'Wij zijn geen boemannen van het water' De water politie op de Kaag contra zaken als grote monden en breiwerkjes voor borsten PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 5 JULI 1986 WARMOND - De collega's 'van het land' dragen onder de huidige tro pische omstandigheden korte broeken. Op eigen initiatief en dus ook voor eigen risico want er is of ficieel niets geregeld. De mannen van de rijkspolitie te water zouden ook best in zomertenue willen. kabouters en hoe ze ook allemaal heten. Die joegen de schapen het water in en smeten hun bestek er achteraan". Op weg naar de boten, die afge meerd liggen bij jachtwerf Visch, maakt postcommandant Haasnoot een hardnekkig misverstand Wachtmeester Michiel Ouwehand schadelijk. Inzittenden van speed boten klagen na een aanhouding wegens overschrijding van de toe gestane snelheden nogal eens beweert tenminste dat hij het zijn donkerblauwe pantalon op de Noordpool gerust drie dagen zou uithouden. Bij onstuitbaar stijgend het gebrek aan voorzieningen v< kwik niet bepaald een geruststel- hun vaartuigen. Na de klok van ling. Groepscommandant Delhaas uur zijn de Dieperpoel verbiedt niets, ma toestemming. De deNorre- geeft ook geen meer (voor De Bonte Koe) hun do de hiërarchie mein. "De andere watersporters boven hem staande politiefunctio- mijden die plassen na zessen, dat L narissen moeten dat maar uitzoe- al ingeburgerd". Volgens Haasnoot ken. Hij stelt slechts vast: "Offi- denken ook veel 'Kaagspeedies' cieel is er nog steeds niets gere- dat het eens ingezette uitstervings- geld". door Wim Koevoet Foto's Fred Rohde Maar ook de airconditioning op het kantoor van de rijkspolitie te water, post Warmond, 'is niet gere- beleid nog altijd van kracht Maar het is al weer een tijdje gele den dat weer is begonnen met het honoreren van nieuwe aanvragen voor'het varen in een speedboot. Zo'n vergunning kost zo'n 295 gul den. De boot dient verzekerd en geregistreerd te zijn, de eigenaar moet een vaarbewijs en aan boord een brandblusser en reddingsma teriaal hebben. Waaghalzen Nog geen twee tellen heeft Haas noot de marifoon ingeschakeld of geld'. "Hoe kun je dat nu vragen, Adam, schipper van een zandwin- met al die bezuinigingen", lacht boot, neemt bezit van het speaker- postcommandant Jan Haasnoot, tje. Bij elke oeververbinding die hij De verslaggever en de fotograaf passeert is het ellende, meldt hij. zullen straks met hem aan boord Waaghalzen van het mannelijk ge- van de RP48 stappen. Wachtmees- slacht springen vanaf de bruggen ter Ouwehand zal de R(ijks)V(olg- )B(oot) 132 bemannen. De groeps commandant voorspelt een rustige patrouille. "Het is warm, de men sen houden zich rustig, ze zijn niet missprong kan dodelijk zijn. Zand- snel geïrriteerd. Toch vind ik dat winboten hebben de wendbaar- het met heerlijk koel en zacht zand gevulde gevaarte in, varen een stukje mee en verlaten het schip het hen goeddunkt. Een men over het algemeen agressiever heid blok beton in een is geworden, op het water. Het vin- badkuip. Adam doet vooral of hij gertje gaat sneller naar het voor- boos is, maar Haasnoot weet wel hoofd. Ik heb zondag privé geva ren. Zestig procent zegt niet meer gedag. Als je in de politieboot voor bij komt, dan zwaaien ze nog wel, ja". Bij nader inzien weet Delhaas nog niet zo zeker of het wel zo'n rustige patrouille zal worden. De Kaagweek is immers volop bezig. "In de jaren vijftig zaten we hier tijdens de Kaagweek met zijn twaalven. De Kaagweek op zich was toen ook een groter gebeu- Haasnoot vult aan: "Er waren zeker dat de schipper ("De beste die er tussen zit") gewoon heel bang is voor ongelukken. De post commandant zoekt en vindt con tact met enkele collega's van het land en verzoekt hen een kijkje te gaan nemen op de plek des on- heils. Zelf is hij er te ver vandaan. Dat probleem dient zich wel vaker aan. Geen wonder als wordt be dacht dat de zwaar onbezette wa- terpolitie ("We zijn nu met zijn vie ren, dat was dertig jaar geleden ook al zo") verantwoordelijk is ter. Een lid van de bemanning van het later die middag bezochte start- schip vertrouwt de fotograaf en de verslaggever bij een eng overstapje van de ene boot op de andere toe: "Wees niet bang, Haasnoot kan met die bak lezen en schrijven". Haasnoot over de wedstrijdzeilers waaraan hij zojuist is ontsnapt: "Je moet uitkijken datje ze niet stoort, in zo'n wedstrijd hebben ze een adrenalinetoevoer van hier tot gin- Sij de starttoren springt Haas noot als eerste aan wal. Iedereen lijkt hem te kennen. En hem aardig te vinden. "Alles goed, Jan?". Er worden handen geschud, een vrouw kust de postcommandant en vice versa. Vervolgens gaat hij "de pers" voor in de beklimming van de tien meter hoge starttoren. Op de eerste verdieping zit L. Nooteboom die met zijn Commo dore bezig is. Nooteboom voert alle tussenuitslagen in. Voor de eind uitslagen hoeft men bij de water sportvereniging De Kaag niet lan ger meer urenlang te rekenen. Een paar metertjes boven Nooteboom. in de nok van de toren, heeft W. Kuyck een grandioos uitzicht op de plassen, de wedstrijd en nog meer in de verte - Warmond. "Noem mij maar CoCo', zegt Kuyck. "Ha, ha". Kuyck verklaart vanuit de toren de co-mmunicatie te co-ördineren. "Alles komt hier binnen en ik distribueer het ver der". Terug in de RP48 onthult Haas noot alvorens hij uitvaart niet te beschikken over een vastomlijnd plan de campagne voor de pa trouille. "Ik ga uit van mijn in schatting- van de werksituatie". Andermaal belandt de RP48 in het wedstrijdveld van de zeilers. "Er was er een keer eentje die absoluut niet meer kon verliezen, tóch twee de geworden door ons. Wij hielden toen op de finishlijn een speedboot aan", herinnert Haasnoot zich. In tussen stuurt hij de patrouilleboot van de zeilboten vandaan. ZATERDAG Leiden Lakenfeesten: Hooglandse kerk - tentoonstelling Rem- brandt-Schilderwedstrijd, 11-15.30 uur; tentoonstelling Leiden Museumstad, 11-15.30 uur; orgelconcert, 14-14.30 uur. Waaggebouw - Mode-Realiteit-Illusie. 11-17 uur. Stadhuisplein - Carillonconcert, 12.45- 13.30 uur. Van der Werfpark - Down Town Pop- Pieterskerk - Elckerlyc, 22.30-24 i Wijk Endepoel 1 - wielerronde, start 18 uur bü Sportzaal Klimop. Park Groot Leerrust - billenprikkers- feest, 21 uur. Meerpunt - Dorpsstraat, live- muziek jeugdsoos, 21.30 uur. Alle horecagelegenheden - 'Jazz behind the toll', hele avond vanaf 20 uur. wielerronde, burgerronde, 17 i hebbers en veteranen, 18 uur, amateur- koers, 19.30 uur. Terrein Harlequin - Van Beethovenlaan, groot barbequefeest i.v.m. wielerronde. 21.30 uur, barbequen vanaf 18 uur. springconcours pony's en 4.30 uur, bromfietsrace. 19 De RP48 van de rijkspolitie te water, post Warmond. Postcommandant Haasnoot kan ermee schrijven en lezen, heet het volgboot. i watersporterskringen. Inzetje: Wachtmeester Ouwehand trekt i speedboot. "Ik krijg er geen kick r i bescheiden sprintje met de rijks- ZONDAG toen ook andere normen, tegen- voor het gebied tussen Haarlem woordig heeft iedereen zo'n rot ding. De jeugd gaat er na het feest het water mee op, met vaak alle el lende vandien". Haasnoot heeft het over speedboten. Later op de mid dag zal herhaaldelijk blijken dat hij weinig op heeft "met dat gejakker over het water". Maar het ging toch over normen? Haasnoot: "Ja, eh, wij moesten vroeger in de gaten houden of doemt mensen van beiderlei kunnen in een tentje sliepen. Een soort Kat wijk, ja". Delhaas weer: "Op de kampeerterreinen is het tot ver in de jaren vijftig rustig geweest. Maar toen kwamen de nozems, de het water zeer goed zichtbaar is. Met deze regel wordt veelvuldig de hand gelicht. In de verte ziet Haas noot er weer een paar. Iemand die in de lijn vaart van een schip dat voor anker lag zon der ankerbal, treft geen enkele blaamVerzekeringsmaatschappij - en kennen die regel maar al te goed, vertelt Haasnoot. "We propa geren ze ook voor vissers die met hun boot midden op het water lig gen". Een in zijn zonnebad ge stoorde, brede en zeer bruine wa tersporter maakt achter Haasnoots rug een wegwerpgebaar nadat de postcommandant hem op het ge mis van zijn ankerbal heeft gewe zen. Aan de eigenaar van een van alle gemakken en luxe voorzien plezierjacht met hetzelfde manco, vraagt Haasnoot: "U bent toch wa tersporter? Nooit afgevraagd waar die gekke dingen voor zouden die nen? Nou heeft u alles aan boord maar niet eens een ankerbal. Van middag nog even een kopen, hé?" "Ja, er zijn er veel die mij alleen maar een bemoeial vinden. Ze gaan dan echter wel voorbij aan de civiele waarborg die die regels bie den. Die regels zyn er voor hen, niet voor mij, ik moet ervoor zor gen dat ze worden nageleefd. Bang? Nee, echt bang ben ik nooit. Al ben ik wel blij met de weten schap dat ik op elk gewenst mo ment om versterking kan vragen. Zo'n grote beer aan boord van een speedboot met zo'n accent vanuit de Residentie... Echt op je gemak voel je je dan niet. Dit beroep is niet zonder gevaren. Uit wraakge voelens doen ze soms gekke din gen". Bijna geruisloos en zo min moge lijk golven veroorzakend, glijdt de RP48 De Keever op, alwaar de pro vincie een.vrije haven heeft aange legd. Het is er ontzettend rustig. Wat heeft de ordebewaker te water hier te zoeken? "Ik kijk of alles echt wel zo rustig is. Er zijn hier nog wel eens vechtpartijen om een plekkie. Een keer gaf de een de an der een schop tegen zijn hoofd. Als antwoord op de vraag of hij zyn volgbootje even wilde weghalen. Dat is allemaal zo jammer, hé, het is recreatie en... Zelf zijn we alle maal ook watersporters, ja. Als ik vanavond om kwart over tien thuiskom, ga ik nog even gezellig met de vrouw zeilen". Er wordt veel gezwaaid Haasnoot. "Behalve als ik in mijn eigen boot langskom". En: "Hier in het westen zijn ze op het water minder verdraagzaam. Zelf ga ik het liefst naar Friesland. Ik heb wel eens iemand horen zeggen: in Friesland staan ze klaar om je te helpen met afmeren, hier wachten ze je op met een pikhaak om je weer af te duwen". De RP48 pus- i postcommandant Haasnoot zet de ijscoventer te water direct koers richting seeJ,t een wild op de golven stuite- Rotterdam. "Gebeurt er iets heel ver weg, dan gaan we met het au tootje". Op weg naar de starttoren van de watersportvereniging De Kaag be kent Haasnoot de waterpolitie "de mooiste tak van dienst" te vinden. De politieman glundert en kijkt zijn gesprekspartner op dat mo ment niet aan. Recht vooruit n sliert zeilboten op. Deel- an de Kaagweekwedstrijd zoveel komen recht op de RP48 af. Hun gezichten zijn zeer verbeten. Haasnoot raakt geen mo ment in paniek en stuurt de RP48 in een mum van tijd in veiliger wa- Topless Met de verrekijker voor de ogen bekijkt hij een aantal afgemeerde plezierjachten van bescheiden for maat. "Wee gebeente als ze met de kop in het riet liggen", klinkt het dreigend. Een grijns volgt. "De da mes zonnen topless. Toch moeten ze uit dat riet vandaan, ik ga er heen". De boot die met zijn kop in het riet ligt, blijkt onbevolkt. De vrouw op de boot ernaast had niet gerekend op Haasnoots komst en houdt een breiwerkje voor haar borsten. Bij het wegvaren zegt Haasnoot: "Topless, we zijn eraan gewend. Helemaal bloot, daar tre den we tegenop. De normen zijn aardig veranderd, maar aan volle dige bloterikken kan men aanstoot De postcommandant doceert uit het binnenvaartpolitiereglement. Een schip dat niet direct aan de oe ver ligt afgemeerd, moet een an kerbal in de mast voeren. Die bal hoort zwart te zijn, een kleur die op drinken. Plassen is ook moeilijk ja, in zo'n speedboot, 's Avonds bij thuiskomst drink ik liters. Eerst een hele fles Spa. Dan één biertje". "De heren van de pers" mogen nu met hem mee. Haasnoot blijft op de RP48 achter "om te tikken". "Alles wat wij doen, moet op pa pier komen, ik word wel eens moe van die papierwinkel", verzucht de postcommandant. Ouwehand: "Vier, vijf formulieren moet ik in vullen voor een aanvaring. En dan gaat het vaak alleen maar om wat verf*. Met de dieptemeter zoekt Haas noot een geschikte plek uit om voor anker te gaan. Vervolgens draait hij een vel in de typemachi ne. Haasnoot gaat typen, midde- nop 't Joppe. "Reken maar dat het tot in de wijde omgeving rustig blijft, van de RP48 gaat een pre ventieve werking uit". Bij hettijde- lijke.afscheid zegt de postcomman dant: "Wij zijn geen boemannen van het water. Schilder ons zo niet af. We zijn anderzijds ook niet te coulant, want dan wordt het pu bliek ook te vrij". James Bond Van de RVB 132 gaat vooral snel heid uit maar geen preventieve werking. Ouwehand vertelt over een achtervolging. De achtervolg de, die veel te hoge snelheden han teerde, zag er een spelletje in, en daagde hem uit. Lekker speleva ren, elkaar voorbij laten gaan, een beetje snijden. "Krijg nou wat", zei de waterpiraat toen hij eindelijk, in de gaten had dat Ouwehand geen recreant maar politieman was. "Nee, ik heb hem geen bon gege ven. Je weet hier echt nooit waar voor je kunt komen te staan. Een brede vent in een speedboot die poeslief lacht als je hem op de bon slingert contra een stel bedaagde ouwelui op een zeilboot dat vrese lijk moeilijk dqet. Dit gebied is niet een gebied om bang voor te zijn. Wel denk je achteraf wel eens: het had ook fout kunnen gaan". Ouwehand vaart zelden hard. "We zijn geen James Bondfiguren. Ik krijg er geen kick meer van. Het is net als met autorijden, het wordt gewoon". Na "de heren van de pers" op een enorme spurt te hebben getrak teerd, onthult Ouwehand: "In de lente vind ik de Kaag op zijn mooist. Kuikentjes, alles komt tot bloei. Eigenlijk trekt de zee me nog meer", bekent de oud-marineman, "maar ik heb het reuze naar mijn zin". Plotseling begint de motor te haperen. Even plotseling klinkt Haasnoots stem door de mobilo foon: "Volgens mij is je tank leeg". "Hij zat toch te typen? vraagt Ou wehand zich af en verwisselt de tank. Twee Friezen, zoals al snel blijkt, varen in een speedboot zonder re gistratienummer. Ouwehand gaat erop af. De man en de vrouw heb ben er de pest in. Ze voeren juist zo mooi gelijk op met de koplopers van de zeilwedstrijden. En nu zorgt die bemoeizuchtige Ouwehand voor oponthoud. De blonde Friezin zegt nadat Ouwehand hen heeft uitgelegd waarom ze fout zijn en hoe ze die fout kunnen goedma ken: "Mooie boel, nu bennen we Arie kwiet, da's moin husband, die leg vooraan". Enige paniek ont staat als de fotograaf hen fotogra feert. "Waor is dat for?". Op dat moment wordt Ouwehand gesto ken door een steekvlieg. "Ik dacht dat ze die alleen in Zwitserland hadden, verdorie". De Friezen mo gen verder. Als de RVB 132 langs de huizen van de plaatselijke beroepsvissers glijdt waar ze net bezig zijn met het schoonmaken van de netten, zegt hij: "Sommige mensen leven hier nog net als dertig jaar geleden, dat vind ik zo mooi". Rond een uur of zeven komt de RVB132 de RP48 weer tegen. Haasnoot en Ouwehand zijn aan hun avondeten toe. De boterham men mogen uit het plastic. De in verband met de Kaagweek van al les te bieden hebbende restaurants laten ze links en rechts liggen. De twee hebben nog drie uur dienst voor de boeg. Leiden Lakenfeesten: Waaggebouw - tentoonstelling Mode* Realiteit-Illusie, 11-17 uur. Stadhuisplein - Carillonconcert, 13- 13.45 uur, straattheater Harlekijn, 14-16 Nieuwe Rijn e.o. - Lakenmarkt, 11-17 Beestenmarkt - braderie, 11-17 uur. Roomburg - 'Kanalenrit', fietstocht van af clubhuis Swifttoer, 35 of 65 km, start tussen 8.30-9.30 uur. Paardendagen, 12.30, met ponyrennen, 12.30 uur, parachutespringen. 14.30 uur, fanfare optocht en katknuppelen. 19 ii-triathlon, vanaf 10 MAANDAG Leiden Lakenfeesten: Hooglandse kerk - tentoonstelling Rem- brandt-schilderwedstrijd, 13-15.30 uur. Leiden Museumstad, 13-15.30 uur, or gelconcert Anton Doorhein, 14-14.30 Waaggebouw - tentoonstelling Mode- Realiteit-Illusie, 11-17 uur. Stadhuisplein - carillonconcert, 12.45- 13.30 uur, straattheater met muziek. 14- LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941. maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur. Weinigen kennen die regels, velen een speedboot is aan veel regeltjes gebonden. rend roeibootje. Aan boord der een parasol gezeten meisje. Haar reisgenoot schept er duidelijk genoegen in zo veel mogelijk gol ven op te vangen. Haasnoots ge zicht breekt open. "Dit is uniek, dit is echte recreatie". We varen langs Koudenhoorn. Haasnoot blijkt op de hoogte te zijn van de klachten van War- monds CDA-raadslid Bonnet over de overlast van speedboten. "Ze mogen niet op het surfstrandje ko men, nee. Maar er is een steigertje in de maak". Inmiddels heeft wachtmeester Michiel Ouwehand zich met de speedboot bij het 'moederschip' vervoegd. Hij komt net van het wa ter voor park Groot Leerust van daan alwaar de maatschappelijk werker een stel jongelui "uit een penitentiaire inrichting" de zaak niet meer zo meester was. De jon gens tartten uit balorigheid de pas serende vaart, heet het. "Ze had den grote smoelen, meer niet", doet Ouwehand verslag. In de verte is een motorboot met aan boord een diepvrieskist te zien. Haasnoot claxoneert onmiddellijk. De jongeman zet even onmiddel lijk koers richting RP48. Onder de deken in de kist blijken ijsjes schuil te gaan. Vooral Ouwehand is daar erg aan toe. "Je hebt eigenlijk zelden de gelegenheid om iets te ZOETERWOUDE - Vanaf'Ons Huis' is gistermiddag een groep Zoeterwoudenaren vertrokken richting Casa Materna in Italië. Om precies te zijn naar het kindertehuis waar weer de nodige opknap- en onderhoudswerk zaamheden wachten. Traditiegetrouw 'ontfermt' de Zoeterwoudse werkgroep Casa Materna zich elke zomer een paar weken over het gelijknamige kindertehuis. De groep die bij 'Ons Huis' vertrok was dit keer 22 man sterk. Twee aeelnemers vertrekken nog per vliegtuig, twee anderen zijn al in Italië. Van de in totaal 26 man komen er zeventien uit Zoeterwoude zelf. Negen 'buiten staanders' zijn lid van een andere plaatselijke Casa Mater na-werkgroep en wilden ook wel eens met eigen ogen zien hoe het kindertehuis er bijstaat. De groep, die op 19 juli terugkeert, neemt dit jaar de ziekenboeg en alle lokalen op de eerste verdieping onder handen. «foto Holvast»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2