Tast Martina' evenaart Borg Dubbelvier: baanrecord én titel Vink ergert zich aan scheidsrechter Mandlikova niet opgewassen tegen ex-landgenote Hoogste score Ajax niet genoeg voor zege Zandvoorts duo pakt EK-titel catamaran MAANDAG 7 JULI 1986 SPORT PAGINA 11 SASSENHEIM - Dat een scheids rechter het verloop van een tennis wedstrijd kan beïnvloeden, onder vond Marcel Vink gisteren tijdens de finaledag van het open Sassen- heimse tennistoernooi. Vink, die in de eerste set tegen Jan-Willem Lugthart een voor sprong had van 4-2, sloeg een eer ste service uit, althans volgens de scheidsrechter. Zowel Lugthart als Vink zag de bal binnen de lijnen geslagen. De Hillegomse speler raakte nogal aangeslagen door dit incident en verloor meteen zijn ser vice-game en vervolgens ook de eerste set. Jan-Willem Lugthart, die niet in topvorm verkeerde, maakte gretig gebruik van de fouten van Vink en nam direkt de leiding in de tweede spelreeks. Opnieuw maakte de scheidsrechter blunder na blun der. Marcel Vink bleef zich opwin den over 'die ene service' en dat veroorzaakte een zodanig concen tratieverlies, dat Lugthart de to taalwinst zonder al teveel proble men naar zich toe kon trekken: 6-4; 6-3. De lange Vink met zijn uit- schuifbare armen was aan het net moeilijk te passeren, maar maakte teveel onnodige fouten tijdens de spaarzame rally's vanuit de base-li- Madelein Damen, die met de dis trictskampioenschappen Tine Langeveld verder spelen had be lemmerd, vond nu in de finale we derom Langeveld tegenover zich. De Alphense tennistrainster was in de eerste set nog teveel bezig met haar trainingslessen, want Damen kreeg de ballen zo mooi toege speeld, dat ze er alle kanten mee op kon, waardoor het al snel 6-2 in haar voordeel werd. Echter, tegen de ervaring van de ex-hoofdklasse speelster was de 14-jarige Damen niet opgewassen en door de twee volgende sets te winnen, toonde Langeveld aan, dat zij de sterkste was. Tevens nam zij daarmee re vanche op de eerder geleden ne- hadden niets in te brengen en ver loren in een snelle tweesetter. Ook de mannendubbel C-finale werd snel besclist. Marco van Trigt was wederom succesvol, ditmaal met Sjoerd van der Mark aan zijn zijde. Erik de Graaf en Jan Baan werden met 6-1; 6-2 geklopt. In het gemenddubbel C zegevier de het koppel Liesbeth Hooger- vorst en martin Hoekstra na een spannende driesetter over het duo Colinda Voskuyl en Johan van der Lippe. Tehado Zoals was voorspeld door de wedstrijdleiding, behaalde Hans van Bijsterveld gisteren inderdaad de winst in de mannenenkel C-fi nale in Hazerswoude-dorp. Zijn te genstander was Ruud, van der Voort, die na 4-6; 3-6 de meerdere moest erkennen in Bijsterveld. Elise Zwijnenburg kon het niet redden tegen de TEAN-speelster Maaike Tromp. Boskoop: Even voorbij Hazer- woude werden tegelijkertijd de fi nales van het Boskoopse toernooi gespeeld. De Zoeterwoudse afvaar diging, bestaande uit Tiny en Jo han van Velzen, Karin Berg en Fleurike Westerhof bereikten allen de eindstrijd. Alleen Tiny van Vel zen wist haar partij tegen Margreet Vink in winst om te zetten. Overige uitslagen: zie scorebord. De talentvolle Damen kan, met haar dubbelandige slagen gevaar lijk uit de hoek komen. Haar loop werk en de opslag kunnen nog een eind verbeterd worden. Het Sassenheimse tennistoer nooi ondervond qua publieke be langstelling uiteraard veel concur rentie van het Wimbledon toer nooi. Met name tijdens de mannen- dubbelfinale zaten veel mensen aan de buis gekluisterd en dat werkte niet bepaald inspirerend voor de koppels Thomas Koemans en Mark Nagelkerken enerzijds en Rien Booy met Michael van der Berg anderzijds. Eerstgenoemden wonnen na een weinig enerveren de wedstrijd met 6-3; 6-4. In tegenstelling tot de winst in het mannendubbel moest Thomas Koemans, samen met Tine Lange veld de meerdere erkennen in het duo Margot van den Oudenrijn en Frank Liefbroer. De twee sterkste C-speelsters op dit moment Carola Geerlings en Marguerite Patiwael, troffen elkaar in de finale. Dat leverde een mara thonpartij op met zeer aantrekke lijke momentën. Beide meisjes be schikken over een uiterst geva- riëerd speltype en daarbij over een goed uithoudingsvermogen, getui ge de ruim twee uur durende strijd. De Unicumspeelster liet zich niet meeslepen door de vertraging, die Patiwael zo nu en dan in het spel bracht. Door op het juiste moment aan te blijven vallen kon Geerlings de totaalwinst behalen. De mannen Marco van Trigt en Loek Verhees hadden heel wat minder geduld tijdens hun C-fina le. Vooral Verhees wilde te snel scoren, wat hem keer op keer de kop kostte en uiteindelijk ook de winst. De vrouwendubbel C-eindstrijd was een 'makkie' voor het jeugdige duo Geerlings en Fleur Meyer. De zusjes Rita en Colinda Voskuyl ILONKA VAN RIET De Leidse Katwijker jan Willem Lugthart toonde zich gisteren op het tennistoernooi van Sassenheim de sterkste (foto Loek Zuyderduii» haar vijfde achteenvolgende titel Martina Navratïlova schreeuwt het uit van geluk Bij wereldkampioenschappen voor studenten AMSTERDAM - Tijdens de we reldkampioenschappen roeien voor studenten, waarvan de fina les gistermiddag op de Amster damse Bosbaan werden afge werkt, heeft de Nederlandse dubbelvier zonder stuurman Ni co Rienks, Henk Jan Zwolle, Ro nald Florijn en Herman van den Eerenbeemt in een nieuw baan record beslag gelegd op de titel. Bij de damesdubbeltwee kwam het goud eveneens in Nederland se handen. Floor de Blocq van Kuffeler en Piëta van Rijn finish ten als eerste voor Frankrijk. Ook in de vrouwentwee zonder behaalde Nederland de eerste plaats. In de gestuurde vier werd Njord namens Nederland derde. Zaterdag tijdens de sprintfina les had de nationale dubbelvier zich met mimimaal verschil laten pakken door de Poolse ploeg. De Leythe - Okeanos - Nereuscom- binatie, waarvan de komende weken veel wordt verwacht, ver slikte zich in de golven, kwam niet in het goede ritme en werd tweede. Gisteren kwam de ploeg extra gemotiveerd en geconcen treerd aan de start. Al na vijfhon derd meter werden de bedoelin gen van de ploeg van Florijn dui delijk. Het verschil bedoeg al een hal ve lengte en het viertal ging on verminderd door. Elke vijfhon derd meter werd het verschil met de Polen verdubbeld: na duizend meter vijf seconden, na vijftien honderd meter tien en aan de fi nish bedroeg het verschil twintig seconden. De tijd, die de nationa le vier neerzette betekende een verbetering van het internationa le baanrecord met vijf seconden. De tijd, die de nationale vier neerzette betekende een verbete ring van het internationale baan record met vijf seconden. Nog nooit ging een Nederlandse dub belvier zo snel. Njordroeister Piëta van Rijn behaalde eveneens een gouden medaille met haar Laga-partner De Blocq van Kuffeler. Ook deze ploeg had op de sprint naast de hoofdprijs gegrepen, maar op de tweeduizend meter kon de Leids-Delftse combinatie op driekwart van de race de kop langzaamaan overnemen van de Polen en de Fransen en verras send goud laten omhangen. Derde plaats In de gestuurde vier kwamen Mark Houtzager, Frits Bienfait, Risto Larson en Ed van den Berg tot een derde plaats, na een vier de plaats op de sprint van zater dag. Vrijdagavond tijdens de Ar- gosprintwedstrijden combineer de de Njord vier met de Russi sche tegenstander, die gisteren goud won. de Leids-Russische combinatie won in de acht. De jonge So wj et-studenten, deze week voor het eerst buiten hun eigen land, waren zeer tevreden met de medailles, maar meer nog met de grote kans, die Argo voor dit nummer als extra prijs had uitgeloofd. LONDEN (GPD) - Veertien jaar duurt het „huwelijk" tussen Wim bledon en Martina nu al en beide partners kunnen steeds beter met elkaar overweg. Nergens gedijt het tennis van 's werelds beste speel ster zo goed als op het Londense gras, zeker in het laatste lustrum van hun bijzondere verhouding. Sinds 1981 verloor Navratilova geen wedstrijd meer tijdens The Championships, een prestatie die ze ook zaterdag volhield. Haar ze vende Wimbledon-finale, ditmaal tegen Hana Mandlikova, leverde de 29-jarige Amerikaanse hetzelfde aantal enkelspeltitels op. Het was zelfs het vijfde kampioenschap in successie, waarmee ze het record van Björn Borg evenaarde. Navratilova vergeleek zichzelf vorige week na weer een kinderlijk eenvoudig gewonnen trainingspar tijtje met een betrouwbare sport wagen. Een rake typering, want op Wimbledon zijn er hoogstzelden startproblemen en is het toerental ongekend hoog. Precies tachtig duels heeft 'Fast Martina' inmid dels afgewerkt aan de Church Road en daarvan hoefde ze er slechts zes prijs te geven. Toevalli gerwijs kwamen twee nederlagen tot stand tegen speelsters, die za terdag hun krachten konden bun delen. Stunt Betty Stöve klopte Navratilova in '77, toen de Nederlandse de eindstrijd haalde en verloor van Virginia Wade, terwijl haar huidige pupil Hana Mandlikova vier jaar la ter hetzelfde deed. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de Tsjecho- slowaakse opnieuw tot zo'n stunt in staat zou zijn. Mandlikova ver overde, met name door zwak ver weer van haar opponente, tijdens de eerste set een 5-2-voorsprong, maar moest uiteindelijk toch bui gen voor de steeds nauwkeuriger en harder serverende Navratilova (7-6, 6-3). Mede daardoor draaide de eind strijd bij de vrouwen uit op een an ti-climax. Het gladde centre-court zorgde bovendien voor een extra handicap, die het spelniveau be paald niet ten goede kwam. Mand likova bijvoorbeeld ging twee keer onderuit by het serveren. „Ik had andere schoenen aangetrokken met een soort spikes en die toen toch weer omgewisseld. Dat is achteraf fout geweest. Wat niet wegneemt dat Martina zeer terecht heeft gewonnên. Haar spel is per fect voor gras", vond de Praagse, die zich inderdaad kon troosten met de gedachte dat haar voorma lig landgenote de laatste vijf jaar op de groene zoden al 65 ontmoe tingen lang ongeslagen is. Die indrukwekkende balans mag vooral aan een bijna mannelij ke opslag worden toegeschreven. In haar zeven Wimbledon-partijen stond Navratilova slechts vijf ser vice-doorbraken toe. „Ik neem er meer tijd voor en gooi de bal hoger op; dat is alles", aldus de tennis- vorstin, die op de langzamere pis tes echter heel wat minder hard kan toeslaan en dan dus ook kwetsbaarder is. Dat moge blijken uit de nederlagen, die ze de laatste twee keer leed in de finale op Ro land Garros tegen Chris Lloyd. Daarom wil Navratilova ook niet de aanvoerster zijn van het Ameri kaanse team, dat eind deze maand afreist naar Praag voor deelname aan de strijd om de Federation Cup. Als alles volgens de planning loopt treft de Verenigde Staten Tsjechoslowakije in de finale en zou de eerste partij dus een herha ling moeten worden van de Wim bledon-finale. „Maar er wordt daar i op gravel gespeeld en Chris heeft bewezen dan de beste te zijn. Ik be hoor dus pas als tweede ingezet te worden", verklaarde Navratilova, die ontkende dat haar wens iets te maken heeft met de toch al zware druk waaraan ze bloot zal staan in haar vroegere vaderland. Feit is dat Navratilova, sinds ze in 1975 de vrijheid van het Westen verkoos, niet meer in Tsjechoslo wakije is geweest. Het vijf jaar te rug verkregen Amerikaans staats burgerschap bestempelde haar he lemaal tot een (lang doodgezwe gen) persona non grata. Is Navratilova, wier zuster Jana eveneens uitweek (naar West- Duitsland), zeer omstreden bij de Oosteuropese autoriteiten, Mandli kova zelf heeft evenmin een onge schonden blazoen. De bezitster van een riant huis in het Ameri kaanse Boca West en een zeiljacht in Nederland werd in het nabije verleden al eens op de vingers ge tikt omdat ze zich wat te nadrukke lijk aan de kapitalistische levens wijze overgaf. Maar Mandlikova blijft tenminste met een (Oost)Eu- ropees paspoort rondlopen. „Want ik ben een familiemens en ik voel me niet thuis in Amerika. Martina had dat land nodig om de beste van de wereld te kunnen worden en daar kan ik nu meer be grip voor opbrengen. Maar voor mij heeft zo'n vlucht geen zin". Hoe dan ook, Mandlikova noch Na vratilova zal door het communis tisch bewind ooit tot modelburger worden gepromoveerd. De onge kend gretige ex-kameraad voegde met haar Wimbledon-zege vijf ton toe aan haar bankrekening, waarop al 27 miljoen gulden aan officieel prijzengeld werd geboekt (meer dan wie ook), terwijl Mandlikova tot dusverre meer dan een vijfde van dat bedrag opstreek en als ver liezend Analiste 150.000 gulden ontving. NOORDWIJK - Voor de kust van Noord wijk overheersten Neder landse catamaran-zeilers in het af gelopen weekeinde zoals gebruike lijk bij de Europese kampioen schappen. Net als vorig jaar wer den de Zandvoorters Bos en Staal Europees kampioen in de 18 m2- klasse. De door de Noordwijkse zeilver eniging georganiseerde kampioen schappen werden aanvankelijk ge teisterd door aanwakkerende wind die in de loop van zaterdag zelfs stormachtig werd (boven kracht acht). Net als vrijdag, tijdens de openingsdag, kon het programma zaterdagmiddag niet geheel wor den afgewerkt. Dat was gisteren wel het geval toen de wind tot kracht vier be perkt bleef en het zowel voor de zeilers als voor de toeschouwers goed toeven was op en voor het Noordwijkse strand. "Ideaal weer", aldus secretaris Simon Ver- meij van de Noordwijkse zeilver eniging die vorig jaar het nationale catamaran-kampioenschap organi seerde en volgend jaar het WK naar Noordwijk hoopt te halen. Tegenvallend was volgens Ver- meij ook de belangstelling uit het buitenland. "Daar zit een dalende lijn in, maar daar heb ik absoluut geen verklaring voor". Hoopge vend noemde de Noordwijkse or ganisator de steeds grotere rol die vrouwen in het catamaran-wed strijdzeilen gaan spelen. "Onder de ongeveer 120 bemanningsleden be vonden zich deze keer toch zo'n 25 vrouwen en dat is meer dan in wel ke andere klasse dan ook". Hoewel Vermeij tevreden was over het verloop van de titelstrijd, s hij ronduit ontevreden over de beperkte deelname. "Er hebben ongeveer zestig zeilers meegedaan en dat was de helft van wat we had den verwacht. De enige verklaring die ik kan geven, is dat veel zeilers tijdens de afgelopen fraaie weken teveel vrije dagen hadden opgeno men en daardoor vrijdag, één dag voor het begin van de bouwvak, niet aan de start konden verschij- Uitslagen: 15 m2-klasse: 1. Maarten van de Harst (Scheveningen), 2. Erik Proust (Fra). 16 m2-klasse: 1. Spijker/Spijker (Beverwijk), 2. Schuurman/Boom (Zandvoort), 3. Deutekom/Kool- haas (Zandvoort) 18 m2-klasse: 1. Bos/Staal (Zand voort), 2. Van der Schuit/ Van Es (Heerenveen), 3. Van Rijt/Van Rijt (Haarlem) 19 m2-klasse: 1. Goud/Groene- veld (Rotterdam), 2. Loos/Haan (Zandvoort), 3. Hoekstra/Hoekstra (Hengelo). Laser-klasse Leidenaar Cees Clemens is tij dens de open Nederlandse kam pioenschappen in de Laser-klasse als derde geëindigd. Wouter Duetz werd in Workum de uiteindelijke winnaar. De Amsterdammer bleek in de zes races, die onder steeds wisselende weersomstandigheden gevaren werden, de constantste zeiler. Ook zondag, toen er bijna geen wind stond, was Duetz in het veld van honderd boten veruit de snelste. De Fransman Pascal Le- roy, de enige concurrent van Duetz, maakte het de Amsterdam se zeiler alleen in het begin moei lijk en finishte slechts als vijfde. Eindstand: 1. Wouter Duetz (Ned, Amster dam) 19,0, 2. Pascal Leroy (Fra) 31,7, 3. Cees Clemens (Ned, Lei den) 36,0, 4. Oscar Paulich (Ned, Loosdrecht) 58,7, 5. Henk-Jan Maas (Ned, Groningen) 65,0. 470 klasse, EK in het Deense Sönderborg: Stand na drie races: 1. Bacchie- ga/Monica (Ita), 30. Kramer/Stave- nuiter (Ned). Mannen: Stand na drie races (zonder aftrek): 1. Peponnet/Pillot 20 punten, 2. Duetz/Bos 27, 3. Oet- ken/Oetken 33,4 19. Drontman/ Drontman 96, 32. Van Ek/Beyer 127, 40. Stavenuiter/Vermeulen 146, 43. Van Gent/Bergeyk 151, 61. Van Garderen/Kramer 181. De Canadese zeiler Lemieux won bij Mallorca de eerste race voor de wereldtitel in de Finjollen- klasse gewonnen. De Pool Sobko- wiak werd tweede. Beste Neder lander was Peter Peet, die als tien de binnenkwam. Arnout Hummel eindigde als twaalfde in het veld van 85 boten uit 25 landen. LEIDEN - De uitstekende batting prestatie van Ajax met maar liefst 261 runs deed voor het eerst dit sei zoen in een overwinning geloven. Het mocht niet zo zijn. Gastheer C.C. de Kieviten stuurde de Oegst- geester cricketers als eerste naar de wickets. Ajax opende gedegen met captain Danny Eldering 48 en Frans Woortman 17. Dat het kunst graswicket van de Kieviten een waar battingparadijs is, werd ook bewaarheid door Erik Spruyt 33, Ray v.d. Berg 43, Fazil Mahmoud 36 en Ruud IJssel de Schepper 26. Ajax eindigde na 60 overs op 261 runs voor 8 wickets, een op zichzelf goed verdedigbaar totaal. De thuis- spelende Kieviten, wetend wat hun wicket waard is, gingen er van meet af aan fel tegenaan. De Ajax-openingsbowlers moes ten het in eerste aanleg ook ontgel- den. Eerst op 65 viel het eerste wic ket. Via 129 voor 2 werd het 152 voor 4 en kwam Ajax weer in de wedstrijd. De Oegstgeestenaren bleken echter niet in staat om het karwei af te maken, daarvoor was het niveau van het fielden te ma ger. De Kieviten-batsmen wisten daarvan goed te profiteren, waar door de wedstrijd in een zeer span nende slotfase in de laatste over van de wedstrijd in het voordeel van De Kieviten werd beslist. Via 225 voor 5 werd het 262 voor 7. De bowlingcijfers van Ajax: Danny El dering 4-63, Ton Eldering 2-62 en Frits de Jongh 1-59. A.s. weekend speelt Ajax een dubbel, zaterdag thuis tegen Quick Hg. 2 en zondag uit tegen het Am sterdamse VW. Lugthart wint in Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11