Wie onze nieuwe vestiging in Leiden zoekt, hoeft niet verte lopen Steeds meer stakingen en bomaanslagen Japan naar de stembus, maar geen verandering Uitlevering leider van doodseskader -»r randstad uitzendbureau In Zuid-Afrika Situatie in Namibië miserabel: dwangarbeid, moord en marteling Chileense stakers hervatten werk 2 Kort Rapenburg 6 ZATERDAG 5 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG Na eerdere aanslagen deze week in Durban, Kaapstad en Johannesburg is nu ook de Zuidafri- kaanse hoofdstad Pretoria getroffen door een bomaanslag. De aanslag vond gistermiddag, rond 5 uur, plaats bij een bushalte voor een supermarkt in de wijk Silverton. De bom was geplaatst tussen twee auto's. Voor zover nu be kend zijn er geen doden gevallen, maar 20 personen raak ten gewond, elf blanken en negen zwarten. De aanslag in Pretoria is de vierde onder wie de president van de WENEN (IPS) De Zuidafrikaan- se apartheidswetten onthouden de zwarte werknemers in Namibië be langrijke rechten en Zuidafrikaan- se soldaten moorden, martelen en ontvoeren Namibische burgers. Dat staat in een rapport dat de VN- Raad voor Namibië gisteren in We nen heeft bekendgemaakt. Het ver- slag komt op tafel op de internatio- voormaiige Duitse kolonie, die Na^bie die door Zuid.Afrjka illegaal 'bezet wordt gehouden, zijn volgens de raad miserabel. „Blanke eigenaren van boerderijen regeren bijna feo- Aa daal Dwangarbeid is geen uitzon- <d°™: dering", stelt het rapport. De werk- het land uitbuiten, stelt nemers mogen zich nauwelijks or- ganiseren. In 1980 sloten Zuidafri- kaanse autoriteiten kantoren van 1977 opgerichte Nationale Namibische Arbeiders nale conferentie i volgende week woensdag nen begint. Westerse en Zuidafrikaanse be drijven blijven de zwarte werkne- de raad. Het VN-orgaan hekelt het systeem van migrantenarbeiders, die hun gezin slechts een aantal maanden per jaar kunnen zien. Unie De arbeidsomstandigheden in de (Nunw). sindsdien werkt de bond ondergronds. Mensenrechten worden met voe ten getreden. Moord in koelen bloede, systematische marteling, ontvoeringen en opsluiting zonder proces komen veelvuldig voor, al dus het rapport. De conferentie buigt zich volgen de week over nieuwe initiatieven die tot een onmiddellijke onafhan kelijkheid van Namibië kunnen leiden. Op tafel ligt een plan dat de VN-Veiligheidsraad in 1978 aan nam voor onafhankelijkheid van de voormalige Duitse kolonie. Het plan voorziet onder meer in vrije en onafhankelijke verkiezingen onder toezicht van de VN en gelei delijke terugtrekking van de Zuid afrikaanse troepen. Pretoria wil zich alleen terugtrekken als buur land Angola de Cubaanse troepen wegstuurt. De secretaris-generaal van de conferentie, Najmuddine Riffai, is optimistisch over de uitkomst van de conferentie. „Het klimaat is gunstiger dan ooit", verklaarde hij in New York. Hij denkt dat de con ferentie erin zal slagen meer inter nationale steun te mobiliseren en daardoor ook meer druk op Preto ria kan uitoefenen. Volgens VN-bronnen sturen veel ontwikkelingslanden hoge functio narissen naar de conferentie. In Wenen verwacht men onder meer de oud-presidenten van Tanzania en Mexico, Julius Nyerere en Luis Echeverria, de oud-premier van Ja maica, Michael Manley en ex-kan selier Bruno Kreisky van Oosten rijk. De Niet-Gebonden Landen worden vertegenwoordigd door de Indiase minister van buitenlandse zaken, Eduardo Faleiro. VN-secre- taris generaal Javier Perez de Cuel- lar opent de bijeenkomst. deze week in Zuid-Afrika de sinds het uitroepen noodtoestand. Drie personen kwa men om het leven en ruim 100 raakten gewond. de 13- NUM, Eliah Barayi, die tevens pre- de sident is van de vakbondsfederatie COSATU, welke 700.000 leden telt. Op een politieke bijeenkomst van de regerende Nationale Partij heeft de minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha donder dagavond het westen uitgedaagd met het nemen van economische sancties tegen Zuid- Afrika. „Hoe Meer dan 10.000 mijnwerkers eerder de wereld sancties oplegt, hebben gisteren hun staking en des te beter", aldus Botha. „Wij langzaamaanacties voortgezet die zullen het westen dan kunnen la ten zien, dat we niet zwak zijn". Botha voegde eraan toe, dat „de brak. Zij zijn in staking gegaan als meeste Zuidafrikaners niet willen, een waarschuwing aan het adres dat de regering capituleert i door Ruud de Wit de regering-Botha. De mijn- internationale druk", werkers, allen lid van de grootste De woordvoerder 1 Zuidafrikaanse vakbond, de NUM oppositionele^ J>rog (Nationale Unie van Mijnwerkers), de blank- Fede rale Partij (PFP) op het terrein protesteren hiermee tegen het uit- de buitenlandse politiek, Ray roepen van de noodtoestand en de Swart, noemde de uitlatingen van arrestatie van talrijke vakbondslei- Botha 'arrogant' en 'ongelooflijk ders. Volgens de laatste informatie stom': „Hij nodigt uit tot sancties zitten zeker 226 vakbondsleiders en het lijkt erop dat hij een soort en plaatselijke vakbondsvertegen- hara-kiri wil plegen. Hij begint woordigers op dit moment vast, steeds meer te lijken op de voor malige Rhodesische blanke min derheidsleider Ian Smith. Deze liet zich in zijn laatste dagen ook zo uit tegenover de rest van de wereld". De uitlatingen van 'Pik' Botha zul len het trouwens niet makkelijker maken voor de Britse minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe, die namens de Europese Gemeenschap binnenkort naar Zuid-Afrika afreist om te proberen een dialoog tot stand te brengen, welke sancties moet voorkomen. Pas vrijdag werd bekend, dat een dag eerder ruim 1000 zwarte leden van de Zuidafrikaanse gemeente- arbeidersvakbond in de zwarte woonwijk Tembisa bij Johannes burg zijn gearresteerd. Zij werden aangehouden toen zij een vergade ring hielden in afwachting van een beroep tegen het ontslag van vijf collega's door de gemeenteraad van Tembisa. De vijf waren ontsla gen vanwege hun betrokkenheid bij een staking over salariseisen in mei van dit jaar. Het regerinsgbu- reau van informatie heeft de mas sale arrestatie niet bevestigd. Kunstpoot DETROIT (UPI) - Een arend met maar één poot in de dierentuin van Detroit heeft een kunstpoot van een speelgoedreptiel van plastic gekregen omdat hij niet kon paren met een vrouwtjbsa- rend die door een gewonde vleu gel niet kan vliegen. De arend was bij het vrouwtje in de kooi gebracht, maar kon niet paren omdat een arend wel op één poot kan staan, maar de tweede nodig heeft voor steun bij het paren. De directeur van de dieren tuin, Steve Graham, zei dat als de twee arenden jongen krijgen, de ze in de vrije natuur losgelaten zullen worden om het arenden bestand te vergroten. De voet van de mannetjesa rend was in de val van een jager verbrijzeld. MANILA- Ten minste twaalf Filipijnse politieagenten en een onbekend aantal bètogers zijn gisteren gewond geraakt bij een anti-Amerikaanse demonstratie in Manila. Ongeveer 6000 betogers keerden zich voor de Ameri kaanse ambassade tegen de aanwezigheid van atoomwapens op de VS-bases in de Filipijnen. De demonstratie liep uit de hand toen de politie werd bekogeld met stenen, flessen en fragmentatiebommetjes. (foto apj SANTIAGO (AP) - De duizenden Chileense winkeliers, buschauf feurs en vrachtwagenbestuurders, die de afgelopen twee dagen aan een staking tegen de regering van generaal Augusto Pinochet heb ben deelgenomen, hebben gisteren hun werk hervat. Bij demonstra ties die de afgelopen dagen in het land zijn gehouden, zijn in het to taal zes mensen om het leven geko men en raakten 56 mensen ge wond. Meer dan 600 mensen wer den door de veiligheidspolitie gearresteerd. Gisterochtend was het rustig in de Chileense hoofdstad Santiago. Het straatbeeld werd beheerst door honderden soldaten. De protestacties, waartoe was opgeroepn door de centrum-linkse Burger Assemblee, legden woens dag en donderdag het forensen- en vrachtverkeer in het land groten deels stil. Bij de fabrièken, de ban ken, de mijnen en de openbare diensten werd echter nauwelijks gestaakt. Onafhankelijke zaken mensen, studenten en bewoners van de sloppenwijken vormden de voorhoede van de stakingsacties. Volgens het officiële Chileense persbureau ORBE zijn gedurende de staking 75 bommen ontploft. Drie explosies veroorzaakten woensdagnacht een grote electrici- teitsstoring, waardoor het grootste deel van het land zonder stroom kwam te zitten. De regering heeft aanlei- ADVERTENTIE ding van de protestacties twee tijd schriften in staat van beschuldi ging gesteld, evenals 17 stakings leiders. Vijf radiostations van de oppositie werd het zwijgen opge legd. De auto van een cameraploeg van de Westduitse televisieomroep ZDF is donderdag door militairen beschoten. De Westduitsers had den aanvankelijk toestemming ge kregen om de straatgevechten tus sen demonstranten en het leger, waarin zij terecht waren gekomen, te filmen. Na een half uur gelastte een Chileense commandant hen het filmen te staken. Toen de tele visieploeg daarop hun spullen pak te en in de auto stapte werden er schoten op hen afgevuurd. De Chi leense chauffeur van de auto raak te bij de beschieting licht gewond. BUENOS AIRES (DPA/AFP) - De Verenigde Staten hebben de vroe gere Argentijnse minister van wel zijn, Jose Lopez Rega, gisteren uit geleverd aan Argentinië. Lopez Re- ga, die ervan wordt verdacht de lei der te zijn geweest van het gevrees de „doodseskader", AAA in de ja ren zeventig, is gisteren in Argenti nië aangekomen. Rega werd sinds 1976 door de Ar gentijnse autoriteiten gezocht. Hij wordt ervan beschuldigd verant woordelijk te zijn voor de moord op bijna 1.000 mensen. Ook zal hij terecht moeten staan voor fraudu leuze praktijken en bedrog. De 69-jarige Rega wordt gezien als een van de oprichters van de Argentijnse Anti-communistische Alliantie (AAA), een terreurorgani satie die in de jaren zeventig tal van moorden pleegde op mensen die verdacht werden van banden met linkse guerrillabewegingen. De vroegere minister van welzijn in de regering van presidente Isa bel Peron, vluchtte naar het bui tenland toen de militairen in 1976 de macht grepen. In maart dit jaar werd Rega door de Amerikaanse politie aangehouden op het vlieg veld van Miami. De uitlevering van Jose Lopez Rega stelt de Argentijnse justitie in staat een tipje van de zwarte sluier op te lichten, die de activiteit van het doodseskader AAA nog aan het zicht onttrekt. Aan de extreem rechtse terreurorganisatie worden ongeveer 2.000 moorden, ontvoe ringen of martelingen toegeschre ven tussen 1973 en 1978. Meer dan een tipje zal het niet zijn want na de vlucht van de gees- tesvader in 1976 ging de organisa tie onverstoord door met haar „kruistocht tegen het communis me", waarbij de term communis me wordt gehanteerd voor alles wat naar links zweemt of wat an derszins kan worden uitgelegd als zijnde tegen de belangen van de AAA. De terreurorganisatie is geïnspi reerd door de Zwarte Internationa le, een internationaal verbond van geheime sekten, waaronder de Ita liaanse vrijmetselaarsloge P-2 en de ideologie van het fascisme staat bij haar hoog in het vaandel. Het doodseskader heeft aanhangers onder neo-nazi's en voormalige le den van de Franse geheime dienst OAS, onder de Argentijnse politie en het leger, bij vakverenigingen en veiligheidsdiensten. De eerste aanslag van de AAA dateert van 22 november 1973 en betrof een bomaanslag op een Ar gentijnse senator, die zwaarge wond raakte. Sindsdien volgde een reeks ontvoeringen, moorden en „verdwijningen". Vooral in 1974 en 1975 was het doodseskader actief. In de straten van Buenos Aires la gen herhaaldelijk toegetakelde lij ken van onder anderen notabelen, zoals rectors, priesters, gouver neurs, politiechefs en advocaten. Toen de militairen in 1976 de macht overnamen moest de AAA veel terrein afstaan aan de SIDE, een geheime dienst die onder lei ding stond van generaal Otto Pala- dino. De SIDE overtrof de AAA op het gebied van verdrukking en moord. Haar „vuile oorlog" tegen „ondermijnende elementen" verg de minstens 10.000 doden. DRIE VERMISTEN - In de Mid dellandse Zee heeft zich voor de kust van Italië, ten zuiden van Ven- timiglia, een botsing voorgedaan tussen een vrachtschip en een Ne derlands zeiljacht. Drie opvaren den van het jacht, de Wind Flower, worden vermist. Franse helicopters en boten van de Italiaanse kustwacht hebben tot nu toe geen spoor van de vermiste personen kunnen vinden. Immigratiebeperking Een toenemend aantal Amerika nen is voor beperking van de im migratie, zo blijkt uit een opinie peiling in de New York Times. De enquête, die is gehouden enkele dagen voor de eeuwfeestviering van het Vrijheidsbeeld in New York, wijst uit dat 49 procent van de bevolking wil dat de immigratie wordt afgeremd en 42 procent dat zij genereuzer wordt. In 1965 wees een Gallup-enquête nog uit dat maar 33 procent voor beperking van de immigratie was. Maar de opiniepeiling liet ook grote sympa thie zien voor zowel legale als ille gale immigranten als individu. I technisch personeel 071 -12 15 41 industriepersoneel 071-14 65 46 Leiden heeft er een tweede Randstad vestiging bij. Op de Boommarkt 3a kunt u vanaf 7 juli terecht voor tijdelijk werk in de industrie en in de technische sector. De vestiging op het Kort Rapenburg 6 is ge specialiseerd in tijdelijk werk op kantoor en in de gezondheidszorg. U ziet, u kunt bij Randstad nu nog beter terecht voor kantoorpersoneel 071-149541 gezondheidszorgpersoneel 071 -14 94 46 tijdelijk werk. Zo kunt u in alle vrijheid op 'n plezierige manier werken aan uw toe komst. Het is afwisselend. U kunt telkens van baan veranderen, doet de nodige ervaring op en 't kan een prima opstap zijn naar een vaste betrekking. Kom snel bij ons langs voor meer informatie of om u gratis in te laten schrijven. TOKIO - „Premier Nakasone heeft nog maar één vijand over in de ver kiezingen van aanstaande zondag", aldus politiek commentator Michi- toshi Takabatake, „en dat is het weer". Het weer is grotendeels be palend voor de opkomst van de kiezers, en de opkomst heeft tradi tioneel een grote invloed op de uit slag van verkiezingen. door Ruud Kreutzer Morgen hebben 87 miljoen Ja panners het recht om hun stem uit te brengen in tussentijdse verkie zingen voor het Lagerhuis (de Ja panse Tweede Kamer), en tegelij kertijd voor de helft van de zetels in het minder invloedrijke Hoger huis. De opkomst schommelt door gaans rond de 70 procent. Secreta ris-generaal Shin Kanemaru van de regerende liberaal-democrati sche partij (LDP) schat dat een ver schil van één procent in de kiezer sopkomst de LDP drie zetels kan schelen. Hoe groter de opkomst, des te meer wint de conservatieve regeringspartij, zo is bij vorige ver kiezingen steeds gebleken. Vandaar dat het onderwerp van gesprek hier de laatste dagen voor de verkiezingen vooral het weer betreft. Het beste weer, althans voor de LDP, is wanneer het niet zo zonnig is dat veel mensen hun vrije dag op pad gaan en niet zo le lijk dat de mensen geen zin hebben om de deur uit te gaan. Onafgebroken Als de weergoden echter geen roet in het eten gooien, dan kan de LDP volgens de laatste peilingen rekenen op ëen klinkende over winning. De liberaal-democraten regeren al ruim dertig jaar onafge broken, sinds de laatste verkiezin gen in december 1983 in een coali tie met een miniscule afsplitsing van de LDP. Het districtenstelsel maakt het doen van voorspellingen echter ui terst riskant. Hoewel de partijen min of meer zeker kunnen zijn van een groot aantal „vaste" zetels, kan de strijd om de resterende zetels in een van de 130 districten bijzonder spannend zijn. Er zijn in totaal 512 zetels te ver delen. En volgens het meest recen te uitgebreide verkiezingsonder- zoek, uitgevoerd door het persbu reau Kyodo, kan de LDP tenmin ste rekenen op meer dan de helft van de zetels. Dat wil zeggen 256 of meer. Bij de laatste verkiezingen haalde de LDP 250 zetels, maar omdat zich later nog een aantal on afhankelijke conservatieven bij de partij aansloten kwamen de libe raal-demoeraten toch op een krap pe meerderheid uit. De meest waarschijnlijke uitslag van de verkiezingen, alweer vol gens Kyodo, is 283 zetels voor de LDP, hetgeen een grote stembu soverwinning zou betekenen. In dezelfde projectie valt de grootste oppositiepartij de socialisten terug op 89 zetels. Aan 271 zetels hebben de libe raal-democraten genoeg om het voorzitterschap van alle belangrij ke kamercommissies in handen te krijgen en dat zou de oppositie z'n belangrijkste parlementaire wapen ontnemen. Namelijk de mogelijk heid om de discussies over de be groting en wetsvoorstellen te trai-' Partijcongres Een grote overwinning voor de LDP maakt ook de kans groot dat de zittende premier Yasuhiro Na kasone voorlopig kan aanblijven. Ook al laten de partijstatuten een ambtstermijn van meer dan vier jaar niet toe. In oktober heeft het jaarlijkse partijcongres plaats waar de premier wordt aangewezen en op dat moment heeft Nakasone er precies vier jaar opzitten. Een gro te verkiezingswinst zou er echter toe kunnen leiden dat de LDP van z'n principes afwijkt en besluit om Nakasone bijvoorbeeld nog een jaar aan te laten blijven als rege ringsleider. De gunstige vooruitzichten voor de LDP vallen samen met een vrij sombere economische situatie. In de Japanse politiek leiden moeilij ke tijden doorgaans niet tot verlies voor de regeringspartij. Minister van internationale handel en in dustrie Michio Watanabe denkt dat eerder het tegenovergestelde het geval is: „Als het goed gaat met Ja pan dan denken de mensen erover om maar eens op een kandidaat van de oppositie te stemmen, maar in tijden van tegenslag steunen ze de LDP". Als de uitspraak enigs- rins klopt dan heeft de LDP aan staande zondag weinig te vrezen. Onzeker De Japanse economie bevindt zich de laatste maanden in zeer on zeker vaarwater vooral door toe doen van de razendsnelle opwaar dering van de yen. Tal van kleinere bedrijven moeten vechten om het hoofd boven water te houden. En de economische groei was gedu rende het eerste kwartaal van dit jaar zelfs minder dan nul, de eerste keer in elf jaar. Ondanks deze pro blemen houdt de LDP het tjzer- sterke image van manager van het economische wonder dat zich de laatste dertig jaar met de LDP steeds in de regering, in Japan heeft voltrokken. - Tegen dat argument is weinig kruit gewassen. De verkiezings strijd maakte dan ook niet de in druk dat veel kandidaten van de oppositie gelóven dat het ooit mo gelijk zal zijn om de LDP uit de re gering te verdringen. De leuze van de diverse partijen zijn min of meer inwisselbaar (voor vrede, voorspoed en niet te vergeten wel zijn voor het hele gezin), en de strijd op districtsniveau gaat voor een niet onaanzienlijk deel om de mannetjes en veel minder om de zaak. Winst in de verkiezingen hangt af van de banden die een kandidaat in de loop der jaren heeft opge bouwd met lokale verenigingen en belangengroepen die in ruil voor hun stem iets terug willen zien. Bij voorbeeld een nieuwe brug of ho gere subsidies voor de lokale land- bouwprodukten. Daarbij zijn een goede organisatie en geld doorslag gevend, en ook in dat opzicht spant de LDP duidelijk de kroon.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7