vliegtuig werd ter hoogte van Katwijk door de Duitse luchtafweer, die rond de basis in Valkenburg was opgesteld, neer gehaald. "De tien bemanningsle den hebben het allemaal over leefd", aldus De Jong. "Ze wer den krijgsgevangen gemaakt. De captain van het vliegtuig was lui tenant Willems". Het aardige van dit geval is vol gens De Jong dat vliegers van hetzelfde squadron tegen het eind van de oorlog hebben mee gedaan aan de voedseldroppings boven de Randstad. Vergelijkingen met openge werkte tekeningen van B-17 bommenwerpers maakten de deskundigen duidelijk dat de brokstukken waarschijnlijk niet van die bommenwerper afkom stig zijn. De deskundigen laten vervolgens een groot aantal vliegtuigtypen de revue passe ren. Als een stuk vleugel wordt omgedraaid veert De Jong op. Vaag is de Nederlandse driekleur te zien op de tip van de vleugel. "Dit moet een Neder landse kist zijn geweest", roept hij uit. Als dit zo is, dan moet het vliegtuig pas na de oorlog in Ne derlandse dienst zijn gekomen. "Als het een vliegtuig van de luchtmacht is geweest, dan moet het van na 1951 dateren, want de luchtmacht kreeg in dat jaar pas de beschikking over vliegtuigen van Amerikaanse makelij", aldus De Jong. Ook de marinedeskun- dige luitenant ter zee W.J.J. Geneste uit Sassenheim kon zich geen marinevliegtuig herinneren dat in verband kan worden ge bracht met de wrakstukken. Lange weg "Het is met dit soort onderzoe ken altijd zo dat je als je niet on middellijk, laten we zeggen bin nen een half uur, weet welk vliegtuig het is dan moet je de lange weg van het elimineren be wandelen", aldus De Jong. "Dat wil zeggen dat we nu gaan kijken welke vliegtuigen het zeker niet geweest kunnen zijn. Het is in elk geval geen vliegtuig uit de Tweede Wereldoorlog", aldus De Jong. "Maar ik ben nog niet zover om al verdere conclusies te kunnen trekken. We gaan. de zaak eerst, inventariseren". De Jong ver wacht dat er pas over een maand meer duidelijkheid zal zijn in de ze volgens hem 'toch wel opmer kelijke zaak'. Geen zorgen over knallen De branding van het Noordzee strand is al dagenlang 'een bed' van kwallén. Gedreven door de oostenwind en landwaartse zee stromingen raken de dieren als het ware aan lager wal. Want de kwal - die voor 99 procent uit wa ter bestaat - leeft normaal ver van de kust. De kwal. De strandgast walgt ervan. Niet een uitgezonderd. De baders zijn er bang voor. Te recht? Directeur B. Entrop van het Zeebiologisch Museum in Scheveningen vertelt dat, er fa beltjes en biologisch onjuiste verhalen over kwallen de ronde doen. Hij noemt de kwal een prachtig beest, dat zich heel sier lijk in het water voortbeweegt. De badgast maakt er veelal pas kennis mee als ze op het strand aanspoelen en daar als een ge leiachtige bal worden aangetrof fen. De kwal is er in verschillende soorten. De meest voorkomende is de oorkwal. Hij is herkenbaar aan vier witte ringen in het lijf: de organen waarmee hij zich voortplant. Verder zijn er nog de zeepaddestoel en kompaskwal. >De blauwe en gele haarkwallen komen niet zo bar veel voor. Als de strandganger die aantreft is het oppassen geblazen. De dra den onder het lichaam van deze soorten kunnen enkele meters lang worden. Komt een zwem mer of een wandelaar ermee in aanraking, dan vuren deze kwal len een salvo van kleine gifpijl tjes af. Die pijltjes bevatten ne- telzuur. Dat zuur veroorzaakt een brandend gevoel op de huid. Zo'n 'prik' is lastig, maar kan vrij eenvoudig worden bestre den, zegt Entrop. Met azijn, nat verband of azaron. De irritatie is plaatselijk. Alleen wanneer ie mand heel erg gevoelig is kan er een allergische reactie optreden. Zorgen hoeft men zich dus niet te maken. Wat die andere soorten betreft, ze zijn goedaardig en onschuldig, zegt Entrop. Zij Zeebiologisch Museum heeft foldertjes over het leven van de kwal. Die informa tie is gratis. Het adres van het museum: Dr. Lelykade 39, 2583 CL Scheveningen. Zoek met wind en zon in de rug Kleine kinderen zoeken altijd de weg van de minste weerstand. Wind in de rug en liever niet in de zon turen. De strandpolitie houdt er al rekening mee. Als ou ders melden dat hun kroost is weggelopen, zoekt zij het eerst in de richting van de minste weer stand. Vaak met succes? "Ja", zegt agent Van Duijn van het Kat wijkse politiekorps. "Zeg maar dat je acht van de tien kinderen op deze manier terugvindt. Nee, er is niets wetenschappelijks aan. Gewoon een ervaringsfeit. Kinderen willen nu eenmaal zo weinig mogelijk weerstand heb ben. Dus lopen ze met de wind in de rug over het strand". De kwallen die de afgelopen weken op het strand aanspoelden zijn ongevaarlijk, z strandbezoeker aan. Het vieze gezicht dat hij trekt is niettemin terecht. Hoe komt hij aan deze 'weten schap'? "Eigenlijk is het helemaal niet nieuw", zegt de strandagent. "Ik weet dat mijn voorgangers ook op deze manier te werk gingen als er kinderen op het strand wa ren zoekgeraakt. De ervaring heeft in al die jaren wel geleerd dat er een kern van waarheid in die denkwijze zit. Overigens", voegt Van Duijn eraan toe, "zijn wij niet de enigen die op deze weggelopen kinderen Een overvol strand rug, zo wijst de ervaring uit kwijt. Kinderen zoeken hun vader of moeder niet de w ind en de z proberen op te sporen. In andere badplaatsen doet de strandpoli tie precies hetzelfde". Als er nu eens oostenwind - wind in de richting van de zee - waait, lopen de kinderen dan niet het water in? Agent Van Duijn: "Nee, daar laten de kinderen zich niet toe verleiden. Dan gaat de theorie die wij doorgaans hanteren niet op. Meestal dwarrelen de kinde ren dan maar wat tussen de hok jes op zoek naar hun moeder. Ze weten heel goed dat ze haar niet in het water zijn kwijtgeraakt". De strandpolitie in Katwijk raadt ouders niettemin aan om kleine kinderen een kettinkje of polsbandje om te doen waarop bijvoorbeeld hun naam of het nummer van het hokje staat dat ze hebben gehuurd. "Voor ons is het op die manier een stuk ge makkelijker om ze terug te be zorgen. Er zijn kinderen die het bij ons in de post best naar hun zin hebben. Maar anderen raken volledig in paniek als ze hun moeder niet meer wqten te vin den". Kinderpsycholoog J. Feenstra van het Academisch Ziekenhuis in Leiden is niet bekend met het fenomeen dat zoekgeraakte kin deren met de wind in de rug ver dwijnen. Hij noemt het een 'leu ke zaak' waaraan hij in het ver volg wat aandacht zal schenken. Wel was het hem al eerder opge vallen dat een kind nooit met zijn gezicht in de zon speelt. Een ver klaring voor het verschijnsel heeft hij echter niet. Bouw woningen Norremeerstraat niet stilgelegd DEN HAAG/WARMOND - De Raad van State is niet ingegaan op het verzoek van het voormalige Warmondse raadslid C. Vreeken om de bouw van negen woningen aan de Norremeerstraat stil te leg gen. Volgens Vreeken was hem door bouwer Erica Beheer B.V. een erfafscheiding toegezegd tus sen zijn tuin en de tuinen van de nieuwe woningen. Maar die blijkt er nu niet te komen. Vreeken vond dat daarom de bouw maar moest worden stilge legd en dat de verklaring van geen bezwaar van de provincie, op grond waarvan de bouwvergun ning was verleend, moest worden geschorst. Het voormalige raadslid bracht gisteren tijdens de behan deling van zijn zaak naar voren dat Erica de tuinmuur had toegezegd. Daarom ook was het bezwaar schrift dat omwonenden tegen het bouwplan hadden ingediend in dertijd van tafel gegaan. Volgens Vreeken had de raadscommissie die de bezwaren behandelde dat protest anders wel toegewezen. Namens de bouwondernemer werd echter naar voren gebracht dat nooit een erfafscheiding was beloofd. Ook werd erop gewezen dat de verleende bouwvergunning inmiddels onherroepelijk is gewor den dus dat het schorsingsverzoek zinloos is. DINSDAG Leiden Beestenmarkt - sportdemonstraties, 19- 22.30 uur, i.k.v. Lakenfeesten. Pieterskerk - 'Elckerlyc', 22.30-24 uur, i.k.v. Lakenfeesten. LVC - Breestraat 66, sportcafé, 20-24 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van van 20-21 uur. WOENSDAG Leiden Lakenfeesten: Hooglandse kerk - Tentoonstelling Rembrandt-Schilderwedstrijd, 11-15.30 uur, Leiden Museumstad, 11-15.30 uur; orgelconcert Arthur Koopman, 14-14.30 Waaggebouw - tentoonstelling Mode- Realiteit-Illusie, 11-17 uur. Stadhuisplein - Carillonconcert, 12.30- 13.30 uur; straattheater met muziek, 14- 14.30 uur. Beestenmarkt - bluesavond, 20-22.30 Bezwaren tegen bouw Wilgenpark Leiderdorp door GS gehonoreerd LEIDERDORP - De bewoners van het Essenpark in Leiderdorp die bezwaar hadden aangetekend te gen een wijziging van het bestem mingsplan Wilgenpark waar de ge meente woningen wil neerzetten kunnen gerust zijn. De planologi sche commissie van Gedeputeerde Staten deelt hun bezwaren wat be treft mogelijke overlast - de aanleg van een voetpad tussen het Essen- park en de nog te bouwen huizen - en schending van privacy omdat de woningen maximaal negen me ter hoog mogen zijn. Gedeputeerde Staten vindt dat het bestemmings plan zo moet worden gewijzigd dat aan de bezwaren van de Essen- park-bewoners tegemoet wordt ge- Dit bleek gisteren tijdens een openbare vergadering van de pla nologische commissie van Gede puteerde Staten in Den Haag, waar de Essenpark-bewoners en de ge meente Leiderdorp tegenover el kaar zaten. Uiteindelijk bleken de meningsverschillen mee te vallen. De gemeente heeft inmiddels een nieuw plan ontwikkeld dat voor ziet in de bouw van 16 vrijstaande woningen. Bovendien is in het nieuwe plan het voetpad vervallen. Tegen dit nieuwe bouwplan heb ben de bewoners geen bezwaar. Dat zij toch hun bezwaar tegen het bestemmingsplan handhaven is een kwestie van 'bescherming van rechten', zoals een van hen het gis teren uitdrukte. De Essenparkers zijn bang dat als het nieuwe bouw plan toch niet wordt verwezenlijkt, er een ander plan zal komen met voor hen 'onwelgevallige zaken'. Om zich daartegen in te dekken willen de bewoners het bestem mingsplan niet te ruim geformu leerd hebben. Inbreker achterna ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft vannacht een inbreker achterna gezeten in de Van Boetzelaerstraat. De agen ten kwamen af op een stil alarm bij de elektronicawinkel ECN en zij zagen juist een man wegrennen. De politie zette de achtervolging in, maar moest ten slotte afhaken. In de winkel werden zes nog lege tassen aangetroffen, alsmede een kniptang en een staaflantaarn. Via een toiletraam was de toegang tot het pand verschaft. Bq nader on derzoek bleek uit de rekken een vi- deo-afspeelapparaat verdwenen. SRV - Een achteruitrijdende SRV- wagen heeft gistermorgen in de Dijkstraat in Roelofarendsveen een vierjarig jongetje omver gere den. Het jongetje raakte met zijn fiets onder de rijdende winkel. Hij kwam er met schaafwonden vanaf. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) 67.45 92,55 134,90 256,90 357.20 1.10 zaterdag van 12.00 tot 13.00i (Nabezorging ra REDACTIE 13.00 uur) ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie Is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. (071)123143 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB [071) 144941 Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2