PORT 'We zijn gewoon een stel eikels' 'Bommenwerper' blijft verbazen Heijdeman krijgt in belabberd duel gelijk Leger van agenten waakt over basketbalploegen Basketballers vergooien kans 'Ik heb bewezen geen eendagsvlieg te zijn' Monteur met motor aan de haal Afscheid Kalle aanstaande Feest niet compleet MAANDAG 7 JULI 1986 PAGINA 9 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD SANTA CRUZ/TENERIFE - Hans Heijdeman kreeg gisteren zijn zin, of, zoals hij het ongetwijfeld zelf in terpreteerde: zijn gelijk. De man die na afloop van het treffen met Argentinië ziedend was op zijn coach omdat deze hem ondanks zijn 16 punten van daarvoor in de slotfase en in de verlenging buiten de ploeg liet, nam in het duel met Nieuw-Zeeland wraak. Op-en-top gemotiveerd speelde de van BS Leiden naar Den Bosch getransfereerde Heijdeman 39 mi nuten, acteerde vrijwel foutloos en scoorde 29 punten. Voor die pres tatie was Harrewijn op zijn beurt niet te beroerd om een openlijke knieval te maken. Eén minuut voor tijd kreeg Heijdeman zijn welver diende applauswissel. De grijns hij van het veld stapte, sprak daarbij vanzelfsprekend boekdelen. De maximale inspanning van de 2,08 meter lange Heijdeman was te gen Nieuw-Zeeland overigens nog broodnodig ook. De rest van de ploeg, aangeslagen door de neder laag tegen Argentinië en deels kampend met buikloop, was name lijk niet vooruit te branden. Pas tien minuten in de tweede helft zette spelverdeler Emiel Ha- gens met 7 onbeantwoorde punten het sein voor Oranje op groen. De Nieuwzeelanders, slechts dank zij een wild card van gastland Spanje op Tenerife aanwezig, raakten daarop het spoor volledig bijster. Nadat het complete basis-vijftal met vijf fouten op de bank zat, liep Oranje in deze belabberde ontmoe ting weg naar een 84-66-overwin- ning. SANTA CRUZ (ANP) - De basketbalploegen in Santa Cruz wor den scherp bewaakt. De Guarda Civil vat het dreigement van de Baskische terreur-organisatie ETA, dat het in het hoogseizoen aanslagen zal uitvoeren in de toeristische oorden, serieus op. Op Tenerife heeft de politie uitgebreide maatregelen voor de veilig heid van de basketbalploegen getroffen. De zes ploegen zijn ondergebracht op de twee hoogste verdie pingen van een twintig etages tellend appartement in Puerto de la Cruz, een kleine veertig kilometer van de speelhal. De woonruim ten van de spelers worden dag en nacht door een klein leger agen ten bewaakt. Aan elke ploeg zijn twee in trainingspak gestoken agenten toegevoegd. De chauffeurs vanvde bussen hebben de strikte opdracht dagelijks in Santa Cruz een andere route naar de hal te nemen. De bus wordt bovendien geëscorteerd door twee politiewagens. In de sporthal wemelt het van bewapende politie agenten, die constant in de hal patrouilleren. Hans Heijdeman voerde gisteren bij de tweede wedstrijd i lands basketbalteam een wraakexpeditie uit. SANTA CRUZ/TENERIFE - Angst is een slechte raadgever, en als dat gezegde nog eens nadruk kelijk opging, dan was dat wel op Tenerife en van toepassing op de nationale basketbalploeg. Bij hun debuut op het wereldkampioen schap voor landenteams lieten de Nederlandse basketballers een unieke kans voorbijgaan om in één klap naam en faam te maken. Al leen, toen het Oranje-team zich dat zes minuten voor tijd in het ope ningsduel met Argentinië ook rea liseerde, ging bij de spelers plotsklaps het licht uit. Geschrokken van zichzelf deins den de Oranje-hemden terug. Vie rendertig minuten lang hadden ze zich niets aangetrokken van de re putatie die de Argentijnen na een korte trip door Europa was voor uitgesneld, na overwinningen op erkende grootmachten als Italië, Frankrijk en Canada. Vierendertig minuten lang speelde het soms on herkenbare Oranje basketbal van absolute topklasse en hield daar mee niet alleen de Argentijnen in een dodelijke wurggreep, maar zet te tevens de deur naar de Finale in Madrid direct heel wijd open. Want een plaats bij de eerste drie in groep D behoorde, totaal onver wacht eigenlijk, ineens tot de reali teit. Alleen, toen dat besef ook het Neder- daadwerkelijk tot de groep dood- (Archieffoto). rong, zakte od onbegrijpelijke wij- LONDEN (GPD) - Ivan Lendl mag zichzelf dan tot tennis- koning hebben geslagen, de groene parel die de kroon op zijn hoofd zo exclusief zou maken blijft voor Boris Becker. De volgens de computer beste speler ter wereld kon niet eens een serieuze gooi doen naar zijn eerste, felbegeerde Wimbledon-titel of hij werd al hardhandig op de vingers getikt door de regerend kampioen op het Londense gras. Als een volleerd kanonnier schoot de achttienjarige West duitser niet alleen Lendls illusies aan diggelen (6-4, 6-3, 7-5), maar kreeg hij wederom het centre-court plat. Rezen er twaalf maanden terug nog twijfels over Beckers kracht toer tijdens The Championships, gisteren nam de scherpschutter overtuigend revanche op de scepti ci. Zijn tweede machtsgreep in successie kon natuurlijk niet op nieuw als een uitschieter worden bestempeld, hetgeen ook de archi- tectenzoon uit Leimen zelf terdege besefte. „Daarom ben ik nu veel meer voldaan dan vorig jaar. Toen balanceerde ik tegen Nyström en Mayotte nog op het randje van de uitschakeling. Nu heb ik bewezen dat ik geen eendagsvlieg ben. FRANCORCHAMPS (AP)- De Nederlandse motorcoureur Gerard van der Wal kon giste ren niet deelnemen aan de 250 cc-race om de Grote Prijs van België. De coureur uit Twente zat zaterdag plotseling zonder motor. Na een teleurstellende tijdtraining op vrijdag, waar in Van der Wal op zijn Ass- mex-Rotax zes plaatsen ver wijderd bleef van de beste 36 voor de wedstrijd, stond de coureur voor de kwalificaties van zaterdag met lege handen. Monteur Peter Looijesteijn, of sponsor Van Asselt (die vraag werd niet beantwoord) had geen geduld meer met Van der Wal, die in zijn ogen te lang zaam rijdt met de snelle ma chine en verdween vrijdag avond met motor en bus uit het rennerskwartier in Fran- corchamps. In Assen bad Looijesteijn al zijn beklag ge daan over het rijden van Van der Wal. „Er schijnt altijd wat aan de machines te mankeren. Nou mooi niet. Op het rechte eind bij de Grand Prix van Joegoslavië moest Lav ado, de snelste man bij de kwartliters van dit momenttien meter goedmaken op Van der Wal. Pas op het eind, bij het rem men, kon Lav ad o hem voorbij. Dan weet ik genoeg". Lendl is over een heel jaar gere kend de sterkste, maar ik heb laten zien op gras de beste te zijn", con stateerde Becker tevreden. Hoewel de held van de Heimat voor de finale slechts twee geplaat ste spelers trof (Pernfors, 13 en Le- conte, 7), viel er op zijn prestatie ditmaal niets af te dingen. „Het grote verschil zit hem in mijn hoofd. Mentaal voelde ik me hon derd procent beter dan afgelopen keer", trok Becker nogmaals de vergelijking. Wat dat betreft blijft de rossige „bommenwerper", zelfs zijn begeleiders Ion Tiriac en Gün- ther Bosch verbazen. Hun pupil is bereid zichzelf helemaal weg te cij feren voor tennis en gaat kennelijk nauwelijks gebukt onder het feit dat hij geleefd wordt. „De enige plek waar ik vrij ben, is mijn bed", stelte Becker onlangs vast. Goudhaantje Na zijn eerste Wimbledon-zege ontving de Westduitser zo'n vijftig duizend brieven, waarvan vele met huwelijksaanzoeken. „Ach, meis jes leiden maar af, ze kosten je pun ten voor de wereldranglijst. Ik weet nu niet wat ik mis. Winnen is voor mij niet het enige, het les", heeft het naar Monte Carlo uitgeweken tieneridool al eens ge zegd. Zijn Roemeense manager Ti riac ziet het optreden van het „goudhaantje" zowel met bewon dering als enige bezorgdheid gade. „Boris gedraagt zich als iemand van 25. Hij is uitzonderlijk en nog normaal ook. Dat zal zijn redding wel zijn". „Je zou soms wensen dat hij iets nerveuzer was", liet Tiriac eerder vorige week weten. „Boris wil maar niet accepteren dat hij niet elk punt kan winnen. Net als McEnroe zoekt hij naar perfectie, maar die bestaat niet in deze sport. De jongen heeft zoveel kracht, dat het hem geniaal maakt en tegelij kertijd tot zijn ondergang kan lei den". Günther Bosch, Beckers coach („Hij is bijna 24 uur bij me; bijna, hoor", lachte de winnaar gis teren) riep voor de finale dat hij zijn beschermeling moest „afrem men. In hoeverre dat lukt is door slaggevend. Want Boris kan over ambitieus zijn". De miljoenenfirma-Becker had gisteren dus goed werk verricht met haar lucratieve beleggingsob ject, dat zijn enorme marktwaarde nog eens flink opschroefde. Bo vendien werd Becker door zijn Voor de tweede maal in zijn jonge carrière kust Boris Becker de Wimbledon-trofee. winstpremie op Wimbledon (zo'n 560.000 gulden) de jongste proften nisser aller tijden die de miljoen- dollargrens doorbrak. Dat Ivan Lendl ondanks zijn nederlaag John McEnroe passeerde als num mer één op de prijzengeld-lijst door bijna 23 miljoen gulden bij el kaar te slaan, was wel een hele „schrale' troost voor de Oosteuro peaan. ai- Omschakeling Lendl was o zo graag in de voet sporen van Jan Kodes getreden, dertien jaar terug de eerste en laat ste Tsjechoslowaakse Wimbledon- winnaar. Maar de 26-jarige Lendl ging in zijn tiende Grand-Slamfi- nale voor de zevende keer onder uit. En dat terwijl hij toch zo wei nig aan het toeval had overgelaten. Zijn Australische coach Tony Ro che, een grasspecialist, liet nota be ne twaalf dozijn gele Wimbledon- ballen naar de Verenigde Staten komen om zo optimaal mogelijk voorbereid te zijn op het toernooi der toernooien. Maar weer vond de „import- Amerikaan" zijn meester op de groene plaggen, die hem al zoveel kopzorgen hadden bezorgd. In zijn laatste drie partijen voor de eind strijd had Lendl veertien sets en meer dan tien uur nodig gehad om zijn tegenstanders (Anger, Mayotte en Zivojinovic) te kloppen. „De enige manier om hier te win nen is denk ik de open Franse kampioenschappen overslaan", stelde de zichtbaar aangeslagen Lendl later vast. „Ik zou voor Wim bledon graag een grastoemooi spe len, maar binnen enkele dagen na een groot gravelevenement die om schakeling maken blijft voor mij vooral fysiek en speltechnisch ge zien onaanvaardbaar. Het is een kwestie van prioriteiten stellen: of je concentreert je volledig op Wim bledon en mijdt Parijs, of je wilt de beste ter wereld zijn waardoor je alles moet spelen". Zondebok Lendl kiest voor het laatste, om dat hij nu eenmaal zo veel mogelijk zekerheden probeert in te bouwen. De Tsjech, die dit jaar 52 van zijn 55 partijen won en zes toernooize ges boekte, houdt niet van het on voorspelbare. Daarom was hij ook zo impopulair in Londen, waar ou de bijnamen als „Ivan de Ver schrikkelijke" en „tennisrobot" weer de kop opstaken. Zelfs het keurige dagblad The Times deed een scherpe aanval op de Emotie loze, die nooit lachte en zo weinig gevoel voor show had. Het onder werp van kritiek, een regelrechte ramp voor de Britse roddelpers, bleek gezien zijn reactie toch niet geheel van humor gespeend. „Als je de kranten ziet, is het dui delijk dat ze een zondebok, een schietschijf nodig hebben. En jam mer genoeg is McEnroe er niet. Ik denk dat ik volgend jaar zijn ticket en hotel maar betaal. Misschien komt hij dan". Wimbledon was dus „not amused' door Lendl en kreeg de winnaar die het wenste. Al blijft het de vraag in hoeverre het pu bliek genoten heeft van een iets meer dan twee uur durende finale, waarin de bal nauwelijks meer dan drie of vier keer over het net ging. Pas in de derde set ontstond er eni ge beroering op de tribunes omdat Lendl even een antwoord leek te hebben gevonden op het service- geweld van Becker, die vijftien aces sloeg. De Tsjechoslowaak kwam met 4- 1 voor en kreeg zelfs drie setpun- ten, maar de Westduitser stond als nog een verlenging in de weg dank zij zjjn knalharde opslag en een minstens zo sterke return. „Ik bouw geen Fords, ik maak Ferra ri's", pleegt Ion Tiriac over zijn (ex)-pupillen te zeggen. En Boris Becker is het snelste raspaardje ge zien zijn service, die met 250 kilo meter per uur over het net raast. Je kunt er het beroemdste tennis toernooi ter wereld mee winnen. Wimbledon-groundsman Jim Thome mag nu aan zijn herstel werkzaamheden beginnen. ze bij de Oranje-hemden de moed als bij toverslag in de schoenen. Waardoor de Argentijnen zich uit schier geslagen positie nog terug vochten naar een verlenging. Om in de vijf minuten extra speeltijd van 71-71 vervolgens vrolijk door te walsen naar een luid bejubelde 82-75-overwinning. Verwijten De verwijten vlogen bij Neder land na die enorme desillusie over en weer. In het merendeel van de gevallen betrof dat zelfverwijten, al richtte een enkeling toch ook nog stevige kritiek aan het adres van een ander. Hans Heijdeman bij voorbeeld, samen met Rik Smits verantwoordelijk voor 39 punten, kon maar niet begrijpen waarom coach Ruud Harrewijn hem in die cruciale slotfase op de bank hield. „Niemand durfde nog het initiatief te nemen", zo smaalde de hevig geëmotioneerde Dordtenaar. „En ik zat daar maar, terwijl ik daar voor toch had aangetoond zo'n beetje alles raak te gooien". De verantwoordelijke man voor die beslissing was het deels met zijn voormalige clubspeler eens. „Inderdaad liepen ze aan het eind met een broek vol angst rond. Maar dat is nou weer typisch Neder lands; als het echt moet dan laten ze het afweten. Ik denk dat dat de kern van de zaak is. Een Duitser grijpt in zo'n geval juist zijn kans, maar een Nederlander schrikt van zichzelf. Dan maakt het niet uit wie er in het veld staan, of dat Heijde man, of Schilp, of De Waard is. Zo iets zit in het koppie, niet in de be- Scores Nederland - Argentinië: Nederland: Hagens 7. Schilp 10, De Waard 5, Bottse 4, Smits 23, Van Dinthen 6, Van de Lagemaat 3, Heijdeman 16, Griekspoor 1. Argentinië: Cortijo 9, Romano 10, Campa- na 13, Camissasa 8, Montenegro 7, Orono 4, Uranga 14, Maggi 17. Van Noord 2, Van Dinten 6, Smits 10, Es- veldt 5, Bottse 10, Schilp 9, Hagens 7. Nieuw-Zeeland: Mulvihill 4, Rademakers 3, Stephens 6, Edmonds 7, Mason 2, Webb 2, Denham 9, Gordon 8, Pokai 7, Hill 18. Harrewijn, die de klap des te har der vond aankomen „omdat we in jaren niet meer zo goed hebben ge speeld", kreeg bijval van zijn twee andere 'forwards': Chris van Din ten en Peter van Noord. Het buiten het veld zo flegmatiek lijkende duo, dat er binnen de lijnen even wel keihard op in beukt, zocht vooral de schuld bij zichzelf. Van Dinten ging daarin nog het verst. „We zijn gewoon een stel eikels om zo iets nog uit handen te geven", bromde de in de Verenigde Staten bij Monmouth College spelende Brabander. „Zo'n kans krijgen we geen tweede keer". Steunpilaren 7Van Dinten, die aan de bikkel harde duels met de soms wild om zich heen maaiende Zuidamerika nen een gescheurde bovenlip over hield, laadde voor het gemak drie kwart van de schuld maar op zijn eigen, brede schouders. „Tot drie keer toe kreeg ik in die laatste vier minuten een open kans voor een 'inleggertje'. Maar in plaats van die bal gewoon door de basket te ram men zoals ik dat altijd doe, ga ik nu nadenken. Wat dat is? Angst om te falen. Anders kan ik het ook niet verklaren". Driekwart van de speeltijd hol den de chaotisch spelende Argen tijnen - er viel geen enkele lijn te ontdekken in hun aanvalsopzet, ie dereen ging maar voor zichzelf - vertwijfeld achter de gediscipli neerd en bij vlagen zeer sterk bal lende Hollanders aan. Constant een ruime voorsprong koesterend van een punt of twaalf, leek halver wege de tweede helft alles erop te wijzen dat de eerste grote verras sing van het Mundo Basket '86 hier gestalte zou krijgen. Maar dat eerste internationaal aansprekende succes was Harre- wijn, de opvolger van de onlangs ontslagen bondscoach Heger, toch niet gegund. In een laatste wan hoopspoging liet de Argentijnse coach Flor Melendez zijn formatie pressen over het hele veld. Dat ging gepaard met nog eens een ex tra portie intimidatie, die onmid dellijk werd beantwoord door Van Noord en Smits. Dure fouten, want het tweetal steunpilaren - vooral voor de 2,20 meter lange Smits hadden de Argèntijnen een heilig ontzag - verdween snel na elkaar voorgoed naar de kant. Het.was, zo bleek later, tevens het begin van het einde. Op drift Met de fanatieke steun van het Spaanse publiek raakten de Argen tijnen, onder leiding van de routi niers Hector Campana, Miguel Cortiijo en Herman Montenegro vervolgens op drift. In, de golven die daarop ontstonden, verloren de Oranje-hemden in een mum van tijd de kurken waarop ze zo lang en zo triomfantelijk hadden rondge dobberd, om als beginnende pardoes kopje-onder te Van 69-57, zes minuten voor het slot, stoven de Argentijnen ineens door naar 69-70, aleer Van Dinten dan eindelijk die basket vond. Een benutte vrije worp van Montene gro bracht de ploegen weer naast elkaar, waarna Orarye door puur toeval toch nog de laatste troef in handen kreeg. Met nog drie secon den op de klok mocht Marco de Waard vrij aanleggen vanachter de drie-punts-lijn. Maar typerend voor het algehele gebrek aan zelf vertrouwen dat de Nederlanders in die slotfase zo nadrukkelijk parten speelde, miste de in Nederland on betwiste koning van die drie-pun ters deze uitgelezen mogelijkheid. „Nou ja", sprak Van Noord na die min of meer logisch verloren verlenging zijn maatje Van Dinten moed in, „nog niet alles is verloren. We moeten nu dan maar van Cana da winnen. Tegen de Joegoslaven zijn we in elk geval kansloos. Maar ik wil hoe dan ook naar Madrid. Op zo'n manier afscheid nemen lijkt natuurlijk nergens naar". DUSSELDORP (SID) - Karl- Heinz Rummenigge heeft in zijn column voor het blad Welt am Sonntag zijn afscheid van het Westduitse voetbalelftal aangekon digd. Als reden geeft Rummenigge op: „Ik ben als 30-jarige weliswaar nog jong en zou best wel het eind- toernooi om de Europese titel in 1988 in eigen land mee kunnen ma ken. Maar tussen nu en dat toer- LONDEN (GPD) - Het Wimbledon-feestje van Martina Navratilo- va is toch niet helemaal geslaagd. Na haar zevende succes in het enkelspel zaterdag en de gisteren behaalde eind-overwinning in het vrouwendubbel (samen met Pam Shriver versloeg ze het kop pel Mandlikova-Turnbull met 6-1,6-3), leed Navratilova een neder laag in de mixed, waardoor ze de prestatie van Billie Jean King niet kon evenaren. King won in 1973 als enige alle mogelijke kampioenschappen op Wimbledon. Navratilova had ditmaal ook haar zinnen op een drie luik gezet, maar met partner Heinz Günthardt werd ze verslagen door de combinatie Ken Flach-ICathy Jordan: 6-3,7-6. De 29-jarige Amerikaanse blijft zodoende „slechts' op vijftien Wimbledon-ti- tels staan. Zoals verwacht werd het toeschouwersrecord van vorig jaar ver beterd. Passeerden toen 397.983 mensen de poorten aan de Church Road, ditmaal werd de 400.000-grens net doorbroken: 400.023. nooi is er eigenlijk een sportief nie mandsland, zonder kwalificatie wedstrijden, alleen met wat vriendschappelijke ontmoetingen. Ik sta nu op een totaal van 95 inter lands. Maar ik hoef niet zo nodig het record van 103 wedstrijden van Franz Beckenbauer te verbeteren. Ik ga met weemoed, zonder wrok. Tien jaar nationaal elftal, ik ben dankbaar voor die tijd. Rest mij nog te zeggen: Servus Franz Bec kenbauer. Veel geluk met jouw, met ons nationale team". Tegenover bondscoach Beken- bauer en de nationale voetbalbond heeft Rummenigge zich overigens nog niet in definitieve zin uitgela ten over zijn terugtreden. Joop bestolen LIEVIN (ANP) - Joop Zoetemelk, Maarten Dticrot en Twan Poels uit de ploeg van Jan Raas werden tij dens het eerste weekeinde van de Ronde van Frankrijk beroofd van hun zakgeld. Tijdens de ploegen tijdrit drong iemand de kamer van hun hotel in Parijs binnen en nam al het geld (600 gulden) weg.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9