Zeven jaar strijd kost half miljoen Hasj -handelaar Dost verwacht een zware straf Reportage Goerees verwerpen 'censuur' Leraar vecht voor rehabilitatie DINSDAG 8 JULI 1986 (Verderop in deze rubriek wordt de berichtgeving van gisteren gedeeltelijk herhaald. Bij de op maak was dat deel door elkaar gehutseld en onleesbaar gewor den. Excuses daarvoor). Dwangsom. "Geen mens kan de ware profeten en predikers van God de mond snoeren". Het Zwolse evangelistenpaar Goeree schrijft dat in een brief aan de ad vocaat J. R. Fiszbajn in Den Haag, die onder andere namens de Anne Frank Stichting en het Overlegorgaan Joden en Christe nen beslag liet leggen op het banktegoed van de Goerees tot een bedrag van f 20.000. Reden daarvoor was, dat de Goerees op nieuw een nummer hadden ver- spreid van hun evangelisatieblad 'Evan' waarin verband wordt ge legd tussen de jodenmoord in de Tweede Wereldoorlog en de joodse verwerping van Jezus Christus als messias en zaligma ker. Volgens het echtpaar toont dit besluit aan, dat het hun slechts is toegestaan een gecensureerd evangelie te verkondigen, "waar in de kracht van het bloed van Jezus Christus niet meer tot ui ting komt". Dat de dwangsom niet hoger is dan f20.000, be schouwen de Goerees als 'eigen belang'. Als die nu al f 100.000 zou zijn, zou de rechter al zijn kruit in één keer verschieten. "Dan zou het vonnis van de rechtbank krachteloos worden en konden wij ongestoord onze gang gaan". De Goerees verzekeren de rechter, dat zij zich door geen en kele menselijke instantie zullen laten weerhouden om door te gaan met hun prediking en ver spreiding 'van het ongecensu reerde evangelie'. Zo wordt nr. 12 van het blad 'Evan' met 250.000 exemplaren herdrukt. Scouting Nederland. Hulp bisschop J. B. Niënhaus van het rooms-katholieke aartsbisdom Utrecht is benoemd tot lid van de raad van de vereniging Scou ting Nederland, het adviesor gaan van het landelijke Scou- ting-bestuur. (Scouting Nederland werd in 1973 opgericht uit de vier pad- vind(st)ersorganisaties. Onge veer 35 procent van de plaatselij ke groepen heeft een rooms-ka tholieke signatuur). Jubileum. De priester-mis sionaris H. Verhoef, geboren en getogen in Leiden, viert zaterdag zijn gouden jubileum. Op 12 juli 1936 werd hij met nog 24 diakens tot priester gewijd en de zondag daarop droeg h(j in de Harte- brugkerk zijn eerste heilige mis op. Verhoef heeft ruim veertig jaar als missionaris van Mill Hill in Kenya gewerkt. Sinds 1979 woont hij in het missiehuis 'Vrij land' te Oosterbeek (postbus 20, 6860 AA), een bejaarden- en ver zorgingshuis voor oud-gedien- den van Mill Hill. De gouden missionaris houdt geen receptie. Des te blijer zou hij zijn met een schriftelijke gelukwens. Vertrek. Per 1 september wordt de band tussen de predi kant R. E. van der Wal en de ker- keraad van de gereformeerde kerk in Hillegom 'losgemaakt'. Zeven jaar heeft ds. Van der Wal in Hillegom gewerkt. De familie is inmiddels naar Houten ver huisd. Wat ds. Van der Wal nu gaat doen, is nog niet bekend. Kerken. Met de overneming van de kerk in Kielwindeweer is het bezit aan kerken en torens van de stichting Oude Groninger Kerken tot veertig gestegen. De stichting werd indertiid oDee- richt om kerken (vooral histori sche) over te nemen van kerkbe sturen die financieel niet meer bij machte zijn hun bezit in stand te houden. Noodkreet. "Het getuigt niet van wijs beleid, een voorbeeldig priester, evenwichtig bestuurder en hooggewaardeerd raadsman op deze wijze aan de kant te zet ten. Daarmee ondermijnt u uw eigen gezag". Dat schrijft de Ma- riënburg-vereniging (van voor uitstrevende rooms-katholieken) aan kardinaal Simonis naar aan leiding van het ontslag van abt Ton Baeten als lid van de bis schoppelijke adviescommissie. De bisschoppen ontsloegen Bae ten wegens zijn aandeel in de eu charistieviering op de manifesta tie van de '8 Mei-beweging' in Den Bosch. De vereniging erkent de ver antwoordelijkheid van de bis schoppen voor een juiste liturgi sche praktijk, "maar het leven van de kerk is nooit volledig in regels en wetten te vangen". "De manifestatie was voor vrijwel al le aanwezigen een diep-gelovige beleving van hun kerk-zijn". "In abt Baeten worden duizenden meelevende katholieken pijnlijk getroffen". De Mariënburg-veréniging noemt haar brief een 'noodkreet', voortkomend uit 'bezorgdheid over de toekomst van de Katho lieke Kerk van Nederland'. Hervormde Kerk: benoemd tot pastoraal medewerker (deel werk) te Rijswijk (ZH) K. J. Vis ser Gouda; aangenomen naar Schipluiden kandidaat H. C. van het Maalpad Houten; bedankt voor Katwijk aan Zee G. Bos Urk, voor Nieuwe Tonge W. Pie- ters Genemuiden. Maatregelen. De anglicaanse synode heeft gisteren bij de Brit se regering aangedrongen op 'ef fectieve economische maatrege len' tegen Zuid-Afrika. Een reso lutie daarover kreeg 394 stem men. Tegen waren 21 leden en 12 onthielden zich van stemming. Hieronder de verbeterde be richten van gisteren. ICTO. Het ICTO (Interkerke lijk Comité Tweezijdige Ontwa pening) gaat deelnemen aan de raadplegingen over het oorlogs- vraagstuk, die de Raad voor Overheid en Samenleving (ROS) van de Hervormde Kerk organi seert in samenwerking met het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). De verenigingsraad moet dit bestuursbesluit nog goedkeu- Het bestuur is hiermee terug gekomen op een eerder besluit om zich verre te houden van de consultaties. Een van de bezwa In Düsseldorf is vandaag het pro ces begonnen tegen de 39-jarige Arnhemmer Harm Dost. De West- duitse rechters hebben tien dagen uitgetrokken om te bewijzen dat Dost gehandeld heeft in soft drugs, waarbij een flink aantal van zijn klanten uit West-Duitsland kwam. Voor dat feit is Dost in Nederland al eens veroordeeld, maar dat was de Westduitse justitie blijkbaar niet voldoende. Onder valse voor wendsels hebben de Westduitsers Dost in 1985 in Spanje laten oppak ken en na een voorarrest van acht maanden werd hij aan West-Duits- land uitgeleverd. door Hans Hoogendijk Daar zit hij nu alweer twaalf maanden in de cel in afwachting van zijn proces. Een proces dat me de mogelijk is gemaakt doordat een Nederlandse officier van justi tie ten onrechte stukken aan zijn Westduitse collega's heeft gege ven. Een zaak ook, waarin de Ne derlandse justitie nu niet bepaald heeft uitgeblonken door daad krachtig handelen. Harm Dost dreigt het slachtoffer te worden van Westduitse ergernis over een in Duitse ogen veel te slap Neder lands drugsbeleid. Hongerstaking Sinds drie weken is Dost in hon gerstaking. "Ik vind dat ik vrijge sproken moet worden, omdat ik voor de zaken waarover het hier gaat in Nederland al ben veroor deeld", zegt hij in gesprek met de verslaggever in de gevangenis. Maar op vrijspraak rekent hij niet: "Ik reken op een hele zware ver oordeling. Het wordt een politiek proces, waarin de Westduitse justi tie mij als een afschrikwekkend voorbeeld wil stellen". Voorarrest Harm Dost zegt het verbeten la chend. Drie weken hongerstaking hebben zijn markante gezicht nog meer getekend. "Het gaat mij op vallend goed, het verbaast mij ook dat ik niet meer ben afgevallen". Hij heeft net bezoek gehad van zijn dochtertje en zijn vriendin. Klach ten over het Westduitse gevange nisleven heeft hij eigenlijk niet. "Ach, het maakt weinig verschil met de toestand in Nederland, al- leep word je hier doodgeregela". Dost gelooft, zoals veel Neder landse deskundigen, in het princi pe dat het tolereren van soft drugs kan helpen de hard drugs te be strijden. De Westduitsers geloven dat niet en via de berechting van Harm Dost willen ze dat laten zien. Harm Dost heeft het lange voorar rest vooral gebruikt om zich in te werken in het Duitse en internatio nale recht. Samen met zijn Duitse advocaat Gregorius uit Essen be reidde hij de verdediging voor. Centraal in die verdediging staat de bevoegdheid van de rechtbank om Dost opnieuw te berechten in een zaak waarvoor hij in Neder land al is veroordeeld. Tussen Ne derland en West-Duitslarid bestaat geen verschil van mening over het feit dat Dost in soft drugs heeft ge handeld. Dost is ook de laatste om dat te ontkennen, maar daarvoor is hij dan ook in West-Duitsland en Nederland bestraft. Verontwaardigd is hij vooral over de manier waarop de West duitsers hem in Spanje hebben la ren was de nauwe band tussen de hervormde Raad voor Over heid en Samenleving en het IKV. Het bestuur vond deelneming aan de gesprekken ook weinig zin hebben omdat de hervormde synode het ICTO niet als kerke lijke vredesbeweging wilde er kennen. Predikantentekort. In de Molukse Evangelische Kerk in ons land dreigt een tekort aan predikanten. Van de 29 die op het ogenblik actief zijn zullen er de komende jaren 14 met pen sioen gaan. Naar verwachting komen er in die periode slechts 5 tot 7 predikanten bij. Dat meldt het contactorgaan van de com missie 'Contact tussen Molukse en Nederlandse kerken'. De Molukse Evangelische Kerk heeft ongeveer 27.500 le den, verspreid over 63 gemeen ten. Naast de 29 predikanten zijn er vier hulppredikers en twee ca techeten actief. De komende ja ren heeft de kerk vijf tot zeven universitair opgeleide theologen nodig voor kaderfuncties. In ge meenten en classes (regio's) is er behoefte aan 20 tot 30 predikan ten en catecheten. Het is, gezien het grote aantal kleine gemeen ten, zeer de vraag of de gemeen ten het geld voor meer predikan ten op tafel kunnen brengen. Eigen centrum. Het bisdom ten arresteren in 1985. De Duitsers beriepen zich op het universali- teitsprincipe. Volgens dat beginsel kunnen mensen dié ervan worden verdacht iets te hebben gedaan dat gevaar oplevert voor de samenle ving, overal worden vervolgd. Voor Dost een waanzinnige moti vering: "Dat beginsel geldt alleen in het land waar je wordt aange troffen. Op grond van dit beginsel uitlevering vragen is onzin en in strijd met de wet. Spanje had mij dus nooit mogen uitleveren". Fanatiek Dost maakt een gedreven, bijna fanatieke indruk. Hij is overtuigd van zfjn recht en vecht voor zijn ge lijk. "Ik ben fatalistisch ingesteld en ik heb ook al het een en ander meegemaakt. Repressie heeft op mij ook geen enkele invloed. Ik be paal mijn eigen normen en waar den en als ik in conflict kom met mijn omgeving, dan is dat de schuld van die omgeving en niet van mij". In Nederland dreigt Dost de rol van martelaar te worden opgedron gen. "Ik zoek de publiciteit niet omdat ik dat lekker vind. Ik zal ook bü dit proces aanwezig zijn zo lang de bevoegdheid van de rech ters ter discussie staat. Maar zodra het over mij gaat, wil ik mij laten uitsluiten. De recht zal dat niet toe laten, maar dan zeg ik iets in te geest van: "meneer de rechter, u bent een Arschloch" en dan moet hij mij wel uitsluiten". Een ding staat voor Dost vast: hij heeft geen enkele vertrouwen in de rechters. "Het is een voorgekookte zaak", zegt hij, en komt dan weer terug op een aspect van het West duitse recht dat al eerder ter spra ke is gekomen. "Maar schrijf dat alstjeblieft nog eens op. Het heeft namelijk nog nooit goed in een Ne derlandse krant gestaan". Geldboete "De Duitsers hebben in hun Wet boek van Strafrecht onder para graaf 7 het zogenaamde passieve personaliteitsbeginsel. Dat houdt in dat strafbare feiten begaan tegen een Duitser in het buitenland ook in West-Duitsland kunnen worden vervolgd. Een voorbeeld: Als ik in een Amsterdams café ruzie krijg met een Duitser en hem een klap verkoop, dan krijg ik daar bijvoor beeld in Nederland een week voor waardelijk voor of een geldboete. Als die Duitser dan in zijn eigen land opnieuw aangifte doet tegen mij, dan loop ik de kans bij een be zoek aan Duitsland te worden op gepakt en weer voor de rechter te komen. Dat weet bijna niemand". Den Bosch opent op 1 september een eigen opleiding tot perma nent diaken. De opleiding is in het weekeinde en begint met ten minste acht kandidaten. Het bis dom streeft naar een eigen cen trum voor de vorming van pries ters en diakens, maar zolang dat er nog niet is, zal de diakenoplei ding onderdak hebben in een klooster. Op het ogenblik zijn er in ons land twee opleidingen tot perma nent diaken, te weten in het aartsbisdom Utrecht (samen met het bisdom Rotterdam) en het bisdom Roermond. Vijf kandida ten van het bisdom Den Bosch volgen nu de opleiding in Utrecht. Zelfs de Amsterdamse advocaat mr. W. H. Vermeer moet even slikken als hij het bedrag hoort. Terwijl de 75- jarige jurist in zijn loopbaan toch al heel wat heeft meegemaakt. De AMSTERDAM/HAAR LEM - Vermelding in het Guinness Book of Re cords kan niet lang meer uitblijven. De juridische strijd tussen docent drs. G. van der Peijl en het Haarlemse Erasmuscolle- ge heeft verzekerings maatschappij Delta Lloyd inmiddels het recordbe drag van een half miljoen gulden aan rechtsbijstand gekost: Navraag leert dat dit wellicht het hoogste bedrag is dat een Neder lander ooit uitgaf om zijn gelijk te krijgen in een ci viele procedure. door Jan Peter Versteege Hoewel Van der Peijl en zijn Amsterdamse advocaat mr. W. H. Vermeer de zaak zeven jaar lang zorgvuldig buiten de publi citeit hebben gehouden, krijgt de krant er bij toeval lucht van. Waar was het allemaal om begon nen? Aanvankelijk alleen om weer aan het werk te komen. La ter, toen dit niet mogelijk bleek, eiste Van der Peijl een halve ton smartegeld van het Erasmuscol- lege plus vergoeding van gele den materiële schade. Van die halve ton heeft hij inmiddels twaalf mille (tien mille plus ren te) toegewezen gekregen. Daar naast wil hij dat zijn uitkering van zeventig procent wordt op geschroefd tot honderd procent. Van der Peijl en zijn advocaat vinden dat correct, omdat de do cent door zijn baan ziek is gewor den. Minister Deetman (onder wijs en wetenschappen) heeft Van der Peijls ziekte erkend als 'beroepsziekte', zodat de ex-do- cent zeventig procent van zijn laatstverdiende salaris krijgt. Van der Peijl vindt dat te weinig en procedeert al ruim zeven jaar om genoegdoening te krijgen. Voor een goed begrip terug naar januari 1979. Van der Peijl werkte ruim twee jaar bij het Er- asmuscollege, een school voor tweede-kansonderwijs, en gaf aardrijkskundeles aan een klas vrouwen. Hij voelde zich niet lekker en meldde zich ziek. De internist adviseerde hem pas na de voorjaarsvakantie weer voor zestien uur per week te begin nen. Van der Peijl had op dat mo ment een jaarcontract voor 22 uur. rechtsbijstand aan zijn Haarlemse cliènt en docent aardrijkskunde drs. G. van der Peijl heeft verzekerings maatschappij Delta Lloyd inmid dels een half miljoen gulden gekost. Waarschijnlijk een recordbedrag in de geschiedenis van de civiele pro cedure. Nog is de zaak juridisch niet afge rond. De Amsterdamse advocaat Van der Peijl heeft intussen strijd. Toen de aardrijkskundedocent de school meldde dat hij weer x beginnen, reageerde de toen malige rector Van Zoest niet en thousiast. Er was in de tussentijd iemand anders aangenomen. Daarmee begon de ellende. Van der Peijl: „De vrouwen hadden gevraagd om vrouwelijke ver vanging. Van Zoest zei tegen mij: blijf jij nog maar een weekje thuis. Op 13 maart begon ik weer voor acht uur per week. Meer les sen waren er niet te vergeven. Die situatie leidde natuurlijk tot spanningen. Ik was het er hele maal niet mee eens dat ik maar achi uur kreeg, terwijl ik voor zestien uur mocht werken". Klap in gezicht Eind april 1979 kreeg Van der Peijl een aangetekende brief in de bus dat zijn tijdelijk dienst verband niet zou worden voort gezet. Het was alsof hij een klap i zijn gezicht kreeg. „Iedereen ging zich ermee bemoeien. Ik voelde me steeds beroerder", vertelt Van der Peijl ruim zeven jaar later. Hij ging in beroep bij speciale beroepscommissie jr het voortgezet onderwijs. Die commissie verklaarde zich niet ontvankelijk, omdat het geen ontslagkwestie betrof maar het niét verlengen van een tijde lijk dienstverband. Van der Peijls wereld stortte in. Hij raakte geestelijk behoor lijk in de put maar krabbelde toch weer overeind. Vastbeslo ten nam hij zich voor zich niet onder het tapijt te laten vegen. Via zijn tussenpersoon Raspoort Verzekeringen claimde hij rechtsbijstand bij Delta Lloyd. Een jaar daarvóór had hij eeft particuliere rechtsbijstandverze kering afgesloten. Het bijzonde re van deze verzekering is dat er geen grensbedrag wordt ge noemd. Wel moet de advocaat bij Delta Lloyd aannemelijk maken dat procederen een 'redelijke kans' op succes heeft. Van der Peijl en de 75-jarige Amsterdamse advocaat mr. W. H. Vermeer staken de koppen bij elkaar. Ze dachten sterk te staan met een brief van het Erasmus- collega aan Van der Peijl. In die brief van begin 1978 staat dat een docent bij het Erasmuscollege een vaste aanstelling krijgt als hij drie jaar tijdelijk dienstverband achter de rug heeft. Dat zou bete kenen dat Van der Peijl in augus tus 1979 automatisch in vaste -dienst is gekomen. Voor Van der Peijl van belang omdat hij, in te genstelling tot de meeste andere docenten bij het Erasmus, geen andere betrekking had. Maar nee, te vroeg gejuicht. De brief werd naar de prullebak ver wezen. Zowel de kantonrechter als de Haarlemse arrondisse mentsrechtbank - dat laatste vonnis dateert van 1981 - vindt dat Van der Peijl had moeten be grijpen dat die brief alleen geldig is wanneer het Erasmuscollege hem in augustus weer had aange nomen. Mr. Vermeer: „Dat is ju ridisch niet juist, maar ja. Het gaat in het recht niet om gelijk hebben maar om gelijk krijgen. Ik zag dat dus als een gepasseerd station. We hadden nog in cassa tie kunnen gaan bij de Hoge Raad, maar daar zag ik geen heil Beroepsziek' Het echte procederen begon in september 1979. Niet alleen op hoofdzaken, ook relatief minder gewichtige zaken werden via ju ridische scherpslijperij tot op het bot afgekloven. Zo vocht Van der Peijl indertijd met succes een beslissing aan om hem maar tachtig procent ziektegeld te ge ven. Dat lukte. Vrouwe Justitia vermoedt dat het procederen nog twee jaar duurt. Een reportage over een uit de hand gelopen arbeidscon flict tussen het bekende Haarlemse Erasmuscollege en zijn ex-werkne- mer. periode werd er in Haarlem ge procedeerd wegens onrechtmati ge daad. Van der Peijl eiste bij de Haarlemse rechter, los van kosten van materiële schade, e halve ton smartegeld wegens aangedaan leed. Hij vond dat zijn leven was geruïneerd door de op stelling van rector Van Zoest en het Erasmuscollege. De aan klacht - zowel Van Zoest als de school werd gedagvaard - betrof vijf punten. In eerste instantie ving Van der Peijl bot. De Haar lemse rechtbank was het niet eens met de claim. Het Gerechts hof in Amsterdam gaf Van der Peijl gedeeltelijk gelijk. Een van de aanklachten werd gehono reerd. De ex-docent kreeg tien duizend gulden smartegeld toe gewezen. Hoogleraar Opnieuw gingen Van der Peijl en Vermeer in cassatie. Mr. Ver meer: „Het hof was het met ons eens dat het niet in de haak is dat het Erasmuscollege stelselmatig heeft geweigerd de heer Van der Peijl te vertellen waarom zijn dienstverband niet is verlengd. Dit is vind ik de eerste echt in houdelijke cassatie. In het najaar worden de pleidooien gehouden voor de Hoge Raad. Dat doe ik niet. Daar heb je weer speciale cassatieadvocaten voor". In de afgewezen vier punten ziet Ver meer nog een lichtpuntje. „Ik ben met een hoogleraar in pro cesrecht in gesprek over het op nieuw aanhangig maken van de ze zaken bij de kantonrechter. Daar is nog geen beslissing over gevallen". Vermeer vindt de hele proce dure nog altijd de moeite waard. Ondanks zijn 75 jaar kan hij steeds opnieuw de energie op-, brengen om Van der Peijl in zijn juridische strijd te adviseren en te helpen. „Het is natuurlijk moeilijk om nu te zeggen: als ik het van tevoren had geweten dan... Het leek allemaal eenvou dig toen we begonnen. Het is overigens niet mijn langste zaak. Ik ben ook wel eens betrokken geweest bij een zaak tussen fir manten. Die duurde twintig jaar. Ik schat dat deze zaak redelijker wijs op nog een jaartje of twee". Een recente bemiddelingspo ging van Vermeer heeft niets uit gehaald. vond dat Van der Peijl inderdaad gedurende het eerste jaar recht had op honderd procent salaris. Een andere vraag was of de ziek te van Van der Peijl verband hield met zijn werk op het Eras muscollege. Na lang juridisch touwtrekken viel de beslissing van minister Deetman. Van der Peijl was 'beroepsziek'. Mr. Vermeer: „Voor het zover was, heeft hij wel een lijdensweg moeten ondergaan. Het ging om de interpretatie van artikelen. Of het een beroepsziekte is, werd uiteindelijk bepaald door de Rijks Geneeskundige Dienst naar aanleiding van de uitspraak van een commissie van drie me disch specialisten. Die hele pro cedure duurde ruim twee jaar". Wat de uitkering betreft werd er geprocedeerd via de kantonrech ter en de rechtbank in Den Haag. Het gebeurde daar omdat het mi nisterie van onderwijs en weten schappen in dat arrondissement is gevestigd. Soms gingen Van der Peijl en zijn advocaat voor onderdelen van procedures in cassatie bij de Hoge Raad. Soms wonnen ze, soms werd er verlo ren. Om de kansen af te wegen, moesten vaak dure specialisten worden ingeschakeld. Voor wie het inmiddels begint te duizelen: praktisch in dezelfde Van der Peijl zelf is inmiddels behoorlijk thuis in het Neder lands civiel recht en een halve ju rist geworden. Hij heeft geen baan en spendeert gemiddeld de helft van de week aan de zaak. Ondertussen wordt het bedrag dat Delta Lloyd uitkeert nog steeds hoger. Niet alleen door de declaraties van advocaat Ver meer. Drie hoogleraren, een ac tuaris, een onderwijsbureau, me dische specialisten en cassa tieadvocaten, allerlei relatief du re specialisten op hun gebied, zijn ingeschakeld om over facet ten van de procedures adviezen te geven. Doorgaans komen der gelijke lieden niet in actie voor minder dan een paar honderd gulden per uur. Glimlachend zegt Vermeer ten slotte: „Als je niet procedeert, is het natuurlek goedkoper. Wel denk ik dat de onvrede blijft als je niet proce deert". En het Erasmuscollege? De ju ridische procedures moeten ook deze middelbare school voor dag- en avondonderwijs een lie ve duit hebben gekost. Gaat dat ten koste van de school? Het be stuur hult zich in stilzwijgen. Voorzitter Van Hoek wil niet pra ten en verwijst naar advocaat/be stuurslid mr. Ellerbroek. Die is kort van stof: „Het bestuur wil niet via de krant het debat voe ren. Tijdens de processen heb ben we ons zegje gezegd. Voor de rest geen commentaar".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12