Banen bij overheid niet gewild Touwtrekken om renteverlaging Ambtenarenbond ten strijde tegen regeringscoalitie Overleg tussen Japan en EG Banken lenen minder uit Vendex aast op Van Gend en Loos /I V V Rapport RPD wijst uit: Benzine en diesel twee cent omlaag FNV klaagt vervoersbedrijf aan Aan landen in Derde Wereld Toetreding Mexico tot GATT bijna rond ZATERDAG 5 JULI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De problemen van de rijksoverheid bij het vervullen van vacatures zijn veel groter dan werd aangenomen. Tot nu toe richtte de aandacht zich vrijwel uitsluitend op het tekort aan automatiseringspersoneel en accountants. Maar uit een gisteren verschenen rapport van de Rijks Psychologische Dienst (RPD) blijken in nog tien andere sectoren eveneens onvoldoende goede en geschik te sollicitanten voorhanden. Het gaat vooral om personeel op middelbaar en hoger (universitair) niveau. Weliswaar spreekt de RPD van een aantal meer incidentele en een aan tal nog onbepaalde ontwikkelin gen, maar voor de ambtenarencen- trale voor middelbaar en hoger personeel CMHA blijkt nu duide lijk dat de overheid zich op een veel breder terrein uit de markt heeft geprijsd. „Het slechte (finan ciële) imago van de overheid zorgt er voor dat het bedrijfsleven uit de jaargangen afgestudeerden de bes ten kan kiezen en de overheid met onvoldoende geschikte kandida ten blijft zitten", onderschrijft CMHA-secretaris B. Albersen des gevraagd de RPD-conclusies. Suggesties Het probleem van de salarisach terstand van ambtenaren op vooral middelbaar en hoger niveau blijkt veel breder door te werken dan aanvankelijk werd aangenomen. „De CMHA heeft hier al langere tijd op probleem gewezen en nu BRUSSEL, 4 juli (AP) - Het dage lijks bestuur van de Europese Ge meenschap en Japan zullen vol gende week maandag tot en met woensdag op hoog niveau bespre kingen voeren als onderdeel van een voortgaande evaluatie van de bilaterale handelsbetrekkingen. Dat heeft de Europese Commissie gisteren bekend gemaakt. Verwacht wordt dat de twee par tijen zullen praten over mogelijk heden voor industriële en weten schappelijke samenwerking, als mede over de bilaterale handel en monetaire problemen. De EG had vorig jaar in de han del met Japan een nadelig saldo van 13,7 miljard, dollar. De EG heeft er bij Japan op aangedrongen dit verschil te verkleinen door meer industriegoederen uit de EG te betrekken. Ook wil de EG dat Japan meer mogelijkheden schept voor Europese financiële instellin gen om in Japan activiteiten te ont plooien. ROTTERDAM (ANP) - Benzine en dieselolie worden maandag twee cent per liter goedkoper. Dit is gis teren in Rotterdam bekend ge maakt. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp zijn dan 1 gulden 45 per liter voor su per, 1 gulden 41 per liter voor nor male benzine en 74,40 cent per liter voor diesel. De prijs veranderingen zijn het gevolg van de ontwikke ling van de internationale produkt- noteringen in combinatie met de dollarkoers. Huisbrandolie en petroleum gaan maandag ook twee cent in prijs omlaag. Voor leveringen van 1.500 liter of meer moet respectie velijk 49,30 en 56,60 cent per liter worden betaald. Leidsche Wol De Leidsche Wolspinnerij heeft over het per 31 maart geëindigde boekjaar 1985/86 een winst geboekt van f 846.000. Over het vorige boek jaar bedroeg de winst ruim f 1 mil joen, zo heeft een woordvoerder van de in Veenendaal gevestigde onderneming gisteren meege deeld. De omzet steeg van f 44 mil joen tot f 50 miljoen. De directie stelt voor het dividend te passeren. wordt dat vanuit onverdachte hoek bevestigd", zo voegt Albersen daar aan toe. De RPD doet een aantal sugges ties, waarvan verbetering van de arbeidsvoorwaarden er een is. Op welke schaal dat moet gebeuren (de ambtenarenbonden willen een inloop over de gehele linie; het Ka binet vindt dat wenselijk noch noodzakelijk) wordt niet duidelijk, al stellen de meeste departemen ten concrete salarisverbeteringen als oplossing voor. Lapmiddelen helpen in elk geval niet, aldus Al bersen. Hij wijst in dit verband op de 10-procents toeslag voor auto matiseringspersoneel, die niets ge holpen heeft. Computerbedrijven bieden op hun beurt doodeenvou dig weer meer. Naast automatiseringsdeskundi gen (ruim 400 vacatures in 1985) en accountants (250) blijken zich on voldoende goede sollicitanten te melden voor financieel-beheers- functies (250), organisatie- en be drijfskundigen (150), leidinggeven de personeelsfunctionarissen (150), specialisten op landbouw- en vis- serijgebied (151) en gevangenisper soneel (150). Ook zijn er te weinig personeelsleden bij de belasting dienst (400 plus nog eens 280 bij de douane), jonge academici voor be paalde beleidsfuncties en voor de Buitenlandse Dienst (350), diverse technische functies (324), archief- medewerkers (geen cijfer) en (meer incidenteel) onder meer artsen, psychiaters, verpleegkundigen en ervaren secretaresses. De verwach ting is dat de problemen in 1986 groter zullen zijn. Uit het RPD-onderzoek blijkt dat er vanuit de departementen ve le opmerkingen over de aanpak van de knelpunten worden ge maakt, waarbij niet één bepaalde aanpak eruit springt. Suggesties zijn (naast betere betaling) onder meer: intensievere contacten met onderwijsinstellingen (stagiaires) om het imago van de overheid te verbeteren, een samenhangende aanpak van werving, scholing en loopbaanvooruitzichten, uitbeste den van werk, gerichter en indrin gender werving en in het bijzonder op langdurig werklozen en school verlaters gerichte projecten. Bewijzen Albersen vindt dat er nu wel vol doende bewijzen op tafel liggen voor de overheid om op korte ter mijn in te grijpen. Anders blijft de zuigkracht van het bedrijfsleven groot (of wordt nog groter) met als gevolg verder kwaliteitsverlies binnen het ambtelijk apparaat, al dus de CMHA-secretaris. GRONINGEN (ANP) - De Vervoersbond FNV dis trict noord heeft bij het kantongerecht in Gronin gen een procedure aangespannen tegen het inter nationaal expeditiebedrijf Nijdam BV uit de stad Groningen. De vervoersbond is de procedure be gonnen voor zeventien werknemers van Nijdam, die nog nabetalingen over onkostenvergoedingen tegoed hebben. Het expeditiebedrijf wil die niet betalen. In november van het vorig jaar gingen 32 werk nemers van Nijdam in staking. Zij deden dit om de onkostenvergoeding die zij kregen op het juiste peil te krijgen, volgens de cao. Na een kort geding ging Nijdam hiermee akkoord. Nu willen zeventien van de 32 werknemers die destijds staakten, ook de achterstallige onkostenvergoedingen betaald zien. Voor sommigen van hen loopt dit op tot 2000 gul den netto, aldus districtsbestuurder R. Hoekzema van de vervoersbond. WASHINGTON (IPS) - Hoewel de particuliere banken in de wereld GENEVE (UPI) - De weg is vrij voor Mexico om toe te treden tot de GATT, de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel. Dit heeft een woordvoerder van de GATT, David Woods, gisteren ge zegd. Een speciale werkgroep heeft het ontwerp-contract voor de toetreding van Mexico tot de GATT voltooid. Naar verwachting zal het contract worden goedge keurd door het dagelijks bestuur van dé GATT, dat op 15 juli bijeen komt. Vervolgens kunnen de huidige 91 lidstaten van de GATT hun oor deel geven door binnen dertig da gen hun stem over de toetreding van Mexico door te geven aan het GATT-secretariaat in Genève. In dien tweederde van de lidstaten voor het lidmaatschap van Mexico is, kan Mexico weer dertig dagen later officieel toetreden tot de GATT. Na de toetreding van Mexico tot de GATT zullen alleen de Sowj et- Unie, Oost-Duitsland en de Golf staten overblijven als de belang rijkste buitenstaanders. vorig jaar in totaal 21 procent meer kapitaal uitleenden, daalden de kredieten aan ontwikkelingslan den drastisch. Volgens het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF), dat de cijfers gisteren in Washington bekend maakte, ontving de Derde Wereld vorig jaar drie miljard dol lar van de banken. In 1984 was dat nog 14 miljard. Het fonds wijt de geringe kre- dietstroom deels aan een afname van leningen, die het IMF geza menlijke banken verplicht te ver strekken als zij met een voorstel tot herfinanciering van de schuld van een land komen. Vorig jaar stegen de tegoeden uit ontwikkelingslan den bij particuliere banken met elf miljard dollar. Ook dat was minder dan in 1984, toen hun deposito's met twintig miljard toenamen, al dus het IMF. Financieel deskundigen wijten dat aan de lage olieprijs en de ge ringe opbrengst van andere grond stoffen, die de handelsoverschot ten die grote schuldenaren als Me xico en Brazilië in 1984 nog kon den boeken, ineen deden schrom pelen. Alleen ontwikkelingslanden in Europa sloten vorig jaar meer le ningen bij commerciële banken af. Latijnsamerikaanse en Caribische landen ontvingen vrijwel geen nieuwe kredieten. De leningen aan Azië zakten vorig jaar van 6,9 naar 4,4 miljard dollar. Van alle regio's echter, bleef Afrika er het slechts aan toe, aldus het IMF. UTRECHT (ANP) - De pensioe naanspraken van de werknemers in de detailhandel voor meubels en woningtextiel (7.000 deelnemers en gepensioneerden) en die bij de kappers (3.400 mensen) gaan per 1 juli '86 met één procent omhoog. Dat geldt ook voor de pensioe naanspraken van ex-deelnemers die naar een andere bedrijfstak zijn overgestapt. AMSTERDAM (ANP) - Het warenhuis- en dienstenconcern Vendex (on der meer Vroom en Dreesmann) wil Van Gend en Loos overnemen. Hier over zijn besprekingen begonnen tussen beide bedrijven, zo heeft een woordvoerder van Vendex gistermiddag meegedeeld. Van Gend en Loos is nu nog een volle dochteronderneming van de Nederlandse Spoorwe gen, en in die hoedanigheid een overheidsbedrijf. De overname door Vendex betekent dus dat de NS-dochter wordt geprivatiseerd. Bij Van Gend en Loos, het grootste wegtransportbedrijf in ons land, werken ongeveer 6000 mensen, waarvan bijna duizend bij buitenlandse deelnemingen. VGL had in 1985 een omzet van 729 miljoen gulden, en leed daarbij een verlies van ruim 30 miljoen. Ook de drie jaar daarvoor was de NS-dochter verliesgevend. In verband hiermee is een reorganisa tie gaande, die enkele honderden arbeidsplaatsen kost. Toch nog een zomerhausse. Zo leek deze week in Wall Street waar elke dag een nieuw histo risch hoogterecord werd geves tigd. De nieuwe julimaand bleef daarbij in stijl en zette de traditie elke maand van 1986 tot nieuwe koerstoppen te komen, onver stoorbaar voort. Voor de Amster damse effectenbeurs was Wall Streets optimisme een geschenk uit de hemel, want het begon er hier bedenkelijk uit te zien. De animo was ver te zoeken en het lcoerspeil begon lelijk af te brok kelen. De internationals verloren in twee dagen zes punten en het algemeen beursgemiddelde zak te 4,5 punt. Maar woensdag gaf Amsterdam zich gewonnen en begon de opgelopen verliezen weg te werken. Na vier dagen handel was het verlies van het al gemene beurscijfer nagenoeg verdwenen. door C. Wagenaar Wall Streets positieve gedrag waarbij de Dow Jones-index moeiteloos voor het eerst in de geschiedenis over de barrière 1900 werd heengetild, maakte veel optimisme los. Sommige beursanalysten voorspelden het bereiken van de 2000 binnen tien dagen en wezen daarbij vooral op de stijgende omzetten naar mate Wall Street zich verder bo ven de 1900 verhief. Maar het brughoofd leek deze week nog niet voldoende bevestigd en er blijven grote gevaren. Want de achtergrond van de nieuwe koersspurt was opnieuw de hoop op lagere rente. Ditmaal zelfs pertinent en daarbij op kor te termijn. Deze week al ver wachten Amerikaanse beurs- kringen een disconto-verlaging in eigen land. Ook in Japan, waar dit week einde nationale verkiezingen zul len worden gehouden, wordt aangenomen dat een van de eer ste daden van de nieuwe Japanse regering een renteverlaging zal zijn want de binnenlandse groei neemt sterk af. Opvering De hogere kansen op een nieu we discontoverlagingsronde op internationaal niveau bleven in Europa natuurlijk niet onopge merkt. Want behalve in Amster dam veerden in meer belangrijke effectenbeurzen de noteringen sterk op. In Frankrijk bijvoor beeld kwam eveneens een einde aan een scherpe daling die mede was opgetreden onder de invloed van de privatiseringsplannen van de overheid voor enkele overheidsbedrijven als de Veba en Volkswagen. - Daarnaast vroegen de ingetre den vakanties hun tol. Wat ook voor onze beurs en die van Parijs gold. In Amsterdam was om die reden de omzet zeer gering, zo dat er geen weerstand kon wor den opgeworpen tegen de nadeli ge invloed van de dalende dollar waarde. Aandelen Koninklijke Olie en Unilever leden daar flink onder, maar laatstgenoemde ont moette later in New York weer toenemende vraag. Bepaald gunstig ontwikkelde in Amsterdam zich evenwel de obligatiemarkt. Die kreeg een flink staartje mee van het inter nationale optimisme inzake de kansen op verdere rentedalin gen. Vooral dinsdag was de obli gatiemarkt vast en de index liep ruim één punt op. Wat overigens niet wil zeggen dat er op korte termijn een discontoverlaging in de lucht zou zitten. Dan zal toch eerst het volle procent opslag rente dat zich nog altijd op onze bankrente bevindt, moeten wor den afgeschaft. Bovendien zal duidelijk moeten worden welke regering er komt en wat er nu precies zal worden bezuinigd. Wel blijven de verwachtingen voor de bedrijfsresultaten hoog gespannen. De lokale markt en met name de plaatselijke indus trie hield zich dan ook bijzonder goed. Vorige week vrijdag werd hier zelfs een nieuwe historische top aangeslagen die deze week donderdag alweer kon worden overtroffen. Tol Van de hoofdfondsen was het vooral Koninklijke Olie die terug moest. Lagere dollarwaarde en olieprijzen eisten hun tol. De Ne derlandse automobilist zal het volgende week bij de pomp mer ken waar de benzine weer een B EUR S W E E K aantal centen goedkoper zal wor den. Op de lokale markt lagen de papierwaarden uitstekend met koersstijgingen tot vijf procent van de beurswaarde. Borsumij was eveneens gevraagd en IHC Caland was rond 15 procent in herstel. De Europese optiebeurs heeft een uitstekend eerste half jaar achter de rug met een omzet groei van niet minder dan 70 pro cent. Aanzienlijk meer dan de omzetstijging van 23 procent die vorig jaar in de eerste helft op trad. De laatste weken is de drukte echter sterk ingekrom pen. Ook deze werkperiode kwam de totale omzet niet ver der dan 135.000 contracten, iets meer dan 128.000 van de vooraf gaande periode. Evenals toen was ook nu Koninklijke Olie nummer één. Op duidelijke af stand volgden Akzo en Philips. De ambtenarenvakbond Abva Kabo is slecht te spreken over de "gematigd kritische" houding die de vakcentrale FNV inneemt ten opzichte van de naderende regeringscoalitie van CDA en WD. De FNV moet veel sterker afstand nemen van het sociaal- economisch beleid dat in het concept-regeerakkoord wordt aangekondigd, zo meent de amb tenarenbond. De Abva/Kabo vreest dat er de komende vier jaar een slordige 50.000 ambtena renbanen zullen verdwijnen als gevolg van het regeringsbeleid en is boos over het feit dat er vrij wel geen ruimte is voor verbete ring van de ambtelijke koop kracht. door Peter de Vries Ook de christelijke ambtena renbond CFO is ongelukkig met de aankondigingen die het con cept-regeerakkoord voor het overheidspersoneel bevat. "We houden ons hart vast" zegt CFO- woordvoerder De Geus over de politieke afspraak dat het aantal ambtenaren drastisch terugge bracht moet worden. De afspraken tussen CDA-on- derhandelaar De Vries en WD- vertegenwoordiger Nijpels heb ben bij de ambtenarenbonden een gevoel van bittere teleurstel ling losgemaakt. De komende vier jaar moet de rijksoverheid afslanken met circa 20.000 ar beidsjaren, staat in het concept- regeerakkoord. Tweede afspraak van De Vries en Nijpels is dat elk departement één procent efficiënter moet gaan werken en een "bureaucra- tie-korting"van gemiddeld twee procent krijgt opgelegd. Ge meenten en provincies moeten "evenredig" afslanken. CFO en Abva/Kabo vrezen dat die effi ciency- en bureaucratiekortin gen bovenop de afslanking met 20.000 arbeidsjaren komt. Hoe groot het totale verlies aan werk gelegenheid bij de rijksoverheid wordt, laat zich daarom niet pre cies vaststellen. Maar in het vak bondsblad Aaneen bericht de Abva deze week aan zijn leden dat er zo'n 50.000 banen op de tocht staan. "Wij willen best praten over een verbetering van de efficien cy", zegt CFO-woordvoerder De Geus. "Maar er moet wel reke ning worden gehouden met het feit dat er op al die departemen ten bij elkaar 160.000 mensen werken. Daar kun je niet zomaar twintigduizend banen schrap pen. Je kunt die mensen niet zo maar de zak geven. Wij vinden dat de politiek zo dapper en zo moedig moet zijn vast te stellen welke overheidstaken nodig, en welke minder nodig zijn. Dat hebben de politici tot nu toe maar niet willen doen". "Het steekt ons dat er de vori ge kabinetsperiode zo'n 45.000 ambtenarenbanen behouden zijn gebleven via arbeidstijdverkor ting die door onze leden is be taald, en dat die banen nu toch verdwijnen", zegt Abva-woord- voerder De Kwant. "Het is een illusie datje de werkgelegenheid bij de overheid zo drastisch kunt verminderen zonder het voorzie ningenniveau te verminderen. Wij eisen op z'n minst de garan tie dat bij deze afslanking ge dwongen ontslagen worden voorkomen". "De mensen worden nerveus en gedemotiveerd", stelt De Geus, "ook door al die discussies over privatisering van ambtelij ke diensten". Dat het beleid de geesten niet onberoerd heeft ge laten, is het duidelijkst te mer ken bij de 440 werknemers van het Rijksinkoopbureau. Daar dreigen acties tegen de naderen de opheffing. "Laten we eerlijk zijn: ook ambtenaren hebben op deze coalitie gestemd", erkent De Geus, "maar dit zijn hele ern stige zaken". Naast de te verwachten ver mindering van het aantal ambte naren stemt ook het perspectief voor de loonstrook de bonden niet vrolijk. Officieel onderzoek heeft uitgewezen dat het over heidspersoneel veelal minder be taald krijgt dan de collega's in het bedrijfsleven. De afgelopen jaren is door CDA en WD ge broken met het trendbeleid, waarin de lonen van de ambtena ren gelijk op gingen met die van de werknemers onder de belang rijkste cao's. Teruggefloten Voor de verkiezingen zei mi nister De Korte (binnenlandse zaken) nog dat hij zich met die "pakketvergelijking" in de hand sterk zou maken voor enige fi nanciële ruime voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. De Korte is teruggefloten, consta teert men in ambtelijke kringen. In het concept-regeerakkoord wordt het trendbeleid helemaal afgeschaft. "De ambtenarensala rissen zijn de sluitpost van de be groting", meent De Geus (CFO). "Er is geen sprake van gelijk waardig overleg tussen bonden en de overheid als werkgever, en het akkoord houdt forse bezuini gingen in op de ambtenareninko- mens. De achterstand ten op zichte van de lonen in het be drijfsleven wordt vergroot", stelt De Kwant (Abva). De Abva/Kabo heeft niet alleen een tegenstander in de naderen de regeringscoalitie. Ook de ei gen vakcentrale FNV zit volgens de bond niet op het juiste spoor. De FNV wil maar al te graag met werkgevers en regering afspra ken maken over het toekomstig sociaal-economisch beleid, en is blij dat De Vries en Nijpels ook naar dergelijke afspraken stre ven. "Gezien de aanslagen" op loon en werkgelegenheid der ambtenaren "zien wij daartoe geen mogelijkheden", zegt de grootste FNV-bond streng. In een op 11 juni verzonden brief aan FNV-voorzitter Hans Pont kritiseert de Abva de vak centrale ook omdat die zich in landelijke overleggen gebonden heeft aan een bezuinigingsopera tie van zo'n 15 miljard en het te rugdringen van het financie ringstekort tot 5,5 procent. De Abva/Kabo heeft in het verleden regelmatig overhoop gelegen met de rest van de FNV- bonden. Hoe ernstig de verhou dingen dit keer vertroebeld zijn, blijkt uit het ambtelijk vakbond speriodiek Aaneen dat deze week verschijnt. Naast een ver nietigend oordeel over het con cept-regeerakkoord bevat het blad ditmaal ook een openlijke kritiek op de opstelling van de vakcentrale. De Vries en Nijpels hebben bittere teleurstelling losgemaakt', (foto's ANP) ALKMAAR (ANP) - Een oude bierton wordt het nieuwe proeflokaal van het Nationaal Biermuseum in Alk maar ingedragen door de ontwerper van het museum, Jan Wolkers (midden) en de waard van het lokaal, Henk Tervoort. Het museum wordt op 1 augustus officieel geopend. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9