Aquino kondigt vervolging aan 5e Mexicaanse regeringspartij Mitterrand in Moskou Zakenlieden vragen weer vrijlating Mandela Tolentino heeft geen enkele kans' Onrust tijdens Oranje-mars in N.-Ierland 'Mysterie' rond Russisch kanon in haven Antwerpen Beroep op Reagan Salt-akkoord na te leven Westduitse SPD had een zwarte kas 'Moord op Palestijnen moet worden onderzocht' Missie Britse minister zinloos; Tutu en Botha weigeren gesprek MAANDAG 7 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG - De Filippijnse president Cory Aquino zal de opstandige Tolentino we gens opruiing vervolgen, zo verklaarde zij gisteren. Regeringstroepen bewaken sinds gisteren strategische punten in de hoofdstad. Vice-president Salvador Laurel tie van mevrouw Aquino. Zij ge- neer hij er beter van wordt Van verklaarde in Madrid, waar hij op niet nog grote populariteit onder hem is bekend dat hij presidentiële bezoek is, dat de groep van Tolenti- het volk, heeft de steun van Was- ambities heeft. Een ministerspost no geen schijn van kans heeft om hington en kan bovendien nog re- in een kabinet van de als excen- een staatsgreep uit te voeren. „De kenen op de medewerking van de triek en politieke opportunist be- groep is te klein", zei hij. WASHINGTON (UPI/AP) - Van daag zal ergens ter wereld de vijf miljardste wereldbewoner worden geboren, zo heeft heeft het Wereld- instituut voor de Bevolking giste ren in Washington meegedeeld. „Nooit eerder hebben zoveel men sen deze planeet bewoond", aldus Werner Fornos, voorzitter van de stichting die streeft naar een even wichtiger verhouding tussen de bevolking en de natuurlijke rijk dommen van de Aarde. Volgens het instituut groeit de wereldbevolking met één miljoen personen per vier vijf dagen. De afgelopen 35 jaar is de wereldbe volking gegroeid met twee miljard mensen, terwijl de komende 35 jaar de bevolking met drie miljard zal toenemen. Omdat negen van de tien babies in de Derde Wereld worden geboren, valt aan te nemen dat de vijf miljardse aardbewoner Wereldbevolking loopt vandaag op tot vijf miljard zal opgroeien in omstandigheden van „armoede, ziekte, honger, anal fabetisme en werkloosheid", aldus Fornos. „Een baby die wordt geboren in een van de ontwikkelingslanden heeft momenteel een levensver wachting die 15 jaar lager ligt dan in de ontwikkelde wereld", zo zei de voorzitter van het instituut. „Een kind dat in Soedan wordt ge boren kan verwachten 35 jaar te worden, tegen 76 jaar voor een kind dat ter wereld komt in Zwit serland of Spanje. Kinderen uit de Derde Wereld lopen een kans van één op tien om gedurende het eer ste levensjaar te overlijden, terwijl kinderen in de Verenigde Staten een kans van één op 100 lopen in het eerste jaar te sterven", zo voeg de Fornos eraan toe. De Verenigde Naties verwachten dat de wereldbevolking in het jaar 1999 zes miljard zielen telt, in het jaar 2010 zeven miljard en in 2022 acht miljard. Om deze groei in te tomen, moet elk gezin zich beperken tot twee kinderen, hetgeen een drastische verandering vergt in veel landen waar gezinnen gemiddeld zeven tot acht kinderen tellen. Volgens prognoses van de Ver enigde Naties zal de wereldbevol king zich pas rond het jaar 2035 sta biliseren, maar veel demografen achten die voorspelling optimis tisch. door Bob Mantiri twee sleutelfiguren generaal Fidel kend staande Tolentino, lijkt voor Ramos en minister van defensie Enrile geen aantrekkelijke zaak. Ponce Enrile. De verdreven dictator Ferdinand Beiden speelden een belangrijke Marcos koos Tolentino als zijn vi i-president tijdens de door fraude hem rol tijdens de februari-revolutie die leidde tot de val van Marcos. Het gekenmerkte presidentsverkiezin- Politieke waarnpmers ?ien on hjkt onwaarschijnlijk dat Enrile, al gen van 7 februari. Tolentino, die Politieke -waarnemers zien op w. felle kntiek had op Marcos, nam het aanbod aan. Maar op een kri tiek moment, toen Marcos in een zeer benarde positie terechtkwam, was Tolentino opeens zoek. Hij kwam niet op de beëdigingsplech- tigheid opdagen in het Malacanang paleis. Na een week, toen Marcos en zijn gezin al naar Hawaii waren gevlucht, dook Tolentino weer op. Marcos heeft nog telefonisch ge probeerd hem te bereiken, maar Tolentino gaf niet thuis. w Als leider van de rechtse opposi- Belgie veel geruchten dat het hier tle bediende Tolentino zich van de- gaat om een westers spionagecom- zelfde tahüek die Marcos tegen Co- plot. Het Russische kanon zou zijn Aquino gebruikte. Hij beschul- gestolen of gekocht m Roemenie digde mevrouw Aquino ervan als eindbestemming de Bel- communistische sympathieën te het eerste gezicht in Tolentino's beeff U kntIek het.beleid van daad. die gesteund wordt door Aquino, weer zal terugkeren naar Marcos en diens aanhang, voorals- be'tdarcos'^amP- Als hu weer zou nog geen bedreiging voor de posi- ^elnT'm^w^d z°un, BRUSSEL - Een nieuwsgierige Antwerpse havenarbeider heeft vorige week een opmerkelijke wa pensmokkel ontdekt, maar tegelijk de Belgische autoriteiten flink in T|1 verlegenheid gebracht. Daardoor gische munitiefabrikant PRB in hebben en te heulen met het Nieu- bovendien een westers spiona gecomplot achter het IJzeren Gor dijn kunnen zijn opgeblazen. door Hans de Bruijn Baten hebben gehad. Naar wat die We Volksleger, de militaire arm van de communistische partij. Vol gens Tolentino zal mevrouw Aqui- uit dankbaarheid voor de steun met het kanon zou moeten doen wordt vooralsnog slechts gegist. Meest logische verklaring zou _rfnT1limil TW1 zijn dat PRB, dat ook voor het Bel- vaA het NPA, de communistische gische ministerie van defensie leiders in de toekomst een kabi- BELFAST (AP) - In Noord-Ierland is het gisteren tot botsingen geko men tussen de oproerpolitie en deelnemers aan de jaarlijkse pro testantse mars naar Portadown. De incidenten deden zich voor toen de politie mogelijke onruststokers uit de stoet wilde verwijderen. Er zijn geen gewonden gemeld en volgens de politie werden er geen arresta ties verricht. De zg. Oranje-mars van de pro testantse Orange Order naar Porta down werd onder het toeziend oog van bijna 1.000 man soldaten en politie gehouden in verband met mogelijke gewelddadigheden tus sen protestanten en katholieken in Portadown. De leden van de Oran ge Order dragen oranje kleding en een bolhoed. De paraplu, die een onderdeel van de uitmonstering vormt, werd bij de mars gebruikt als wapen tegen de politie, toen de ze enige bekende militanten uit de stoet probeerde te verwijderen. De katholieke nationalisten be sloten hun mars in Portadown te annuleren na een waarschuwing van de politie voor mogelijke onge regeldheden tijdens de parade. Eerder hadden leden van de ex plosievenopruimingsdienst van de politie twee zware bommen on schadelijk gemaakt. De projectie len, die ieder 230 kilo wogen, had den in de buurt van passerende le gerpatrouilles in hét graafschap Tyrone moeten exploderen. werkt, fungeert als schakel netwerk dat tot doel heeft Sowjet- netspost geven. Tolentino's stap komt op een De man ontdekte op een kade in het Antwerpse havengebied een °"1ltanra van Russ^sche'makehj! ^ennis„de N jV,CiVR0r1d®el)Je laten communisten over een steakt-het*- tientallen granaten. vuren Tolentino hoopte, volgens wapentuig te bemachtigen en te moment dat de regering-Aquino bestuderen mteraard om met die onderhandelingen begint met de compleet met tientallen Het kanon was afkomstig Roemeens schip, de 'Giorgiu', dat het daar dinsdag had gelost. Volgens de vrachtpapieren ging het om een lading machine-ohder- delen. De havenwerker waar schuwde de havenpolitie die in een partfj kisten de granaten aantrof. Ondanks daaropvolgende pogin gen van de Antwerpse justitie en de Belgische ministeries van bui tenlandse zaken, defensie en eco nomische zaken om de vondst ge heim te houden, lekte zij toch uit. Hoewel 'Brussel' over de vondst het stilzwijgen bewaart, gaan in heid\ Voor het kanon de transactie op de hoogte politieke waarnemers, dat de Ame rikaanse regering, die de toenade ringspogingen van het Aquino-be- import- vergunningen afgegeven Boven- wind tot de communisten met gro- dien wist ook de Dienst Spring- te bezorgdheid gadeslaat, zijn stap stoffen van de Belgische knjgs- 20u steunen. Maar woordvoerder macht ervan, zo bleek zaterdag uit Joe Reap van het Amerikaanse mi- verklaringen van de Antwerpse nisterie van buitenlandse zaken burgemeester Cools. Het kanon verklaarde dat Amerika achter bleek gloednieuw te zijn. De papie- Aquino blijft staan. „De Verenigde ren vermeldden een fabricage- staten ondersteunen krachtig de stempel met juni 1986 erop. Het ka- regering van mevrouw Aquino en non is van een heel meuw type, dat zij zijn tegen de pogingen - zoals momenteel bij de krygsmachten dje van Arturo Tolentino - om de vanhetWarschau Pact de ver0u- regering te ondermijnen", aldus de derde 122 mm-kanonnen vervangt, woordvoerder. NEW YORK (AP) - De viering van Onafhankelijkheidsdag in de Ver enigde Staten is het afgelopen weekeinde afgesloten met een vuur werk dat was bedoeld als grootste in de geschiedenis van de VS. In to taal werd 18 ton vuurwerk de lucht in geslingerd om het honderdjarig bestaan van het Vrijheidsbeeld te herdenken. Duizenden homoseksuelen maak ten de afgelopen dagen van de feestelijkheden gebruik om te pro testeren tegen het recente vonnis van het Amerikaanse Hoogge rechtshof over sodomie. In dit von nis werd, de vrijheid om sodomie te bedrijven uitdrukkelijk grondwet telijke bescherming onthouden. De homoseksuelen betoogden dat het vonnis de viering van Onafhanke lijkheidsdag tot een "holle scherts vertoning" had gemaakt, (foto api Buitenland kort Bisschop Nicaragua Paus Johannus Paulus II heeft een scherpe veroordeling uitge sproken over de deportatie van bis schop Pablo Antonio Vega uit Ni caragua. Monsenor Vega, de vice- president van de Nicaraguaanse bisschoppenconferentie, werd eind vorige week door Sandinisti- sche veiligheidsagenten opgepakt in zijn pastorie in het stadje Juigal- pa en op het vliegtuig naar Hondu ras gezet. De paus, die op het ogen blik een rondreis door Colombia maakt, zei dat de kwestie deed her inneren aan „de donkere dagen" van de nazi-vervolging tegen de roomskatholieke kerk. Zelfverbranding Een Poolse man heeft zichzelf za terdag om onduidelijke redenen le vend verbrand voor het Russische consulaat in Hamburg. De 26-jari- ge Pool overgoot zichzelf zaterdag avond met benzine, waarna hij zijn kleren in brand zette. Omwonen den waarschuwden de politie, maar de hulp kwam te laat. De man was op 5 februari van dit jaar naar de Bondsrepubliek geëmigreerd en woonde sindsdien in een hotel in Hamburg. Uitlevering In Soedan is gisteren meege deeld dat procureur-generaal Mah- moud Haj Saleh volgende week naar Cairo zal vertrekken om de uitlevering te vragen van de afge zette Soedanese president Gaafar Nimeiri. Tot op heden had de Soe danese Orde van Advocaten zich met het uitleveringsverzoek bezig gehouden, dat echter geen gehoor vond bij de Egyptische autoritei ten. PARIJS - President Francois Mit terrand is vanaf vandaag drie da gen in Moskou voor besprekingen met Sowjet-leider Gorbatsjov. De reis van de Franse president volgt op zijn ontmoeting met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Reagan ter ge legenheid van het eeuwfeest van het gerestaureerde Vrijheidsbeeld. door Rudolph Bakker Gesprekken tussen de beide pre sidenten tijdens een lunch in het admiraliteitsgebouw op Governers Island in New York leidde ertoe dat Mitterrand geen persoonlijke boodschap van president Reagan meekreeg naar Moskou. „We den ken dat het geen goed idee is een dergelijke boodschap van hem te vragen", aldus president Reagan en hij voegde er aan toe: „Presi dent Mitterrand heeft zijn eigen re laties met andere landen". Het standpunt van de Franse president in zijn gesprek met de beide wereldleiders Reagan en Gorbatsjov is dat het machtseven wicht tussen de beide blokken ge handhaafd dient te worden. Mitter rand zou er dan ook bij zyn Ameri kaanse ambtgenoot op hebben aangedrongen geen gevolg te ge ven aan diens dreigementen zich niet langer gebonden te achten aan het Salt-2-akkoord. President Mitterrand komt van daag in Moskou aan in de overtui ging dat Sowjet-leider Gorbatsjov op het ogenblik als zijn voornaam ste taak ziet het levenspeil in zijn land te verhogen. Om dit doel te bereiken dienen de Sowjets zich niet gebonden te weten aan nog hogere defensie-uitgaven. Dat is de reden waarom zij zich als principe hebben gesteld dat de Amerikanen onder geen voorwaarde gevolg mo gen geven aan hun Star Wars-pro- gramma. Dit zou de Sowjets im mers dwingen tot nieuwe immense uitgaven, die het binnenlands eco nomische herstructureringspro gramma in de wielen zou rijden. Tijdens de lunch die de Franse president in New York had ten hui ze van de auteur Elie Wiesel, die bekend was als schrijver over na zistische oorlogsmisdaden, ver klaarde Mitterrand „de Sowjet-lei der beter te kennen dan welke an dere westelijke leider dan ook". Tijdens diens bezoek aan Parijs in oktober vorig jaar sprak Mitter rand ruim twaalf uur met Gorbats jov. Ter gelegenheid van het eeuw feest van het Vrijheidsbeeld had de Sowjet-Unie de Verenigde Staten gefeliciteerd en het land ertoe op geroepen praktische stappen te on dernemen om te komen tot afspra ken over bewapeningscontrole. President Reagan hoopt er nog steeds op - zo meldde hij president Mitterrand in New York - dat hij Gorbatsjov eind van dit jaar alsnog in de Verenigde Staten zal ontmoe ten om de ontwapeningsgesprek ken voort te zetten. President Mitterrand beloofde zijn Amerikaanse ambtgenoot hem na zijn terugkeer uit de Sowvjet- Unie een brief te schrijven waarin hij verslag zal doen van de afloop van de Frans-Russische besprekin gen. MEXICO STAD - Nergens gaat het tellen van de stemmen zo snel als in Mexico. Amper een uur na het sluiten van de stembussen claimde de almachtige regeringspartij PRI, die in de 57 jaar van zijn bestaan nog nooit een belangrijke verkie zingsslag heeft verloren, gisteren al een 'overweldigende' overwinning. door Rob Sprenkels Er stonden bij de lokale verkie zingen verschillende burgermees-, terposten en vier gouverneur schappen op het spel. Met name in de noordelijke staat Chihuahua leek een zege van de PRI, de Revo lutionaire Institutionele Partij, on der normale omstandigheden on mogelijk. Maar de omstandighe den waren niet normaal. Via de wijzigingen in de verkiezingswet werd de oppositie bijna elke moge lijkheid ontnomen om het veririe- zingsproces te controleren. En ook al komen er in het nationale bevol kingsregister nog geen 900.000 mensen in de stemgerechtigde leeftijd voor in de staat Chihuahua, op de kiezerslijsten stonden zon dag bijna 1,3 miljoen namen. De overwinning werd gister avond om zeven uur plaatselijke tijd al opgeëist door Manuel Gurria Ordona, de afgevaardigde van het landelijke PRI-bestuur in Chihua hua. Hij zei zich te baseren op ge gevens van de PRI-waarnemers aan de stemtafels. En de PRI zou niet alleen het gouverneurschap hebben gewonnen. De regerings partij zou ook alle belangrijke bur- germeesterposten hebben her overd die drie jaar geleden in han den van de PAN waren gekomen, de grootste oppositiepartij. De PAN, de Partij van Nationale Actie, maakte in Chihuahua mel ding van tientallen incidenten. Zo zouden PRI-militanten talloze stembussen met stembiljetten heb ben volgestouwd en zouden op verschillende plaatsen PAN-verte- genwoordigers bij de stemtafels zijn geweigerd. De PAN-kandidaat voor het gouverneurschap, Fer nando Barrio, die aan de voor avond had voorspeld dat hij min stens 70 procent van de stemmen zou behalen, heeft al aangekon digd dat „het volk van Chihuahua deze fraude niet zal nemen". In Chihuahua is er de afgelopen maanden een kiezersfront opge staan dat zo'n 200.000 mensen groepeeert. Er bestaan plannen om de belangrijkste doorgangswegen van de staat te blokkeren. Het par ticuliere bedrijfsleven dreigde eind vorige week met een patronale sta king in het geval van fraude. De sfeer in Chihuahua is uiterst ge spannen. Politie en leger hebben in totaal 25.000 man gemobiliseerd. BONN (GPD) - De weten schappelijke instelling van de SPD, de Friedrich-Ebert Stich ting, heeft via Israëlische in stellingen tientallen miljoen giften in zwart geld wit gewas sen. Dit meldt het Westduitse weekblad Der Spiegel vandaag. Volgens het blad zijn de offi cieren van justitie 'vlak bij hun doel'. Zij zouden nu bewijzen hebben dat de Israëlische so ciaal-democratische Friz-Na- phatali Stichting in feite de zwart kas van de SPD was. Jus titieel onderzoek zou, nog steeds volgens der Spiegel, hebben aangetoond dat de Friedrich Ebert Stichting tus sen 1975 en 1981 56 miljoen mark aan giften had ontvan gen. Een groot deel daarvan - on geveer 22 miljoen - werd via de Israëlische stichting verwerkt, de rest via de Internationale Genossenschaftsbank in Bazel. Door dit soort omwegen, die ook door de CDU, CSU en FDP werden gebruikt, werd op grote schaal belasting ontdoken. De SPD ontkende het verhaal in der Spiegel. Een SPD-woord- voerder noemde in een reactie het bericht 'een van de vele ge ruchten in deze zaak'. JERUZALEM (Rtr./AFP) - De Israëlische minister van politie, Haim Bar Lev, acht een onderzoek paar het veiligheidsschandaal over het doden in 1984 van twee gevangengenomen Palestijnse buskapers onvermijdelijk. De minister, die lid is van de Arbeiderspartij van premier Peres, zei op de Israëlische radio voorstander te zijn van een regeringsonderzoek naar de affaire van de veiligheidsdienst Shin Bet. Volgens hem is dat de enige 1 gerechtelijk of politie-onderzoek te voorkomen. De familie van de twee gedode Palestijnen in kwestie heeft zondag in een petitie aan het Israëlische Hooggerechtshof laten weten dat de twee mogelijk onschuldige passagiers waren, zo werd uit gerechtelijke bron nen vernomen. De familieleden van Majdi Ahmed Alu Abu Jame (17) en zijn neef Subhi Shehadeh Hassan Abu Jame (18) hebben het Hof ge vraagd opdracht te geven voor een onderzoek naar hun dood en willen dat de gratie die president Herzog heeft verleend aan betrokken functio- 1 van de Shin Bet ongedaan wordt gemaakt. JOHANNESBURG - Negen voor aanstaande Zuidafrikaanse zaken lieden hebben de Zuidafrikaanse regering gisteren opgeroepen Nel son Mandela, de tot levenslang ver oordeelde ANC-leider, onvoor waardelijk vrij te laten en het ANC te legaliseren. Unilever Het Nederlands-Britse Unilever gaat voor 1988 drie vlees verwerkende fabrieken in Groot- Brittannië sluiten, met als gevolg het verlies van bijna 2.000 arbeids plaatsen. Volgens een bekendma king van Mattessons Wall, een van de dochterbedrijven, verliezen al leen al bij dit bedrijf in Londen 1.000 mensen hun baan in het ka der van deze rationalisatie van de bedrijfsvoering. Daarentegen zul len 1.100 nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen in een nieuw te bouwen fabriek in midden-Enge- land. door Ruud de Wit De zakenlieden - onder wie Ga vin Relly, de president van de mijngigant Anglo-American; Ray mond Ackerman van het super marktconcern Pick'n Pay en Clive Weil van het warenhuis Checkers -, die samen een investering van 35- miljard rand vertegenwoordigen, waarschuwen de Zuidafrikaanse regering ervoor, dat Zuid-Afrika ten dode is opgeschreven, wanneer de regering-Botha blijft volharden in het zoeken naar een toekomst zonder daarin het African National Congress te betrekken. De zakenlieden volgen in hun oproep een eerder initiatief van ae uitvoerende directeur van Bar clays Bank, Chris Ball. Hun indrin gende oproep komt na berichten, dat de Britse minister van buiten landse zaken, Sir Geoffrey Howe, zou hebben afgezien van een aan gekondigd bemiddelingsbezoek aan Zuid-Afrika, omdat president P. W. Botha zou hebben laten we ten 'geen tijd te hebben om hem te ontvangen'. Ook bisschop Tutu heeft er geen behoefte aan Howe te spreken. Tu tu heeft Botha wel een (tweede) ge sprek gevraagd, maar of dat door zal gaan wordt vermoedelijk pas in de loop van vandaag duidelijk. Ruim een week geleden werd in Den Haag door de regeringsleiders van de Europese Gemeenschap overeengekomen nog drie maan den te wachten met mogelijke eco nomische sancties tegen Zuid-Afri ka om Sir Geoffrey Howe namens de EG een nieuwe kans te geven een dialoog met het apartheidsbe wind tot stand te brengen. Afgelopen donderdag onder mijnde de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha reeds het bezoek van zijn Britse collega door te zeggen, „dat het westen gerust economi sche sancties mag afkondigen: wij zullen dan het westen tonen, dat we ook zonder hen kunnen", aldus Botha. Tot de ondertekenaars van de open brief aan president Botha behoren, behalve de hierboven ge noemde top-zakenlieden: Tony Bloom (voorzitter van de Raad van Bestuur van de Premier Group, een verzekeringsbedrijf), John Wil son (Shell), Ian Smiths (BP), Neil Chapman (namens het verzeke ringconcern Southern Life), Gor don Waddell (Johannesburg Con solidated Investment Company) en Dorian Wharton-Hood (Prudential- Assurance). Het is niet de eerste keef dat vooraanstaande Zuidafrikaanse za kenlieden een dringend beroep doen op de regering-Botha om Nel son Mandela vrij te laten en onder handelingen te starten met het ver boden ANC. Om die reden reisde Anglo-American-president Gavin Relly af naar het hoofdbureau van het ANC in de Zambiase hoofdstad Lusaka, terwijl, ook de voormalige president van deze mijn-mam moet, tevens een van de rijkste mannen van de wereld, Harry Op- penheimer, zich in soortgelijke ter men heeft uitgelaten. Doden In totaal negen personen zijn in het afgelopen weekend om het le ven gekomen bü politieke confron taties. Vijf van de slachtoffers wa ren zwarte leden van de door de minderheidsregering aangestelde locale ontwikkelingsraden. Vol gens het regeringsbureau van in formatie waren de vijf ontwikke- lingsraadmedewerkers doodge schoten, toen inzittenden van een witte personenauto in een tweetal incidenten het vuur openden met Russische AK-machinegeweren. Het eerste incident vond vrijdag, kort na middernacht, plaats in de wijk Vosloorus. Een witte Toyota Cressida - die later gestolen bleek - passeerde toen een auto van de plaatselijke ontwikkelingsraad, die door Vosloorust patrouilleerde. De inzittenden van de Toyota open den het vuur en hierbij werden- twee personen gedood en drie ge wond. Enige uren later verscheen de auto in de wijk Kathlehong, even eens in de Oost-Rand, en opnieuw werden schoten afgevuurd op pa trouillerende zwarte ontwikke- lingsraadmedewerkers. Drie amb tenaren werden gedood en negen personen raakten gewond. Rond drie uur in dezelfde nacht werd de bewuste auto echter in Kathlehong opgemerkt door een politiepa trouille. In de confrontatie die hier op volgde, werden twee 'terroris ten' gedood, terwijl een derde inzit tende van de Toyota wist te ont snappen. Volgens het regeringsbu reau van informatie was het verder het afgelopen weekeind rustig in Zuid-Afrika. Op een politieke bijeenkomst in li, Zulu-' -- - Ulundi, ï-land, verklaarde de omstreden Zulu-leider Gatsha Bu- theiezi, voor de zoveelste keer de afgelopen weken, dat het ANC er- op uit is om hem te vermoorden. Buthélezi, die door de anti-apart heidsorganisaties in binnen- en buitenland wordt beschouwd als een 'collaborateur' van het apart heidsbewind, maar die tevens zegt namens de grootste etnische groep in Zuid-Afrika, de negen miljoen tellende Zulu's te spreken, zei dat het ANC-in-ballingschap probeert een wig te drijven tussen hem en Nelson Mandela. De Zulu-leider beweert sinds enige weken, dat Mandela vanuit zijn gevangenis heeft laten weten op dezelfde lijn te zitten, en dat het ANC vanuit het ballingsoord Lusa ka een offensief heeft geopend te gen zowel Mandela als zijn eigen persoon. Familieleden van Mande la ontkennen echter in alle toon aarden, dat de ANC-leider-in-ge- vangenschap bereid zou zijn met de Inkatha-chief over de toekomst van Zuid-Afrika te onderhandelen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7