Proef: surveillance te paard door duinen 'Contact met mensen is het mooiste wat er is' Braderie grootste trekker Geitenkeuring oftewel gemekker in motregen j PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 7 JULI 1986 Leiderdorper na 40 jaar weg bij Touwfabrieken LEIDERDORP - Het pas opge knapte huis aan de Zijloordkade van de Leiderdorpse familie De Meij geurt naar alle boeketten bloemen die in de huiskamer staan. Presentjes ter gelegenheid van het jubileum van vader A. de Meij, 40 jaar in dienst van de Ver enigde Touwfabrieken in Leider dorp en daarvoor onlangs geëerd in de vorm van de eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Ooit begonnen als papiersnij der, vervolgens opgeklommen tot arbeidsanalist, loonadmini- strateur, algemene vraagbaak voor werknemers van de fabriek en bekend organisator van per- soneelsactiviteiten. Zelfs zijn ei gen jubileum eind juni heeft De Meij voorbereid. "Ik heb me al tijd voor van alles ingezet en la ten inzetten", zegt de Leiderdor per. "Maar dat geeft niet. Contact met mensen is het mooiste wat er De Meij (60) begon in 1939 als loopjongen bij een bedrijf op de Leidse Schelpenkade dat thuis- breisters in dienst had. De Meij bracht wol rond en haalde de kant en klare werkstukken - sok ken voor militairen - op. Na een kort intermezzo bij de grofsme derij en de jamafdeling van Tho massen en Drijver, volgde in '46 de overstap naar de Leiderdorp- se Touwfabriek, waar De Meij in middels al veertig jaar aan ver bonden is. "Het was nooit de be doeling om zo lang te blijven", zegt De Meij "nu. "Maar mijn vrouw vond het prettiger als ik eens ergens wat langer in betrek king was". De Meij begon bij de Touwfa briek als snijder van papier waar van touw werd gemaakt. Later werd hij 'hekelaar'. Met hekel machines rolde hij lint van grote balen hennep. Het lint ging ver-, volgens naar de spinnerij. Stoffig en eentonig werk, herinnert De Meij zich. "Ik had geluk dat ik snel ploegbaas werd". In die functie kreeg De Meij de zorg voor het machinepark en de produktie. In 1965 werd hij ge vraagd om een arbeidsanalyse te verrichten. Hij moest onder meer nagaan wat de vervaardiging van bepaalde produkten de fabriek werkelijk kostte aan materiaal en arbeidsloon. "Het vaststellen van prijzen gebeurde toen met de natte vinger". Gouden tijd Eind jaren 50, begin jaren 60 maakte De Meij de gouden tijd van de Verto mee. "De fabriek liep als een trein, er werd van al les gemaakt. Jabo, een soort vloerbedekking, oogstgaren (daarmee bond je balen stro vast), koperen buizen en hulzen, staalkabels. Samen met de Nefra en de Neko vormde de Verto een enorm complex". Na '65 kwam de klad erin. De mensen gaven de voorkeur aan andere, nieuwe vormen van vloerbedekking, waardoor jabo uit de gratie raakte. Ook de ver vaardiging van oogstgaren ver dween. Alleen de produktie van staalkabels bleef over. Het aantal werknemers liep van 1200 men sen in de jaren 50 terug naar ruim 130. "In de Touwfabriek wordt nu geen meter touw meer ge maakt", stelt De Meij. In de jaren zeventig kreeg De Meij de loonadministratie onder zijn beheer. Sinds 1979 is hij ver antwoordelijk voor de algemene dienst en verricht ook werk zaamheden voor de personeels afdeling. "Eigenlijk doe ik van alles", vindt de Leiderdorper. Met dat laatste is niets te veel gezegd. Wanneer in de fabriek iets moet worden georganiseerd, is De Meij de aangewezen per soon. Personeelsactiviteiten, ju bilea, pensioenen, ziekenbezoek, 't Behoort allemaal tot zijn werk terrein. En wie in de clinch ligt met de belastingen, kan even eens bij De Meij terecht. "Daar ben ik zo langzamerhand heel handig in geworden", zegt de Leiderdorper glunderend. "Ik heb alleen maar lagere school, geen diploma's of zo. Alles wat ik nu weet, heb ik er zelf bij ge leerd, vooral door veel te vra gen". De onlangs koninklijk onderscheiden Leiderdorper A. de Meij: 'Voor sommige formulit tegenwoordig advocaat zijn' Anecdotes Iemand die zo veel heeft mee gemaakt, kan allicht een leuke anecdote vertellpn. O, zeker, De Meij weet er genoeg. Die keer dat hij zich. gestoken in een pak en met hoge hoed op het hoofd, uit gaf voor notaris om een vriend uit de nood te helpen. Of de vele grappen die het personeel van de. Touwfabriek onderling uithaal de. De keer dat een werknemer, die stiekem een sigaretje op de wc van de chefs zat te roken, wil de vluchten door het wc-raampje en vast kwam te zitten. Het 'dropje' dat een ploegbaas aange boden kreeg en een inktbal bleek te zijn. Ach, De Meij kan nog wel Wat zijn tijd bij de Touwfa briek betreft is het eind echter in zicht. Volgend jaar januari gaat de Leiderdorper in de vut. "Ik heb vanaf m'n veertiende ge werkt, 't is welletjes". Zijn werk missen zal De Meij niet. "Als je er een maand vandaan bent, zal dat wel gesleten zijn". Zijn vervroegd pensioen zal de Leiderdorper de gelegenheid ge ven wat meer te vissen en te le zen. Het sociale werk blijft hij ge woon doen, want er zijn genoeg mensen die geholpen moeten worden. ("Voor sommige formu lieren moet je tegenwoordig ad vocaat zijn"). Zijn vrouw hoeft in elk geval niet bang te zijn dat hij in de weg zit met stofzuigen. "Ik ben helemaal voor geëmanci peerd zijn, hoor. Je moetje eigen leven leiden". MAANDAG Leiden Beestenmarkt - i.k.v. Lakenfeesten, biertapwedstrijd, 20-22.30 uur. Stompwijk Feestterrein - vuurwerk, 23 uur. DINSDAG Leiden Lakenfeesten Hooglandse kerk - tentoonstelling Rem- brandt-Schilderwedstrijd, 11-15.30 uur; Leider. Museumstad, 11-15.30 uur: or gelconcert Anton Pauw, 14-14.30 i Waaggebouw - tentoonstelling Realiteit-Illusie, 11-17 uur. Stadhuisplein - Carillonconcert, 12.45- 13.30 uur; straattheater met Muziek o.m. Klapsigaar, 14-16 uur. Beestenmarkt - sportdemonstraties, 19- 22.30 uur. Pieterskerk - opvoering 'Elckerlyc', 22.30-24 uur. Mode- Van Kempen wint triathlon ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse triathlon is gisteren ge wonnen door Aad van Kempen. De Hazerswoudenaar volbracht de 500 meter zwemmen, 14% kilometer fietsen en 4,2 kilometer lopen in 49 minuten en 10 seconden. Tweede' werd Robert Springer uit Leiden (49.48) en derde z'n plaatsgenoot Hans Bouwmeester (50.08). Bij de vrouwen won Marjan Vlasveld (1.00.56) voor Annemiek Slingerland (1.01.15) en Geita Jere- mic (1.02.40). De triathlon, een jaar lijks evenement georganiseerd door jongerenvereniging Utopia, werd gehouden in en om de recrea tiepias Noord Aa. In totaal deden 56 deelnemers mee. Automobilist tegen gevel RIJNSBURG - Een 23-jarige Oegstgeestenaar is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto tegen de gevel van een voormalig bankgebouw op de hoek van de Brouwerstraat-Oegstgeesterweg. in Rijnsburg aangereden. Volgens de politie nam de man de bocht te ruim en kwam daar door met zijn auto tegen de gevel terecht. De auto werd totaal ver nield. Op het bureau bleek uit een blaastest dat de Oegstgeestenaar teveel had gedronken. Hij moest een bloedproef ondergaan. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Datzelfde overkwam in dezelfde nacht een 43-jarige Katwijker. De man reed met zijn auto op een aan de Oegstgeesterweg geparkeerde auto. Volgens de man moest hij on verwachts uitwijken voor een te genligger. Op het bureau bleek dat ook deze chauffeur te diep in het glaasje had gekeken. Explosie: eigenaar jacht ernstig gewond WARMOND - In de jachthaven Veerpolder in Warmond is af gelopen zaterdag het jacht van een inwoner uit Noord wijk door een explosie ernstig be schadigd. De Noordwijker had de koelkast op zijn boot inge schakeld door het aansteken van een gaswaakvlam. Vervol gens tankte hij benzine bij uit een jerrycan. De benzinedam pen trokken naar de waakvlam waarop een explosie volgde en de boot in brand vloog. De eigenaar van de boot is met ernstige brandwonden aan handen en gezicht naar het zie kenhuis vervoerd. De boot is vrijwel onherstelbaar vernield. WARMOND - Sinds gisteren is alles weer 'gewoon' in Warmond; Kaagweek 1986 is voorbij. Zaterdag wer den de laatste activiteiten afgewerkt, zoals de wieler ronde, het Billenprikkersfeest en het zogeheten 'Jazz behind the toll' waarbij jazzbandjes bezit namen van de plaatselijke horecagelegenheden. Grootste pu bliekstrekker zaterdag, was ook dit jaar weer de bra derie. Prima braderieweer was het. De hitte was wat geweken, de regen dreigde af en toe alleen maar te zullen vallen. Geen plekje van de Dorpsstraat was overgeslagen. ders weten blijkbaar tóch de weg naar hun eigen ne ringdoenden te vinden. Het was namelijk druk. De Jan Steenlaan moest zaterdag dienst doen als parkeer- straat. Overal in de Dorpsstraat was wat te zien en/of te doen, ook in de wat minder winkelrijke gedeelten, achteraan de straat. Spelletjes voerden de boventoon. Van heel oude spelletjes zoals ratje of koek slaan tot het spel'met de raceautootjes. Kleine Warmondertjes trapten de benen stijf op speciale fietsen. Niet die tweewielers kwamen daarbij 'vooruit maar raceau tootjes op een racebaan. Wat rustiger was het op het pleintje met de pomp alwaar een kunstmarktje was ingericht. Daar ook trof de fotograaf sierlasser M. J.A. Verhulst. Op het pleintje kon ook worden gegeten. Zatermiddag werd bewezen dat de overplaatsing van de telefooncel naar het plein tje bij 't Meerpunt een verstandige zet is geweest. Er is eenvoudigweg geen ruimte meer op het dorpsplein. Op de Baan maakten de kermisklanten hun karwei in Warmond af. Veel 'prominenten' op straat maar ook achter de kramen. Raadslid Schavemaker (PW) bakte zoete broodjes, CDA-wethouder Van Schagen deed hetzelf de vanachter de VVV-kraam. Of ze het gemerkt heb ben is onbekend maar aan hen zijn in elk geval voor bijgetrokken de collega's burgemeester Hendrickx- Vlaar, Slingerland (PW) en De Vos (VVD), al dan niet vergezeld van wederhelft. NOORDWIJK - Vier agenten van de Noord - wijkse gemeentepolitie surveilleren sinds enkele dagen bij wijze van proef te paard in het duingebied de Noordduinen in Noordwijk. Door het in zetten van bereden politie hoopt de korpsleiding het groeiend aantal zedende licten en gevallen van van dalisme, de kop in te drukken. De proef duurt tot september. Dan wordt beoordeeld of de bereden politie een vaste plaats in het Noordwijkse politie korps moet krijgen. De Noordduinen wordt jaarlijks door twee miljoen mensen be zocht. Tot nu toe werd er nauwe lijks door de politie gesurveil leerd. Volgens G. Schilperoord, plaatsvervangend korpschef van de Noordwijkse gemeentepoli tie, neemt het aantal klachten sinds vorig jaar scherp toe. Schil peroord:, "Staatsbosbeheer, de beheerder van het gebied, geeft steeds meer gevallen van vanda lisme aan. De vernielingen die in dat gebied worden aangericht zijn echt gigantisch". Niet alleen het vandalisme, ook de zedendelicten nemen vol gens de politieman sterk in aan tal toe. Vooral bij exhibitionisten en pedofielen lijken de Noord duinen in trek te zijn. "Het aantal klachten werd zo groot dat we hebben besloten ook in dit ge bied te gaan surveilleren. Het probleem is alleen welk vervoer middel je gebruikt. Te voet schiet niet erg op, met een mo torfiets stoor je de recreanten heel erg. De politie in Zeeland had goede resultaten met bere den politie, dus voeren we dat hier ook in". Omdat het nog een proef betreft, huurt de politie de paarden van een manege in de buurt. De dieren hebben geen speciale training gehad. Volgens Schilperoord is dat niet erg: "Die knollen zijn gewend in de duinen te stappen. Voor die beesten maakt het weinig verschil of ze een agent of een burger dragen". Opleiding De afgelopen maanden zijn drie mannen en een vrouw van de Noordwijkse politie opgeleid tot volleerd ruiter. Bovendien zijn de vier bereden agenten in spé een dag met de boswachter door het gebied getrokken. C. Bezemer, een van de vier vertelt dat de boswachter hen heeft aan gewezen wat waardevolle stuk jes natuur zijn: "Het is belangrijk dat wij weten welke prioriteiten staatsbosbeheer stelt. Het beleid van ons en van hen moet over eenkomen". De politieagenten zullen zich twee aan twee te paard in het ge bied begeven. Volgens C. Bezemer vervult de politie in het natuurgebied voor al een preventieve taak. "Als wij in de buurt zijn dan laten men sen het wel na dingen te doen die niet zijn toegestaan", zegt Beze mer. Overigens zal de politie niet 24 uur per dag en zeven dagen in de week in de Noordduinen ronddréven. Schilperoord zegt' hierover: "Het is al moeilijk genoeg om mensen vrij te maken voor deze extra taak. Alleen doordat de vier bereden politieagenten be reid zijn extra lange dagen te ma ken, lukt het om ze geregeld in de duinen te laten surveilleren. Alle dagen is niet haalbaar". Om dat niet bekend is wanneer de politie in het gebied aanwezig is, verwacht de plaatsvervangend korpschef toch een goede pre- ventieve werking. Het is de bedoeling dat de poli tie te paard ook een oogje in het zeil houdt op het strand voor de boulevards en in de Zuidduinen- ."Het zwaartepunt ligt echter in de Noordduinen. Op de andere plaatsen surveilleren we met al motorvoertuigen al waardoor het aantal overtredingen daar al veel kleiner is", brengt Schilperoord In het najaar wordt de balans opgemaakt. Als het aantal klach ten drastisch blijkt te zijn ge daald hoopt Schilperoord vol doende geld van het ministerie te krijgen om de proef een perma nent karakter te geven. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) van 8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge- peF hall jaar, aan huis bezorgd zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. per jaar, aan huis bezorgd Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 67,45 f 92.55 134,90 256,90 357,20 per post (binnenland) losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogehik. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J! de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Braderiegangers kijken naar het sierkunst-lassen ZOETERWOUDE - Een hoop ren produktief en leveren ook een gemekker in de motregen: de goede kwaliteit melk af. Een melk- geiten hadden afgelopen zater- dag tijdens de jaarlijkse keu- bij uitstek, de koe. ring op het Zoeterwoudse Desalniettemin blijkt een geiten- Swetterhage alle reden om hun keuring hoofdzakelijk een zaak te gebruikelijke klaagzang te la- zijn voor hobbyisten. Zij hebben ten horen. Want juist op de dag meer oog voor het uiterlijk en be- dat het centrum voor gehandi- steden er ook meer tijd aan. Van- capten een ochtend in het te- daar dat het keuren van geiten min ken stond van de gulle melkge- °Lm"nen in de tooovan 5e vhf ver lieten de weergoden het af- tigjarige 'geschiedenis in Zoete- weten. woude is verhuisd van de boerde rijen naar Swetterhage. Makkelijk Wat niet wegnam dat uit de wijde voor de keurorganisatie, leuk voor omtrek van Zoeterwoude ongeveer het centrum, honderd geiten voor de keuring Algemeen winnaar werd een wit- aanwezig waren. Verdeeld over te geit van Zoeterwoudenaar Wim drie rassen (witte- en bonte geit en van Rijn, gevolgd door een geit van deToggenburger) en vier leeftijds- Leiderdorper H. de Graaf. Bij het categorieën, gaven vier keurmees- Toggenburgerras werd de uit fers hun oordeel. Voorschoten afkomstige K. Ver- hoork eerste en bij de categorie Gekeken werd daarbij naar de bónte geit werd D. Verhoorst win- geit als geheel en de rug, poten en naar. schouders afzonderlijk. Het doel De geitenkeuring vond plaats te van zo'n selectie is de geitenfokke- midden van andere aktiveiten bij rij in Nederland op een hoog ni- Swetterhage, zoals een jeugdcircus veau te krijgen. Zo worden de die- en vliegerwedstrijden. Onderonsje tussen baas en dier tijdens de geitenkeuring m Zoeterwoude

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2