LEIDSCH DAGBLAD Waldheim vanochtend beëdigd DAT WORDT WEER'N HELE TOER, JOOP VOLGEN IN DE TOUR Jaar cel voor euthanasie op eigen kind In EG akkoord bereikt over begroting van 87,7 miljard Bedrijf wil groep krakers uitkopen Ook vrouw van 69 tot de strop veroordeeld CDA en WD eens over regeer akkoord Omstreden president van Oostenrijk DINSDAG 8 JULI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38055 In Maleisië KOEALA LOEMPOER (AP) - Luttele uren na de ophanging van twee Australiërs wegens smokkel van verdovende midde len, heeft een rechter in de Malei sische stad Penang gisteren een 69-jarige vrouw voor hetzelfde misdrijf eveneens tot de strop veroordeeld. Volgens de krant de Daily Star is zij waarschijnlijk de oudste persoon, die in Maleisië wegens drugsbezit ter dood is veroordeeld. De vrouw, Ooi Ah Tee, werd veroordeeld wegens bezit van 1.300 gram ruwe opium in 1983. Zij kan tegen het vonnis in be roep gaan. Rechter Mohamed Dzaiddin Abdullah zei 'in normale geval len' rekening te houden met de leeftijd en lichamelijke omstan digheden van een verdachte, 'maar in dit bijzondere geval biedt de wet mij geen speelruim te'. dood vonnis door politie mensen terug geleid na haar BRUSSEL (GPD) - De ministers van financiën van de Europese Ge meenschap hebben vanmorgen een akkoord bereikt over een nieu we EG-begroting voor 1986, die zes miljard gulden hoger uitvalt dan de oorspronkelijke. Dit jaar zal voor de EG 87,7 miljard gulden be schikbaar zijn. In december vorig jaar had de ministerraad een begroting van 81,7 miljard gulden voorgesteld. Het Europese Parlement had daar eenzijdig en tegen de zin van de lidstaten nog eens 1,6 miljard gul den bovenop gedaan. Maar de nu door de ministers aanvaarde be groting is dus nog een fors stuk ho ger. De nieuwe begroting was nodig nadat het Europese Hof van Justi tie vorige week de goedkeuring in december door het parlement van de verhoogde begroting had nietig verklaard. Het parlement had vol gens het hof niet eenzijdig een ho gere begroting mogen vaststellen. Dat was echter toch gebeurd, omdat het parlement de voorstel len van de ministerraad toen te laag vond. Volgens de parlementa riërs was in december geen reke ning gehouden met de kosten van de toetreding van Spanje en Portu gal alsmede met zogenaamde 'las ten uit het verleden'. In de nieuwe, na 18 uur vergaderen, opgestelde begroting, zijn de ministers het Parlement ver tegemoetgekomen. Een probleem is dat de Gemeen schap nu nog maar een reserve heeft van krap 120 mihoen gulden. Daarmee zullen dus alle eventuele tegenvallers gedurende de rest van dit jaar moeten worden opgevan gen. Mocht dat niet lukken, dan zal extra moeten worden bezuinigd omdat de lidstaten niet bereid zijn later dit jaar nog eens met extra geld over de brug te komen. De verwachting is dat het Parle ment de begroting zal aanvaarden nu deze zelfs ruim vier miljard ho ger uitvalt dan de eigen wensen van vorig jaar. De ministers rechtvaardigen deze extra uitga ven nu, omdat volgens hen bewe zen is dat deze écht nodig zijn en dat was eind vorig jaar nog niet het geval. Zo is in de begroting nu ook re kening gehouden met de gevolgen van de daling van de dollarkoers voor de EG-landbouwprijzen. Hoe lager de dollar staat, hoe meer de EG zijn boeren moet vergoeden, aangezien de landbouwprijzen in dollars worden berekend en men de boereninkomens op peil wil .houden. De ministers van financiën be spraken ook de fïnancieel-econo- mische toestand in de lidstaten. Nederland kreeg te horen dat het moet streven naar stabilisering van het huidige financieringstekort. Ons land behoort met Spaiye en Denemarken tot de landen waar dat tekort 'aan de beterende hand is', maar waar nog het nodige dient te gebeuren om zich te scharen in de rij van landen als West-Duits- land, Frankrijk, Groot-Brittannië en Luxemburg, die de laagste te korten van de Gemeenschap heb ben. DEN HAAG (GPD/ANP) - De onderhandelaars van CDA en WD hebben van nacht definitief overeen stemming bereikt over het regeerakkoord van het tweede kabinet-Lubbers. Er is een compromis gevonden voor het euthanasievraag stuk. De tekst van het ak koord zou vanmiddag wor den prijsgegeven. Volgens WD-onderhandelaar Nij- pels wijkt het laatste euthanasie voorstel 'behoorlijk af van de tekst uit het oorspronkelijke akkoord. Hij verklaarde na afloop van de on derhandelingen dat het niet zeker is dat er de komeyde kabinetspe riode tot wetgeving kan worden overgegaan. Niettemin zei hij dat het voorstel voor de WD 'meer dan aanvaardbaar was'. Ook zijn CDA-collega De Vries sprak zijn tevredenheid uit over het bereikte akkoord. „De fractie moet daarmee uit de voeten kun nen". Hij liet weten dat premier Lubbers instemt met het gevonden compromis. „Ik heb ook met hem contact gehad en hij zegt: zo kan het", aldus De Vries. Lubbers had vorige week de euthanasiepara- graaf van het ontwerpakkoord af gewezen. Nijpels zei verder dat de teksten uit het ontwerpakkoord over de media, en de wet gelijke behande ling, niet gewijzigd zijn. Het CDA had ook ernstige bezwaren aange tekend tegen de invoering van commerciële televisie, die door die tekst mogelijk is geworden. De on derhandelaars hebben ook nog ge sleuteld aan de tekst over het on derwijsbeleid. „Die is er beter op geworden", aldus Nijpels. Vandaag wordt het akkoord voorgelegd aan de fracties van CDA en WD. Deze kunnen geen wijzigingen meer aanbrengen. Zij moeten het akkoord accepteren of afwijzen. Morgen zal De Koning de zetelverdeling nader onder de loep nemen. Donderdag hoopt hij eindverslag uit te brengen aan ko ningin Beatrix, die daarvoor terug keert van haar vakantie in Italië. Zonnige perioden Zonnige perioden. Vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur onge veer 10 graden. Middagtemperatuur rond 18 graden. Matige wind uit noord west tot west aan de kust en op het Ijs- selmeer in de middag af en toe vrij krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: half tot zwaar be wolkt. Vooral in het noordoosten van het land af en toe een bui. Te koud voor de tijd van het jaar. Woensdag 9 juli 1986 zon op: 05.30 uur, zon onder: 21.59 uur; maan op: 07.18 uur, maan onder: 23.47 Waterstanden Katwijk hoogwater: 05.35 en 18.01 uur; laagwa- ter: 01.14 en 13.41 uur. document van de Commissie Oor logsmisdaden van de Verenigde Naties, over Kurt Waldheim. Bouwers bieden vijftien mille Saneringsplan Tiofine krijgt groene licht ROTTERDAM (ANP) - Rijkswater staat heeft het saneringsplan van het chemische bedrijf Tiofine in de Botlek, dat een einde moet maken aan de lozing van zwaar verontrei nigd afvalwater op de Nieuwe Wa terweg, in beginsel goedgekeurd- .Dat is vandaag bekend gemaakt. Rijkswaterstaat eist wel dat Tio fine vóór 1 september volgend jaar de financiële haalbaarheid van het plan aantoont. Lukt het niet, dan moet het bedrijf per 1 januari 1988 geheel stoppen met de schadelijke lozingen. Tiofine heeft laten weten dat het nog niet vaststaat of het be drijf de voor de sanering benodig de 90 miljoen gulden kan opbren gen. Het bedrijf, eigendom van Billi- ton (Shell) en het Amerikaanse chemieconcern Cyanamid, is al sinds 1979 in conflict met Rijkswa terstaat over de voorwaarden van zijn lozingsvergunning. Onlangs was de maat voor minister Smit- Kroes vol. Zij eiste dat Tiofine vóór 15 juni van dit jaar een goed sane ringsplan zou indienen op straffe van onmiddellijke intrekking van de lozingsvergunning. Precies op die dag voldeed Tiofine aan deze HAARLEM (GPD) Een Haarlemse projectontwik kelaar heeft een groep van ongeveer 20 krakers 15.000 gulden aangeboden in ruil voor het verlaten van twee panden aan het Houtplein. De krakers hebben het aan bod afgeslagen, naar zij zeg gen „om principiële rede nen". Het bedrijf, Jonk de Rooij bv, dacht op deze ma nier sneller te kunnen be ginnen aan een parkeerga rage, kantoren en wonin gen. Niet alle circa twintig krakers stellen zich even principieel op vol gens de projectontwikkelaar, die een hoger bod niet uitsluit. Twee jaar geleden accepteerden krakers van een voormalige hotel aan de Zijlweg een uitkoopsom van twee mille per petsoon van Jonk de Rooij. Op de plek van het hotel staat nu een kantoorgebouw. Overigens ligt er een vonnis van de Haarlemse rechtbank dat de krakers na betekening door een deurwaarder nog acht dagen de tijd geeft om te vertrekken. Daarna kan worden ontruimd. De krakers overwegen nog herziening van dit vonnis te vragen, omdat de provin cie een voorlopige vergunning heeft geweigerd, waardoor de pro jectontwikkelaar toch voorlopig niet kan beginnen. Jonk de Rooij bv ontkent het laatste. WENEN - Voor het presidentiële pa leis in Wenen begon gisteren al een demonstratie tegen de beëdiging, vanmorgen, van' Kurt Waldheim als nieuwe Oostenrijkse president. Met posters waarop Waldheim in uniform staat afgebeeld, werd de aandacht gevestigd op diens om streden oorlogsverleden. Tot de ac tievoerders behoorde ook de nazi jaagster Beate Klarsfeld, rechts op de foto. (foto AP) Gewonden bij bomaanslag in Teheran TEHERAN (Rtr.) - Bij een bomaan slag in een drukbezocht theehuis in de Iraanse hoofdstad Teheran zijn vandaag 37 mensen gewond geraakt, zo meldde het officiële Iraanse persbureau Irna. Volgens Irna kwam door de bomaanslag ook een aantal gasflessen tot ont ploffing, waardoor drie winkels werden verwoest. Het betrof de grootste bomont ploffing in Teheran sinds maan den. Volgens Irna werd de aanslag gepleegd door "agenten van het wereldimperialisme". WENEN/DEN HAAG/JERUZALEM (Rtr./DPA/ANP/AP/ GPD) - Kurt Waldheim is vanmorgen om elf uur door het voltallige parlement beëdigd als president van Oostenrijk. Waldheim volgt de 71-jarige Rudolf Kirschlager op, die met pensioen gaat na een maximum van twee ambtster mijnen van zes jaar. De 67-jarige vroegere secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, die op 8 juni met grote meerder heid werd gekozen, is de laatste tijd herhaaldelijk in opspraak ge komen wegens zijn oorlogsverle den. Om die reden besloten de EG- landen tijdens de laatste 'Euro-top' slechts ambassadeurs naar de plechtigheid af te vaardigen. De VS werden louter door een zaakge lastigde vertegenwoordigd. Koning Beatrix heeft Kurt Wald heim een telegram gestuurd, zo heeft een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst (RVD) meegedeeld. Daarbij ging het om een boodschap en niet om felicita ties. Premier Lubbers verklaarde eerder in antwoord op vragen over Waldheims oorlogsverleden, dat de betrekkingen tussen Nederland en Oostenrijk door meer dan de per soon van het Oostenrijkse staats hoofd worden bepaald, maar dat het onder de gegeven omstandig heden voor de hand ligt de contac ten sober te houden. 18 PAGINA'S De Nederlandse kampioen Jos Lammertink liep giste ren ernstig hersenletsel op bij een valpartij enkele ki lometers voor het einde van de vierde etappe in de Tour de France, hij werd in een ziekenhuis opgeno- PAGINA 9 1 FNV verdeeld over hou ding ten opzichte van nieuwe regering. PAGINA 5 Opstand op Filippijnen volledig bedwongen. Wereldbank: meer econo mische groei bij vrijere wereldhandel. 1 Zeven jaar strijd om reha bilitatie kost half miljoen. Beschuldigd president is vooral door het Joodse Wereldcongres van medeplichtigheid beschuldigd aan misdaden in de Tweede We reldoorlog op de Balkan. Gisteren nog werd een nieuwe rapport ge openbaard van de Duitse militaire inlichtingendienst die ten tijde van de Tweede Wereldoorlog in Grie kenland opereerde. Daaruit blijkt dat Waldheim direct betrokken is geweest by de deportatie van Griekse joden naar het vernieti gingskamp Auschwitz. Het rap port, daterend uit augustus 1944 en gevonden in de archieven van het Duitse Freiburg, maakt melding van de deportatie van joden af komstig van Kreta en Rhodos naar het kamp. Het onderdeel waarvan Waldheim ondercommandant was, heeft de opdracht gegeven tot die deportatie. Op een persconferentie verklaar de woordvoerder Ilan Steinberg dat dit document het eerste bewijs is van het feit dat Waldheims een heid tot verwoesting van de Griek se joden heeft bijgedragen middels een directe opdracht. Tot dusver was alleen sprake van het feit dat Waldheim op de hoogte was van de deportatie van Griekse joden. ALKMAAR (ANP) - De Alk- maarse rechtbank heeft vanochtend een 30-jarige man uit Callantsoog wegens moord op zijn vijftien maanden oude zoontje Koen veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. De man doodde op 21 maart 1985 zijn ongeneeslijk zieke zoontje na een „intensief en emotioneel" be raad en met volledige instemming van zijn echtgenote om het kind „een dramatische lijdensweg" te besparen. Het kind leed aan een zeer ernstige spierziekte, bekend als de ziekte van Duchenne, welke volgens de Amsterdamse hoogle raar Bethlem al voor de puberteit tot volledige invaliditeit en hulpbe hoevendheid zou leiden. kind voor zijn 25e jaar door verlam ming van de ademhalingsspieren stikken of door aantasting van de hartspier bezwijken. Geen van bei de artsen gaf gehoor aan het ver zoek van het echtpaar hun kind via euthanasie een dergelijke lijdens weg te besparen. Daarop ging de vader zelf over tot de levensbeëin diging van zijn eerste en enige kind. Volgens de rechtbank heeft hy daarmee een van de grondslagen van de rechtsorde geschonden. De rechtbank verwijt hem te hebben beschikt over het leven van een an der, in het bijzonder van een ander die aan zijn zorgen was toever trouwd. Een dergelijk ingrijpen is volgens de rechtbank slechts by hoge uitzondering gerechtvaar digd. Volgens de rechtbank had de man zijn zienswijze „als normaal denkend en handelend mens" na het luwen van de eerste heftige emoties moeten toetsen aan het oordeel van anderen, bij voorbeeld aan dat van hen die in vergelijkba re omstandigheden verkeren of hebben verkeerd. Ruim 30 doden Demonstraties bij Zoeloestrijd JOHANNESBURG (GPD) In de Zuidafrikaanse provincie Nathal zijn vanochtend 31 doden gevallen by een uiteenzetting tussen twee rivaliserende Zoeloe-groepen. Vol gens een woordvoerder van de Zuidafrikaanse politie is niet dui delijk waarom de Zoeloe's elkaar te lijf gingen, maar hij achtte het waarschijnlijk dat wraak het mo tief is geweest. Een deel van de slachtoffers zou zijn doodgeschoten, enkele andere Zoeloe's werden volgens de woordvoerder afgeslacht, waarna de lijken in stukken werden ge hakt. Nadere informatie was van morgen nog niet bekend. Gisteren demonstreerden in het centrum van Wenen 1.000 mensen tegenover het kantoor van de con servatieve Volksparty die de kan didatuur van Waldheim steunde. Een 79-jarige Oostenrijker, Leon Seolis, zei tijdens de demonstratie: 'Hij heeft niet alleen tegen ons ge logen, hy heeft tegen de hele we reld gelogen'. Intussen kwamen uit New York vier demonstranten, twee joden en twee katholieken, in Wenen aan om een nachtwake te houden voor het Hofburg paleis waar Waldheim zijn intrek zal nemen. Rabbi Avra- ham Weiss en Glenn Richter waren gekleed in gevangenispakken en hadden een poster by zich met een kopie van het uit 1947 stammende NEEM NU EEN ABONNEMENT I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I per maand 22.70 per half jaar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 256.90 per kwartaal 67.45uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus. Naam Straal Postcode Plaats Teietoon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1