Problemen rond lastenverhoging Menselijk weefsel kan proefdieren vervangen Zutphen herdenkt dood bevrijder Philip Sidney Ruding zoekt alternatieven Kleuterjuffen eisen gelijke behandeling ZATERDAG 5 JULI 1986 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het voorstel van minister Ruding (financiën) om in 1987 ruim twee miljard extra binnen te halen door verhogingen van de accijns op brandstoffen, de aardgasprijs voor kleinverbruikers en de ziekenfondspremie zijn op bezwaren gestuit in de ministerraad. Premier Lubbers zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie dat de ministerraad nog niet officieel had gesproken over deze plannen van Ruding, maar dat het verhogen van de aardgasprijs en de zieken fondspremie problemen oproept. Wel is het principe van accijnsver hogingen aanvaard, ter compensa tie voor extra tegenvallers in de aardgasopbrengsten als gevolg van de daling van de olieprijzen. Volgens de voorstellen van Ru ding zou de benzine- en dieselac cijns met zeven cent per liter ver hoogd worden. LPG zou met een vergelijkbaar bedrag duurder wor den. Daarnaast wilde hij de accijns op huisbrandolie met eveneens ze ven cent verhogen, hetgeen ver traagd zou doorwerken naar de prijs van het aardgas voor huishou dens. De verhoging van de brandstof prijzen zou in totaal 1350 mijjoen moeten opleveren. Inmiddels is ge bleken dat de doorwerking in de aardgasprijs niet voor 1 juli vol gend jaar zijn beslag zal krijgen. Dit zou betekenen dat het aardgas per 1 januari fors goedkoper zou worden maar, bij uitvoering van Rudings plannen, per 1 juli weer fors in prijs zou stijgen. Minister Ruding denkt nu aan een kleinere verlaging van de aard gasprijs voor huishoudens per 1 ja nuari dan nu voorzien wordt en het aanpakken van de lage gasprijs Politiebonden tegen plicht tot legitimatie UTRECHT (ANP) - De beide grote politiebonden in ons land zijn om principiële redenen tegen de in voering van een legitimatieplicht in ons land. De bij het CNV aange sloten Algemene Christelijke Poli tiebond (ACP) en de bij de FNV aangesloten Nederlandse Politie bond (NPB) vinden de verplichte legitimatie, zoals die wordt voorge steld in het concept-regeerakkoord van het nieuwe kabinet, een onge wenste beperking van de vrijheid van de burger. De bonden vinden dat de huidi ge opsporingsbevoegdheden van de politie voldoende zijn. Daar komt volgens NPB en ACP bij dat veel mensen van een verplichting om steeds een identiteitsbewijs bij zich te hebben een rare smaak in de mond krijgen, gezien de asso ciatie met de oorlogstijd. Politie jaagt op moordenaar in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie stelt een groot scheeps onderzoek in naar de in breker die in de nacht van woens dag op donderdag de 54-jarige me vrouw E. Teilekamp met messte ken om het leven heeft gebracht en haar 60-jarige echtgenoot ernstig verwondde. Uit het onderzoek is tot dusver gebleken dat de dader tussen de 28 en 32 jaar oud is en kort sluik, ros sig haar heeft. De man is ongeveer 1,75 meter lang en heeft vermoede lijk sproeten in het gezicht. Dit heeft de politie gisteravond meege deeld. Volgens commissaris J. de Leeuw is de vrouw op een „schof terige, beestachtige" wijze om het leven gebracht. Hij zei dat het misdrijf grote on rust veroorzaakt in de wijk het Sportdorp in Rotterdam-Zuid. De politie heeft een oproep aan het pu bliek gedaan om inlichtingen. Zij is ook op zoek naar een man van 20 tot 25 jaar oud, die als getuige of als medeplichtige bij de zaak betrok ken is. Volgens De Leeuw is de zaak ge zien de omstandigheden emotio neel zeer beladen. Het echtpaar Teilekamp, dat in Veenendaal woont, paste in Rotterdam op het huis van hun dochter die met vakantie is in Zuid-Frankrijk. De dochter is nog niet van het gebeur de op de hoogte. Het echtpaar Tellekamp lag woensdagnacht op de eerste ver dieping te slapen toen, zo ver moedt de politie, de vrouw om streeks twee uur wakker werd van een inbjeker die via een afdakje door het raam naar binnen klom. De man moet onmiddelijk op de vrouw hebben ingestoken. Haar echtgenoot, die haar te hulp kwam, werd met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Volgens commissaris De Leeuw is mevrouw Tellekamp het zeven tiende slachtoffer van een misdrijf met dodelijke afloop dat dit jaar in Rotterdam is gevallen. Hij is verontrust over het feit, dat er hal verwege dit jaar al even veel dode- jke misdrijven zijn 1 1985 het hele jaar. voor de glastuinbouw. Ook is het denkbaar dat Ruding zal voorstel len de benzineaccijns nog wat ex tra te verhogen om de voorgestelde 2,4 miljard binnen te halen. Ruding zal zich de komende da gen buigen over alternatieven, die het demissionaire kabinet begin volgende week zal bespreken. Dat geldt ook voor de door hem geop perde verhoging van de zieken fondspremie, waarmee Ruding nog eens 750 miljoen wilde binnen halen. Ook deze lastenverzwaring stuit op problemen, aldus premier Lubbers. Ambtenaren Het pakket lastenverzwaringen van ruim twee miljard wordt ge zien als een aanvulling op het al door het kabinet besloten globale begrotingspakket van 9,25 miljard (waarvan 5,25 miljard in de vorm van bezuinigingen en 3,8 miljard aan lastenverzwaringen). Overeen stemming is er binnen het kabinet wel over de voorgenomen bezuini gingen op posten als ambtenaren, sociale zekerheid (twee maal 1,2 miljard) en volksgezondheid (600 miljoen). De oplossing wijkt nauwelijks af van de al in april afgesproken lijn. Dat komt neer op bevriezing van ambtenarensalarissen, kleinere af dracht aan ABP en vermindering personeel (ambtenaren en trend volgers); bevriezing van de uitke ringen en de stelselherziening (so ciale zekerheid); en een verreke ning van de dalende energiereke ning van ziekenhuizen en andere instellingen (volksgezondheid). Op Schiphol heeft prins Bernhardt, gistermiddag een door het ministe rie van landbouw ingerichte ten toonstelling geopend, die reizigers informatie biedt over overheidsre gels ter bescherming van bedreigde dier- en plantesoorten. De prins opende in de VIP-kamer een daar opgestelde kast van de douane. Daarin waren alle in beslag geno men „verboden souvenirs" gestald, zoals onder andere enkele grote op gezette schildpadden en huiden van krokodillen. Vele mensen blij ken nog steeds volkomen te goeder trouw terug te komen van hun vakantie met verboden souvenirs in hun bagage. (foto anpj SCHIPHOL (ANP) - Bij 60 pro cent van de by pass-operaties, waarbij een verstopte kransslag ader wordt „omgeleid", lopen de patiënten meer risico's dan dat ze gezondheidswinst (meer le vensjaren) boeken. Met deze boodschap kwam staatssecretaris Van der Reijden gisteren op Schiphol terug van een reis waarop hij ook het hart- chirurgisch centrum van de Stanford Universiteit in Califor- nië heeft bezocht. De risico's be staan onder meer uit een nieuw hartinfarct, al dan niet tijdens de operatie. Bovendien is in de VS volgens Van der Reijden gebleken dat het aantal hartoperaties ondanks Van der Reijden: Hartoperatie levert vaak te weinig op de toepassing van nieuwe, ande re behandelingen niet afneemt. Zodra een deel van de operaties werd vervangen door ballondila tatie (waarbij in het verstopte bloedvat een ballonnetje wordt opgeblazen) werd het indicatie- gebied voor de operaties uitge breid tot lichtere gevallen en ook tot oudere patiënten die er voor heen niet voor in aanmerking kwamen. Vervolgens ging men mensen met ballondilatatie behandelen bij wie niet één bloedvat was dichtgeslibd maar meerdere. Ook laser-behandelingen en be handelingen met middelen die de stolsels oplossen hebben niet geleid tot een daling van het aan tal operaties. „Dat kan toch niet, daar zullen we eens met z'n allen over moe ten praten", aldus Van der Reij den. DEN HAAG (ANP) - Het salarissysteem voor onderwijzers, dat gehanteerd wordt sinds de in voering van de basisschool een jaar geleden, is ongunstig voor ex- hoofdleidsters uit het inmiddels verdwenen kleuteronderwijs. Zij werken nu net als hun collega's uit het voormalige lagere onderwijs op de basisschool, maar verdienen minder. Dit komt doordat ze zijn inge schaald op basis van het salaris dat ze vlak voor de invoering van de basisschool verdienden. In een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank, mr. R. Por- theine, tekenden vijf ex-hoofdleid- sters gisteren protest aan tegen de ze inschaling. De vijf, die de onder- wijs-bonden achter zich weten, willen hogere inschaling. Tijdens de zitting werd door de raadsvrouwen van de ex-leidsters gesteld dat de ervaring van hun cliënten niet voor die van anderen onderdoet. Verschillende keren zou zijn gebleken dat „het kleuter onderwijs zich qua inhoud en orga nisatie zeer wel kon meten met het lager onderwijs en dit op verschei dene punten zelfs al voorbij ge streefd was". Bovendien wordt ge steld dat de mensen uit het kleuter onderwijs zich terdege op de over gang naar de basisschool hebben voorbereid. Ook vinden de eiseres sen dat er sprake is van discrimina tie, omdat de benadeelde groep praktisch geheel uit vrouwen be staat. De landsadvocaat voerde giste ren namens de Nederlandse staat aan dat inschaling op basis van het laatstgenoten salaris redelijk is, ge zien de achtergrond van de ex-leid- sters. Bovendien gebeurt het over al in het onderwijs en ook erbuiten, zei hij. Van discriminatie is vol gens hem geen sprake. Zijn tegen partij maakte volgens hem een „ge dachten-fout". Omdat de hoofden van de kleuterscholen praktisch al lemaal vrouwen waren, is de rege ling nog niet tegen vrouwen ge richt, zo meent de landsadvocaat. Mr. Portheine doet uitspraak op 18 juli. Nieuwe methode met ziekenhuis'afval' Een zestal Nederlandse jachten voer gisteren o- Hoek van Holland om zich te melden voor de start i De Mid-Atlantic ditmaal. r de Waterweg naar i alweer een zeilrace. (foto anp) Zeilers vermist na aanvaring GENUA (Rtr) - Op de Middellandse Zee worden drie mensen vermist nadat een Nederlands jacht in aanvaring was gekomen met een laadkis- tenschip en zonk. Naar verluidt waren aan boord van het jacht Wind Flower zes mensen aan boord. Of het allen Nederlanders betreft, is niet bekend. Het schip kwam op 30 km zuidelijk van Ventimiglia, aan de Frans- Italiaanse grens, in aanvaring met het 8.000 ton metende vrachtschip Var dat vaart onder Panamese vlag. Drie opvarenden van het Nederlandse jacht werden uit zee opgepikt door de Var. De anderen worden vermist, aldus de autoriteiten in Genua. AMSTERDAM (ANP) - Levend menselijk weefsel, afkomstig van de operatiekamers in ziekenhui zen, is uitermate geschikt om de uitwerking van geneesmiddelen na te gaan. De afdeling Farmacologie van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam heeft een me thode ontwikkeld, waarbij met succes gebruik wordt gemaakt van chirurgisch „afval" uit het zieken huis. De experimenten met het le vend materiaal, zoals bloedvaten en spieren, geven een goed beeld van de effecten van geneesmidde len op het menselijk lichaam. Dit deelde de Amsterdamse far- macoloog prof. dr. P. van Zwieten gisteren mee tijdens een drie-daags congres van ruim 500 Nederlandse, Belgische en Britse farmacologen aan de Universiteit van Amster dam. De nieuwe methode blijkt LEEUWARDEN (ANP) - De recht bank van Leeuwarden heeft giste ren een 38-jarige Fries tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze inwoner van Leeuwarden had in de nacht van 6 op 7 januari dit jaar met een schaar twee plaatsgenoten in een woning aan de Singelstraat om het leven gebracht. Het drietal had elkaar in het buurthuis aan de Singelstraat op een kaartavond Vijf jaar voor 'schaarmoorden' ontmoet en besloot na afloop nog even wat te gaan drinken bij een van hen thuis. Daar ontstond ruzie over een krat bier. De verdachte verklaarde te zijn bedreigd en mishandeld had. Een arts constateerde inderdaad blau we ogen, een jukbeenfraktuur ên een beschadigd linkeroor. Uit pa niek zou deze naar de schaar heb ben gegrepen. Hij bracht De Wit en Jaenicke respectievelijk 16 en 61 steken toe. De rechtbank wees het beroep op noodweer echter van de hand. volgens hem niet alleen uitermate geschikt te zijn voor het onderzoek van medicamenten, maar bespaart tevens een hoop dierenleed en Om de uitwerking van een be paald geneesmiddel uit te probe ren worden tot nu toe veel proef dieren gebruikt. Behalve dat dit de betrokken dieren veel ongemak en leed bezorgt, is deze methode vrij kostbaar. Het fokken en onderhou den van de dieren vergen veel zorg. „Bovendien zijn de resultaten van de dierproeven lang niet altijd zonder meer te vertalen naar de mens", zegt de Amsterdamse hoogleraar, die hoge verwachtin gen heeft van deze nieuwe ontwik keling. De resultaten van de tot nu toe gedane proeven met menselij ke weefsels zijn bemoedigend. Zij geven volgens professor Van Zwie ten een betrouwbaar beeld van het gedrag van een geneesmiddel in het menselijk lichaam. Afval De hoogleraar, die tevens direc teur is van de farmacologische af deling van het AMC, maakt ge bruik van wat de chirurg bij opera ties anders toch weg gooit. Het gaat vooral óm bloedvaten die bij behandeling van bij voorbeeld spa taderen en bij hart- en vaatopera- ties worden verwijderd. Ook het „afval", dat vrijkomt bij ingrepen aan de baarmoeder, en de bij een oogoperatie verwijderde spieren zijn voor het farmacologisch on derzoek goed bruikbaar. Bij een goede behandeling kan al dit weefsel enkele dagen in leven worden gehouden om daarmee de benodigde experimenten uit te voeren. Volgens professor Van Zwieten bestaat er bij de chirurgen grote bereidheid het „afval" van hun ingrepen voor het farmacolo-, gisch onderzoek af te staan. Uit de bijdragen van de deelne mers aan het congres bleek dat men ook in het buitenland bezig is dergelijke onderzoekmethoden te ontwikkelen. T. Godfraind van de Leuvense Universiteit zei dat het gebruik van menselijk weefsel be tere informatie verschaft over het gedrag van een geneesmiddel dan met dierproeven mogelijk is. „Een voordeel is dat aan de methode geen ethische bezwaren kleven", aldus de Belgisch onderzoeker, die hierin geheel gesteund werd door zijn Nederlandse collega Van Zwieten. ZUTPHEN (ANP) - Toen de En gelse koningin Elisabeth in 1584 na lang aarzelen bereid was hulp troepen naar De Nederlanden te sturen om daar een einde te ma ken aan de Spaanse veldtochten, wist deze Britse vorstin niet dat ze daarmee in feite het doodvon nis tekende van de veelbeloven de edelman-dichter Sir Philip Sidney. Nog geen twee jaar na dat Philip in het gevolg van zijn oom, de graaf van Leicester, ons land met veel vertoon was bin nengekomen, maakte het zwaard van een Spanjaard bij Zutphen een bloedig einde aan het leven van deze 31-jarige Engelsman. Komend najaar, vier eeuwen na de poging van het Engelse le ger om Zutphen in te nemen en de Spanjaarden zo een harde slag toe te brengen, staat deze stad aan de IJssel uitgebreid stil bij de gewelddadige dood van Sid ney. Het. heengaan van deze En gelse legeraanvoerder markeert volgens de onlangs opgerichte Stichting Herdenking Philip Sidney een zeer belangrijk mo ment in de geschiedenis van de constitutionele ontwikkeling van de Nederlanden. Zutphen zet de herdenking on- der meer luister bij met een ten toonstelling, die aan de hand van het leven van Sidney een uitge breid beeld geeft van politiek en cultureel Engeland in de 16de eeuw. Ook wordt er aandacht be steed aan de volgens de stichting toen vaak slecht begrepen ver houding van het Britse rijk tot de Nederlanden en aan de 80-jarige oorlog als bevrijdingsoorlog in breder Europees verband. Bovendien zal er in september in Zutphen een internationaal congres worden gehouden, geor ganiseerd in samenwerking met de Rijksuniversiteit van Leiden. Het congres is vooral bedoeld voor wetenschappers die belang stelling hebben voor Sidney en voor zijn tijd in cultureel en poli tiek opzicht. De gemeente Zut phen werkt ook mee aan Sidney- tentoonstellingen in Engeland en in de Verenigde Staten. Willem van Oranje De in 1554 in Kent geboren Sidney maakte van 1572 tot 1575 een toer door Europa, waarbij hij kennis maakte met vooraan staande politici, geleerden en kunstenaars in vele landen. In 1577 ontmoette hij tijdens een di plomatieke reis ook Willem van Oranje, die hem zelfs een moge lijk stadhouderschap van Zee land in het vooruitzicht stelde. De dood van prins Willem van Oranje in 1584 en de succesvolle Spaanse veldtochten tegen op standige provincies dwongen de Nederlandse gewesten steun te zoeken bij protestantse vorsten, die belang hadden bij de terug dringing van de Spaanse, katho lieke invloed in West-Europa. Dat leidde uiteindelijk tot de komst van onder anderen Lei- cester en zijn neef Sir Philip, die werd benoemd tot gouverneur van Vlissingen en bovendien de leiding kreeg over diverse En gels-Nederlandse acties tegen de Spanjaarden. Een van die acties, de inname van Zutphen in het najaar van 1586, werd Sir Philip fataal. In het zicht van de stad raakte hij zwaar gewond. Enkele weken la ter stierf hij. Leicester keerde te rug naar Engeland en de Staten- Generaal, die in Sidney een toe komstige stadhouder of gouver neur-generaal hadden gezien, be sloten uiteindelijk zelf de souve- reiniteit op zich te nemen. De re publiek was geboren. 80-jarige oorlog De Sidney-herdenking in Zut phen maakt deel uit van een se rie manifestaties over het ver loop van de 80-jarige oorlog en de constitutionele ontwikkeling van ons land. In 1976 werd in Gent al de Pacificatie van Gent herdacht, in 1979 volgde de her denking van de Unie van Utrecht en in 1984 werd uitgebreid stilge staan bij de dood van Willem van Oranie. Voor de grote tentoonstelling in Zutphen, die aandacht be steedt aan Sidney als hoveling, diplomaat, politicus, veldheer, dichter/schrijver en liefhebber van cultuur en wetenschappen, is veel binnen- en buitenlands expostitiemateriaal in bruikleen verworven. Er komen onder meer spullen van diverse Neder landse musea, het Victoria en Al- bert Museum in Londen en de Britse National Portrait Gallery. Ook particulieren hebben voor de expositie materiaal in bruikleen afgestaan, onder wie Lord de L'Isle, verre nazaat van Sir Philip en bewoner van Pen- hurst Place in Kent, waar Sidney 431 jaar geleden werd geboren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5