Infotheek groeit als kool Arrestantenbewaarder: nieuw Leids beroep Doek nu toch echt gevallen voor Leidse farmaciestudie Onzeker dat bedrijf in Leiden blijft Politiebureau ontving maar liefst 250 sollicitaties Dief gepakt Mishandeling Dierenleed ZATERDAG 5 JULI 1986 LEIDEN LEIDEN - De Infotheek Groep BV, een systeembureau voor micro-computers aan de Over- rijn in Leiden, blijft maar groeien. Van een crisis heeft het bedrijf kennelijk nooit ge hoord. In de afgelopen vijf jaar verdubbelde de omzet jaar lijks, werden vier vestigingen opgezet en groeide het aantal werknemers naar honderd. Be gin deze maand maakte het be drijf zelfs bekend met haar aandelenpakket toe te willen treden tot de parallelmarkt van de Amsterdamse beurs. "Als ik de moed, het geld en de tijd had dan zou ik met dit bedrijf een omzet van één miljard gulden kun nen realiseren", zegt W. van Leen- en (42), directeur van de Infotheek Groep BV. Die mogelijkheid zegt hij niet te benutten. "Je loopt dan gigantische risico's en je moet de rest van je leven als een gek werken. En dan zou je er nog twin tig jaar overdoen. Nee, ik ben best tevreden zoals het nu gaat". Toch loopt de directeur met plannen om naast zijn vestigingen in Leiden, Leiderdorp, Rotterdam en Houten, een verkoopkantoor in Den Haag en Amsterdam te ope nen en daarna op te rukken naar het oosten. Aan het laatste gebied denkt hij nog heel voorzichtig. "Voor een filiaal heb ik een mini male bezetting van zeven man no dig en moet een omzet van zeven miljoen mogelijk zijn. Het is maar de vraag of dat daar realiseerbaar is", aldus Van Leenen. In het kantoor van de directeur, voorheen een showroom voor com puters, staat een tekening van een nieuw hoofdkantoor in Leiden. Of dat er komt is nog de vraag. "Het is niet uitgesloten dat het hoofdkan toor uit Leiden verdwijnt", zegt Van Leenen enigszins ontdaan. "We hebben een voorkeur om hier te blijven, we zitten hier nu een maal en het is wel lekker om vlak bij je werk te wonen. De gemeente heeft ons een stuk grond in erf pacht aangeboden, maar dat is duurder dan grond die we in bij voorbeeld Rijswijk kunnen krij gen". Leiden Liever laat Van Lenen het hoofd kantoor in Leiden, maar als het niet anders kan dan verhuist hij naar Rijswijk. "Vroeger stond je op de snelweg Leiden-Den Haag nog wel eens in de file, maar er is nu een goede doorstroming. Nu doe je er misschien een half uurtje over". Eigenlijk was het nooit zijn be doeling zo'n groot bedrijf te stich ten. "Vijfjaar terug zou ik tevreden zijn geweest met tien werknemers en een omzet van één miljoen gul den. Ik had nooit verwacht dat het zo hard zou gaan". Samen met zijn vrouw, M. van Leenen-Bartelsman (41), zette hij in december 1981 het bedrijf op. Van Leenen: "Het leek me heel leuk om eigen baas te zijn, dan heb je de vryheid om je eigen ideeën uit te voeren. Ik speelde al langer met het idee een eigen zaak te be ginnen en had me daar ook finan cieel op ingesteld. Ik heb behoor lijk veel gespaard en het in aande len belegd. Dan won ik weer, dan verloor ik weer geld. Toen dacht ik, ik ga het geld belegen in een be drijf dat ik zelf kan besturen. Zo gezegd, zo gedaan". Hij koos voor een onderneming op zijn eigen vakgebied, de infor matica. Na een niet afgemaakte studie wiskunde aan de universi teit in Leiden, deed hij zijn eerste computer-ervaring op bij Unilever. Eindjaren zestig kwam hij weer op de Leidse universiteit terecht, waar hij systeem-programmeur van het fysisch laboratorium van het AZL was. "Sindsdien ben ik Leiden niet meer uitgeweest. De laatste 12 jaar voor ik mijn bedrijf begon, heb ik in Rijswijk gewerkt bij Ceir en Control Data, maar daar ging ik met de auto heen". De slaapkamer van hun woning in de Merenwijk in Leiden werd in december 1981 leeggeruimd om het bedrijf een onderkomen te bie den. Zijn vrouw bediende de tele foon en typte de facturen, terwijl Van Leenen buitenlandse beurzen bezocht op zoek naar een produkt. Daar stuitte hij op de Osborne computer, die hij in Nederland ging verkopen. Van Leenen:"De Osborne computer was destijds zeer revolutionair geprijsd. Voor nog geen 5500 gulden had je een complete computer". Groei Met advertenties probeerde Van Leenen de computer hier aan de man te brengen. "Ik kreeg verba zingwekkend veel reacties", aldus Van Leenen die direct twintig stuks bestelde. "Die werden op de zolder van de buren opgeslagen. aanbiedigen elders zijn op dit moment aantrekkelij- Samen met mijn buurman droegen we de computers naar boven. De Osborne's kwamen ook wel eens in ladingen van vijftig stuks, dan was het flink sjouwen". De buurman, die instrumentenmaker was, werkt overigens nog steeds bij Infotheek. Na wat scholingscursusen is hij op genomen in de technische dienst van het bedrijf. In een periode van bijna vijfjaar groeide het 'Van Leenen-impe- rium' enorm. Na enkele maanden kon de slaapkamer weer voor nor male doeleinden worden gebruikt. In januari 1982 huurde Van Leenen honderd vierkante meter kantoo- ruimte aan de Overrijn. Op hetzelf de adres beslaat de bedrijfruimte van Infotheek nu bijna het twintig voudige, terwijl in Leiderdorp nog een lap grond moest worden bijge- huurd om de technische dienst te kunnen huisvesten. Van Leenen is ervan overtuigd dat de groei voorlopig aanhoudt. /foto pr> Raakt de computermarkt dan nooit verzadigd? "Marktonderzoe ken tonen aan dat er in 1990 ruim 500.000 zakelijk gebruikte personal computers in Nederland zullen staan. Dat zijn er nu nog maar 150.000. En wanneer ieder bedrijf er een heeft dan begint de vervan- gingsmarkt. Die begint trouwens nu al los te komen. Wie vier jaar geleden een personal computer kocht, wil nu een snellere, kleinere en betere". LEIDEN - Arrestantenbewaarder. Op het eerste gezicht zou je het niet zeggen, maar het moet een heel po pulair beroep zijn. Toen de Leidse politie enige tijd geleden mensen opriep te solliciteren voor d^e baan, kreeg zij 250 aanmeldingen binnen. Ruim voldoende, want de politie had maar vijf mensen no dig. door Wim Wegman De komst van arrestantenbe waarders werd dringend noodza kelijk toen het nieuwe politiebu reau aan de Langegracht in ge bruik werd genomen. In het oude bureau aan de Zonneveldstraat wa ren acht cellen. De tijdelijke 'bewo ners' daarvan konden met enige moeite nog worden verzorgd door de wachtcommandant. In het nieu we bureau zijn 20 cellen. Daar is voor een wachtcommandant geen beginnen meer aan. Plaatsvervangend korpschef J.H. la Rivière: "In het oude bu reau was het verzorgen van de ar restanten een klus die het politie personeel tussen de andere werk zaamheden door moest doen. Als het erg druk was, was de aandacht en de zorg soms minder. Het luch ten van de arrestanten moest dan bijvoorbeeld noodgedwongen wor den beperkt. Het was een duidelij ke wens van ons om dat te verbete- Behalve deze, was er nog een an dere reden om speciale bewaarders in dienst te nemen. La Rivière: Het is voor een politieman vreemd wanneer hij eerst hard achter een man moet aanhollen om te arreste ren om hem vervolgens zijn eten en medicijnen te moeten brengen. Dat blijft psychologisch een moei lijke zaak. Hetzelfde geldt uiter aard voor de arrestant". De vijf arrestantenbewaarders, die op 1 april werden geïnstalleerd, hebben nu de volledige zorg voor de tijdelijke inwoners van de poli tiecellen gekregen. Ze houden zich niet bezig met het normale politie werk. En omgekeerd hebben de 'gewone' politiemensen geen of nauwelijks bemoeienis met de zorg voor de arrestanten. Om misver standen te voorkomen: de ver dachten worden uiteraard nog steeds verhoord door de recherche. Werkloos Wat brengt iemand ertoe om ar restantenbewaarder te worden? Alfons Vogelenzang, een van de vijf bewaarders, is daarover eerlijk: hij was al geruime tijd werkloos en wilde weer aan de slag. "Het is niet een beroep dat ik van jongsafaan heb gewild. Maar ik kon niet te recht in het vakgebied waarvoor ik op de mts ben opgeleid. Dan kun je natuurlijk met oogkleppen op blij ven lopen en net zo lang wachten tot er wèl zo'n baan komt. Maar daar had ik geen zin in. Omdat de functie arrestantenbewaarder me wel aantrekkelijk leek, heb ik daar op gesolliciteerd". De politie onderwierp de 250 sol licitanten aan een stevige selectie procedure. Plaatsvervangend korpschef La Rivière vertelt op welke eigenschappen zoal werd ge let: "We zochten vooral wat oudere mensen. Mensen van wie we ver wachten dat ze de arrestanten met de nodige rust en égards kunnen behandelen. Bovendien zijn de kandidaten in een psychologische test onderzocht op hun stabiliteit". De arrestantenbewaarder beschikt Volgens'La Rivière is het belang rijk dat een arrestantenbewaarder over goede contactuele eigen schappen beschikt". Daarnaast moet deze voortdurend voor ogen kunnen houden dat arrestanten mensen zijn en blijven die alle noodzakelijke verzorging nodig hebben. Vogelenzang vult aan: "Je moet je kunnen verplaatsen in de positie van de arrestant, alsof je zelf in de cel zit. Bovendien, ik ben niet aangenomen om ze te veroor delen. Dat doet de rechter". Strafrecht Voordat de bewaarders aan de slag konden gaan, kregen ze eerst een theorie-opleiding. Onder meer werd hen het nodige bijgebracht over strafrecht en de gang van za ken rond strafvervolging. "Dat is nodig om eventuele vragen van ar restanten te kunnen beantwoor den. Wij zijn, als ze in de cel zitten, de enigen aan wie ze hun vragen kwijt kunnen. Als ze willen weten hoe lang ze mogelijk opgesloten blijven, moetje daar direct een ant woord op kunnen geven. Dan zijn ze gerust. Je moet niet met een ant woord komen als: 'Dat weetik niet, dat moet ik opzoeken'". De vijf arrestanten bewaarders zijn niet dag en nacht op hét bu reau aanwezig. Ze werken in prin cipe zeven dagen per week van 's ochtends zeven tot 's avonds elf. Daarbij wisselen ze elkaar in ploe gendiensten af: doordeweeks twee man per keer en in het weekeinde één man. Tijdens de 'wisseling van de wacht' trekken de komende en gaande ploeg altijd een uur uit om - medische - gegevens van de ar restanten uit te wisselen. Vogelen zang: "Op die manier kunnen er nooit misverstanden ontstaan over de vraag of een arrestant nu wel of niet de nodige medicijnen heeft ge kregen". De bewaarders zijn het overgrote deel van de dag bezig met het ver zorgen van de arrestanten. Op ge zette tijden gaan ze rond met kof fie. thee. brood en warme maaltij den, delen ze schoon beddegoed uit en 'luchten' ze gevangenen. De arrestanten hebben de mogelijk heid om af en toe - op eigen kosten - een wat uitgebreidere maaltijd te laten aanrukken. "Ja, chinees of zo, dat kan", zegt La Rivière. "Maar het mag ook weer niet al te buiten sporig zijn. We halen geen comple te rijsttafels". Behalve deze hebben de bewaar ders ook de taak om op de gezond heid van de arrestanten te letten. Dat is overigens voornamelijk een kwestie van 'gezond verstand' ge bruiken. legt La Rivière uit. Een medische scholing hebben de ar restantenbewaarders namelijk niet gehad. "Maar we hebben een uit stekende regeling getroffen met de GG en GD. Zodra het vermoeden bestaat dat één van de arrestanten niet in orde is, bellen we de EHD. Binnen een paar minuten is dan een arts op het bureau aanwezig". Volgens de plaatsvervangend korpschef komt er trouwens hoe dan ook elke dag een arts op het bureau. Die onderzoekt nieuwe ar restanten en houdt de medische gegevens bij van de al langer zit tende 'inwoners'. Daarbij wordt dan vooral gelet op drugsverslaaf den. Volgens Vogelenzang wordt gemiddeld tien procent van de ar restanten ingesloten wegens over treding van dé opiumwet. Zoals gezegd zijn de béwaarders de enigen aan wie de arrestanten, wanneer ze in de cel zitten, hun verhaal kwijt kunnen. "En ja, het gebeurt natuurlijk dat mensen vloekend en tierend de cel in gaan. Maar die laten we gewoon uitrazen. Daarna komen ze vanzelf tot rust. En ik heb een dikke huid", zegt Vogelenzang. Hij meent trouwens dat de mees te arrestanten die voor de eerste keer wegens een vergrijp zijn opge pakt, zich toch vrij beduusd laten opsluiten. "En vaak vinden ze het gek dat ze nog zo'n verzorging krij gen. De meesten denken nog steeds dat de zweep erover gaat. Maar nogmaals, ik ben niet aange nomen om die mensen te veroorde len". En dan is er ook nog een andere groep arrestanten: mensen die al vaker met de politie in aanraking zijn gekomen. "Die weten echter waar ze aan toe zijn. Meestal ver oorzaken ook zij niet zoveel proble men", aldus Vogelenzang. In de nieuwe politiecellen heb ben de arrestanten de mogelijk heid gekregen om hun energie enigszins kwijt te kunnen. Op de celdeuren zijn namelijk 'school borden' aangebracht waarop ze met krijt hun grieven en op- en aanmerkingen kwijt kunnen. "Er worden echter ook geregeld zeer fraaie tekeningen op gemaakt. Echte kunstwerkjes zitten daarbij. Die tekeningen worden allemaal gefotografeerd". De politievoor- lichter: "Misschien richten we nog wel een keer een tentoonstelling in met die foto's. LEIDEN - Een 16-jarige jongen uit Roelofarendsveen heeft gistermid dag op het station geprobeerd een reiziger onder bedreiging van een mes zijn portemonnee afhandig te maken. Hij riep hierbij: 'je geld of je leven'. De reiziger gooide daarop zijn goedgevulde beurs op de grond en riep op zijn beurt: 'houd de dief.'. Een 28-jarige man uit Oegstgeest gaf hieraan gehoor. Bij het Terwee- park in Oegstgeest greep hij de da der in zijn kraag, waarna de politie de jongeman kon inrekenen. LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar uit de Van Speykstraat is gister avond aangehouden wegens mis handeling. De man verdacht een 27-jarige bewoner uit dezelfde straat ervan zijn buitenboordmotor te hebben gestolen. Echter, bewij zen ervoor had hij niet. Na een hef tige woordenwisseling gaf de 21-ja- rige Leidenaar de 27-jarige Leide naar toen enkele rake klappen. LEIDEN - Een kat die gisteren on- der de motorkap van een auto aan de Weddesteeg was gekropen, heeft dit met de dood moeten be kopen. Bij het starten van de motor hoorde de eigenaar gisteravond een akelig piepend geluid. Een an dere inspectie leverde een zwaar gewonde kat op. De dierenhulp- dienst heeft het dier moeten afma ken. LEIDSE LAKENFEESTEN LEIDEN - Het Stadhuisplein vormde gisteren, de tweede Lakenfeesten- dag, het decor voor straattheater en muziek. Optredens verzorgden onder meer 'Gruppo Trutto Dramatico' en kin dertheater 'Torontelli' (zie foto). Enkele tientallen kinderen keken bij de voorstelling van laatstgenoemd gezelschap toe hoe een geest, 'de broer van Aladin uit defies', een complete maaltijd te voorschijn toverde. En hij kon nog vuur spugen ook. (foto Holvast) LEIDEN - Voordat het laatste col lege in de farmacie begon, kregen de derde-jaars farmacie-studenten gistermorgen koffie met taart. Ten afscheid, want ook deze twaalf zul len hun opleiding tot apotheker in Groningen of Utrecht moeten af maken. Zeventig studiegenoten zijn hen daarin al voorgegaan. In september '83, net nadat ze Leiden als studieplaats hadden verkend, kregen de eerstejaars far macie-studenten te horen dat hun studierichting aan de Rijksuniver siteit Leiden zou worden opgehe ven. Deze opheffing was het recht streekse gevolg van de taakverde lingsoperatie binnen de universi teiten in Nederland. De Rijksuni versiteit Utrecht leverde tandheel kunde in, maar mocht farmacie be houden. Leiden raakte evenals de universiteit van Amsterdam farma cie kwijt, maar kreeg er bio-farma- ceutische wetenschappen voor te rug. De meeste Leidse gedupeerden vertrokken - de vele protesten ten spijt - na het eerste of tweede jaar al naar de universiteit van Gronin gen of Utrecht. Deze groep kreeg van de minister speciale toestem ming om het doctoraal nog in Lei den te halen. Nu de oude apothekersopleiding definitief is verdwenen aan de Leidse universiteit, kan alle aan- Het doek is definitief gevallen voor de studierichting farmacie. Profes sor Baerheim Svendsen gaf vandaag zijn laatste college aan deze groep apothekers in spe. (foto Holvast) dacht uitgaan naar bio-farmacie. Reeds 15 studenten bevolken deze driejarige opleiding. Aankomend studiejaar komen er daar nog eens 22 bij. De studie is totaal anders van op zet. Bio-farmacie is een driejarige opleiding die specifiek opleidt voor wetenschappelijk onderzoe ker op bio-farmaceutisch gebied. Alleen studenten die het prope deuse van de studies farmacie, bio logie, scheikunde of gezondheids wetenschappen goed zijn doorge komen, worden toegelaten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3