Touwtrekken om Kroes Ouwerkerk en Van Weerde succesvol Medailles Bontje en Voets KNZB stapt naar schoolleiding Ploeg van 20 naar Madrid Jansen loopt niet warm voor come-back K-'- m PAGINA 12 SPORT MAANDAG 7 JULI 1986 AMERSFOORT - Ellen Voets en Pascal Bontje brachten tij dens het laatste weekeinde van de nationale zwemtitelstrijd in Amersfoort het aantal (bron zen) medailles voor AZC/Inter- vam op vijf. Drie zaten er sinds vorige week al in de knip. Ellen Voets voegde er vrijdag een bronzen aan toe op de 800 me ter vrije slag voor meisjes '72. Haar tijd: 9.46.26. Pascal Bontje was gisteren goed voor de laat ste plak: derde op de 200 meter schoolslag voor jongens '70 in 2.42.00. Voor het overige had AZC dit jaar weinig in de melk te brok kelen. In vergelijking met vorig seizoen viste de Alphense dele gatie zes medailles minder uit het water. Ook al het feit dat het ditkeer louter brons was, zorgde voor een tegenvallend resultaat. Jan Sonneveld sloot het toer nooi niettemin goed af met een vierde plaats op de 200 meter wisselslag voor jongens '72 in een persoonlijke recordtijd van 2.28.11. Op de 100 meter rug- slag reikte hij in 1.09.43 naar een negende positie. Pascal Bontje was niet top-fit. Dat bleek op de 100 meter rugslag voor jongens '70, die hij in 1.08.48 als zestiende afsloot. OP de 200 meter wisselslag werd de Boskoper tiende in 2.24.01. Op deze afstand werd broer Wilfred bij de jongens '68/'69 twaalfde in 2.20.22. Ook de estafette-nummers werden geen succes. De man- nenploeg op de 4 x 100 meter vrije slag kwam met een tijd van 3.47.86 niet verder dan een veertiende plaats. Daarvoor te kende het kwartet Marcel van Tol (invaller voor de zieke Pas cal Bontje), Jaco de Jong, Ron Brouwer en Wilfred Bontje. De 4 x 100 meter wisselslag voor jongens onder zestien jaar le verde het viertal Jan Sonne veld, Pascal Bontje, Paul van Doorne en Marcel van Tol een zevende plaats op in 4.29.39. Tijdens de Speedo-finales deed Richard Bosman, vorige week al medaille-winnaar, op nieuw van zich spreken. De jeugdige Alphenaar greep zil ver op de 100 meter schoolslag voor jongens '75 in een per soonlijke recordtijd van 1.26.41. Op de 400 meter vrije slag werd hij zesde in 5.19.83. Antoine Ca- lis legde bij de jongens '76 op de 100 meter schoolslag in 1.38.73 (p.r.) beslag op een ne gende plaats. Op de 400 meter vrije slag werd de Boskoper vijftiende in 5.58.1, ook een per soonlijk record. Miranda den Hollander eindigde bij de meis jes '75 in 1.13.79 als achtste op 100 meter schoolslag. AMERSFOORT - Het tweede weekeinde waarin de Nederlandse kampioenschappen en de Speedo- finales werden verzwommen zijn voor de zwemverenigingen uit Lei den en omstreken succesvol verlo pen. Bij de wedstrijden om de natio nale titels staken twee Leidse zwemmers met kop en schouders boven de rest van hun collega's uit. Niels Ouwerkerk, zwemmend voor de Zijl/LGB, wist op zijn favoriete slag, de vlinder, de nationale titel te veroveren bij de jongens gebo ren 1972. Zaterdag deed hij dit op de 100 m in een voortreffelijke 1.06.04 en gisteren won hij in zijn vloeiende stijl de 200 m in 2.27.30. Antoine v. Weerde van LZ 1886 behaalde ook zijn tweede gouden medaille. Nu deed hij dit op over tuigende wijze op de 200 m school slag. Hij tikte aan in 2.29.51, hier mee een 4e positie innemend in de heren A-finale. In deze finale zou schitterend persoonlijk record (2.28.15). Robert Janssen klasseerde zich als 5e op de 200 m wisselslag met een goede 2.28.74. Het zwemmen van Laurens v. Kampen was een verademing om te zien. Van Kam pen die, uitkomend by de jongens geboren 1973, ook uitkwam op de 100 en 200 vlinder wist hier respec tievelijk een 7e (1.11.64) en een 5e (2.34.75) plaats te behalen. Op de 400 m wisselslag noteerde Janssen een 6e plaats in een tijd van 5.17.84. Paulien Stastra (LZ 1886) scoor de een 7e en een 8e plaats op de 200 rug en de 200 vlinder. Haar tijden waren 2.37.51 en 2.37.53. Speedofinales Opnieuw werd hier een groot aantal ereplaatsen behaald. De meisjesploeg van LZ 1886 is voor de tweede achtereenvolgende maal eerste geworden en mocht dan ook wederom de wisselprijs in ont vangst nemen. De beste persoonlijke prestatie kwam op naam van Maaik Parrel (De Zijl/LGB). Zy behaalde zilver op de 100 vrij in 1.0457, maar ook op de 200 wissel (4e in 2.42.98) en op de 100 vlinder (6e in 1.15.99) scoorde zij goed. Danny Dubbelde- man deed dit op de 100 school. Zij werd 5e in 1.30.60. Amarentia Ver kade wist zich ook te manifesteren met een 8e plek op de 200 wissel (2.45.81) een 9e plaats op de 100 rug in 1.19.15 en een 8e plaats op de 100 vlinder in 1.17.48. De Katwijkse jongeling geboren 1976, Christiaan Fischer, was we derom zeer goed op dreef. Greep hij zaterdag net naast de prijzen op de 400 vrij, die hij in een goede 5.31.7 aflegde, zondag veroverde hij brons op de 100 school die hij uitstekend aflegde in 1.36.0. LZ 1886 had in dit weekeinde een aantal zwemmers die zich bij de eerste acht wist te zwemmen (de eerste acht vielen in de prijzen). Nancy Kijk i/d Vegte trad hierbij sterk naar voren. Een derde plaats in 1.15.45 op de 100 vlinder en een 6e plaats op de 200 wissel. Karin Stastra begint net te laat haar vorm terug te krijgen. Zij zwom een goe de 400 vrij in 5.23.85 waarmee zij 6e werd, net voor Angelique Hooge- boom die de 8e plaats haalde in 5.27.23. Hoogeboom wist ook op de 800 m in de prijzen te vallen, met 11.14.71 werd zij 6e. Mark Schou ten knokte zich op de 100 school naar een keurige 7e plaats. Zijn tijd 1.31.80. Op de 100 school had LZ bij de meisjes 1976 een ruime ver tegenwoordiging. Van de beste 16 van Nederland waren er 3 van LZ. Bianca Singeling werd 6e in 1.35.93. Fleur Bakker 9e in 1.36.50 en Olga Bouwmeester zag een 4e plaats de mist in gaan door een dis kwalificatie. Haar tijd was 1.32.82. Vijfde plaats Leo Hendriks ALPHEN AAN DEN RIJN - Leo Hendriks heeft zijn midgetgolftitel niet met succes kunnen verdedi gen. De Alphenaar moest gisteren genoegen nemen met een vijfde plaats. Roel Groenhuizen uit Bilt- hoven nam de titel van Hendriks over. Hij was veruit de sterkste. Het kampioenschap werd op de banen van Bilthoven (kort) en Soestduinen (lang) afgewerkt. Op de eerste dag in Bilthoven liep Hendriks, die zich dit jaar onvol doende heeft kunnen prepareren, al een flinke achterstand op. Met 124 slagen over vijf ronden ge bruikte hij acht slagen meer dan de koploper. Op de tweede dag in Soestduinen wist hij die positie te consolideren. Gisteren maakte hij echter een sterke finaledag door, waardoor Hendriks toch op de vijf de plaats belandde. De Alphenaar richt zich nu volle dig op de komende Europese titel strijd, waarop hy vorig jaar fraai vijfde werd. "Ik ben, gezien mijn matige voorbereiding, niet onte vreden met het resultaat van nu. Er heeft zelfs nog een medaille-kans ingezeten en dat zou toch werkelijk te gek zijn geweest. Nu ga ik hard werken voor de EK", al dus de nauwelijks teleurgestelde ex-kampioen. Uitslag NK: 1. Roel Groenhuizen (Bilthoven) 398, 2. Johan den Dun- gen (Nijmegen) 407,3. Jan Huberts (Sneek) 408, 5. Leo Hendriks (Zwammerdam) 411. Ruime winst voor Alphians ALPHEN AAN DEN RIJN - De honkballers van ICL/Alphians hebben zichzelf gisteren een goede dienst bewezen door koploper Blue Birds uit Delft in zeven in nings met 13-3 te verrassen. Het Al phense team heeft daardoor weer hoop op promotie naar de landelij ke tweede klasse gekregen. Al in de eerste slagbeurt verover de Alphians door Robert Schou ten, Oscar Lenderink en Ron Ag- terberg een 3-0 voorsprong. Zy profiteerden van een misser in de Delftse defensie. In verdedigend opzicht draaide de Alphense ploeg wel uitstekend, zodat in de eerste drie innings geen tegenpunt geïn casseerd hoefde te worden. Voor Blue Birds er erg in had was de stand al opgelopen tot 9-0, waarbij vooral dé grote slagkracht van de Alphense aanvallers opviel. Gly- niss Kanepa scoorde o.a. uit een home-run. Nadat Blue Birds de eer gered had, schoot Alphians door naar 11-1 toen Waleri van Wijngaar den de bal, met één man op de hon ken, over de hekken sloeg. In de vijfde innings bracht Blue Birds de achterstand terug tot 11-3. Om de wedstrijd in zeven innings uit te spelen moesten de Alphenaren vervolgens het verschil op tien punten zien te bepalen. Dat lukte op een honkslag van Oscar Lende rink, waardoor Glyniss Kanepa en Robert Schouten de thuisplaat be reikten. Cijfers Alphians: Werpen: Remco Koppenol 6-1-4- 2. Slag: Robert Schouten 1.000 (5-5) en Oscar Lenderink 0.500 (2-4). Dubbele misstap van softbalsters ALPHEN AAN DEN RIJN - Het softbalteam van ICL/Alphians liep het afgelopen weekeinde in En schede in de double header tegen Tex Town Tigers tegen een dubbe le nederlaag aan: 3-0 en 5-4. Daar door is het verblijf in de landelijke tweede klasse uiterst onzeker ge worden. In de eerste wedstrijd had Al phians aanvallend weinig in te brengen. Veldfouten beslisten het duel tussen de beide pitchers: 3-0. Het tweede treffen was boeiender. Tigers nam weliswaar een 2-0 voor sprong, maar in de zesde innings kwam Alphians sterk terug: 2-3 door honkslagen van Marcella van Duin, Barbara Lodder en Arya Sa- lemink. Toen Tigers op 3-3 kwam, moest er verlengd worden. Een technische home-run van Erica Bloem betekende 3-4. Op de val reep trok Tigers echter toch de winst naar zich toe: 5-4. AMERSFOORT (ANP) - De opwinding rond de nationa le zwemkampioenschappen heeft zich dit jaar tot ver buiten het badwater uitge breid en zal de komende da gen de gemoederen binnen de KNZB bezig blijven hou den. Het onderwerp van ge sprek is Lissenaar Hans Kroes, die met een uiterst scherp record op de hon derd meter vrije slag (50,66) de internationale ranglij sten bestormde. Om vervol gens tot zijn spijt te moeten meedelen, dat zijn verrich tingen in het Amersfoortse sportfondsenbad die op school verre overtroffen. De 21-jarige HPC-er kreeg van de directeur van de HEAO te horen, dat wil hij alsnog overgaan naar het tweede jaar er voor hem een hertentamen is vastgesteld op 25 augustus, 'e'en dag na de wereldti telstrijd in Madrid. De inzet van de verplichte herhalingsproef, die op eigen verzoek al werd verschoven tot na het WK, is zegge en schrijve tweetiende punt. Voor Kroes, be grijpelijk en terecht, genoeg om te bedanken voor de hitte op de Spaanse hoogvlakte en zo nodig in Nederland de neus in de boeken te steken. Tenzij KNZB-functionaris Kees de Vos, ondermeer belast met de maatschappelijke begeleiding, er op korte termijn in slaagt meer be grip te kweken bij de autoriteiten voor de situatie. Zo niet, dan wordt het in Madrid voor de zwembond een hele toer uit te leggen, waarom de opvallendste zwemmer van het seizoen in de selectie ontbreekt. De meewarige lach is al hoorbaar. Vooralsnog wil bondscoach Ruud Beele er niet aan te denken dat een oplossing onvindbaar is. „Het moet gewoon lukken om voor Kroes een regeling te treffen. Zijn school is niet zo star, dat er niet iets te bedenken valt. De leiding is best overtuigd van dg waarde van zijn sportieve kwaliteiten. De wil iets te doen, is aanwezig". Mocht de overtuiging toch on voldoende blijken, omdat uiteinde lijk alleen de leerling telt, is een volgende argument ook nog het formeren van de estafetteploegen. Door een afzegging van Kroes, be halve de snelste man op 50 en 100 meter borstcrawl ook nationaal kampioen op de 100 meter rugslag, is de kans dat een aantal andere zwemmers, die niet aan persoonlij ke limieten voldeden maar met steun van elkaar wel als estafette team mogen afreizen, wordt gedu peerd navenant. Aan de KNZB nu derhalve de taak te vermijden, dat de kleinheid van de Nederlandse sport in het al gemeen en de zwemsport in het bijzonder op zo'n manier wordt be vestigd. „Het zou doodzonde zijn als Hans Kroes er niet bij kan zijn. 50,66 op de 100 vrij is een wereld tijd. Hij heeft zijn positieve ontwik keling, die na terugkeer uit de Ver enigde Staten is ingezet, hier na drukkelijk bewezen. Ik heb het al tijd geweten, dat dit er in zat. En Johan Steur naar Sparta DEN HAAG (ANP) - De Rotter damse eredivisieclub Sparta heeft de 24-jarige Johan Steur aange trokken. Steur, die eigendom was van Feyenoord en vorig seizoen op uitleenbasis voor Volendam uit kwam, tekende een contract voor twee jaar. misschien nog wel veel meer. Een voorlopig hoogtepunt zou Madrid moeten zijn. Hans is niet klein, maar bij een WK tref je de echte 'kluisdeuren'. Dat is pas een inte ressante confrontatie.", aldus Bee le. Deze mogelijke tegenvaller voor de zwemsport werd de voorbije weekeinden goeddeels verzacht door een handvol opvallende pres taties. Béhalve die van Kroes sprong bij de heren ook het zwem men in het oog van Frank Drost (vier titels), Gérard de Kort en Ron Dekker. De Deventer schoolslag specialist pakte op de 100 meter het nationale record terug van Cor- beau en verdiende daarmee een plaats in de WK-selectie. De 200 meter, waarop Frank Vijver het be legen record van Boonstra met 2.23,58 naar de geschiedenis ver wees, miste hij door een verkeerd keerpunt in de series. Bij de dames stapte Conny van Bentum eigenlijk als enige en met overtuiging naar voren. De Barne- veldse, in de Verenigde Staten de gelijk voorbereid, had in Amers foort een optimale oogst. De slot dag miste ze echter door ziekte, zo dat de zekere vijfde gouden me daille, voor de vele lengten voor sprong op de 200 meter vlinder slag, nu bij Judith Anema terecht kwam. Annemarie Verstappen stak schril af bij haar grote Nederlandse concurrente. De Brabantse top- zwemster, gelouterd bij vele be langrijke toernooien, kwam er bij geen enkele confrontatie echt aan te pas. Naast Van Bentum stond Verstappen ditmaal als een onze ker persoontje op de startblokken. Bij- het uit het water klimmen, na de zoveelste tweede plaats met ook nog tegenvallende tijden, restte slechts een 'hoopje ellende'. Toch twijfelt Beele niet aan zijn Olympi sche kracht. „In de confrontatie met Van Bentum is er voor Annemarie een drempel. Ik twijfel echter niet aan haar vermogen en de hoeveelheid arbeid, die ze heeft geleverd. Ze AMERSFOORT (ANP) - De keuze commissie van de KNZB heeft twintig kandidaten geselecteerd voor het wereldkampioenschap zwemmen die over zes weken in Spaiye worden gehouden. De aan tallen werden eerlijk verdeeld tus sen de geslachten. Van de nationa le top voldeden slechts vier men sen - Hans Kroes, Conny van Ben tum, Annemarie Verstappen en Jo- landa de Rover - aan de gestelde limieten. De verrichtingen van veel anderen waren echter aanleiding gunstig te oordelen over uitzen ding van estafetteploegen. Dat re sulteerde voor de verschillende on derdelen in een grote afvaardiging. Voor enkele geselecteerden zal de mondiale titelstrijd beperkt blijven tot trainen of eventueel zwemmen in een aflossingsploeg, omdat in schrijven voor een het individuele nummer wordt geblokkeerd. Zo heeft vrije slag-zwemster Laura Leideritz op de 100 meter Van Ben tum en Verstappen voor zich. Het- zelfde geldt voor de Hagenaar Eric Ran. De jeugdige Diana van der Plaats, die op grond van haar vier de plaats in de finale van de 100 meter vrije slag een estafetteplek had verdiend, gaf er de voorkeur aan mee te doen aan de Europese juniorenkampioenschappen in West-Berlijn en haar overstap naar de senioren nog even uit te stellen. De ploeg voor Madrid is: Dames: Conny van Bentum (DWK), Anne marie Verstappen (Nekton), Jolan- da de Rover (Dolfijn), Karin Brie nesse (Orca), Laura Leideritz (DWK), Jolande van de Meer (Ra ket), Mildred Muis (Dedemsvaart), Petra Hillenius (HPC), Petra van Staveren (Steur), Marianne Muis (Dedemsvaart). Heren: Hans Kroes (HPC), Frank Drost (AZPC), Ed- sard Schlingemann (AZPC), Pa trick Dybiona (AZPC), Peter de Rover (Dolfijn), Ron Dekker (IJs- el), G'erard de Kort (HPC), Frank Vijver (Het Y), Petro Stalman (HPC), Eric Ran (Zian/Vitesse). "Aanpezen" voor de renners tijdens de amateurwielerronde van Voorschoten, op het moment dat er achterin het peloton "gaten" vallen. Voor de eventuele "lekrijder" staat alvast een reservefiets gereed, maar daar hebben de deelnemers op dit moment van de koers uiteraard weinig oog voor. (foto Loek zuyderduin) VOORSCHOTEN - Alex Jansen kon zaterdagavond nog niet echt warm voor zijn "wieier come back" lopen. Na een paar jaar van relatieve stilte was de Leidenaar er dan toch weer in geslaagd om in de vorm van de ronde van Voorscho ten een amateurwielerkoers te win nen. Onder dat succes bleef Jansen erg nuchter: "Dit is natuurlijk wel aardig, maar een schaatsmarathon winnen is toch veel leuker". De hoogtij-dagen van Alex Jan sen als wielrenner dateren alweer van vier jaar terug. Toen won hij drie wedstrijden, waaronder de zware Westlandse ronde van Hon- selersdijk. Sindsdien werd het koersen voor de inmiddels 25-jari- ge schaatser-wielrenner enigszins bijzaak. Het marathon-schaatsen stond op de voorgrond. Was het seizoen daarvan eenmaal voorbij, dan genoot Jansen eerst van de no dige rust. Pas laat in het vooijaar nam hij de racefiets weer ter han- de, om zich vervolgens onvoldoen de voorbereid en onregelmatig in het koersgeweld te storten. Jan- sen's resultaten beperkten zich sindsdien dan ook tot incidentele plaatsen bij de eerste tien. Dit jaar pakte de voor Zoeter- meer koersende Leidenaar ("Bij Swift gaat het misschien dan weer wat beter, maar dat vormt voor mij nog geen aanleiding om mijn club in de steek te laten") de zaken weer wat serieuzer aan: "Eerst een paar maanden trainen en bij Swift op het clubparkoers rijden en dan pas weer koersen", aldus de verklaring van de winnaar. Een formule die in Jansen's vierde open koers al tot succes leidde. Tijdens de Voor- schoter-ronde liet hij een goede in druk achter, om zich tenslotte de rapste te betonen uit een vluchters- groep van zes. Die zes, te weten Alex Janssen, Jan van Straaten, Harm Jansen, Gerard Hulst (de winnaar van de leidersprys), de gretige Erik Stroombergen en Gerrit Pronk, hadden elkaar met het naderen van de finale weten te vinden. Dit door een grotere kopgroep van 14, die met vrijwel alle kanshebbers onder zich het peloton al vroeg in de koers was ontvlucht, te laten voor wat deze was. Acties van met name Paul Kooijman om nog terug te ko men mochten daarbij niet baten. De gevaarlijkste man onder de zes was voor Jansen plaatsgenoot Jan van Straaten. De Casba-Swif- ter met de vorm in de benen leek zich tijdens de voorlaatste ronde in ideale positie voor de sprint te heb ben gelaveerd, door de rappe Jan sen de koppositie op te dringen. Het natte wegdek en de nummer twee op de rij, Harm Jansen uit Delft, gooiden echter roet in Van Straaten's eten. Waar Alex Jansen de laatste bocht naar de finish vol uit nam, kneep een angstige Harm Jansen pardoes in de remmen. Jan van Straaten kon niet anders dan hetzelfde doen, waarmee het kwaad was geschied. Alex Jansen realiseerde zich dat er een flink gat was geslagen en aarzelde geen mo ment. Onmiddellijk na de bocht ging hij de spurt vol aan en zag ri vaal Van Straaten, de nog te over bruggen afstand naar de meet ten spijt, niet meer aan zijn wiel ko- Van de verdiende premies hoef de Jansen dat niet te doen. Het rondje in wijk Adegeest leende zich weliswaar uitstekend voor de koers, maar de sponsors en het pu bliek lieten de jeugdige organisato ren in de steek. Toch onmisbare elementen om het volgende jaar een zwaarder deelnemersveld aan het vertrek te krjjgen. De eerste tien bij de amateurs: 1 Alex Jan sen (Leiden); 2 Jan van Straaten (Leiden); 3 Harm Jansen (Delft); 4 Gerard Hulst (Berkel); 5 Erik Stroombergen (Lisse); 6 Gerrit Pronk (Den Haag); 7 Paul Kooij man (Leiden); 8 Marco Vermeij (Lisse); 9 Bart Veldkamp (Den Haag); 10 Aloys Go.SSe„ (Leiden,. ruuD DOBBELAAR Frank Vijver is blij met zijn record op de 200 meter schoolslag, (foto anp> heeft tot de NK een goed seizoen gehad. Bij de Europa Cup in Den Bosch zwom ze heel stérk, net als bij de winterkampioenschappen. En ze heeft bij een paar interlands de ploeg gedragen. Nu gaat het even minder. Dat is moeilijk te ver werken. Ik kreeg ook de indruk, dat ze teleurgestelder was over de gezwommen tijden dan over de ne derlaag. In Madrid is de situatie an ders. Ze zwemt dan wel tegen de wereldtop, maar hoeft niet naar Van Bentum te kijken. Misschien dat dat een deel van het probleem is", verklaarde Beele. De titelstrijd overziend, zei de bondscoach dat de blikvangers aan de verwachtingen hebben voldaan. „Er zijn een aantal goede records gezwommen. Degenen, die op voorhand kans maakten'op selec tie, hebben niet teleurgesteld. Dat mag een goed resultaat genoemd worden. Voor Madrid zie ik het let terlijk en figuurlijk zonnfg in".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12